Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Aπο σημερα 1Mbps Upload προσφερει η Forthnet στο 2play...

Hδη σε πολλα σημεια στην Αττικη εγινε η αναβαθμιση των γραμμων...

Εχω συγχρονιστει στα 1020kbps πλεον...

 

Βεβαια μετα απο καποια speedtests, ειχα τα εξης αποτελεσματα:

 

Download Speed: ~3000 Kbps

Upload Speed: ~530 Kbps

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και Θεσσαλονικη πλεον Upload στα 1024.

Μετα απο Test Upload 867 Mbit και Download 17Mbit

 

:):):):):):):):)

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

05/01/2008 23:15:45

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 872.68Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 13.71Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα μια επανάληψη στην ερμηνεία των specs του DSL, άναψε μια λαμπάδα όσο είναι το μποι σου και μετά ξανακάνε αγαπητέ μου post με παράπονα...:blink:

Ήμαρτον...:X

 

 

Για ιδεοντολογικους λογους δεν μπορω να αναψω λαμπαδα.

 

Αλλα μπορω να ρωτησω το εξης. Σιγουρα τα στοιχεια που παρεθεσα ειναι ισως καλυτερα απο καποιους φιλους οι οποιοι πραγματικα τυρανονται απο την κυρα Φορθνετ, παρ ολα αυτα, ξαναθετω την ερωτηση για το πως ειναι δυνατον να συγχρονιζει στα 19000φευγα ΚΒ/s αλλα να μην πιανει ταχυτητα ανω των 1.1ΜΒ/s (ακομα και απο sites τυπου MS).

Η RAM παιζει ρολο? πχ, καποιος με 2GB RAM και θεωρητικα τις ιδιες καταστασεις συνδεσεως, θα εχει καλυτερες ταχυτητες απο καποιον με 1GB RAM?

 

Παρακαλω μην αναφερθειτε στα θεια παλι ;)

 

 

Tελος, με την τελευταια αναβαθμιση του δικτυου στην πολη μας,

 

Line Rate 19182 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 21516 Kbps 1308 Kbps

Noise Margin 5.7 dB 15.0 dB

Line Attenuation 18.5 dB 4.7 dB

Output Power 12.6 dBm 0.0 dBm

 

Το upload ανεβηκε εντυπωσιακα (1.13 MB/s συμφωνα με το speedtest της φορθνετ) αλλα φυσικα παραμενει απο τα χαμηλοτερα της ΕΕ .

 

-- Αν εχει αναφερθει δεν θυμαμαι να το εχω διαβασει, αλλα αν καποιος μπορει να εξηγησει το Line Attenuation και το Noise Margin καθως και το ποιες τιμες dB ειναι θεωρητικα αποδεκτες για το δικτυο μας και για νορμαλ ταχυτητες (κοντα στα ορια που υποσχεται η φορθνετ).

 

Χιλια ευχαριστω και σορρυ για το μακροσκελες του post.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι υπέροχο!!!!!!!!

 

Επιτέλους εισακουστήκαν οι επιθυμίες μας....

 

18mbit/1mbit αυτή τη στιγμή που το δοκίμασα....

 

Τέλεια πάει... Συνεχίστε έτσι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Receive direction Send direction

Attainable data rate kBit/s 20748 1099

ATM data rate kBit/s 19301 1021

User data rate kBit/s 17481 925

Signal/Noise ratio dB 6 8

Line attenuation dB 10 5

Power cutback dB 7 0

 

Αυτά είναι τα στατιστικά και απο εμένα. Το περίεργο είναι πως ενώ στο rapidshare πιάνω καλές ταχύτητες, σε torrent πάνω απο 150kbps ζορίζεται. Εάν έχω ένα τόρρεντ πιάνει και κάτω απο 100 ενώ εάν έχω 2-3 τόρρεντς μαζί τότε πιάνει ψιλοκαλές ταχύτητες.

Πείραξα και τις ρυθμίσεις (70-80% του upload) αλλά πάλι τίποτα. Εγώ περίμενα να πιάνει κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

μεταφορά σύνδεσης adsl σε άλλον αριθμό τηλεφώνου, γίνεται; το όνομα χρήστη θα παραμείνει το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει αναφερθει δεν θυμαμαι να το εχω διαβασει, αλλα αν καποιος μπορει να εξηγησει το Line Attenuation και το Noise Margin καθως και το ποιες τιμες dB ειναι θεωρητικα αποδεκτες για το δικτυο μας και για νορμαλ ταχυτητες (κοντα στα ορια που υποσχεται η φορθνετ).

