Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε κοιτα να δεις οταν κατεβαζεις εφαρμογες(opera mini,mig33 κτλ) το κινητο για να λειτουργησουν οι εφαρμογες αυτες χρησιμοποιει το προφιλ ΤΙΜ ΙΝΤΕΡΝΕΤ(gint-b-online.gr) το οποιο εχει ογκοχρεωση 1 λεπτο αν kb.Αλλωστε οταν το κατεβασες τον opera mini μεσω TIMPLUS σου λεει οτι χρειαζεται ρυθμισεις ΙΝΤΕRΝΕΤ.Αυτο που εχει χρεωση 0.42 EURO ανα εισοδο και επισης με 3.49euro απεριοριστη πλοηγηση ειναι το ΤΙΜ GPRS(gwap.b-online.gr) και αφορα μονο wap σελιδες.Βεβαια αν θες υπαρχει το γνωστο κολπο και μεσω αυτου λειτουργουν οι εφαρμογες οpera mini και λειτουργουν κανονικα: θα σβησεις απο το κινητο σου το προφιλ ΤΙΜ ΙΝΤΕΡΝΕΤ και θα επιλεξεις προφιλ JAVA: ΤΙΜ GPRS 'H TIMPLUS.Eτσι θα σερφαρεις απεριοριστα με 3.49EURO το μηνα μ'ολες τις εφαρμογες.

 

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Μα δεν έχω κάποιο προφίλ TIM Internet. Έχω μόνο ένα "TIM-MMS" και με τις ρυθμίσεις της SE που έστειλα προστέθηκε και ένα "TIM plus" (το TIM plus είναι αυτό που για apn το gwap.b-online.gr). Ακόμα και στα Internet Settings βλέπω ότι το προφίλ που χρησιμοποιεί είναι το TIM plus (και όχι ―φυσικά― το TIM MMS) ενώ δεν υπάρχει κάποιο TIM Internet. :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τοτε φιλε απο την στιγμη που δεν εχει το προφιλ ΤΙΜ internet οι εφαρμογες opera mini και mig33 σε καθε αλλαγη σελιδας που κανουν συνδεονται και αποσυνδεονται με το δικτυο.Ετσι αν χρησιμοποισες 40 λεπτα καποια εφαρμογη συνεχεια χρεωσουν εκ νεου 0.42 euro.Αυτο γινεται μονο με τις εφαρμογες.Για να το αποφυγεις αυτο ενεργοποιησε το timplus nonstop για να εχεις απεριοριστη πλοηγηση:Στειλε plus στο 3490.ΧΡΕΩΣΗ:3.49 euro ΑΝΑ ΜΗΝΑ.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μού έχουν πει πως το opera mini και το mig33 κρατάνε τα sessions ανοιχτά όσο τα χρησιμοποιείς. Εξάλλου έχω ενεργοποιήσει την επιλογή που ζητάει την έγκρισή μου κάθε φορά που ανοίγει ένα session.

 

Πέρα όμως από αυτό, ακόμα κι αν δεν ισχύει...

Είναι λογικό για ένα σερφάρισμα μίας ώρας να πληρώνω 110 ευρώ, ενώ με 3,49 ευρώ να μπορώ θεωρητικά να σερφάρω ασταμάτητα και να κατεβάζω ό,τι θέλω για 360 ώρες συνεχόμενα;

Και καλά εγώ... Δεν υπάρχουν άλλοι χρήστες που δεν επιθυμούν non stop, αλλά χρειάζονται λίγες φορές το μήνα να δουν ένα email, να δουν επειγόντως κάτι στο internet, κλπ; Αυτοί οι χρήστες είναι καταδικασμένοι να πληρώσουν 110 ευρώ την ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που χρησιμοποιεις εφαρμογες μονο με nonstop plus θα εισαι οκ.Αν θες να μπαινεις μια φορα στο τοσο δεν θα χρησιμοποιεις εφαρμογες:θα μπαινεις μονο ΜΕΣΩ WAP να δεις email και γενικα μονο WAP πλοηγηση. Ετσι θα χρεωνεσαι 0.42euro.
Link to comment
Share on other sites

Aυτό εξηγώ. Μέσω wap μπαίνω. Εκτός από το προφίλ του wap και το ΤΙΜ MMS, δεν υπάρχει κανένα άλλο προφίλ δεδομένων στο κινητό μου, άρα δεν μπορεί να μπαίνω μέσω άλλου.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μπορεί να σε βγάζει/βάζει ο browser σου 10 φορες το λεπτό, οπότε πληρώνεις 0,42 επι 10 κάθε λεπτό.

