Jump to content

On Telecoms


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες να καταθεσω κι εγω την εν ενεργεια εμπειρια μου.

 

λοιπον πριν 3,5 χρονια που ειχα μετακομισει στο σπιτι μου, εκανα συμβολαιο με την ον. θυμαμαι πολυ καλα οτι η εγγραφη μου ειχε γινει τηλεφωνικως και ηχογραφημενα σαν ισοδυναμο συμβολαιου (δεν ξερω αν ειχε τυχει και σε κανεναν αλλον αυτο), δηλ. η υπαλληλος με ρωταγε αν συνενω και εγω απανταγα καθαρα με ναι ή οχι. (αυτο ισως να οφειλοταν στο γεγονος οτι το σπιτι στο οποιο μετακομιζα δεν ειχε πριν γραμμη τηλεφωνου και δεν ειχα μετακομισει κιολας ακομα οταν εκανα την εγγραφη). ΔΕΝ θυμαμαι να υπεγραψα συμβολαιο και μαλιστα ΔΕΝ εχω κανενα αντιγραφο συμβολαιου ! ειμαι μανιακος με το φαηλινκ στο σπιτι μου, εχω κρατησει ολους τους λογαριασμους της ον σε αυτα τα 3,5 χρονια, οδηγιες εγκαταστασης μοντεμ, 3 χρεωστικα παραλαβης και επιστροφης απτους κουριερ των χαλασμενων μοντεμ που μου εστελναν οπως γραφω πιο κατω, τα παντα μεσα σε φακελο της ον ! αλλα αντιγραφο (ή αυθεντικο) συμβολαιου με την υπογραφη μου πανω ΔΕΝ εχω (οπως εχω τωρα για παραδειγμα στην εγγραφη που εχω κανει εδω και ενα μηνα με την φορθνετ) !

 

κατα ταλλα οι υπηρεσιες τους ηταν απλα για τα μπαζα. φτανει να πω οτι μετα την ενεργοποιηση της γραμμης ΔΕΝ ειχα ιντερνετ για δυο μηνες καθως κανενα απτα 3 μοντεμ που μου εφερναν ανα 20 μερες ΔΕΝ δουλευε, το τεταρτο δουλεψε. ο λογος που δεν αλλαζα παροχο ηταν γιατι ειμαι απο κεινους τους τυπους που λογω φορτου εργασιας δεν πολυασχολουνταν.

 

πριν απο ενα διμηνο με πηρε τηλ. η φορθνετ και μου προσφερε ο,τι μου προσφερε και η ον 20% πιο φτηνα. εστειλα αιτηση στην ον που τους ελεγα οτι δεχτηκα καλυτερη προταση οποτε αν ηθελαν να με κρατησουν θα επρεπε να μου κανουν τουλαχιστον ισαξια. περασαν 10 μερες και δεν επικοινωνησαν με κανεναν τροπο μαζι μου, επικοινωνησαν την 11η μερα αλλα ηταν πολυ αργα διοτι ειχα ηδη κλεισει στη φορθνετ. δεν ακουσα καν την αντιπροταση τους.

 

πριν ενα μηνα λοιπον και ενω εχω αλλαξει παροχο και εχω πληρωσει και τον τελευταιο λογαριασμο της ον, ερχεται νεος λογαρισμος απτην ον στον οποιο με χρεωνουν με τελος απενεργοποιησης και μου λενε οτι με δικα μου εξοδα εχω υποχρεωση να επιστρεψω το μοντεμ στα κεντρικα τους στο χαλανδρι. αφου κανω φυλλο και φτερο ο,τι εχω στο φαηλινκ που διατηρω και δεν βρισκω κανεναν συμβολαιο, (αντιθετα το συμβολαιο που εχω απτην φορθνετ γραφει ξεκαθαρα οτι μετα το περας 12μηνου δεν εχω καμια υποχρεωση ουτε τελος απενεργοποιησης να πληρωσω ουτε τπτ) τους στελνω αιτηση προ 15 ημερων στην οποια τους λεω οτι με οποιοδηποτε τροπο μεηλ, τηλεγραφημα, σηματα καπνου πρεπει να μου στειλουν αντιγραφο του συμβολαιου μου ή κατι ισοδυναμο π.χ. ηχογραφημενο μυνημα, στο οποιο να φαινεται ενυπογραφως ή προφορικως οτι συνενω στις εν λογω υποχρεωσεις μου, και πως αν δεν μου αποσταλει κατι τετοιο πρωτα δεν ειμαι διατεθιμενος να εκπληρωσω τπτ απτα παραπανω !

