Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

46 minutes ago, hercoulis said:

Η φορητότητα έγινε άμεσα σε κατάστημα την περασμένη Δευτέρα. Την έχω την νέα κάρτα. Σε ερώτηση ποτέ θα ολοκληρωθεί η απάντηση ήταν εντός της εβδομάδας, θα καλέσω το κατάστημα για ενημέρωση. 

Καλύτερα να μιλήσεις απευθείας με νόβα 

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε. Κάλεσα το κατάστημα, είχε κολλήσει μου είπε, σε 5’ να αλλάξω κάρτα. . 
Η vf μου έστειλε ένα τελευταίο μήνυμα ενημέρωσης για τα νέα πακέτα περιαγωγής κ τις τιμολογιακές αλλαγές, και σίγησε. 
Τώρα πρέπει να περάσω από το κατάστημα για να βάλουν τα 1000’. 

Ευτυχώς, είχα πάρει μια κάρτα από το κατάστημα και είχα τα τηλέφωνα..

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα ένα καρτοκινητό σε free2go και ενώ πιάνει σήμα από χθες, η ενεργοποίηση της γραμμής δεν έχει γίνει ακόμα. Παίρνω στο 1265 και λέει ότι το σύστημα δεν είναι διαθέσιμο.

Εννοείται ανοιγοκλείνω συνεχώς το κινητό. Πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο ή θα γίνει μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, EllinikoNisi said:

Μετέφερα ένα καρτοκινητό σε free2go και ενώ πιάνει σήμα από χθες, η ενεργοποίηση της γραμμής δεν έχει γίνει ακόμα. Παίρνω στο 1265 και λέει ότι το σύστημα δεν είναι διαθέσιμο.

Εννοείται ανοιγοκλείνω συνεχώς το κινητό. Πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο ή θα γίνει μόνο του;

Αυτό συνήθως κράταει λίγο αν δεις ότι κρατάει πολύ πρέπει αναγκαστικά να επικοινωνήσεις με τη nova από άλλο τηλέφωνο ίσως η αν εχεις κοντά κάποιο κατάστημα να επικοινωνήσουν η να το δούνε αυτοί.Πιο πάνω τον φίλο τον είχανε "ξεχάσει"

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος πιο πάνω είναι συνηθισμένο, δεν τον έχουν ξεχάσει. Ουσιαστικά όταν κανεις φορητότητα εγκρίνεται αλλά ο πάροχος αποφασίζει πότε θα ενεργοποιηθεί. Στην nova το σύστημα περιμένει από τον χρήστη να την οριστικοποιήσει. Αυτό γίνεται για να βεβαιωθούν πως ο πελάτης δεν θα μείνει χωρίς υπηρεσία.

Απο εκεί και πέρα είναι θέμα του καταστήματος αν ξεχνάνε να πατήσουν το κουμπί.. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έπρεπε να κάνω μια οποιαδήποτε κλήση σε κάποιο τηλέφωνο. Φυσικά όλα αυτά χωρίς κάρτα ή να μιλήσεις, αλλά έτσι ενεργοποιείται η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκληρώθηκε και η δική μου φορητότητα. Διήρκησε ≈1 εβδομάδα (από την ιστοσελίδα στον κούριερ και από την αίτηση φορητότητας μέχρι την ενεργοποίηση της καινούργιας SIM). Αντιμετωπίζω βέβαια πρόβλημα με το Vowifi, διότι λέει ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζετε (Poco f3!!!) ενώ με την Vodafone υποστηριζόταν εδώ και 3 χρόνια... Τεσπά.

Παρεμπιπτόντως όταν κάνεις ανανέωση 8€ πόσα σου μπαίνουν στο υπόλοιπο; (Εμένα πρέπει να μου μπήκαν 7.29€)

Edited by kinigosthanos
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kinigosthanos said:

Μόλις ολοκληρώθηκε και η δική μου φορητότητα. Διήρκησε ≈1 εβδομάδα (από την ιστοσελίδα στον κούριερ και από την αίτηση φορητότητας μέχρι την ενεργοποίηση της καινούργιας SIM). Αντιμετωπίζω βέβαια πρόβλημα με το Vowifi, διότι λέει ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζετε (Poco f3!!!) ενώ με την Vodafone υποστηριζόταν εδώ και 3 χρόνια... Τεσπά.

Παρεμπιπτόντως όταν κάνεις ανανέωση 8€ πόσα σου μπαίνουν στο υπόλοιπο; (Εμένα πρέπει να μου μπήκαν 7.29€)

Σωστά και με 7,25 αγοράζετε το small πακετο

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2023 at 5:03 ΜΜ, kmpatra said:

Η 2η σιμ είναι η κοσμοτέ έτσι? Δοκίμασε να κλείσεις (από το διακόπτη του τηλεφώνου) το volte και να γυρίσεις την κάρτα σε 2G αντί για 4G. Υποθέτω ότι πρόβλημα με το σήμα τουλάχιστον με το 2G δεν θα έχεις εφόσον προφανώς την κάρτα την έχεις για κλήσεις μόνο αυτή τη στιγμή.

