Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έστω ότι δέχομαι να πάω στην 100αρα.

Να πάρω το ρούτερ που δίνουν στα 20€ ή μπορώ να βρω κάτι άλλο μέχρι 50€?

VoIP θα είναι η τηλεφωνική γραμμή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει το τηλέφωνο μπορείς να βάλεις άλλο ρουτερ αλλιώς το voip είναι κλειδωμένο και δεν μπαίνει σε άλλο ρουτερ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Με ενδιαφέρει φυσικά να έχω τηλέφωνο.

Οπότε αναγκαστικά αν πάω σε 100αρα θα πάρω αυτό που δίνουν με 20€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει φυσικά να έχω τηλέφωνο.

Οπότε αναγκαστικά αν πάω σε 100αρα θα πάρω αυτό που δίνουν με 20€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή και εγώ είχα ένα από τα ακριβά της tp-link και ξέπεσα στο ρουτερ της nova να σε ενημερώσω ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα (ίσως να έτυχε στο δικό μου ) όμως δεν έχει δυνατότητες που έχουν τα ακριβά ρουτερ (ούτε καν τις βασικές όπως 5 GHz)και επιπλέον οι οποίες δυνατότερα μπορεί να έχει είναι ψαλιδισμένες λόγο κλειδώματος .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλημέρα συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί αυτό το πράγμα αλλά είναι πολύ μεγάλο το topic για να το ψάξω. Στο modem όλα είναι πράσινα παρόλα αυτά οι DNS servers βγάζουν αυτή την ένδειξη με αποτέλεσμα να μην έχεις πρόσβαση στο internet. Ανά μία ή ανά δύο μέρες θέλει επανεκκίνηση το μόντεμ. Γύρισα πάλι πρόσφατα στη forthnet αλλά κάτι τέτοιο παλιότερα δεν θυμάμαι να αντιμετώπιζα. a3499e9c348ea7482138b7ae94cc6454.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί αυτό το πράγμα αλλά είναι πολύ μεγάλο το topic για να το ψάξω. Στο modem όλα είναι πράσινα παρόλα αυτά οι DNS servers βγάζουν αυτή την ένδειξη με αποτέλεσμα να μην έχεις πρόσβαση στο internet. Ανά μία ή ανά δύο μέρες θέλει επανεκκίνηση το μόντεμ. Γύρισα πάλι πρόσφατα στη forthnet αλλά κάτι τέτοιο παλιότερα δεν θυμάμαι να αντιμετώπιζα. a3499e9c348ea7482138b7ae94cc6454.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μαλλον εχει συμφορηση το δικτυο nova-forthnet λογω του << μενουμε σπιτι >>. Καλυτερα δοκιμασε να κανεις επανεκκινηση ή αμα δεν βγαλεις ακρη δοκιμασε ενα αλλο μοντεμ παλιο αμα εχεις . Τελος μπορεις να καλεσεις δωρεαν το 13731 απο οποιασδηποτε κινητο ή σταθερο τηλεφωνο , ειναι τα δωρεαν νουμερα που δωσανε λογω καταγγελιας που ειχε γινει στο συνηγορο του πολιτη δες εδω https://www.reader.gr/news/tehnologia/dorean-oi-kliseis-gia-vlaves-sto-tilefono-poioi-einai-oi-5psifioi-arithmoi

