Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απότι διάβασα θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το Wind Plus F2G το οποίο σου δίνει μόνο wap πρόσβαση και λειτουργεί μέσω proxy της wind (άρα κομμένα τα msn κτλ κτλ)

Βέβαια χρειάζεται και "πείραγμα" το iphone για να δουλέψει ...

Δεν έχει σχέση η πρόσβαση wap με το 3G έτσι δεν είναι ?

Αν είσαι σε περιοχή που καλύπτεται με σήμα 3G,θα έχεις καλύτερες ταχύτητες.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις ένα από τα πακέτα της Wind που σου παρέχει internet γιατί το iPhone δεν έχει Wap.

 

Υ.Γ:Τα πακέτα internet είναι διαθέσιμα μόνο για τους συνδρομήτες συμβόλαιου.

 

Εννοείς μάλλον τα πακέτα Web ’n Mail και όχι τα ADSM. Η Wind είναι η μόνη που έχει και πακέτα internet για συνδρομητές καρτοκινητής: τα ADSM προπληρωμένης χρήσης.

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1443

Link to comment
Share on other sites

Απότι διάβασα θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το Wind Plus F2G το οποίο σου δίνει μόνο wap πρόσβαση και λειτουργεί μέσω proxy της wind (άρα κομμένα τα msn κτλ κτλ)

Βέβαια χρειάζεται και "πείραγμα" το iphone για να δουλέψει ...

Δεν έχει σχέση η πρόσβαση wap με το 3G έτσι δεν είναι ?

 

Μια πληροφορια, μπαινω κανονικα msn μεσω wind plus με το e-buddy.

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εγιναν αυτες οι χρεωσεις τοτε αναγκαστηκα θα πληρωσεις αυτο που γραφει ο λογαριασμος.Το οτι δεν σε ενημερωσαν δε νομιζω να μπορει να λειτουργησει ως ελαφρυντικο,δεν ειναι αναγκασμενοι να το κανουν.

 

Είναι όμως αναγκασμένοι να το κάνουν σε περίπτωση roaming σύμφωνα με την τελευταία οδηγία της ΕΕ και φαντάζομαι αυτό θα γίνει σύντομα και σε περίπτωση υπερβολικών χρεώσεων data ακόμα και σε εθνικό επίπεδο.

 

Σε μένα π.χ. που είμαι συνδρομητής T-Mobile Γερμανίας, μου στέλνουν αυτόματο SMS όταν τελειώνει ο δωρεάν όγκος και μετά συνεχόμενα SMS ανά 10€ data.

Link to comment
Share on other sites

YΠAPXEI TPOΠOΣ NA EXΩ AΠEPIOPIΣTO internet MEΣΩ wap ΣTON YΠOΛOΓIΣTH MOY ΓIA ENA MHNA; EXΩ KAPTOKINHTO.

Μπορείς να συνδέσεις το κινητό σου στον υπολογιστή και να το έχεις ως μόντεμ άλλα δεν θα έχεις απεριόριστο internet.Το "Wind Plus Non-Stop" σου δίνει μόνο 40Mb για πλοήγηση,εκτός κι αν επιλέξεις κάποιο από τα προγράμματα "ADSM".

 

Υ.Γ:Μην γράφεις με κεφαλαία.Είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύονται από τους Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Φροντιζουμε οταν ληξει η υπηρεσια, να μην κανουμε χρηση, η, να φροντισουμε να την επανα-ενεργοποιησουμε εγκαιρα.

Δεν σου ειπε κανεις ψεματα . Με την τιμη που στοιχιζει η ογκοχρεωση, για χρηση μιας εβδομαδας, -2,000 ευρω θα επρεπε να ειχε παει η καρτα σου, εαν σε αφηνε.Τα "μολις" -50 ευρω αντιστοιχουν σε ουτε 10 ΜΒ κινησης (η τιμη ειναι 6-7 ευρω ανα ΜΒ. Προφανως η χρηση που εκανες μετα την ληξη της εβδομαδας.

 

 

Οχι, κανεις τους δεν το κανει, αναγκαστηκα f2g.

 

Συμπερασμα?

 

Διαβαζουμε προσεκτικα και πραττουμε αναλογα.

