Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φοβάμαι δεν καταλαβα τι ακριβως θέλεις, τι θες να πεις πληρωνεις καθε μηνα? εαν λες για το wind plus non stop, με sms το βαζεις καθε μηνα και σου κραταει 3,49 απο το υπολοιπο της καρτας σου. Για την δυνατοτητα προσβασης στο 3G/HSDPA δικτυο δεν υπαρχει καμια χρεωση, μονο για την χρηση υπαρχει χρεωση.Οτι ισχυει δηλαδη και στα συμβολαια.

 

Ναι αλλα βλεπω ας πουμε 29.5€/μηνα για 5GB , πως γινεται αυτη η πληρωμη μεσω καρτοκινητου; Το ειδα στο πινακα του Wind ADSM Νομιζω. σορρυ εαν τα μπερδεψα, δεν γνωριζω πολυ καλα για αυτα.. :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια!

 

Σημερα αγορασα το Nokia N82. Εχω Wind και ενω μου στειλανε και εγκατεστησα τις ρυθμισεις για το GPRS στο κινητο μου και επειτα το επανεκινησα(αυτη τη διαδικασια την εκανα 3-4 φορες), οταν παω να μπω στο Interet του κινητου μου βγαζει το εξης σφαλμα: "Πακετο δεδομενων: μη επιτρεπτη συνδεση" και δε συνδεεται. Στο προηγουμενο κινητο μου με τις αντιστοιχες ρυθμισεις για εκεινη τη συσκευη μπαινω κανονικα. Καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Σημερα αγορασα το Nokia N82. Εχω Wind και ενω μου στειλανε και εγκατεστησα τις ρυθμισεις για το GPRS στο κινητο μου και επειτα το επανεκινησα(αυτη τη διαδικασια την εκανα 3-4 φορες), οταν παω να μπω στο Interet του κινητου μου βγαζει το εξης σφαλμα: "Πακετο δεδομενων: μη επιτρεπτη συνδεση" και δε συνδεεται. Στο προηγουμενο κινητο μου με τις αντιστοιχες ρυθμισεις για εκεινη τη συσκευη μπαινω κανονικα. Καμμια ιδεα?

Κάνε αυτό που γράφω λίγο πιο πάνω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2314520#post2314520

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω ενα ppc και δεν εχω προσβαση σε σελιδες ασφαλους συνδεσης(https://)

Συνδεομαι κανονικα με τον opera mobile 8.60 και εχω κανει ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις για το Wind plus non stop.

Σε σελιδες με μη ασφαλη συνδεση μπαινω κανονικα.

Αυτα μονο με τον Opera mobile,γιατι με τον explorer δε μου ανοιγει τιποτα..

Τι μπορει να φταιει?Μηπως χρειαζεται διαφορετικη πορτα για την ασφαλη συνδεση? Εχει κανενας παρομοιο προβλημα??

Στον opera παντως εχω δωσει κανονικα proxy settings,ενω στον Explorer δε βρισκω καπου να καταχωρησω ρυθμισεις.

Οποιος μπορει ας βοηθησει,γιατι εχω πελαγωσει ψαχνωντας ολα τα posts και δεν εχω δει καμμια αναφορα στο θεμα.Αν υπαρχει καποιο link με τη λυση,ευπροσδεκτο..

 

Υγ. Πληροφοριακα το ppc μου ειναι το ipac 6915,εχει τα win mobile 5..

Υγ2. Με τον opera 8,65 που δεν εχει επιλογη καταχωρησης για proxy,μπορουμε να συνδεθουμε?

