Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζω καιρότώρα τις απόψεις, τα προβλήματα αλλά και τις λύσεις που γράφονται στο forum και τώρα νιώθω πως πρέπει να ενημερώσω για κάτι ...ιδιαίτερα ύποπτο που κάνει η forthnet.

Λοιπόν, σήμερα έλαβα τον πρώτο "κανονικόλογαριασμό" από τότε που ενεργοποιήθηκε η 2 play σύνδεσή μου.

Και να που κοιτάζοντας τον αναλυτικό λογαριασμό βρήκα την... πατάτα. Σε δύο νούμερα αστικά που πολλές φορές επαναλαμβάνονται με μηδέν (φυσικά) χρέωση, χρεώνει σε τρεις περιπτώσεις με Τύπο Κλήσης: data fax αστική.

:worry:

Παίρνω τηλέφωνο και ο υπάλληλος έχει καταπιεί μια κασέτα και ό,τι κι αν (πολύ ευγενικά) του λέω μου απαντά: μόνο αν υπάρχει fax ή συναγερμός χρεώνουμε.

Μετά από καμιά δεκαριά επαναλήψεις, βαριέται και με πασάρει στο τεχνικό τμήμα για να δουν τι ακριβώς χρέωσαν.

Αλί!

Εκεί μια καλή κοπελίτσα (πλην άσχετη) με βάζει τρεις φορές αναμονή για να με ρωτήσει εντέλει αν έχω το μόντεμ του υπολογιστή μου συνδεδεμένο να στέλνει fax:cry::!:

Αφού τη διαβεβαιώνω πως δεν έχω θείο...έ παρντόν fax θέλω να πω μήτε και συναγερμό, και της εξηγώ πως δεν συνδέομαι μέσω μόντεμ υπολογιστή αλλά με το δικό τους routerάκι που μου έστειλαν, έτσι κι αλλιώς... με παραπέμπει στο τμήμα "λογαριασμών" (είπε αλλά....μπααααα).

Εκεί μιλώ με μια καθόλου συμπαθητική κοπελίτσα (αλλά πιο άσχετη ακόμα) που αρνείται επίμονα να ασχοληθεί και μου λέει να πάρω αύριο 9-5 το λογιστήριο και να τους το πω.

:mad:

Τότε νευρίασα!!!

Και εγώ πώς θα αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας?

Τι να μου κάνει το λογιστήριο? Θα δεχτεί να πιστώσει κάτι που δε μπορεί να αποδειχθεί?

Τη ρώτησα επανειλημμένα να μου πει το όνομα κάποιου υπευθύνου και μου έδωσε ένα νούμερο φαξ για να στείλω στο....:blink: λογιστήριο....!!!!!!!!!!

Δεν ξέρει λέει ποιός θα δουλεύει αύριο για να μου δώσει όνομα.

Και καταλήγω:

Αποφύγετε τη forthnet συνforumίτες.

Λυπούμαι που το λέω αλλά εταιρεία που το προσωπικότης ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ κανένα όνομα υπευθύνου και που ό,τι γουστάρει χρεώνει χωρίς τρόπο να αποδείξεις το παράτυπο του πράγματος.... είναι για τα μπάζα!

Ο ΙΝΚΑ φυσικά και θα λάβει γνώση και καλά θα κάνουμε να είμαστε επιθετικοί με τις "απίθανες" εταιρείες...

Λέω τώρα και φυσικά ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

Iphone 3GS 16G, Nokia 5800ΧΜ και...ενίοτε...ταχυδρομικό περιστέρι:pig:[/b]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

βασικά εγω εχω ιντερνετ απο απο την hol.αλλα σκεφτηκα να βάλω τωρα την forthnet λόγω της πορσφοράς για τις κλήσεις στο εξωτερικό .και μπήκα σε αυτό το φόρουμ για να δω τις εντυπώσεις τον χρηστών .απο οτι βλέπω οι περισσότεροι είναι μη ικανοποιημένοι .