 

Αν βάλεις το nonstop me 3.5, όσες φορές κιαν σε βαζει/βγάζει δε θα σε νοιάζει!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε για να καταλαβεις τι λεω:Η ΤΙΜ δινει το wap με 0.42 euro ανα εισοδο και με 3.49EURO ανα μηνα απεριοριστο.ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΑΝΑ KB(gint-b-online.gr).Oι εφαρμογες νομιμα παιζουν με προφιλ ΤΙΜ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.Στην ΤΙΜ ομως χωρις βεβαια να εχει ανακοινωθει κατι επισημα παιζουν οι πιο πολλες εφαρμογες και με gwap-b-online.gr.Και ετσι με την προ'υ 'ποθεση οτι θα εχεις το plus nonstop ενεργοποιημενο τοτε θα σερφαρεις δωρεαν αλλιως θα χρεωθεις παρα πολυ.ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΜΕ ΠΡΟΦΙΛ ΤΙΜ ΡLUS(gwap.b-online.gr) MONO OTAN EXOYME TO PLUS NONSTOP ENEPΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...

Εχω διαβασει τις ρυθμισεις για κανονικα κινητα κ για ppc αλλα για windows 2003 δεν βρηκα τιποτα.

Εχω το motorola mpx220 κ δεν μπορω να συνδεθω με το TIM Plus Non-Stop στο internet.

 

Καμια βοηθεια ??

Mου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η συνδεση κ οτι δεν υπαρχει καλυψη δικτιου.

κ ξαφνικά το απόλυτο κενό.... :(
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια εχω ενα htc p4350 στο οποιο περασα κανονικα τις ρυθμισεις και παιζει κανονιακ και βλεπω οσες σελιδες εχω ζητησει.γιατι πρεπει να βαλω τον mini opera???σημειωνω οτι εχω ενεργοποιησει το non stop και εχω καρτοκινητο δεν φαινεται να χρεωνομαι κατι
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια εχω ενα htc p4350 στο οποιο περασα κανονικα τις ρυθμισεις και παιζει κανονιακ και βλεπω οσες σελιδες εχω ζητησει.γιατι πρεπει να βαλω τον mini opera???σημειωνω οτι εχω ενεργοποιησει το non stop και εχω καρτοκινητο δεν φαινεται να χρεωνομαι κατι

 

Εμένα γιατί μου είπαν στην ΤΙΜ ότι με καρτοκινητο δε γινεται να έχω nonstop?

 

Κάτι άλλο, 3G nonstop δεν έχουμε, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μαλον καποια παρανοηση εγινε. Το tim plus non stop παιζει κανονικοτατα και στα καρτοκινητα. Ισως σου ειπανε για το 3G οτι δεν παιζει στα καρτοκινητα.

Εαν εχεις συμβολαιο, εχεις ειτε GPRS,3G η HSDPA non stop, αναλογα με τη συσκευή σου!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο απίστευτα!

Τέλεια νέα...

(Ας το πει κάποιος και στον sideras1985!)

 

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση H2So4. Θα πάω να βρίσω τις γνωστές μας στην ΤΙΜ που μου το είπαν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχω το νοκια6600 και εδώ και μερικές μέρες εγγεγραμμένος στο tIM PLUS. Συνδεόμουνα με σημείο πρόσβασης TIM-PLUS. Σήμερα κατέβασα το mini opera και το εγκατέστησα. Δε συνδέεται όμως απευθείας. Ακολούθησα τισ οδηγίες στο site τους και μου στείλανε με sms ρυθμίσεις. Από δοκιμές που έκανα το οπερα συνδέθηκε με σημείο πρόσβασης το TIM-WEB. Tα διαθέσιμα σημεία πρόσβασης που έχω στο κιν είναι

TIM MMS

TIM PLUS

TIM STREAMING

TIM WAP

TIM WEB

 

Γενικά η υπηρεσία είναι δωρεάν με ένα μηνιαία παγιο 3,5ευρώ. Με ανησυχεί το TIM WEB to οποιο ειναι το μονο σημείο πρόσβασης απο όπου συνδεθηκε το οπερα. Ξέρεις αν υπάρχει κίνδυνος χρέωσης?? Και γενικά αν μπορείτε να με διαφωτίσεις!

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δες τι apn εχει το tim web αν και κατα 99% ειναι του internet οποτε χρεωνεσαι, γι'αυτο προσοχη!! Διεγραψε τα προφιλ tim wap, tim web και δες μετα αν συνδεεται μεσω του tim plus.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ'όλους

Εχω βάλει τις ρυθρμίσεις για ppc στο htc-p3300 σύμφωνα με τα παραπάνω αλλ προσπαθώντας να συνδεθώ με τον ΙΕ του ppc μου βγάζει μύνημα "ο απομακρυσμένος σύνδεσμος τερμάτισε την σύνδεση"

τσεκαρα τις ρυθμίσεις και δεν βρήκα κάτι λάθος.

μπορει σας παρακαλώ να βοηθήσει κάποιος?

