Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρυθμισεις timplus kai timgprs το ιδιο ειναι;)

Τις εχω κατεβάσει και μπαίνω στο timplus αλλά θέλω να μπαίνω στο ιντερνετ μεσώ wap με το opera mini(motorola v3x).

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μέσω Tim Plus βλεπει κανεις τηλεόραση?Χρειάζεσαι 3G? Ή και με gprs βλεπεις?

Με το mio A701 θα βλεπω τηλεοραση? Ή να κατσω με το Nokia 9500?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα

έχω κι εγώ το 3g της tim.

εκείνο που δν έχω καταλάβει είναι πως υπολογίζουμε τα χρήματα που ξοδεύονται κατά την πλοήγση.

Ευχαριστώ εκ τ ων προτερων

Μαρία

kaitigarmpi fan club

 

join k eseis to fan club tis kaitoulas

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Διάβασα αρκετά και ακόμα δε βρήκα τη λύση μου...

Αν υπάρχει και ρωτάω αυτονόητα πράγματα παρακαλώ μη μου θυμώσετε, απλά πετάξτε μου ένα λινκ στα μούτρα..

 

Έχω Motorola L6 και I-mate JAM (Qtek S100) με κάρτα TIM. (σήμερα ήρθα από Q).

 

Μέσα στο L6 έχει ρυθμίσεις gprs TIM και μόλις το επέλεξα κανονικά "σερφαρα" (από την οθόνη των 160 πιξελς) στο wap.

 

ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΛΩ?

Να συνδεθεί το L6 με το jam (bluetooth) και να σερφαρω κανονικά στο jam. Tο γιατί δε βάζω απλά την κάρτα μου στο jam είναι άλλη υπόθεση, και δεν την αγγίζω αφού σελίγο το jam θα αντικατασταθεί από άλλο non-gsm pocket pc.

 

Ακολούθησα λοιπόν αυτές τις οδηγίες και αντί για "Modem: Cellural Line (GPRS)" έβαλα bluetooth και μετά επέλεξα το L6 από τις "ψαγμένες" συσκευές.

 

Δοκίμασα να βάλω και το extra dial string "+cgdcont=1,"IP","gint.b-online.gr"" και να βάλω να κάνει κλήση στο *99# ή το *99***3# (οι ρυθμίσεις της ΤΙΜ στο L6 είναι οι τρίτες στη σειρά) αλλά τίποτα...

 

Any ideas?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια προσπαθω να μπω με το οπερα μινι στο 6600 μου και δε μπαινει λεει κατι για το δικτυο φταει η τιμ που δε με καλυπτει το gprs?
Ν80 rocks!
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα το οΠερα μινι στο νοκια 6233 που δοκιασα της αδερφης μου με ΤΙΜ δεν δουλευει με τιποτα παροτι μπαινει κανονικα στο Τιμ Πλας. Εχετε καμμια ιδεα για το τι πραγματικα συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι σχετικά νέος στο δίκτυο της TIM και γι αυτό σόρρυ αν η απορία μου έχει απαντηθεί ξανά.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό τρόπο ώστε να έχω πρόσβαση από το κινητό μου στο internet μέσω gprs ή 3g(όπου υπάρχει)?

Όταν λέω πρόσβαση στο internet εννοώ να μπορώ να πχ να δώ τα mail μου ή να μπαίνω στο myphone από το κινητό.Με ενδιαφέρει δλδ η περιήγηση κυρίως, όχι το κατέβασμα αρχείων.

Υπάρχει ογκοχρέωση?Μπορώ πληρώνοντας ένα μηνιαίο πάγιο να έχω απεριόριστη πρόσβαση? Τι παίζει???:worry::worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

TIM plus nonstop, χωρίς άλλα σχόλια!

 

Εγώ προσπαθώ να το στήσω με το Pocketpc, και κανείς δε βοηθάει/ξέρει...