 

 

Οχι φίλε μου,απλά να έχεις υποψιν σου οτι σε forums συνήθως παραθέτουν απόψεις και εμπειρίες περισσότερο αυτοι που είναι δυσαρεστημένοι ή αντιμετοπίζουν καποιο πρόβλημα και θέλουν να βρούν λύση.Εγώ π.χ. συγχρονίζομαι στα 19000 εως 21000 kbps κατεβάζω με μέσο όρο 1mb/s και δεν έχω παρατηρήσει καμία διακοπή της σύνδεσης,κάποια στιγμή μου εμφάνισε πρόλημα με διακοπές τηλεφώνου αλλα μετα απο ένα mail διορθώθηκε.Δεν ξέρω τι παίζει,ισως να είμαι εγώ πολύ τυχερός,αλλα και φίλοι και συγγενείς που έχουν double play (στην αθήνα) δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

 

υ.γ.δεν δουλεύω στην 4νετ.:p

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω καιρότώρα τις απόψεις, τα προβλήματα αλλά και τις λύσεις που γράφονται στο forum και τώρα νιώθω πως πρέπει να ενημερώσω για κάτι ...ιδιαίτερα ύποπτο που κάνει η forthnet.

Λοιπόν, σήμερα έλαβα τον πρώτο "κανονικόλογαριασμό" από τότε που ενεργοποιήθηκε η 2 play σύνδεσή μου.

Και να που κοιτάζοντας τον αναλυτικό λογαριασμό βρήκα την... πατάτα. Σε δύο νούμερα αστικά που πολλές φορές επαναλαμβάνονται με μηδέν (φυσικά) χρέωση, χρεώνει σε τρεις περιπτώσεις με Τύπο Κλήσης: data fax αστική.

:worry:

Παίρνω τηλέφωνο και ο υπάλληλος έχει καταπιεί μια κασέτα και ό,τι κι αν (πολύ ευγενικά) του λέω μου απαντά: μόνο αν υπάρχει fax ή συναγερμός χρεώνουμε.

Μετά από καμιά δεκαριά επαναλήψεις, βαριέται και με πασάρει στο τεχνικό τμήμα για να δουν τι ακριβώς χρέωσαν.

Αλί!

Εκεί μια καλή κοπελίτσα (πλην άσχετη) με βάζει τρεις φορές αναμονή για να με ρωτήσει εντέλει αν έχω το μόντεμ του υπολογιστή μου συνδεδεμένο να στέλνει fax:cry::!:

Αφού τη διαβεβαιώνω πως δεν έχω θείο...έ παρντόν fax θέλω να πω μήτε και συναγερμό, και της εξηγώ πως δεν συνδέομαι μέσω μόντεμ υπολογιστή αλλά με το δικό τους routerάκι που μου έστειλαν, έτσι κι αλλιώς... με παραπέμπει στο τμήμα "λογαριασμών" (είπε αλλά....μπααααα).

Εκεί μιλώ με μια καθόλου συμπαθητική κοπελίτσα (αλλά πιο άσχετη ακόμα) που αρνείται επίμονα να ασχοληθεί και μου λέει να πάρω αύριο 9-5 το λογιστήριο και να τους το πω.

:mad:

Τότε νευρίασα!!!

Και εγώ πώς θα αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας?

Τι να μου κάνει το λογιστήριο? Θα δεχτεί να πιστώσει κάτι που δε μπορεί να αποδειχθεί?

Τη ρώτησα επανειλημμένα να μου πει το όνομα κάποιου υπευθύνου και μου έδωσε ένα νούμερο φαξ για να στείλω στο....:blink: λογιστήριο....!!!!!!!!!!

Δεν ξέρει λέει ποιός θα δουλεύει αύριο για να μου δώσει όνομα.

Και καταλήγω:

Αποφύγετε τη forthnet συνforumίτες.

Λυπούμαι που το λέω αλλά εταιρεία που το προσωπικότης ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ κανένα όνομα υπευθύνου και που ό,τι γουστάρει χρεώνει χωρίς τρόπο να αποδείξεις το παράτυπο του πράγματος.... είναι για τα μπάζα!

