Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ακόλουθο γράφημα, δημοσίευσε ο χρήστης hostolis στο αντίστοιχο thread για τη HOL, και έχει να κάνει με τη σχέση ταχύτητας download με την απόσταση/line attenuation. Δηλαδή, δέστε από το interface του modem, ποιό είναι το attenuation της γραμμής (που ελλείψει άλλων προβλημάτων αντιστοιχεί περίπου στην απόσταση από το κέντρο) και δέστε ποιά είναι η max ταχύτητα που μπορείτε να επιτύχετε...

Αν είναι αξιόπιστο (που μάλλον είναι), τότε πολλοί από εμάς δεν θα επιτύχουν περαιτέρω αύξηση ταχύτητας... Εγώ πχ έχω attenuation 40, και ήδη χρονίζω στα 9.800kbps, τα οποία μάλλον δε θα αλλάξουν...

 

http://www.internode.on.net/adsl2/graph/index.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

24Mbit kai tilefono me 24,90euro einai arketa??? EEEEEEEEEEEEEEE?

 

8mbit OTE me poso....???? AAAAAAAAAAAAAXAXAXAXAXAXAXA

 

Gia pesmou filemou posoi sthn ellada mporoun na exoun thn 24ara pragmatikh taxhthta???To oti merikoi einai agalia me to dslam logo oti to spititous einai konta den kanei to kanona oti oloi me ayta ta lefta exoun oti kai sy.Emena sta ar.....amou,egw apla lew ti trabaei filosmou opws kai apo polous allous pou exoun ta paromoia problimata mpas kai xypnhsw merikous pou nomizoun oti forthnet kai cia einai oi swthres tou topou kai hrthan gia na mas eksiperetisoun..Apla oles aftes oi koloetairies exoun amolisei thn paraplanitikh diafimish 10 mbit kai 20 kai 100 les kai einai karameles sto symbolaio leei den eythinontai gia thn taxhthta opote trexei o kakomoirhs o ellhnas bazei kai meta oi perisoteroi pernoun ton poulo.Ase de pou den yparxei texnikh ypostirixh kai perimeneis meres na sou thn ftiaxoun kai me thn dikaiologia o ote ftaiei.Parteto xampari se ayton ton skatotopo oti ginete ginete gia na mas ta pernoun.

Link to comment
Share on other sites

oso de gnorizeis giati i texnologia aDSL de mporei na sou parexei sosti taxitita gia kapoious logous... tha ta vazeis me ton ellina...

ego de vrisko katholou paraplanitiko to "eos 24mbit analoga tin poiotita tis grammis"...

 

se oles tis xores etsi ginetai... opou ta kalodia xalkou kai oi sindeseis sta spitia apo tous ilektrologous einai kali.. tha piaseis to full gia tin apostasi apo to DSLAM... opou ta kalodia kai i egatastasi einai xalia.. ta modem tha sixronizoun pio kato gia statheri taxitita... ETSI DOULEVEI I TEXNOLOGIA... pos na to kanoume!

Link to comment
Share on other sites

Poia forthnet. As kalypsoun oles tis poleis tis ellados kai tha xaroume meta...

Edw pou menoume mono OTE yparxei. TELOSSSSSH

 

OTE: H pio statherh mou sxesh.

 

Φίλε Bayern7, από Σεπτέμβρη θα έχει και η Βέροια ιδιόκτητο forthnet...

Link to comment
Share on other sites

oso de gnorizeis giati i texnologia aDSL de mporei na sou parexei sosti taxitita gia kapoious logous... tha ta vazeis me ton ellina...

ego de vrisko katholou paraplanitiko to "eos 24mbit analoga tin poiotita tis grammis"...

 

se oles tis xores etsi ginetai... opou ta kalodia xalkou kai oi sindeseis sta spitia apo tous ilektrologous einai kali.. tha piaseis to full gia tin apostasi apo to DSLAM... opou ta kalodia kai i egatastasi einai xalia.. ta modem tha sixronizoun pio kato gia statheri taxitita... ETSI DOULEVEI I TEXNOLOGIA... pos na to kanoume!

