Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλοι παρομοιαζουν τα Vista σαν πειραματικα η ενδιαμεσα οπως ηταν στην πραξη τα Windows Me,καθως τα ΧP θα υποστηριζονται μεχρι το 2012-τουλαχιστον απο οσα εχει πει η Μιcrosoft-και ενω αναμενεται και νεο λειτουργικο το 2009.

Eξαλλου φαινεται πως περασε ο αρχικος ενθουσιασμος για Vista :

http://arstechnica.com/news.ars/post/20070420-dell-responds-to-customer-feedback-by-bringing-back-windows-xp.html

Προσωπικα εκτος απο τις ασυμβατοτητες των Vista,τα θεωρω απαραδεκτα σε πρακτικοτητα,αφου θελεις μια εργασια να την κανεις με περισσοτερα κλικ απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολλοι παρομοιαζουν τα Vista σαν πειραματικα η ενδιαμεσα οπως ηταν στην πραξη τα Windows Me,καθως τα ΧP θα υποστηριζονται μεχρι το 2012-τουλαχιστον απο οσα εχει πει η Μιcrosoft-και ενω αναμενεται και νεο λειτουργικο το 2009.

Eξαλλου φαινεται πως περασε ο αρχικος ενθουσιασμος για Vista :

http://arstechnica.com/news.ars/post/20070420-dell-responds-to-customer-feedback-by-bringing-back-windows-xp.html

Προσωπικα εκτος απο τις ασυμβατοτητες των Vista,τα θεωρω απαραδεκτα σε πρακτικοτητα,αφου θελεις μια εργασια να την κανεις με περισσοτερα κλικ απο πριν.

περίπου.

 

τα xp ήδη έχουν μπει σε 2η μοίρα στον τομέα υποστήριξης της msft και σε 4η μοίρα στον τομέα ανάπτυξης (αν κάποιος θεωρείς ως ανάπτυξη τα διάφορα critical updates γιατί το sp3 ακόμα...)

 

τα Vienna θα έρθουν το 9 με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές. αρκεί ότι τα αναπτύσσουν η ομάδα του ribbon interface @ office 12 (που θεωρούνται τα πιο επιτυχημένα μετά τα 97). δε θα αναφέρω εδώ τι παραπάνω θα έχουν μιας και:

 

1. θα είμαι offtopic

2. η msft έχει δώσει λίγες πληροφορίες

3. τα έχω ήδη γράψει

 

αλλά μπορώ να πω ότι ΝΑΙ, τα vista είναι το ενδιάμεσο. τα whistler (XP) ήταν η αρχή, τα longhorn (vista) η μέση και τα blackcomb (vienna) το τέλος.

 

με έναν απλό χάρτη του Καναδά θα το δει ο καθένας ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι που μιλατε τωρα με κανετε να σκεφτομαι να τα βγαλω τα Vista και να βαλω πισω τα XP. Το μονο που με σταματα ειναι το πραγματικα ομορφο interface και τα υπερβολικα πολλα updates ακομα και με το SP2 και φυσικα το 5ο φορματ σε δυο εβδομαδες!!!
Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση, πέρασα ένα πρόγραμμα που μου απορύθμισε την default γραμματοσειρά των vista μπορεί κάποιος ακολουθώντας το path

 

Control Panel\Appearance and Personalization\Personalization\Window Color and Appearance

 

και πατώντας open classic apperance properties->advance να μου πει ποια γραμματοσειρά έχουν τα windows ως default για τα μενού κλπ?

 

Thanks

 

Μάλλον το πρόγραμμα διαγράφει κάποια γραμματοσειρά ή πειράζει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση και κάνει τα πάντα να γράφονται με πλάγια γράμματα :S

 

Το ξανα-έβαλα και το αφήνω έτσι αφού με το που το αφαιρώ μου τα κάνει πάλι χάλια.

Link to comment
Share on other sites

ποιο πρόγραμμα είναι? ενδέχεται να μην είναι συμβατό με τα vista.

 

η γραμματοσειρά είναι η Segoe UI.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλη προσπαθεια τα vista αλλα δυστηχως οπως ειπατε και πιο πανω δεν ηρθαν για να μεινουν, πολυ συντομα θα ερθουν τα πραγματικα καινουρια windows.

 

Ομως το χειροτερο στα vista δεν ειναι τα κομμενα feutures που επρεπε να εχουν, αλλα η ευκολια χρησης, πολλες ακυρες αλλαγες σε σχεση με τα XP και μαλιστα χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι που μιλατε τωρα με κανετε να σκεφτομαι να τα βγαλω τα Vista και να βαλω πισω τα XP. Το μονο που με σταματα ειναι το πραγματικα ομορφο interface και τα υπερβολικα πολλα updates ακομα και με το SP2 και φυσικα το 5ο φορματ σε δυο εβδομαδες!!!