Έτσι για δοκιμή δεν ξέρω αν φταίει αυτό, πιθανόν οχι, αλλά δεν ξέρεις ποτέ και το τηλέφωνο πώς λειτουργεί...

 

On 10/8/2023 at 9:05 ΜΜ, Gv2008 said:

Αναβαθμίζουν όμως δεν πρόκειται για βλάβη 

 

17 minutes ago, kinigosthanos said:

Μόλις ολοκληρώθηκε και η δική μου φορητότητα. Διήρκησε ≈1 εβδομάδα (από την ιστοσελίδα στον κούριερ και από την αίτηση φορητότητας μέχρι την ενεργοποίηση της καινούργιας SIM). Αντιμετωπίζω βέβαια πρόβλημα με το Vowifi, διότι λέει ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζετε (Poco f3!!!) ενώ με την Vodafone υποστηριζόταν εδώ και 3 χρόνια... Τεσπά.

Παρεμπιπτόντως όταν κάνεις ανανέωση 8€ πόσα σου μπαίνουν στο υπόλοιπο; (Εμένα πρέπει να μου μπήκαν 7.29€)

Σε εμένα δουλεύει μια χαρά το vowifi , σε poco f3 , δοκίμασε αρχικά αν έχεις την δυνατότητα να το ενεργοποιήσεις σε συμβατή συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, smetcfu said:

 

 

Σε εμένα δουλεύει μια χαρά το vowifi , σε poco f3 , δοκίμασε αρχικά αν έχεις την δυνατότητα να το ενεργοποιήσεις σε συμβατή συσκευή...

Εννοείς να το ενεργοποιήσω σε άλλη συσκευή, σωστά; Θα το δοκιμάσω...

 

14 minutes ago, Fns1 said:

Σωστά και με 7,25 αγοράζετε το small πακετο

Πως βγαίνει ο φόρος κινητής; Με έναν πρόχειρο υπολογισμό αφαιρούν το 8.8% του πληρωτέου ποσού.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, smetcfu said:

 

 

Σε εμένα δουλεύει μια χαρά το vowifi , σε poco f3 , δοκίμασε αρχικά αν έχεις την δυνατότητα να το ενεργοποιήσεις σε συμβατή συσκευή...

Εγώ είχα βάλει σε ένα iphone 11 pro που υποστηρίζεται και έστειλα να ενεργοποιήσω το wifi calling. Βέβαια μου απανταγε ότι δεν υποστηρίζεται. Μετά από αυτό τους έστειλα στο chat μέσω της εφαρμογής και το ενεργοποίησα με το τεχνικό τμήμα. 

Βέβαια εξυπηρέτηση κάνα 40λεπτο αναμονή. Ότι να ναι. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, kinigosthanos said:

Εννοείς να το ενεργοποιήσω σε άλλη συσκευή, σωστά; Θα το δοκιμάσω...

 

Πως βγαίνει ο φόρος κινητής; Με έναν πρόχειρο υπολογισμό αφαιρούν το 8.8% του πληρωτέου ποσού.

Είναι το 10% της αξίας των 8 ευρώ προ ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2023 at 7:43 ΜΜ, telmusic said:

Τελικά γνωρίζει κανείς αν συνεχίζει η Nova να στέλνει sms ειδοποίησης μια μέρα πριν τελειώσει το πρόγραμμα;
Από το chat ,της Nova δεν παίρνω απάντηση.

Screenshot_20231017-171824_Messages.thumb.jpg.5e570cb4e31abca45bb4460ca3103041.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω και εγώ μπας και μου στείλει καμία προσφορά. Δε ξέρω. Δεν έχω κλείσει μήνα που είμαι στο δίκτυο αλλά σα μάρκετινγκ πιο πολύ καλοπιανεις τους νέους χρήστες ώστε να δώσουν παραπάνω φράγκα πάρα έναν πιο παλιό. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Bas said:

H ΠPOΣΦOPA ΛHΓEI AΠOΨE. = "H KAΛOKAIPINH ΠPOΣΦOPA ΓIA 30 HMEPEΣ ENEPΓOΠOIHΘHKE!" (Ηταν για ολους}

Μπορούμε όλοι να την πάρουμε ;

Γιατι δε τη βλέπω….

Τη βρήκα την προσφορά οκ αλλά μέχρι 8/11 λέει όχι μέχρι σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν με συμφέρει να κάνω φορητότητα από Vodafone. Προς το παρών έχω την προσφορά με τους 9 μήνες όλα απεριόριστα με 12€. Αλλά σκέφτομαι μετά αν δεν βγει κάτι άλλο τι με συμφέρει να κάνω. Είμαι χρήστης που θέλει μόνο Ίντερνετ και σκεφτόμουν μήπως αξίζει το πακέτο με τα απεριόριστα που είναι για δυο μέρες και να το ενεργοποιώ συνέχεια ή αν υπάρχει καλύτερη λύση.