Δεν σου φταιει κανεις εαν καταλαβες λαθος. Ποιο μαχαιρι λες εσυ να κοπει η συνδεση κτλ, μια χαρα εληξε η υπηρεσια NS7 και συνεχιστηκε η κανονικη χρεωση καρτοκινητου (που ειναι πανω κατω η ιδια σε ολες τις εταιρειες...)

 

Ορθα σε χρεωσε και τα υπολοιπα 16 ευρω, κακως σε πηγε στα -50.

Τυπικα, επειδη ειναι συστεμικο λαθος το να σε αφηνει να πας σε αρνητικο υπολοιπο, θα πρεπει μετα απο επικοινωνια με το CC να σε πανε σε μηδενικο υπολοιπο, αλλα να μην σου βαλουν και τα 16 ευρω που χρεωθηκες, μιας και ορθα τα χρεωθηκες, μετα το περας της ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΝS7.

Αλλα, πιθανοτατα να στα βαλουν, αν και δεν θα επρεπε, οσο και να εχεις εκνευριστει, το οτι ουρλιαζες ολη μερα την εξυπηρετηση, απο λαθος δικο σου, δεν λεει και πολλα για εσενα. Ναι, επρεπε να εχεις στυλο και να μετρας τις ημερες, 7 ειναι ολες κιολες, ελεος. Σου στελνουν και μηνυμα ποτε ληγει. Κλειστο το ρημαδι το pc, η ξανα-ενεργοποιησε την υπηρεσια...τι παει να πει να σου κομπλαρει την συνδεση...

 

Τεσπα...

 

Οι χρεώσεις "εκτός πακέτου", είναι απλά εξωφρενικές. Δεν είναι δυνατό να συζητάμε σοβαρά για ...7 ευρώ/ΜΒ ογκοχρέωση. 7 σεντς θα ήταν ίσως λογικό ποσό. Συνεπώς πρόκειται για κάτι θεωρητικό, κάτι "ιδεατό", το οποίο κανείς σόφρων άνθρωπος δεν πρόκειται ποτέ εν γνώσει του να χρεωθεί. Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που δε διώκονται οι εταιρείες για αισχροκέρδεια ή κάτι αντίστοιχο. Θα έπρεπε όμως να υπάρχει όντως διακοπή της σύνδεσης αυτόματα και το ότι αυτό δε συμβαίνει, εξαφανίζει το προαναφερθέν ελαφρυντικό των εταιρειών. Καλό είναι επιτέλους να σταματήσει αυτό το "κρυφτούλι" με τις χρεώσεις και η νοοτροπία "κάνω παιχνιδάκια μπας και καταφέρω σου τα αρπάξω". Οι επιλογές είναι δύο:

1) Χρεώνουν ό,τι γουστάρουν, με απόλυτη σαφήνεια όμως και δικλείδες ασφαλείας.

2) Προχωρούν σε δραστικό εξορθολογισμό των χρεώσεων των υπηρεσιών τους και ξεχνάνε τις γελοιότητες του στύλ "7Ε/ΜΒ ογκοχρέωση", "σου δίνω τελική τιμή αλλά "ξεχνάω" να βάλω το φόρο μέσα" ή "σου διαφημίζω απεριόριστό αλλά εφευρίσκω όρους όπως ή "ορθή χρήση" και σου βάζω τελικά όριο 30GB".

Όχι τίποτα άλλο, αλλά τα δικαστήρια είναι ήδη φορτωμένα και τον χρόνο μας έχουμε καλύτερους τρόπους να τον σπαταλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Tα πραγματα ειναι απλα οταν χασουν 3 γραμμες τηλεφωνου θα καταλαβουν απλα το ζητημα ειναι οτι σε δεσμευουν με τα συμβολαια γιατι σου ζητανε τα ποσα της επιδοτησης και ειναι ψιλη η επιδωτηση οπως στην περιπτωση μου αναγκαστικα τους κρατω μεχρι να ληξει το συμβολαιο

εκτος αν υπαρχει τιποτα που να μπορω να τους κοψω χωρις τσεκουρωμα ........

Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις "εκτός πακέτου", είναι απλά εξωφρενικές. Δεν είναι δυνατό να συζητάμε σοβαρά για ...7 ευρώ/ΜΒ ογκοχρέωση. 7 σεντς θα ήταν ίσως λογικό ποσό. Συνεπώς πρόκειται για κάτι θεωρητικό, κάτι "ιδεατό", το οποίο κανείς σόφρων άνθρωπος δεν πρόκειται ποτέ εν γνώσει του να χρεωθεί. Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που δε διώκονται οι εταιρείες για αισχροκέρδεια ή κάτι αντίστοιχο. Θα έπρεπε όμως να υπάρχει όντως διακοπή της σύνδεσης αυτόματα και το ότι αυτό δε συμβαίνει, εξαφανίζει το προαναφερθέν ελαφρυντικό των εταιρειών. Καλό είναι επιτέλους να σταματήσει αυτό το "κρυφτούλι" με τις χρεώσεις και η νοοτροπία "κάνω παιχνιδάκια μπας και καταφέρω σου τα αρπάξω". Οι επιλογές είναι δύο:

1) Χρεώνουν ό,τι γουστάρουν, με απόλυτη σαφήνεια όμως και δικλείδες ασφαλείας.

2) Προχωρούν σε δραστικό εξορθολογισμό των χρεώσεων των υπηρεσιών τους και ξεχνάνε τις γελοιότητες του στύλ "7Ε/ΜΒ ογκοχρέωση", "σου δίνω τελική τιμή αλλά "ξεχνάω" να βάλω το φόρο μέσα" ή "σου διαφημίζω απεριόριστό αλλά εφευρίσκω όρους όπως ή "ορθή χρήση" και σου βάζω τελικά όριο 30GB".

Όχι τίποτα άλλο, αλλά τα δικαστήρια είναι ήδη φορτωμένα και τον χρόνο μας έχουμε καλύτερους τρόπους να τον σπαταλάμε.

 

Δίκιο έχεις σε όσα λες αλλά που να το βρεις. Μπορεί να είναι μια χρέωση 7€/ΜΒ υπερβολική, αλλά εδώ μιλάμε όχι για εθνικό αλλά παγκόσμιο καρτέλ. Με μικροδιαφορές, η χρέωση για mobile broadband είναι πανάκριβη σε όλο τον κόσμο.

 

Φαντάσου μόνο ότι σε πολύ πρόσφατη έρευνα του ΟΟΣΑ, η Ελλάδα είναι "η τέταρτη φθηνότερη χώρα μετά τη Γαλλία, την Ιαπωνία και τη Βρετανία στο mobile internet." :lol:

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1041763

 

Όσο για τις ξεκάθαρες χρεώσεις, η Wind πέρνει την τελευταία θέση. Εάν βρείς σε αυτό το χάος που λέγεται site της Wind, πόση είναι η χρέωση ανά KB εκτός προγραμμάτων ADSM, κερδίζεις το βραβείο του καλύτερου πλοηγού. :lol:

 

Όσο και να 'χω ψάξει δεν έχω βρεί ακόμα την ακριβή χρέωση. Τα 7€/ΜΒ τα υπολογίσαμε εμπειρικά εδώ από διάφορα μέλη που έκαναν το λάθος να συνδεθούν εκτός των προγραμμάτων internet. Το μόνο που έχω βρει είναι η χρέωση σε roaming (7.2€/ΜΒ σε χώρες ΕΕ, 12.3€/ΜΒ στις υπόλοιπες) και wap (12.2€/ΜΒ).

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως αναγκασμένοι να το κάνουν σε περίπτωση roaming σύμφωνα με την τελευταία οδηγία της ΕΕ και φαντάζομαι αυτό θα γίνει σύντομα και σε περίπτωση υπερβολικών χρεώσεων data ακόμα και σε εθνικό επίπεδο.

 

Σε μένα π.χ. που είμαι συνδρομητής T-Mobile Γερμανίας, μου στέλνουν αυτόματο SMS όταν τελειώνει ο δωρεάν όγκος και μετά συνεχόμενα SMS ανά 10€ data.

 

Ρε φιλε εσυ ζεις σε χωρα που οι νομοι και ο λογος μετρανε! στην Γερμανια δεν υπαρχει flatrate που δεν ειναι flatrate οταν λενε απεριοριστα εννοουνε απεριοριστα οχι ορθη χρηση και μπομπολαρες κουραφεξαλα.

Οσο σπουδαζα πανω ειχα O2 GENION περιοδο 2001-2004 και μιλουσα 10 φορες περισοττερο και πληρωνα τα μισα απο οτι πληρωνω στην Ελλαδα με τα @#$%καρτελ τους.Δεν θα ξεχασω οταν εκανα το 24μηνο συμβολαιο στους 8 μηνες εγινε ανατιμηση των χρεωσεων και μου δωσανε το δικαιωμα για 2 βδομαδες αν δεν μου αρεσαν να διεκοπτα το συμβολαιο αμεσως χωρις καμια χρεωση...

