Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η παραγγελία σας έχει αποσταλεί. Θα πρέπει να την παραλάβετε εντός 3 εβδομάδων. Εάν δεν παραλάβετε την παραγγελία σας εντός 3 εβδομάδων από την ημερομηνία αυτού του e-mail, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω e-mail στη διεύθυνση MSTUPVISTAEMEA@moduslink.com, ώστε να ελέγξουμε την υπόθεσή σας.

 

Μόλις παραλάβετε την παραγγελία, παρακαλούμε διαβάστε τις οδηγίες και ακολουθήστε τα απαιτούμενα βήματα προετοιμασίας πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία αναβάθμισης.

 

Για τη διευκόλυνσή σας διατίθενται λίστες βήμα προς βήμα “Express Upgrade to Vista” στην τοποθεσία web της HP στη διεύθυνση http://www.hp.com/go/windowsvista. Η HP θέλει να κάνει την αναβάθμισή σας όσο το δυνατόν πιο εύκολη. Συμπεριλάβαμε ένα DVD οδηγιών βήμα προς βήμα για τα περισσότερα μοντέλα, ώστε να έχετε την απαραίτητη καθοδήγηση για τα βήματα προετοιμασίας και την εγκατάσταση. Θα πρέπει να ξεκινήσετε με το HP DVD προκειμένου η εγκατάστασή σας να ολοκληρωθεί με επιτυχία. Εάν δεν λάβατε το HP Driver DVD (ορισμένα μοντέλα PC της HP θα αποσταλούν χωρίς το HP Driver DVD), παρακαλούμε επισκεφθείτε την τοποθεσία της HP στο web, όπου μπορείτε να βρείτε ενημερωμένα προγράμματα οδήγησης. Εάν χρειαστείτε βοήθεια με οποιοδήποτε από τα βήματα προετοιμασίας ή εγκατάστασης, επισκεφθείτε την τοποθεσία Express Upgrade στη διεύθυνση http://www.hp.com/go/windowsvista ή καλέστε το τοπικό κέντρο υποστήριξης της HP.

 

Με εκτίμηση,

 

ModusLink

 

μια ερωτηση..συνηθως στελνουν και αυτο το dvd με τα προγραμματα της HP η οχι?

ευχαριστω..

ελπιζω να ειμαι σε καλο δρομο ε?:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δες εδώ για καλές και αναλυτικές οδηγίες. αυτές πρέπει να ακολουθήσεις κατά γράμμα αλλιώς οι επιδόσεις του Laptop θα είναι χαμηλότερες:

 

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/genericDocument?docname=c00678123&cc=us&dlc=en&lc=en&jumpid=reg_R1002_USEN

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος απο εσας ειχε την παραπανω καρτα τηλεορασης πριν εγκαταστησει τα vista; Αν εκανε αναβαθμιση στο καινουργιο λειτουργικο πώς ελυσε το προβλημα του γιατι στη σελιδα της εταιριας δεν εχουν βγει driver for vista γι αυτο το μοντελο. Aν σας ετυχε αυτο το προβλημα και το λυσατε, πειτε μου σας παρακαλω κι εμενα τι μπορω να κανω γιατι δε βγαζω ακρη. Σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Με 512 πετάνε;;; χμμμ... όχι ακριβώς... προσωπικά θεωρώ ότι 1gb είναι minimum και για hard χρήση 2!

 

Στη θέση σου θα τα έβαζα να τα δω αν είχα περιέργεια αλλά θα έμενα με τα xp.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε γράψει πολλές φορές στο συγκεκριμένο topic, ότι τα vista χρειάζονται τουλάχιστον 1GB μνήμης για να δουλέψουν σωστά.
Link to comment
Share on other sites

to disko to exo se partitions.diladi ena partitioin ta xp allo oi mousiki eikones binteo k allo ta paixnidia.an balo bista k kano format to partition tou leitourgeikou tha anagnorisei ta alla i tha xreiastei format olos o diskos?to systhma arxeion eiani se ntfs alla ta vista exoun efi?pezei kanena rolo?
Link to comment
Share on other sites

to disko to exo se partitions.diladi ena partitioin ta xp allo oi mousiki eikones binteo k allo ta paixnidia.an balo bista k kano format to partition tou leitourgeikou tha anagnorisei ta alla i tha xreiastei format olos o diskos?to systhma arxeion eiani se ntfs alla ta vista exoun efi?pezei kanena rolo?

τι efi? νομίζω τα έχεις μπερδέψει λίγο. μπορείς να διαβάσεις όλο το θρεντ και θα βρεις τις απαντήσεις για:

 

1. requirements

2. dual boot

3. overall.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

1. έχει αναφερθεί αρκετές φορές :!:

 

μα ΠΟΤΕ δεν χάνεις τα δεδομένα. είτε με Upgrade είτε με clean installation. στην πρώτη περίπτωση είναι εκεί που τα άφησες, στη δεύτερη σε έναν φάκελο windows.old

 

μόνο αν κάνεις format (χαζό) τα χάνεις.