 

Χιλια ευχαριστω και σορρυ για το μακροσκελες του post.

 

Δες εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

για αρχή αν και στο ADSL2+ τα πράγματα διαφοροποιούνται ελαφρά

 

Αλληλούια ;)

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

για αρχή αν και στο ADSL2+ τα πράγματα διαφοροποιούνται ελαφρά

 

Αλληλούια ;)

 

 

 

Αμην! Σε ευχαριστω πολυ :)

 

 

edit: Οπα τωρα μας... παραθετω:

 

Noise Margin (σε dB) : Εδώ μετράμε τη σχέση που έχει το ωφέλιμο σήμα της γραμμής (signal - αυτό που μεταφέρει τα data μας) αν το διαιρέσουμε με το θόρυβο της (noise) γι αυτό λέγεται και S/N δηλ. Signal/Noise. Αυτό πρέπει να είναι υψηλό θετικό νούμερο και σε κάθε περίπτωση όχι μικρότερο από 6 dB θεωρητικά αλλά στην πράξη κάτω από 10-12 dB έχουμε σοβαρά προβλήματα. Αν είναι λοιπόν μικρότερο ή ίσο του 12 έχεις προβλήματα θορύβου της γραμμής και φυσικά λάθη στο modem/router.

Παράδειγμα - το πολύ συχνό S/N = 30dB είναι πολύ καλή τιμή μέτρησης και σύμφωνα με τα παραπάνω σημαίνει ότι το ωφέλιμο σήμα είναι 1000 φορές μεγαλύτερο από το θόρυβο.]

Αρα το όριο των 12db σημαίνει ότι το ADSL καλό είναι να παίζει όταν το σήμα είναι 15,85 φορές μεγαλύτερο από το θόρυβο.

 

εμενα οπου Noise Margin 5.8 dB 15.3 dB (το πρωτο αφορα το DL & το 2ο το UP), σημαινει οτι στο downstream υπαρχει προβλημα?

 

Στο line attenuation ομως..

 

Line attenuation (εξασθένηση γραμμής σε dB) : Δείχνει πόσο σήμα χάνεται πάνω στη γραμμή (απώλεια σήματος) από αυτό που στέλνεται προς κάποια κατεύθυνση - Αυτό πρέπει να είναι χαμηλό νούμερο και όχι μεγαλύτερο από 60-65 dB. Παράδειγμα - το attenuation (downstream) = 10dB είναι πολύ καλή τιμή μέτρησης και σύμφωνα με τα παραπάνω σημαίνει ότι το σήμα που δέχομαι από το DSLAM είναι το 10% του σήματος που φεύγει από το DSLAM ή αλλιώς ότι το σήμα εξασθενεί 90%. ]

Αρα το όριο των 60db σημαίνει ότι το ADSL καλό είναι να παίζει όταν το σήμα που φτάνει σε μένα είναι το 1 εκατομμυριοστό αυτού που φεύγει από το DSLAM και όχι μικρότερο !

 

Εμενα ειναι Line Attenuation 18.5 dB 4.7 dB

 

Ομως οσον αφορα το Output Power:

 

Output Power (σε dBm): Δείχνει πόση ισχύ βάζει το modem στη γραμμή για να διατηρήσει το συγχρονισμό (πόσο παιδεύεται το Modem δηλαδή για να διατηρήσει τη γραμμή). Υψηλά νούμερα μεγαλύτερα από 15-16 dBm δείχνουν πιθανά προβλήματα. To dBm σημαίνει ισχύς ανά milliwatt άρα ουσιαστικά με τον τύπο των dB βρίσκουμε το νούμερο και το αυτό που βρίσκουμε το ονομάζουμε mW.

Παράδειγμα - το output power (downstream) = 3dBm είναι μια καλή τιμή μέτρησης και σύμφωνα με τα παραπάνω σημαίνει ότι η ισχύς που βάζει το modem στη γραμμή για το downsteam είναι 2mW. Αρα το όριο των 15dbm σημαίνει ότι το ADSL καλό είναι να παίζει με ισχύ όχι μεγαλύτερη από 30mW.]