 

με παιρνουν τηλ. πριν απο 1 βδομαδα (6 μερες για την ακριβεια) 10 μερες μετα την αποστολη του φαξ που τους ειχα στειλει (ο υπαλληλος ηταν ολιγον κεκες). με διαβεβαιωνει οτι το μοντεμ θα ερθουν να το παραλαβουν οι ιδιοι και δεν χρειαζεται να επιβαρυνθω εγω, αλλα οτι το τελος απενεργοποιησης ειναι ρητα στους ορους του συμβολαιου που υπαρχουν στο επισημο σαητ της ον και μπορω να το δω. του επαναλαμβανω λοιπον ο, τι εγραφα και στην επιστολη μου, οτι δηλ. δεν εχω προθεση να τους κλεψω, αν πιαστηκα τοσο μπιπ και υπεγραψα τετοια πραγματα θα τα πληρωσω και με το παραπανω διοτι στη ζωη αι μπιπ πλερωνονται, και οτι το μονο που ηθελα ηταν απλα να δω το συμβολαιο μου ή αντιγραφο αυτου στο οποιο να φαινεται οτι εχω συνενεσει και αμεσως θα εκλπηρωσω τις υποχρεωσεις μου. αφου λοιπον τον πειθω, μου λεει οτι ταχυστα μεσα στις επομενες ωρες θα μου αποσταλει με μεηλ με αντιγραφο του ενυπογραφου συμβολαιου μου και συμφωνησαμε οτι σημερα (δηλ. την επομενη εβδομαδα) θα ερθει κουριερ να παραλαβει το μοντεμ.

 

λοιπον μεχρι τωρα παιδες 6 μερες μετα δεν μου εχουν στειλει κανενα αντιγραφο συμβολαιου ! αν μεχρι το μεσημερακι δεν εχουν στελει κατι θα ριξω και ακυρο στον κουριερ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε συμβουλεύω σε τέτοιες περιπτώσεις να αλλάξεις το ADSL Router Που έχεις διότι πιθανόν κατεβάζει την στάθμει των τόνων και δεν μπορεί να επικοινωνήσει.

 

Έχε υπόψην σου οτι ο συναγερμός όταν θέλει να επικοινωνήσει μέσω τηλεφωνικού δικτύου αποσυνδέει όλες τις τηλεφωνικές συσκευές (και το Router) και μόλις ολοκληρώσει την επικοινωνία τα επανασυνδέει μέσω ενός ενσωματομένου ρελε πάνω στην πλακέτα. Συνήθως το Router Για να μην πέφτει η σύνδεση με το Ιντερνετ δεν το διακόπτει αλλά αν έχεις πρόβλημα τότε πρέπει να κάνεις αυτό που περιέγραψα. Ο τεχνικός σου σίγουρα θα σε συμβουλέψει.

www.dmsystems.gr Συστηματα συναγερμου - CCTV - Πυρανιχνευση
Link to comment
Share on other sites

μάλλον η γραμμή που πάει στο συναγερμό δεν είναι φιλτραρισμένη σωστά.

 

Δοκίμασε να βάλεις ενα φιλτρο ακριβώς πριν την είσοδο της γραμμής στο συναγερμό

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιωσου οτι το splitter που χρησιμοποιεις εναι για pstn τηλεφωνικο δικτυο και οχι isdn. Προσπαθησε μηπως και να το αντικαταστησεις. Σιγουρα η δοκιμη που σου προτειναν μπορει να ειναι σωστη και οντως μπορει να μην φιλτραρεται σωστα η τηλεφωνικη γραμμη του συναγερμου
www.dmsystems.gr Συστηματα συναγερμου - CCTV - Πυρανιχνευση
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλους.

