Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος με απλό double play(ίντερνετ χωρίς μπλα μπλα) για να μας πει τι τιμή του δώσανε μετά τη λήξη του 12μήνου για να παραμείνει(χωρίς προπληρωμή); Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ακριβώς όπως το λες είναι αλλά δεν γνώριζα την omnivoice και από τα λίγα που διάβασα κατάλαβα ότι πρέπει να αλλάξω τον αριθμό με άλλο που θα αρχίζει από 212.

 

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για την πληροφορία.

 

Εαν προσέξεις θα δεις ότι μεταφερεις το νουμερο σου εκει με φορητοτητα και 212 σου δινει μονο με αγορα νεας γραμμής.Εγω εγω έχω μεταφέρει 3 γραμμές εκεί και την μια την έχω μονιμα φαξ χωρις συσκευη φυσικα μου έρχονται τα φαξ στο email την αλλη την έχω στο σπιτι κανονικα με συσκευη σαν δευτερη σε περιπτωση που μιλαει η κυρια γραμμη γινεται εκτροπη της εισερχόμενης σε αυτην και την τριτη την εχω στο κινητο μου για εισερχόμενες .Πολυ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος με απλό double play(ίντερνετ χωρίς μπλα μπλα) για να μας πει τι τιμή του δώσανε μετά τη λήξη του 12μήνου για να παραμείνει(χωρίς προπληρωμή);

 

Η τιμή στο doyble play της forthnet παραμένει σταθερή και μετά την λήξη του συμβολαίου για όσο θες . Αν κλείσεις νέο συμβόλαιο τότε έχεις την τιμή που σου δίνουνε

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει η Forthnet, από το 2013, να εφαρμόζει σταδιακά το "Για πάντα" σε ορισμένα πακέτα και έτσι εξασφαλίζεται ο συνδρομητής ότι το (μειωμένο ως προσφορά) πακέτο που αγοράζει δεν θα γυρίσει στην κανονική (και αυξημένη) τιμή, μετά τη λήξη της δέσμευσης. Έτσι πήρα και εγώ (για πάντα) το φτηνότερο πακέτο για σκέτη τηλεφωνία στα 12,90 το μήνα (με χρέωση 0,0299/λεπτό), σε μια γραμμή που έχω και δεν ήθελα να την καταργήσω.

 

έχει πολύ φθηνή χρέωση η forthnet και έχει χρέωση αστικής μονάδας από σταθερό σε κινητό

Link to comment
Share on other sites

έχει πολύ φθηνή χρέωση η forthnet και έχει χρέωση αστικής μονάδας από σταθερό σε κινητό

 

Ακριβώς, η χρέωση 0,0299 αφορά σε κλήσεις είτε προς σταθερά είτε προς κινητά και είναι για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το για πάντα είναι πολύ καλό για κάποιον που θέλει να είναι στη forthnet και να έχει το κεφάλι του ήσυχο για το ποσό που πληρώνει και το πιο σημαντικό είναι να είναι σταθερή η τιμή και δεν αλλάζει
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

την Παρασκευή επανήλθα στην forthnet (μετά από περίπου 4-5 χρόνια). Παλαιότερα, κλείδωνα στα ~21MB (η τότε γνωστή απόσταση από το αστικό κέντρο ήταν κάτι λιγότερο από 500 μέτρα).

Μετά λύπης μου διαπιστώνω πως αυτήν την φορά, το router μου κλειδώνει στα 9MB!!!!! (0,4 upload!)

Επικοινώνησα εχθές με την forthnet και μου είπαν πως η απόσταση με το αστικό κέντρο είναι 2,5χλμ!!!!!!! Όταν σε απόσταση 150 μέτρων έχω ΚΑΦΑΟ.

Στην εξυπηρέτηση πελατών, μου είπαν πως για την απόσταση που έχω είναι λογική αυτή η ταχύτητα στο download, αλλά το upload δεν είναι λογικό. Μου είπε πως θα προωθήσει το θέμα μου σε κάποιον τεχνικό για να με καλέσει αύριο μιας και η γραμμή μου λέει πως παρουσιάζει μια ιδιαιτερότητα. Υποθέτω κάποιο βραχυκύκλωμα.

Απ' ότι βλέπω μου έριξε το SN margin στο 4,5/6,3 αλλά δεν βλέπω καμιά ιδιαίτερη βελτίωση (τηλέφωνο ακόμη δεν μ έχουν πάρει βέβαια).

