Jump to content

[Επίσημο] HTC Kaiser (Tytn II)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας.Προσπαθώ να συνδεθώ μέσω Vodafone ενεργής υπηρεσίας data σε ενα απομακρυσμένο δίκτυο καλώντας ενα τηλ.αριθμό modem. Χρησιμοποιώ το vnc viewer για ppc. Εχω στήσει μια νεα σύνδεση modem στις ρυθμισεις συνδέσεων εχω γράψει τον τηλ.αριθμό +password του modem που καλώ και κάνω χρήση της επιλογης Τηλ.αριθμός κινητού. Δίνω την IP του απομακρυσμένου server και password στο vnc viewer, ξεκινά να κάνει την σύνδεση, γίνεται η κλήση και εμφανίζεται το μήνυμα οτι για αγνωστο λόγο η σύνδεση δεν είναι εφικτή και unable to connect to host. Απο το τηλέφωνο του κινητού καλώντας το απομακρυσμένο modem απαντά κανονικά σαν modem.

Τι φταίει ? Στις ρυθμίσεις στον τύπο γραμμής εχουμε επιλογές για πρωτόκολα και διαφανής και μη διαφανής γραμμή. Τι βάζουμε?

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Προσπαθώ να συνδεθώ μέσω Vodafone ενεργής υπηρεσίας data σε ενα απομακρυσμένο δίκτυο καλώντας ενα τηλ.αριθμό modem. Χρησιμοποιώ το vnc viewer για ppc. Εχω στήσει μια νεα σύνδεση modem στις ρυθμισεις συνδέσεων εχω γράψει τον τηλ.αριθμό +password του modem που καλώ και κάνω χρήση της επιλογης Τηλ.αριθμός κινητού. Δίνω την IP του απομακρυσμένου server και password στο vnc viewer, ξεκινά να κάνει την σύνδεση, γίνεται η κλήση και εμφανίζεται το μήνυμα οτι για αγνωστο λόγο η σύνδεση δεν είναι εφικτή και unable to connect to host. Απο το τηλέφωνο του κινητού καλώντας το απομακρυσμένο modem απαντά κανονικά σαν modem.

Τι φταίει ? Στις ρυθμίσεις στον τύπο γραμμής εχουμε επιλογές για πρωτόκολα και διαφανής και μη διαφανής γραμμή. Τι βάζουμε?

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

εδω πρεπει να επεμβει ο γιατρος μας :)

 

Drmobile ακουει?

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

το έχουμε πει πολλές φορές δεν είναι καλή ρομ αυτή θέλει παπά και άγιο όρος για να δουλέψει.

 

πάντως παιδιά ο zaharakis έχει δίκιο ότι απορίες έχετε όχι σε μένα γιατί δεν ξέρω. όλα τα pm σε αυτόν.

 

Εγω παλι μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο προβλημα. Εννοειται πως αν δω κατι μυστηριο εχει φυγει κατευθειαν :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο προβλημα. Εννοειται πως αν δω κατι μυστηριο εχει φυγει κατευθειαν :)

 

και ουτε προκειται να εχεις Βαγγελη ;)

 

μονο ο θοδωρης εχει τσακωθει με αυτην την ρομ :lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

...και μένα μια χαρά μου πάει, φτου, φτου... μόνο μου συνδέθηκε κατευθείαν το bluetooth (samsung wep200) χωρίς κωδικό αλλά δεν είναι και πολύ σοβαρό, αν εξαιρέσουμε ότι μπορεί κάποιος να μου κλέψει τα αρχεία μου;!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κανα hack να μην ανοίγει το keyboard αυτόματα σε input πεδία? δλδ να ανοίγει μόνο όταν το θέλουμε εμείς. γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση (λιγο off αλλα θελω να την κανω) μιας και με ενδιαφερει η γνωμη σας :)

 

ενω ειναι πασιφανες το ονομα και το επωνυμο σας,τι θα κανατε αν σας στελναν πμ με τον τιτλο και το αναλογο υφος...(ειναι κατι δυστυχως που το εχω συναντησει 3-4 φορες.....)