εδω απλα ο καθενας κατι οτι του γουσταρει γιατι κανεις δεν τους κυνηγαει..αν τους πηγαινε ο καθενας δικαστικα θα σου ελεγα αν κανανε "λαθακια" στις χρεωσεις οι κλεφτες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδη δεν ειμαι πολυ σχετικος για το πως μπορω να συνδεθω στο net με τροπο απλο και οικονομικο γι αυτο ζηταω μια βοηθεια.

Θελω λοιπον να εχω προσβαση στο net (σε ολα τα site χωρις πολυ μεγαλο ογκο) τι απο τα παρακατω μου προτεινετε ?

1)web & mail http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1213

2)wind adsm http://www.wind.com.gr/pages.fds?pageID=1442&langID=1

3)προπληρωμενο adsm http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1443

4)wind plus http://www.windplus.gr/offers.aspx

Ποιες οι διαφορές των παραπάνω προγραμματων (πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα ταχυτητα χρεωσεις τεχνολογια)

Ποιο απο τα παραπανω προγραμματα συμφερει κατα την γνωμη σας ?

Ποιες οι διαφορες στις ρυθμισεις που εχω δει (gint...gwap... κλπ) για το κάθε προγραμμα και την αντιστοιχη τεχνολογια?

Τον ογκο δεδομενων τον ελεγχω μονο μεσα απο το κινητο με το μετρητη δεδομενων και μηδενισμο την ημερα τιμολογησης?

Τι πρεπει να προσεξω για να μην δω τρελες χρεωσεις οπως εχω δει σε πολλα subforum?

Γενικα θέλω κατι απλο που να μπορω να το ελεγχω και να μην ''τρέμω'' μολις μπαινω στο νετ για το τι θα χρεωθω?

 

Συγνώμη για τις πολλες ερωτησεις καθε βοηθεια δεκτη:confused:

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

ΥΓ το κινητο που εχω ειναι το samsung d880 αλλα συντομα θα το αλλαξω σε κατι καλυτερο (σιγουρα 3g)

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μία ερώτηση:

Αν ξέρει κάποιος πως είναι η κάλυψη 3G στη Μεσσηνία (Καλαμάτα & Πύλο συγκεκριμένα). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην καλαμάτα είναι πολύ καλή η κάλυψη 3G. Για την πύλο δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω...

Αν πάντως ειδικά για καλαμάτα θέλεις να χρησιμοποιήσεις data, τότε καλύτερα πήγαινε προς vodafone μεριά, καθώς είναι η καλύτερη με διαφορά και από τις 3!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Στην καλαμάτα είναι πολύ καλή η κάλυψη 3G. Για την πύλο δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω...

Αν πάντως ειδικά για καλαμάτα θέλεις να χρησιμοποιήσεις data, τότε καλύτερα πήγαινε προς vodafone μεριά, καθώς είναι η καλύτερη με διαφορά και από τις 3!

Vodafone 3G από την πλατεία και κάτω (ειδικά Παραλία) δεν υπάρχει δίκτυο 3G....:lol:

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι' αυτό? Γιατί εγώ τον Αυγουστο που κατέβηκα καλαμάτα είχα 3G και στην δυτική παραλία, και στον Αθανασίου στην παραλία, στον Βυθό που είναι πιο πέρα...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι' αυτό? Γιατί εγώ τον Αυγουστο που κατέβηκα καλαμάτα είχα 3G και στην δυτική παραλία, και στον Αθανασίου στην παραλία, στον Βυθό που είναι πιο πέρα...

Χμμμμμ ναι; Δεν μπορώ να θυμηθώ τι γινόταν τον Αύγουστο αλλά π.χ. το Πάσχα δεν έπαιζε 3G καθόλου στην Ναυαρίνου για παράδειγμα όπου θα έπρεπε λόγω του πολυσύχναστου χαρακτήρα της...

Θα το ελέγξω και θα ξαναπαντήσω :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα στη Ναυαρίνου, και ειδικά στο Akti Taygetos που έμενα στην Μαντίνεια, το 3G της vodafone πέταγε κιόλας! 350-450KB/s πήγαινε σε μόνιμη βάση!