 

Δηλαδη αν βαλω και ειμαι στο δυκτιο της τι ταχυτητα θα εχω?ΠΑιζει να μου λεει να 24 και να εχω πραγματικα 8-9mbpps?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν βαλω και ειμαι στο δυκτιο της τι ταχυτητα θα εχω?ΠΑιζει να μου λεει να 24 και να εχω πραγματικα 8-9mbpps?

 

Mporei kai 3 mbits

Ayto lew tosh wra filemou oles aytes oi koloeteries pou kalyptontai apoto ***** kratos amolane dexia kai aristera mparoufes gia idioktita diktia kai 24 mbits kai sthn pragmatikotita poloi ligoi blepoun ayta pou lene.Ase pou oi grames kai h texnikh ypostirixh einai mapa.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να πιασεις και 768kbit.

Δεν πατε καλα!

Ολο γκρινια και τιποτα αλλο.

Δεν λετε μπραβο που εστω κανουν την προσπαθεια....

Επρεπε να μας αφηναν ακομα στο ISDN και να δω τοτε τι θα λεγατε!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Gia pesmou filemou posoi sthn ellada mporoun na exoun thn 24ara pragmatikh taxhthta???To oti merikoi einai agalia me to dslam logo oti to spititous einai konta den kanei to kanona oti oloi me ayta ta lefta exoun oti kai sy.Emena sta ar.....amou,egw apla lew ti trabaei filosmou opws kai apo polous allous pou exoun ta paromoia problimata mpas kai xypnhsw merikous pou nomizoun oti forthnet kai cia einai oi swthres tou topou kai hrthan gia na mas eksiperetisoun..Apla oles aftes oi koloetairies exoun amolisei thn paraplanitikh diafimish 10 mbit kai 20 kai 100 les kai einai karameles sto symbolaio leei den eythinontai gia thn taxhthta opote trexei o kakomoirhs o ellhnas bazei kai meta oi perisoteroi pernoun ton poulo.Ase de pou den yparxei texnikh ypostirixh kai perimeneis meres na sou thn ftiaxoun kai me thn dikaiologia o ote ftaiei.Parteto xampari se ayton ton skatotopo oti ginete ginete gia na mas ta pernoun.

Σιγουρα θα΄χεις τους λογους σου να εισαι αγανακτισμενος με την Forthnet.Προσωπικα δεν διεκρινα καμια ανεντιμη δηλωση εκ μερους την εταιριας.Το "εως" 24 σημαινει οτι στην πραξη μπορει να εχεις μονον 1,5Mbit...Αλλα αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Πρωτον τι αποσταση εχεις απο το DSLAM.Απ'οσο γνωριζω το πλησιεστερο στην κατοικια DSLAM ειναι παντοτε αυτο που δινει σημα σε μια τηλεφωνικη συνδεση.Αυτο σημαινει οτι με οποιαδηποτε εταιρια κι αν κανεις συμβαση ΠΑΝΤΟΤΕ θα εισαι συνδεδεμενος με το πλησιεστερο στον χωρο σου DSLAM με οτι αυτο συνεπαγεται απο αποψη εντασης σηματος...

 

Μια αλλη σημαντικοτατη παραμετρος ειναι η ηλεκτρολογικη εγκατασταση του σπιτου/πολυκατοικιας σου.Αν υπαρχει μικροβραχυκυκλωμα λογω επαφης καλωδιων καπου ή παρεμβολη απο οικιακες συσκευες κτλ αυτο σημαινει ηλεκτρονικος θορυβος που μεταφραζεται σε επαναλλαμβανομενη μεταφορα ιδιων δεδομενων και τελικα χαμηλη αποδοση γραμμης.Για παραδειγμα στο παλιο μας σπιτι καθε φορα που λειτουργουσε το ασανσερ παγωνε ή επεφτε η γραμμη (dial up). Φαντασου δηλαδη τι γινεται...

