Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σας κι απο μενα!εχω το εξης προβλημα.εκανα φορητοτητα απο wind σταθερο σε forthnet λογω πολυ αργου internet(max1.2mbps-download max 80 kbps)αποσταση 5 χλμ οπως μου ειπαν οι τεχνικοι!πριν κανω forthnet ρωταω!!!!θα εχω ικανοποιητικο internet?ενταξει δεν λεω 24αρι αλλα τουλαχιστον 4-5 mbps?μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να γνωριζουν εκ των προτερων!τελωσ παντων κανω την αλλαγη και ....ταχυτητα δικτυου ...max 500kbps-download max 60 kbps ...δηλαδη χειροτερα.η ερωτηση μου ειναι οτι θελω να κανω αποσυνδεση και να μεταφερθω στον οτε (εχει κεντρο στα 500 μετρα αποτο σπιτι μου και το internet των γειτονων τρεχει σφαιρα).το θεμα ειναι εχουν δικαιωμα να μου ζητησουν τελη αποσυνδεσης αφου δεν ειναι υπαιτιοτητα δικη μου?να τους τα πληρωσω?γιατι οπως τους ρωτησα δεν κανουν εκ των πρωτερων τεστ να δουν αν δουλευει η υπηρεσια τους και μετα να με συνδεσουν?γιατι πρεπει να υπογραψω ετησιο συμβολαιο και μετα να διαπιστωσω οτι δεν περνω αυτα που πληρωνω?σημειωτεων εχω συνδεθει εδω και 5 ημερες!δεν υπαρχει υπαναχωρηση σε λιγο χρονικο διαστημα?παρακαλω οποιος γνωριζει ας με ενημερωσει!ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν νομίζω να μπορεις να κανεις οτιδηποτε. Αλλα ηταν χαζομαρα απο μερια σου να να μην πας κατευθειας ΟΤΕ αφου ΗΞΕΡΕΣ πως θα ηταν πολυ καλυτερα.

 

Βεβαια δεν χανεις κατι και να προσπαθησεις...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

πριν παω στην wind ειχα παλι forthnet αλλα με καλυτερη ταχυτητα.πριν απολιγο καιρο εγινε η μεταφορα του κεντρου του οτε και τα εκανε μπαχαλο στην περιοχη!τελος παντων ευχαριστω !!αλλα θα επρεπε να λενε απο πριν οι εταιρειες οτι στην περιοχη σου κ συνδρομητη το nternet θα ειναι τοσο π.χ κι οχι να κλεινουμε συμβολαια ετησια!
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ρόλο για το που κλειδώνεις είναι η απόσταση σου από τον ΟΤΕ. Εάν είναι στα 500 μέτρα θα έπρεπε να πιάνεις τα ίδια με forthnet. Εγώ λέω καλύτερα να δηλώσεις βλάβη..
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ρόλο για το που κλειδώνεις είναι η απόσταση σου από τον ΟΤΕ. Εάν είναι στα 500 μέτρα θα έπρεπε να πιάνεις τα ίδια με forthnet. Εγώ λέω καλύτερα να δηλώσεις βλάβη..

 

Αφού σου λέει πως o οτε έκανε κέντρο κοντά του στα 500 μέτρα...τι σχέση έχει η βλάβη;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω αυριο με fnet και θα σας ενημερωσω!απλα ειναι tragic να κανεις ετησιο συμβολαιο για να δεις αν δουλευει αυτο που πληρωνεις!δεν δουλευει δεν πληρωνεις και δεν εχεις καμια υποχρεωση!δουλευει και θες να την κανεις?τοτε πληρωνεις!να δουμε ποτε τα αυτονοητα θα αποκτησουν καποια βαση επιτελους!
Link to comment
Share on other sites

τελικα ...τα αναμενουμενα!τελη αποσυνδεσης 72ε κλπ κλπ!ουτε υπαναχωρηση λογω λιγων ημερων τιποτα!θα περιμενω απαντηση απο τον οτε που δεν εχει τελη συνδεσης και θα την κανω!
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα... :lol::p