Ο ΙΝΚΑ φυσικά και θα λάβει γνώση και καλά θα κάνουμε να είμαστε επιθετικοί με τις "απίθανες" εταιρείες...

Λέω τώρα και φυσικά ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

 

Oι data fax κλήσεις μπορούν να προκύψουν στην περίπτωση που πάρεις τηλ. σε έναν αριθμό και αυτός είναι συνδεδεμένος με fax, δλδ μετά από κάποια χτυπήματα γυρίσει σε fax.

Όμως αυτές οι κλήσεις δεν χρεώνονται. Τουλάχιστον σε μένα όχι! Περίεργο... Προσωπικά παρακολουθώ καθημερινά τις χρεώσεις του λογαριασμού μου στο forthnet.gr/oam για να προλάβω κάτι το μεμπτόν.

 

Είναι πάντως γεγονός πως ναι μεν η forthnet έχει δωρεάν κλήσεις σε εσωτερικό και εξωτερικό, αλλά όταν είναι να πάρεις σε κινητό βαράει στ' αυτιά! Προσοχή λοιπόν, άμα θέλετε να διατηρήσετε τον λογαριασμό σας στα 40€, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά παρακολουθώ καθημερινά τις χρεώσεις του λογαριασμού μου στο forthnet.gr/oam για να προλάβω κάτι το μεμπτόν.

 

Αυτή η υπηρεσία είναι διαθέσιμη και για τους forthnet 2play συνδρομητές ή μόνο για τους forthnet telephony? Και που κάνεις αίτηση για username/pin? Thanks :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Oι data fax κλήσεις μπορούν να προκύψουν στην περίπτωση που πάρεις τηλ. σε έναν αριθμό και αυτός είναι συνδεδεμένος με fax, δλδ μετά από κάποια χτυπήματα γυρίσει σε fax.

Όμως αυτές οι κλήσεις δεν χρεώνονται. Τουλάχιστον σε μένα όχι! Περίεργο... Προσωπικά παρακολουθώ καθημερινά τις χρεώσεις του λογαριασμού μου στο forthnet.gr/oam για να προλάβω κάτι το μεμπτόν.

 

Είναι πάντως γεγονός πως ναι μεν η forthnet έχει δωρεάν κλήσεις σε εσωτερικό και εξωτερικό, αλλά όταν είναι να πάρεις σε κινητό βαράει στ' αυτιά! Προσοχή λοιπόν, άμα θέλετε να διατηρήσετε τον λογαριασμό σας στα 40€, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΑ!!!

 

Απο που δημιούργησες PIN και account ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρω για telephony αλλά λογικά ισχύει και εκεί...

Account ID: Είναι σίγουρα ο αριθμός του τηλεφώνου σας. Αυτή την υπηρεσία την έμαθα όταν η forthnet μου έστειλε γράμμα και μου έδινε και pin να μπω και να το αλλάξω.

Αν δεν έχετε λάβει τέτοιο γράμμα, επικοινωνήστε με forthnet... (κάπως) :)

Link to comment
Share on other sites

...Αν δεν έχετε λάβει τέτοιο γράμμα, επικοινωνήστε με forthnet... (κάπως) :)

 

Χαχαχαχα :lol:

 

Ή μάλλον... χοχοχο!!! :lol:

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Oι data fax κλήσεις μπορούν να προκύψουν στην περίπτωση που πάρεις τηλ. σε έναν αριθμό και αυτός είναι συνδεδεμένος με fax, δλδ μετά από κάποια χτυπήματα γυρίσει σε fax.

Όμως αυτές οι κλήσεις δεν χρεώνονται. Τουλάχιστον σε μένα όχι! Περίεργο... Προσωπικά παρακολουθώ καθημερινά τις χρεώσεις του λογαριασμού μου στο forthnet.gr/oam για να προλάβω κάτι το μεμπτόν.