 

2. δεν είναι πανάκεια αυτό. ΠΡΕΠΕΙ πάντα να κάνεις backup πριν. το αναφέρει και κατά τη διαδικασία.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

na exigiso kati.exo dio skilipous pou einai xorismenoi se 3 partition.sto ena partition einai ta xp.sto deytero i mousiki k ta binteo kai sto trito ta paixnidia.ego thelo na balo vista sto partition ton xp.diladi na kano formt ta xp kai na mpoun ta bista.ta upoloipa partition tha meinoun athikta.i aporia eina ta vista tha ta anagnorisoun i oxi ta alla partition?
Link to comment
Share on other sites

na exigiso kati.exo dio skilipous pou einai xorismenoi se 3 partition.sto ena partition einai ta xp.sto deytero i mousiki k ta binteo kai sto trito ta paixnidia.ego thelo na balo vista sto partition ton xp.diladi na kano formt ta xp kai na mpoun ta bista.ta upoloipa partition tha meinoun athikta.i aporia eina ta vista tha ta anagnorisoun i oxi ta alla partition?

βρε παιδί μου. ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΤΟ ΘΡΕΝΤ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

πέρα από αυτό. τα παιχνίδια σου θα πρέπει να τα ξανακάνεις install (αν παίζουν...) στα vista.

 

θες μια συμβουλή? επειδή λογικά το πισί θα το έχεις πιο πολύ για gaming άσε τα vista. stick with xp.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

 

εβαλα τα windows vista ultimate και ολα ειναι τελεια...

 

αναγνωρισε τα παντα, τρεχουνε τα παντα... κανω τα παντα...

 

αλλα ΔΕΝ μπορω να συνδεθω στο MSN LIVE!

 

ενω εχω προσβαση με ολα τα προγραμματα στο ιντερνετ (φυλλομετρητη, Mirc, τορρεντς, p2p) το msn μονο δεν συνδεετε

 

αρχικα προσπαθει... και μετα απο λιγο βγαζει οτι δεν ηταν δυνατη η εισοδος κτλ κτλ το κλασσικο και καλα λαθος με κωδικο 81000306

 

δεχομαι να κανει ελεγχο και επιδιορθωση συνεχιζω ξανα να δοκιμασω και τιποτα!

 

θα σκασω... εχω απενοργοποιησει firewall κτλ κτλ και δεν το εμποδιζει τιποτα αλλα παλι δεν μπενει

 

την ιδια στιγμη με την ιδια γραμμη το λαπτοπακι μπενει κανονικοτατα

 

 

καμμια βοηθεια παιδια?

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη μπορει το live να ειχε κολλημα να συνδεθει, δεν ειναι κατι νεο! Μην υποψιαζεσαι απευθειας τα vista! Επισης να ξες οτι τις ρυθμισεις το msn τις περνει απο τον internet explorer οποτε αν το συγκεκριμενο προγραμμα δουλευει εισαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορούμε στα Vista Ultimate να "μετατρέψουμε" τον χρήστη που δημιουργούμε με το που στήνουμε το λειτουργικό από Power User σε Administrator?

Και ακόμα πως μπορούμε να απενεργοποιήσουμε τα συνεχόμενα προειδοποιητικά μηνύματα, που σε όλα πατάμε ΟΚ, πριν κάνουμε κάτι?

Δε ξέρω αν έχει απαντηθεί πάλι τα συγκεκριμένα ερωτήματα αλλά είναι πολύ μεγάλο το thread για να το διαβάσω όλο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κάνεις αναζήτηση στο θρεντ για UAC.

 

επίσης μπορείς να κάνει αναζήτηση στο windows help: "disable UAC"

 

το κάνεις μέσω control panel @ user account controls. όλα θα τα βρεις εκεί.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κάνεις αναζήτηση στο θρεντ για UAC.

 

επίσης μπορείς να κάνει αναζήτηση στο windows help: "disable UAC"

 

το κάνεις μέσω control panel @ user account controls. όλα θα τα βρεις εκεί.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θέλω μόνο να κάνω μια μικρή διόρθωση.

Το λειτουργικό είναι ενός φίλου μου (αυθεντικά πάντα) και μετά που έκανα το post και ξαναμιλήσαμε μου είπε ότι τελικά έχει το Premium και όχι τα Ultimate.Δεν ξέρω αν έχει διαφορά στην απάντηση σου.

Το έχω κάνει disable μέσω του Control Panel αλλά μετά από το reboot μου βγάζει ένα μεγάλο "Χ" στην toolbar και μου πετάει ένα προειδοποιητικό banner ότι κάτι τρέχει με την ασφάλεια του υπολογιστή.Συνεχίζω να δω τι είναι και μου λέει ότι έχω απενεργοποιήσει το UAC.Και το γέλιο είναι ότι αν δεν το ενεργοποιήσω τότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο στο μηχάνημα.Είναι όλα κλειδωμένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θέλω μόνο να κάνω μια μικρή διόρθωση.