Link to comment
Share on other sites

ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό και ψάχνω για έναν φτηνό τρόπο (αν υπάρχει) για internet σε περιαγωγή της wind. Αυτά τα πακέτα data ισχύουν και για το εξωτερικό και αν όχι η χρέωση του gprs στο εξωτερικό είναι τουλάχιστον ίδια με της Ελλάδας;

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προχτές ανακάλυψα ότι στην ορεινή Αρκαδία με GPRS έχεις ταχύτερη διαμεταγωγή απ'ότι στη Θεσσαλονίκη με 3G...:lol:
Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω αγοράσει το lg viewty με την βοήθεια επιδότησης που έχουμε απο την wind, και φαντάζομαι είχε μέσα αποθηκευμένες τις ρυθμίσεις, γιατί μπόρεσα και σέρφαρα έχοντας το δίκτυο σε gsm, άρα σέρφαρα με gprs (έτσι δεν είναι) και το άλλαξα και σε 3G και μπήκα με HSDPA γιατί όταν κατέβαζα, είχε ένα σηματάκι H στο σήμα. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, ποιες είναι οι χρεώσεις γι' αυτό εδώ, γιατί δεν ζητήσαμε εμείς κανένα πακέτο σύνδεσης gprs ή hsdpa.
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, ποιες είναι οι χρεώσεις γι' αυτό εδώ, γιατί δεν ζητήσαμε εμείς κανένα πακέτο σύνδεσης gprs ή hsdpa.

Δεν υπαρχει καμια επιπλεον χρεωση οταν σερφαρεις με HSDPA

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, τι πληρώνω, μόνο το πάγιο του συμβολαίου? Και χρέωση υπάρχει μόνο όταν μπαίνω με gprs? Μπορείς να μου πεις τι ταχύτητες έχει το ένα, και τι το άλλο?
Link to comment
Share on other sites

και το 3G, και το HSDPA, είναι gprs... το μόνο που αλλάζει, είναι οι ταχύτητες που παίρνεις! Στο απλό 2G, οι ταχύτητες είναι 56Kbps, όσο δηλαδή μια παλιά dial-up. Στο 3G, είναι 384kbps, και στο HSDPA είναι μέχρι 7.2Mbps αλλά πρέπει να υποστηρίζει και η συσκευή σου αυτή την ταχύτητα. Ανάλογα με το ποια ταχύτητα HSDPA υποστηρίζει η συσκευή σου, τόσο παίρνεις!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα η χρέωση δεν αλλάζει, αφού πρόκειται για ογκοχρέωση, έτσι δεν είναι? Απλά εμένα μου ήρθε έτσι με το κινητό, και δεν ξέρω τι πληρώνω για κάθε Mb που κατεβάζω. Εξαρτάται απο το συμβόλαιο που έχουμε κάνει?
Link to comment
Share on other sites

Πληρωνεις απλα τα δεδομενα βασει συμβολαιου.Δεν πληρωνεις με τι ταχυτητα κατεβαζεις.Αυτο εξαρταται απο τη συσκευη που διαθετεις συνεπως αν εχεις μια που υποστηριζει HSDPA ακομα καλυτερα γιατι κατεβαζεις με μεγαλυτερες ταχυτητες
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα ρωτήσω τον πατέρα μου τι προβλέπει το συμβόλαιο που έχουμε κάνει. Ευχαριστώ

Edit: Είδα οτι μαζί με τις συσκευές είχε έρθει μια κάρτα με δωρεάν υπηρεσίες 100 € λέει, για 3 μήνες. Ουσιαστικά πρόκειται για non stop,γιατί λέει μετά την πάροδο των τριών μηνών, η υπηρεσία wind plus non stop Παραμένει ενεργοποιημένη με πάγιο 3,49 €. Είδα και στο site της wind, το εξής:

"είναι ένα «εισιτήριο διαρκείας», δηλαδή ανανεώσιμη συνδρομή χρονικής διάρκειας ενός μήνα για απεριόριστη πλοήγηση μέσω GPRS σε όλες τις ενότητες, χρεώσιμες και μη χρεώσιμες, του WAP της WIND, και τρίτων μερών μέσω του δικτύου της WIND, η οποία έχει κόστος 3,49 ευρώ"

Αλλά παράλληλα άκουσα οτι είναι υπο προυποθέσεις, δηλαδή να πηγαίνεις πρώτα στο site της wind, και μετά απο εκεί όπου μπορείς μέσω του site.

