Jump to content

[Επίσημο] HTC Kaiser (Tytn II)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
αυτός ο player ποτέ δεν μ'άρεσε. ένα design της προκοπής δεν μπορούν να φτιάξουν. ειδικά δηλαδή αν δεν χρησιμοποιείς πενάκι δεν το δουλεύεις με καμία παναγία το πρόγραμμα.

 

De tha diafwnisw mazi sou alla eidika oi teleftaies ekdoseis me to enswmatomeno youtube player einai poly aksiologes mias kai paizei kanonika video apo to youtube me ena aplo klik kai den xreiazetai tipota allo! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αποφάσισα και 'γω να το πάρω το TyTN II και έχω δύο ερωτησούλες γι' αυτούς που το έχουν καιρό.

 

1. Πήγα και το είδα από κοντά σε μια fnac εδώ στο Βέλγιο για να διαπιστώσω μόνος μου το μέγεθος, βάρος κλπ. Είχα διαβάσει πολλά reviews για το συγκεκριμένο μαραφέτι αλλά όταν το πιασα στα χέρια μου απέκτησα την απορία κατά πόσο είναι ανθεκτικό το σύστημα της slide οθόνης. Και εξηγώ: το δείγμα που έπιασα στα χέρια μου σίγουρα είχε κακοποιηθεί από όλους αυτούς που το περιεργάζονται (έλειπε πχ ένα κουμπί από το πληκτρολόγιο) αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν σαν να είχε χαλαρώσει λίγο η οθόνη. Για να γίνω πιο ακριβής το 1 - 1.5 εκατοστό του slide το έκανε χωρίς σχεδόν αντίσταση ενώ μετά ένιωθες ότι ήταν πιο σκληρό και γλιστρούσε δυσκολότερα. Ρωτάω λοιπόν εσάς που το έχετε καιρό αν αυτό είναι έτσι από την αρχή, αν έχει γίνει και σε σας ή αν ήταν αποτέλεσμα της κακομεταχείρισης του δείγματος.

 

2. Θα πάρω bluetooth ακουστικό και σκέφτομαι να πάρω ένα της samsung. Φαντάζομαι ότι δεν θα έχει Bugs στο pairing δεδομένου ότι δεν είναι HTC. Σωστά;

 

Θα το αγοράσω από Βέλγιο με την αγγλική (μόνο) rom (τα ελληνικά δε με απασχολούν) και το βρήκα στα 680 ευρώ περίπου. Η τιμή μου φάνηκε λογική γιατί είδα ότι στην Ελλάδα πωλείται ακριβότερα (βλ. Πλαίσιο). Η ατυχία είναι βέβαια ότι το βέλγικο pixmania το δίνει 570 ευρώ μόνο αλλά δυστυχώς έχει πάνω μόνο γαλλικά ή ολλάνδικά.

 

Αυτά για αρχή. Μπορεί να ακολουθήσουν κι άλλα!

 

Να κανω μια flame ερωτηση? Γιατι δεν κοιτας και το Cruise ?:X ...εκτος εαν θελεις sliding keyboard βεβαια οποτε πας σε Kaizer με κλειστα ματια...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αποφάσισα και 'γω να το πάρω το TyTN II και έχω δύο ερωτησούλες γι' αυτούς που το έχουν καιρό.

 

1. Πήγα και το είδα από κοντά σε μια fnac εδώ στο Βέλγιο για να διαπιστώσω μόνος μου το μέγεθος, βάρος κλπ. Είχα διαβάσει πολλά reviews για το συγκεκριμένο μαραφέτι αλλά όταν το πιασα στα χέρια μου απέκτησα την απορία κατά πόσο είναι ανθεκτικό το σύστημα της slide οθόνης. Και εξηγώ: το δείγμα που έπιασα στα χέρια μου σίγουρα είχε κακοποιηθεί από όλους αυτούς που το περιεργάζονται (έλειπε πχ ένα κουμπί από το πληκτρολόγιο) αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν σαν να είχε χαλαρώσει λίγο η οθόνη. Για να γίνω πιο ακριβής το 1 - 1.5 εκατοστό του slide το έκανε χωρίς σχεδόν αντίσταση ενώ μετά ένιωθες ότι ήταν πιο σκληρό και γλιστρούσε δυσκολότερα. Ρωτάω λοιπόν εσάς που το έχετε καιρό αν αυτό είναι έτσι από την αρχή, αν έχει γίνει και σε σας ή αν ήταν αποτέλεσμα της κακομεταχείρισης του δείγματος.

