Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, είμαι άρτι μεταφερθείς συνδρομητής Q1 στο ΤΙΜ 1. (Τη σύνδεση αυτή την έχω ως δευτερεύουσα, και μπορεί να περάσει και ολόκληρος μήνας ή δίμηνο χωρίς να τη χρησιμοποιήσω.)

 

Τις πρώτες μέρες μετά την ενεργοποίηση του TIM 1, αφού ούτως ή άλλως έπρεπε να κάνω μία χρεώσιμη κλήση, είπα να χρησιμοποιήσω και τα άλλα καλούδια για δοκιμή. Το κινητό με το οποίο χρησιμοποίησα την ΤΙΜ 1 σύνδεση είναι ένα Sony Ericsson S700i.

 

Αφού λοιπόν εγκατέστησα τις νέες ρυθμίσεις, στον πρώτο λογαριασμό που μου ήρθε χθες, διαπίστωσα το εξής (ευτυχώς, χωρίς να την έχω πατήσει όπως ο φίλος που καλείται να πληρώσει 110 ευρώ):

 

Κάποια sessions έχουν χρεωθεί ανά ΚΒ (ογκοχρέωση) και κάποια άλλα με τη φιξ χρέωση "εισιτηρίου". Το περίεργο που είδα είναι ότι αυτά τα sessions μπορούν να συνυπάρχουν εναλλασσόμενα, με χρονική διαφορά ακόμα και ένα ή ενάμισι λεπτό μόνο!

 

Θα ήθελα λοιπόν να μου διευκρινίσετε αν έχω καταλάβει σωστά τα παρακάτω:

 

1) Αν μπούμε σε κάποια wap σελίδα μέσω του browser του κινητού μας, τότε χρεωνόμαστε με βάση το "εισιτήριο" (TIM plus), όσες αλλαγές σελίδων και να κάνουμε, αρκεί να μην κλείσουμε και ξανανοίξουμε τον browser. Σωστό ή λάθος;

 

2) Αν το (1) είναι σωστό, τότε τι ρύθμιση σύνδεσης πρέπει να επιλέξουμε για τον browser του κινητού μας ώστε να συνδέεται με βάση το "εισιτήριο"; Και τι ρύθμιση πρέπει να επιλέξουμε για να συνδέεται με βάση την ογκοχρέωση (αν την κρίνουμε πιο συμφέρουσα σε κάποια περίπτωση);

 

3) Αν μπούμε σε κάποια wap/web σελίδα μέσω εφαρμογών όπως ο Opera Mini, τότε χρεωνόμαστε με νέο "εισιτήριο" (TIM plus) σε κάθε αλλαγή σελίδας (ακόμα και χωρίς να τον κλείσουμε), γιατί ο Opera Mini δημιουργεί καινούργιο session σε κάθε αλλαγή σελίδας που κάνει. Σωστό ή λάθος;

 

4) Αν το (3) είναι σωστό, τότε τι ρύθμιση σύνδεσης πρέπει να επιλέξουμε για τον Opera Mini ώστε να συνδέεται με βάση την ογκοχρέωση (που προφανώς είναι πιο συμφέρουσα αν ο Opera Mini αλλάζει το session σε κάθε αλλαγή σελίδας που κάνει); Και αν το (3) είναι λάθος, τότε τι ρύθμιση πρέπει να επιλέξουμε για τον Opera Mini;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν βλεπεις να σε χρεωνει ανα kb αποδεκτης ειναι τo gint.b-online.gr?

Εαν ναι, τοτε απλα διεγραψε τις ρυθμισεις απο το κινητο, προφανως καποια εφαρμογη/browser ειναι κακορυθμισμενο και χρησημοποιει λαθος ρυθμισεις.

Κρατα μονο τις WAP ρυθμισεις.