 

Εμενα ειναι Output Power 12.7 dBm 0.0 dBm... Αρα, και εδω υπαρχει θεμα.

 

Σορρυ για τις ερωτησεις αρχαριου ομως παλι δεν εχω κατανοησει πληρως καποια πραγματα. Συμφωνα με τα παραπανω δεν υπαρχει προβλημα στο Downstream μου? Η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Ειναι τελικα μηπως θεμα RAM η ακομα και μοντεμ?

 

Ετσι απο περιεργεια, για να ξερω και που παταω καθως δεν ειχα ασχοληθει με routers στο παρελθον (και σιγουρα οχι με ADSL2+).

 

Σορρυ αν κουρασα.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

 

1. Οχι, γιατί στην Forthnet όλοι είμαστε περίπου στο 6 - είναι επιλογή της εταιρείας

2. Οι αριθμοί στο attenuation σου είναι ειδυλλιακοί

3. Το output power είναι απλά καλό - dont worry

 

Η RAM δεν έχει να κάνει με το internet εκτός κι αν είναι σε τραγικά χαμηλά επίπεδα - που δεν είναι για κανένα πλέον από οτι ξέρω...

Εν ολίγοις, τα χαρακτηριστικά της σύνδεσης σου είναι για διαφήμιση της Forthnet και ειδικά για το νεοσύστατο δίκτυο στην Θεσσαλονίκη

Τέλος, μην εμπιστεύεσαι τα διάφορα speedtest - είναι απλά ενδεικτικά. Δοκίμασε με ένα μεγάλο αρχείο >250ΜΒ ΚΑΙ ΜΟΝΟ με χρήση κάποιου download manager ακόμα κι αν δεν είχες ποτέ στην εποχή του dialup. Είναι θέμα φύσης και τεχνολογίας του DSL να "χρειάζεσαι" download manager για να απολάβεις όλο το bandwidth που σου προσφέρει. Google και install τον free download manager - free και αποδοτικότατος.

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

 

1. Οχι, γιατί στην Forthnet όλοι είμαστε περίπου στο 6 - είναι επιλογή της εταιρείας

2. Οι αριθμοί στο attenuation σου είναι ειδυλλιακοί

3. Το output power είναι απλά καλό - dont worry

 

Η RAM δεν έχει να κάνει με το internet εκτός κι αν είναι σε τραγικά χαμηλά επίπεδα - που δεν είναι για κανένα πλέον από οτι ξέρω...

Εν ολίγοις, τα χαρακτηριστικά της σύνδεσης σου είναι για διαφήμιση της Forthnet και ειδικά για το νεοσύστατο δίκτυο στην Θεσσαλονίκη

Τέλος, μην εμπιστεύεσαι τα διάφορα speedtest - είναι απλά ενδεικτικά. Δοκίμασε με ένα μεγάλο αρχείο >250ΜΒ ΚΑΙ ΜΟΝΟ με χρήση κάποιου download manager ακόμα κι αν δεν είχες ποτέ στην εποχή του dialup. Είναι θέμα φύσης και τεχνολογίας του DSL να "χρειάζεσαι" download manager για να απολάβεις όλο το bandwidth που σου προσφέρει. Google και install τον free download manager - free και αποδοτικότατος.

 

 

Ram εχω 1GB (εχω σχετικα παλαιο υπολογιστη μονοπυρηνο στα 3.2). ΑΠλα εχω παρατηρησει (ισως ειναι και ιδεα μου) οτι οταν κανω defrag την μνημη και υπαρχει περισσοτερη ελευθερη, τοτε η ταχυτητα ειναι καπως καλυτερη.

 

Για μεγαλα αρχεια, δοκιμασα μεσω τορεντ καποιο με απειρους χρηστες, και παλι δεν καταφερα να πιασω πανω απο 1.2mb/s. Το ιδιο συνεβει οταν κατεβασα καποια αρχεια απο MS αλλα και απο Nvidia.

 

Θα δοκιμασω και τον download manager αν και -δυστυχως- rapidshare και τα λοιπα, δεν τον υποστηριζουν. Και μαλλον με βλεπω να βαζω αλλο ενα GB RAM (οι τιμες πλεον ειναι αστειες).

