Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι όντως μεγάλη απάτη το ότι πρέπει να πληρώνεις έξτρα για τις καινούριες ταινίες ενώ η διαφήμιση τις προμοτάρει κανονικά..

Θα μου πεις ψάξ' το καλά και μην τους πιστεύεις, εταιρίες είναι, δεν είναι ιδρύματα.

 

Τότε γιατί η nova δεν έχει επιπλέον χρέωση ενώ ο οτε βάζει επιπλέον χρεώση στις καινούργιες ταινίες ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τότε γιατί η nova δεν έχει επιπλέον χρέωση ενώ ο οτε βάζει επιπλέον χρεώση στις καινούργιες ταινίες ?

 

H nova έχει αποκλειστικότητα με τα κινηματογραφικά στούντιο ενώ ο οτε δεν εχει . Έτσι ο οτε σε αναγκάζει να πληρώνεις ξεχωριστά την κάθε ταινια που πρέπει να δεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία,το συγκεκριμένο πακέτο της forthnet αξίζει;είδα στο site τους οτι το δίνουν 29,90 το μήνα για παντα μ τον εξοπλισμό κ την εγκατάσταση δωρεάν.Αυτη τη στιγμη έχω hol κ δεν μπορώ να πω οτι ειμαι ευχαριστημένος(αρκετές αποσυνδέσεις κ χαμηλή ταχύτητα internet σε σχέση παντα με αυτο που υποτίθεται οτι έχουμε κ πληρώνουμε-max 11mbps).Ξέρει κανείς πώς πάει με το σήμα στην περιοχη του Πειραιά η forthnet;Και κάτι τελευταίο,η ρύθμιση με το margin,που αναφέρεται σε προηγούμενα post τί αφορά;πώς το βλέπουμε κ πώς επηρρεάζει το router;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία,το συγκεκριμένο πακέτο της forthnet αξίζει;είδα στο site τους οτι το δίνουν 29,90 το μήνα για παντα μ τον εξοπλισμό κ την εγκατάσταση δωρεάν.Αυτη τη στιγμη έχω hol κ δεν μπορώ να πω οτι ειμαι ευχαριστημένος(αρκετές αποσυνδέσεις κ χαμηλή ταχύτητα internet σε σχέση παντα με αυτο που υποτίθεται οτι έχουμε κ πληρώνουμε-max 11mbps).Ξέρει κανείς πώς πάει με το σήμα στην περιοχη του Πειραιά η forthnet;Και κάτι τελευταίο,η ρύθμιση με το margin,που αναφέρεται σε προηγούμενα post τί αφορά;πώς το βλέπουμε κ πώς επηρρεάζει το router;

Ευχαριστώ πολύ

 

Αξίζει αυτή η προσφορά των 29,90 γιατί σε αυτή την τιμή περιλαμβάνονται και τα δορυφορικά κανάλια και έτσιμπορείς να απολαύσεις ότι θες και αν κάποια στιγμή θες βάζεις και αθλητικά ή cinema

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει αυτή η προσφορά των 29,90 γιατί σε αυτή την τιμή περιλαμβάνονται και τα δορυφορικά κανάλια και έτσιμπορείς να απολαύσεις ότι θες και αν κάποια στιγμή θες βάζεις και αθλητικά ή cinema

 

Προσθέτω ότι σε αυτή την τιμή κάνουν δώρο αποκωδικοποιητή , δορυφορικό πιάτο και εγκατάσταση από ότι είδα

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω ότι σε αυτή την τιμή κάνουν δώρο αποκωδικοποιητή , δορυφορικό πιάτο και εγκατάσταση από ότι είδα

 

Θα πληρωσει ομως το τέλος ενεργοποίησης υφιστάμενης τηλεφωνικής γραμμής που ειναι στα 34.90

Παλια το ειχανε και αυτο στα δωρα.