 

2. Θα πάρω bluetooth ακουστικό και σκέφτομαι να πάρω ένα της samsung. Φαντάζομαι ότι δεν θα έχει Bugs στο pairing δεδομένου ότι δεν είναι HTC. Σωστά;

 

Θα το αγοράσω από Βέλγιο με την αγγλική (μόνο) rom (τα ελληνικά δε με απασχολούν) και το βρήκα στα 680 ευρώ περίπου. Η τιμή μου φάνηκε λογική γιατί είδα ότι στην Ελλάδα πωλείται ακριβότερα (βλ. Πλαίσιο). Η ατυχία είναι βέβαια ότι το βέλγικο pixmania το δίνει 570 ευρώ μόνο αλλά δυστυχώς έχει πάνω μόνο γαλλικά ή ολλάνδικά.

 

Αυτά για αρχή. Μπορεί να ακολουθήσουν κι άλλα!

 

1. H poiotita kataskevis tou thewreitai isws i kalyteri pou exoume dei se PPC.

2. Den yparxei problima symbatotitas me opoiodipote bluetooth.

3. http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=154149

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια flame ερωτηση? Γιατι δεν κοιτας και το Cruise ?:X ...εκτος εαν θελεις sliding keyboard βεβαια οποτε πας σε Kaizer με κλειστα ματια...

 

Όπως το πες.

 

1. H poiotita kataskevis tou thewreitai isws i kalyteri pou exoume dei se PPC.

2. Den yparxei problima symbatotitas me opoiodipote bluetooth.

3. http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=154149

 

Ευχαριστώ. Όσο για την τιμή θεωρώ ότι η διαφορά των 50 ευρώ είναι κάτι ανεκτό γιατί εδώ γενικά οτιδήποτε tech είναι συνήθως λίγο πιο ακριβό. Εξάλλου μην ξεχνάς ότι αγοράζω το μοντέλο με τα αγγλικά win το οποίο έρχεται ειδική εισαγωγή μιας και εδώ πωλούνται με γαλλικά ή ολλανδικά. Και δεν ξέρω αν φλασάρονται εδώ ή έρχονται έτσι από Γαλλία και Ολλανδία αντίστοιχα. Και δυστυχώς δε μπορώ να αγοράσω από Ελλάδα το συγκεκριμένο γιατί εδώ θα το πάρω από κάπου που θα πάρω και άλλα προϊόντα και θα το βάλω μέσα σε ειδικό πρόγραμμα χρηματοδότησης.

 

 

 

Επίσης θα εκτιμούσα ένα Pm από κάποιον με κάποια "μαγαζάκια" που θα πρεπε να μπουν σε bookmarks και ό,τι άλλο θεωρεί χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περάστε και μια βολτίτσα από το γνωστό μαγαζάκι (ναι ναι το γωνιακό :p) γιατί κυκλοφόρησε core player 1.2.2. Δεν τον δοκίμασα ακόμα γιατί μόλις "βγήκα" από το μαγαζί :lol:

 

και το λαπτοπ μου λαζαρε μολις την γλυτωσε την καταστροφη :mad:

 

αυτός ο player ποτέ δεν μ'άρεσε. ένα design της προκοπής δεν μπορούν να φτιάξουν. ειδικά δηλαδή αν δεν χρησιμοποιείς πενάκι δεν το δουλεύεις με καμία παναγία το πρόγραμμα.

 

το πιο φιλικό interface για μένα το έχει το audio manager. θα μπορούσε να ήταν και αυτό πολύ καλύτερο αλλά αν θες να χρησιμοποιείς δάχτυλα είναι φοβερό. φυσικά δεν παίζει ότι παίζει το coreplayer αλλά για αυτό έχω και το tcpmp.

