Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω fastpath.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δε μου φαίνεται παράλογο ακόμα και με fastpath όταν από την γραμμή είναι κατειλημμένο το download/upload να σέρνετε... Στο VDSL που έχω είναι αισθητά πιο αργο το ίντερνετ όταν είναι φουλ δεσμευμένη η γραμμή αλλά δεν σέρνεται ποτέ.. Άλλη τεχνολογία ίσως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα πλεον εχω τη δυνατοτητα να βαλω και γω vdsl στην περιοχη μου. αυτη τη στιγμη εχω μονο ιντερνετ και πληρωνω 18 ευρω(το τηλεφωνο δεν με απασχολει) μπηκα στο σαιτ και ειδα οτι για να παω σε vdsl η τιμη ειναι 29,30 το μηνα. κανονικα δεν ειναι +5 ευρω απο αυτα που πληρωνω τωρα;; και μια αλλη ερωτηση πως θα γνωριζω απο πριν για το τι ταχυτητα θα πιανω ακριβως;;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω προβλήματα με ασταθή γραμμή.. Πολλά μα πολλά λάθη... VDSL γραμμή.. Έχει έρθει τεχνικός της Forthnet από το σπίτι όλα καλά από το κουτί κάτω μέχρι το σπίτι όλα τέλεια, το θέμα είναι εκτός σπιτιού.. Παίρνω από ΑΚ και όχι από καφαο... Τι να κάνω; πως να κινηθώ; πως να πιέσω να το ψάξουν περαιτέρω;;

 

Έχω αλλάξει ρουτερ πήρα της Tplink to VR400 ΜΕ 80€

 

παρόλα τα πολλά λάθη, κρατάει τη γραμμή online κάποιες μέρες, ενώ με το μαμά ρουτερ ούτε μέρα... Αλλά δε μπορώ να βάλω fastpath γιατί κολλάει το σύμπαν λόγω λαθών... Πρέπει τέλος πάντων να φτιαχτεί το θέμα... Τι να κάνω;

 

 

Να ενημερώσω ότι έστειλα μέσω του site της nova το αίτημα μου, το παράπονο βασικά... Με πήρε τηλ τεχνικός την επόμενη μέρα και με κλείδωσε σε fastpath ΑΛΛΑ σε προφίλ με χαμηλότερη ταχύτητα.. Αντί για 45 κλειδώνω 30-32 σε fastpath και τα προβλήματα μου λύθηκαν... Όλα δουλεύουν ρολόι... Επιτέλους ένας άνθρωπος που κάνει σωστά τη δουλειά του. Παλαιότερα είχα καλέσει εγώ να μου χαμηλώσουν την ταχύτητα γιατί όταν καμιά φορά κλείδωνα χαμηλότερα από 40 δεν είχα θέματα... Πάνω από 40 είχα.. Λόγω απόστασης από ΑΚ. δεν γίνεται κύριε αυτό στο VDSL μου λέει μια κυρία.. Και ξαφνικά ο τύπος ο γνώστης με κλειδώνει σε προφίλ με χαμηλότερη ταχύτητα, κουμπώνει και ένα fastpath πάνω και παίζω και τις παιχνιδάρες μου και κατεβάζω και γρήγορα... Εύγε!

Edited by XP130TD
Συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει κανείς εμπειρία φορητότητας από ΟΤΕ σε forthnet όσον αφορά την ταχύτητα Ίντερνετ αν υπάρχει πτώση; Άνω Πατήσια η περιοχή

