Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να φανταστώ Hotspot δεν δίνει έτσι; όπως γράφει. (για να έδινε και στους φίλους του) b83dd80c7cfc1f9fc81ce71ac7fae7a7.jpg

Ας πάρουν κι αυτοί esim. Δεν γίνονται όλα τζάμπα



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, makap said:

Είμαι στο Nova Unlimited (2 συνδέσεις) και σκοπεύουμε να πάμε Τουρκία την επόμενη εβδομάδα για 4 μέρες.

Η Nova έχει ένα πακέτο (Poaming Pass) για τη ζώνη Α που περιλαμβάνει και την Τουρκία, με 14,19€ για ημερήσια χρήση που το βρίσκω υπερβολικό.

Υπάρχει άλλη πρόταση για λίγες κλήσεις και data, τις ώρες που δεν θα είμαστε στο ξενοδοχείο, αφού εκεί θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το Wifi?

Το καλύτερο είναι τοπική κάρτα όπως είπαν οι γνώστες.

Μετά planetsim που την βρίσκεις παντού στην Ελλάδα και την έχεις καβατζα αν ξαναχρειαστεί, αφού δεν έχεις e-sim που είναι η καλύτερη λύση παγκοσμίως. Υπόψιν ότι στα δυτικά παράλια πιάνεις Ελλάδα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, ilka71 said:

θα πέφτουν τρελες χρεώσεις επειδή οι εφαρμογές θα καταναλώνουν δεδομένα.

Αν κλείσεις δεδομένα δεν καταναλώνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μήνυμα στον πατέρα μου ότι επειδή ανανέωσε το συμβόλαιο του σταθερού του του κάνουν δώρο ένα καρτοκινητό με 1000 λεπτά κάθε μήνα. Η ερώτηση μου είναι η εξής:επειδή δεν θέλει Free2go γιατί έχει ήδη συμβόλαιο μπορεί να πάρει Q-Telecom και να μπαίνουν εκεί;;;;Δεν έχει πρόβλημα απλά επειδή θα είναι στο συρτάρι 

Link to comment
Share on other sites

Τα 1000 λεπτά θα τα δίνει, όμως δεν θα θέλει και ανανέωση κάθε 2 (;) μήνες για να διατηρηθεί ο αριθμός αυτός;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι ο πωλητής αν θέλει σου την κάνει και Q.

Για το άλλο ερώτημα, είχα ρωτήσει και εγώ σε κατάστημα, και μου είπαν θα μπαίνουν με την προϋπόθεση της ανανέωσης των 8 ευρώ το 2μηνο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Το καλύτερο είναι τοπική κάρτα όπως είπαν οι γνώστες.

Μετά planetsim που την βρίσκεις παντού στην Ελλάδα και την έχεις καβατζα αν ξαναχρειαστεί, αφού δεν έχεις e-sim που είναι η καλύτερη λύση παγκοσμίως. Υπόψιν ότι στα δυτικά παράλια πιάνεις Ελλάδα κανονικά.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Ο 1ος τόπος προορισμού είναι παραλιακή πόλη της θάλασσας του Μαρμαρά (για τα Θεοφάνεια με το παλιό ημερολόγιο, με τον Πατριάρχη, όπως γίνεται κάθε χρόνο από το 2019) και ο 2ος η Πόλη. Επομένως, δεν πιάνουμε ελληνικό δίκτυο.

Θα μιλήσω αύριο με PlanetSim για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

οι esim είναι μόνο για data; δηλαδή Ελβετία θα έχει unlimited data με holafly και νούμερο τοπικό η μόνο data; η esim πχ εδώ στην Ελλάδα δεν ειναι και νούμερο για κλήσεις, sms και δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ilka71 said:

οι esim είναι μόνο για data; δηλαδή Ελβετία θα έχει unlimited data με holafly και νούμερο τοπικό η μόνο data; η esim πχ εδώ στην Ελλάδα δεν ειναι και νούμερο για κλήσεις, sms και δεδομένα;

Οι  esim είναι ακριβώς ότι και οι sim απλώς είναι άυλες. Σκανάρεις ένα QR code και εγκαθίσταται στο κινητό σου.

Το ότι προσφέρονται esim για δεδομένα στο εξωτερικό συμβαίνει επειδή είναι πολύ πιο εύκολο να το έχει κανείς ακριβώς επειδή είναι ψηφιακό και σου το στέλνουν με mail.

Link to comment
Share on other sites

Οι  esim είναι ακριβώς ότι και οι sim απλώς είναι άυλες. Σκανάρεις ένα QR code και εγκαθίσταται στο κινητό σου.
Το ότι προσφέρονται esim για δεδομένα στο εξωτερικό συμβαίνει επειδή είναι πολύ πιο εύκολο να το έχει κανείς ακριβώς επειδή είναι ψηφιακό και σου το στέλνουν με mail.
άρα όταν λέει η holafly esim δεν θα δώσει τοπικό νούμερο εκεί ε;
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ilka71 said:
30 minutes ago, kalitexnis_g said:
Οι  esim είναι ακριβώς ότι και οι sim απλώς είναι άυλες. Σκανάρεις ένα QR code και εγκαθίσταται στο κινητό σου.
Το ότι προσφέρονται esim για δεδομένα στο εξωτερικό συμβαίνει επειδή είναι πολύ πιο εύκολο να το έχει κανείς ακριβώς επειδή είναι ψηφιακό και σου το στέλνουν με mail.

