Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ηθελα να σας ρωτησω,αυτα που γραφει ο adsl wizard ( http://adslwizard.forthnet.gr/ ) στην σελιδα της forthnet ειναι εγκυρα?

 

Βαζοντας τον αριθμο του σταθερου μου για παραδειγμα,γραφει:

 

" Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:

Αναμενόμενη κάλυψη: 15/06/2007

 

Tελευταία ενημέρωση:03/05/2007 "

 

Ειναι συνεπεις σ'αυτα που γραφουν απο την δικη σας πειρα ή θα μεινω χωρις τηλεφωνο+ιντερνετ αν κανω την αιτηση αυτες τις ημερες? :worry:

 

 

 

.

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το αναμενόμενο είναι λίγο ρευστό. Από τον Φεβρουάριο το παρακολουθώ εγώ, και 2 φορές άλλαξε ημερομηνία για την περιοχή μου. Στην αρχή ήταν τέλη Φεβρουαρίου, μετά πήγε τέλη Μαρτίου και τελικά γύρω στις 10 Απριλίου δώσανε κάλυψη. Για Αιγάλεω city μιλάω.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι χειρότερη απ'ότι του ΟΤΕ

 

Εμ τι θα ήταν ρε παιδιά??Κοροϊδευόμαστε??:ninja: :ninja:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Εμ τι θα ήταν ρε παιδιά??Κοροϊδευόμαστε??:ninja: :ninja:

Είναι το compression στο VOIP. αν και δεν είναι όλη η διαδρομή μέσω internet.

Με τον καιρό, και όταν βελτιωθούν τα backbone δίκτυσ θα γίνει καλύτερο και εφάμιλλο.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που ειχα PSTN και την εκανα ISDN, πριν απο χρονια, βρηκα τον μπελα μου.

Ολο θορυβο, η μια γραμμη να ακουγεται στην αλλη και γενικοτερα αισχος!

ΚΑι φυσικα ειχαμε δοκιμασει τα παντα μαζι με τον τεχνικο του ΟΤΕ που ηρθε 4 με 5 φορες!

Χειροτερα απο αυτο δεν μπορει να ειναι!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει 2play να μου πει αν η ποιότητα στη φωνή είναι καλή?

 

Η ποιότητα είναι μέτρια προς κακή!

Α σημείωση ...11η ημέρα χωρίς τηλέφωνο και είχαν το θράσσος να μου στείλουν και λογαριασμό 2μηνο από 18-4 έως 18-6 !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτησω,αυτα που γραφει ο adsl wizard ( http://adslwizard.forthnet.gr/ ) στην σελιδα της forthnet ειναι εγκυρα?

 

Βαζοντας τον αριθμο του σταθερου μου για παραδειγμα,γραφει:

 

" Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:

Αναμενόμενη κάλυψη: 15/06/2007

 

Tελευταία ενημέρωση:03/05/2007 "

 

Ειναι συνεπεις σ'αυτα που γραφουν απο την δικη σας πειρα ή θα μεινω χωρις τηλεφωνο+ιντερνετ αν κανω την αιτηση αυτες τις ημερες? :worry:

 

 

 

.

Κάνε αίτηση χωρίς να διακόψεις το παλιό σου ADSL, αλλά πάντα αφού υπάρξει κάλυψη. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

fanatikos+lewton ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

Λιγο που επαιξα βαζοντας διαφορους αριθμους,διαπιστωσα οτι στην Σαλονικη εχουν δρομολογησει την καλυψη σε 3 κυκλους:

 

1)Κεντρο(ερμου),Καλαμαρια,Τουμπα(που μενει ο δημαρχος) υπαρχει καλυψη

2)Υπολοιπο δημου θεσ/νικης Αναμενόμενη κάλυψη: 15/06/2007

3)Υπολοιπο νομου θεσ/νικης Αναμενόμενη κάλυψη: 01/11/2007

 

Οποτε ελπιζω πως αν υπαρξει καθυστερηση να μην υπερβει τους 2-3 μηνες :p

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα πάντως πάνω-κάτω τηρούνται οι ημερομηνίες για την κάλυψη...

Το πρόβλημα συνήθως αρχίζει όταν κάποιος θελήσει να κάνει σύνδεση...

Τότε αρχίζουν οι καθυστερήσεις...

 

Αλλά δε βαριέσαι... Καλύτερα λίγη καθυστέρηση, παρά τον ΟΤΕ με τα 36 ευρώ το μήνα για 4mbps...