 

Ποιό μηχάνημα έχεις και τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις??:worry:

Τις ρυθμίσεις δεν στις λένε από το 1260?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να κάνω κάτι εξεζετημένο για την ΤΙΜ. Θέλω να συνδέσω το Motorola L6 Κινητό μου με το Imate JAM pocket pc μου μέσω bluetooth.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1872505#post1872505

 

Πρέπει το MOTO Να λειτουργείσει σαν bluetooth modem δηλαδή. Θα πάρω και το 1231 της ΤΙΜ αλλά δε νομίζω ότι θα μπορούν να βοηθήσουν..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να κάνω κάτι εξεζετημένο για την ΤΙΜ. Θέλω να συνδέσω το Motorola L6 Κινητό μου με το Imate JAM pocket pc μου μέσω bluetooth.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1872505#post1872505

 

Πρέπει το MOTO Να λειτουργείσει σαν bluetooth modem δηλαδή. Θα πάρω και το 1231 της ΤΙΜ αλλά δε νομίζω ότι θα μπορούν να βοηθήσουν..

 

Φίλε και εμένα με ενδιαφέρει αυτό. Περίμενα ότι με αυτά που έχεις κάνει θα λειτουργούσε.

Στην οθόνη του κινητού δεν φαίνεται τίποτα?(να ανοίγει το gprs ή κάτι σχετικό?)

Εδώ άλλοι διαβάζω ότι το έχουν καταφέρει με υπέρυθρες:blink:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται τίποτα, και να φανταστείς ότι στο ppc πολύ γρήγορα μου λέει ότι απέτυχε, άρα δε βρίσκει καν το κινητο/μοντεμ.

 

Το θέμα είναι ότι τώρα συνειδητοποιώ ότι το nonstop (me ta 3€/month)ισχύει μόνο για wap και όχι για internet! Οπότε ακόμα κι αν το καταφέρουμε να συνδέσουμε το ppc sto internet θα έχουμε τις εξωφρενικές χρεώσεις...

 

Θες ακόμα να το ψάξεις? Εγώ όχι.

Δες αυτά:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=50086&highlight=bluetooth+modem

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=30958&highlight=cosmote+gprs

 

Και καλή τύχη...

 

Αν βρεις κάτι θα θέλαμε να ακούσουμε νέα σου.. Που ξέρεις, αργότερα ίσως βγει νον στοπ και για το ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Diavaste EDO kai ean exete kai alles apories ta xanaleme...

kai ego otan to protoeida mou fanikan bouno alla telika einai poly aplo..

bb

 

kai ean thelete kai dorean TV ....EDO

so simple...:D

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται τίποτα, και να φανταστείς ότι στο ppc πολύ γρήγορα μου λέει ότι απέτυχε, άρα δε βρίσκει καν το κινητο/μοντεμ.

 

Το θέμα είναι ότι τώρα συνειδητοποιώ ότι το nonstop (me ta 3€/month)ισχύει μόνο για wap και όχι για internet! Οπότε ακόμα κι αν το καταφέρουμε να συνδέσουμε το ppc sto internet θα έχουμε τις εξωφρενικές χρεώσεις...

 

Θες ακόμα να το ψάξεις? Εγώ όχι.

Δες αυτά:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=50086&highlight=bluetooth+modem

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=30958&highlight=cosmote+gprs

 

Και καλή τύχη...

 

Αν βρεις κάτι θα θέλαμε να ακούσουμε νέα σου.. Που ξέρεις, αργότερα ίσως βγει νον στοπ και για το ιντερνετ...

 

Βασικά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη διαφορά wap και internet που λέτε.

Αν από το κινητό, με τον browser του κινητού(ή τον opera που έχω βάλει) μπώ στο myphone.gr αυτό τι λέγεται? wap? αφού το site είναι web:blink::blink:

 

Από ότι καταλαβαίνω όταν λέτε internet εννοείτε ότι χρησιμοποιώ το κινητό σαν μόντεμ και μαίνω από άλλη συσκευή?(πχ laptop, ppc ή desktop)?

Αλλιώς, αν μπαίνω από το κινητό(όπου και αν μπαίνω) θεωρείται wap??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το wap όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι η έκδοση του ιντερνετ για κινητά. Το myphone.gr έχει wap site. Μοιάζει αλλά δεν έιναι ίδιο με το κανονικό. Όταν μπεις από κινητό θα δεις το wap site.