 

εσενα δεν στο βρισκουμε πουθενα ουτως η αλλως :p εδω θα κολησουμε??

 

δεν σε βολευει ο core που τα παντα γινονται χωρις πενακι :blink:

σε βολευει ο audio manager με την ηλιθια λογικη να διαβαζει τα παντα χυμα και δεν σου δινει την δυνατοτητα να παιξεις ολοκληρους φακελους :mad:

(παρα πρεπει να κανεις λιστα για να ακουσεις τα κοματια που θελεις με την σειρα που εσυ γουσταρεις)

,οπως παρα πολυ ανετα κανει ο core player :lol:

 

De tha diafwnisw mazi sou alla eidika oi teleftaies ekdoseis me to enswmatomeno youtube player einai poly aksiologes mias kai paizei kanonika video apo to youtube me ena aplo klik kai den xreiazetai tipota allo! ;)

 

αστον Γιαννη ;) θοδωρης ειναι αυτος :p

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εσενα δεν στο βρισκουμε πουθενα ουτως η αλλως :p εδω θα κολησουμε??

 

δεν σε βολευει ο core που τα παντα γινονται χωρις πενακι :blink:

σε βολευει ο audio manager με την ηλιθια λογικη να διαβαζει τα παντα χυμα και δεν σου δινει την δυνατοτητα να παιξεις ολοκληρους φακελους :mad:

(παρα πρεπει να κανεις λιστα για να ακουσεις τα κοματια που θελεις με την σειρα που εσυ γουσταρεις)

,οπως παρα πολυ ανετα κανει ο core player :lol:

 

Etsi... opws ta les einai Dimitri!!! :happy:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Έχω ανάγκη άμεσης υποστήριξης σε σοβαρό θέμα με το kaiser...

Specifications:

 

----> TYTN II unlocked από ORANGE με HardSpL διαδικασία.

 

----> To Bootloader Δείχνει SPL-1.0.OliPoF, CPLD-8

 

----> RΟM: Nothrills με το αντίστοιχο RADIO για WM6.1 που περιέχεται.

 

Χθές το απόγευμα πέρασα στην κάρτα το ελληνικό eortologio που υπάρχει στο SIte tou http://www.TURBOIRC.com το οποίο αν έχω καταλάβει σωστά είναι το ίδιο με αυτό που αντίστοιχο που κυκλοφορεί σε κάποιο thread του Forum. Αφού το πέρασα στην storage card και ξεκίνησα την διαδικασία του install του ζήτησα να το κάνει Αποθήκευση στην storage card.

 

Κάποια στιγμή το install κόλλησε, έτσι αποφάσισα να του κάνω soft reset. Στην συνέχεια μετά το reboot όταν έφτασε στην οθόνη όπου ζητάει το αρχικό password για την είσοδο στο WM, η οθόνη αφού έδειξε το πληκτρολόγιο με τους αριθμούς έσβησε και το μόνο που παραμένει είναι η πάνω Taskbar (δηλ. Taskbar+ Μαύρη οθόνη το υπόλοιπο).

 

Σε εκείνο το σημείο λοιπόν όσες φορές και να έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να κάνω Hardreset με τα Softkeys και το reset button (μάλλον έχει να κάνει με το ότι δεν έχω μπεί στα WM. Επίσης δεν μπορώ να βάλω κωδικό γιατί 1ο) δεν βλέπω τι να πατήσω 2ο) μετά από κάποιες προσπάθεις που έκανα μου έγραψε κάτι για αποτυχημένες προσπάθειες και να πατήσω μια αλληλουχία 'a1b2c3' ώστε να ξαναβάλω τον κωδικό.

 

Προφανώς δεν μπορώ να συνδεθώ με ActiveSync στην παρούσα κατάσταση, πιθανότατα blockarei πριν το Αντίστοιχο process.

 

**** EΡΩΤΗΣEIΣ *****

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνω HardReset την ROM π.χ από το bootloader?

 

Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να flasharw τα πάντα και να αρχίσω από την αρχή?