Κι εμένα το interface με κολώνει. Μου φαίνονται πολύ φτωχά τα XP πλέον σε θέμα εμφάνισης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το interface με κολώνει. Μου φαίνονται πολύ φτωχά τα XP πλέον σε θέμα εμφάνισης.

 

Ειναι οντως τσιπικα σε σχεση με τα Βιστα, αλλα πετανε. Θα εχεις τις αλλες χαρες που ειναι η ταχυτητα και η αμεση αποκριση. Θα σου φανουν linux τα ΧΡ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φανουν linux τα ΧΡ.

Που φτάσαμε... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλη προσπαθεια τα vista αλλα δυστηχως οπως ειπατε και πιο πανω δεν ηρθαν για να μεινουν, πολυ συντομα θα ερθουν τα πραγματικα καινουρια windows.

 

Ομως το χειροτερο στα vista δεν ειναι τα κομμενα feutures που επρεπε να εχουν, αλλα η ευκολια χρησης, πολλες ακυρες αλλαγες σε σχεση με τα XP και μαλιστα χωρις λογο.

 

Καλα το 2009 δεν ειναι και συντομα. Πολυ βιαζεσαι και εμας τους μεγαλους δεν μας αρεσει να περνανε ετσι τα χρονια. :) Παντως να δω ποιος θα αντεξει μεχρι το 2009 με ΧΡ. Κομματακι δυσκολο το βλεπω. Οποτε μολις βγει κανενα SP σοβαρο για τα Βιστα, ολοι εκει το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Aμα το SP στα Vista δεν επανεφέρει την πρακτικότητα χειρισμού και συμβατότητες που έχουν τα XP, χλωμό το βλέπω:)

Θα συνεχιστεί η σημερινή ιστορία,να συνοδεύονται οι νέοι υπολογιστές με Vista ,να κάνουν μπάχαλο το σύστημα,ειδικά αν οι χειριστές είναι σχετικά απειροι,και τα service να επαναφέρουν τελικά τα XP για να αποφεύγουν τον συνωστισμό σχετικών και ασχέτων,και να κερδίζουν κάποιοι στο όνομα της MS :lol:

Link to comment
Share on other sites

το μοναδικό πρόβλημα των vista (πέρα από ξένους οδηγούς που φταίνε οι OEM) είναι η αργή απόκριση.

 

στο delete, copy, change properties, boot, shutdown etc

 

σε πολλά πράγματα (άνοιγμα explorer windows) είναι πιο γρήγορα από τα xp.

 

το Interface αν το συνηθίσεις (δουλεύω τα beta 2 από το καλοκαίρι που μου τα έστειλε η msft) απλά ΠΕΤΑΕΙ. η οδήγηση στα folders, το απλό μενού, το απίστευτω all-in-one search, το απίστευτο backup, MCE, απίστευτο wirelless (με τους 11 της intel απλά πιάνω και στον κήπο!!!), το instant boot, η αυξημένη ασφάλεια, το directX10 και άλλα πολλά.

 

το ζήτημα είναι ότι υπάρχουν πράγματα που μας/με χαλάνε. αλλά πάντα τα ζυγίζεις.

 

για τις ασυμβατότητες σε hardware υπάρχει μία λύση προς το παρόν: stick with xp αν δεν σου δουλεύουν οκ τα vista.

για τις αργές μεταφορές αρχείων (που εμένα τουλάχιστον δε μου έχει συμβεί συχνά), υπάρχουν κάποια κόλπα αλλά τπτ το σοβαρό. στα ξένα φόρα οι περισσότεροι που γυρνάνε στα xp είναι γιαυτό (γενικότερα για την απόκριση).

 

Υ.Γ. παράδειγμα έχω χιλιάδες προσωπικές φωτό, όλες με 5-6 tags και αν τις βάλω τα xp θα θέλω πρόγραμμα τρίτου και το search δεν θα τις βλέπει. αντιθέτως στα vista γίνεται όσο πιο απλά γίνεται (ακόμα και από το shell).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ποιο πρόγραμμα είναι? ενδέχεται να μην είναι συμβατό με τα vista.

 

η γραμματοσειρά είναι η Segoe UI.

 

Υποτίθεται ότι ήταν συμβατό.

Βέβαια έχω εγκαταστήσει άπειρα προγράμματα που δεν ήταν συμβατά με το λειτουργικό και λειτούργησαν άψογα!

 

Τελικά σκέφτηκα ότι ίσως αν είχε κρατηθεί system restore και το ξεφορτώθηκα έτσι:D

 

Thanks για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια.

εκανα εγκατασταση του alcohol και πατωντασ αποδοχη μου κανει restart το pc. απο εκεινη τη στιγμη δεν μπορω να μπω se windows διοτι εμφανιζεται μια μπλε οθονη ποθ λεει καποια πραγματα που δεν προλαβαινω να διαβασω και κανει επανεκινηση. προσπαθω να μπω σε safe mode αλλα παλι τπτ. καμια βοηθεια ρε παιδια τι μπορω να κανω. please.

Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση του alcohol εχεις? Εγω με την 1.9.6.4719 δεν ειχα κανενα προβλημα. Αν κανεις εκκινηση με το cd των vista δεν μπορεις να κανεις system restore η εστω ενα repair της εγκαταστασης?
Link to comment
Share on other sites

τρελό πρόβλημα (παρακαλώ βοηθήστε...):

 

μου δώσανε ένα microsoft wireless notebook optical mouse 3000 (Vista certified) και το έβαλα στο ένα usb port και ενώ έκανε εγκατάσταση σταμάτησε και έγραψε ότι δεν βρήσκει τους οδηγούς. κατέβασα τους οδηγούς από το site της msft (δεν είναι λογικό γιατί στα xp έπαιζε αμέσως χωρίς τπτ) και πάλι τπτ. σε όποιο usb και να το βάλω.

 

κάνει τον ήχο της σύνδεσης αλλά τπτ...

 

@perdikos2000: κάνε system restore μέσω του cd και κατά 99% θα φτιάξουν.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Στις USb συσκευές μέχρι πρότινως εγκαθιστούσαμε πρώτα το λογισμικό και τους drivers και μετά τη συσκευή όταν το ζητούσε.

 

Στα Vista ακόμη έχω δοκιμάσει και έχω συνδέσει πρώτα τη συσκευή για να βρεί drivers, και λειτούργησε κανονικά, αλλά για δοκίμασε τον 1ο τρόπο, αφού φυσικά έχεις κατεβάσει τους αντίστοιχους drivers για vista από το site της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα. αλλά είναι ποντίκι. κανείς ποτέ δεν χρειάστηκε οδηγούς για ποντίκι msft στα xp. γιατί να το θέλει στα vista?

 

πώς θα σβήσω από τη "μνήμη" του device manager τις λάθος installed mouse devices? (και που θα τις βρω)

 

ευχαριστώ Νίκο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα. αλλά είναι ποντίκι. κανείς ποτέ δεν χρειάστηκε οδηγούς για ποντίκι msft στα xp. γιατί να το θέλει στα vista?

 

πώς θα σβήσω από τη "μνήμη" του device manager τις λάθος installed mouse devices? (και που θα τις βρω)

 

ευχαριστώ Νίκο.

 

Δεξι κλικ και remove device δεν εχει? Δεν βαζεις ΠΡΩΤΑ και το intellipoint 6.1 for vista? (αφου βεβαια εχεις σουταρει το device).

 

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=EA22BD62-4873-406A-BBBE-C587D35A53BF&displaylang=en

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω αύριο και θα γράψω αποτελέσματα.

 

είναι αστείο! κάτι που έκανες καλά και εύκολα με τα xp, με τα vista δεν γίνεται...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω αύριο και θα γράψω αποτελέσματα.

 

είναι αστείο! κάτι που έκανες καλά και εύκολα με τα xp, με τα vista δεν γίνεται...

 

Ειναι αστειο οντως. Ενα βημα μπρος και δυο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Eδω κα μερικες μερες δεν μπορω να εγκαταστησω καμια σχεον εφαρμογη γιατι ολες βγαζουν το ιδιο σφαλμα κατα την εγκατασταση:

 

"Error opening file for writing" με επιλογες Abort, Retry, Ignore.

 

Τα βιστα ειναι μολις μερικων ημερων με πολυ βασικες μονο εφαρμογες περασμενες.

 

Τι γινεται;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

τρελό πρόβλημα (παρακαλώ βοηθήστε...):

 

μου δώσανε ένα microsoft wireless notebook optical mouse 3000 (Vista certified) και το έβαλα στο ένα usb port και ενώ έκανε εγκατάσταση σταμάτησε και έγραψε ότι δεν βρήσκει τους οδηγούς. κατέβασα τους οδηγούς από το site της msft (δεν είναι λογικό γιατί στα xp έπαιζε αμέσως χωρίς τπτ) και πάλι τπτ. σε όποιο usb και να το βάλω.

 

κάνει τον ήχο της σύνδεσης αλλά τπτ...

 

@perdikos2000: κάνε system restore μέσω του cd και κατά 99% θα φτιάξουν.

 

Πολυ περιεργο, εγω εχω το 4000 και το βρηκε κανονικα.

Περασα ντραιβερ μονο για να παιξει το εξτρα κουμπακι.:confused:

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο, εγω εχω το 4000 και το βρηκε κανονικα.

Περασα ντραιβερ μονο για να παιξει το εξτρα κουμπακι.:confused:

ΔΕΝ αντέχω άλλο! :p πάντα κάτι συμβαίνει και με ξενερώνει...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να βαλω καποιο προγραμμα να το τρεχει χωρις να με ρωταει?Για καποιο λογο δεν εμπιστευονται τα Vista το Winrar και δεν μπορω να κανω απ'ευθειας αποσυμπιεση και πρεπει να ανοιγω συνεχεια το προγραμμα και ειναι καπως εκνευριστικο αυτο...
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...