 

Είναι πάντως γεγονός πως ναι μεν η forthnet έχει δωρεάν κλήσεις σε εσωτερικό και εξωτερικό, αλλά όταν είναι να πάρεις σε κινητό βαράει στ' αυτιά! Προσοχή λοιπόν, άμα θέλετε να διατηρήσετε τον λογαριασμό σας στα 40€, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΑ!!!

 

 

Το θέμα φίλε μου είναι πως είμαι σε θέση να γνωρίζω (απόλυτα) πως δεν υπάρχει συνδεδεμένο fax η συναγερμός στους εν λόγω αριθμούς....

Και... αλήθεια, πώς θα το προλάβεις άπαξ και χρεωθεί?

Αυτό ακριβώς προσπάθησα να εξηγήσω. Δεν υπάρχει (κατά τη forthnet) τρόπος απόδειξης.

Και αναρωτιέμαι:

Αν χρεώνει 3-5 ευρώ σε κάθε έναν έτσι από... αδυναμία απόδειξης του αντιθέτου, τι έσοδα έχει από αυτό???

Iphone 3GS 16G, Nokia 5800ΧΜ και...ενίοτε...ταχυδρομικό περιστέρι:pig:[/b]
Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραματα. Διαβαζω ολα αυτα και με την ανιτμετωπιση που ειχα και απο καταστημα της FORTHNET (ακου να ζητησω φιλτρακι DSL.! με εστειλαν στο ΠΛΑΙΣΙΟ αφου περιμενα 5-6 λεπτα να τελειωσουν την κουβεντα τους οι 2 κοπελες πωλητες) ενα ειναι σιγουρο. Μεχρι να στρωσει η κατασταση δεν προκειται να κανω καμια συνδεση!Δεν ειναι μονο τα πεταμενα λεφτα αλλα η ολη ταλαιπωρια και το σπασιμο νευρων!
SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι κανεισ αλλος με 4θνετ απο κερατσινι?? ενεργοποιηθηκα αλλα μπαινω με 4mbps και downloading με 200 κι αμα... :(((
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και τις δικές μου εμπειρίες από τη forthnet.

Να πω ότι γενικά είμαι ολιγαρκής και δεν δίνω σημασία σε πράγματα όπως η αναμονή στην εξυπηρέτηση πελατών. Κάποια στιγμή απαντούν! Και η αλήθεια είναι ότι υπήρξε και περιπτωση που η υπάλληλος έμεινε στο τηλέφωνο για σχεδόν μία ώρα προσπαθώντας να μου βρει λύση στο πρόβλημα, το οποίο τελικά οφειλόταν σε ελαττωματικό modem. (που είχα αγοράσει)

Ξέχασα να αναφέρω ότι ζω στην επαρχία (οπότε δεν έχω δικαίωμα να ζητάω και πολλά).

Είμαι πελάτης ADSL εδώ και 2 χρόνια περίπου (με την ιλιγγιώδη ταχύτητα των 768kbps) και γενικά δεν αντιμετώπισα προβλήματα που θα με έκαναν να φύγω.

Θα ήθελα να καταθέσω 2 μόνο πράγματα:

1ον: Σε τηλεφώνημα που μου έγινε, πριν 6 μήνες, απο την εταιρεία για να με ενημερώσουν για κάτι, ζήτησα πληροφορίες για το 2play. Η υπάλληλος μου μίλησε πιο ειλικρινά από ότι περίμενα και μου είπε ότι πριν περασουν τουλάχιστον 2 χρόνια μην περιμένεις να αναπτυχθεί ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή σου από καμία εταιρεία!

Η αλήθεια είναι ότι δεν περιμενα τέτοια απάντηση, δεδομένου ότι η Forthnet δήλωνε στο site της ότι θα έχει δίκτυο μέχρι 15/10. Και μετά 15/11 κοκ. Τώρα λένε για Ιανουάριο κατηγορώντας το Δήμο, ο οποίος, υποστηρίζουν, ότι δεν τους δίνει άδεια να σκάψουν όλη την πόλη! Το μέλλον θα δείξει...