 

Αν καταφέρεις να μπαίνεις με το pc/ppc μέσω του κινητού (με ρυθμίσεις wap στο κινητό) χρεώνεσαι wap και έχεις κανονικό ιντερνετ!

 

Αυτό προσπαθώ να κάνω.

 

Πολύ καλό το σάιτ. Έχω βάλει 100 ρυθμίσεις και ακόμα τίποτα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1612617#post1612617

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1511154#post1511154

 

Τα δοκίμασα, έβαλα αντί για gprs modem bluetooth, επέλεξα το Motorola L6 μου αλλά τίποτα.

 

Οι ρυθμίσεις είναι #6 στο ΜΟΤΟ, οπότε βάζω dial string το *99***6#. Είναι σωστό? Άλλοι λένε *99***#6, άλλος *99**6*#, και η τιμ είπε *99#. Ο καθένας ό,τι νά ναι! ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ?

 

Φαίνεται ότι εμένα δεν φτάνει καν στο κινητο η προσπάθια, γιατί το error βγαίνει γρήγορα στο ppc. Το bluetooth στο κινητό το έχω ΟΝ, και τα έχω κάνει ζευγάρωμα. Μήπως πρέπει να το κάνω και discoverable για 60", που έχει επιλογή?

 

Δεν καταλαβαίνω... ΟΥΦ!

Link to comment
Share on other sites

Το wap όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι η έκδοση του ιντερνετ για κινητά. Το myphone.gr έχει wap site. Μοιάζει αλλά δεν έιναι ίδιο με το κανονικό. Όταν μπεις από κινητό θα δεις το wap site.

 

Αμ δεν είναι έτσι.

Αν προσπαθούσα πριν 4 χρόνια να μπώ από το κινητό μου στο in.gr(παράδειγμα) δεν θα τα κατάφερνα με τίποτα, γιατί την εποχή εκείνη οι browsers των κινητών ήταν παλιότερης έκδοσης και δεν υποστήριζαν προβολή σελίδων web αλλά μόνο wap.

Σήμερα όμως τα περισσότερα κινητά υποστηρίζουν πλήρη εμφάνιση σελίδων web.Άρα λοιπόν μιλάμε για κανονικό Internet.

 

Πολλά site έχουν ειδικές εκδόσεις για wap, που στην πράξη αποτελούν αφιδατωμένες εκδόσεις των κανονικών web σελίδων τους, ειδικά προσαρμοσμένες για προβολή στις μικρές οθόνες των κινητών.

Αυτές όμως οι wap εκδόσεις έχουν διαφορετική διεύθυνση από τις κανονικές που είναι web.

(πχ αντί για http://www.myphone.gr θα ήταν wap.myphone.gr).

 

Από τη στιγμή όμως που πληκτρολογώ http://www.myphone.gr και μου ανοίγει η σελίδα στην οθόνη του κινητού, έχω συνδεθεί στο web μέσω του wap browser του κινητού μου(ο οποίος υποστηρίζει την εμφάνιση και web σελίδων)

Συνεπώς μιλάμε για κανονικό internet(δλδ web), απλά εγώ μπαίνω μέσω των wap ρυθμίσεων του δικτύου μου και με χρήση του wap browser της συσκευής μου.

 

Γι αυτό η παραπάνω ορολογία με μπερδεύει.

 

Όποιος ξέρει κάτι για τα παραπάνω ας πεί.:O:O

 

 

Τώρα, αυτό που θέλεις εσύ κανονικά δεν γίνεται με την μικρή μηνιαία χρέωση των 3,49 ευρώ9εκτός κι αν κάνεις "τσατσιά") γιατί αυτή ισχύει μόνο για χρήση του wap browser της συσκευής σου(είτε μπαίνεις σε wap είτε σε web σελίδες με τον browser αυτόν.)

Αυτό όμως που θέλεις εσύ να κάνεις είναι να χρησιμοποίησεις το κινητό σαν μόντεμ και το ppc/pc σαν τερματικό.Στην περίπτωση αυτή χρησιμοποιείς το δίκτυο κινητής αλλά όχι τον wap browser της συσκευή σου, οπότε κανονικά θα πρέπει να ισχύουν άλλες χρεώσεις.