 

Στους XDA διάβασα κάτι για το MTTY αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά για το πώς χρησιμοποιείται και τι κάνει (επίσης έχει sticky και το γεγονός ότι μπορεί να καταστρέψει το Kaiser)....υπάρχει κάποιος εδώ που να μπόρει να με καθοδηγήσει?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=371154

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=372497&page=2

 

 

Παιδία Pls αν υπάρχει κάποιος που να μπορέσει να με βοηθήσει....ας απαντήσει....ή ας στείλει ένα PM..μήπως μιλήσουμε τηλεφωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων.....αφού έψαξα ότι υπήρχε και δεν υπήρχε η ΠΑΤΕΝΤΑ είναι μία!!!

 

Έκανα installation της ROM απευθείας από την microSD card και δούλεψε. Πέρασε από πάνω ότι βλακεία γινόταν πριν ..και τώρα είναι ΟΚ.

 

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η ύπαρξη από πριν HARDSPL..so αν δεν .... να το κάνετε σύντομα.

 

:!:******** http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=336158 *************:!:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Προσπαθώ να συνδεθώ μέσω Vodafone ενεργής υπηρεσίας data σε ενα απομακρυσμένο δίκτυο καλώντας ενα τηλ.αριθμό modem. Χρησιμοποιώ το vnc viewer για ppc. Εχω στήσει μια νεα σύνδεση modem στις ρυθμισεις συνδέσεων εχω γράψει τον τηλ.αριθμό +password του modem που καλώ και κάνω χρήση της επιλογης Τηλ.αριθμός κινητού. Δίνω την IP του απομακρυσμένου server και password στο vnc viewer, ξεκινά να κάνει την σύνδεση, γίνεται η κλήση και εμφανίζεται το μήνυμα οτι για αγνωστο λόγο η σύνδεση δεν είναι εφικτή και unable to connect to host. Απο το τηλέφωνο του κινητού καλώντας το απομακρυσμένο modem απαντά κανονικά σαν modem.

Τι φταίει ? Στις ρυθμίσεις στον τύπο γραμμής εχουμε επιλογές για πρωτόκολα και διαφανής και μη διαφανής γραμμή. Τι βάζουμε?

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Καλησπέρα,

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις ιδέες!

Τελικά έπαιξε. Αυτό που εκανα ηταν να απενεργοποιήσω το Auto στπν τύπο δικτύου στις ρυθμίσεις τηλεφώνου (εχει Auto, gsm, wcdma) και να επιλέξω GSM. Στις επιλογές ρύθμισης συνδεσης ακολούθησα τις οδηγίες του τηλεφώνου μας δηλ. "εγκατάσταση νεου Modem" , επιλογή "αρ. κινητού τηλεφώνου", εβαλα αριθμό τηλ. και ονομα και Password του απομακρυσμένου Modem και τσεκάρισα την νέα σύνδεση ως ενεργή. Ετρεξα ενα VNC viewer για PPC , εδωσα IP του καλούμενου server στο VNC και αυτόματα πήρε κλήθηκε ο Modem και συνδέθηκα σε ενα απομακρυσμένο δίκτυο απο υπολογιστές οπου κάνεις πλήρη διαχείριση τους σαν να είσαι εκεί.

Οσοι θελήσουν περισσότερη βοήθεια παρακαλώ να ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Εχω εγκαταστ'ησει το Windows mobile device center,σε Windows Vista και δεν μπορώ να συνδέσω με το κινητό τον υπολογιστή.Εχω ελέγξει το firewall και δεν βλέπω να το έχει μπλοκάρει αυτό.Τι άλλο μπορεί να είναι που δεν το αφήνει να συνδεθεί;
george cc
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Έχω ανάγκη άμεσης υποστήριξης σε σοβαρό θέμα με το kaiser...

Specifications:

 

----> TYTN II unlocked από ORANGE με HardSpL διαδικασία.

 

----> To Bootloader Δείχνει SPL-1.0.OliPoF, CPLD-8

 

----> RΟM: Nothrills με το αντίστοιχο RADIO για WM6.1 που περιέχεται.

