Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 minutes ago, paanos said:

Τεχνικό είναι. Το πλάνο ήταν να δουλεύουν παράλληλα. 

Το νέο Account ΔΕΝ θα το δούμε μέχρι να επιστρέψουν όλοι στις θέσεις τους, τέλη Σεπτέμβρη. ακόμα δεν θα το δούμε τώρα γιατί είναι περίοδος αδειών καλοκαιριού και όλα μπαίνουν σε παύση όπως ξέρετε 

Τέλος πάντων. Ότι και αν είναι ας διορθωθεί σύντομα 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους φως στο τούνελ. 

Επανήλθαν. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους φως στο τούνελ. 
Επανήλθαν. 

Η εφαρμογή δεν δουλεύει σε μένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, rebel1 said:


Η εφαρμογή δεν δουλεύει σε μένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμένα δουλεύει κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, p_k said:

Επιτέλους φως στο τούνελ. 

Επανήλθαν. 

Διαχωρίστηκαν και τα 13700-13800

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, paanos said:

Διαχωρίστηκαν και τα 13700-13800

Δηλαδή; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Δηλαδή; 

Χθες το 13700 και το 13800 βγάζανε σε ένα κοινό τηλεφωνικό κέντρο που απλά πατούσες 1 ή 2 για να συνδεθείς με εμπορικό ή τεχνικό.

Σημερα λειτουργούν όπως πριν, με Voice IVR κλπ 

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος....

πριν απο 2 χρόνια έκανα μια σύνδεση nova (τότε wind) Σταθερό+internet 24Mbps σε ένα φοιτητικό σπίτι στην Ανατολική Θεσσαλονίκη. Οι ταχύτητες πολύ χαμηλές (περίπου 5Μbps) για τις οποίες όμως δεν διαμαρτύρομαι γιατί ο υπάλληλος της nova μου το είχε πει πριν κάνω την σύμβαση (απο όσο ρώτησα και σε άλλους παρόχους πάνω-κάτω τα ίδια χάλια ήταν).

Τώρα το συμβόλαιο πλησιάζει στο τέλος αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει. Στην γειτονιά και την πολυκατοικία υπάρχει πλέον οπτική ίνα. Εγώ κοιτάω την οικονομικότερη λύση για να ανανεώσω το συμβόλαιο, με την περίπτωση οπτικής ίνας να είναι τελευταία γιατί το σπίτι είναι νοικιασμένο και δεν είναι μόνο δικό μου θέμα να τρυπήσω κλπ.

Βλέπω ότι η nova δίνει 50Mbps και σκέφτομαι αν οι ταχύτητες θα είναι καλύτερες; Τι λέτε, υπάρχει περίπτωση μετά την αναβάθμιση της περιοχής με οπτικές ίνες να βελτιώθηκαν και οι ταχύτητες adsl/vdsl μέσω οπτικής που πλέον φθάνει στο box (FiberToTheCable) ή τζάμπα ελπίζω;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

FTTC σημαίνει Fiber To The Cabinet. Δηλαδή η οπτική φτάνει μέχρι την καμπίνα και μετά χαλκός μέχρι το σπίτι. 

FTTH έχουν εγκαταστήσει από όσο κατάλαβα. Τότε είναι άλλο τελείως και δεν θα μπορείς να βάλεις FTTC (πχ 50mbps). 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, paanos said:

FTTC σημαίνει Fiber To The Cabinet. Δηλαδή η οπτική φτάνει μέχρι την καμπίνα και μετά χαλκός μέχρι το σπίτι. 

FTTH έχουν εγκαταστήσει από όσο κατάλαβα. Τότε είναι άλλο τελείως και δεν θα μπορείς να βάλεις FTTC (πχ 50mbps). 

ναι, το γνωρίζω ότι είναι διαφορετικά πράγματα, απλά ήλπιζα μήπως όταν περάστηκαν οι οπτικές αναβάθμισαν και τις καμπίνες (πχ καταργώντας κάτι παλιά box τα οποία είχαν απευθείας σύνδεση με το κέντρο και συνήθως είχαν απελπιστικά χαμηλές ταχύτητες)

Στο site την nova πάντως γράφει ότι η ταχύτητα των 50 είναι μέσω fttc όπου αυτό είναι εφικτό

Edited by tempo

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, paanos said:

Όταν η περιοχή από 24αρι πάει σε ίνες, δεν βάζουν FTTC

ευχαριστώ, δεν το γνώριζα αυτό που λες.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tempo said:

ναι, το γνωρίζω ότι είναι διαφορετικά πράγματα, απλά ήλπιζα μήπως όταν περάστηκαν οι οπτικές αναβάθμισαν και τις καμπίνες (πχ καταργώντας κάτι παλιά box τα οποία είχαν απευθείας σύνδεση με το κέντρο και συνήθως είχαν απελπιστικά χαμηλές ταχύτητες)

Στο site την nova πάντως γράφει ότι η ταχύτητα των 50 είναι μέσω fttc όπου αυτό είναι εφικτό

Θα κερδίσεις ελάχιστα από την ελάττωση του crosstalk όσων φεύγουν από DSL και πάνε σε οπτική...
Πάντως εάν σκοπεύεις να ανανεώσεις για διετία, είναι κρίμα να ταλαιπωρείται όποιος είναι εκεί με τα μονοψήφια Mbps. Ακριβώς επειδή νοικιάζεις, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι με τα τρυπήματα κλπ. Κάνε την αίτηση, πιθανόν να χρειαστεί από όποιον είναι εκεί λίγη συνεννόηση με τους άλλους ενοίκους, και μετά από κανέναν μήνα θα έχει έτοιμο γρήγορο και αξιόπιστο δίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, tempo said:

έχω μια απορία μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος....