Παντως συμφερει αυτη η προσφορα με τα 29.90/μηνα απο τις καλυτερες που κυκλοφορουν αυτη την περιοδο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και γω πριν ενα μηνα που την εβαλα πληρωσα κανονικα το 50αρικο για τον αποδικοποιητη
Link to comment
Share on other sites

και γω πριν ενα μηνα που την εβαλα πληρωσα κανονικα το 50αρικο για τον αποδικοποιητη

Είσαι άτυχος . Όποιος βάζει τώρα nova 3play είναι σαν να του κάνουν δώρο το κόστος για την εγκατάσταση του πακέτου τηλεόρασης

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μια διευκρίνηση γιατί μερικοί έχουν μπερδέψει τις συντμήσεις. Η ταχύτητα του modem (αναλογικού, ψηφιακού, ISDN, ADSL, οτιδήποτε) δίνεται σε Mbps, δηλαδή Mbits per second. Η ταχύτητα που βλέπουμε όταν κατεβάζουμε/ανεβάζουμε κάτι είναι σε MB/s, δηλαδή ΜBytes per second. Όπως ίσως ξέρετε, 1byte=8bits. Άρα στην καλύτερη περίπτωση οι δύο αυτές ταχύτητες έχουν max σχέση 1:8. Βάλτε μέσα θόρυβο, dropped packages, controls bits, IP headers κλπ, και ευκόλως καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι μια ταχύτητα π.χ. 16Mbps το πολύ που μπορεί να δώσει είναι περί τα 2MB/s.

 

Πάει αυτό. Πάμε στην "εξυπηρέτηση" της Forthnet/Nova. Και εγώ είχα παλιότερα θέματα, και ακόμα έχω. Προφανώς θέλουν πίεση και "βρίσιμο". Αυτά που συμβαίνουν όμως με τους λογαριασμούς είναι πολλά και μαζεμένα, και έχουν να κάνουν με τις απανωτές προσφορές που έκανε το group Forthnet/Nova, με αποτέλεσμα να γίνει μπάχαλο το ενιαίο (???) πληροφοριακό τους. Και εγώ έχω μικροθεματάκια, αλλά με πήραν τηλέφωνο :blink: και μου είπαν ότι θα διορθωθεί η λάθος χρέωση. Αναμένω....

 

Τέλος, για το θέμα των προσφορών για τους νέους πελάτες, αν έχετε όρεξη να "απειλήσετε" με διακοπή και φορητότητα, τελικά ίσως καταλήξετε να πάρετε ότι παίρνουν και οι νέοι πελάτες (ή αυτοί που ήταν τυχεροί και έπεσαν πάνω στην προσφορά). Εμείς ειδικά οι "παλιοί" πελάτες αισθανόμαστε πολλές φορές ως 2ης κατηγορίας και ελαφρώς ριγμένοι....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μια διευκρίνηση γιατί μερικοί έχουν μπερδέψει τις συντμήσεις. Η ταχύτητα του modem (αναλογικού, ψηφιακού, ISDN, ADSL, οτιδήποτε) δίνεται σε Mbps, δηλαδή Mbits per second. Η ταχύτητα που βλέπουμε όταν κατεβάζουμε/ανεβάζουμε κάτι είναι σε MB/s, δηλαδή ΜBytes per second. Όπως ίσως ξέρετε, 1byte=8bits. Άρα στην καλύτερη περίπτωση οι δύο αυτές ταχύτητες έχουν max σχέση 1:8. Βάλτε μέσα θόρυβο, dropped packages, controls bits, IP headers κλπ, και ευκόλως καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι μια ταχύτητα π.χ. 16Mbps το πολύ που μπορεί να δώσει είναι περί τα 2MB/s.

 

Πάει αυτό. Πάμε στην "εξυπηρέτηση" της Forthnet/Nova. Και εγώ είχα παλιότερα θέματα, και ακόμα έχω. Προφανώς θέλουν πίεση και "βρίσιμο". Αυτά που συμβαίνουν όμως με τους λογαριασμούς είναι πολλά και μαζεμένα, και έχουν να κάνουν με τις απανωτές προσφορές που έκανε το group Forthnet/Nova, με αποτέλεσμα να γίνει μπάχαλο το ενιαίο (???) πληροφοριακό τους. Και εγώ έχω μικροθεματάκια, αλλά με πήραν τηλέφωνο :blink: και μου είπαν ότι θα διορθωθεί η λάθος χρέωση. Αναμένω....

 

Τέλος, για το θέμα των προσφορών για τους νέους πελάτες, αν έχετε όρεξη να "απειλήσετε" με διακοπή και φορητότητα, τελικά ίσως καταλήξετε να πάρετε ότι παίρνουν και οι νέοι πελάτες (ή αυτοί που ήταν τυχεροί και έπεσαν πάνω στην προσφορά). Εμείς ειδικά οι "παλιοί" πελάτες αισθανόμαστε πολλές φορές ως 2ης κατηγορίας και ελαφρώς ριγμένοι....