 

Παντως εισαι σιγουρος πως δεν εχει τελη ο ΟΤΕ; Να θυμασαι πως ο πρωτος λογαριασμος θα ερθει φουσκωμένος..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν εχει τελη συνδεσης (τρεχουσα προσφορα μαλλον).τελως παντων δεν ειναι τραγικο ποσο τα 72 ε ..αλλα ειναι το ****το πως τους επιτρεπουν και κανουν τετοιες αλητειες!
Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν είναι και σίγουρο ότι με οτε θα παίζεις καλύτερα αφού η απόσταση σου από το κέντρο είναι μεγάλη.
Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν είναι και σίγουρο ότι με οτε θα παίζεις καλύτερα αφού η απόσταση σου από το κέντρο είναι μεγάλη.

 

Ο ΟΤΕ ειναι στα 500 μετρα απο αυτα που λεει και οι εναλλακτικοι ειναι πολυ μακρια...

 

Οποτε σιγουρα θα εχει καλυτερη ταχυτητα (κανονικα πανω απο 20mbps)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

προσφατα δημιουργηθηκε ενα σημειο οτε κοντα στο σπιτι μου το οποιο εξυπηρετει μονο πελατες οτε.απο την μετρηση που εκανα εβγαζε σε σπιτι γειτονα 13-14 mbps!τωρα για τους παροχους βρισκονται οπως λενε στα 5χλμ μακρια(ο χαλκος η αλλοιως τα καλωδια τους).αν δεν ειχε ερθει ο οτε τοσο κοντα μου ολοι τα ιδια θα ειχαν δεν το συζηταμε!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα αρχηγοι εκει στην forthnet!με ενημερωσανε πως δεν θα χρεωθω τελη διακοπης καθως διαπιστωσανε οτι το φταιξιμο δεν ειναι δικο μου:)!(σημειωση εχω μεινει απο δικτυο εδω και μια εβδομαδα εντελως!!)και δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ειμαι συνδρομητης στην φορθνετ 5 χρονια.πριν 1 μηνα περιπου εκανα νεα συμβαση.δικαιουμαι αλλαγη εξοπλισμου?? κανονικα δεν θα πρεπε να παρω και αλλο ρουτερ??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα, αν και συμπληρωσα διετία δεν δικαιολογούν αλλαγη μοντεμ ρουτερ.

Ούτε μετά απο νύξη για αλλαγή παροχου...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα, αν και συμπληρωσα διετία δεν δικαιολογούν αλλαγη μοντεμ ρουτερ.

Ούτε μετά απο νύξη για αλλαγή παροχου...

καταλαβα..:down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειμαι συνδρομητης στην φορθνετ 5 χρονια.πριν 1 μηνα περιπου εκανα νεα συμβαση.δικαιουμαι αλλαγη εξοπλισμου?? κανονικα δεν θα πρεπε να παρω και αλλο ρουτερ??

νομίζω ναι, αν ζητούσες θα σου έδειναν έναν. Δεν ξέρω αν ήταν υποχρεωμένοι (λεει νομίζω για "νέες συνδέσεις") αλλα αν ελεγες και κανα παραμυθάκι (δεν παει καλα κωλάει δεν συνδέεται με το ένα Laptop και τέτοια) κάτι θα σου έδιναν. Σε φίλο μου που ήταν συνδρομητής και ήθελε να ανανεώσει αυτό το 24,99€ του είπαν οτι ΘΑ του έδιναν νέο router αν προχωρούσε (δεν ξέρω τι έγινε).. Είχε πρόβλημα με την εμβέλεια του παλιού (δεν έφτανε ουτε στο δίπλα δωμάτιο και δεν ήταν ρύθμιση).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ναι, αν ζητούσες θα σου έδειναν έναν. Δεν ξέρω αν ήταν υποχρεωμένοι (λεει νομίζω για "νέες συνδέσεις") αλλα αν ελεγες και κανα παραμυθάκι (δεν παει καλα κωλάει δεν συνδέεται με το ένα Laptop και τέτοια) κάτι θα σου έδιναν. Σε φίλο μου που ήταν συνδρομητής και ήθελε να ανανεώσει αυτό το 24,99€ του είπαν οτι ΘΑ του έδιναν νέο router αν προχωρούσε (δεν ξέρω τι έγινε).. Είχε πρόβλημα με την εμβέλεια του παλιού (δεν έφτανε ουτε στο δίπλα δωμάτιο και δεν ήταν ρύθμιση).

