Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, georgeavl3 said:

Θα κάνεις speedtest με καλώδιο. Εναλλακτική είναι να κάνεις login στο 192.168.1.1 (το διαχειριστικό του ρούτερ) και να δεις το συγχρονισμό

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Αυτο ναι, αλλα η VDSL 100 αναφερεται καπως συγκεκριμένα μεσα στο ρουτερ? ή μονο απο την ταχ. συγχρονισμου?

το λέω γιατι μπορει να συγχρονιζει 45 και να μου πουν οτι ειναι οκ αφου το συμβολαιο λεει κατωτερη 43. Αλλα 45 πιανεις και χωρις 100αρα VDSL

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Από το συγχρονισμό το βλέπεις. Όπως έβλεπες παλιότερα την ADSL. Έχεις το συμβόλαιο στα χέρια σου; Τι ταχύτητες σου αναφέρει(ελάχιστη, μέση, μέγιστη);; Αν η ταχύτητα συγχρονισμού είναι κάτω από την ελάχιστη έχεις δικαίωμα να φύγεις αζημίως. Όπως και το ADSL, οι VDSL είναι έως 100, όχι 100 νταν σαν το FTTH.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη 41.03-42.79 

Μεγ. 99.77

πάντως με κατω απο 50 δεν προκειτε να μεινω. 40-42 εδινε με την 50αρα η cosmote. 

Αν η cosmote φτανει 85 εκει για πιο λογο θα μπορουσε η Nova να πεφτει χαμηλα? 45-50?

Link to comment
Share on other sites

Προτρέχεις. Δεν αναμένται να έχεις μεγάλη διαφορά από το VDSL που έχει ήδη το κτίριο.
Οι ελάχιστες τιμές που δίνουν είναι για την περιοχή, και ίδιες θα έγραφαν εάν έκανες σύμβαση και με ΟΤΕ.
Εξασφάλισε ότι η καλωδίωση στον χώρο σου είναι σε καλή κατάσταση (από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα, και εντός του διαμερίσματος). Επίσης φρόντισε να συνδέσεις το ρούτερ στην πρώτη πρίζα (εκεί που έρχεται το καλώδιο από τον κατενεμητή) και να αποσυνδέεις τις επόμενες, εάν θέλεις να "ξεζουμίσεις" την περισσότερη ταχύτητα που μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2022 at 12:41 ΜΜ, minast said:

Προτρέχεις. Δεν αναμένται να έχεις μεγάλη διαφορά από το VDSL που έχει ήδη το κτίριο.
Οι ελάχιστες τιμές που δίνουν είναι για την περιοχή, και ίδιες θα έγραφαν εάν έκανες σύμβαση και με ΟΤΕ.
Εξασφάλισε ότι η καλωδίωση στον χώρο σου είναι σε καλή κατάσταση (από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα, και εντός του διαμερίσματος). Επίσης φρόντισε να συνδέσεις το ρούτερ στην πρώτη πρίζα (εκεί που έρχεται το καλώδιο από τον κατενεμητή) και να αποσυνδέεις τις επόμενες, εάν θέλεις να "ξεζουμίσεις" την περισσότερη ταχύτητα που μπορείς.

Χθές Τριτη ηρθε ο ΟΤΕ και προετοιμασε τα καλωδια...

Σημερα 11:30 ερχεται ο τεχνικος NOVA.

Βλέπω μου λεει εχεις σκεπασει το καλωδιο με την θερμοπροσοψη..

      - και σε τι επηρρεαζει αυτο?

Κανονικα μου λεει πρεπει να συνδεσω στο κουτι του σπιτιου και οχι στου ΟΤΕ.

      -Το σπιτι ειναι δικατοικια και απο το κουτι του ΟΤΕ φευγουν μονο 2 συνδεσεις, μια σε καθε σπιτι. Απο οτι θυμαμαι δεν εχει κουτι, απευθειας παει το καλωδιο μεσα. Ολες οι εταιριες forthnet μεχρι πριν 2 χρονια και cosmote στο πανω σπιτι συνδεουν σε αυτο το κουτι.  αποσταση κουτιου ΟΤΕ με σημειο που μπαινει σπιτι ~3 μετρα και πριζα ρουτερ αλλα 6 μετρα. σπιτι κατασκευη 1980 με το δικο μου κατω οροφο πληρως ανακαινισμενο (τοιχοι, καλωδια) πριν 10 χρονια.

