Jump to content

On Telecoms


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή τύχη. Επλίζω μετά απ' αυτό, ν' αλλάξεις γνώμη.

 

Το ξέρω φίλε μου,έχω ακούσει περιστατικά για την forthnet αλλά πραγματικά την θεωρώ πιο αξιόπιστη από την on,είναι μια εταιρία που υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια και δεν ξεφύτρωσε από το πουθενά ένα πρωινό όπως η on.Πραγματικά όποιος είναι στην on δεινοπαθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ξέρω φίλε μου,έχω ακούσει περιστατικά για την forthnet αλλά πραγματικά την θεωρώ πιο αξιόπιστη από την on,είναι μια εταιρία που υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια και δεν ξεφύτρωσε από το πουθενά ένα πρωινό όπως η on.Πραγματικά όποιος είναι στην on δεινοπαθεί.

Επειδή έχω προσωπική εμπειρία απ' όλες τις εταιρείες, θα σε παρότρυνα:

1. πΟΤΕ

2. NetOne

3. HOL

4. On

5. 4thNet

6. Tellas

 

 

Το θέμα δεν είναι αν δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά όταν έχεις πόσο γρήγορα θα επιλυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι ρε φίλε η on πάνω από την forthent.Έλεος,έχω ένα κάρο φιλαράκια που έχουν on και μετανιώνουν την ώρα και την στιγμή που πήγαν σε αυτή την εταιρία όπως και άλλοι που την κατακρίνουν μέσα στο ίντερνετ,όσο για την hol δεν βλέπω μεγάλη διαφορά.Για την netone δεν γνωρίζω αλλά προτιμώ να πάω σε μια εταιρία με μεγαλύτερο όνομα.Είδα πόσο γρήγορα μου το επίλυσε και η on που με έβγαζαν και τρελό κιόλας και με άφηναν χωρίς ίντερνετ για 1 εβδομάδα και παραπάνω κιόλας.
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι ρε φίλε η on πάνω από την forthent.Έλεος,έχω ένα κάρο φιλαράκια που έχουν on και μετανιώνουν την ώρα και την στιγμή που πήγαν σε αυτή την εταιρία όπως και άλλοι που την κατακρίνουν μέσα στο ίντερνετ,όσο για την hol δεν βλέπω μεγάλη διαφορά.Για την netone δεν γνωρίζω αλλά προτιμώ να πάω σε μια εταιρία με μεγαλύτερο όνομα.Είδα πόσο γρήγορα μου το επίλυσε και η on που με έβγαζαν και τρελό κιόλας και με άφηναν χωρίς ίντερνετ για 1 εβδομάδα και παραπάνω κιόλας.

Αυτά είναι από προσωπική πείρα, φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι από προσωπική πείρα, φίλε μου.

 

Προσωπική πείρα ναι,αλλά όταν τόσα άτομα που γνωρίζω και πόσα άλλα που δεν γνωρίζω έχουν προβλήματα με αυτή την εταιρία παύει να είναι από προσωπική πείρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική πείρα ναι,αλλά όταν τόσα άτομα που γνωρίζω και πόσα άλλα που δεν γνωρίζω έχουν προβλήματα με αυτή την εταιρία παύει να είναι από προσωπική πείρα.

Μα δεν σου είπα ότι είναι καλή η On, αλλά ότι είναι καλύτερη από τη 4thnet και την Tellas.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου είπα ότι είναι καλή η On, αλλά ότι είναι καλύτερη από τη 4thnet και την Tellas.

Καλύτερη με τίποτα,άκουσε με που σου λέω.Και σε 2-3 χρονάκια αν δεν την αγοράσει κανένας να την φτιάξει,γιατί τώρα είναι ένα σωστό μπ@@@ο θα μου το θυμηθείς θα κλείσει.Και δεν μπορείς να λες ότι η on με ταχύτητα μέχρι 16 mbps είναι καλύτερη από την forthnet με 24 mbps.Περιτό να σου πω την πραγματική μου ταχύτητα φίλε στην on.Πληρώνω για 16 mbps και η πραγματική μου ταχύτητα είναι 1 mbps.Ε συγνώμη αλλά με πιάνουν κότσο και δεν θα το επιτρέψω άλλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη με τίποτα,άκουσε με που σου λέω.Και σε 2-3 χρονάκια αν δεν την αγοράσει κανένας να την φτιάξει,γιατί τώρα είναι ένα σωστό μπ@@@ο θα μου το θυμηθείς θα κλείσει.Και δεν μπορείς να λες ότι η on με ταχύτητα μέχρι 16 mbps είναι καλύτερη από την forthnet με 24 mbps.Περιτό να σου πω την πραγματική μου ταχύτητα φίλε στην on.Πληρώνω για 16 mbps και η πραγματική μου ταχύτητα είναι 1 mbps.Ε συγνώμη αλλά με πιάνουν κότσο και δεν θα το επιτρέψω άλλο αυτό.

