Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση για το νοκια 6233. Πολές φορές βρίσκομαι σε 3G δίκτυο σε περιοχές της Αττικής αλλα όταν θέλω να κάνω βιντεοκλήση με απορρίπτει. Θέλει ενεργοποίηση της υπηρεσίας? Επίσης όταν θέλω να δώ mobile tv με τα λίνκ να είναι σωστά παρότι είναι 3G εμφανίζεται το σηματάκι του GPRS και με εικόνα φυσικά χάλια. Τι ρυθμισεις θέλει άραγε?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοπον παιδια μια ερωτηση και ελπιζω καποιος να ξερει να μου απαντηση.

Εχω μια VMCC και συνδεομαι στο νετ αλλα καταλαβαινετε οτι η χρεωση ειναι απλα υπερογκη.

Μπορω να παρω μια καρτα WIND Και τι ρυθμισεις θα πρεπει να κανω?

Παρακαλω ΣΟΣ γιατι δυστηχως δεν μπορω να διαβασω ολο το φορουμ για να βγαλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια data-card 3G μπορω να μπαινω στο νετ χρησιμοποιωντας το νον στοπ και πληρωνοντας 3,5 ευρω βαζοντας της ρυθμισεις wap στην καρτα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια data-card 3G μπορω να μπαινω στο νετ χρησιμοποιωντας το νον στοπ και πληρωνοντας 3,5 ευρω βαζοντας της ρυθμισεις wap στην καρτα?

Επίσημα όχι. Αν το παιδέψεις όμως λίγο και πάρεις πληροφορίες και από αυτό το θέμα είμαι σίγουρος ότι κάτι θα καταφέρεις ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, οι ρυθμισεις που εχουν δοθει νωριτερα για το non stop ισχυουν φια το νοκια 6630 που νομζιω οτι ειναι ο καλυτερος τροπος για ανετο σερφαρισμα..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρω αν φταίει το κινητό μου, αλλά από χθες (Παρασκευή και 13) το 3G σέρνεται!

Θέλω να κατεβάσω ένα τραγούδι από το wind plus και κατεβάζει (με φουλ σήμα 3G) με 30-40 Kbps... Το κινητό μου φταίει ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Ξ*αιδιά, δΡν ΞΎΞ*ΟΟ Ξ±Ξ½ ΟΟαίΡι ΟΞΏ ΞΊΞΉΞ½Ξ·ΟΟ ΞΌΞΏΟ, αλλά Ξ±ΟΟ ΟΞΈΞ΅Ο (Ξ*Ξ±ΟΞ±ΟΞΊΞ΅ΟΞ ΞΊΞ±ΞΉ 13) ΟΞΏ 3G ΟΞ*ΟΞ½Ξ΅ΟΞ±ΞΉ!

ΞΞ*Ξ»Ο Ξ½Ξ± ΞΊΞ±ΟΡβάΟΟ Ξ*Ξ½Ξ± ΟΟΞ±Ξ³ΞΏΟδι Ξ±ΟΟ ΟΞΏ wind plus ΞΊΞ±ΞΉ ΞΊΞ±ΟΡβά΢Ρι (ΞΌΞ΅ ΟΞΏΟΞ» ΟΞΞΌΞ± 3G) ΞΌΞ΅ 30-40 Kbps... ΀ο ΞΊΞΉΞ½Ξ·ΟΟ ΞΌΞΏΟ ΟΟαίΡι Ξ ΟΟΞ¬ΟΟΡι ΞΊΞ¬ΟΞΏΞΉΞΏ ΟΟΟβλημα;

 

Symfono mazi sou kai ego paratirisa ptosi....elpizo na eitan prosorini simera einai mia xara (mexri tora toulaxiston)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους... Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.. προσπαθώ να χρησιμοποιήσω του youtube απ το κινητό.. μου ανοίγει κανονικά την σελίδα και όταν πάω να ανοίξω κάποιο βιντεάκι ανοίγει ο real player αλλά μου βγάζει αδυναμία σύνδεσης ή κάτι παρόμοιο... Λογικά θέλει κάποια ρύθμιση για να υποστηρίζει streaming..ξέρετε ποιες είναι αυτές;;; (για κινητό Ε65)
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα της ντροπής:

http://s140.photobucket.com/albums/r20/ptg1975/?action=view&current=wind_hsdpa_speed_test.jpg

 

Μέτρηση ταχύτητας wind datacard σε περιοχή με κάλυψη hsdpa. Εικονική ταχύτητα 3,6 Mbps! Η πραγματική φαίνεται παραπάνω. Γιατί τέτοιο χάλι;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Επίσημα όχι. Αν το παιδέψεις όμως λίγο και πάρεις πληροφορίες και από αυτό το θέμα είμαι σίγουρος ότι κάτι θα καταφέρεις ;)

