Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο ταχύτητες η wind πώς πάει? Δοκιμάζω αυτές τις μέρες και τις 3 εταιρίες και βλέπω οτι η wind δε πάει ούτε 0,5Mbit (με άριστο σήμα!) Αντίθετα Vodafone και Cosmote φτάνουν μέχρι 4Μbit στη περιοχή Κερατσινίου. Edited by ermis1975
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τόπικ, το ebuddy όταν είναι ανοιχτό αλλά δεν δέχεται μηνύματα κλπ κάνει downloading; Και αν ναι πόσο περίπου;
Link to comment
Share on other sites

Έτυχε μία από αυτές της μέρες να περάσω από 1 κατάστημα WIND για να κάνω ανανέωση χρόνου και παρατήρησα ότι στις NOKIA συσκευές που είχαν ανοιχτές η μπάρα του σήματος ήταν γεμάτη και η ένδειξη ήταν 3,5G ενώ εμένα το κινητό μου είχε περίπου τις μισές μπάρες σε 3G. Δεν σκέφτηκα εκείνη την στιγμή να ρωτήσω… Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς εκείνα τα κινητά είχαν τόσο ισχυρό σήμα και το δικό μου όχι ; :ninja: Την ένδειξη 3,5G την έχω δει μόνο κατά την διάρκεια της πλοήγησης μου στον ιστό… :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Έτυχε μία από αυτές της μέρες να περάσω από 1 κατάστημα WIND για να κάνω ανανέωση χρόνου και παρατήρησα ότι στις NOKIA συσκευές που είχαν ανοιχτές η μπάρα του σήματος ήταν γεμάτη και η ένδειξη ήταν 3,5G ενώ εμένα το κινητό μου είχε περίπου τις μισές μπάρες σε 3G. Δεν σκέφτηκα εκείνη την στιγμή να ρωτήσω… Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς εκείνα τα κινητά είχαν τόσο ισχυρό σήμα και το δικό μου όχι ; :ninja: Την ένδειξη 3,5G την έχω δει μόνο κατά την διάρκεια της πλοήγησης μου στον ιστό… :wacko:

 

Το κανόνι το E55 που έχω σχεδόν πάντα όταν είναι FULL έχει 3.5G

Μιλάμε για πολύ καλό σήμα σαν συσκευή!

Το έχω 5 μήνες και ούτε μέρα δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στην Αθήνα!

Link to comment
Share on other sites

Απο ταχύτητες η wind πώς πάει? Δοκιμάζω αυτές τις μέρες και τις 3 εταιρίες και βλέπω οτι η wind δε πάει ούτε 0,5Mbit (με άριστο σήμα!) Αντίθετα Vodafone και Cosmote φτάνουν μέχρι 4Μbit στη περιοχή Κερατσινίου.

 

Δυστυχώς, η WIND όσο καλή είναι στις χρεώσεις της, τόσο απαράδεκτη είναι στις υπηρεσίες δεδομένων - η διαφορά με τον ανταγωνισμό είναι χαώδης και σε datarates και σε round trip times.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Για να δω τον υπολοιπομενο ογκο δεδομενων μου, οντας σε Wind L, τι μπορω να κανω; Μπορω να στειλω μνμ σε καποιον αριθμο, ή πρεπει να παιρνω τηλ στην εξυπηρετηση πελατων; Δοκιμασα να στειλω μνμ στο 1212, αλλα με ενημερωσε μονο για τον χρονο ομιλιας μου. Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η WIND όσο καλή είναι στις χρεώσεις της, τόσο απαράδεκτη είναι στις υπηρεσίες δεδομένων - η διαφορά με τον ανταγωνισμό είναι χαώδης και σε datarates και σε round trip times.

 

Ειναι καλη ομος για ορισμενους...δειτε εδω...http://docs.google.com/View?id=dwsrkg7_5fgmbfjf5

Link to comment
Share on other sites

μπερδεψα μια μερα την sim με συνδεση αντι για f2g...

12mb(οσο ενα mp3) 72ε!!!

παιρνω τηλ.να ρωτησω μα ειναι δυνατον τοσα πολλα?και μου λεει web 1μβ 6ε !!!

μα ειναι δυνατον να μην τους εχει βαλει χερι η εετ,δεν τους εχει κανει μηνυση κανεις?

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Εχω ιντερνετ on the go cosmote και θελω να βαλω στο στικακι σιμ της wind για να μπω στο ιντερνετ με τη σιμ της γουιντ απ το λαπ τοπ.

 

Μηπς μπορει καποιος να μου πει τι λογισμικα περναω στο λαπ τοπ και τι αλλο πρεπει να κανω?

 

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να μπώ στο ιντερνετ χρησιμοποιώντας το κινητό (lg ku990) ψιλοκολλάω σε κάποιες ρυθμίσεις.

 

Τα 2 modem που μου βγάζει είναι το modem bluetooth και agere systems HDA Modem (το οποίο εικάζω ότι είναι του λάπτοπ)

 

Επιλέγω modem bluetooth, Country Greece, Provider Wind Gr, Call type 3g-gprs, apn gint.b-online.gr και μετά ζητάει call number, username και password.

 

Call number φαντάζομαι δεν είναι ο αριθμός μου. Ποιος είναι; Username και password είναι στάνταρ;

Link to comment
Share on other sites

username-pass είναι κενά (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπαν οι προλαλήσαντες είναι.

*99# αριθμός κλήσης και κενά τα user και password.