Μπορεί να λέω και μπούρδες, αλλά έτσι το καταλαβαίνω και εγώ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ddr2 με άφησες... Καλά, πριν ήσουν άσχετος και τώρα ξαφνικά τα λές τέλεια! Δεν καταλαβαίνω...

 

Τέλος παντων, μια μικρή παρατήρηση, μερικά σάιτ ανιχνεύουν ότι μπήκες από κινητό και σε πασάρουν κατευθείαν στη wap σελίδα τους, οπότε ΔΕ βλεπεις τη φουλ (google.com, gmail.com).

 

Η ουσία είναι ότι θέλουμε μεγαλύτερη οθόνη και ευκολότερη πληκτρολόγιση... Θέλουμε pocket pc!

 

Για να δούμε ποιος θα απαντήση και θα μας βοηθήσει... (υπομονη)

Link to comment
Share on other sites

ddr2 με άφησες... Καλά, πριν ήσουν άσχετος και τώρα ξαφνικά τα λές τέλεια! Δεν καταλαβαίνω...

 

Φίλε μου είμαι άσχετος σε ότι αφορά τα πακέτα προσφορών των δικτύων, τις χρεώσεις κλπ κλπ.Αυτά ποτέ δεν μου άρεσαν και δεν τα παρακολουθούσα.(ούτε πόσο ακριβώς χρεώνεται το sms δεν ξέρω αυτή την στιγμή:O

Αλλά με την τεχνολογία των δικτύων ψιλοασχολούμε(δλδ με ενδιαφέρει, παρακολουθώ, διαβάζω και τέτοια)

 

Τέλος παντων, μια μικρή παρατήρηση, μερικά σάιτ ανιχνεύουν ότι μπήκες από κινητό και σε πασάρουν κατευθείαν στη wap σελίδα τους, οπότε ΔΕ βλεπεις τη φουλ (google.com, gmail.com).

Σωστός, αλλά γενικά είναι λίγα τα site που έχουν και wap εκδόσεις και παρόλα αυτά από το κινητό μου μπορώ να μπώ ΠΑΝΤΟΥ!!!:yahoo:

 

Η ουσία είναι ότι θέλουμε μεγαλύτερη οθόνη και ευκολότερη πληκτρολόγιση... Θέλουμε pocket pc!

 

Για να δούμε ποιος θα απαντήση και θα μας βοηθήσει... (υπομονη)

 

Σίγουρα γίνεται(ελπίζω να έχεις και την ίδια μικρή χρέωση της tim).

Μου κάνει εντύπωση που δεν σου παίζει.

Δυστυχώς, μέχρι να αναβαθμίσω το ppc μου, δεν μπορώ να δοκιμάσω γιατί δεν έχει bt:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μπαίνει στο http://www.streetpanthers.gr... :(

 

Κατέβασα Opera mini και προσπαθώ να το στήσω, μέχρι να με βοηθήσει κάποιος με το ppc.

 

Ευχάριστώ πολύ για την προθυμία παντως...

Φαντάζομαι όταν αποκτήσεις BT sto ppc θα βάλεις κι εσύ τις ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μπαίνει στο www.streetpanthers.gr... :(

 

Κατέβασα Opera mini και προσπαθώ να το στήσω, μέχρι να με βοηθήσει κάποιος με το ppc.

 

Ευχάριστώ πολύ για την προθυμία παντως...

Φαντάζομαι όταν αποκτήσεις BT sto ppc θα βάλεις κι εσύ τις ρυθμίσεις...

 

Τι να σου πώ!:(Εμένα μπαίνει το samsung με τον δικό του browser(mini opera δεν υπάρχει για το z560 μου)

 

Ναι, θα χρειαστώ και εγώ τις ρυθμίσεις κάποια στιγμή.