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Εδώ και κάποιες ημέρες είμαι χωρίς σταθερή τηλεφωνία λόγω βλάβης, οπότε δεν μπορώ να λάβω κλήσεις όπως δεν μπορώ και να πραγματοποιήσω κλήσεις. Ακόμα δεν έχω την ενημέρωση για το πότε θα αποκατασταθεί η βλάβη παρά μόνο ενός sms που έστειλε η nova το οποίο ανέφερε πως θα ενημερωθώ τηλεφωνικά για την πιθανή ημερομηνία αποκατάστασης της βλάβης και ακόμα περιμένω... Αυτό το γεγονός μου δίνει τη δυνατότητα να φύγω χωρίς ποινή, δεδομένου πως η βλάβη οφείλεται στην εταιρία και εγώ έχω μείνει χωρίς σταθερό τηλέφωνο, τι μπορώ να κάνω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Εδώ και κάποιες ημέρες είμαι χωρίς σταθερή τηλεφωνία λόγω βλάβης, οπότε δεν μπορώ να λάβω κλήσεις όπως δεν μπορώ και να πραγματοποιήσω κλήσεις. Ακόμα δεν έχω την ενημέρωση για το πότε θα αποκατασταθεί η βλάβη παρά μόνο ενός sms που έστειλε η nova το οποίο ανέφερε πως θα ενημερωθώ τηλεφωνικά για την πιθανή ημερομηνία αποκατάστασης της βλάβης και ακόμα περιμένω... Αυτό το γεγονός μου δίνει τη δυνατότητα να φύγω χωρίς ποινή, δεδομένου πως η βλάβη οφείλεται στην εταιρία και εγώ έχω μείνει χωρίς σταθερό τηλέφωνο, τι μπορώ να κάνω;

 

Μεταξύ μας, δεν έχω ακούσει κάποιον που να έφυγε χωρίς να πληρώσει την ποινή και να του έχουν κάνει κάτι. Δηλαδή να τον έχουν κυνηγήσει με κάποιον εξόδικο τρόπο ή να έχει χρεωθεί το ποσό στην εφορία κλπ. Γνωρίζω ότι αν ποτέ θελήσει να επιστρέψει στην ίδια εταιρεία, θα πρέπει να πληρώσει αυτό το ποσό του penalty. Δεν γνωρίζω στην δική σου περίπτωση τι συμβαίνει αλλά σίγουρα να τους πεις να μην σε χρεώσουν για το διάστημα που δεν είχες τηλέφωνο. Δηλαδή θα σου έρθει χαμηλότερος λογαριασμός.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας, δεν έχω ακούσει κάποιον που να έφυγε χωρίς να πληρώσει την ποινή και να του έχουν κάνει κάτι. Δηλαδή να τον έχουν κυνηγήσει με κάποιον εξόδικο τρόπο ή να έχει χρεωθεί το ποσό στην εφορία κλπ. Γνωρίζω ότι αν ποτέ θελήσει να επιστρέψει στην ίδια εταιρεία, θα πρέπει να πληρώσει αυτό το ποσό του penalty. Δεν γνωρίζω στην δική σου περίπτωση τι συμβαίνει αλλά σίγουρα να τους πεις να μην σε χρεώσουν για το διάστημα που δεν είχες τηλέφωνο. Δηλαδή θα σου έρθει χαμηλότερος λογαριασμός.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Έτσι έχω ακούσει και εγώ απλά επειδή ο λογαριασμός είναι e-bill δεν μπορείς να κάνεις διάκριση μεταξύ λογαριασμού χρήσης και penalty πιστεύω. Όπως και να έχει άλλη μια μέρα χωρίς τηλέφωνο και μεσολαβεί και ΣΚ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουν παραδεχθεί το πρόβλημα τους;;; Αν ναι εκ πειρας σου λέω ότι δεν μπορείς να φύγεις χωρίς πέναλτυ , το μόνο που δικαιούσαι είναι επιμερισμός ποσού που δικαιούσαι ως επιστροφή λόγω μη παροχής υπηρεσιών από τον πάροχο σου.

Πληροφοριακά σε μένα το έκανες δύο φορές η forthnet και τις δύο φορές το ζήτησα με e- mail κοινοποιώντας το και στην γενική γραμματεία προστασίας του καταναλωτή.