 

Χθές το απόγευμα πέρασα στην κάρτα το ελληνικό eortologio που υπάρχει στο SIte tou www.TURBOIRC.com το οποίο αν έχω καταλάβει σωστά είναι το ίδιο με αυτό που αντίστοιχο που κυκλοφορεί σε κάποιο thread του Forum. Αφού το πέρασα στην storage card και ξεκίνησα την διαδικασία του install του ζήτησα να το κάνει Αποθήκευση στην storage card.

 

Κάποια στιγμή το install κόλλησε, έτσι αποφάσισα να του κάνω soft reset. Στην συνέχεια μετά το reboot όταν έφτασε στην οθόνη όπου ζητάει το αρχικό password για την είσοδο στο WM, η οθόνη αφού έδειξε το πληκτρολόγιο με τους αριθμούς έσβησε και το μόνο που παραμένει είναι η πάνω Taskbar (δηλ. Taskbar+ Μαύρη οθόνη το υπόλοιπο).

 

Σε εκείνο το σημείο λοιπόν όσες φορές και να έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να κάνω Hardreset με τα Softkeys και το reset button (μάλλον έχει να κάνει με το ότι δεν έχω μπεί στα WM. Επίσης δεν μπορώ να βάλω κωδικό γιατί 1ο) δεν βλέπω τι να πατήσω 2ο) μετά από κάποιες προσπάθεις που έκανα μου έγραψε κάτι για αποτυχημένες προσπάθειες και να πατήσω μια αλληλουχία 'a1b2c3' ώστε να ξαναβάλω τον κωδικό.

 

Προφανώς δεν μπορώ να συνδεθώ με ActiveSync στην παρούσα κατάσταση, πιθανότατα blockarei πριν το Αντίστοιχο process.

 

**** EΡΩΤΗΣEIΣ *****

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνω HardReset την ROM π.χ από το bootloader?

 

Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να flasharw τα πάντα και να αρχίσω από την αρχή?

 

Στους XDA διάβασα κάτι για το MTTY αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά για το πώς χρησιμοποιείται και τι κάνει (επίσης έχει sticky και το γεγονός ότι μπορεί να καταστρέψει το Kaiser)....υπάρχει κάποιος εδώ που να μπόρει να με καθοδηγήσει?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=371154

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=372497&page=2

 

 

Παιδία Pls αν υπάρχει κάποιος που να μπορέσει να με βοηθήσει....ας απαντήσει....ή ας στείλει ένα PM..μήπως μιλήσουμε τηλεφωνικά.

 

φιλε μου δυστυχως δεν εισαι ο μονος που την εχει πατησει με το συγκεκριμενο προγραμμα εορτολογιου....:O

 

μην το πλησιαζετε γιατι εχει αποδειχθει καταστροφικο τον τελευταιο καιρο :blink:

 

κριμα ταλαιπωρηθηκες ....αφου βρηκες ακρη παλι καλα...

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

και το λαπτοπ μου λαζαρε μολις την γλυτωσε την καταστροφη :mad:

 

 

 

εσενα δεν στο βρισκουμε πουθενα ουτως η αλλως :p εδω θα κολησουμε??

 

δεν σε βολευει ο core που τα παντα γινονται χωρις πενακι :blink:

σε βολευει ο audio manager με την ηλιθια λογικη να διαβαζει τα παντα χυμα και δεν σου δινει την δυνατοτητα να παιξεις ολοκληρους φακελους :mad:

(παρα πρεπει να κανεις λιστα για να ακουσεις τα κοματια που θελεις με την σειρα που εσυ γουσταρεις)

,οπως παρα πολυ ανετα κανει ο core player :lol:

 

 

 

αστον Γιαννη ;) θοδωρης ειναι αυτος :p

 

αμέσως να με πληγώσεις εσύ. να ξέρεις ότι είμαι ευαίσθητος άνθρωπος :D

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το vnc viewer

 

kalimera sas

sinxoresteme an eimai off topic alla kratao akoma apo ti narkosi tou nosokomiou:dizzy::cold::sorry::dizzy:

 

kseroume an litourgei o VNC me tim non stop???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Έχω ανάγκη άμεσης υποστήριξης σε σοβαρό θέμα με το kaiser...