Edited by Jimakos43
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Jimakos43 said:

Ήθελα να ρωτήσω αν με συμφέρει να κάνω φορητότητα από Vodafone. Προς το παρών έχω την προσφορά με τους 9 μήνες όλα απεριόριστα με 12€. Αλλά σκέφτομαι μετά αν δεν βγει κάτι άλλο τι με συμφέρει να κάνω. Είμαι χρήστης που θέλει μόνο Ίντερνετ και σκεφτόμουν μήπως αξίζει το πακέτο με τα απεριόριστα που είναι για δυο μέρες και να το ενεργοποιώ συνέχεια ή αν υπάρχει καλύτερη λύση.

Κάτσε να λήξει πρώτα. Μετά βλέπεις. Ίσως βρεθεί καμία προσφορά εκείνη την στιγμή και βλέπεις. Πριν καμιά βδομάδα είχε η nova με 21 ευρώ να έκανες το καρτοκινητο σου όλα απεριόριστα. Αλλά συνήθως έχει όρο να είναι 3 μήνες το καρτοκινητο στο δίκτυο της nova. Εγώ γι αυτό δε το χτύπησα. Απ την άλλη το απλό f2g γενικά είναι φτωχό σε internet, εκτός αυτού που λες εσύ με τα απεριόριστα για 2 μέρες, αλλά σκέψου ότι με ένα update του συστήματος τους ίσως το κόψουν αυτό και γίνει όπως της cosmote για πραγματικά 24 ώρες. Σε θέμα GB ίντερνετ, η vodafone είναι η πιο πλούσια. Σκέψου αν βάλεις 15 ευρώ κάρτα και πάρεις το πακέτο με τα απεριόριστα, σου δίνει 2,5 GB και άλλα 4 νομίζω το skake it. Αντίστοιχα στις άλλες δύο δεν έχεις τόσα. Από τη άλλη αν είναι τύπος που παραγγέλνει έστω ένα καφέ, σε συμφέρει η cosmote που μέσω του box σου δίνει 2gb για 2 μέρες τα οποία προσθητονται αν πάρεις κι άλλη παραγγελία πριν τα φας. Αν κάνεις μεγάλη παραγγελία το χρονοδιάγραμμα λήξης αλλάζει. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Jimakos43 said:

Ήθελα να ρωτήσω αν με συμφέρει να κάνω φορητότητα από Vodafone. Προς το παρών έχω την προσφορά με τους 9 μήνες όλα απεριόριστα με 12€. Αλλά σκέφτομαι μετά αν δεν βγει κάτι άλλο τι με συμφέρει να κάνω. Είμαι χρήστης που θέλει μόνο Ίντερνετ και σκεφτόμουν μήπως αξίζει το πακέτο με τα απεριόριστα που είναι για δυο μέρες και να το ενεργοποιώ συνέχεια ή αν υπάρχει καλύτερη λύση.

& εγώ αυτήν την προσφορά είχα.   

Αν δεν έχεις κάτι καλύτερο, να περιμένεις, εμένα που έδωσαν δωρεάν τα 1000’ κ έφυγα. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, hercoulis said:

& εγώ αυτήν την προσφορά είχα.   

Αν δεν έχεις κάτι καλύτερο, να περιμένεις, εμένα που έδωσαν δωρεάν τα 1000’ κ έφυγα. 

Τι εννοείς; Τα 1000 λεπτά στο κινητό f2g επειδή έχεις και σταθερό nova ή κάτι άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, hercoulis said:

Ναι

@_NikitaS_

###################
Από 0.01 Σαββάτου έως 23:59 Κυριακής. 

IMG_4319.png

Πλέον οι περισσότεροι κυνηγάμε τα πολλά/απεριόριστα mb. Μόνο κάποιοι μεγαλύτεροι σε ηλικία θεωρώ ότι ασχολούνται με τηλεφωνικές κλήσεις. Ίσως κάνω και λάθος. 

Είναι ο λόγος που δε μου κινεί το ενδιαφέρον να πάρω το σταθερό μου τη nova. Ποιο πολύ θα με συνέφερε να πάω το κινητό στη vodafone και να παιρνω 2gb ή στην cosmote και να έχω το cosmote one προς όλα τα μέλη της οικογένειας. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2023 at 10:36 ΜΜ, hercoulis said:

Μπορούμε όλοι να την πάρουμε ;

Γιατι δε τη βλέπω….

Τη βρήκα την προσφορά οκ αλλά μέχρι 8/11 λέει όχι μέχρι σήμερα. 

Ηταν το "Back to school Unlimited", διαθεσιμο μεχρι 30/09, που εμενα μου εληξε χτες.
08/11 ειναι η ληξη τον προσωπικων προσφορων - καμια σχεση

 

Edited by Bas
Link to comment
Share on other sites

Ανανέωση 8 ευρώ σε F2G κάνουν τα καταστήματα νοβα; Ψιλικατζίδικα; Περίπτερα; Ρωτάω για ηλικιωμένο που δεν θέλει να δίνει κάρτα στο ίντερνετ. 

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...