Το δεύτερο είναι κατά τη γνωμη μου πιο σοβαρό. Έχει να κάνει με το μοντεμάκι που έδινε στο ADSL in a box. Το F200. Αυτό έχει προβληματικούς drivers. Η εταιρεία αναγνωρίζει το πρόβλημα αλλά σε παραπέμπει στην Crypto για να το λύσει. Από τη στιγμή όμως που προσφέρεις το συγκεκριμένο προιόν σαν Forthnet οφείλεις να κάνεις το καλύτερο για να εγγυηθείς την καλή του λειτουργία. Και όχι να συστήνεις την αγορά άλλου. (Όπως και τελικά αναγκάστηκα να κάνω, όπως προανέφερα).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από 6 Αυγούστου έχω στείλει αίτηση και ακόμη περιμένω να συνδεθώ.Τους πήρα τηλέφωνο και τους ζήτησα να μου στείλουν με mail αίτηση διακοπής και ούτε αυτό δεν έκαναν.Μιλάμε για την απόλυτη κοροιδία.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ FORTHNET!
Link to comment
Share on other sites

Από 6 Αυγούστου έχω στείλει αίτηση και ακόμη περιμένω να συνδεθώ.Τους πήρα τηλέφωνο και τους ζήτησα να μου στείλουν με mail αίτηση διακοπής και ούτε αυτό δεν έκαναν.Μιλάμε για την απόλυτη κοροιδία.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ FORTHNET!

 

Τέσσερις μήνες;

:ooch:

Καλά, πού μένεις;

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις μήνες;

:ooch:

Καλά, πού μένεις;

:blink:

 

Μην εκπλήσεσαι. Και γω ακριβώς τα ίδια. Μετά από 4 μήνες, απλά η κατάσταση της αίτησης μετατράπηκε σε "Αποστολή αίτησης στον ΟΤΕ". Και φυσικά περιμένω ακόμα. Όχι για πολύ όμως, μόλις ανακοινώσει ο ΟΤΕ τα 24, γεια σας. Και ας δίνω λίγα παραπάνω, ξέρω όμως τι θα μου παρέχει. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τέσσερις μήνες είσαι ακόμα στο στάδιο "αποστολής αίτησης στον ΟΤΕ";

 

Χοντρό αυτό!!!

 

Εμένα μου είπαν ένα μήνα!

 

Θα περιμένω ένα μήνα!

 

Ούτε ώρα παραπάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πειραιά μένω. Έχω μιλήσει με 10 διαφορετικούς υπαλλήλους της ακατανόμαστης εταιρείας και ο καθένας δίνει μία διαφορετική δικαιολογία.Για δύο μήνες μου λέγαν ότι δεν τους δίνει ο ΟΤΕ πόρτες και δεν είχαν στείλει καν την αίτησή μου προς τον ΟΤΕ.Έχω προσφύγει στην Ε.Ε.Τ. και περιμένω να μου πουν τι πρέπει να κάνω για να κινηθώ νομικά εναντίον τους.Αν υπάρχουν και άλλοι που υφίστανται την ίδια κοροιδία ας κινηθούμε όλοι μαζί. Εγώ είμαι αποφασισμένος να φτάσω στα άκρα ανεξαρτήτως κόστους. Μόνο έτσι θα σταματήσουν να μας αντιμετωπίζουν σαν ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά στην Ν.Σμύρνη είμαι που πολλοί ξέρουν ότι υπήρχε πρόβλημα με πόρτες κ.α.!Μετά από 3 μήνες από τότε που πήγα την αίτηση μου ενεργοποιήθηκα!1-2 μέρες καθυστέρησαν αλλά δνε με πειράζει καθόλου αφού η διακοπή τηλεφώνου έγινε νωρίς το πρωί και δεν το καταλάβαμε και το ίντερνετ την άλλη μέρα είχε ενεργοποιηθεί (έχε χάρη που έπεσα Κυριακή!!!).

 

Ποιότητα στο τηλέφωνο άψογη,η αναγνώριση δουλεύει μια χαρά και το ίντερνετ......σφαίρα!Μέχρι και 1.5ΜΒ πιάνω!!!