Τι γραμμη εχεις ζητησει?

    -100αρα.

<<Γκριματσα>>

    -Τι έγινε του λέω?

Δυσκολο μου λεει ετσι που ειναι το σπιτι. Πρεπει εξω να δουμε πανω απο 78 και εσυ μπορει να εχεις 40-50.

   - το πανω σπιτι δινει ασυρματα κατω 75mbps του λεω. (με το καλωδιο του μεσα στην θερμοπροσοψη)

   - Αν εσυ φερεις 75+ του λεω, τι σε νοιαζει τι κανω εγω στο σπιτι?

Σημαινει διακοπες μου λεει λογω κακης ποιοτητας.

Βαζει ρουτερ...μηδεν. Βγαινει ελεγχει το ζευγος. Νεκρο. Μου λεει θα το δηλωσω βλαβη και σε 3 μερες θα ερθουμε παλι.

(παμε για την αλλη Δευτερα δηλαδη..βλαβη σε γραμμη που συνδεσαν χθες...ας τα βρουν με τον ΟΤΕ)

  - Εχεις βαλει καμμια αλλη 100αρα εδω γυρω?

Ειναι δυσκολη περιοχη για μας μου λεει...

 

και υπενθυμιζω οτι το τοπικο καταστημα μου ειπε οτι πριν 3 μηνες δεν μπορουσαν ουτε 50αρα να βαλουν στην περιοχη μου.

 

Παω παλι στη δουλεια και στελνω μειλ υπαναχωρησης και τελος το παραμυθι.

Δεν προκειτε να ρισκαρω να πληρωνω 26 το μηνα για 40-50mbps αγνωστο ποσο σταθερα και να τραβιεμαι 2-3 μηνες και να πληρωσω και σπασιμο συμβολαιου απο πανω, οταν ξερω οτι το πανω σπιτι βγαζει 80+ στο ρουτερ με cosmote και ειναι εμφανες οτι η NOVA στην περιοχη μου μαλλον με πειραματα παλευει να βγαλει συνδεσεις.

Edited by jks13
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
3 ώρες πριν, georgeavl3 said:

ZTE H288A και είναι αρκετά καλό.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Ευχαριστώ πολύ 

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο αν κάνω τώρα φορητότητα από βονταφον σε νόβα πόσες μέρες θα κάνει να ολοκληρωθεί ?

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει το έργο των οπτικών ινών στην Αθήνα; Έχετε εικόνα από σημεία που σκάβουν και περνούν;; 

Link to comment
Share on other sites

Η Wind. Περιμένετε να συγχωνευτούν βρε παιδιά οι δύο εταιρίες και μετά τα λέτε όλα Nova. Μπερδευόμαστε κιόλας κάποιοι με αυτή την κατάσταση.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να βαλω ΕΟΝ,τωρα ειμαι συνδρομητης σε adsl 24 εδω και πολλα χρονια με παιγιο 18 ευρο το μηνα και δωρεαν αστικα υπεραστικα και 5 ωρες προς κινητα.

εχω δει αρκετες προσφορες οnline και συμφερει η EON Fiber 50 αλλα δεν εχει τα αθλητικα που αυτα κυριως θελω και ειδικα τα μπασκετικα.αρα η επιλογη αυτη μπαινει στο συρταρι και παμε για EON+ Fiber 100 που εχει ολα τα αθλητικα.

επισης στην πολυκατοικια μου υπαρχει κουτι σε καθε οροφο του ΟΤΕ.προσφατα το εβαλε.

να την κανω online η να παω στο πλησιεστερο καταστημα..

σαν παλιος συνδρομητης που ειμαι μπορω να ζητησω προσφορα επιπλεον ??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, RAVER said:

Παιδια σκεφτομαι να βαλω ΕΟΝ,τωρα ειμαι συνδρομητης σε adsl 24 εδω και πολλα χρονια με παιγιο 18 ευρο το μηνα και δωρεαν αστικα υπεραστικα και 5 ωρες προς κινητα.