 

ευχαριστώ

 

 

******Παιδιά ακυρο ολα ΟΚ***********

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο απίστευτα!

Τέλεια νέα...

(Ας το πει κάποιος και στον sideras1985!)

 

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση H2So4. Θα πάω να βρίσω τις γνωστές μας στην ΤΙΜ που μου το είπαν...

 

Απλα επαναλαμβανω αυτο που ειπα πανω, οτι σε καρτοκινητο παιζει το νον στοπ, απλα με GPRS μονο. Σε συμβολαιο, οι ταχυτητες ειναι αναλογες της συσκευης, GPRS, 3G και HSDPA. Εχω κανει πλοηγηση στο tim plus με ενα moto V3XX (συμβολαιο) και τρελαθηκα, απιστευτα γρηγορο, καμια σχεση με τον ΑΘΛΙΑ αργο browser των προηγουμενων moto (πχ V3im κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Ρε παιδια διαβαζω αυτα που γραφετε και θα με τρελανετε.....Εδω και 2 μηνες με το laptop μου και ενα SE K750i καρτοκινητο σερφαρω μεσω g-wap και δεν εχω κανενα προβλημα σε καμια σελιδα (μονο σε chat δεν μπορω να μπω αλλα δεν με νοιαζει).Οσον αφορα τους κατοχους συμβολαιων αυτοι σερφαρουνε με 3G, χωρις χρεωση εφοσον εχουν ενεργοποιημενο το TIM PLUS NON STOP
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια διαβαζω αυτα που γραφετε και θα με τρελανετε.....Εδω και 2 μηνες με το laptop μου και ενα SE K750i καρτοκινητο σερφαρω μεσω g-wap και δεν εχω κανενα προβλημα σε καμια σελιδα (μονο σε chat δεν μπορω να μπω αλλα δεν με νοιαζει).Οσον αφορα τους κατοχους συμβολαιων αυτοι σερφαρουνε με 3G, χωρις χρεωση εφοσον εχουν ενεργοποιημενο το TIM PLUS NON STOP

Δηλαδή εγώ που εχω συμβόλαιο (ΤΙΜ 1)μπορώ να σερφάρω με TIM PLUS NON STOP στέλνοντας μήνυμα PLUS στο 349 με μόνο 3,49 ευρώ για ενα μήνα κάνοντας χρήση 3G?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

ο πιο γρηγορος τροπος να το ενεργοποιησεις ειναι στο 1260 αμεσα με μια κληση. Αλλιως, για συμβολαιο θα στειλεις μηνυμα στο 3490, το 349 ειναι για τα καρτοκινητα. Και στα συμβολαια δεν ενεργοποιητε αμεσα, αλλα σε μια εργασιμη.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδακια. Χθες ενεργοποιησα την καταπληκτικη αυτη υπηρεσια της ΤΙΜ για απεριοριστη πλοηγηση με μονο 3 και κατι ευρω. Εχω το ΜΙΟ Α701. Μου γεννηθηκε η εξης απορεια....μπορω οταν συνδεω το ΜΙΟ μου στο PC με usb, να χρησιμοποιησω το ΜΙΟ σαν Modem στην υπηρεσια non stop της ΤΙΜ και να σερφαρω με τον ΙΕ του PC μου? Δεν εχω ακομα στην περιοχη μου adsl και οι χρεωσεις για την isdn που χρησιμοποιω ειναι τσουχτερες. Τα φωτα σας παρακαλω... :O
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδακια. Χθες ενεργοποιησα την καταπληκτικη αυτη υπηρεσια της ΤΙΜ για απεριοριστη πλοηγηση με μονο 3 και κατι ευρω. Εχω το ΜΙΟ Α701. Μου γεννηθηκε η εξης απορεια....μπορω οταν συνδεω το ΜΙΟ μου στο PC με usb, να χρησιμοποιησω το ΜΙΟ σαν Modem στην υπηρεσια non stop της ΤΙΜ και να σερφαρω με τον ΙΕ του PC μου? Δεν εχω ακομα στην περιοχη μου adsl και οι χρεωσεις για την isdn που χρησιμοποιω ειναι τσουχτερες. Τα φωτα σας παρακαλω... :O

Σ' αυτό το θέμα υπάρχει αναλυτικά αυτό που θέλεις:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=152884 ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ο πιο γρηγορος τροπος να το ενεργοποιησεις ειναι στο 1260 αμεσα με μια κληση. Αλλιως, για συμβολαιο θα στειλεις μηνυμα στο 3490, το 349 ειναι για τα καρτοκινητα. Και στα συμβολαια δεν ενεργοποιητε αμεσα, αλλα σε μια εργασιμη.

Σε συμβόλαιο πως απενεργοποιείται το TIM Plus Non Stop? Μόνο με κλήση στο 1260; Ευχαριστώ

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...