 

Θα τεστάρω την γραμμή τις επόμενες μέρες!Αν συνεχίσουν έτσι τα πράγματα τότε χαλάλι οι 3 μήνες και ποτέ ξανά (Π)ΟΤΕ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα, έπαθα το εξής "κουλό" :

Παίρνω τηλάφωνο στο 13831 για να ρωτήσω σχετικά με την πορέια της άιτησής μου και μου λένε ότι δεν έχει προχωρήσει καθόλου!!!

 

Ρωτάω γιατί και μου απαντάνε ότι πρέπει να συμπληρώσω και να τους στείλω μία αίτηση "αλλαγής των στοιχείων τιμολόγισης"!

Ρωτάω : "Τι αίτηση είναι αυτή ρε παιδιά; Πού θα την βρώ;"

Τηλεφωνήτρια Forthnet : Δεν σας ενημέρωσαν;

Απαντάω : ΌΧΙ!!!

Τηλεφωνήτρια Forthnet : Σας την στέλνω αμέσως με e-mail!!!

 

Κι' έτσι πήγαν χαμένες 5 ημέρες!!

:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν θελω να πεσω κατω απο τα γελια ή να τα σπασω ολα απο τα νευρα μου. Εδω και παρα πολυ καιρο ταλανίζμαι απο πρόβλημα ταχύτητας. Και εξηγουμαι. Το πρωι (που μου ειναι και "αχρηστο" το Ιντερνετ τοτε) εχω καλη ταχυτητα 8-9Mbit.Απο το απόγευμα και μετα γινεται η σφαγη του δραμαλη.Η ταχυτητα πεφτει στα 2-3mbit και χθες επεσε στο 1. Τους πέρνω συνεχεια τηλέφωνο για να τους πω τι γινεται και ακουω συνεχεια της βλακειες,μην πω τιποτα αλλο, του Αιωνα.Φταιει ο συναγερμος μαλλον (δεν εχω συναγερμο καρδια μου), το φαξ (ουτε απο αυτο), το μεγαλο καλωδιο (πανε φιρι φιρι μου φαινεται). Το θεμα τωρα, περα απο την πλακα ειναι οτι δεν ξερω τι αλλο να κανω και αυτο με τσαντιζει. Για δωστε καποια βοηθεια ρε παιδια.
Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν θελω να πεσω κατω απο τα γελια ή να τα σπασω ολα απο τα νευρα μου. Εδω και παρα πολυ καιρο ταλανίζμαι απο πρόβλημα ταχύτητας. Και εξηγουμαι. Το πρωι (που μου ειναι και "αχρηστο" το Ιντερνετ τοτε) εχω καλη ταχυτητα 8-9Mbit.Απο το απόγευμα και μετα γινεται η σφαγη του δραμαλη.Η ταχυτητα πεφτει στα 2-3mbit και χθες επεσε στο 1. Τους πέρνω συνεχεια τηλέφωνο για να τους πω τι γινεται και ακουω συνεχεια της βλακειες,μην πω τιποτα αλλο, του Αιωνα.Φταιει ο συναγερμος μαλλον (δεν εχω συναγερμο καρδια μου), το φαξ (ουτε απο αυτο), το μεγαλο καλωδιο (πανε φιρι φιρι μου φαινεται). Το θεμα τωρα, περα απο την πλακα ειναι οτι δεν ξερω τι αλλο να κανω και αυτο με τσαντιζει. Για δωστε καποια βοηθεια ρε παιδια.