 

Σε αυτα που ρωτας τωρα,

1) ναι, Σωστο

2) σου προτεινω να μην μπεις ποτε με ογκοχρεωση.Τσεκαρε τις ρυθμισεις, και διεγραψε αυτο που εχει σαν APN το gint.b-online.gr. Ασε μονο το προφιλ με το gwap.b-online.gr . Λιγη προσοχη μονο, αυτο κοιτα το απο τον λογαριασμο δεδομενων ΚΑΙ απο τους λογαριασμους WAP/Internet . Τα SE για καποιο λογο σπανε στα δυο τα προφιλ

3) Σε εμενα οχι, δεν κανει νεο session.

4) απ οσο ξερω , σχεδον ολα τα SE μπορουν να εχουν opera mini με wap, εγω εχω ενα nokia που δεν παιζει με wap(για το opera mini), μονο gint, οποτε ειναι λιγο διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εβαλα το tim plus και οταν παω να τρεκσω το msn μου λεει "¶temporary conditions currently prevent connecting to to pocket msn servise" ξερει κανενας γιατι????παιδια σας παρακαλω πειτε μου!!ευχαριστω πολυ

http://i248.photobucket.com/albums/gg174/nithin91/The_Joker_Signature.jpg

 

If you’re good at something, never do it for free...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε χρησιμοποιεις το Plus non stop και να μπαινεις οσες φορες θελεις;

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, η σύνδεση είναι δευτερεύουσα, και μπορεί κάποιο μήνα να μην τη χρησιμοποιήσω καθόλου. Γιατί λοιπόν να πληρώνω το Non Stop;

 

Άσε που, όπως κατάλαβα, υπάρχει κίνδυνος με εφαρμογές όπως ο Opera Mini να μη χρεώνεσαι καν με TIM Plus τιμολόγιο ("εισιτήριο"), αλλά με ογκοχρέωση, οπότε το Non Stop είναι δώρο-άδωρο.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

SOS SOS! προσοχη!

 

τις τελευταιες μερες η ΤΙΜ δεν μας τα λεει καλα με το Ιντερνετ των 99 ευρω το μηνα..

Βαζει QoS με "αδικους ορους" στους σινδρομητες που πλησιαζουν τα 20 GB με αποτελεσμα να ΜΗΝ παιζουν Online streams apo to internet , radio , tv.

 

Παντως ενα μεγαλο μπραβο για το αριστο 3G core ΔΥΚΤΙΟ στην Αθηνα και την υπολοιπη Ελλαδα!

1,3 MBps σταθερα σε timgr.tv kai gwap.b-online.gr

ΤΟ QoS το ενεργοποιει ..δυστιχως για μας στο gint.b-online.gr

 

Μακαρι να φτιαξει και τα μικροπροβληματα παρεμβολων στο 3G

 

Χρησιμοποιει κανεις το πακετο με τα 99 Euro gia Internet?

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Τεστ με TIM Internet (gint.b-online.gr)

http://www.speedtest.net/result/129618960.png

Τεστ με TIM Plus (gwap.b-online.gr)

http://www.speedtest.net/result/131434419.png

 

Το TIM Plus ειναι πιο γρηγορο στην περιηγηση! lol! Και τα 2 τεστ εγιναν με HSDPA κινητο με συμβολαιο φυσικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως η ΤΙΜ χρησιμοποιει ενα "αορατο proxy server " ...transparent proxy server για το WWW στο gint o ο οποιος σερνεται!

 

--- psagmenos ----

....max mtu 1420 ??? !!!! ...gia gprs kalo einai... gia 3g OOOOXI

--- psagmenos ---

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις??

Το MTU μια χαρα ειναι....εδω το ETHERNET το μεγαλυτερο πακετο που επιτρεπει ειναι 1500 byte.....

Εκτος και εαν δεν καταλαβα καλα τι θελεις να πεις.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι όποιος μπορεί ας βοηθήσει! έχω ένα nokia 6670 με ενεργοποιημένες τις ρυθμίσεις tim για wap, streaming κτλ.