Specifications:

 

----> TYTN II unlocked από ORANGE με HardSpL διαδικασία.

 

----> To Bootloader Δείχνει SPL-1.0.OliPoF, CPLD-8

 

----> RΟM: Nothrills με το αντίστοιχο RADIO για WM6.1 που περιέχεται.

 

Χθές το απόγευμα πέρασα στην κάρτα το ελληνικό eortologio που υπάρχει στο SIte tou http://www.TURBOIRC.com το οποίο αν έχω καταλάβει σωστά είναι το ίδιο με αυτό που αντίστοιχο που κυκλοφορεί σε κάποιο thread του Forum. Αφού το πέρασα στην storage card και ξεκίνησα την διαδικασία του install του ζήτησα να το κάνει Αποθήκευση στην storage card.

 

Κάποια στιγμή το install κόλλησε, έτσι αποφάσισα να του κάνω soft reset. Στην συνέχεια μετά το reboot όταν έφτασε στην οθόνη όπου ζητάει το αρχικό password για την είσοδο στο WM, η οθόνη αφού έδειξε το πληκτρολόγιο με τους αριθμούς έσβησε και το μόνο που παραμένει είναι η πάνω Taskbar (δηλ. Taskbar+ Μαύρη οθόνη το υπόλοιπο).

 

Σε εκείνο το σημείο λοιπόν όσες φορές και να έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να κάνω Hardreset με τα Softkeys και το reset button (μάλλον έχει να κάνει με το ότι δεν έχω μπεί στα WM. Επίσης δεν μπορώ να βάλω κωδικό γιατί 1ο) δεν βλέπω τι να πατήσω 2ο) μετά από κάποιες προσπάθεις που έκανα μου έγραψε κάτι για αποτυχημένες προσπάθειες και να πατήσω μια αλληλουχία 'a1b2c3' ώστε να ξαναβάλω τον κωδικό.

 

Προφανώς δεν μπορώ να συνδεθώ με ActiveSync στην παρούσα κατάσταση, πιθανότατα blockarei πριν το Αντίστοιχο process.

 

**** EΡΩΤΗΣEIΣ *****

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνω HardReset την ROM π.χ από το bootloader?

 

Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να flasharw τα πάντα και να αρχίσω από την αρχή?

 

Στους XDA διάβασα κάτι για το MTTY αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά για το πώς χρησιμοποιείται και τι κάνει (επίσης έχει sticky και το γεγονός ότι μπορεί να καταστρέψει το Kaiser)....υπάρχει κάποιος εδώ που να μπόρει να με καθοδηγήσει?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=371154

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=372497&page=2

 

 

Παιδία Pls αν υπάρχει κάποιος που να μπορέσει να με βοηθήσει....ας απαντήσει....ή ας στείλει ένα PM..μήπως μιλήσουμε τηλεφωνικά.

 

Φιλε μου... συναντησα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν μια εβδομαδα...λυπαμαι που δεν προλαβα να σε βοηθησω..Τη λυση τη βρηκα εδω !! Πολυ ενδιαφερουσα σελιδα θα λεγα ...http://www.navimania.gr/showthread.php?t=4946 ;)

τα ΨΑΡΙΑ δεν ΞΕΡΟΥΝ οτι ΒΡΕΧΕΙ ...;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά την τρίτη παραλαμβάνω από Wind το Kaizer αλλά παρόλες τις σελίδες που διάβασα δεν μπορώ να καταλάβω πολλά. Θα ήθελα να μου πείτε κάποια βασικά πράγματα τι να προσέξω τι προγράμματα προτείνετε να του περάσω γενικές πληροφορίες δλδ.

 

Δεν θα το ζητουσα έτσι χωρίς να έχω ψάξει γιατί γνωρίζω την φιλοσοφία των φορουμ απλα δεν μπορώ να βγάλω άκρη....

 

Ευχαριστώ.

