Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω εάν έχει συμβεί σε κάποιον άλλον το ίδιο συμβάν και πως το έχει επιλύσει. Σήμερα το πρωί κατέβασα μέσω wifi στο σπίτι μου ένα αρχείο 332 MB, ενώ είχε φτάσει στο 99% και επειδή βιαζόμουν να φύγω έφυγα χωρίς να έχει ολοκληρωθεί το κατέβασμα. Στο δρόμο ενεργοποίησα το 3g της Wind για να κατεβάσω και το υπόλοιπο γύρω στα 3 MB. Σε λιγότερο από ένα λεπτό τελείωσε, και μετά από λίγο μου ήρθε ειδοποίηση από την Wind ότι έχετε καταναλώσει τα δωρεάν MB που έχετε, χρέωσε σαν να είχα κατεβάσει όλο το αρχείο μέσω 3g. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι μπορώ να κάνω?

Λόγω του ότι αποσυνδέθηκες από το wifi και συνεπώς δεν είχες πια ιντερνετ στο κινητό, διακόπηκε το download.

Μόλις άνοιξες το 3G (οπότε είχες ιντερνετ στο κινητό σου) ξεκίνησε ξανά το κατέβασμα. Προφανώς είτε ο σέρβερ είτε η συσκευή είτε και τα 2, δεν υποστηρίζουν resume του download, άρα κατέβηκε όλο από την αρχή μέσω 3G.

Δεν φταίει η wind, δικό σου λάθος είναι.

Έπρεπε να "σκοτώσεις" το download πριν φύγεις ή να περιμένεις να τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας.

Ηθελα να ρωτησω, οταν συνδεομαι στο ιντερνετ η ενδειξη του σηματος ειναι μεταξυ G & E φανταζομαι αναλογα την χρηση.

Ειναι φυσιολογικα ετσι; Δεν θα επρεπε να γραφει 3G, ειδικα οταν κατεβαζει κατι μεγαλο;

 

Περιοχη Δαφνη- Αθηνα, Free2Go, συσκευη lumia 625 και στις ρυθμισεις SIM, εχω θεσει μεγιστη ταχυτητα συνδεσης: 3G & επιλογη δικτυου: αυτοματη.

 

Ευχαριστω.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα χρησης. Εαν εχεις καλυψη 3G θα συνδεθει μονο του σε 3G. Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχεις και για αυτο σε βγαζει G & E
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!! θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, αυτό το mobile wifi που δίνει η wind αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ με κάρτες άλλων εταιριών;; σκέφτομαι να το πάρω αλλά αν δεν με καλύπτει το σήμα της wind να μπορώ να το χρησιμοποιώ και με άλλο δίκτυο..

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!! θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, αυτό το mobile wifi που δίνει η wind αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ με κάρτες άλλων εταιριών;; σκέφτομαι να το πάρω αλλά αν δεν με καλύπτει το σήμα της wind να μπορώ να το χρησιμοποιώ και με άλλο δίκτυο..

 

Ναι, μπορείς, αλλά θα πρέπει να περάσεις τις ρυθμίσεις των άλλων δικτύων με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!! θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, αυτό το mobile wifi που δίνει η wind αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ με κάρτες άλλων εταιριών;; σκέφτομαι να το πάρω αλλά αν δεν με καλύπτει το σήμα της wind να μπορώ να το χρησιμοποιώ και με άλλο δίκτυο..

 

Στην Ελλάδα όλα τα mifi είναι ξεκλείδωτα. Συνήθως αναγνωρίζουνε αυτόματα το APN της εκάστοτε εταιρίας. Σε άλλη περίπτωση απλά βάζεις το APN της κάθε εταιρίας. Είναι πολύ απλό.

 

COSMOTE APN: internet

VODAFONE APN: internet.vodafone.gr

WIND APN: gint.b-online.gr ή gint (σκέτο)

Q APN:myq

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς, αλλά θα πρέπει να περάσεις τις ρυθμίσεις των άλλων δικτύων με το χέρι.

 

Στην Ελλάδα όλα τα mifi είναι ξεκλείδωτα. Συνήθως αναγνωρίζουνε αυτόματα το APN της εκάστοτε εταιρίας. Σε άλλη περίπτωση απλά βάζεις το APN της κάθε εταιρίας. Είναι πολύ απλό.

 

COSMOTE APN: internet

VODAFONE APN: internet.vodafone.gr

WIND APN: gint.b-online.gr ή gint (σκέτο)

Q APN:myq

 

σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος που τα εχει προχειρα?

Εβαλα μια καρτουλα της Q. Προσπαθω να ενεργοποιησω τα δεδομενα αλλα δεν!