ψάχνω έναν irc client που να μπορεί να με συνδέσει στα ελληνικά chatrooms μέσω wap ( καταλαβαίνετε , η χρέωση από tim internet δεν παλέυεται...)

όποιος ξέρει ας μου δώσει τα φώτα του...

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις??

Το MTU μια χαρα ειναι....εδω το ETHERNET το μεγαλυτερο πακετο που επιτρεπει ειναι 1500 byte.....

Εκτος και εαν δεν καταλαβα καλα τι θελεις να πεις.

 

==== ΨΑΓΜΕΝΟΣ ====

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ MTU ΕΙΝΑΙ ΟΚ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ " time STAMPS" KAI MAS TRWEI KAI APO KEI BANDWIDTH? ( 12 bytes sta 1420 tou MTU gia kathe paketo )

ΒΓΑΛΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΟΡΑΤΟΥΣ PROXY SERVERS , ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΟΥΝ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΤΙΜ, ΜΑΣ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΤΟ BANDWIDTH.

ΚΡΙΜΑ ΣΤΑ 99 ΕΥΡΩ ΜΟΥ.

 

==== END ------

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Τεστ με TIM Internet (gint.b-online.gr)

http://www.speedtest.net/result/129618960.png

Τεστ με TIM Plus (gwap.b-online.gr)

http://www.speedtest.net/result/131434419.png

 

Το TIM Plus ειναι πιο γρηγορο στην περιηγηση! lol! Και τα 2 τεστ εγιναν με HSDPA κινητο με συμβολαιο φυσικα ;)

 

Mε HSDPA? Γιατί μου φαίνονται λίγο τραγικά τα αποτελέσματα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα..

Μπορω να σερφαρω με 3g?

Γιανα το κανω πρεπει να χω μονο συμβολαιο?

Το hsdpa πως το ενεργοποιω? Γενικα ειναι καλητερη η καληψη απο την Βονταφον?και χρεωσεις εχει κανενα νον στοπ?

 

 

 

 

Συγνωμη αν εχουν απαντηθει οι ερωτησεις αλλα δεν βρηκα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να σερφάρεις wap μέσω 3g ή hsdpa, ανάλογα με το τι υποστηρίζει το κινητό σου. (το επιλέγει αυτόματα απ'ότι λένε).

 

Ναι, μόνο με συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απο χτες ένας ευτυχής(;) κάτοχος ενός qtek 8310, στο οποίο έχω βάλει την κάρτα τιm με ενεργοποιημένο το tim non stop plus. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να δω με το προφίλ TIM WAP GPRS σελίδες http.... Με το Qtek S110 κανένα πρόβλημα. Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα με εμενα και αν ναι πώς το έχει το λύσει;
Link to comment
Share on other sites

Το wap όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι η έκδοση του ιντερνετ για κινητά. Το myphone.gr έχει wap site. Μοιάζει αλλά δεν έιναι ίδιο με το κανονικό. Όταν μπεις από κινητό θα δεις το wap site.

 

Αν καταφέρεις να μπαίνεις με το pc/ppc μέσω του κινητού (με ρυθμίσεις wap στο κινητό) χρεώνεσαι wap και έχεις κανονικό ιντερνετ!

 

Αυτό προσπαθώ να κάνω.

 

Λαθος, οταν σε χρεωνουν wap δεν εχεις κανονικο internet, εχεις μονο web απο θυρα 80, δεν μπορεις να πας σε ιστοσελιδα εκτος θυρας 80, δεν μπορεις να ελεγχεις e-mail (POP/SMTP) chat στο IRC Και αλλα πολλα που ειναι σε αλλα ports... Εκτος σε λιγες περιπτωσεις μεσω διαμεσολαβητη οπως πχ το FLURRY - http://www.flurry.com/

 