 

""ελα φιλος"" δωσε μου εκεινο το προγραμμα αλλα και πες μου πως θα το βαλω η και εξηγησε μου κλπ (το εξηγησε μου παει σε ενα κατεβατο απο οτι μπορειτε να φανταστειτε αποριες που εχει ενας νεο εισερχομενος στα wm):O

Μου έχει συμβεί με έναν τύπο (δεν θέλω να αναφέρω nick) που έστελνε κοφτά PMs τύπου "pos na to kano auto?" και τα ήθελε όλα με το κουταλάκι βήμα βήμα. Μετά από 10+ PMs κουράστηκα... Ο τύπος αντί να μάθει να ψαρεύει ήθελε τα ψάρια έτοιμα καθαρισμένα στο πιάτο...

 

Καλή η ευγένεια και να βοηθάμε, αλλά να μην γίνεται κατάχρηση...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην γίνεται κατάχρηση? ααα μου φαίνεται θες και εσύ ενα pm σαν αυτό που έστειλα στο δημήτρη να σε στρώσω :D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Προσπαθώ να συνδεθώ μέσω Vodafone ενεργής υπηρεσίας data σε ενα απομακρυσμένο δίκτυο καλώντας ενα τηλ.αριθμό modem. Χρησιμοποιώ το vnc viewer για ppc. Εχω στήσει μια νεα σύνδεση modem στις ρυθμισεις συνδέσεων εχω γράψει τον τηλ.αριθμό +password του modem που καλώ και κάνω χρήση της επιλογης Τηλ.αριθμός κινητού. Δίνω την IP του απομακρυσμένου server και password στο vnc viewer, ξεκινά να κάνει την σύνδεση, γίνεται η κλήση και εμφανίζεται το μήνυμα οτι για αγνωστο λόγο η σύνδεση δεν είναι εφικτή και unable to connect to host. Απο το τηλέφωνο του κινητού καλώντας το απομακρυσμένο modem απαντά κανονικά σαν modem.

Τι φταίει ? Στις ρυθμίσεις στον τύπο γραμμής εχουμε επιλογές για πρωτόκολα και διαφανής και μη διαφανής γραμμή. Τι βάζουμε?

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

το pc το οποίο θες να συνδεθείς είναι συνέχεια στο internet? υπάρχει ακόμα μηχάνημα με 56κ? αν είναι συνέχεια στο internet δλδ έχεις adsl δεν χρειάζεσαι τόσες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τα εξής δεδομένα και θα ήθελα την γνώμη σας, αν ξέρει κάποιος.

 

Έχω ένα kaiser από Αγγλία της O2. Toυ έχω κάνει hard spl και του έχω βάλει 2 διαφορετικές rom του Dutty με 6.1.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να δω ελληνικά μέσω του sw keyboard.

 

Δοκίμασα τα εξής:

 

PCM keyboard: Μετά τα γνωστά μηνύματα "no current sip" κατάφερα με την βοήθεια του sip change να παίζει μέχρι να ενεργοποιήσεις πάλι το htc home plugin οπου μετά δεν ξαναπαίζει.

 

Hikeyboard: δεν έπαιξε ποτέ

 

 

Στην Rom Dutty's WM6.1 Hybrid UC RTM όπου περιλαμβάνεται το PCM Keyboard είχα την ελπίδα ότι βάζοντας τα 2 ελληνικά αρχεία θα έβλεπα τα ελληνικά αλλά και πάλι τζίφος. Δεν με αφήνει να τα επιλέξω στα options και επομένως παίζει μόνο τις υπόλοιπες γλώσσες.

 

Έχετε καμία ιδέα? Υπάρχει κανένας που να έχει αντιμετωπίσει τέτοια θέματα?

 

 

ΥΓ: Το hw keyboard παίζει μια χαρά τα ελληνικά με το AE Keyboard Mapper version 1.2.1.

Link to comment
Share on other sites

όλα τα δοκίμασες εκτός απο αυτό που δουλεύει.