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις διευκρινισεις :)

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες πιάνω κι εγώ περίπου 1900KBps download και 110KBps upload (μιλάω για πραγματικές ταχύτητες που πιάνω σε downloads από ftp servers και uploads σε torrents).

Yeeaaaahhh babyyyyy!!! :food: :w00t:

 

Μόνο μην τη ματιάσουμε!!! Φτου φτου :P

 

(Θεσσαλονίκη, Ροστάν)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Γκκρρρ...θα αρχίσω να γκρινιάζω με τις επιδόσεις της Θεσσαλονίκης :lol: Αν διαβάζατε στα φόρα πόσα προβλήματα είχε η πλειονότητα των χρηστών ακόμα και σε τηλεφωνία 2Play, θα μένατε άναυδοι....

Και φυσικά αυτό είναι καλό και ενδεικτικό της μικρής βελτίωσης και ωρίμανσης που δείχνει η εταιρία τον τελευταίο καιρό - μπορούμε να ελπίζουμε και σε περαιτέρω βελτίωση των ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ που θα κάνει τη διαφορά από τα υπόλοιπα δίκτυα -αρκετά με την προσφορά bandwidth από όλους χωρίς δυνατότητα πραγματικου support και υποδομής....:X

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες πιάνω κι εγώ περίπου 1900KBps download και 110KBps upload (μιλάω για πραγματικές ταχύτητες που πιάνω σε downloads από ftp servers και uploads σε torrents).

Yeeaaaahhh babyyyyy!!! :food: :w00t:

 

Μόνο μην τη ματιάσουμε!!! Φτου φτου :P

 

(Θεσσαλονίκη, Ροστάν)

 

Κι εδώ μια χαρά πάει....

Αυτά είναι :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες πιάνω κι εγώ περίπου 1900KBps download και 110KBps upload (μιλάω για πραγματικές ταχύτητες που πιάνω σε downloads από ftp servers και uploads σε torrents).

Yeeaaaahhh babyyyyy!!! :food: :w00t:

 

Μόνο μην τη ματιάσουμε!!! Φτου φτου :P

 

(Θεσσαλονίκη, Ροστάν)

Πολύ ευχάριστα όλα αυτά :) άντε να ενεργοποιηθώ και γω και να φύγω από τον τριτοκοσμικό "πολιτισμό της επικοινωνίας" :)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

κι επισημα πλεον 1mbit upload απο 05/01/08, μεσα στη βδομαδα θα αναβαθμιστουν ολοι.
Link to comment
Share on other sites

Η πολυαγαπημένη μας Forthnet έκανε πάλι το θαύμα της!

Σε τηλεφωνική επικοινωνία για αναβάθμιση της ταχύτητάς μου η υπάλληλος μου πρότεινε την 24αρα με το αντίστοιχο κόστος, το οποίο είναι διπλάσιο με αυτό που έχω τώρα μιας και είναι φοιτητικό στα 768 (ναι υπάρχει ακόμα).

Όταν την ενημέρωσα πως ζω στην επαρχία (Κατερίνη) και δεν υπάρχει δίκτυο της εταιρείας με αποπήρε λέγοντάς μου με ύφος "Μα γιατί δεν κάνετε την αίτηση να τρέχει, να αναβαθμιστείτε άμεσα στην (ιλιγγιώδη) ταχύτητα των 1024 και αναβαθμίζεστε αργότερα στα 24mb στο τέλος του μήνα που θα υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο;"

Της απάντησα φτιάξτε πρώτα δίκτυο και βλέπουμε.

Μικρή λεπτομέρεια: Χτες το πρωί η αναμενόμενη ημερομηνία κάλυψης από το ιδιόκτητο δίκτυο πήγε από τις 31/1 στις 30/3!!!