εχω δει αρκετες προσφορες οnline και συμφερει η EON Fiber 50 αλλα δεν εχει τα αθλητικα που αυτα κυριως θελω και ειδικα τα μπασκετικα.αρα η επιλογη αυτη μπαινει στο συρταρι και παμε για EON+ Fiber 100 που εχει ολα τα αθλητικα.

επισης στην πολυκατοικια μου υπαρχει κουτι σε καθε οροφο του ΟΤΕ.προσφατα το εβαλε.

να την κανω online η να παω στο πλησιεστερο καταστημα..

σαν παλιος συνδρομητης που ειμαι μπορω να ζητησω προσφορα επιπλεον ??

Δεν είναι το πιο κατάλληλο θέμα, δεδομένου ότι μιλάμε πλέον για σύνδεση FTTH...
Πάντως: Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία εάν θα κάνεις την αίτηση δια ζώσης ή online. Οι υπάρχοντες συνδρομητές είναι συνήθως πιο ριγμένοι, γιατί οι καλές προσφορές γίνονται κυρίως για προσέλκυση νέων 😉.
Οπλίσου με υπομονή, καθώς οι νέες συνδέσεις FTTH χρειάζονται λίγο παραπάνω χρόνο απ' ότι ο χαλκός. Εάν δεν βιάζεσαι, περιμένουμε ανακοίνωση και νέων προγραμμάτων FTTH από Wind (εικάζω και Nova, στα πλαίσια της συγχώνευσης). Παραμένοντας στην Nova, θα γλιτώσεις τυχόν τέλη πρόωρης διακοπής της υπάρχουσας γραμμής και θα μείνεις το μικρότερο δυνατό διάστημα χωρίς γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα τι εννοεί η νοβα οταν λεει εως 50 mbps το κατώτερο που μπορεί να πιάνω  ποσο μπορει να ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Αν θα πάρεις από καμπίνα ή από αστικό κέντρο. Συνήθως στην πρώτη περίπτωση τα πιάνεις άνετα τα 50. Στην δεύτερη μπορεί και όχι, αν η απόστασή σου από το κέντρο είναι μεγάλη. Στην χειρότερη αν πιάνεις 30-40 και πάλι είσαι καλύτερα από τα έως 24(επίσης και το upload θα είναι μεγαλύτερο που είναι σημαντικό). Αν είσαι πάρα πολύ μακριά από το κέντρο, δεν θα σου δίνει καθόλου vdsl, αλλά εάν σου έχουν πει ότι μπορούν να σου δώσουν θεωρώ ότι δεν είναι αυτή η περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mples said:

παιδια καλημερα τι εννοεί η νοβα οταν λεει εως 50 mbps το κατώτερο που μπορεί να πιάνω  ποσο μπορει να ειναι ?

Εάν θέλεις να αλλάξεις πρόγραμμα σε υπάρχουσα γραμμή, από τα χαρακτηριστικά του κλειδώματος μπορούμε να κάνουμε μια εκτίμηση.

Κατά τα άλλα, σε κάθε νέο συμβόλαιο σου δίνουν ένα πινακάκι με ελάχιστη, μέγιστη και τυπική τιμή. Η πιο κοντινή στην αναμενόμενη είναι η μέγιστη.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Mark_K said:

Εξαρτάται. Αν θα πάρεις από καμπίνα ή από αστικό κέντρο. Συνήθως στην πρώτη περίπτωση τα πιάνεις άνετα τα 50. Στην δεύτερη μπορεί και όχι, αν η απόστασή σου από το κέντρο είναι μεγάλη. Στην χειρότερη αν πιάνεις 30-40 και πάλι είσαι καλύτερα από τα έως 24(επίσης και το upload θα είναι μεγαλύτερο που είναι σημαντικό). Αν είσαι πάρα πολύ μακριά από το κέντρο, δεν θα σου δίνει καθόλου vdsl, αλλά εάν σου έχουν πει ότι μπορούν να σου δώσουν θεωρώ ότι δεν είναι αυτή η περίπτωση.