 

1. Kαι η On είναι μέχρι 24 Mbps.

2. Aν θεωρείς τη forthnet καλύτερη για ρίξε μια ματιά στο αντίστοιχο forum στο adslgr.com Μέχρι και μαζική καταγγελία >500 ατόμων έγινε για χαμηλές ταχύτητες και υψηλό latency. Eγώ επί μήνες έχοντας συγχρονισμό 16 Mbps κατέβαζα το πολύ με 200 ΚΒ/sec και το youtube κολλαγε συνέχεια. Το τελευταίο μήνα άρχισε να στρώνει κάπως. Επίσης η Tellas επι μήνες είχε πρόβλημα σε όλη τη Β.Ελλάδα. Σίγουρα αντιστοιχα προβλήματα υπάρχουν σε όλους τους παρόχους. Άλλο όμως το να μιλάμε για μεμονωμένες περιπτωσεις (όπως η δική σου, και πολύ καλά κάνεις και διαμαρτύρεσαι) και άλλο για γενικευμένα πανελλαδικά προβλήματα. Η On όσο περίεργο και αν σου ακούγεται όπως επίσης και η Netone θεωρούνται από τους πιο αξιόπιστους εναλλακτικούς. Μετά προσωπικά βάζω τη hol.

3. Η On συγχωνευεται με τη Netone και μάλλον στο σχήμα αυτό θα μπει και η Vivodi. Σίγουρα πάλι τελευταία θα είναι σε πελάτες αλλά φαίνεται να αναπτυσσεται σαν εταιρεία και θεωρώ πως θα ανταγωνιστεί πιο εύκολα forthnet, hol, wind (tellas) και Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

1. Kαι η On είναι μέχρι 24 Mbps.

2. Aν θεωρείς τη forthnet καλύτερη για ρίξε μια ματιά στο αντίστοιχο forum στο adslgr.com Μέχρι και μαζική καταγγελία >500 ατόμων έγινε για χαμηλές ταχύτητες και υψηλό latency. Eγώ επί μήνες έχοντας συγχρονισμό 16 Mbps κατέβαζα το πολύ με 200 ΚΒ/sec και το youtube κολλαγε συνέχεια. Το τελευταίο μήνα άρχισε να στρώνει κάπως. Επίσης η Tellas επι μήνες είχε πρόβλημα σε όλη τη Β.Ελλάδα. Σίγουρα αντιστοιχα προβλήματα υπάρχουν σε όλους τους παρόχους. Άλλο όμως το να μιλάμε για μεμονωμένες περιπτωσεις (όπως η δική σου, και πολύ καλά κάνεις και διαμαρτύρεσαι) και άλλο για γενικευμένα πανελλαδικά προβλήματα. Η On όσο περίεργο και αν σου ακούγεται όπως επίσης και η Netone θεωρούνται από τους πιο αξιόπιστους εναλλακτικούς. Μετά προσωπικά βάζω τη hol.

3. Η On συγχωνευεται με τη Netone και μάλλον στο σχήμα αυτό θα μπει και η Vivodi. Σίγουρα πάλι τελευταία θα είναι σε πελάτες αλλά φαίνεται να αναπτυσσεται σαν εταιρεία και θεωρώ πως θα ανταγωνιστεί πιο εύκολα forthnet, hol, wind (tellas) και Vodafone.

 

Φίλε μου η ταχύτητα που κατεβάζω είναι 100kb/sec.Συγνώμη αλλά δεν την θεωρώ για τα λεφτά που πληρώνω ικανοποιητική.Όσον αφορα για 24 mbps που λες,24άρες είναι μόνο στις επειχηρήσεις μέχρι στιγμής.Στα νοικοκυριά είναι ακόμα 16 mbps.Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει 2 πάροχους,την forthnet και την on,με την forthnet ήμουν ικανοποιημένος αλλά είχα πάρει με συμβόλαιο 6μηνο αφού μετά θα έφευγα για φαντάρος,δεν είχα κανένα πρόβλημα.Μετά το φανταριλίκι επέλεξα την on λόγω και της τηλεόρασης.Από την αρχή είχα προβλήματα,μου έκοβαν το ίντερνετ για 1 εβομάδα,για 5 μέρες,για 6 και είχε και συνέχεια.Είχα φτάσει σε σημείο(μέχρι τώρα που μιλάμε) να χρειάζεται να κλείνω και να ανοίγω το router 7-8 φορές την μέρα γιατί εκεί που είμαι στο ίντερνετ ξαφνικά δεν είμαι ενώ το online φωτάκι είναι αναμένο.Δεν μπορώ άλλο κουράστηκα και όταν τους παίρνω τηλέφωνο με κοροϊδεύουν συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

bored, το θέμα δεν είναι πόσους πελάτες έχει, άλλα πόσο γρήγορα λύνεται το όποιο πρόβλημά σου.

