Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, VIPdriver said:

Μπορεί να παει και στο Cosmote NEO με 33€ όλα απεριόριστα χωρίς κόφτη και χωρίς συμβόλαιο. 

Προτιμώ vf γιατί η πράσινη έχει κενά σε κάποιες περιοχές που επισκέπτομαι. Αν όμως η cosmote μου δώσει μια καλή τιμή για τρία κινητά δεν θα έλεγα όχι 

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν τώρα πως έγινε πίστωση 3.3€, έστειλα πάλι φόρμα 3η φορά τώρα για να στείλω την εικόνα που γράφει 0€ και πακέτα των δεδομένων.

Να πω και έναν καλό λόγο, 2 φόρμες επικοινωνίας απάντησαν ήδη και στις 2. Δεν το περίμενα αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στη nova προσφορές της προκοπής δεν κάνουν σε εμάς που θέλουμε ανανέωση. Είχα μια φοιτητική 24άρα adsl (πιάνει 15down/0.87up) στα 17 ευρώ και μου πρότειναν ανανέωση στα 18 ευρώ στο ίδιο πακέτο. Πήρα την cosmote και μου έδωσαν την φοιτητική 24άρα vdsl (είναι adsl αλλά αν στην περιοχή σου έχει τις καμπίνες ο ΟΤΕ τότε σε βάζουν εκεί και πιάνει 24down/2,5up με vdsl μέσω καμπίνας) και σε ένα καρτοκινητό 10 ευρώ και 3GB το μήνα για 2 χρόνια και σε ένα άλλο καρτοκινητό 10 ευρώ και 1000 λεπτά το μήνα για 2 χρόνια. 20 ευρώ τελική. Σε 3-4 εργάσιμες που θα γίνει η αλλαγή θα αρχίσει η nova να παρακαλάει να γυρίσω πίσω αλλά αποκλείεται να κάνουν καλύτερη προσφορά.

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dasnowy said:

Πάντως στη nova προσφορές της προκοπής δεν κάνουν σε εμάς που θέλουμε ανανέωση. Είχα μια φοιτητική 24άρα adsl (πιάνει 15down/0.87up) στα 17 ευρώ και μου πρότειναν ανανέωση στα 18 ευρώ στο ίδιο πακέτο. Πήρα την cosmote και μου έδωσαν την φοιτητική 24άρα vdsl (είναι adsl αλλά αν στην περιοχή σου έχει τις καμπίνες ο ΟΤΕ τότε σε βάζουν εκεί και πιάνει 24down/2,5up με vdsl μέσω καμπίνας) και σε ένα καρτοκινητό 10 ευρώ και 3GB το μήνα για 2 χρόνια και σε ένα άλλο καρτοκινητό 10 ευρώ και 1000 λεπτά το μήνα για 2 χρόνια. 20 ευρώ τελική. Σε 3-4 εργάσιμες που θα γίνει η αλλαγή θα αρχίσει η nova να παρακαλάει να γυρίσω πίσω αλλά αποκλείεται να κάνουν καλύτερη προσφορά.

Αποκλείεται να σου δώσει για το καρτοκινητό κάτι τέτοιο 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, aektzhs 1 said:

Αποκλείεται να σου δώσει για το καρτοκινητό κάτι τέτοιο 

Αν μου έδινε εξαρχής καλή προσφορά η nova για 24αρα ή 50αρα μπορεί να μην έμπαινα στον κόπο να κάνω φορητότητα. Ξέρω ότι μπορούν να κάνουν πολύ καλές προσφορές αλλά αν δε γίνει φορητότητα δεν τους νοιάζει. Τώρα και δωρεάν να μου δώσουν το σταθερό δεν αξίζει να γυρίσω πίσω. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, dasnowy said:

Πάντως στη nova προσφορές της προκοπής δεν κάνουν σε εμάς που θέλουμε ανανέωση. Είχα μια φοιτητική 24άρα adsl (πιάνει 15down/0.87up) στα 17 ευρώ και μου πρότειναν ανανέωση στα 18 ευρώ στο ίδιο πακέτο. Πήρα την cosmote και μου έδωσαν την φοιτητική 24άρα vdsl (είναι adsl αλλά αν στην περιοχή σου έχει τις καμπίνες ο ΟΤΕ τότε σε βάζουν εκεί και πιάνει 24down/2,5up με vdsl μέσω καμπίνας) και σε ένα καρτοκινητό 10 ευρώ και 3GB το μήνα για 2 χρόνια και σε ένα άλλο καρτοκινητό 10 ευρώ και 1000 λεπτά το μήνα για 2 χρόνια. 20 ευρώ τελική. Σε 3-4 εργάσιμες που θα γίνει η αλλαγή θα αρχίσει η nova να παρακαλάει να γυρίσω πίσω αλλά αποκλείεται να κάνουν καλύτερη προσφορά.

Προσωπική μου άποψη να πας ΟΤΕ αν έχεις 2 καρτοκινητά ήδη εκεί γιατί πρακτικά είναι σαν να σου δίνουν δωρεάν υπηρεσίες για 24 μήνες εφόσον έχεις δυο καρτοκινητά και σου δίνουν 10€ για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου. Επιπλέον εφόσον δίνουν δυνατότητα να μπεις σε καμπίνα vdsl και να έχεις 24/2 είναι τέλεια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Nikolas14 said:

Προσωπική μου άποψη να πας ΟΤΕ αν έχεις 2 καρτοκινητά ήδη εκεί γιατί πρακτικά είναι σαν να σου δίνουν δωρεάν υπηρεσίες για 24 μήνες εφόσον έχεις δυο καρτοκινητά και σου δίνουν 10€ για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου. Επιπλέον εφόσον δίνουν δυνατότητα να μπεις σε καμπίνα vdsl και να έχεις 24/2 είναι τέλεια.

Ναι αφού είναι καλή η προσφορά να μην φύγει,ας μετακινηθεί Cosmote. Δεν νομίζω η Nova όσο και καλή προσφορά να δώσει στο σταθερό να δώσει κάτι σε κάποιο καρτοκινητό έξτρα από τα 1000 λεπτά ομιλίας

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ήδη αίτηση για cosmote. Την Τρίτη έρχεται το router και Τετάρτη-Πέμπτη αναμένεται να ενεργοποιηθεί η σύνδεση. Πράγματι είναι εξαιρετική η προσφορά. Κυρίως για τα 2 κινητά το έκανα, αλλά και τα 24/2 είναι πολύ καλά για τις ανάγκες της γραμμής, δε χρειάζονται παραπάνω. Τώρα θα μπορεί να υποστηρίξει 4k streaming και πιο ποιοτικές βιντεοκλήσεις. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους ανανέωσαν με την προσφορά. Στο νέο συμβόλαιο, υπάρχει τελικά όρος για αναπροσαρμογή του παγίου στο έτος (όπως η Vodafone και η Cosmote);

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vdanasto said:

Ερώτηση σε όσους ανανέωσαν με την προσφορά. Στο νέο συμβόλαιο, υπάρχει τελικά όρος για αναπροσαρμογή του παγίου στο έτος (όπως η Vodafone και η Cosmote);

Ναι, υπάρχει κανονικά και αναφέρει ότι η μέγιστη αύξηση είναι τα 3 ευρω.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, vdanasto said:

Ερώτηση σε όσους ανανέωσαν με την προσφορά. Στο νέο συμβόλαιο, υπάρχει τελικά όρος για αναπροσαρμογή του παγίου στο έτος (όπως η Vodafone και η Cosmote);

Εμένα στο συμβόλαιο που μου έστειλαν χτες λέει ότι θα γίνεται αύξηση σύμφωνα με τον δείκτη της ΕΛΣΤΑΤ κάθε Φεβρουάριο 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Gv2008 said:

Εμένα στο συμβόλαιο που μου έστειλαν χτες λέει ότι θα γίνεται αύξηση σύμφωνα με τον δείκτη της ΕΛΣΤΑΤ κάθε Φεβρουάριο 

Αυτό ακριβώς 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μισο λεπτάκι, γιατί εδώ χωράει συζήτηση.