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχει συμφορηση το δικτυο nova-forthnet λογω του << μενουμε σπιτι >>. Καλυτερα δοκιμασε να κανεις επανεκκινηση ή αμα δεν βγαλεις ακρη δοκιμασε ενα αλλο μοντεμ παλιο αμα εχεις . Τελος μπορεις να καλεσεις δωρεαν το 13731 απο οποιασδηποτε κινητο ή σταθερο τηλεφωνο , ειναι τα δωρεαν νουμερα που δωσανε λογω καταγγελιας που ειχε γινει στο συνηγορο του πολιτη δες εδω https://www.reader.gr/news/tehnologia/dorean-oi-kliseis-gia-vlaves-sto-tilefono-poioi-einai-oi-5psifioi-arithmoi
Με επανεκκίνηση επανέρχεται κανονικά αλλά έχω παρατηρήσει ότι ανά δύο μέρες θέλει σίγουρα επανεκκίνηση. Με άλλα μόντεμ δεν συνέβαινε, βέβαια πριν κάνα δίμηνο ήμουν στην Vodafone, τώρα έχω βάλει ένα καινούργιο (παλιό όμως) Thomson 585. Μάλλον πρέπει να βάλω και της βοντα και το δικό μου το tplink να τα δοκιμάσω να δω τι φταίει τλκ αλλιώς τηλέφωνο

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με επανεκκίνηση επανέρχεται κανονικά αλλά έχω παρατηρήσει ότι ανά δύο μέρες θέλει σίγουρα επανεκκίνηση. Με άλλα μόντεμ δεν συνέβαινε, βέβαια πριν κάνα δίμηνο ήμουν στην Vodafone, τώρα έχω βάλει ένα καινούργιο (παλιό όμως) Thomson 585. Μάλλον πρέπει να βάλω και της βοντα και το δικό μου το tplink να τα δοκιμάσω να δω τι φταίει τλκ αλλιώς τηλέφωνο

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το modem σου είναι πολύ παλιό και δούλεψε πολλά χρόνια. Είχα και εγώ δύο μέχρι που μου άρχισαν αυτά τα περίεργα (κάτι όλο ξεκλειδώναν, κάτι όλο κλείδωναν σε χαμηλή ταχύτητα κάτι άλλα). Τα άλλαξα και τα δύο με άλλα νεότερα και λειτουργούν πολύ καλύτερα.

Ενώ τα θεωρούσα εξαιρετικά modem για την εποχή τους, είτε κάτι παθαίνουν τα ηλεκτρονικά τους με τα χρόνια (κακή ψύξη, προβλήματα η ram) και αρχίζουν τα κολλήματα είτε κάτι γίνεται με νεότερα (?) DSLAM της forthnet δεν τα παίζουν καλά. Εκτός αμα έχεις repeater στο σπίτι βγαλ'τον κάνουν θέματα πολλοί.

Συμβουλή μου άλλαξε router. Πάρε ένα φτηνό ADSL (τον έχουν και τα καταστήματα nova και wind σε αυτή την τιμή) ή έναν VDSL (που κλεισώνει και σε ADSL).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το modem σου είναι πολύ παλιό και δούλεψε πολλά χρόνια. Είχα και εγώ δύο μέχρι που μου άρχισαν αυτά τα περίεργα (κάτι όλο ξεκλειδώναν, κάτι όλο κλείδωναν σε χαμηλή ταχύτητα κάτι άλλα). Τα άλλαξα και τα δύο με άλλα νεότερα και λειτουργούν πολύ καλύτερα.

Ενώ τα θεωρούσα εξαιρετικά modem για την εποχή τους, είτε κάτι παθαίνουν τα ηλεκτρονικά τους με τα χρόνια (κακή ψύξη, προβλήματα η ram) και αρχίζουν τα κολλήματα είτε κάτι γίνεται με νεότερα (?) DSLAM της forthnet δεν τα παίζουν καλά. Εκτός αμα έχεις repeater στο σπίτι βγαλ'τον κάνουν θέματα πολλοί.

Συμβουλή μου άλλαξε router. Πάρε ένα φτηνό ADSL (τον έχουν και τα καταστήματα nova και wind σε αυτή την τιμή) ή έναν VDSL (που κλεισώνει και σε ADSL).