 

Resco Keyboard.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάνεις τα απαραίτητα soft reset μετά από κάθε εγκατάσταση πληκτρολογίου; Παράξενο μου φαίνεται αυτό που λες! Εάν ακολουθήσεις τις οδηγίες του Πάνου (panosha) στο πρώτο post του thread που κατέβασες το Pocket CM Keyboard και τα Ελληνικά... δεν θα έχεις πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην γίνεται κατάχρηση? ααα μου φαίνεται θες και εσύ ενα pm σαν αυτό που έστειλα στο δημήτρη να σε στρώσω :D

Κάτσε ν' αρχίσω κι εγώ να παίζω με cooked ROMs και θα τρελαθείτε στα PMs... Δε σας χάλασε! :lol: :grin: :lol:

 

Θα πάρω το αίμα μου πίσω! :devil:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά τις οδηγείες και τα soft reset τα έχω ακολουθήσει ευλαβικά. Κάπου είχα διαβάσει ότι το Home plub in δεν σε άφηνε να ενεργοποιήσεις το pcm. Αλλά ενώ το κάνω να δουλέψει με το που ενεργοποιώ το home, γυρνάει στο default keybord.

 

Η πλάκα είναι ότι ύστερα από τόσο φλασάρισμα, εξακολουθεί στο bootup η πρώτη splash screen να είναι της O2 !!!:wacko:

 

Anyway, δοκιμάζω το resco και επανέρχομαι....

 

 

ΥΓ: Thanx για την άμεση ανταποκριση σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Προσπαθώ να συνδεθώ μέσω Vodafone ενεργής υπηρεσίας data σε ενα απομακρυσμένο δίκτυο καλώντας ενα τηλ.αριθμό modem. Χρησιμοποιώ το vnc viewer για ppc. Εχω στήσει μια νεα σύνδεση modem στις ρυθμισεις συνδέσεων εχω γράψει τον τηλ.αριθμό +password του modem που καλώ και κάνω χρήση της επιλογης Τηλ.αριθμός κινητού. Δίνω την IP του απομακρυσμένου server και password στο vnc viewer, ξεκινά να κάνει την σύνδεση, γίνεται η κλήση και εμφανίζεται το μήνυμα οτι για αγνωστο λόγο η σύνδεση δεν είναι εφικτή και unable to connect to host. Απο το τηλέφωνο του κινητού καλώντας το απομακρυσμένο modem απαντά κανονικά σαν modem.

Τι φταίει ? Στις ρυθμίσεις στον τύπο γραμμής εχουμε επιλογές για πρωτόκολα και διαφανής και μη διαφανής γραμμή. Τι βάζουμε?

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Την ίδια απορία με τον WebVirus έχω κι εγώ... Το απομακρυσμένο δίκτυο είναι στο internet; Αν ναι τότε απλά μπαίνεις με το IP του και τελειώνει η υπόθεση.

 

Αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω στην περίπτωσή σου το απομακρυσμένο δίκτυο δεν έχει καμία πρόσβαση στο internet και απλά εσύ προσπαθείς να συνδεθείς σε κάποιο modem που περιμένει στην άλλη άκρη. Είσαι σίγουρος ότι γίνεται αυτό; Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ, πάντα συνδέομαι μέσω internet. Δοκίμασε να καλέσεις από modem σταθερού PC να δεις αν παίζει. Πάντως με ταχύτητες modem αναρωτιέμαι αν θα έχει νόημα να παίζεις με VNC...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

@ fm169

 

Η συνδεέσαι από modem σε modem, ή συνδέεσαι στο Internet και μέσω μιας πραγματικής ip που έχει το απομακρυσμένο pc σου (το οποίο είναι στο internet και είναι ανοικτή η πόρτα του vnc στο firewall) συνδεέσαι.

 

Στη περίπτωση σου έχεις διασύνδεση modem με modem και επόμενως θα πρέπει να ρυθμίσεις τα 2 modem να 'μιλήσουν΄την ίδια γλώσσα.

 

Αρα ή πειραματίζεσαι με τις ρυθμίσεις ή ρωτάς σε καποιο ίσως πιο εξειδικευμένο forum (πχ στο support forum του κατασκευαστή του modem σου).