Σε κάποιες διανομές Linux, που έχουν προεγκατεστημένο το προφίλ της Wind/Tim, ως όνομα χρήστη και κωδικός χρησιμοποιούνται τα web / web, αλλά δεν είναι απαραίτητη η χρήση τους, οπότε άφησέ τα κενά.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα τον λογαριασμο και τι να δω . 56 ευρω:(

κοιταω και βλεπω οτι για περιπου 3mb που εχω κινηση ιντερνετ gint.b-online.gr χρεωθηκα 15 ευρω.!!!!:blink:

καλα ειναι δυνατον να εχει τετοια χρεωση η wind?δηλαδη οντως με τοσο το κοστολογουν?

Link to comment
Share on other sites

^Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι την έχουνε πατήσει έτσι και με πολύ μεγαλύτερα ποσά. Νομίζω άνετα μπορεί να ιδρυθεί και σχετικό club στο facebook. Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία προστασία και η εταιρεία κάνει ότι γουστάρει σε αυτό το θέμα. Πχ μπορεί στο προπληρωμένο πακέτο να χρεώνει το megabyte με λίγα λεπτά του ευρώ και στο λογαριασμό 60 και 70 φορές πιο πάνω. Χαρακτηριστικο είναι, όπως είχε αναφερθεί από κάποιον παλιότερα, ότι πιο φθηνά έχει να αγοράσεις τζιπάκι, παρα να κατεβάσεις 1 giga από το ίντερνετ μέσω wind.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινα και εγώ της Wind με το πρόγραμμα Medium,

Για να χρησιμοποιώ τα MB που μου προσφέρει χώρις να χρεώνομαι πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση? Ημουν στην Κοσμοτε και εκει συνδεόμουν με το Cosmote Internet που είχε απο μόνη της η κάρτα και όλα καλά. Ξόδευα κατευθείαν τα δωρεαν όπου και να ήμουν ότι σήμα και να έιχα. Το λέει γιατί κάπου διάβασα νομίζω οτι αν δεν είσαι μέσα σε συκρεκριμένες περιοχες χρεώνεσσαι παρόλο τα δωρέαν ΜΒ. Η Συσκευη μου είναι το HTC Diamond 2

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Μπορείς να το ελέγχεις και με το e-bill κάθε μήνα.
Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Μπορείς να το ελέγχεις και με το e-bill κάθε μήνα.

 

Σ Ευχαρίστω για την γρήγορη απάντηση. Το ρώτησα αυτό, για να μη φάω καμία ήττα σαν μερικούς που διαβάζω σε blogs" 1500 ευρω λογαρισαμος λόγω gprs " κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι στο wind s δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα. Οπότε αν δεν το ξεχάσεις ανοιχτό ή δεν κατεβάσεις τίποτα παράξενο ή δεν το συνδέσεις με τον υπολογιστή για να κατεβάζεις email κ.τ.λ δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, είμαι από τους τυχερούς που πρόλαβαν το free 1.5gb στο Wind F2G και θα ήθελα να δώσω την κάρτα μου στην κοπέλα μου για να συνδέεται όταν είναι στο εξοχικό, όμως στην πραγματικότητα δεν έχω ιδέα τι hardware χρειάζομαι, από που με συμφαίρει να το αγοράσω, ή πως να το ρυθμίσω. Ο ίδιος χρησιμοποιούσα το N82 μου σαν modem όταν ήθελα να συνδεθώ έξω, όμως η κοπέλα δεν έχει 3g τηλέφωνο. Καμιά ιδέα; Ρίχνοντας μια πρόχειρη ματιά πχ είδα αυτό : http://cgi.ebay.com/NEW-3G-USB-EVDO-Wireless-card-Modem-CDMA2000-1x-R-VIM-/170476326177?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27b12e4d21 θα κάνει όμως για εδώ;

Favorites : Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson P800, Eten G500+, Sony Ericsson K750i, Nokia N82, LeEco Le 2

Current : Xiaomi Redmi Note 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Είναι για CDMA δίκτυα, εσύ χρειάζεσαι κάτι τέτοιο:

 

http://cgi.ebay.de/UMTS-USB-Surf-Stick-Huawei-K3765-HV-Vodafone-Stick-/180503720891?cmd=ViewItem&pt=PCMCIA_Cards&hash=item2a06dc33bb

 

http://cgi.ebay.de/o2-Surfstick-3-Huawei-E161-ohne-Simlock-NEU-OVP-/230472453241?cmd=ViewItem&pt=PCMCIA_Cards&hash=item35a93a8c79

 

Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο με επιτυχία με τις Wind κάρτες μου. Το E161 της Ο2 δουλεύει μάλιστα και με το δικό του software, το K3765 της Vodafone θέλει πρόσθετο freeware πρόγραμμα.

 

Πριν αρχίσεις να χτυπάς τις δημοπρασίες ρώτα τον πωλητή και βεβαιώσου ότι:

1. Το stick δεν έχει simlock, δηλ. μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με οποιαδήποτε SIM κάρτα.

2. Ο πωλητής το στέλνει στην Ελλάδα. Ρώτα και για τα έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

To Huawei E220 κάνει; Γιατί από τα άλλα 2 δεν βλέπω να στέλνει κανείς Ελλάδα.

 

http://cgi.ebay.co.uk/Huawei-E220-3G-USB-modem-unlocked-/290433455000?cmd=ViewItem&pt=UK_Computing_LaptopAccessories_PCMCIACards&hash=item439f2ed398

Favorites : Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson P800, Eten G500+, Sony Ericsson K750i, Nokia N82, LeEco Le 2

Current : Xiaomi Redmi Note 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ελπιζω να ειμαι στη σωστη ενοτητα αγορασα ενα lg bl 40 chocolate απο vodafone.το κινητο ειναι vodafone live εγω ομως ειμαι συνδρομητης wind.εκανα τις απαραιτητες ρυθμισεις αλλα και παλι δεν μπαινει σε σελιδες.εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...