Πριν ειχα wind και δεν ειχα προβλημα.

Μηπως θελει καποιες ρυθμισεις?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος που τα εχει προχειρα?

Εβαλα μια καρτουλα της Q. Προσπαθω να ενεργοποιησω τα δεδομενα αλλα δεν!

Πριν ειχα wind και δεν ειχα προβλημα.

Μηπως θελει καποιες ρυθμισεις?

ενεργοποίησε την περιαγωγή

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποίησε την περιαγωγή

 

Σε ευχαριστω για την προθυμια να απαντησεις αλλα αν μπορεις σε παρακαλω γινε πιο συγκεκριμενος.

Οταν επιχειρω να κανω κληση μου βγαζει μηνυμα οτι η σιμ καρτα ειναι σε ροαμινγκ. θες να συνεχισεις με την local sim?

Μηπως αυτο σημαινει κατι?

 

Σημαινει οτι μου εφαγε τα λεφτα ενω ειχα αγορασει πακετο.

και ουτε μπορεσα να συνδεδω ακομα.

Μια χαρα ημουνα με το φρητουγκοου γμτ! Τι ηθελα την αλλαγη?

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος που τα εχει προχειρα?

Εβαλα μια καρτουλα της Q. Προσπαθω να ενεργοποιησω τα δεδομενα αλλα δεν!

Πριν ειχα wind και δεν ειχα προβλημα.

Μηπως θελει καποιες ρυθμισεις?

 

Στο apn βάζεις myq και παράλληλα ενεργοποιεις και την περιαγωγή δεδομένων συν την ενεργοποίηση data. Επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ενεργοποίηση περιαγωγής και αν θες τις ρυθμίσεις βρίσκονται εδώ http://www.wind.gr/gr/q/upostirixi/ruthmiseis/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!εχει κανενας αλλος σημερα προβλημα εντος αθηνων με το 3g η μονο εγω εχω?

 

Εντός Αθηνών προσωπικά δεν έχω παράπονο.Τι να σου πω...Εσύ που έχεις το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εντός Αθηνών προσωπικά δεν έχω παράπονο.Τι να σου πω...Εσύ που έχεις το πρόβλημα;

 

να ειχαμε και 3g καλα θα ηταν:lol:

 

μεσα στο κιλκις που με το ζορι επιασα, εκανα με περιεργεια μια μετρηση...ετσι να δω, και επιασε 1,07mb!!!

 

2 χρονια συμβολαιο ειναι αυτα...θα περασουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!υπάρχει καμια συσκευη για τελειο σημα για wind?Aυτη που εχει η vodafone,μπορει να χεησιμοποιηθει για wind?
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς άλλος πρόβλημα από χτες με το 3G (H) της wind? Σε μέρη που έπιανα χαλαρά H, έχει από χτες κολημένο στο Ε. Από το πρωί σήμερα μόνο Ε, εκτός από κατεχάκη που τώρα το μεσημέρι είδα Η.

Εννοείται ότι άνοιξα-έκλεισα, airplane mode και πίσω...εναλλαγή από 3G σε 2G σε LTE και πίσω...

Nexus 5 με L preview....σημειωτέον ότι μέχρι προχτές όλα δουλεύαν ρολόι...

Link to comment
Share on other sites

είναι αστείο πραγματικά το 2014 να προσπαθείς να κατεβάσεις ένα μειλ με συννημένο και να πιάνεις τον εαυτό σου κολημένο στην οθόνη του κινητού κανά 3 λεπτο...

Δεν ξέρω αν υπάρχει εναλλακτικός τρόπος στις δοκιμές που κάνουν, εκτιμώ όμως ότι θα μπορούσαν να γίνουν αργά το βράδυ ή σ/κ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παρατηρώ αυτή τη πτώση στο σήμα από Η+ σε Ε τις τελευταίες 3 μέρες σε μέρη που τόσο καιρό είχε.

Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι φταίει η συσκευή μου παρά το ότι δεν την έχω πειράξει πρόσφατα.

Ελπίζω να τελειώσουν γρήγορα ότι εργασίες γίνονται. Να φανταστώ ότι επίσημη ενημέρωση δεν έχουμε; :X

Link to comment
Share on other sites

Αργυρουπολη παντως και εντος του καταστηματος που εργαζομαι ειναι μονιμως κολλημενο στο Η.

Δαφνη που μενω και εντος διαμερισματος, κολλημενο στο G.

Ετσι ομως ηταν και πριν τις αναφορες για προβληματα.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

το καλο με το 3g της wind ειναι οτι δεν σου τελειωνουν ποτε τα mb.Γιατι δεν εχεις πουθενα 3g.

εμένα μόλις μου τελείωσαν :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...