 

Το ερώτημά μου είναι, γιατί να έχω απόσταση 2,5 χλμ όταν μένω σχεδόν δίπλα στον ΟΤΕ και έχω ΚΑΦΑΟ σε τόσο μικρή απόσταση; Φίλος που μένει κοντά μου (150μ.), κλειδώνει στα 19MB. Θα μπορούσα να κάνω κάποια κίνηση/αίτηση για μεταφορά της γραμμής μου;

Ή μήπως μπορεί όλο αυτό να συμβαίνει εξαιτίας κάποιου βραχυκυκλώματος και απλά αλλάζοντας την καλωδίωση να γίνουν όλα φυσιολογικά;

Οποιαδήποτε ιδέα, γνώμη, άποψη, ευπρόσδεκτη.

 

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 477 / 8227

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 477 / 9472

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.0 / 20.0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 37.5 / 31.5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 4.5 / 6.3

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παντως το Attenuation της γραμμης σου ειναι αρκετα μεγαλο, δικαιολογει εν μερη τη χαμηλη ταχυτητα και σε up αλλα και σε down.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο αντίθετα στοιχεία στην περιγραφή σου: 1) ότι η απόστασή σου από το ΑΚ είναι 500μ περίπου, με βάση τους ισχυρισμούς σου, και 2) το line attenuation που επιβεβαιώνει τους ισχυρισμούς του παρόχου, για την απόστασή σου.

 

Είναι γνωστό, βέβαια, ότι το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ δεν ακολουθεί την ευθεία από το ΑΚ έως το χώρο του συνδρομητή αλλά και η όποια (πραγματική) όδευση δεν μπορεί να παρουσιάζει αυτή τη διαφορά. Το γεγονός ότι το KV βρίσκεται κοντά σου δεν αλλάζει αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το Attenuation της γραμμης σου ειναι αρκετα μεγαλο, δικαιολογει εν μερη τη χαμηλη ταχυτητα και σε up αλλα και σε down.

 

Ναι, το δικαιολογεί, αλλά όχι και 9mb!

 

Υπάρχουν δύο αντίθετα στοιχεία στην περιγραφή σου: 1) ότι η απόστασή σου από το ΑΚ είναι 500μ περίπου, με βάση τους ισχυρισμούς σου, και 2) το line attenuation που επιβεβαιώνει τους ισχυρισμούς του παρόχου, για την απόστασή σου.

 

Είναι γνωστό, βέβαια, ότι το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ δεν ακολουθεί την ευθεία από το ΑΚ έως το χώρο του συνδρομητή αλλά και η όποια (πραγματική) όδευση δεν μπορεί να παρουσιάζει αυτή τη διαφορά. Το γεγονός ότι το KV βρίσκεται κοντά σου δεν αλλάζει αυτή την κατάσταση.

 

Το γνωρίζω αυτό για την καλωδίωση. Ο ισχυρισμός μου είναι βάσει παλαιότερων μετρήσεων.

 

Προ ολίγου με πήρε τεχνικός της forthnet και μου είπε πως η απόσταση από το ΑΚ είναι όντως μικρότερη του χιλιομέτρου. Μου επιβεβαίωσε και ο ίδιος πως δεν μπορεί να είναι τόσο μεγάλη η απόσταση (2,5χλμ), αλλά και ακόμη και να ήταν δεν δικαιολογείται η τόσο μικρή ταχύτητα (θα έπρεπε να κλειδώνω τουλάχιστον στα 14-15).

 

Anyway, θα κλείσουμε κάποιο ραντεβού για να έρθει τεχνικός να κάνει τις μετρήσεις και να βρεθεί το πρόβλημα.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

την Παρασκευή επανήλθα στην forthnet (μετά από περίπου 4-5 χρόνια). Παλαιότερα, κλείδωνα στα ~21MB (η τότε γνωστή απόσταση από το αστικό κέντρο ήταν κάτι λιγότερο από 500 μέτρα).

Μετά λύπης μου διαπιστώνω πως αυτήν την φορά, το router μου κλειδώνει στα 9MB!!!!! (0,4 upload!)

Επικοινώνησα εχθές με την forthnet και μου είπαν πως η απόσταση με το αστικό κέντρο είναι 2,5χλμ!!!!!!! Όταν σε απόσταση 150 μέτρων έχω ΚΑΦΑΟ.