Εννοείται πως στον επόμενο λογαριασμό ήρθε η αφαίρεση του ποσού που αφορούσε την τηλεφωνία μονο κι όχι το κομμάτι της τηλεορασης

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως έχουν παραδεχθεί ότι είναι δικό τους πρόβλημα, δεδομένου ότι μου έστειλαν sms αναφέροντας ότι υπάρχει βλάβη και θα ενημερωθώ ξανά για το πότε θα αποκατασταθεί η βλάβη, η ενημέρωση που ακόμα περιμένω να έχω και δεν έχω. Δεν είναι και εύκολο να επικοινωνήσω και με το 13831, έχω καταναλώσει 30 ευρώ σε χρόνο στο καρτοκινητό μου προσπαθώντας να επικοινωνήσω με το 13831 αλλά με 6- λεπτά αναμονή 'φεύγει' η κάρτα.....θα προσπαθήσω μέσω facebook να βγάλω άκρη..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μέσω e- mail να το κάνεις για να έχεις αποδείξεις που μπορεί να σου χρειασθούν ....

Πέρα από την αναγνώριση του προβλήματος τους , να τους ζητήσεις επακριβώς αφαίρεση του ποσού που αναλογεί στη μη παροχη υπηρεσίας ..

Μη το αμελήσεις αυτό...

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Μέσω e- mail να το κάνεις για να έχεις αποδείξεις που μπορεί να σου χρειασθούν ....

Πέρα από την αναγνώριση του προβλήματος τους , να τους ζητήσεις επακριβώς αφαίρεση του ποσού που αναλογεί στη μη παροχη υπηρεσίας ..

Μη το αμελήσεις αυτό...

 

Σ' ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης από το 1997 στην nova, εδώ και δυο χρόνια με σταθερό Ίντερνετ και τηλεόραση με 60 ευρώ πάγιο και πληρωμένο πάντα εμπρόθεσμο .Απο την Δευτέρα χωρίς σταθερό και ινερνετ με συναγερμό στο σπίτι συνδεδεμένο στο Ίντερνετ με συνεχείς κλήσεις στο 13831 χρεωστικές όλες σε απίστευτες αναμονές και χωρίς ανταπόκριση.Σας ενημερώνω ότι ήδη άπευθηνθηκα σε συνήγορο του καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ και επιφυλάσσομε για κάθε νόμιμο δικαίωμα μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από χτες το βράδυ έχω θέματα με το Internet. Για την ακρίβεια δεν έχω καθόλου Internet. Μένω Άνω Τούμπα Θεσσαλονίκη. Έχει και κανένας άλλος πρόβλημα;

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από χτες το βράδυ έχω θέματα με το Internet. Για την ακρίβεια δεν έχω καθόλου Internet. Μένω Άνω Τούμπα Θεσσαλονίκη. Έχει και κανένας άλλος πρόβλημα;

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω Χαριλαου εχω κανονικα,δεν ξερω τι παιζει με εσας

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγω Χαριλαου εχω κανονικα,δεν ξερω τι παιζει με εσας
Τώρα βλέπω σταθεροποιηθηκε το Internet, αλλά ακόμα είναι αρκετά αργή η σύνδεση. Ίσως οι γραμμές στην Τούμπα είναι προβληματικες.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γίνεται αναβάθμιση στο δίκτυο;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γίνεται αναβάθμιση στο δίκτυο;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά το πρόβλημα διορθώθηκε. Είπαν πως έφταιγε μάλλον το ρουτερ.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! ξερουμε τι τιμη ή καποια προσφορα που παιζει αυτο τον καιρο για 24ρι ή ωδσλ 50?

εδω και 3 χρονια βαζω το προπληρωμενο στα 15ευρω το μηνα για το 24ρι και σκεφτομαι μπας και παω στα 50 φετος.

η wind σημερα μου ζηταει 35 τον μηνα για το 50ρι.

Link to comment
Share on other sites

Προ ολίγου με πήραν από την fortnet και μου έδωσαν προσφορά για adsl 23 ευρώ και για vdsl 50αρι 28 ευρώ.

Με διαβεβαίωσε ο υπάλληλος ότι σε vdsl θα κλειδώνω στα 45 mbps ("εγγυημένα ")

Απεριόριστα σταθερά και κινητά και στις δύο περιπτώσεις.