 

ΥΓ Θα πρέπει να πάρει ip το κινητό σου από το ίδιο δίκτυο του απομακρυσμένου pc για να μπορέσει στην συνέχεια να βρει το vnc server. Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το dhcp στο απομακρυσμένο pc.

Link to comment
Share on other sites

όλα τα δοκίμασες εκτός απο αυτό που δουλεύει.

 

Resco Keyboard.

 

Τελικά το Resco παίζει.....

 

και δεν το είχα σε εκτίμηση τόσο χρόνια για να είμαι ειλικρινής :O

 

Thanx πάντως.....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η πλάκα είναι ότι ύστερα από τόσο φλασάρισμα, εξακολουθεί στο bootup η πρώτη splash screen να είναι της O2 !!!:wacko:

 

Ean den sou aresei... tin allazoume. :happy:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και ουτε προκειται να εχεις Βαγγελη ;)

 

μονο ο θοδωρης εχει τσακωθει με αυτην την ρομ :lol::lol:

 

Σε τοσο οριακο σημειο ειναι οι σχεσεις τους? :lol:

Περα απο την πλακα παιδια, εχουμε φτασει να βλεπουμε custom ROMs να ειναι πιο αξιοπιστες απο τις εργοστασιακες, κι αυτο ειναι πραγματι αξιοθαυμαστο.

Βεβαια, αν αναλογιστει κανεις οτι με μια κοινοτητα τοσων ατομων σε ελληνικα και ξενα φορα, το feedback απο τη χρηση αυτων των ROM ειναι τοσο αμεσο και οι οποιες τροποποιησεις-βελτιωσεις, ακαριαιες, δεν θα επρεπε να μας παραξενευει.

Ερωτηση. Εχει ασχοληθει κανεις να φτιαξει μια ελληνικη ROM που να βασιζεται σε καποια απο τις custom WWE 6.1?

Μηπως να αναλαβουμε δραση (αν και ο χρονος που απαιτειται δεν βλεπω απο που θα βρεθει...) ? :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Προσπαθώ να συνδεθώ μέσω Vodafone ενεργής υπηρεσίας data σε ενα απομακρυσμένο δίκτυο καλώντας ενα τηλ.αριθμό modem. Χρησιμοποιώ το vnc viewer για ppc. Εχω στήσει μια νεα σύνδεση modem στις ρυθμισεις συνδέσεων εχω γράψει τον τηλ.αριθμό +password του modem που καλώ και κάνω χρήση της επιλογης Τηλ.αριθμός κινητού. Δίνω την IP του απομακρυσμένου server και password στο vnc viewer, ξεκινά να κάνει την σύνδεση, γίνεται η κλήση και εμφανίζεται το μήνυμα οτι για αγνωστο λόγο η σύνδεση δεν είναι εφικτή και unable to connect to host. Απο το τηλέφωνο του κινητού καλώντας το απομακρυσμένο modem απαντά κανονικά σαν modem.

Τι φταίει ? Στις ρυθμίσεις στον τύπο γραμμής εχουμε επιλογές για πρωτόκολα και διαφανής και μη διαφανής γραμμή. Τι βάζουμε?

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

Με Direct Modem Connection στη ουσία δεν υλοποιείται δίκτυο tcp/ip. Υπάρχουν dedicated προγράμματα όπου το ένα βλέπει το άλλο και επικοινωνούν (π.χ. pcAnywhere που κάνει κάτι αντίστοιχο με vnc) ή κάνεις share κάποιους φακέλους και τους βλέπει ο άλλος σαν drives. Ισως το δεύτερο να μπορεί να γίνει

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

θέλει να μπαίνει στο δίκτυο μέσω modem. σίγουρα όμως ένα δίκτυο δεν έχει 56k γραμμή. αν έχει adsl τελείωσε η υπόθεση. βάζει την ip και μπήκε κατευθείαν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω καιρό να γράψω σε αυτό το thread γιατί πολύ απλά το καισερακι δεν είχε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, μέχρι πρόσφατα :rolleyes:

 

Τελευταία άρχισε να ξεσυνδέεται από το BT ακουστικό (Plantronics) ξαφνικά και χωρίς λόγο.... στην μέση της κλήσης, πριν την κλήση ή μετά την κλήση :wacko: και το περίεργο είναι ότι μετά δεν συνδεόταν χωρίς soft reset του καισερ !!!!