Στην εξυπηρέτηση πελατών, μου είπαν πως για την απόσταση που έχω είναι λογική αυτή η ταχύτητα στο download, αλλά το upload δεν είναι λογικό. Μου είπε πως θα προωθήσει το θέμα μου σε κάποιον τεχνικό για να με καλέσει αύριο μιας και η γραμμή μου λέει πως παρουσιάζει μια ιδιαιτερότητα. Υποθέτω κάποιο βραχυκύκλωμα.

Απ' ότι βλέπω μου έριξε το SN margin στο 4,5/6,3 αλλά δεν βλέπω καμιά ιδιαίτερη βελτίωση (τηλέφωνο ακόμη δεν μ έχουν πάρει βέβαια).

 

Το ερώτημά μου είναι, γιατί να έχω απόσταση 2,5 χλμ όταν μένω σχεδόν δίπλα στον ΟΤΕ και έχω ΚΑΦΑΟ σε τόσο μικρή απόσταση; Φίλος που μένει κοντά μου (150μ.), κλειδώνει στα 19MB. Θα μπορούσα να κάνω κάποια κίνηση/αίτηση για μεταφορά της γραμμής μου;

Ή μήπως μπορεί όλο αυτό να συμβαίνει εξαιτίας κάποιου βραχυκυκλώματος και απλά αλλάζοντας την καλωδίωση να γίνουν όλα φυσιολογικά;

Οποιαδήποτε ιδέα, γνώμη, άποψη, ευπρόσδεκτη.

 

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 477 / 8227

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 477 / 9472

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.0 / 20.0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 37.5 / 31.5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 4.5 / 6.3

 

να στείλεις ένα μήνυμα στο https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 . έχουν βοηθιθεί πολύ για να φτιάξουν το πρόβλημα και μετά σε παίρνουν τηλέφονο αυτοί

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωΐ δεν υπάρχει σύνδεση internet στην περιοχή της θεσσαλονίκης-Καλαμαριά. Είναι η δεύτερη φορά μέσα σε δυο μήνες που συμβαίνει αυτό, τουλάχιστον στην εξυπηρέτηση πελάτων αναφέρουν γενικότερο πρόβλημα. Μέχρι στιγμής 6 ώρες χωρίς internet ελπίζω να επανέλθει σύντομα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

να στείλεις ένα μήνυμα στο https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 . έχουν βοηθιθεί πολύ για να φτιάξουν το πρόβλημα και μετά σε παίρνουν τηλέφονο αυτοί

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είχα μιλήσει ήδη με την εξυπηρέτηση πελατών και 2 τεχνικούς. Δε νομίζω να μου έλεγαν κάτι παραπάνω από το facebook, άσε που τελευταίο καιρό απέχω από αυτήν την «μάστιγα».

 

Στο θέμα μου, σήμερα ήρθε τεχνικός από το σπίτι (είχα δοκιμάσει νωρίτερα να συνδέσω το router απευθείας επάνω στην γραμμή που έρχεται από τον ΟΤΕ, έξω από το σπίτι, χωρίς κανένα αποτέλεσμα).

Τελικά πήγε ο ίδιος στον ΟΤΕ και βρέθηκε το πρόβλημα: κάτι δεν «κούμπωνε» καλά.

 

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1021 / 19776

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1265 / 21080

Output Power (Up/Down) [dBm]: 10.0 / 15.0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8.5 / 14.5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11.6 / 6.0

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωΐ δεν υπάρχει σύνδεση internet στην περιοχή της θεσσαλονίκης-Καλαμαριά. Είναι η δεύτερη φορά μέσα σε δυο μήνες που συμβαίνει αυτό, τουλάχιστον στην εξυπηρέτηση πελάτων αναφέρουν γενικότερο πρόβλημα. Μέχρι στιγμής 6 ώρες χωρίς internet ελπίζω να επανέλθει σύντομα.

 

στείλε μίνιμα εδώ στο forthnet -nova support http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=214 για να σου φτιάξουν ότι πρόβλημα έχεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είχα μιλήσει ήδη με την εξυπηρέτηση πελατών και 2 τεχνικούς. Δε νομίζω να μου έλεγαν κάτι παραπάνω από το facebook, άσε που τελευταίο καιρό απέχω από αυτήν την «μάστιγα».