Σαφέστατα. Γι'αυτό και θεωρώ πως με τη παρούσα κατάσταση στους υπόλοιπους εναλλακτικούς (γιατι και εκεί θα έχουμε σύντομα εξελίξεις, αυτόνομη είσοδος της Vodafone, πιθανη εξαγορά της hol, συζητήσεις για πώληση της forthnet, διεύρυνση συνεργειών wind-tellas) το σχήμα On-Netone(-Vivodi?) θα εξακολουθήσει να είναι το πιο αξιόπιστο.

 

Το μόνο θέμα είναι το κατα πόσο μια εταιρεία με λίγους πελάτες, κάλυψη μόνο στην Αθήνα (και τη Θεσσαλονίκη αν μπει στο σχήμα η vivodi) και χωρίς καταστήματα θα μορεί να επηρεασει σημαντικά τον ανταγωνισμό σε θέματα υπηρεσιών και τιμών όταν έχει να ανταγωνιστεί πανελλαδικής κάλυψης παρόχους και πολύ μεγάλες εταιρείες όπως η Vodafone ή η Wind. Aλλά σίγουρα το πελάτη δεν τον ενδιαφέρει αυτό.:O

 

@aachen: Για δες καλύτερα http://www.ontelecoms.com/on/residential/index.jsp?category=allinone&main_category=residential. Μπορείς να ανεβάσεις τη σύνδεση μέχρι 24.

 

Ξαναλέω πως έχεις δίκιο να διαμαρτυρεσαι αν έχεις πρόβλημα αλλά γενικά να ξέρεις πως η forthnet και η tellas είναι πολύ χειρότερες εταιρείες, αυτό τουλάχιστον φαίνεται από τα παράπονα και τις καταγγελίες που γίνονται εναντίον τους. Ειδικά η forthnet το τελευταίο εξάμηνο έχει πάρα πολλά προβλήματα με το internet. Δεν υπάρχει εβδομάδα που να μην πέσει τουλάχιστον ένα link της με εξωτερικό, παρατηρούνται προβλήματα στο routing με αποτέλεσμα πολλοί πελάτες σε όλη την Ελλάδα να έχουν μέτριες ταχύτητες και υψηλό ping ενώ το εσωτερικό της δίκτυο σε πολλές περιοχές έχει μπουκώσει και δυστυχώς οι όποιες αναβαθμίσεις ή καθυστερούν αρκετά (βλέπε Θράκη, αναβάθμιση μετά από 5 μήνες σοβαρού προβλήματος ή Χίος-Λέσβος) ή δεν έχουν γίνει ακόμα (βλέπε Κρήτη που σέρνεται ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπω σε αυτό το τριπάκι να αλλάζω συνέχεια εταιρίες.2-3 φίλοι μου που έχουν forthnet και είναι στην περιοχή μου κατεβάζουν με 800kb/sec.Πιστεύω ότι είναι μια καλή ταχύτητα,τι άλλο να ζητήσω;
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα. Γι'αυτό και θεωρώ πως με τη παρούσα κατάσταση στους υπόλοιπους εναλλακτικούς (γιατι και εκεί θα έχουμε σύντομα εξελίξεις, αυτόνομη είσοδος της Vodafone, πιθανη εξαγορά της hol, συζητήσεις για πώληση της forthnet, διεύρυνση συνεργειών wind-tellas) το σχήμα On-Netone(-Vivodi?) θα εξακολουθήσει να είναι το πιο αξιόπιστο.

 

Το μόνο θέμα είναι το κατα πόσο μια εταιρεία με λίγους πελάτες, κάλυψη μόνο στην Αθήνα (και τη Θεσσαλονίκη αν μπει στο σχήμα η vivodi) και χωρίς καταστήματα θα μορεί να επηρεασει σημαντικά τον ανταγωνισμό σε θέματα υπηρεσιών και τιμών όταν έχει να ανταγωνιστεί πανελλαδικής κάλυψης παρόχους και πολύ μεγάλες εταιρείες όπως η Vodafone ή η Wind. Aλλά σίγουρα το πελάτη δεν τον ενδιαφέρει αυτό.:O

 

@aachen: Για δες καλύτερα http://www.ontelecoms.com/on/residential/index.jsp?category=allinone&main_category=residential. Μπορείς να ανεβάσεις τη σύνδεση μέχρι 24.