 

είναι καλύτερα σε θέματα εξυπηρέτησης να τους στέλνεις ένα mail στη forthnet με το πρόβλημα σου χωρίς να μπλέκεις με υπαλλήλους ,προιστάμενους κ.τ.λ. .έτσι έχουν εξυπηρετηθεί πολλοί

Link to comment
Share on other sites

είναι καλύτερα σε θέματα εξυπηρέτησης να τους στέλνεις ένα mail στη forthnet με το πρόβλημα σου χωρίς να μπλέκεις με υπαλλήλους ,προιστάμενους κ.τ.λ. .έτσι έχουν εξυπηρετηθεί πολλοί

 

Συνήθως έτσι κάνω, π.χ. όταν για μια περίοδο είχα πολύ χαμηλές ταχύτητες και κάποιες αποσυνδέσεις, έστειλα mail και μετά από κανά 3ωρο μου ήρθε απάντηση, και το ίδιο βράδυ με πήραν και τηλέφωνο. Αν εξαιρέσω λίγο την αναμονή (ειδικά για την τηλεόραση), δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, απλά οι άνθρωποι κάνουν ότι ακριβώς τους έχουν πει, δεν έχουν καθόλου περιθώρια, πρέπει δηλαδή να "γκρινιάξεις" και να πας πιο πάνω σε κάποιον με αρμοδιότητες....

 

Σε αντίστοιχη περίπτωση με την HOL, που είχα κάνει αίτηση διακοπής -λόγω μετακόμισης- με κάθε πιθανό τρόπο (τηλέφωνο, mail, fax), συνέχιζαν να μου στέλνουν χρεώσεις ακάθεκτοι. Ούτε με νέα mails και τηλέφωνα κατάλαβαν τίποτα, και μιλάμε για μήνες. Με ένα εξώδικο όμως τελικά έστρωσε το πράγμα ;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο προχθες ανα τακτα χρονικα διαστηματα που ειμαι με wifi συνδεμενο το pc αρχιζει να μπαινοβγαινει στο ιντερνετ συνεχεια και στο κιν μου και τα οι γραμμες που πιανω ενω ηταν σταθερα 4-5 τωρα ειναι 3-2 μετα πανε 5 και ξαφνικα 2

Τι μπορει να ειναι ?εχω αλλαξει καναλια εχω αλλαξει mhz αλλα κολοκυθια και περιμενω απο το πρωι τηλ απο τεχνικο

Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο προχθες ανα τακτα χρονικα διαστηματα που ειμαι με wifi συνδεμενο το pc αρχιζει να μπαινοβγαινει στο ιντερνετ συνεχεια και στο κιν μου και τα οι γραμμες που πιανω ενω ηταν σταθερα 4-5 τωρα ειναι 3-2 μετα πανε 5 και ξαφνικα 2

Τι μπορει να ειναι ?εχω αλλαξει καναλια εχω αλλαξει mhz αλλα κολοκυθια και περιμενω απο το πρωι τηλ απο τεχνικο

 

Σιγά μην περιμένεις μέχρι αύριο το πρωί τηλ από τεχνικό . Αν τους στείλεις mail με το πρόβλημα σου στη forthnet θα στο λύσουν αμέσως . Έτσι έχει εξυπηρετηθεί πολύς κόσμος

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην περιμένεις μέχρι αύριο το πρωί τηλ από τεχνικό . Αν τους στείλεις mail με το πρόβλημα σου στη forthnet θα στο λύσουν αμέσως . Έτσι έχει εξυπηρετηθεί πολύς κόσμος
meil πως και που ?
Link to comment
Share on other sites

Σε μια από τις γραμμές που έχω στη Forthnet ανανέωσα πριν από λίγους μήνες τη σκέτη broadband σύνδεση τηλεφωνικά (μαγνητοφώνηση) και μου είπαν ότι αν φύγω πριν από τους 12 μήνες θα έχω penalty 72€.

 

Τις τελευταίες μέρες με βομβαρδίζουν από την Wind για προσφορά που ακούγεται πολύ καλή (απεριόριστα σε σταθερά, 300' σε κινητά προς όλους, 24Mbps, 200' σε f2g και δωρεάν τη φορητότητα (τέλος ενεργοποίησης 35€) με 20€.