Έστω ότι κάποιος συνάπτει σύμβαση τον Ιούνιο, θα αυξηθεί ο λογαριασμός του 2 φορές κατά τη διάρκεια της σύμβασης. 
Εστω ότι κάποιος συνάπτει την ίδια σύμβαση τον Φλεβάρη, τότε ο λογαριασμός του θα αυξηθεί 1 φορά κατά τη διάρκεια της σύμβασης. 

Σωστα τα λέω; Αν είναι τα πράγματα έτσι, τότε πρόκειται για χοντρή χαζομάρα. Δημιουργούνται πελάτες δυο ταχυτητων. Αν δεν κάνω λάθος στις άλλες δυο εταιρίες αυξάνεται το πάγιο μετά τον πρώτο χρόνο σύμβασης. Η Nova τι το διαφορετικό Έχει σαν εταιρεία; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Οι μπαγάσηδες βρήκαν ακόμα ένα πλάγιο τρόπο να ανεβάζουν τους λογαριασμούς. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, panos.k2 said:

Δηλαδή μισο λεπτάκι, γιατί εδώ χωράει συζήτηση.

Έστω ότι κάποιος συνάπτει σύμβαση τον Ιούνιο, θα αυξηθεί ο λογαριασμός του 2 φορές κατά τη διάρκεια της σύμβασης. 
Εστω ότι κάποιος συνάπτει την ίδια σύμβαση τον Φλεβάρη, τότε ο λογαριασμός του θα αυξηθεί 1 φορά κατά τη διάρκεια της σύμβασης. 

Σωστα τα λέω; Αν είναι τα πράγματα έτσι, τότε πρόκειται για χοντρή χαζομάρα. Δημιουργούνται πελάτες δυο ταχυτητων. Αν δεν κάνω λάθος στις άλλες δυο εταιρίες αυξάνεται το πάγιο μετά τον πρώτο χρόνο σύμβασης. Η Nova τι το διαφορετικό Έχει σαν εταιρεία; 

Η Nova σε ορισμένα πράγματα πρωτοτυπεί… προσωπικά επειδή το έστειλαν σε φίλο που ανανέωσε το σταθερό του πριν κάτι μήνες και είναι από πρωην Forthnet- Nova, περιμενουμε να δούμε αύξηση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τίμια ρήτρα της Vodafone. Όπου στοκ 13ο μήνα θα σου βάζει καπέλο. Βέβαια ευτυχώς που η ΕΕΤΤ τους απέτρεψε από την ρήτρα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Η Nova σε ορισμένα πράγματα πρωτοτυπεί… προσωπικά επειδή το έστειλαν σε φίλο που ανανέωσε το σταθερό του πριν κάτι μήνες και είναι από πρωην Forthnet- Nova, περιμενουμε να δούμε αύξηση.

Δεν είναι αναγκαστικό ότι θα γίνει η αύξηση, η εταιρεία δύναται να κάνει την αύξηση, έχει διαφορά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, aektzhs 1 said:

Θεωρώ τίμια ρήτρα της Vodafone. Όπου στοκ 13ο μήνα θα σου βάζει καπέλο. Βέβαια ευτυχώς που η ΕΕΤΤ τους απέτρεψε από την ρήτρα

Πως τους απέτρεψε αφού εν τελει όλοι οι πάροχοι έβαλαν ρήτρα; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, aektzhs 1 said:

Θεωρώ τίμια ρήτρα της Vodafone. Όπου στοκ 13ο μήνα θα σου βάζει καπέλο. Βέβαια ευτυχώς που η ΕΕΤΤ τους απέτρεψε από την ρήτρα

Θα συμφωνήσω, διότι το εφάρμοσε πρώτη και ήταν ξεκαθαρο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panos.k2 said:

Δηλαδή μισο λεπτάκι, γιατί εδώ χωράει συζήτηση.