πριν απο 2 χρόνια έκανα μια σύνδεση nova (τότε wind) Σταθερό+internet 24Mbps σε ένα φοιτητικό σπίτι στην Ανατολική Θεσσαλονίκη. Οι ταχύτητες πολύ χαμηλές (περίπου 5Μbps) για τις οποίες όμως δεν διαμαρτύρομαι γιατί ο υπάλληλος της nova μου το είχε πει πριν κάνω την σύμβαση (απο όσο ρώτησα και σε άλλους παρόχους πάνω-κάτω τα ίδια χάλια ήταν).

Τώρα το συμβόλαιο πλησιάζει στο τέλος αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει. Στην γειτονιά και την πολυκατοικία υπάρχει πλέον οπτική ίνα. Εγώ κοιτάω την οικονομικότερη λύση για να ανανεώσω το συμβόλαιο, με την περίπτωση οπτικής ίνας να είναι τελευταία γιατί το σπίτι είναι νοικιασμένο και δεν είναι μόνο δικό μου θέμα να τρυπήσω κλπ.

Βλέπω ότι η nova δίνει 50Mbps και σκέφτομαι αν οι ταχύτητες θα είναι καλύτερες; Τι λέτε, υπάρχει περίπτωση μετά την αναβάθμιση της περιοχής με οπτικές ίνες να βελτιώθηκαν και οι ταχύτητες adsl/vdsl μέσω οπτικής που πλέον φθάνει στο box (FiberToTheCable) ή τζάμπα ελπίζω;

Βάλε οπτική, έχω 3 σπίτια με Nova 200/20 τα δυο και το ένα με 100/10 όλα Ανατολική Θεσσαλονίκη και θα πάω ίσως μια γραμμή ακόμα. 
Αν θες να συνεχίσεις με Nova, θα δεις μεγάλη διαφορά στην οπτική ίνα. 

On 10/8/2023 at 6:12 ΜΜ, r31134 said:

Τελικα ο πατερας μου πηγε εβαλε καρτα 8€ σε μαγαζι ασχετο, μαλλον με 16ψηφιο κωδικο. 8.4€ η τελικη χρεωση αλλα μικρο το κακο αφου εγινε ετσι η δουλειά μας σημερα.

Μάλλον περίπτερο ήταν και προμήθεια 0,40 λεπτά.

Επισης σε ορισμένα περίπτερα βρίσκεις και F2G κάρτες τουλάχιστον Θεσσαλονίκη που είδα. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για διακοπή συμβολαίου εον γίνεται μόνο από το κατάστημα; Ή μου λέει βλακείες στο τηλέφωνο; (εγώ δε βλέπω τέτοιο στους όρους)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, hercoulis said:

Για διακοπή συμβολαίου εον γίνεται μόνο από το κατάστημα; Ή μου λέει βλακείες στο τηλέφωνο; (εγώ δε βλέπω τέτοιο στους όρους)

Ισχύει. Η διακοπή γίνεται μόνο από κατάστημα 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, hercoulis said:

Για διακοπή συμβολαίου εον γίνεται μόνο από το κατάστημα; Ή μου λέει βλακείες στο τηλέφωνο; (εγώ δε βλέπω τέτοιο στους όρους)

Είναι υποχρεωμένοι να δίνουν και εξ αποστάσεως τρόπο διακοπής. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Λήγει και το δικό μου συμβόλαιο σε 2 μήνες WIND ONE στα 54€ απεριόριστα όλα σε σταθερά και κινητα .Είμαι γενικά ευχαριστημένος και θα ήθελα να ανανεώσω αλλά νε εποφεληθω απο τις προσφορές που έχει για αγορά νεας συσκευής.

Ξέρετε αν αυτό γινεται με ανανέωση συμβολαίου ή αφορά μόνο νεες συνδέσεις?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, frank13 said:

Καλημερα.

Λήγει και το δικό μου συμβόλαιο σε 2 μήνες WIND ONE στα 54€ απεριόριστα όλα σε σταθερά και κινητα .Είμαι γενικά ευχαριστημένος και θα ήθελα να ανανεώσω αλλά νε εποφεληθω απο τις προσφορές που έχει για αγορά νεας συσκευής.

Ξέρετε αν αυτό γινεται με ανανέωση συμβολαίου ή αφορά μόνο νεες συνδέσεις?

Ευχαριστώ.

Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για την ταχύτητα σταθερής σου 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, frank13 said:

Πληρώνω για 100mbps αλλά είμαι γυρω στα 85.

Κάνε μία κλήση στο 13800 να δεις τι παίζει από προσφορές αυτή την περίοδο ή πήγαινε σε ένα κατάστημα που κάνουν καλύτερες προσφορές

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Gv2008 said:

Κάνε μία κλήση στο 13800 να δεις τι παίζει από προσφορές αυτή την περίοδο ή πήγαινε σε ένα κατάστημα που κάνουν καλύτερες προσφορές

Παίζει να εχουν καλύτερες προσφορες τα καταστήματα απο το site της Nova?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, frank13 said:

Παίζει να εχουν καλύτερες προσφορες τα καταστήματα απο το site της Nova?

Εγώ έχω βρει καλύτερες προσφορές σε καταστήματα. Μπορείς να τηλεφωνήσεις σε ένα κοντινό κατάστημα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...