 

Όταν είπα στην κοπέλα ότι δεσμεύομαι από το penalty μου είπε ότι αφού α) είμαι παλιός πελάτης και απλά ανανέωσα, και β) δεν υπέγραψα νέο συμβόλαιο, αυτό δεν ισχύει.

 

Είναι σίγουρο αυτό ή θα έχω μπλεξίματα;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα περνουν τηλ οι κοπανοι

 

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο δικό μου post, και αν ΝΑΙ, δεν νομίζω ότι απαντάς στο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια από τις γραμμές που έχω στη Forthnet ανανέωσα πριν από λίγους μήνες τη σκέτη broadband σύνδεση τηλεφωνικά (μαγνητοφώνηση) και μου είπαν ότι αν φύγω πριν από τους 12 μήνες θα έχω penalty 72€.

 

Τις τελευταίες μέρες με βομβαρδίζουν από την Wind για προσφορά που ακούγεται πολύ καλή (απεριόριστα σε σταθερά, 300' σε κινητά προς όλους, 24Mbps, 200' σε f2g και δωρεάν τη φορητότητα (τέλος ενεργοποίησης 35€) με 20€.

 

Όταν είπα στην κοπέλα ότι δεσμεύομαι από το penalty μου είπε ότι αφού α) είμαι παλιός πελάτης και απλά ανανέωσα, και β) δεν υπέγραψα νέο συμβόλαιο, αυτό δεν ισχύει.

 

Είναι σίγουρο αυτό ή θα έχω μπλεξίματα;

 

Μην ακούς τι λένε τα "παιδάκια" (μην τα αποκαλέσω αλλιώς!!!) των τηλεφωνικών κέντρων τρίτων εταιρειών που δεν έχουν ιδέα ή απλά λένε ψέμματα για να τσιμπήσουν πελάτες!Αρκετοί την πάτησαν και (αν εξαιρέσεις το "πέναλτυ" διακοπής) αφού τους άκουσαν έτρεχαν και δεν έφταναν!Μία δεν είχαν τηλέφωνο,μία πλήρωναν πρόστιμα κ.α.!

 

Περίμενε να λήξει το συμβόλαιο (τους λες περίπου πότε και σε ξαναπαίρνουν διαμορφώνοντας την προσφορά στα δεδομένα της εποχής) και τότε διαπραγματεύσου!Η Wind για να σε πάρει ως συνδρομητή θα σου κάνει πολύ καλή προσφορά!Το πρόβλημα είναι μετά στην ανανέωση!Εκεί μην περιμένεις τίποτα καλό(σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις μόνο)!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σε μια από τις γραμμές που έχω στη Forthnet ανανέωσα πριν από λίγους μήνες τη σκέτη broadband σύνδεση τηλεφωνικά (μαγνητοφώνηση) και μου είπαν ότι αν φύγω πριν από τους 12 μήνες θα έχω penalty 72€.

 

Τις τελευταίες μέρες με βομβαρδίζουν από την Wind για προσφορά που ακούγεται πολύ καλή (απεριόριστα σε σταθερά, 300' σε κινητά προς όλους, 24Mbps, 200' σε f2g και δωρεάν τη φορητότητα (τέλος ενεργοποίησης 35€) με 20€.

 

Όταν είπα στην κοπέλα ότι δεσμεύομαι από το penalty μου είπε ότι αφού α) είμαι παλιός πελάτης και απλά ανανέωσα, και β) δεν υπέγραψα νέο συμβόλαιο, αυτό δεν ισχύει.

 

Είναι σίγουρο αυτό ή θα έχω μπλεξίματα;

με τηλεφωνικές προσφορές σου λένε και σου τάζουν πολλά για να πάρουν το ποσοστό τους οι πωλητές . όσο για τη wind τα έχουμε πει ότι το μόνο που νοιάζει τη wind είναι το πως κερδίσει νέους πελάτες και τίποτα άλλο . Τους παλιούς πελάτες τους γράφει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

@runner

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ, αν και δεν απαντάς στο βασικό ερώτημα του αν ισχύει αυτό που είπε για το penalty.

 

Σε ότι αφορά στην ουσία, σωστά τα λες αλλά, αν αποφασίσω, θα ζητήσω να μου στείλει την προσφορά γραπτή.