Link to comment
Share on other sites

εμενα η αιτηση εγινε 16/4 και την πηγα ο ιδιος στη forthnet η οποια ομως την παρελαβε οπως λεει 23/4 πως γινεται αυτο δεν ξερω.

 

Τυχερός είσαι. Εγώ έκανα αίτηση στις 2/4 και τη βρήκανε στις 22/4 και έφυγε - υποτίθεται - την επόμενη ημέρα μαζί με τις υπόλοιπες για ΟΤΕ. Απο τότε περιμένω...

Είμαι λοιπόν χωρίς ΙΝΤΕΡΝΕΤ από τις 2 Απριλίου που διέκοψα τη σύνδεση και έχω ακόμη μέλλον....

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσαι. Εγώ έκανα αίτηση στις 2/4 και τη βρήκανε στις 22/4 και έφυγε - υποτίθεται - την επόμενη ημέρα μαζί με τις υπόλοιπες για ΟΤΕ. Απο τότε περιμένω...

Είμαι λοιπόν χωρίς ΙΝΤΕΡΝΕΤ από τις 2 Απριλίου που διέκοψα τη σύνδεση και έχω ακόμη μέλλον....

 

Εγω εχω ιντερνετ ακομα γιατι ειχα φορθνετ adsl και συνεχιζω ακομη ωσπου να με βαλουν στο 2play.Τωρα τι θα γινει δεν ξερω.ΒΑΣΙΚΑ ΥΠΟΜΟΝΗ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ είχα Forthnet ADSL αλλά για να μπω στο ιδιόκτητο δίκτυό της έπρεπε να διακόψω το ADSL από τον ΟΤΕ. Κι ετσι είμαι ενάμιση μήνα χωρίς ΙΝΤΕΡΝΕΤ...

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ είχα Forthnet ADSL αλλά για να μπω στο ιδιόκτητο δίκτυό της έπρεπε να διακόψω το ADSL από τον ΟΤΕ. Κι ετσι είμαι ενάμιση μήνα χωρίς ΙΝΤΕΡΝΕΤ...

Εμενα οχι ακομη να δουμε.οτι θα μου το κοψουν ειναι σιγουρο το ποσο ομως δεν ξερω.ελπιζω λιγο επειδη ευχουν αλλαξει λιγο τα πραγματα στα χαρτια.ελπιζω να μην μεινουν εκει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eφτιαξαν επιτέλους και το τηλέφωνο στην 13η ημέρα!!!

Yesssssssss:lol: :lol: :lol:

Θα πάω να κάνω μου φαίνεται κανένα τρισιάγιο!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τώρα ειχα καλή εντύπωση για την Forthnet, αλλά ήρθε η στιγμή να πώ ¨Τι καραγκιοζηδες είναι αυτοί???¨

Είχα πάρει το adsl in a box plus και συνδεθηκα στο ιδιόκτητο δίκτυο. Πρίν το πάρω είχα ρωτήσει αν θα μπορώ αν θελήσω αργότερα να μπώ στο double play και μου είπαν ότι γίνεται και μάλιστα θα πληρώνω μόνο 20Ε για το υπόλοιπο της πρόπληρωμένης περιόδου στο in a box.

Τώρα που συνδέθηκα τους πήρα να τους ρωτήσω ξανά τι χρειάζεται για να ξεκινήσω τη διαδικασία να μπώ στο double play και να αφαιρεθεί το πάγιο που έχω προπληρώσει και μου είπαν ότι δε γίνεται.

Δυστυχώς έχω προπληρώσει το ADSL και τώρα είμαι δεσμευμένος για ένα εξάμηνο, αλλιώς θα πήγαινα στην netoneη σε κάποια άλλη εταιρία

Link to comment
Share on other sites

εκανα αιτηση 10/02/2007 εχω ιδιοκτητο απο 31/03/2007 ομως οτι κιαν εχω κανει δεν με μεταφερουν στο ιδιοκτητο.πληρωνω και οτε .την αλλη εβδομαδα κανω αιτηση οριστικης αποσυνδεσης. τ ο υ ς β α ρ ε θ η κ α
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μαζί σας... ρίξτε... :kill:

Και εγώ με forthnet περίμενα σχεδόν δύο μήνες για την dsl. Και όταν έπαιρνα τηλ. μου έλεγαν "δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα (!!!!!)" και τρελαινόμουνα ακόμα περισσότερο.