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Έχω βάλει ήδη το tplink να το δοκιμάσω. Παρόλο που είναι αχρησιμοποίητο ίσως να έχεις δίκιο και να μην είναι τόσο συμβατό πλέον με τ DSLAM. Θα το ανακαλύψω πιστεύω τις επόμενες μέρες....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μου έκαναν κι εμένα την προσφορά triple play με FTTH, ουσιαστικά να αναβαθμίσω το internet στην υπηρεσία που ήδη έχω από 24 mbps σε 100 mbps με 10€ επιπλέον το μήνα. Στο οικονομικό μπορεί και να το αποφάσιζα, άλλα αναρωτιέμαι

 

* αν όντως θα δω αναβάθμιση στην ταχύτητα (τώρα το μόντεμ κλειδώνει στα 12 mbps)

 

* κυρίως, αν υπάρχει φόβος να μην παίξει κάτι, γιατί εργαζόμαστε με τη σύζυγο από το σπίτι και δεν είμαστε για περιπέτειες...

 

Τι λέτε; Αξίζει τον κόπο;

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Έχω βάλει ήδη το tplink να το δοκιμάσω. Παρόλο που είναι αχρησιμοποίητο ίσως να έχεις δίκιο και να μην είναι τόσο συμβατό πλέον με τ DSLAM. Θα το ανακαλύψω πιστεύω τις επόμενες μέρες....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμένα το Thompson 585 της Forthnet (τότε) μου άφησε χρόνους στα 4-5 χρόνια και από τότε παίρνω από τα φθηνότερα modem/routers που βρίσκω στην αγορά. Κρατάνε 2-3 χρόνια, αλλά με €25-30 κόστος δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

 

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις στο router που έχεις ήδη κάποιον από τους δωρεάν DNS servers που υπάρχουν.

 

Εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ Google DNS & OpenDNS (αυτός ειδικά αν σε απασχολούν privacy issues) χωρίς κανένα πρόβλημα, και ίσως και με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το Thompson 585 της Forthnet (τότε) μου άφησε χρόνους στα 4-5 χρόνια και από τότε παίρνω από τα φθηνότερα modem/routers που βρίσκω στην αγορά. Κρατάνε 2-3 χρόνια, αλλά με €25-30 κόστος δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

 

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις στο router που έχεις ήδη κάποιον από τους δωρεάν DNS servers που υπάρχουν.

 

Εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ Google DNS & OpenDNS (αυτός ειδικά αν σε απασχολούν privacy issues) χωρίς κανένα πρόβλημα, και ίσως και με μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

 

Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εχει κανενας αποψη για το internet 100 στη αθήνα;;; γιατι σκέφτομαι να κάνω την αναβάθμιση απο 24αρι που εχω τωρα
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια απορία είχα, τελικά το φοβήθηκα για να μην πάθω καμία ήττα στο εταιρικό vpn και προς το παρόν δεν προχώρησα. Αν έχει κάνεις άποψη για το θέμα της αξιοπιστίας, επίσης με ενδιαφέρει.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη η nova forthnet σήμερα εκδόθηκε ο λογαριασμός χωρίς καμία έκπτωση λόγω των ημερών που διανύουμε, και χωρίς να βλέπουμε αγώνες αφού έχουν διακοπεί όλα τα προταθληματα
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη η nova forthnet σήμερα εκδόθηκε ο λογαριασμός χωρίς καμία έκπτωση λόγω των ημερών που διανύουμε, και χωρίς να βλέπουμε αγώνες αφού έχουν διακοπεί όλα τα προταθληματα

 

Ναι απαράδεκτη. Έπρεπε να βάλει τους υπαλλήλους της να παίζουν σε 5x5. :lol:

Link to comment
Share on other sites

απο κει που συχρονιζω με 11-12 με πηραν να κανω τη γραμμη μου vdsl 30 δωρεαν

αξιζει ?θα δω διαφορα ?