 

Εκανα κι εγω αιτηση για 2play.Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι που δεν μπορω να βρω ελευθερη γραμμη στην εξυπηρετηση τους για να ενημερωθω για την πορεια της αιτησης και τα κεντρικα στην Ναυαρινου ουτε κανουν τον κοπο να σηκωσουν κανενα τηλεφωνο.Ευτυχως ανταποκρινονται στα email και μαλλιστα πολυ γρηγορα!

 

Ειναι πολυ νωρις να τα χωσω στην Forthnet ομως :lol:

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κόψω το βίβο και τον ΟΤΕ και να βάλω 2play. Κάνω αίτηση μόνο στην forth και τα υπόλοιπα τα κάνει αυτή???

Αν είναι έτσι 20/8 2Play με τρέλα!!!!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν βαλω και ειμαι στο δυκτιο της τι ταχυτητα θα εχω?ΠΑιζει να μου λεει να 24 και να εχω πραγματικα 8-9mbpps?

 

gia na peseis kato apo 8 prepei na eisai pano apo 4km apo to dslam...

osoi exoun provlimata kai pianoun 3-4mbps... sinithos exoun kai kaki egatastasi spiti tous apo mastorous pou de kseroun na kanoun sostes sindesmologies kai gioseis sta koutia ton polikatikion...

den fteei i forthnet an kapoios de pianei 24mbps to ksanaleo... ETSI EINAI H TEXNOLOGIA aDSL... oso poio kali poiotita grammis toso pio kala tha pianeis... i forthnet noikiazei tis "kales" grammes tou ote kai xrisimopoiei ta kalodia spiti sas... esto kai mia kaki mpriza 'i provlimatiki tilefoniki siskevi na exete to modem tha riksei taxitita!!!

 

opoios de to katalavenei afto kai sinexizei na vrizei tin forthnet... as paratisei ton kosmo tis pliroforikis kai as paei na armeksei ageladia! :lol::p

 

simfona me to parakato pinakaki ego exo line attenuation 30db... tha do theoritika peripou 16mbps... de fteei i forthnet gia afto oute i forthnet poulaei fikia gia metaksotes kordeles... h aDSL2+ exei ORIA OS TEXNOLOGIA! TELOS!

Link to comment
Share on other sites

opoios de to katalavenei afto kai sinexizei na vrizei tin forthnet... as paratisei ton kosmo tis pliroforikis kai as paei na armeksei ageladia! :lol::p
Προσπαθησα να ειμαι λιγακι πιο ευγενικος πριν αλλα οκ :D

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Πάτως παίδες τελευταία έμεινε η tellas με τα 4 Mb μιας και η HOL ακόμα δίνει 2play υπηρεσίες με 6 Mb και 36,99 ευρώ το μήνα και 12 Mb με 40,99 ευρώ το μήνα μαζί με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις και στα δύο πακέτα. Το πακέτο κοστίζει 109 ευρώ και είναι δωρεάν για 3 μήνες. Στο πακέτο υπάρχει και modem ασύρματο της freetz (έτσι γράφεται;) για να μπορεί λέει μελλοντικά να καλύψει και 3play (tv).

 

Πληροφορίες από σταθερό ΟΤΕ στο 13844 και χρέωση 0,03156 ευρω/λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Πάτως παίδες τελευταία έμεινε η tellas με τα 4 Mb μιας και η HOL ακόμα δίνει 2play υπηρεσίες με 6 Mb και 36,99 ευρώ το μήνα και 12 Mb με 40,99 ευρώ το μήνα μαζί με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις και στα δύο πακέτα. Το πακέτο κοστίζει 109 ευρώ και είναι δωρεάν για 3 μήνες. Στο πακέτο υπάρχει και modem ασύρματο της freetz (έτσι γράφεται;) για να μπορεί λέει μελλοντικά να καλύψει και 3play (tv).

 

Πληροφορίες από σταθερό ΟΤΕ στο 13844 και χρέωση 0,03156 ευρω/λεπτό.

 

se pio link vlepis gia tis ipiresies HoL 2play?

Link to comment
Share on other sites

se pio link vlepis gia tis ipiresies HoL 2play?