αυτο θα κανω,το ιδιο παθαινω κι'εγω..και μαλιστα οταν συνδεεται αλλο κινητο στο δικτυο..η συνδεση πεφτει :wacko: και στο κατω..κατω..τους γυρναω το παλιο πισω..δεν εχω προβλημα.αλλα τωρα μου βγηκε ας πουμε αυτο το προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η διαδικασία αντικατάστασης router γίνεται μόνο τηλεφωνικά και εφόσον έχει πρόβλημα. Αλήθεια, έχει κάποιο πρόβλημα ή απλά το έχεις καιρό? Αν λες διετία το πιο πιθανό είναι να πάρεις το ίδιο...
υπέρτατο μηχάνημα οδήγησης!http://www.bmwworld.com/images/cars/m3/6050_tn.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία αντικατάστασης router γίνεται μόνο τηλεφωνικά και εφόσον έχει πρόβλημα. Αλήθεια, έχει κάποιο πρόβλημα ή απλά το έχεις καιρό? Αν λες διετία το πιο πιθανό είναι να πάρεις το ίδιο...

εχω προβλημα με συχνες αποσυνδεσεις (5 χαλαρα την ημερα).το ρουτερ το εχω 4 χρονια.με το ρουτερ το linksys που σου μιλαω τωρα...δεν εχω καμια.ασε που συγχρονιζει και καλυτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω ζητησα τον tomson ver 8 που εχει wifi N και για ανανεωση 1 ετους μου τον εστειλαν δωρεαν. Με mail για να υπαρχει αποδειξη. το τηλεφωνο και τα προφορικα δεν βγαζουν καπου.*

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω για την forthnet οτι χειροτερο πραγματικα.

χαλια σε ολα ειναι .

αποφασισα να διακόψω και οι τυποι απο την μερα που εγινε το αιτημα απο την wind σε forthnet ξαφνικα απο το τρομακτικο 5mbps εχω 0,5mbps μιλαμε για αλητεια χωρις ορια.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως φταίει η forthnet για τη πτώση του συγχρονισμού σου.

επιπλέον, αυτό το τρομακτικό 5mbps το πιο σίγουρο θα το πιάνεις και με την wind και μπορεί λίγο παρακάτω λόγω υψηλου snr της wind

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν είναι κι έτσι!

Μια χαρά είναι για μένα και για πάρα πολλούς ακόμα συνδρομητές (500.000 έχει περίπου, οπότε μάλλον δεν είναι και τόσο αλήτες). Μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα στις καλωδιώσεις του σπιτιού ή κανά συναγερμό που κάνει παρεμβολές και έχεις πέσει τόσο?

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

τι να πω για την forthnet οτι χειροτερο πραγματικα.

χαλια σε ολα ειναι .

αποφασισα να διακόψω και οι τυποι απο την μερα που εγινε το αιτημα απο την wind σε forthnet ξαφνικα απο το τρομακτικο 5mbps εχω 0,5mbps μιλαμε για αλητεια χωρις ορια.

 

 

Για να πέφτει τόσο τραγικά η ταχύτητα μάλλον έχεις πρόβλημα στην καλωδίωση. Καλύτερα δήλωσε βλάβη γιατί και να φύγεις θα πάρεις το πρόβλημα μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...