Μια ερώτηση κι απο μένα γιατί στο site της on δεν βρίσκω απάντηση. Ειμαι στο πακέτο telefonet+ στην vivodi. Πριν 1 μηνα ανανέωσα για 12 ακόμη μήνες στην τιμή των 22.80. Τώρα θέλω να μετακομίσω.Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια χρέωση για την μεταφορά του αριθμού στο νέο σπιτι, και αν ναι πόσο;

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μια ερώτηση κι απο μένα γιατί στο site της on δεν βρίσκω απάντηση. Ειμαι στο πακέτο telefonet+ στην vivodi. Πριν 1 μηνα ανανέωσα για 12 ακόμη μήνες στην τιμή των 22.80. Τώρα θέλω να μετακομίσω.Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια χρέωση για την μεταφορά του αριθμού στο νέο σπιτι, και αν ναι πόσο;

http://www.on.gr/pdf/product_pdf/OtherChargesResidential.pdf

Έξοδα Μετεγκατάστασης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...
Τελικά η ΟΝ κλείνει; Τι ισχύει; Λένε ότι κατέθεσε αίτηση να μπει στο άρθρο 99 για πτώχευση. Θα συγχωνευτεί με καμία άλλη; Θα μείνει όπως έχει; Ρωτάω ώστε να μη μείνουμε ξεκρέμαστοι. Να πάμε με φοριτότητα σε καμία άλλη εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά η ΟΝ κλείνει; Τι ισχύει; Λένε ότι κατέθεσε αίτηση να μπει στο άρθρο 99 για πτώχευση. Θα συγχωνευτεί με καμία άλλη; Θα μείνει όπως έχει; Ρωτάω ώστε να μη μείνουμε ξεκρέμαστοι. Να πάμε με φοριτότητα σε καμία άλλη εταιρία.

 

Ώστε για αυτό με έχουν ταράξει στα τηλέφωνα τελευταία από hol και cyta. Μύρισαν οι "καρχαρίες" αίμα. Γι' αυτό μου πρότεινε ανανέωση η ίδια η On. Για να κρατήσει το περλατολόγιό της.

Πάντως δεν σκοπεύω να φύγω. Θα ανανεώσω μαλλον κιόλας αλλά δεν θα προπληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Ώστε για αυτό με έχουν ταράξει στα τηλέφωνα τελευταία από hol και cyta. Μύρισαν οι "καρχαρίες" αίμα. Γι' αυτό μου πρότεινε ανανέωση η ίδια η On. Για να κρατήσει το περλατολόγιό της.

Πάντως δεν σκοπεύω να φύγω. Θα ανανεώσω μαλλον κιόλας αλλά δεν θα προπληρώσω.

 

Εγώ έφυγα. Πήγα στην CYTA με 22 ευρώ 24αρι ίντερνετ, τσάμπα σταθερά τηλέφωνα και 160 λεπτά προς κινητά, συν τσάμπα ενεργοποίηση. Στην ΟΝ πλήρωνα 20,50 ευρώ μόνο για 8αρι ιντερνετ και τίποτα τσάμπα. Τους έδωσα και τον εξοπλισμό πίσω και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Η cyta έχει voip ή κανονική γραμμή;

 

Voip εχει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξερει κανεις τιποτα για την On Telecoms;

Απο το πρωι σημερα δεν εχω internet,το τηλ δουλευει κανονικα, τα τηλεφωνα τους ειναι κατεβασμενα και το site ειναι down.Γνωριζει κανεις τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τιποτα για την On Telecoms;

Απο το πρωι σημερα δεν εχω internet,το τηλ δουλευει κανονικα, τα τηλεφωνα τους ειναι κατεβασμενα και το site ειναι down.Γνωριζει κανεις τπτ;

Στο site μπαίνω κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Yπήρξε πρόβλημα με το ρεύμα στη Μεταμόρφωση από ότι μου είπαν. Λίγο πριν το μεσημέρι αποκαταστάθηκε (στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον τότε ήρθε το internet).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και από εμένα

 

εχω on απο τοτε που ανοιξε εχω ενα προβλημα που το εχω εδω και 6 μηνες αλλα οσο περναει ο καιρος ειναι και πιο συχνο και σπαστικο.