Το λειτουργικό είναι ενός φίλου μου (αυθεντικά πάντα) και μετά που έκανα το post και ξαναμιλήσαμε μου είπε ότι τελικά έχει το Premium και όχι τα Ultimate.Δεν ξέρω αν έχει διαφορά στην απάντηση σου.

Το έχω κάνει disable μέσω του Control Panel αλλά μετά από το reboot μου βγάζει ένα μεγάλο "Χ" στην toolbar και μου πετάει ένα προειδοποιητικό banner ότι κάτι τρέχει με την ασφάλεια του υπολογιστή.Συνεχίζω να δω τι είναι και μου λέει ότι έχω απενεργοποιήσει το UAC.Και το γέλιο είναι ότι αν δεν το ενεργοποιήσω τότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο στο μηχάνημα.Είναι όλα κλειδωμένα.

αυτό είναι περίεργο. μήπως δεν είσαι admin στο πισί?

 

δε μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που γίνεται.

 

όταν λες όλα κλειδωμένα τι εννοείς?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι περίεργο. μήπως δεν είσαι admin στο πισί?

 

δε μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που γίνεται.

 

όταν λες όλα κλειδωμένα τι εννοείς?

Στο μηχάνημα είμαι σαν Power User.Ο χρήστης που φτιάχνεται με το που εγκαθιστάς τα Vista.Δεν έχω βρει όμως κάπου μια επιλογή ώστε να γίνει αυτός ο χρήστης πραγματικός adminstrator.

Και όταν λέω ότι όλα είναι κλειδωμένα σημαίνει ότι άν δεν ενεργοποιήσω ξανά το UAC ,από το προειδοποιητικό banner που ανέφερα παραπάνω, τότε δεν μπορώ ούτε στο MyComputer να μπω ούτε πουθενά.Υπάρχει αυτό το "Χ" στο Start και δεν με αφήνει να κάνω τίποτα.ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!:( :( :( :( :( :( :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά. το UAC δεν κάνει τπτ τέτοιο.

 

power user είσαι by default. μήπως άλλαξες τπτ άλλο? εγώ το έχω μόνιμα off. για βγάλε μια φωτό και ανέβασέ την.

 

έκανες scan για κάποιο spyware (γιατί τώρα που έβγαλες το uac έφυγε και το protected mode @ IE7).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά..Εχθές πήγα να κάνω εγκατάσταση τα Vista στο PC μου, και αντιμετώπισα ένα πολύ περίεργο πρόβλημα..Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής:

Ξεκινάει κανονικά αφού bootaρει από το CD των Vista όμως μετά κωλάει στην μαύρη οθόνη η οποία δείχνει μόνο τα κλασσικά τετραγωνάκια του Loading και γράφει απο κάτω Microsoft Corporation.Απο εκεί και πέρα στματάει ακόμα και το DVD-ROM drive να διαβάζει το DVD.Έτσι λοιπόν πίστεψα ότι το DVD έχει κάποιο πρόβλήμα όπως άλλωστε θα πίστευε ο καθένας. Το θέμα είναι ότι αφού προσπάθησα πολλές φορές έκανα εγκατάσταση με το ίδιο DVD σε ένα Laptop και σε ένα άλλο Desktop PC.Αφού στα υπόλοιπα PC η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία ξανα προσπάθησα στο δικό μου αλλά μάταια πάλι τα ίδια..ακόμα και format έκανα αλλά πάλι το ίδιο ακριβως πρόβλημα..Μετά δοκίμασα να κανω το Install κανονικά μέσα από γραφικό περιβάλλον XP όμως κάπου κοντά στο 50% του "copying files" μου βγάζει ότι υπάρχουν missing και corrupted files :S Θέλω να πω επίσης ότι η κόπια των Windows είναι πειρατική όμως δουλεύει κανονικότατα σε πολλά PC και με live update.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει 8α το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

 

Ξέχασα να επισημάνω ότι το PC στο οποίο προσπαθώ να κάνω την εγκατάσταση είναι πολύ δυνατό και δεν υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας..

Link to comment
Share on other sites

λογικά το dvd των vista που έχεις δεν είναι αυθεντικό ε?

 

θα έχει συμβεί κάποιο σφάλμα κατά τη διαδικασία.

 

επίσης μπορεί να άνοιξες το Image σε δίσκο μη ntfs και να έκανες corrupt άθελά σου ένα μεγάλο αρχείο που έχει (4GB περίπου).

 

αν πάλι είναι αυθεντικό, το γυρίζεις πίσω και σου δίνουν άλλο. το δοκιμάζουν κιόλας και βλέπουν ό,τι δε δουλεύει. αν και είναι αδύνατον να μη δουλεύει (περνάνε ελέγχους)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι πειρατικό όμως όπως έγραψα και στο post μου δουλεύει σε όλα τα PC κανονικά και μόνο στο δικό μου βγάζει το συγκεκριμένο σφάλμα..Επίσης να προσθέσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι σφάλμα του DVD-ROM και να μην διαβάζει το DVD γιατί εβάλα και δεύτερο DVD-ROM πάνω μετά και πάλι τα ίδια..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...