Για την φορητότητα ζητάνε 36 ευρώ και αν θέλω σώνει και ντε vdsl σύνδεση +21 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό.

Με προέτρεψε, να πάω σε adsl σύνδεση για αρχή κι αν δεν μείνω ευχαριστημένος να γυρίσω σε vdsl.

Χρόνος μεταφοράς από τον παλιό μου πάροχο στην NOVA, 10-15 εργάσιμες, σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπαλλήλου.

Σε κάθε περίπτωση σου κάνουν δώρο το modem, όταν τον ρώτησα τι modem δίνουν δεν πήρα σαφή απάντηση.

Μένω στην Μεταμόρφωση κι έχω δύο τρεις ντουλάπες του ΟΤΕ δίπλα μου, στην παρούσα φάση είμαι στην WIND με adsl και το Internet σέρνεται (4-5 mbps στο τσακίρ κέφι).

Σε λίγες μέρες λήγει το συμβόλαιο μου και θα την κάνω με ελαφρά.

Ομολογώ ότι ήμουν αποφασισμένος για ΟΤΕ vdsl στα 50.

Η διαφορά των 7 ευρώ τον μήνα δεν την λες και λίγα, αλλά φοβάμαι μην πέσω σε καμία λούμπα.

Εάν έχει κανείς κάποια πληροφορία για την ποιότητα της NOVA στην περιοχή μου, θα το εκτιμούσα.

Edited by kostas45
Link to comment
Share on other sites

Προ ολίγου με πήραν από την fortnet και μου έδωσαν προσφορά για adsl 23 ευρώ και για vdsl 50αρι 28 ευρώ.

Με διαβεβαίωσε ο υπάλληλος ότι σε vdsl θα κλειδώνω στα 45 mbps ("εγγυημένα ")

Απεριόριστα σταθερά και κινητά και στις δύο περιπτώσεις.

Για την φορητότητα ζητάνε 36 ευρώ και αν θέλω σώνει και ντε vdsl σύνδεση +21 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό.

Με προέτρεψε, να πάω σε adsl σύνδεση για αρχή κι αν δεν μείνω ευχαριστημένος να γυρίσω σε vdsl.

Χρόνος μεταφοράς από τον παλιό μου πάροχο στην NOVA, 10-15 εργάσιμες, σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπαλλήλου.

Σε κάθε περίπτωση σου κάνουν δώρο το modem, όταν τον ρώτησα τι modem δίνουν δεν πήρα σαφή απάντηση.

Μένω στην Μεταμόρφωση κι έχω δύο τρεις ντουλάπες του ΟΤΕ δίπλα μου, στην παρούσα φάση είμαι στην WIND με adsl και το Internet σέρνεται (4-5 mbps στο τσακίρ κέφι).

Σε λίγες μέρες λήγει το συμβόλαιο μου και θα την κάνω με ελαφρά.

Ομολογώ ότι ήμουν αποφασισμένος για ΟΤΕ vdsl στα 50.

Η διαφορά των 7 ευρώ τον μήνα δεν την λες και λίγα, αλλά φοβάμαι μην πέσω σε καμία λούμπα.

Εάν έχει κανείς κάποια πληροφορία για την ποιότητα της NOVA στην περιοχή μου, θα το εκτιμούσα.

 

Αν έχεις 3 ντουλάπες καφαο δίπλα σου σε όποια εταιρία και να πας θα έχεις ίσως και 200 mbps. Δες διαθεσιμότητα για fiber στο site της Wind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ομοίως εδώ....είχα ένα ADSL που σερνότανε και αποφάσισα να πάω VDSL.

Τη στιγμή που μου ήρθε το μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση σταμάτησα να έχω τηλέφωνο και δίκτυο. Αναγκάστηκα να πάω στο γραφείο για να μπορέσω να επικοινωνήσω μαζί τους (πώς θα επικοινωνούσα χωρίς τηλέφωνο) και τους τόνισα ότι η σύνδεση για μένα είναι σημαντικό να υπάρχει για επαγγελματικούς λόγους.