Τελικά τι υπηρεσίες θα μπορώ να έχω; Θα ανοίγω σελίδες html, msn κτλ? Είδα οτι θέλουν ειδικές ρυθμίσεις στο proxy γι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

geia sas eimai newbie kai thelw na mou peite analitika ti prepei na kanw

exo ena k800i kai exo karta sim f2g kai thelw na kanw to non-stop me 3.5euro to mina oso thelw gprs

 

prospathisa na kanw tis automates rithmiseis apo to site tis wind alla mou estelnann sms oti den tis ipostirizei h suskeuh mou prospathisa kai xeirokinita alla dixos apotelesma

 

plz voithiste me

Geo man
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δοκίμασε να στείλεισ δωρεάν κενό μήνυμα στο 234, σου στέλνει πίσω όλες τις ρυθμίσεις. Μετά κλείνεις το κινητό για ένα λεπτό, το ανοίγεις και είσαι οκ. Μόνο όταν το ξανανοίξεις να πας στο μενού ρυθμίσεις/συνδεσιμότητα/ ρυθμίσεις ίντερνετ/προφίλ ίντερνετ και να βάλεις ως επιλεγμένο προφίλ το wind wap h wind plus. Κανονικά τα 3.5 ευρώ είναι για να βλέπεις μόνο σελίδες wap και όχι ίντερνετ αλλά νομίζω ότι το έχουν ξεκλείδωτο, για ψάξτο λίγο στο φόρουμ.
Link to comment
Share on other sites

αν το νουμερό σου είναι καρτοκινητό, η δεν το έχεις ενεργοποιήσει, κάνοντας μια χρεώσιμη κλήση, ή δεν έχεις μονάδες και έχει γίνει φραγή εξερχομένων.
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε εδω και περασε τις ρυθμισεις στο κινητο σου...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

loipon ok ta energopoisia alla den stelnei to keno sms pou legame auto ginete mallon epidi dn exo 3.5euro monades sosta? tha valw karta kai tha ksanaprospathisw

 

paides kanonika evala monades kai stelnw keno minima sto 234 kai mou leei oti h apostolh apetixe!!! k800i

Geo man
Link to comment
Share on other sites

εγω το χρησιμοποιω εδω και 1,5 χρονο καιειναι οτι πρεπει αν δεν εχεις αλλη προσβαση.βεβαια πρεπει να εχεις και λιγη υπομονη.παντως η ταχυτητα ειναι καλυτερη απο ικανοποιητικ η και με συγκριση που εχω κανει με wind adsm η ταχυτητα ειναι υψηλοτερη χωρις δικτυο 3G.εννοειται οτι δυσκολη περιοχη ετσι? μακρυα απο πολη .
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που όπως προείπα πήρα μια κάρτα wind και έλεγε δωρεάν υπηρεσίες, έλεγε στείλτε τον προσωπικό κωδικό σας(αυτόν που είχε πάνω η κάρτα) και στείλτε τον στο 5555. Αλλά δεν το στέλνει. Και λέει μετά απο 3 μήνες, η υπηρεσία παραμένει ενεργοποιημένη με πάγιο 3,49 € (άρα είναι wind plus non stop). Τότε βέβαια δεν με καίει, γιατί σιγά, 3 μήνες απο 3,5 ευρώ. Δεν είναι τίποτα. Αλλά με νοιάζει, για να ξέρω αν θα το ενεργοποιήσω κανονικά, αν μπορώ να σερφάρω και εκτός απο την σελίδα wind plus, για να κατεβάζω ringtones. Αν θα μπορώ πχ να μπαίνω στο φόρουμ, και να πληρώνων μόνο πάγιο. Γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

ψαξε κανενα προγραμματακι java για να μπαινεις απο εκει... ειχα ενα αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

paidiaaaaaa ok to energopoihsa kai to wind plus non-stop

tora to vasiko erotima!! msn pos mpenw???

 

mpika me to opera sto webmessenger.msn.com alla mou leei den einai simvato me ton broswer pou xrisimopoieite

 

 

 

Καλησπέρα επειδή έχω ίδιο πρόβλημα με το SE w810i, ακολούθησα το σύνδεσμο που έδωσε ο stathis123 και τις πέρασα στο κινητό μου... Stathis thanks!!!

Τώρα προσπαθώ κι εγώ να στείλω μήνυμα στο 234 αλλά αποτυγχάνει...

 

Ποια διαδικασία ακολούθησες για να ενεργοποιήσεις το non-stop;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...