 

η γραμμη συχρονησμενη 12 αρα ( παει μεχρι 15 αλλα την εριξα λιγο για σταθεροτητα )

 

το προβλημα ειναι οτι καποιες στιγμες το ρουτερ αν και εχει συνδεση ( 3 λαμπακια αναμμενα εκ των οποιων το τριτω αναβοσβηνει αρα εχει internet ) η γραμμη ειναι κρεμασμενη δεν ανοιγει καμμια σελιδα και στο λαπτοπ δεξια κατω στο ιντερνετ ενω φενεται συνδεδεμενο απλα ειναι εικονικο.

 

με επανεκιννηση ολα επανερχονται μια χαρα.

 

συνδεση ενα τηλεφωνο με φιλτρο και η γραμμη πανω στο ρουτερ απο αλλη μπριζα ( την πρωτη ποθυ μπαινει σπιτι ) κατευθειαν στο ρουτερ.

αρα συνωψη

2 μπριζες σε μια το τηλεφωνο με φιλτρο ΠΣΤΝ και την αρχικη μπριζα καλωδιο κατευθειαν στο ρουτερ.

 

αυτα ειναι χρονια ετσι και δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ τι μπορει να φταιει?

1 το φιλτρο να τα εχει παιξει και να θελει αλλαγη? ( τουλαχιστον 5 + χρονια το εχω ισως και περισοτερο )

2 το ρουτερ το εχουν αλλαξεισ στο διαστημα αυτο των 6 μηνων 3 φορες και στην αρχη ολα καλα μετα τα ιδια. λετε να ειναι το ρουτερ οτι να ναι και να ζεσταινεται και να το κανει? και αν ναι τι ρουτερ μου προτεινετε να ειναι συνεργασιμο με την ον αλλα και με μελοντικη αλλαγη παροχου?

και 3 μηπως φταιει οτι κοντα στο ρουτερ εχω WIFI IP cam + base phone ( μονο φορτιση ) και τα wifi το τρελαινουν?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ρουτερ της On φταίνε. Την εχω και εγω απο την αρχης της και καθε χρόνο αλλαζω και απο ενα.Φετος πάω για το δεύτερο να φανταστεις.

Ακυρη εξυπηρέτηση και οτι χαλάσει στο αλλαζουν με μεταχειρισμενα....

Οταν τους ειχα ρωτήσει να βαλω αλλο ρουτερ δικο μου δεν δουλευε γιατι δεν σου στελνουν τις ρυθμισεις.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα ρουτερ της On φταίνε. Την εχω και εγω απο την αρχης της και καθε χρόνο αλλαζω και απο ενα.Φετος πάω για το δεύτερο να φανταστεις.

Ακυρη εξυπηρέτηση και οτι χαλάσει στο αλλαζουν με μεταχειρισμενα....

Οταν τους ειχα ρωτήσει να βαλω αλλο ρουτερ δικο μου δεν δουλευε γιατι δεν σου στελνουν τις ρυθμισεις.

 

Όταν εννοεις ρυθμισεις τι εννοεις?

εγω ελεγα να αρχισω με φιλτρα μετα με ροθτερ και μετα με παροχο

θα τους παρω αυριο να τους το αναφερω και να μου δωσουν λυση για δικο μου ρουτερ αλλιως απο το 2006 με χασανε και δεν αφησα ποτε απληρωτο τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψαχνω να βρω αλλη εταιρία...