Μάλλον από το πάσχα να μπήκανε κεραίες...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα δυο προγραμματα ειναι ποιο συμφερον κατα τη γνωμη σας απο την στιγμη που εχουν την ιδια αρχικη χρεωση?

Η ερωτηση αφορα πελατες με συμβολαιο.

και μια ερωτηση υπαρχει δυνατοτητα στο web & mail να βλεπει κανεις τα Mb που κατεβαζει οπως γινεται στο wind plus non stop με sms?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι πολυ σχετικος για το πως μπορω να συνδεθω στο net με τροπο απλο και οικονομικο γι αυτο ζηταω μια βοηθεια.

Θελω λοιπον να εχω προσβαση στο net (σε ολα τα site χωρις πολυ μεγαλο ογκο) τι απο τα παρακατω μου προτεινετε ?

1)web & mail http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1213

2)wind adsm http://www.wind.com.gr/pages.fds?pageID=1442&langID=1

3)προπληρωμενο adsm http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1443

4)wind plus http://www.windplus.gr/offers.aspx

Ποιες οι διαφορές των παραπάνω προγραμματων (πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα ταχυτητα χρεωσεις τεχνολογια)

Ποιο απο τα παραπανω προγραμματα συμφερει κατα την γνωμη σας ?

Ποιες οι διαφορες στις ρυθμισεις που εχω δει (gint...gwap... κλπ) για το κάθε προγραμμα και την αντιστοιχη τεχνολογια?

Τον ογκο δεδομενων τον ελεγχω μονο μεσα απο το κινητο με το μετρητη δεδομενων και μηδενισμο την ημερα τιμολογησης?

Τι πρεπει να προσεξω για να μην δω τρελες χρεωσεις οπως εχω δει σε πολλα subforum?

Γενικα θέλω κατι απλο που να μπορω να το ελεγχω και να μην ''τρέμω'' μολις μπαινω στο νετ για το τι θα χρεωθω?

 

Συγνώμη για τις πολλες ερωτησεις καθε βοηθεια δεκτη:confused:

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

ΥΓ το κινητο που εχω ειναι το samsung d880 αλλα συντομα θα το αλλαξω σε κατι καλυτερο (σιγουρα 3g)

 

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει γιατί με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα δυο προγραμματα ειναι ποιο συμφερον κατα τη γνωμη σας απο την στιγμη που εχουν την ιδια αρχικη χρεωση?

Η ερωτηση αφορα πελατες με συμβολαιο.

και μια ερωτηση υπαρχει δυνατοτητα στο web & mail να βλεπει κανεις τα Mb που κατεβαζει οπως γινεται στο wind plus non stop με sms?

κανεις για μια γνωμη/βοηθεια???

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Είμαι με WIND καρτοκινητό. Αποφάσισα μετά από καιρό να δοκιμάσω βιντεοκλήση μιας και χρησιμοποιούσα 2G καθαρά για θέμα μπαταρίας. Αλλάζω τις ρυθμίσεις στο network mode σε AUTO, και GSM(900+800) UMTS(2100). Moυ εμφανίζεται πάνω το εικονίδιο H-ΗSDPA και ποτέ το εικονίδιο για 3G. Όποτε κάνω βιντεοκλήση μου βγάζει μήνυμα: cannot make videocall. Δοκίμασα σε συσκευή που εκείνη την στιγμή ήταν σε 3G δίκτυο.Μήπως χάνω κάποιες ρυθμίσεις?Eυχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα restart τη συσκευή σου όταν αλλάζεις ρυθμίσεις που αφορούν δίκτυο. Αν πάλι δε μπορείς να κάνεις, πάρε 1260 να ελέγξουν τη γραμμή σου, αλλά και αν είναι 3G η κάρτα sim που έχεις. Θα χρειαστείς ένα μικρό κωδικό που είναι γραμμένος στη καρτούλα μετά την 20ψήφια ID της κάρτας να τους αναφέρεις.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου. H κάρτα είναι καινούργιο και δεν ήξερα ότι χρειαζόταν αυτή η διαδικασία.Σε windows mobile είμαι. Ελπίζω να μην μου πουν δεν έχουν ρυθμίσεις για την συσκευή μου, όπως μου είχαν πει για να ενεργοποιήσω τα mms.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...