περνουν οπτικες ινες απο τη wind Και του κουτι της wind ειναι απεναντι απο το σπιτι μου

 

επισης εχω θεμα με το σταθερο και μου ειπαν οτι επειδη αλλαζει η καλωδιοση και επειδη περνανε οι κλησεις μεσο voip οτι δε θα χω θεμα

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

απο κει που συχρονιζω με 11-12 με πηραν να κανω τη γραμμη μου vdsl 30 δωρεαν

αξιζει ?θα δω διαφορα ?

περνουν οπτικες ινες απο τη wind Και του κουτι της wind ειναι απεναντι απο το σπιτι μου

 

επισης εχω θεμα με το σταθερο και μου ειπαν οτι επειδη αλλαζει η καλωδιοση και επειδη περνανε οι κλησεις μεσο voip οτι δε θα χω θεμα

 

Αν είναι πραγματικά δωρεάν στην τιμή που είχες ναι. Αλλα ψαξτο και λίγο μην τελικά πληρώνεις παραπάνω.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πραγματικά δωρεάν στην τιμή που είχες ναι. Αλλα ψαξτο και λίγο μην τελικά πληρώνεις παραπάνω.

μου ειπαν δωρεαν στην τιμη που το εχω αρκει να φτιαξει και η γραμμη τηλεφωνου και αν συγχρονιζει κατω απο 25 εχω δικαιωμα να σπασω το συβολαιο ανα πασα στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Στον Εύοσμο εδώ και 10 ημέρες σέρνεται χειρότερα από φίδι.........

Μιλάω για το 24αρι (που κλειδώνω στα 8 αυτή τη στιγμή)

 

Επίσης πολλές αποσυνδέσεις.

Μιλησα με νοβα, δε βλέπουν αποσυνδέσεις ΛΈΝΕ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στον Εύοσμο εδώ και 10 ημέρες σέρνεται χειρότερα από φίδι.........

Μιλάω για το 24αρι (που κλειδώνω στα 8 αυτή τη στιγμή)

 

Επίσης πολλές αποσυνδέσεις.

Μιλησα με νοβα, δε βλέπουν αποσυνδέσεις ΛΈΝΕ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ακριβώς τα ίδια και εγώ.

 

Στην περιοχή της οδού Μικράς Ασίας πέρασαν πριν κανα 6μηνο καινούργιο δίκτυο η wind, και βλέπω ότι μπορείς να πάρεις μέχρι 100άρα πλέων και στην forthnet. Να πάρω κανα τηλέφωνο να δω τι παίζει απο προσφορές ή δεν αξίζει;

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

39.90€ 100αρα , απεριόριστα σταθερά + τηλεόραση (φαμιλυ)

 

Δε ψήνομαι να δώσω 12€/μήνα για την 100αρα. Χώρια τα τέλη ενεργοποίησης + νέο ρούτερ (αν τα έκαναν αυτά δώρο θα το σκεφτομουν)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τηλεόραση να πάει στα 35 δηλαδή.

Καλά είμαστε τότε και στα 8mbbs τότε με 17€ :lol:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Forthnet και θες να πας στις άλλες δύο wind και Vodafone σου δίνουν προσφορά 25 η πρώτη και 26 η δεύτερη για vdsl 50αρι.

 

Βάλε το τηλέφωνό σου στην σελίδα τους να σε καλέσουν

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχθές αλλάξαμε απο 24 σε 100.Καμια δεκαριά μέρες θα πάρει η διαδικασία μου είπαν αλλά σίγουρα θα πάει παραπάνω. Σήμερα έστειλαν μήνυμα οτι το ρουτερ έχει παραδοθεί στην κουριερ οπότε σε κάνα δυο μέρες θα το πάρω. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εγω μπορώ απο τώρα να συνδέσω το καινούργιο ρουτερ ώστε οταν γίνει η αλλαγή να είμαι έτοιμος ή πρέπει να περιμένω την αλλαγή; φαντάζομαι ότι γίνεται απλά ρωτάω για επιβεβαίωση. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...