Έστω ότι κάποιος συνάπτει σύμβαση τον Ιούνιο, θα αυξηθεί ο λογαριασμός του 2 φορές κατά τη διάρκεια της σύμβασης. 
Εστω ότι κάποιος συνάπτει την ίδια σύμβαση τον Φλεβάρη, τότε ο λογαριασμός του θα αυξηθεί 1 φορά κατά τη διάρκεια της σύμβασης. 

Σωστα τα λέω; Αν είναι τα πράγματα έτσι, τότε πρόκειται για χοντρή χαζομάρα. Δημιουργούνται πελάτες δυο ταχυτητων. Αν δεν κάνω λάθος στις άλλες δυο εταιρίες αυξάνεται το πάγιο μετά τον πρώτο χρόνο σύμβασης. Η Nova τι το διαφορετικό Έχει σαν εταιρεία; 

Το έχουμε αναλύσει ξανά. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται πιο σωστό αυτό που κάνουν Cosmote και Nova με τον ΔΤΚ. Η Vodafone όντως κανει μια αύξηση αλλά δεν ξεκαθαρίζει πουθενά αν βασίζεται στον ΔΤΚ ή σε δικά της στοιχεία. 
Και όντως, δύναται να κανει αύξηση μέχρι 3€ αλλά υποχρεωτικά με βάση την μεταβολή του ΔΤΚ για το έτος, όπως ανακοινώνεται από την ΕΛΣΤΑΤ. Τώρα πχ που ήταν 3,5% για τον Δεκέμβρη (2023 με 2022), αυτό σημαίνει ότι κάποιος με 30€ πάγιο θα εβλεπε αύξηση 1,05€.

4 minutes ago, panos.k2 said:

Πως τους απέτρεψε αφού εν τελει όλοι οι πάροχοι έβαλαν ρήτρα; 

Το βάλανε σε νέες συμβάσεις, οπότε είναι καλυμμένοι χωρίς ΕΕΤΤ. Στην ΕΕΤΤ είχαν προσφύγει για να περάσουν τον όρο και στα υφιστάμενα. 
Επισης κάτι που δεν αναφέρθηκε πουθενά, είναι ότι αυτοί που κάνανε ανανεωση τώρα ενώ είχαν 12 μήνες πχ στο συμβόλαιο ακόμα, πιθανότατα θα καπελωθούν την αυξηση και για τον Φλεβάρη 24 και για τον Φλεβάρη 25. Αν και αυτό το αφήνω με ερωτηματικό γιατί δεν είδα σε συμβόλαιο που έγινε τον Δεκέμβρη, κάποια αλλαγή αυτόν τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panos.k2 said:

Πως τους απέτρεψε αφού εν τελει όλοι οι πάροχοι έβαλαν ρήτρα; 

Ειρωνικά το λέω επειδή ενώ τους απέτρεψε επίσημα ανεπίσημα κάνει τα στραβά μάτια

Link to comment
Share on other sites

 

"οἱ διυλίζοντες τὸν κώνωπα, τὴν δὲ κάμηλον καταπίνοντες"

κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο, 23.24

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

 

"οἱ διυλίζοντες τὸν κώνωπα, τὴν δὲ κάμηλον καταπίνοντες"

κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο, 23.24

Σωστά, αλλα δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό με τις ρήτρες. Είναι κοροϊδία τουλάχιστον. Ειδικά εφόσον δεν αναφερεται ποτέ όταν κλείνεις ένα συμβόλαιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, panos.k2 said:

Σωστά, αλλα δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό με τις ρήτρες. Είναι κοροϊδία τουλάχιστον. Ειδικά εφόσον δεν αναφερεται ποτέ όταν κλείνεις ένα συμβόλαιο. 

Μα δεν ισχύει στα παλιά συμβόλαια, πλέον στα καινούργια αναφέρεται και σε ευκρινέστατο σημείο

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα που με πήραν την Τετάρτη για να ανανεώσω το συμβόλαιο μου, δε μου είπαν ότι θα αυξάνεται η τιμή κάθε χρόνο. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...