Καλή τύχη:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω δεν καταλαβαινω γιατι μπερδευεστε

1.Ρυθμιση κινητου :

Xρήση του Opera mini μέ TIM Plus Non-Stop (gwap)

 

Για να κατεβάσετε στο κινητό σας την εφαρμογή μπείτε στο http://mini.opera.com

 

Βήμα 1) Εγκατάσταση ρυθμίσεων TIM GPRS ή TIM PLUS

Στείλτε κενό μύνημα στο 234 για να λάβετε τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Όταν έρθουν οι ρυθμίσεις στο κινητό σας ,σας συμβουλεύω να διαγράψετε το προφίλ TIM internet και να επιλέξετε ώς προφίλ java τις ρυθμίσεις TIM PLUS ή TIM GPRS.

Bήμα 2) Έλεγχος και εισαγωγή

Μένου=>Ρυθμίσεις=>Συνδεσιμότητα=>Ρυθμίσεις Java.

Επιλέγουμε το προφίλ TIM PLUS ή TIM GPRS=> Επιλογές=>Σύνδεση με: TIM PLUS

Τύπος WAP=>Http

Διακομ.μεσολάβ.=>Ναι

Διεύθυνση IP=>192.168.200.010

Αριθμός Θύρας=>9401

Eπιλέγουμε αποθήκευση=>Πίσω Και επιλέγουμε ώς προφίλ JAVA αυτό που βάλαμε τα παραπάνω στοιχεία.

Υ.Γ. Οι παραπανω ρυθμισεις ειναι απο SonyEricsson(καπως παρομοια θα ειναι και στα δικα σας)

 

2. Ρυθμιση PPC

Start / Settings / Connections (tab) / Connections / Advanced (tab) / Select Networks.

 

Εδώ πατάμε ?New? για δημιουργία νέας σύνδεσης. Βάζουμε ένα όνομα (στο ?general tab) και πάμε δίπλα στο tab ?modem? όπου διαλέγουμε ?New?. Βάζουμε ένα όνομα και διαλέγουμε το ?modem? (Bluetooth?). Επιλέγουμε ?next? και διαλέγουμε το κινητό μας.

 

Για την TIM ο αριθμός κλήσεις για gprs είναι *99#. Επιλέγουμε ?next?.

Για το wap over gprs της TIM βάζουμε:

 

User name: wap

Password: wap

Και επιλέγουμε Advanced.

 

Εδώ στο tab ?general? επιλέγουμε την ταχύτητα (πχ. 115200) ΞΕ – τσεκάρουμε την επιλογή ?wait for dial tone before dialing? και στο πεδίο ?Extra dial-string command βάζουμε την εντολή:

 

+CGDCONT =1, “IP”, “gwap.b-online.gr”

 

Τα υπόλοιπα τα αφήνουμε όπως είναι και πατάμε ?OK? και μετά finish.

 

Τέλος πάμε στο tab Proxy Settings και επιλέγουμε το ?This network connects to the internet και το This network uses a proxy server to connect to the internet. Στο πεδίο ?Proxy Server? βάζουμε 192.168.200.10 και πατάμε ?Advanced?, για να βάλουμε:

 

HTTP: 192.168.200.10:9401

WAP: 192.168.200.10:9401

Secure WAP:

Socks: 192.168.200.10:1080

 

Επιλέγουμε ?OK” 4 φορές και κλείνουμε τις ρυθμίσεις.

 

Λογικά θα πρέπει να δουλεύουν όλα ! Ανοίγουμε τον internet explorer και το pocket pc θα πρέπει να συνδεθεί μόνο του.

 

 

 

ΥΓ τα παραπανω ειναι αντιγραφη απο "συνφορουμιτες":lol: που δινονται στα links που εδωσα στο προηγουμενο post μου και δεν διεκδικω την πατροτητα τους:D

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Ποιό μηχάνημα έχεις και τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις??:worry:

Τις ρυθμίσεις δεν στις λένε από το 1260?

 

φίλε μπορείς να βοηθήσεις με πμ;;;

 

έχω το qtek 9090 αλλά δε μπορώ να συνδεθώ καθόλου!!!!

 

έχω περάσει τις ρυθμίσεις της TIM αλλά και πάλι τίποτα!!!!