Μπορεις απλα να κατεβαζεις περιπου το 95% το περιεχομενου του WEB (οχι του Internet)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Pali problima me ta greek. Loipon ekana kai ego tin metrisi to apotelesma mou einai 372-50 me N80 3G (gwap me tim plus non stop) se symbolaio Tim Flexy. Kamia sxesi me to gprs tou kartokinitou. Oi selides katevainoun taxytata san dsl!!!
Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous.exw ena 5300 kai fusika energopoiimeno to

tim plus non stop.mhpws yparxei kapoia java eformogh gia xrhsh tou

tim plus,ektos tvn allvn kai gia messenger?

an nai,poies einai oi ryumiseis?

euxaristv ek tvn prvtervn

Link to comment
Share on other sites

Pali problima me ta greek. Loipon ekana kai ego tin metrisi to apotelesma mou einai 372-50 me N80 3G (gwap me tim plus non stop) se symbolaio Tim Flexy. Kamia sxesi me to gprs tou kartokinitou. Oi selides katevainoun taxytata san dsl!!!

 

Αν λαβεις υποψιν οτι ο test server ειναι Αμερικη, ειναι τελεια τα αποτελεσματα.

Το 3G δινει 384//64 και εσυ πηρες 372//50.

 

Αν ειχες κανενα V3XX θα παθαινες πλακα.

Παντως, απο το κινητό μου εχω μεγαλύτερο upload απ οτι στην ADSL.

Το ενα δινει 384 kbps καθαρα, το αλλο δινει και καλα 256 kbps που ποτε δε

παει πανω απο 200kbps...

Link to comment
Share on other sites

Mε HSDPA? Γιατί μου φαίνονται λίγο τραγικά τα αποτελέσματα?:confused:

Πράγματι το speed test δεν είναι τόσο καλό! δε ξέρω γιατί,θα ανεβάσω και εγώ κανένα!

Στό Βόλο που το δοκιμάζω κατά καιρούς πάντως πάει αρκετά καλά από θέμα ταχυτήτων.Από upload στα 10-12kb/sec καρφωμένο(από gwap) και download 40-47kb/sec καρφωμένο:!: Ελπίζω οι αναβαθμίσεις να συνεχιστούν στην περιοχή και με περισσότερες κεραίες 3g.Το 3g core από ότι ξέρω αναπτύσσεται εντελώς ξεχωριστά από ότι το 2g core,στην ΤΙΜ τουλάχιστον...;) Είναι εντελώς ξεχωριστά δίκτυα με κάποιο interface για handovers...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι τα αποτελέσματα λένε kb/sec και όχι kbps:!: Σωστά; Αν ναι,τότε αγγίζει 3Mbps η ΤΙΜ στο gwap! Αν όχι τότε είναι χάλια :p

Στό Βόλο που το δοκιμάζω κατά καιρούς πάντως πάει αρκετά καλά από θέμα ταχυτήτων.Από upload στα 10-12kb/sec καρφωμένο(από gwap) και download 40-47kb/sec καρφωμένο:!: Ελπίζω οι αναβαθμίσεις να συνεχιστούν στην περιοχή και με περισσότερες κεραίες 3g.Το 3g core από ότι ξέρω αναπτύσσεται εντελώς ξεχωριστά από ότι το 2g core,στην ΤΙΜ τουλάχιστον...;) Είναι εντελώς ξεχωριστά δίκτυα με κάποιο interface για handovers...

 

A sorry. Μα μου έκανε μεγάλη εντύπωση, ειδικά για ΤΙΜ (αν ήταν για Cosmote δεν θα δυσκολευόμουν να το πιστέψω :p ). Και στη Vodafone το 3G core αναπτύσσεται ξεχωριστά για αυτό και βλέπουμε καλές ταχύτητες και από τις δύο εταιρείες... Και για αυτό επίσης βλέπουμε και με βήματα χελώνας επέκταση του 3G στην επαρχία (ειδικά στη Vodafone, βλέπεις έχει πολλαπλάσιους 3G users και πολλούς εταιρικούς).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...