 

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάνει ήδη δύο καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και όχι μόνο, ξέρει κανείς αν πιάνουν τόπο οι καταγγελίες και αν έχει καταδικαστεί με οποιοδήποτε τρόπο κάποια εταιρεία;Κανονικά την Forthnet σε οποιοδήποτε προηγμένο κράτος θα την είχαν κλείσει αλλά στο Ελλαδιστάν ρωτάει ο ένας τον άλλον στα forum αν ξέρει κάτι!
Link to comment
Share on other sites

Η forthnet έχει παραγίνει.Ζήτησα να μιλήσω με προϊστάμενο για πρόβλημα που είχα(αφού οι υπάλληλοι δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι)και τι μου λένε.ΟΧΙ κυριε δεν έχω την δυνατότητα να σας συνδέσω(σας έχω ήδη συνδέσει:mad:).Καποιο τηλέφωνο να πάρω εγω;Οχι κυριε δεν γινεται.3 φορες πήρα (μηπως έπεσα σε άσχετο)και όλοι το ιδιο.:down::down::down::angry:

 

Υ.Γ:Καλύτερα στον ΟΤΕ και ας έχω προηγούμενα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει η FORTHNET παίδες...

 

Έχω ήδη 6 μήνες 2play, έχω βάλει φραγή στα κινητά για να μην χρεώνομαι επιπλέον (γιατί οι δικοί μου το παρακάνουν) και έτσι καλούμε όλα τα κινητά από το κινητό μας.

 

Τηλεφωνία δουλεύει άψογα, και τώρα το έχω λιώσει με τα δωρεάν διεθνή, και τις δωρεάν κλήσεις προς κινητά σε Αμερική και Καναδά....

 

INTERNET: Στην αρχή ήταν 10mbit και τα έπιανε... Μόλις πλάκωσε κόσμος είχε πέσει στα 4mbit αλλά σταθερά (ενώ συγχρόνιζε στα 10). Τώρα με την αναβάθμιση συγχρονίζει στα 20mbit και τελευταία πιάνει σταθερά 13 στο κατέβασμα....

 

Το μόνο που θα ήθελα -χωρίς να έχω και ιδιαίτερο παράπονο- ήταν το upload να ήταν παραπάνω από 512... Δηλαδή τουλάχιστον 1 ή 2 mbit....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις που παρατηρούσα καθώς και με τις σχετικά χαμηλές ταχύτητες (~5Mbps) εξακολουθούσε να υφίσταται, γι'αυτό και επικοινώνησα με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης (μέσω της φόρμας στο site τους... το τηλέφωνο βούιζε συνεχώς δυστυχώς...).

 

Μετά από αρκετές μέρες ένας ευγενέστατος νεαρός επικοινώνησε μαζί μου (μάλιστα πήρε 3 φορές τηλέφωνο μέχρι να με βρει στο σπίτι) για να τους εξηγήσω το πρόβλημα. Τους είπα ότι το router που έχω είναι αυτό που μου έδωσαν, Crypto f360.

 

Η απάντησή του ήταν ότι κατά πάσα πιθανότητα φταίει το router για τις αποσυνδέσεις (κι άλλοι χρήστες, λέει, έχουν κάνει παράπονα γι'αυτό το λόγο με το συγκεκριμένο router).

 

Όσο για τη χαμηλή ταχύτητα, μου είπε να δοκιμάσω ένα άλλο router για να δω αν φταίει και γι'αυτό το router, αλλιώς θα κοιτάξουν τη γραμμή.

 

Τελικά εδώ και δυο μέρες δοκιμάζω το router ενός φίλου (US Robotics) και ω, τι ευτυχία!!! Η ταχύτητα ανέβηκε στα 10Mbps (κατεβάζω από ftp με 1300KBps) και μέχρι στιγμής δεν μου έχει τύχει ούτε μία αποσύνδεση.

 

Ενημέρωσα σχετικά τη FORTHnet (μία ακόμα μέρα που οι Θεοί συνομώτησαν και κατάφερα να τους βρω στο τηλέφωνο :p ) και μου είπαν ότι αυτό συνιστά δυσλειτουργία του crypto και να επικοινωνήσω με την Crypto ώστε να μου το αντικαταστήσουν.

 

Λόγω φόρτου εργασίας θα το κάνω μετά τις γιορτές, αλλά είμαι περίεργος να δω τι θα μου πουν από την Crypto! Αυτά από μένα!!

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!! Χοχοχο!! :)

 

ΥΓ. Υπενθυμίζω ότι το κέντρο μου είναι ΡΟΣΤΑΝ (Θεσσαλονίκη)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...