 

πήρα στο 1260 είπαν θα μου στείλουν mail μα ακόμα περιμένω:(

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμισεις τις εβαλα αλλα το κινητο δεν ξυπναει καν. μαλλον δεν αναγνωριζεται σωστα σαν μοντεμ. τι κανουμε τωρα? (οπερα στο κινητο λειτουργει οκ,).. MOTOR γιατι πμ? να ακουμε ολοι!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω ένα SE K750i εδώ και κάμποσο καιρό και χτες είπα να δοκιμάσω να παίξω λίγο με το GPRS που δεν είχα ποτέ. Οπότε μπήκα στο site της SE, έστειλα τις ρυθμίσεις στη συσκευή μου και με τον Opera mini μπήκα σε 2-3 σελίδες και έκανα και λίγο chat με το mig33, αυτά για όση ώρα ήμουν στο λεωφορείο προς κέντρο (~40 λεπτά).

 

Σήμερα με κάλεσαν από την TIM να με ενημερώσουν ότι ο λογαριασμός μου χρεώθηκε υπέρογκα χτες, 110 ευρώ :blink: . Δεν ήξεραν να μού πουν γιατί ή από ποιες (ή πόσες) κλήσεις ή sessions γιατί δεν μπορούν να το δουν αν δεν έχει ήδη εκδωθεί λογαριασμός (που γίνεται στις 4/6). Όταν τους είπα ότι έπαιξα λίγο με το internet, άρχισαν να μού λένε ότι αυτό έφταιγε και να μπω σε πρόγραμμα non-stop και τέτοια. Φυσικά δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, εγώ από περιέργεια είπα να δουλέψω λίγο το internet.

 

Μού είπαν ότι, αν δεν συμφωνώ με τις χρεώσεις, θα πρέπει να περιμένω να εκδωθεί ο λογαριασμός και μετά σε κάποιο κατάστημα TIM να συμπληρώσω μια αίτηση αμφισβήτησης των χρεώσεων. Σημειωτέον εδώ και 3,5 χρόνια πληρώνω το λογαριασμό μου με πιστωτική.

 

Έχετε κάποια ιδέα για το πώς μπορεί να έγινε αυτό; Ξέρω ότι το σερφάρισμα από το κινητό χρεώνεται 0,41 ευρώ το session και σύμφωνα με τη λογική πρέπει να έκανα 268 sessions χτες... :blink: πράγμα που φυσικά δεν έγινε.

 

Μέχρι να εκδωθεί ο λογαριασμός μου, επειδή κανείς στα τηλέφωνα δεν μπορεί να μού απαντήσει υπεύθυνα και έχω τρελαθεί κάπως, υπάρχει καμιά ιδέα ή κάποια σκέψη παρακαλώ; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κοιτα να δεις οταν κατεβαζεις εφαρμογες(opera mini,mig33 κτλ) το κινητο για να λειτουργησουν οι εφαρμογες αυτες χρησιμοποιει το προφιλ ΤΙΜ ΙΝΤΕΡΝΕΤ(gint-b-online.gr) το οποιο εχει ογκοχρεωση 1 λεπτο αν kb.Αλλωστε οταν το κατεβασες τον opera mini μεσω TIMPLUS σου λεει οτι χρειαζεται ρυθμισεις ΙΝΤΕRΝΕΤ.Αυτο που εχει χρεωση 0.42 EURO ανα εισοδο και επισης με 3.49euro απεριοριστη πλοηγηση ειναι το ΤΙΜ GPRS(gwap.b-online.gr) και αφορα μονο wap σελιδες.Βεβαια αν θες υπαρχει το γνωστο κολπο και μεσω αυτου λειτουργουν οι εφαρμογες οpera mini και λειτουργουν κανονικα: θα σβησεις απο το κινητο σου το προφιλ ΤΙΜ ΙΝΤΕΡΝΕΤ και θα επιλεξεις προφιλ JAVA: ΤΙΜ GPRS 'H TIMPLUS.Eτσι θα σερφαρεις απεριοριστα με 3.49EURO το μηνα μ'ολες τις εφαρμογες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...