Δυστυχώς, τα παράπονα υπάρχουν για τις εταιρείες. Υστερούμε! :baby: Υπομονή, όπως είπε κάποιος παραπάνω, μιας και είναι διαδικασία που γίνεται μία φορά (αλλά τουλάχιστον κρατάει πολύ...).

 

Προς gerakas: Ξαναρώτα μήπως και ο τελευταίος υπάλληλος έκανε λάθος (τεχνικός σε φίλο μου έδινε λάθος οδηγίες), ή ζήτα κάποιον προϊστάμενο που πιθανόν να μπορεί να κάνει κάτι, ή στείλε ένα email μήπως και... (αν έχεις κρατήσει το όνομα του υπαλλήλου ακόμα καλύτερα). Ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως ανέφερε και χτες το πρόβλημα λύθηκε, πλέον παίζουν κανονικά τηλ και adsl και μάλιστα τηλ με ακουστική ΟΤΕ και adsl 8530/508.

Σήμερα με πήραν από την forthnet τηλ να με ενημερώσουν ότι επειδή με ταλαιπώρησαν 13 ημέρες χωρίς τηλ στον επόμενο λογαριασμό θα μου αφαιρέσουν 1 μήνα χρέωση.

Aυτά ήταν τα νέας μας....συνεχίζουμε....:) :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

χτες είχα ένα τηλ 25 λεπτών από το τμήμα πωλήσεων της 4νετ για να μεταβώ στο Double Play. Εχω το asdl in a box plus με την προσφορα της 1ης Ιουνιου 2006. Μου προτειναν λοιπόν να μπω στο Double Play και να μου αφαιρεσουν το ποσό που αναλογεί μέχρι τον Ιουλιο (τοτε ειχε ενεργοποιηθεί η σύνδεση). Τους απάντησα οτι ενδιαφέρομαι για το SoHo και μου είπαν οκ ισχύει το ίδιο.

Μένω καλαμαριά όπου υπάρχει ήδη κάλυψη.

Αυτοί μου είπαν ότι μεσα σε 20 μέρες από τη στιγμη που θα παραλάβουν τα χαρτιά, θα μεταβώ στο δικτυό τους, το πολύ να μείνω μια μέρα χωρις δίκτυο, και ότι μέχρι τότε θα έχβ κανονικά τον οτε και το ιντερνετ. Επιπλεόν ότι δεν θα πέσω κάτω από 8 ταχύτητα. και όλες οι τηλεφωνικές ευκολίες - αναγν. κλήσης, φραγη, κτλ - δωρεάν μέχρι 31/8 και μετα βλέπουμε αν θα χρεωθούν.

 

Ερώτηση:Πόσο καλόπιστος :O :O :worry: :worry: να είμαι με όλα αυτά? Ακουγεται πολύ καλό αν με 25 ευρώ έχω 8αρα ιντερνετ και φθηνότερα τηλ, χωρις ΟΤΕ.

 

ΥΓ: το modem το ασύρματο από το asdl in a box plus θα παίζει κανόνικα? δεν χρειάζεται να χρησιμοποίησω το απλό usr που μου δίνουν?

Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ζήτα να στο δώσουν γραπτά αυτο πριν κάνεις την αλλάγή και μετα το παιζουν κινεζοι. Εμενα υποτιθεται οτι τη δευτερη φορά που μου ειπαν οτι δεν γίνεται μιλησα με προιστάμενο και όχι απλά με κάποιο υπάλληλο της τηλεφωνικής εξηπηρέτησης και μου είπε ότι δεν γίνεται τελικα!!!Στη συνέχεια έστειλα και ένα μαιλ αλλα με γείωσαν. Ακόμα περιμένω απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως ανέφερε και χτες το πρόβλημα λύθηκε, πλέον παίζουν κανονικά τηλ και adsl και μάλιστα τηλ με ακουστική ΟΤΕ και adsl 8530/508.

Σήμερα με πήραν από την forthnet τηλ να με ενημερώσουν ότι επειδή με ταλαιπώρησαν 13 ημέρες χωρίς τηλ στον επόμενο λογαριασμό θα μου αφαιρέσουν 1 μήνα χρέωση.

Aυτά ήταν τα νέας μας....συνεχίζουμε....:) :)

 

 

Μπράβο!! Μπράβο!! Πολύ ενθαριντικό!

 

Άντε να δούμε και με την δικιά μου τι θα γίνει. Λένε για ενεργοποίηση 24/5. Άντε να δούμε!!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...