Το πρόβλημα με την ανανέωση, μετά τον πρώτο χρόνο, υπάρχει σε όλους τους παρόχους και όχι μόνο στην Wind, εκτός από τα πακέτα "για πάντα" της Forthnet.

 

ΥΓ

@lazarian

 

Και πάλι δεν παίρνω απάντηση στο ουσιαστικό ερώτημα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

@runner

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ, αν και δεν απαντάς στο βασικό ερώτημα του αν ισχύει αυτό που είπε για το penalty.

 

Σε ότι αφορά στην ουσία, σωστά τα λες αλλά, αν αποφασίσω, θα ζητήσω να μου στείλει την προσφορά γραπτή.

Το πρόβλημα με την ανανέωση, μετά τον πρώτο χρόνο, υπάρχει σε όλους τους παρόχους και όχι μόνο στην Wind, εκτός από τα πακέτα "για πάντα" της Forthnet.

 

ΥΓ

@lazarian

 

Και πάλι δεν παίρνω απάντηση στο ουσιαστικό ερώτημα.

 

πέναλντυ θα έχεις στη forthnet αν φύγεις το ποσό που αναλογεί ανάλογα με τους μήνες που είσαι και δεν σε συμφέρει να φύγεις. τηλεφωνικά ο καθένας κάνει προσφορές και ότι θέλει . η επιλογή λοιπόν δικιά σου ανάλογα με την τσέπη σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο δικό μου post, και αν ΝΑΙ, δεν νομίζω ότι απαντάς στο ερώτημα.
δεν αναφερομαι στο δικο σου ποστ
Link to comment
Share on other sites

@runner

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ, αν και δεν απαντάς στο βασικό ερώτημα του αν ισχύει αυτό που είπε για το penalty.

 

Σε ότι αφορά στην ουσία, σωστά τα λες αλλά, αν αποφασίσω, θα ζητήσω να μου στείλει την προσφορά γραπτή.

Το πρόβλημα με την ανανέωση, μετά τον πρώτο χρόνο, υπάρχει σε όλους τους παρόχους και όχι μόνο στην Wind, εκτός από τα πακέτα "για πάντα" της Forthnet.

 

ΥΓ

@lazarian

 

Και πάλι δεν παίρνω απάντηση στο ουσιαστικό ερώτημα.

 

Σου απάντησα!Στην ουσία παίζει ρόλο τι συμβόλαιο έχεις κάνει. Συνήθως η Forthnet κάνει 12μηνα!Άρα αφού είναι πρόσφατη η ανανέωση θα πληρώσεις πρόστιμο!Αν μπεις στο site τους θα δεις ότι σε όλα τα πακέτα το λέει(κάτω κάτω στα ψιλά γράμματα)!

 

Για την ανανέωση...κάνεις λάθος!Αρκετοί πάροχοι κάνουν δελεαστικές προτάσεις για να σε κρατήσουν εν αντιθέσει με την Wind!Δεν είμαι ο μόνος που το έχει παρατηρήσει!Είναι συχνό παράπονο χρηστών Wind!Ψάξε εδώ από διάφορες εμπειρίες αλλά πήγαινε και σε άλλα "τηλεφωνικά" forums και θα πάρεις μια ιδέα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σε μια από τις γραμμές που έχω στη Forthnet ανανέωσα πριν από λίγους μήνες τη σκέτη broadband σύνδεση τηλεφωνικά (μαγνητοφώνηση) και μου είπαν ότι αν φύγω πριν από τους 12 μήνες θα έχω penalty 72€.

 

Τις τελευταίες μέρες με βομβαρδίζουν από την Wind για προσφορά που ακούγεται πολύ καλή (απεριόριστα σε σταθερά, 300' σε κινητά προς όλους, 24Mbps, 200' σε f2g και δωρεάν τη φορητότητα (τέλος ενεργοποίησης 35€) με 20€.

 

Όταν είπα στην κοπέλα ότι δεσμεύομαι από το penalty μου είπε ότι αφού α) είμαι παλιός πελάτης και απλά ανανέωσα, και β) δεν υπέγραψα νέο συμβόλαιο, αυτό δεν ισχύει.

 

Είναι σίγουρο αυτό ή θα έχω μπλεξίματα;

 

Δεν ζητάς κανά τηλέφωνο επικοινωνίας? Κάτι τέτοιο ψάχνω και εγώ για να άω στην wind! :rolleyes: Αλλιώς cyta δαγκωτό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...