 

Στο θέμα μου, σήμερα ήρθε τεχνικός από το σπίτι (είχα δοκιμάσει νωρίτερα να συνδέσω το router απευθείας επάνω στην γραμμή που έρχεται από τον ΟΤΕ, έξω από το σπίτι, χωρίς κανένα αποτέλεσμα).

Τελικά πήγε ο ίδιος στον ΟΤΕ και βρέθηκε το πρόβλημα: κάτι δεν «κούμπωνε» καλά.

 

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1021 / 19776

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1265 / 21080

Output Power (Up/Down) [dBm]: 10.0 / 15.0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8.5 / 14.5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11.6 / 6.0

 

Eιδες τελικα ποσο επηρεαζει την ταχυτητα, η εξασθενηση του σηματος; :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Eιδες τελικα ποσο επηρεαζει την ταχυτητα, η εξασθενηση του σηματος; :)

Σαφώς, το γνωρίζω. Απλα δεν ήταν λογικό το attenuation για την περιοχή που μένω.

Τέλος καλό όλα καλά λοιπον. Υπόθεση μερικών λεπτών ηταν.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, το γνωρίζω. Απλα δεν ήταν λογικό το attenuation για την περιοχή που μένω.

Τέλος καλό όλα καλά λοιπον. Υπόθεση μερικών λεπτών ηταν.

 

πάλι καλά που στο έφτιαξαν γρήγορα και δεν έχεις πλέον πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Απο το απογευμα ξεκινησε παλι προβλημα με το δικτυο της forthnet το οποιο επηρεαζει ανοιγμα σελιδων και ιντερνετ

περιοχη καλλιθεας αλλα οπως ενημερωθηκα εχουν πολλες περιοχες το ιδιο θεμα και περιμενουν να φτιαχτει μεχρι αυριο

αυτη η forthnet ειναι για κλωτσοπατιναδες

Link to comment
Share on other sites

Απο το απογευμα ξεκινησε παλι προβλημα με το δικτυο της forthnet το οποιο επηρεαζει ανοιγμα σελιδων και ιντερνετ

περιοχη καλλιθεας αλλα οπως ενημερωθηκα εχουν πολλες περιοχες το ιδιο θεμα και περιμενουν να φτιαχτει μεχρι αυριο

αυτη η forthnet ειναι για κλωτσοπατιναδες

 

επιβεβαιωνω και εγω καποιο delay στο φορτωμα των σελιδων - Καλλιθεα

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω και εγω καποιο delay στο φορτωμα των σελιδων - Καλλιθεα

 

εδώ είσαι http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=214 . Πες τους το πρόβλημα για να μην έχεις delay στο φόρτομα σελίδων

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω και εγω καποιο delay στο φορτωμα των σελιδων - Καλλιθεα
το προβλημα εχει λυθει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,κάτοχος κ εγώ του πακέτου nova 3 play,αλλά με πολλά προβλήματα στο internet. Ξεκίνησε με συνεχόμενες αποσυνδέσεις απ το πουθενά.Σε επίσκεψη τεχνικού της εταιρείας το συμπέρασμα ήταν ότι υπάρχει πρόβλημα στην κάθετη καλωδίωση κ πρεπει να περαστει εξωτερικο καλωδιο απο το κουτί του ότε. Απλά κ μόνο για να τσιμπήσουν τα 30€.το πρόβλημα βέβαια συνεχίζεται κ έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορα που απαντάμε στο σταθερό χάνεται το internet κ φυσικά μπλοκάρει για αρκετή ώρα.τωρα τελευταία δε χωρίς να πειραχτεί σταθερό τηλ.βλεπω το router να παλεύει να βρει σήμα.Να σημειώσω ότι router κ σταθερό είναι σε διαφορετικές μπριζες ΟΤΕ.Παιδες τα φώτα σας,τι μπορώ να κοιτάξω κ που;έχει τύχει σε κανέναν άλλο το ίδιο πρόβλημα;να δοκιμάσω άλλο router ή δεν αξίζει τον κόπο;συγνώμη αν σας ζαλισα αλλά να πειράξω όλη τη καλωδίωση του σπιτιού θεωρώντας ότι υπάρχει πρόβλημα όπως είπε ο τεχνικός,δεν παίζει κ ειδικά τέτοια εποχη(χειμώνας...)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...