 

Ξαναλέω πως έχεις δίκιο να διαμαρτυρεσαι αν έχεις πρόβλημα αλλά γενικά να ξέρεις πως η forthnet και η tellas είναι πολύ χειρότερες εταιρείες, αυτό τουλάχιστον φαίνεται από τα παράπονα και τις καταγγελίες που γίνονται εναντίον τους. Ειδικά η forthnet το τελευταίο εξάμηνο έχει πάρα πολλά προβλήματα με το internet. Δεν υπάρχει εβδομάδα που να μην πέσει τουλάχιστον ένα link της με εξωτερικό, παρατηρούνται προβλήματα στο routing με αποτέλεσμα πολλοί πελάτες σε όλη την Ελλάδα να έχουν μέτριες ταχύτητες και υψηλό ping ενώ το εσωτερικό της δίκτυο σε πολλές περιοχές έχει μπουκώσει και δυστυχώς οι όποιες αναβαθμίσεις ή καθυστερούν αρκετά (βλέπε Θράκη, αναβάθμιση μετά από 5 μήνες σοβαρού προβλήματος ή Χίος-Λέσβος) ή δεν έχουν γίνει ακόμα (βλέπε Κρήτη που σέρνεται ακόμα).

 

bored μπήκα στο myon που λέει και πάτησα για να την κάνω μέχρι 24άρα αλλά δεν κάνει τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπω σε αυτό το τριπάκι να αλλάζω συνέχεια εταιρίες.2-3 φίλοι μου που έχουν forthnet και είναι στην περιοχή μου κατεβάζουν με 800kb/sec.Πιστεύω ότι είναι μια καλή ταχύτητα,τι άλλο να ζητήσω;

Εξυπηρέτηση ΟΤΑΝ σου παρουσιαστεί πρόβλημα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρέτηση ΟΤΑΝ σου παρουσιαστεί πρόβλημα. :rolleyes:

 

Μα σου ξαναλέω φίλε μου και ότι η εξυπηρέτηση της on,τουλάχιστον σε εμένα δεν ήταν καλή.Προσπαθούσαν να μεβγάλουν τρελό και έβρισκαν 1002 δικαιολογίες.Έπρεπε να παίρνω ένα κάρο τηλέφωνα για να φτιάξουν το πρόβλημα πληρώνοντας ένα κάρο λεφτά για να τους πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Μα σου ξαναλέω φίλε μου και ότι η εξυπηρέτηση της on,τουλάχιστον σε εμένα δεν ήταν καλή.Προσπαθούσαν να μεβγάλουν τρελό και έβρισκαν 1002 δικαιολογίες.Έπρεπε να παίρνω ένα κάρο τηλέφωνα για να φτιάξουν το πρόβλημα πληρώνοντας ένα κάρο λεφτά για να τους πάρω.

Μα δεν σου είπα να πας στην On....Τέλος πάντων, δική σου είναι η σύνδεση, κάνε ό,τι νομίζεις.

 

Edit: Πίστεψε με, στην On είχα πολύ καλύτερη γραμμή από τη NetOne, αλλά στη NetOne ό,τι και να χρειαστώ θα με εξυπηρετήσουν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου είπα να πας στην On....Τέλος πάντων, δική σου είναι η σύνδεση, κάνε ό,τι νομίζεις.

 

Edit: Πίστεψε με, στην On είχα πολύ καλύτερη γραμμή από τη NetOne, αλλά στη NetOne ό,τι και να χρειαστώ θα με εξυπηρετήσουν αμέσως.

 