3ipnas mesa mou to zwo!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα το θέμα. Οπως είπες θέλει κόλλημα στα ποδαράκια 4 και 5. Το ενδιαφέρνο πάντως είναι ότι λένε πως ίσως είναι θέμα software. Δηλαδή εξετάζει σαν software την κατάσταση στο ποδαράκι 5 και ανάλογα βάζει το κινητό σε charge mode ή όχι. Στα miniUSB το ποδαράκι 1 είναι +5V και το 4 η γείωση. Μάλλον θέλει να βλέπει στο 5 την γείωση. Φυσικά για να πουλάνε τον δικό τους στα 30ευρώ.

 

Ειχα πάρει έναν motorola με 10ευρώ οπότε τελικά έκανα τις κολλήσεις. Για οποιον ενδιαφέρεται ανέβασα και τις φωτο. Στην πρώτη θέλει με κοφτήρα κόψιμο το πλαστικό από το πλάι.

 

Το δοκίμασα σήμερα πρωϊ και άρχισε να φορτίζει. Αλλά δεν το τέσταρα και πολυ (σπίτι - δουλειά = 3λεπτά, συνήθως πάω με τα πόδια, μην με μισήσετε).

 

Το μόνο που με προβλημάτισε όταν δοκίμαζα μετά τις κολλήσεις είναι ότι αν δώσεις ρεύμα στο 1 τότε περνάει και στο 4,5 αλλά αν δώσεις στο στο 4,5 τότε δεν περνάει στο 1 (ή ανάποδα). Μάλλον έχει δίοδο και έτσι πρέπει να είναι. Ξέρετε τίποτα πάνω σε αυτό.

 

Θα δοκιμάσω καλύτερα και θα σας ξαναπω τι γίνετε.

 

Καταπληκτική η προσπάθειά σου φίλε highway και σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ.. Φαίνεται πως πιάνουν τα χεράκια σου, αν πιάνανε και τα δικά μου σίγουρα θα το προσπαθούσα.. Να σου πω ακριβώς τι συμβαίνει και με μένα για χάρη της εκσφαλμάτωσης..

Λοιπόν, όταν συνδέω τον generic φορτιστή μου στο αυτοκίνητο πάντα δουλεύει για περίπου ένα δίωρο.. από κει κι έπειτα του κάνω softreset, συνεχίζει και φορτίζει αλλά όχι πάνω από μισή ώρα.. στο επόμενο ή μεθεπόμενο softreset η φόρτιση σταματάει τελείως..

Αν ήταν 100% hardware το πρόβλημα θα έπρεπε να το κάνει αυτό..? όχι βέβαια.. Ίσως παίζει κάποιο ρόλο η λειτουργία του gps γιατί να μη ξεχνάμε 99% των φορών που το κάιζερ είναι στον φορτιστή του αυτοκινήτου είναι για gps χρήση..

Όταν σταματά η φόρτιση κι αρχίζω να το πασπατεύω το νοιώθω υπερβολικά ζεστό (gps μετά από ένα δίωρο), μέχρι να γίνει το softreset κρυώνει λίγο και παίζει μέχρι να ξαναζεσταθεί -ή τερματίζεται κάποια buggy λειτουργία του gps? λες να συνδέεται με το πρόβλημα gps-kaiser κατανάλωση μπαταρίας μετά από χρήση gps και θέλει softreset για να στρώσει?

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα posts για τις cooked roms δίνουν και παίρνουν καλό θα ήταν για τους νέους χρήστες να σημειώσουμε τα παρακάτω:

 

1. Αν είστε αρχάριος χρήστης και το τηλ. σας είναι ελληνικό και σας ενδιαφέρουν τα ελληνικά στο κάιζερ μην προχωρήσετε σε κάποια custom rom γιατί βάζετε τη συσκευή (και τη μικρή σας επένδυση) σε ρίσκο καλής (μέχρι καθόλου) λειτουργίας χάνοντας και την software εγγύηση του κάιζερ.