Δηλαδή η υπάλληλος μου πρότεινε να πληρώσω τα διπλάσια (~22€) για μια ταχύτητα που ο πανάκριβος ΟΤΕ δίνει με 16,5€, για όσο κρατήσει η "προσωρινή μη διαθεσιμότητα" του ιδιόκτητου! Και το πόσο προσωρινή είναι φαίνεται από το ότι η αρχική ημερομηνία κάλυψης ήταν 16/10/2007.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πέντε μήνες που περίμενα την forthnet να με συνδέσει και αφού όλο αυτό το διάστημα τη μία έφταιγε ο ΟΤΕ, την άλλη δεν είχαν πόρτες, την παραάλλη έφταιγε η περιοχή (Πειραιάς) και την ματαάλλη οι εξωγήινοι διέκοψα την διαδικασία και έκανα αίτηση στην ΟΝ. Αποτέλεσμα; Συνδέθηκα χθες μετά από 18 μέρες από τη στιγμή που έκανα την αίτηση. 5 μήνες οι μεν, 18 μέρες οι δε! Όπως λέει και ο προηγούμενος χρήστης τα συμπεράσματα δικά σας.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πέντε μήνες που περίμενα την forthnet να με συνδέσει και αφού όλο αυτό το διάστημα τη μία έφταιγε ο ΟΤΕ, την άλλη δεν είχαν πόρτες, την παραάλλη έφταιγε η περιοχή (Πειραιάς) και την ματαάλλη οι εξωγήινοι διέκοψα την διαδικασία και έκανα αίτηση στην ΟΝ. Αποτέλεσμα; Συνδέθηκα χθες μετά από 18 μέρες από τη στιγμή που έκανα την αίτηση. 5 μήνες οι μεν, 18 μέρες οι δε! Όπως λέει και ο προηγούμενος χρήστης τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Εκτός αν ήθελες το triple play έκανες λάθος επιλογή εταιρείας.

Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες και πιο συμφέρουσες από ΟΝ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πέντε μήνες που περίμενα την forthnet να με συνδέσει και αφού όλο αυτό το διάστημα τη μία έφταιγε ο ΟΤΕ, την άλλη δεν είχαν πόρτες, την παραάλλη έφταιγε η περιοχή (Πειραιάς) και την ματαάλλη οι εξωγήινοι διέκοψα την διαδικασία και έκανα αίτηση στην ΟΝ. Αποτέλεσμα; Συνδέθηκα χθες μετά από 18 μέρες από τη στιγμή που έκανα την αίτηση. 5 μήνες οι μεν, 18 μέρες οι δε! Όπως λέει και ο προηγούμενος χρήστης τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Κοιτα να δεις, αυτα ειναι τα "τυχερα" της καθε περιοχης σε αναλογία διαθεσίμων "πορτών" κλπ. Εγω με την ΟΝ περίμενα 2μιση μήνες, τα πήρα κρανίο, τους ακύρωσα και σε 13 μέρες ειχα 2play...:D

 

@StandArd - Συμφωνω 100% !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ειλικρινά με ενόχλησε δεν ήταν τόσο οι πέντε μήνες αναμονής όσο η κοροιδία και ο τρόπος αντιμετώπισης,λες και μου κάναν χάρη που δέχτηκαν την αίτησή μου.Όλο αυτό το διάστημα δεν επικοινώνησε κανείς μαζί μου και όποτε τους έπαιρνα τηλέφωνο οι δικαιολογίες δεν πείθαν ούτε παιδιά παιδικού σταθμού.Ακόμη και την αίτηση διακοπής τη ζήτησα τέσσερις φορές και μου την στείλαν όταν πήραν στα χέρια τους την καταγγελία στην ΕΕΤ.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ενώ είχα Vivodi DSLNet με γραμμή Vivodi από το 2003, ενώ μετά είχα φοιτητικό με γραμμή Vivodi, όταν έκανα αίτηση για Cable TV περίμενα 3 μήνες και ξαφνικά έφταιγε ο ΟΤΕ επειδή είχε λέει έλλειψη κυρίου ή ακραίου βρόχου, και ενώ κάλυπταν κανονικά την περιοχή μου και ενώ είχα τόσα χρόνια ADSL μέσω γραμμής Vivodi.

 

Τα πήρα, έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και αίτηση στη Forthnet για 2play, και σε 15 μέρες όλα κομπλέ, σταθερό και ADSL που τα σπάει....

Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα, έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και αίτηση στη Forthnet για 2play, και σε 15 μέρες όλα κομπλέ, σταθερό και ADSL που τα σπάει....

 

Έκανες αίτηση και σε 15 μέρες ενεργοποιήθηκες;;; Wow!! New world record!!! :D

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...