 

Ωραία μέχρι εδώ..... σκέφτομαι τα ότι το plantronics έχει πρόβλημα (κρίμα καινούριο... μόλις 2 μηνών :mad:). Έλα όμως που έβαλα για να κάνω την δουλειά μου το samsung wep200 που είχα από παλιά και μου παρουσίασε μια από τα ίδια :confused:

 

Οπότε είναι θέμα κάισερ ξεκάθαρα.... Να πως ότι δεν έχω κάνει hard reset ποτέ μέχρι σήμερα (6 μήνες το έχω το κάισερ) και επίσης κάνω περίπου 1 με 2 soft reset τον μήνα αν και λέω πολύ.... Έχει πολύ λίγες εφαρμογές φορτωμένες και είναι η μαμίσια ρομ:O

 

Προς το παρόν βολέυομαι με το handsfree που είχε στο κουτί, αλλά πρέπει να το βγάζω για να το φορτίσω κλπ... οπότε δεν βολεύει :worry:

 

Μήπως έχετε κάτι να προτείνετε ;

 

Ευχαριστώ

:)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά στην καλωδίωση ενός generic φορτιστή με τον HTC. Γι' αυτό και μερικά HTC μπορεί να μη δουλεύουνε άριστα με τέτοιους φορτιστές:

 

"It's not the ROM, it's the charger. Generic chargers are not wired the same as HTC chargers. HTC shorts pins 4-5 on the mini-USB end of the cable signaling the phone to enter into charge mode. Normal mini-usb chargers don't and so it's intermittent. If you purchase an HTC charger OR modify a cable the problem will be solved.

 

If you have other HTC phones, you'll see similar issues, especially when the battery is <10%."

 

Την έπαθα πρίν από 1-2 μήνες κι έμεινα χαμένος κάπου στην Αθήνα και την έψαγα λίγο: Κοίτα εδώ για περισσότερα..

 

Λοιπόν το έψαξα το θέμα. Οπως είπες θέλει κόλλημα στα ποδαράκια 4 και 5. Το ενδιαφέρνο πάντως είναι ότι λένε πως ίσως είναι θέμα software. Δηλαδή εξετάζει σαν software την κατάσταση στο ποδαράκι 5 και ανάλογα βάζει το κινητό σε charge mode ή όχι. Στα miniUSB το ποδαράκι 1 είναι +5V και το 4 η γείωση. Μάλλον θέλει να βλέπει στο 5 την γείωση. Φυσικά για να πουλάνε τον δικό τους στα 30ευρώ.

 

Ειχα πάρει έναν motorola με 10ευρώ οπότε τελικά έκανα τις κολλήσεις. Για οποιον ενδιαφέρεται ανέβασα και τις φωτο. Στην πρώτη θέλει με κοφτήρα κόψιμο το πλαστικό από το πλάι.

 

Το δοκίμασα σήμερα πρωϊ και άρχισε να φορτίζει. Αλλά δεν το τέσταρα και πολυ (σπίτι - δουλειά = 3λεπτά, συνήθως πάω με τα πόδια, μην με μισήσετε).

 

Το μόνο που με προβλημάτισε όταν δοκίμαζα μετά τις κολλήσεις είναι ότι αν δώσεις ρεύμα στο 1 τότε περνάει και στο 4,5 αλλά αν δώσεις στο στο 4,5 τότε δεν περνάει στο 1 (ή ανάποδα). Μάλλον έχει δίοδο και έτσι πρέπει να είναι. Ξέρετε τίποτα πάνω σε αυτό.

 

Θα δοκιμάσω καλύτερα και θα σας ξαναπω τι γίνετε.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...