 

Μόνο τηλεφωνικά προς το παρόν στο 13844.

 

Όταν ρώτησα την κοπέλα πόσο και ρό κάνει να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου είπε 25 εργάσιμες ημέρες δλδ αν κάνεις την αίτηση σήμερα τέλος Ιουλίου θα έχεις την γραμμή σου στη HOL.

 

Σε επόμενη ερώτηση αν η φωνή θα είναι μέσω Voip η απάντηση που πήρα, μάλλον της ξέφυγε, ήταν τώρα μέσω Voip και από Αύγουστο κανονική.

 

Συμπέρασμα δεν μπορεί να καλύψει τώρα κανέναν πραγματικά, για αυτό δεν υπάρχει σχετική ανακοίνωση στο site και στα ΜΜΕ, αλλά από Αύγουστο θα μπορεί να καλύψει την υπηρεσία αυτή. Επομένως επίσημες ανακοινώσεις από τέλος Ιουνίου και μετά για να είναι και μέσα στις 25 εργάσιμες ημέρες που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τηλεφωνικά προς το παρόν στο 13844.

 

Όταν ρώτησα την κοπέλα πόσο και ρό κάνει να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου είπε 25 εργάσιμες ημέρες δλδ αν κάνεις την αίτηση σήμερα τέλος Ιουλίου θα έχεις την γραμμή σου στη HOL.

 

Σε επόμενη ερώτηση αν η φωνή θα είναι μέσω Voip η απάντηση που πήρα, μάλλον της ξέφυγε, ήταν τώρα μέσω Voip και από Αύγουστο κανονική.

 

Συμπέρασμα δεν μπορεί να καλύψει τώρα κανέναν πραγματικά, για αυτό δεν υπάρχει σχετική ανακοίνωση στο site και στα ΜΜΕ, αλλά από Αύγουστο θα μπορεί να καλύψει την υπηρεσία αυτή. Επομένως επίσημες ανακοινώσεις από τέλος Ιουνίου και μετά για να είναι και μέσα στις 25 εργάσιμες ημέρες που λένε.

 

Μα οι περσσότερες εταιρείες μέσω VoIP παίζουν (π.χ Netone,Tellas κ.λ.π). Τι σημαίνει ότι δεν μπορούν να καλύψουν συνδρομητές? Ανακοίνωση δεν υπάρχει στο site επειδή μάλλον θα αλλάξει αφού η HOL θα λανσάρει σύντομα νέα εταιρική ταυτότητα...

Link to comment
Share on other sites

Μα οι περσσότερες εταιρείες μέσω VoIP παίζουν (π.χ Netone,Tellas κ.λ.π). Τι σημαίνει ότι δεν μπορούν να καλύψουν συνδρομητές? Ανακοίνωση δεν υπάρχει στο site επειδή μάλλον θα αλλάξει αφού η HOL θα λανσάρει σύντομα νέα εταιρική ταυτότητα...

 

Ώπα η tellas δεν παίζει μέσω voip μιας και είμαι συνδρομητής της από 06/01/2007. Η netone όντως παίζει μέσω μέσω voip και το λέει μιας και το καλωδιο του τηλεφώνου για φωνή θα πρέπει να μπει πάνω στο modem κάτι που δεν ισχύει όπως είπα για την tellas.

 

Όταν λέω ότι δεν μπορούν να καλύψουν τώρα συνδρομητές, αποψή μου, εννοώ ότι για να δουλεύει μέσω Voip τώρα θα πρέπει να βάλεις το καλώδιο του τηλεφώνου πάνω στο modem. Σωστα; Τι θα γίνει δλδ από τον Αύγουστο θα πάρει όλους τους συνδρομητές της και θα τους πει να αλλάξουν την συνδεσμοτολογία; Λίγο τραβηγμένο ακούγεται αυτό.