Μην ξεχνάς όμως ότι παίζει ρόλο και η γραμμή που είναι ο καθένας και το μέρος.Εμένα φαίνεται που είμαι στην on δεν πιάνει καλά εδώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είμαι συνδρομητής της on telecoms στο πρόγραμμα "Όλα σε ένα" από πέρισι τον Δεκέμβριο με την προσφορά των 19,90€ για έξι μήνες. Με τη λήξη του εξάμηνου ζήτησα την μεταφορά μου σε φτηνότερο πακέτο "Τηλεφωνία και τηλεόραση" (των 27,00€ νομίζω), όμως η on αμφισβητεί την δυνατότητά μου αυτή. Θυμάμαι καλά ότι ανάφεραν τότε για συμβόλαιο ενός χρόνου και δυνατότητα μετά τη λήξη του εξάμηνου της προσφοράς (με τα 19,90) να μετακινηθώ σε οικονομικότερο πακέτο (τηλεφωνία & τηλεόραση ή τηλεφωνία και ιντερνετ) για τους υόλοιπους έξι μήνες. Μήπως κάποιος συνδρομητής του ανάλογου πακέτου έχει κάνει χρήση αυτής της δυναότητας και υπάρχει πουθενά αντίγραφο ή διαφημιστικό της προσφοράς;
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Έχει κανείς On σε Άνω Χαλάνδρι και Αγία Παρασκευή να μου πει εντυπώσεις και ταχύτητες;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαι στο ιδιόκτητο της forthnet εδώ και 2 χρόνια. Μένω στην Θεσσαλονίκη και τώρα έχει φτάσει το δίκτυο της On. Σκέφτομαι να αλλάξω και να μπω εκεί. Αυτό που με προβληματίζει είναι η υποστήριξη σε περίπτωση προβλημάτων και η αξιοπιστία της On σαν εταιρεία, αν και πιστεύω πως με την Forthnet δε μπορεί να συγκριθεί σε οργάνωση και μέγεθος.

 

Τί εμπειρείες έχετε? Είχατε προβλήματα ή είστε ευχαριστημένοι γενικά με την On?

Link to comment
Share on other sites

H On Telecoms, ανακοινώνει την έναρξη της εμπορικής της λειτουργίας στη Θεσσαλονίκη και παρέχει υπηρεσίες τηλεφωνίας, ευρυζωνικές υπηρεσίες και υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας σε ακόμα περισσότερες οικογένειες και επιχειρήσεις στην Ελλάδα, με τις πιο ανταγωνιστικές τιμές της αγοράς.

 

Επιτυγχάνει με αυτόν τον τρόπο, τους στόχους που έχει θέσει μετά την εξαγορά της Vivodi Telecom τον Οκτώβριο του 2009, να επεκτείνει το ιδιόκτητο δίκτυό της στη Θεσσαλονίκη, καλύπτοντας ήδη πάνω από το 93% του πληθυσμού της ευρύτερης περιοχής της πόλης.

 

Επιπλέον, η ΟΝ σηματοδοτεί την είσοδό της στη Θεσσαλονίκη με την καλύτερη προσφορά της αγοράς δίνοντας τη δυνατότητα σε ιδιώτες, επαγγελματίες και μικρές επιχειρήσεις να επιλέξουν όποιο συνδυασμό τηλεφωνίας και ADSL Internet τους ταιριάζει, μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2009, με:

 

• 3 πάγια ΔΩΡΟ

 

• Δωρεάν το τέλος ενεργοποίησης σε όλες τις υπηρεσίες της, για υπάρχουσες τηλεφωνικές γραμμές

 

• Δωρεάν τον ασύρματο εξοπλισμό (Wi-Fi ADSL modem/router)

 

Επίσης, η εταιρία χάρη στο ιδιόκτητο δίκτυό της και την τεχνολογία νέας γενιάς, ξεκινάει στη Θεσσαλονίκη την πιλοτική διάθεση της ψηφιακής της τηλεόρασης (IPTV). Οι πελάτες της θα μπορούν να απολαύσουν 40 κανάλια τηλεόρασης, ελληνικές και ξένες ταινίες καθώς και πρωτοποριακές ψηφιακές υπηρεσίες.

 

Η On Telecoms, βασιζόμενη στις ανάγκες και απαιτήσεις των πελατών της, παρέχει μία μεγάλη γκάμα συνδυασμών τηλεφωνίας, ADSL Internet και IPTV, χωρίς το πάγιο του ΟΤΕ, προσφέροντας ξεγνοιασιά και ελευθερία στις επιλογές τους. Παράλληλα βρίσκεται πάντα κοντά στους συνδρομητές της, με άμεση υποστήριξη 24 ώρες το 24ωρο, 7 ημέρες την εβδομάδα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφτούν την ιστοσελίδα της Οn Telecoms στο www.on.gr ή να καλέσουν στο 13801.

 

Γραφεία Θεσσαλονίκης: Εθνικής Αντιστάσεως 15, 55134, Καλαμαριά, τηλ.: 2311758400.

 

 

Δελτίο Τύπου On Telecoms

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η Οn κάνει χρήση της υποδομής της Vivodi και για αυτό βάζει το ΙΡTV πιλοτικά.

Αφού είναι η αρχή της, είναι άγνωστη η τεχνική της υποστήριξη, αλλά αν κρίνουμε από της Αθήνας κράτα μικρό καλάθι. :whistle:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...