άρα όταν λέει η holafly esim δεν θα δώσει τοπικό νούμερο εκεί ε;

Όχι. 
Επιλέγεις πακέτο ανάλογα τις ανάγκες σου. Δεν ξερω τι ακριβως προσφέρει το holafly, παντως ορισμένες esims έχουν και ομιλία.
Ομως περισσότερες είναι data only και δεν δίνουν νούμερο. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ilka71 said:
34 minutes ago, kalitexnis_g said:
Οι  esim είναι ακριβώς ότι και οι sim απλώς είναι άυλες. Σκανάρεις ένα QR code και εγκαθίσταται στο κινητό σου.
Το ότι προσφέρονται esim για δεδομένα στο εξωτερικό συμβαίνει επειδή είναι πολύ πιο εύκολο να το έχει κανείς ακριβώς επειδή είναι ψηφιακό και σου το στέλνουν με mail.

άρα όταν λέει η holafly esim δεν θα δώσει τοπικό νούμερο εκεί ε;

Η συγκεκριμένη γράφει πως σου δίνει ένα Αυστριακό νούμερο για να κάνεις τα τηλέφωνα και να δέχεσαι. Αλλά αυτό όσον αφορά την Ευρώπη, στην Αμερική δεν έχεις νούμερο πχ

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

εδώ στην Ελλάδα έχω την εφαρμογή numero esim και δίνουν ελληνικο νούμερο σταθερό. (το δικό μου κινητό δεν έχει esim). υπάρχει εφαρμογή που να δίνει ελληνικό ΚΙΝΗΤΌ;

Link to comment
Share on other sites

 Γεια σας, η esim στη nova ισχύει μόνο για συμβόλαιο η και f2g. Έχω Motorola edge 40 pro  που υποστηρίζει esim αλλά δεν υπάρχει  στη λίστα υποστηρίζομενων συσκευών. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει να προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_20240113-115733_Instagram.jpg

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites


Δεν είναι έξι την μέρα. Είναι πολύ λιγότερα στις 4 μέρες... 15 σύνολο

Αλλά τα απεριόριστα είναι ακριβά για πάνω από βδομάδα από holafly.
Κάνεις ότι λέει. Την αγοράζεις από αυτούς και δεν χρειάζεται τίποτα με την οποία εταιρεία έχεις γραμμή.
Εκεί που πας έχεις δεδομένα. Σου στέλνουν οδηγίες στο μέιλ. Είναι πολύ απλό. Να την έχει ενεργοποιήσει στο κινητό πριν φύγει από αεροδρόμιο για να μην ψάχνει πώς θα σκαναρει όταν φτάσει.
Δεδομένα θα έχει. Κλήσεις ας κάνει μέσα από Whatsapp telegram Viber ότι έχει... Για να μην χρεώνεται τζάμπα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
εκεί που θα πάει στην Ελβετία ποιο δίκτυο πρέπει να διαλέξει για να δουλέψει η holafly; η δεν έχει σημασία;
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:

εάν το κινητό μας είναι συμβατό πως λαμβάνουμε την esim;

Σε κατάστημα. Εγώ πήρα δυο eSIM από διαφορετικά καταστήματα και δεν μου ζήτησαν χρηματα. Πας σε κατάστημα, παίρνεις κάρτα, και σε δυο εργάσιμες σε καλούν για επιβεβαίωση. 5 λεπτά μετά την τηλεφωνική επιβεβαίωση χάνεται το σήμα από την παλιά κάρτα και βάζεις την κάρτα. Από την ενεργοποίηση της κάρτας και για 4 ώρες θα έχει το κινητό φραγή εισερχομένων μηνυμάτων. 5G και voLTE ενεργοποιούνται αυτόματα 

Link to comment
Share on other sites

Στο site της Nova δεν λειτουργεί σωστά (κατά τη γνώμη μου) στον έλεγχο των κινητών που είναι συμβατά με esim.

Καταλαβαίνω ότι το δικό μου (Xiaomi RN 7) ίσως είναι λίγο παλιό και μπορεί να μην δέχεται αλλά της συζύγου (Poco M4) που αγόρασα πριν λίγους μήνες θα έπρεπε να το αναγνωρίζει.

Με δεδομένο ότι και τα δύο είναι σε συμβόλαιο, υπάρχει άλλος τρόπος να ελέγξω αν δέχονται esim?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, makap said:

Στο site της Nova δεν λειτουργεί σωστά (κατά τη γνώμη μου) στον έλεγχο των κινητών που είναι συμβατά με esim.

Καταλαβαίνω ότι το δικό μου (Xiaomi RN 7) ίσως είναι λίγο παλιό και μπορεί να μην δέχεται αλλά της συζύγου (Poco M4) που αγόρασα πριν λίγους μήνες θα έπρεπε να το αναγνωρίζει.

Με δεδομένο ότι και τα δύο είναι σε συμβόλαιο, υπάρχει άλλος τρόπος να ελέγξω αν δέχονται esim?

Δεν το νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, makap said:

Στο site της Nova δεν λειτουργεί σωστά (κατά τη γνώμη μου) στον έλεγχο των κινητών που είναι συμβατά με esim.

Καταλαβαίνω ότι το δικό μου (Xiaomi RN 7) ίσως είναι λίγο παλιό και μπορεί να μην δέχεται αλλά της συζύγου (Poco M4) που αγόρασα πριν λίγους μήνες θα έπρεπε να το αναγνωρίζει.

Με δεδομένο ότι και τα δύο είναι σε συμβόλαιο, υπάρχει άλλος τρόπος να ελέγξω αν δέχονται esim?

Αν δέχεται δύο φυσικές SIM, Δεν δέχεται eSIM από τη μάνα του ,δεν είναι θέμα της Nova 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...