Όντως με πήρε κάποιος τηλέφωνο και μου λένε θα δούμε μήπως έρθει τεχνικός άμεσα, αλλιώς το πρωί και αν υπάρχει πρόβλημα θα το δώσουμε στον ΟΤΕ.

Αυτό χτες το πρωί. Όσο πήραν εσάς πήραν κι εμένα και από δικό μου άνθρωπο στον ΟΤΕ είδα ότι δεν το είχαν δώσει, κλπ, κλπ. Πράγμα που σημαίνει για μένα ότι μάλλον θα είμαι και το Σ/Κ χωρίς σύνδεση και τηλέφωνο.

Έστειλα mail σε info@nova.gr και info@eett.gr και ζητάω επιστροφή παγίων, έγγραφη ενημέρωση αποκατάστασης και αντίγραφο της ηχογράφησης ανανέωσης για 24 μήνες όπου τους έλεγα ότι αν είναι πάνω από ολιγόλεπτη διακοπή δε θέλω να κάνω αναβάθμιση. Επίσης τους ζητώ να μπορέσω να φύγω ατελώς μετά από αυτό.

Η επικοινωνία ανανέωσης έγινε πριν 1 εβδομάδα. Μετά από 20 χρόνια πελάτης με όχι τόσο καλές υπηρεσίες, φτάνει πια!

Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να κάνω και δεν το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο ΝOVA -forthnet.Τρισαθλιο σημα κ εξυπηρετηση. Δεν ειναι τυχαιο που στα κοινωνικα δικτυα σβηνουν ολα τα παραπονα κ τις κακιστες συνηθως κριτικες .Ο κοσμος αγανακτησε.Αυτη η εταιρια ειναι πλεον για λουκετο κ μονο.
Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο ΝOVA -forthnet.Τρισαθλιο σημα κ εξυπηρετηση. Δεν ειναι τυχαιο που στα κοινωνικα δικτυα σβηνουν ολα τα παραπονα κ τις κακιστες συνηθως κριτικες .Ο κοσμος αγανακτησε.Αυτη η εταιρια ειναι πλεον για λουκετο κ μονο.

 

εγώ πάλι ικανοποιημένος είμαι. Απλή 24άρα (15.500 κλειδώνω όσο προβλέπεται από την απόσταση μου, 1,35mb/sec κατεβάζω). 188€ το χρόνο πληρώνω δλδ 15,λιγο€ το μήνα πληρώνω για σκέτο ιντερνετ και νομίζω είναι το φτηνότερο που μπορώ να έχω στην Ελλάδα σε ιντερνετ. Σίγουρα πολλοί θα έχουν και παράπονο όπως σε όλες τις εταιρίες (διάβασε αν θέλεις τα αντίστοιχα threads). Προσωπικά έχω παράπονα από άλλη εταιρία που έχω στο πατρικό μου (wind) λόγω αθέτησης όρων συμβολαίου (μας το αύξησε μέσα στο συμβόλαιο) και το γιατί δεν "έφυγα" είναι άλλη ιστορία (κάπως λίγο με συνέφερε ακόμα). Θέλω να πω στην Ελλάδα κανείς δεν είναι τέλειος ούτε καν κοντά..

 

Αν κλείσει η Νοβα στην Ελλάδα θα μείνουν από 4 πάροχοι, μόνο 3 που αυτοί οι 3 στην κινητή (και σταθερή δλδ) έχουν δείξει ότι μια χαρα συνεννοούνται! Που θα πει και χειρότερες υπηρεσίες θα βλέπεις και ακριβότερα τιμολόγια. Να παρακαλάς να ανοίξει άλλη μία, όχι να κλείσει η nova :O

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Το μονοπώλιο και τα καρτέλ μόνο κακό στη τσέπη μας κάνουν. Κι ας μην εχω 4νετ

 

Στάλθηκε από το Neffos Y5L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...