Thank's το παιδεμα επιβαλλετε να δουμε αν βγαλω και ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα της ντροπής:

http://s140.photobucket.com/albums/r20/ptg1975/?action=view&current=wind_hsdpa_speed_test.jpg

 

Μέτρηση ταχύτητας wind datacard σε περιοχή με κάλυψη hsdpa. Εικονική ταχύτητα 3,6 Mbps! Η πραγματική φαίνεται παραπάνω. Γιατί τέτοιο χάλι;

 

 

Πετρο, χωρις παρεξηγηση, αλλα το speedtest αυτο, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.....

Γενικα, speedtests τετοια ειναι αναξιοπιστα, και συχνα πυκνα δινουν πολυ λαθος συμπερασματα.Παντως, οτι πριν δυο μερες ειχε ενα μικρο προβλημα το δικτυο, το ειχε....ποτε εγινε η μετρηση αυτη?

 

Εγω γιατι με datacard κατεβαζω συνεχεια με ταχυτητες πανω

απο 200 kb/sec ?

Link to comment
Share on other sites

Πετρο, χωρις παρεξηγηση, αλλα το speedtest αυτο, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.....

Γενικα, speedtests τετοια ειναι αναξιοπιστα, και συχνα πυκνα δινουν πολυ λαθος συμπερασματα.Παντως, οτι πριν δυο μερες ειχε ενα μικρο προβλημα το δικτυο, το ειχε....ποτε εγινε η μετρηση αυτη?

 

Εγω γιατι με datacard κατεβαζω συνεχεια με ταχυτητες πανω

απο 200 kb/sec ?

Το τεστ έγινε λίγη ώρα πριν γράψω το ποστ. Εγώ με το huawei usb modem σε σημείο που συνδέομαι με hsdpa γιατί ποτέ δεν πέρασα το 60 kb/sec; Ένα μήνα το έχω και πάντα το μέγιστο ήταν αυτό αλλά τελευταία πάει από το κακό στο χειρότερο...

Επίσης το ίδιο τεστ στη σταθερή dsl μου με hol, μου δίνει πάντα φυσιολογικά αποτελέσματα. Σήμερα μου έδωσε 928 kbps για download (1024 είναι η σύνδεσή μου).

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

παιζει να ειναι και το σημειο, δεν ξερω, παντως προσεξε και απο που κατεβαζεις....δοκιμασε κανενα rapidshare, η καλυτερα κανa 2 iso ταυτοχρονα απο το ftp του ntua, για να εισαι σιγουρος.....
Link to comment
Share on other sites

παιζει να ειναι και το σημειο, δεν ξερω, παντως προσεξε και απο που κατεβαζεις....δοκιμασε κανενα rapidshare, η καλυτερα κανa 2 iso ταυτοχρονα απο το ftp του ntua, για να εισαι σιγουρος.....

Από rapidshare κατεβάζω συνήθως...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα της ντροπής:

http://s140.photobucket.com/albums/r20/ptg1975/?action=view&current=wind_hsdpa_speed_test.jpg

 

Μέτρηση ταχύτητας wind datacard σε περιοχή με κάλυψη hsdpa. Εικονική ταχύτητα 3,6 Mbps! Η πραγματική φαίνεται παραπάνω. Γιατί τέτοιο χάλι;

Τι έχει γίνει ρε παιδιά και σέρνεται το δίκτυο;

 

Ούτε σήμερα κατάφερα να κατεβάσω τραγουδάκι από το wind plus...

 

Αν δεν κολάει, πάει το πολύ με 40-50 kbps και συνήθως πετάει σφάλμα δικτύου πριν κατεβάσει το τραγουδάκι (2MB περίπου)... Μιλάμε παντού στην Αθήνα με τέλειο σήμα! Τι συμβαίνει;;; Αφήστε που πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί που πηγαίνω καιρό και είχε καμπανα 3G και σήμερα το σήμα της wind (2G) έκανε βόλτες για 3G ούτε λόγος! Τι κάνουνε;

 