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάρω απο κέντρο ??? Τώρα παίρνω από καμπίνα είμαι στην βονταφον και πιάνω στην 50ρα 54  όταν έπαιρνα από αστικό κέντρο έπιαναν το πολύ 5 !!!  Συγνώμη αλλά το fiber η όπως αλλιώς το λένε δεν παίρνει αποκλειστικά από καμπίνα ???

8 ώρες πριν, minast said:

Εάν θέλεις να αλλάξεις πρόγραμμα σε υπάρχουσα γραμμή, από τα χαρακτηριστικά του κλειδώματος μπορούμε να κάνουμε μια εκτίμηση.

Κατά τα άλλα, σε κάθε νέο συμβόλαιο σου δίνουν ένα πινακάκι με ελάχιστη, μέγιστη και τυπική τιμή. Η πιο κοντινή στην αναμενόμενη είναι η μέγιστη

Ήθελα να πάω νόβα αλλά τώρα με αυτά που ακούω για αστικά κέντρα και βλακείες το σκέφτομαι φίλε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgeavl3 said:

Από καμπίνα θα πάρεις.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Εισαι σιγουρος φιλε μου γιατι τρομαξα

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η Nova δίνει υπηρεσίες από καμπίνα κανονικά.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ότι δεν δίνει. Αρκεί να έχει στην περιοχή. Έχω ακούσει για περιπτώσεις ανεξαρτήτως παρόχου που μπορεί να έχει καμπίνα κοντά αλλά να μην είναι τεχνικά εφικτό να πάρει από αυτήν και να τον στέλνει στο κέντρο.
Επίσης, για τη nova συγκεκριμένα, αν και σε αστικές περιοχές μπορεί να το κάνει αυτό (χονδρική από καμπίνα ΟΤΕ πχ), σε επαρχία να συμβαίνει το αντίθετο. Προ 2μηνου σε συγγενικό μου πρόσωπο ζήτησε μεταφορά σε νησί των Κυκλάδων γραμμής από Αθήνα και έφαγε πόρτα από nova. Λεπτομέρεια είναι πως στην περιοχή που μετακόμισε η wind παρέχει κανονικά υπηρεσίες από καμπίνα του ΟΤΕ. Άρα δεν ήθελε να το λειτουργήσει έτσι η nova. Ελπίζω να αλλάξει σύντομα αυτή η τακτική.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και στην Κέρκυρα που γνωρίζω συμβαίνει αυτό, ότι δηλαδή η Nova δε δίνει VDSL από τις καμπίνες του ΟΤΕ. Είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Η Wind δίνει. Στην Ξάνθη όσοι ξέρω έχουν κανονικά τις 50αρες και τις 100αρες. Τέλος πάντων, τώρα έχουμε και την επικείμενη συγχώνευση των δύο εταιρειών και λογικά αυτό το "εμπόδιο" θα αρθεί.
Poco X3 Pro via Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Ναι. Και στην Κέρκυρα που γνωρίζω συμβαίνει αυτό, ότι δηλαδή η Nova δε δίνει VDSL από τις καμπίνες του ΟΤΕ. Είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Η Wind δίνει. Στην Ξάνθη όσοι ξέρω έχουν κανονικά τις 50αρες και τις 100αρες. Τέλος πάντων, τώρα έχουμε και την επικείμενη συγχώνευση των δύο εταιρειών και λογικά αυτό το "εμπόδιο" θα αρθεί.
Poco X3 Pro via Tapatalk




 

Για την ανατολική Μακεδονία και Θράκη VDSL πλέον παίρνουν χονδρική απο ΟΤΕ. Είχε ένα υποτυπώδες δίκτυο η forthnet αλλά εντελώς σαπακι και έδιναν νομίζω μέχρι 50αρα.

 Αυτός ο χάρτης θα βοηθήσει https://fttxgr.eu/

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

και εγω πως μπορω να ξερω οτι θα παρω σιγουρα απο καμπινα  και οχι απο αστικο κεντρο ?

και ποια ειναι η κατώτερη ταχυτητα που θα μπορω να φυγω αζημιος απο την νοβα ?

Link to comment
Share on other sites

https://services.forthnet.gr/dslwiz/app/pages
Αναζήτηση με διεύθυνση

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...