ριχα αγορασει ρουτερ δικο μου και δεν εδινε ιντερνετ.τους πηρα τηλ να μου το ρυθμισουν και μου ειπαν πως δεν γίνεται. Μονο με το δικο τους ρουτερ κανει δουλεια....

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα αίτηση τελικά στην Wind και στις 23 του μήνα αλλάζω.

Ποτέ ξανά Οn για κανένα λόγο.

Εκτός απο την ταλαιπωρία κάθε λίγο με τα μεταχειρισμένα ρούτερ που χαλάνε κάθε λίγο,το τελευταίο που μου έστειλαν ήταν μολυσμένο και μου έβγαζε συνέχεια διαφημίσεις και στον υπολογιστή και στο τάμπλετ και στο κινητό.

3 προγράμματα για ιούς δε βρήκαν τίποτα.

Μόλι; άλλαξα ρούτερ λύθηκαν όλα...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση τελικά στην Wind και στις 23 του μήνα αλλάζω.

Ποτέ ξανά Οn για κανένα λόγο.

Εκτός απο την ταλαιπωρία κάθε λίγο με τα μεταχειρισμένα ρούτερ που χαλάνε κάθε λίγο,το τελευταίο που μου έστειλαν ήταν μολυσμένο και μου έβγαζε συνέχεια διαφημίσεις και στον υπολογιστή και στο τάμπλετ και στο κινητό.

3 προγράμματα για ιούς δε βρήκαν τίποτα.

Μόλι; άλλαξα ρούτερ λύθηκαν όλα...

 

Εγω περιμενω να κλεισει η ανανεωση και μετα γεια σας και χαρα σας.

η οτε και ας το ν πληρωνω αλλα θα εχω εξυπηρετηση και τεχνικη υποστηριξη η ψυτα η βλεπουμε.

Ευγε καλα εκανες φιλε μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Οσοι απο την ΟΝ διαβαζετε εδω μεσα και δεν ενημερωνεται το τι γινετε καποια στιγμη θα κλεισετε και οι εργαζομενοι θα ψαχνουν για δουλεια για αυτο οσο προλαβετε. αν εδω ειναι 50 που θα την κανουν οι υπολοιποι που δεν σχολιαζουν και δεν αντιδρουν ειναι πολακις περισσοτεροι. περαστικα σας .

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ήταν καλή.Αλλά λίγο τα παράλογα κλειδώματα που δεν μπορείς να αλλάξεις ρούτερ,ή να κάνεις update στο firmware,λίγο που όλοι έχουμε τον ίδιο κωδικό στην αρχή για να μπαίνουμε στο site του ρούτερ....

Και όλα τα άλλα τα γνωστά και και και...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν ήμουν στην ΟΝ λειτουργούσα το παλιό μου ρούτερ, ένα cysco. Όχι το pirelli που μου έδωσε αυτή. Απορώ γιατί λέτε ότι δε μπορείς να βάλεις άλλο ρούτερ. Γκουκλάρετε λίγο να δείτε ότι οι ρυθμίσεις του ρούτερ υπάρχουν σε κάποια φόρουν. Από τότε που έβαλα εγώ το δικό μου ρούτερ, τέλος τα κολλήματα και οι αποσυνδέσεις .
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν ήμουν στην ΟΝ λειτουργούσα το παλιό μου ρούτερ, ένα cysco. Όχι το pirelli που μου έδωσε αυτή. Απορώ γιατί λέτε ότι δε μπορείς να βάλεις άλλο ρούτερ. Γκουκλάρετε λίγο να δείτε ότι οι ρυθμίσεις του ρούτερ υπάρχουν σε κάποια φόρουν. Από τότε που έβαλα εγώ το δικό μου ρούτερ, τέλος τα κολλήματα και οι αποσυνδέσεις .

 

Πίστεψε με και με τους κωδικούς μου έχουν μπλοκάρει άλλο ρούτερ.

Και ένα άλλο που δοκίμασα εχθές μετά από λίγο μου το πετούσε.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...