 

Πιστεύω μία και καλή τον Αύγουστο και ολοκληρωμένα και ταυτόχρονα τον Αύγουστο δεν θα έχουν μεγάλη πίεση μιας και όλοι πάνε διακοπές.:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Πιστεύω μία και καλή τον Αύγουστο και ολοκληρωμένα και ταυτόχρονα τον Αύγουστο δεν θα έχουν μεγάλη πίεση μιας και όλοι πάνε διακοπές.:lol: :lol: :lol:

 

1)Eγώ νόμιζα πως το Zisto είναι VoIP. Τέλως πάντων...

2)Δεν τη παίρνει μέχρι τον Αύγουστο. Κυρίως λόγω Vodafone (καταλαβαίνεις τι εννοώ...)

3)Προσωπικά πιστεύω πως θα παραμείνει VoIP και η τηλεφωνήτρια θα είπε κάποια βλακεία...

Link to comment
Share on other sites

1)Eγώ νόμιζα πως το Zisto είναι VoIP. Τέλως πάντων...

2)Δεν τη παίρνει μέχρι τον Αύγουστο. Κυρίως λόγω Vodafone (καταλαβαίνεις τι εννοώ...)

3)Προσωπικά πιστεύω πως θα παραμείνει VoIP και η τηλεφωνήτρια θα είπε κάποια βλακεία...

 

to mono kalo stin tellas einai oti den Voip ..;)

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

to mono kalo stin tellas einai oti den Voip ..;)

 

Το πρόβλημά μου ως χρήστης της tellas και του zisto ήταν μέχρι να συνδεθώ. Από εκεί και μετά σταθερή ταχύτητα στο 98% των συνδέσεών μου. Καθαρό και σταθερό download στα 426-450 kb/sec και upload στα 50-70 kb/sec.

Link to comment
Share on other sites

Πάτως παίδες τελευταία έμεινε η tellas με τα 4 Mb μιας και η HOL ακόμα δίνει 2play υπηρεσίες με 6 Mb και 36,99 ευρώ το μήνα και 12 Mb με 40,99 ευρώ το μήνα μαζί με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις και στα δύο πακέτα. Το πακέτο κοστίζει 109 ευρώ και είναι δωρεάν για 3 μήνες. Στο πακέτο υπάρχει και modem ασύρματο της freetz (έτσι γράφεται;) για να μπορεί λέει μελλοντικά να καλύψει και 3play (tv).

 

Πληροφορίες από σταθερό ΟΤΕ στο 13844 και χρέωση 0,03156 ευρω/λεπτό.

 

Για μπείτε και εδώ για να δείτε τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε τι upload εχεις???

 

512 :D

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

 

Λοιπόν, έχει καταλύξει κωμοδία το πρόβλημα που έχω. Από 24/5 μου έχουν ενεργοποιήσει το 2play. Ενώ τηλέφωνο έχω κανονικά και με καλή ποιότητα, εφάμιλη του ΟΤΕ, internet ΔΕΝ εχω δει ακόμα!!!!!!:mad: :mad:

Από 25/5 το έχω δώσει βλάβη, τηλέφωνα επί τηλεφώνων και τίποτα μέχρι και σήμερα. Μέχρι που αγόραρα και καινούργιο ρουτεράκι μπας και το USR που μου έστειλαν έχει πρόβλημα. Ρε παιδιά ΤΙΠΟΤΑ!!!! Δεν συχρονίζει καν!

Παιδιά βοηθήστε! Τι να κάνω άλλο πια? Έχω περάσει ΤΙΣ ΩΡΕΣ στην αναμονή, και όλο υπεκφιγές ακούω! Ξέρετε δεν βλέπουμε κάτι, ξέρετε μήπως φταίει το ρούτερ, ξέρετε μήπως δεν τα έχετε συνδέσει σωστά και παπαρ... μάντολες!!!!

Είμαι 18 μέρες χωρίς internet και δεν βλέπω να γίνεται τίποτα!!!! Άρχησα πλέων να απηλώ με καταγγελείες, τι άλλο να κάνω!! Πείτε και εσείς ρε παιδιά κάτι! Οποιαδήποτε γνώμη, ή συμβουλή είναι καλοδεχούμενη!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...