2. Μία custom rom όσο καλοστημένη και να είναι δε θα δώσει ποτέ καλύτερες επιδόσεις σε προγράμματα έξω από το κέλυφος εργασίας των WM, όπως media players, παιχνίδια, gps software κλπ γιατί αυτές είναι ούτως ή άλλως customised εφαρμογές από τις εταιρείες που τις αναπτύσουν και μόνο αυτές ευθύνονται για τη βέλτιστη χρήση του κώδικα σε συνεργασία με τους drivers του κάιζερ..

 

Μία καλοστημένη rom σίγουρα θα δώσει ταχύτητα στο περιβάλλον των WM αλλά όχι περισσότερα καρέ/sec στο 720Χ576 avi, mpeg ή divx βιντεάκι ή στο Quake που παίζετε στο κάιζερ..

 

Ενόψει των ίσως αναμενόμενων drivers για το video-chip της Ati που υπάρχει μέσα στον Qualcomm επεξεργαστή του κάιζερ και που μέχρι σήμερα δυστυχώς δεν χρησιμοπείται και θα θέλατε καλύτερη αναπαραγωγή γραφικών (video ή 2D-3D), καλό θα ήταν να περιμένατε μέχρι αυτοί να εκδοθούν..

 

(Στην περίπτωση βέβαια που οι xda τους παρουσιάσουν σε κάποια καινούργια rom δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να υπάρχει κάποιο κάιζερ, κάπου, που να έχει μείνει αφλασάριστο..:))

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι άλλο για τους νέους χρήστες: Μη βιαστείτε να το φλασάρετε, αφήστε το με τη μαμήσια ROM για λίγο διάστημα (πχ. ένα μήνα) και κάντε σκληρή χρήση. Έτσι αν σας βγουν προβλήματα στο h/w το επιστρέφετε άφοβα σαν κύριοι χωρίς να έχει πειραχτεί η εγγύηση. :)

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το είδαν...

HTC Raphael (TyTN III)

 

:drool: :drool: :drool:

 

Edit: Απ' τις εικόνες δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι... Λοξό sliding για keypad κάθετα και QWERTY οριζόντια... Χμμμ... Την οθόνη πάντως την κόβω QVGA αν κρίνω απ' το μέγεθος.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το είδαν...

HTC Raphael (TyTN III)

 

:drool: :drool: :drool:

 

Edit: Απ' τις εικόνες δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι... Λοξό sliding για keypad κάθετα και QWERTY οριζόντια... Χμμμ... Την οθόνη πάντως την κόβω QVGA αν κρίνω απ' το μέγεθος.

 

εγω Κωστη το κοβω για παραμυθι ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μου το έχει ματιάξει εμένα... Ενώ έχω απενεργοποιημένα τα ξυπνητήρια, επιμένουν να χτυπάνε 2 από μόνα τους, και σε άλλες ώρες από τα απενεργοποιημένα.
Link to comment
Share on other sites

εγω Κωστη το κοβω για παραμυθι ;)

Μάλλον δίκιο έχεις. Η δεύτερη φώτο με τα σκιτσάκια πάντως φαίνεται αληθινή. Ίσως είναι κάποια γενική πατέντα για sliding της HTC. Σε λίγους μήνες θα ξέρουμε σίγουρα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βγεί pda που να έχει ότι έχει το kaiser + vga οθόνη και video drivers και να είναι πιο δάχτυλο-friendly δεν παίρνω άλλο pda.

 

αχχχχ nvidia

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μου το έχει ματιάξει εμένα... Ενώ έχω απενεργοποιημένα τα ξυπνητήρια, επιμένουν να χτυπάνε 2 από μόνα τους, και σε άλλες ώρες από τα απενεργοποιημένα.

 

Κυριακή αύριο.. Να περάσουμε να σε πάρουμε πρωί-πρωί.. πάρε και το κάιζερ μαζί.. χτένισέ το, καλά ρουχαλάκια και βάλτου και κολονίτσα..:lol::lol::lol::lol:

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Θα το ρίξω σε κολυμπήθρα μέσα έτσι πως πάμε. :mad: Αλλά μετά θα χω άλλα προβλήματα. :lol::lol::lol: Άντε να δούμε τι είναι αυτό τώρα... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...