Μου ήρθε δύο φορές ειδοποίηση κλήσης με διαφορά πέντε ωρών, στην περιοχή της Ομόνοιας-Μοναστηρακίου! Ντροπή!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, σε κάποιες περιοχές γίνονται εργασίες για αυτό παρατηρείται πτώση ταχύτητας!!! Αυτό μου είπαν στο "άσχετο" από το 1231 χθες όταν τους είπα ότι έχω χαμηλή ταχύτητα gprs στο Πήλιο :p Εγώ με 3g στο Βόλο αυτή τη στιγμή είμαι με 320kbps ταχύτητα με απλό UMTS:!: Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με backbone(διασύνδεση δικτύου σταθερής και κινητής τηλεφωνίας) Υπάρχει κάποιος από άλλη πόλη,π.χ. Χανιά,που να έχει πρόβλημα ταχύτητας; Γιατί τότε θα μιλάμε για γενικό πρόβλημα,αλλιώς ξέρουμε ότι σύντομα η WIND θα βγάλει σταθερή τηλεφωνία:p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα τα ίδια... Πήγα και στο αεροδρόμιο και πάλι τα ίδια! Το δίκτυο κολλάει απίστευτα! Δεν καταφέρνει να κατεβάσει αρχειάκι 1,5 MB!

 

Προχωράει που και που με 20-50kbps και μετά κολλάει για κανένα λεπτό, μετά ξεκολλάει για λίγο με 20-50 kbps και τελικά πετάει "download failed".

 

Τα τεστάκια τα κάνω πάντα με τραγουδάκια από το wind plus! (H χρέωση γίνεται μόνο όταν κατεβεί το κομμάτι και πατήσεις να αγοράσεις την άδεια, οπότε τα εν λόγω αρχεία ενδείκνυνται για τεστάρισμα!)

 

Ας ελπίσουμε μετά από αυτό ότι θα υπάρχει βελτίωση και ότι είναι απλά κάτι προσωρινό όπως είπαν του mixtri από το 1231!

 

EDIT: Σε δική μου επικοινωνία με το 1231 σήμερα (3 η ώρα το βράδυ) ο υπάλληλος με ενημέρωσε ότι και ο ίδιος προσωπικά έχει παρατηρήσει μεγάλη πτώση των ταχυτήτων, αλλά δεν είχε κάποια επίσημη ενημέρωση και με προέτρεψε να καλέσω το πρωί (που θα είναι ανοιχτά τα αντίστοιχα τμήματα της wind) να με ενημερώσουν καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα το tim plus non stop ( PLUS στο 349 ), και έβαλα αυτές τις ρυθμίσεις :\\Press Start

Select Settings

Select Connections tab

Select Connections

Select Advanced tab

Press Select Networks

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Select Modem tab

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Modem: Cellural Line (GPRS)

Press Next

Access Point Name: gwap.b-online.gr

Press Next

User name: wap

Password: wap

Domain:

Press Finish

Select Proxy Settings tab

Set the following

This network connects to the Internet: tick

This network uses a proxy server to connect to the Internet: tick

Proxy server: 192.168.200.10

Press Advanced

HTTP: 192.168.200.10 port 9401

WAP: 192.168.200.10 port 9401

Secure WAP: 192.168.200.10 port 9401

Socks: 192.168.200.10 port 1080

Press Ok

Press Ok again

 

Εβαλα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτές τις ρυθμίσεις σ' ενα QTEK-9000 αλλά δυστηχώς ΔΕΝ συνδέεται στο WIND Plus! Καμιά ιδέα?

Eυχαριστώ εκ των προτέρων όσους μπουν στο κόπο ν' απαντήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τις τελευταίες μέρες έχω γενικότερα προβλήματα με το sony ericsson w880i που έχω (χάνει το σήμα και θέλει restart για να το ξαναβρεί κτλ.) οπότε υποψιάζομαι ότι κάποια βλακεία έχουν κάνει στους σταθμούς βάσης της wind και έχουν φρικάρει τόσο τα data όσο και τα sony ericsson με την αναζήτηση δικτύου!

 

Μου θυμίζει τα προβλήματα που είχα το 2004 με το δίκτυο 3G της vodafone όπου το κινητό (motorola V980) δεν συνεργαζόταν σωστά με το δίκτυο!

 

Χθες το βράδυ (μετά από ένα restart αφού είχα χάσει το σήμα για μιάμιση ώρα και δεν το είχα πάρει χαμπάρι) κατάφερα να κατεβάσω ένα τραγούδι μεγέθους 1,6MB από το wind plus με 40 Kbps στην καλύτερη και με διάφορα παγώματα σε περίπου 10 λεπτά και σε δίκτυο 3G 5/5!!!

Link to comment
Share on other sites

To diktio edw kai 2-3 meres kentro a8ina sernete. Simera epiase max 20-25 kb kai meso 14 kb/sec me hsdpa kinito pou prin 5 meres epiane kai 80 kb.

 

Twra an kanoun anava8miseis kai tetoia ti na pw... 8a kanw ipomoni mexri na parw to 1260 na mou poun.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...