Jump to content

Σ' έβαλαν κι εσένα εφορευτική στις εκλογές. Και τώρα;


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ως μαθητής τρίτης λυκείου σε ρωτάω από που προκύπτει αυτή η τελευταία σου σκέψη; Έχουμε εμείς καμία υποχρέωση ειδικά αν λάβεις υπόψιν ότι δεν θα ψηφίσουμε κιόλας τελικά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 789
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν θα μπορούσαν τουλάχιστον να δίνουν τα ψηφοδέλτια, μαθητές λυκείου / γυμνασίου;

 

ή φαντάροι;ή κατάδικοι;ή εξωγήινοι;

 

 

Τι άλλο θα ακούσουμε; :wacko::blink::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσαν τουλάχιστον να δίνουν τα ψηφοδέλτια, μαθητές λυκείου / γυμνασίου;

Πάω Δευτέρα λυκείου, και δεν καταλαβαίνω που στηρίζεις την λογική σου. Γιατί να δώσει ένας μαθητής (που τα σαββατοκύριακα τα τρώμε στα φροντιστήρια,) μια μέρα από την ζωή του και το διάβασμα του? Ειδικά είναι υποκρισία να μην αφήνεις να ψηφίσει η Γ λυκείου όπως ορίζει ο νόμος, και να τους ζητάς και εξυπηρέτηση.

 

 

Πέρα απ αυτό, συμφωνώ ότι πρέπει όλοι να κάνουμε το καθήκον μας για το πολιτευμα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ως μαθητής τρίτης λυκείου σε ρωτάω από που προκύπτει αυτή η τελευταία σου σκέψη; Έχουμε εμείς καμία υποχρέωση ειδικά αν λάβεις υπόψιν ότι δεν θα ψηφίσουμε κιόλας τελικά.

Θα σου πω. Προκύπτει:

1) Από την απροθυμία ή λόγω κάποιου κολλήματος, αυτών που έχουν το δικαίωμα ψήφου, να κάνουν αυτήν την αγγαρεία ( όπως θα έχεις πιθανόν διαβάσει στα προηγούμενα μηνύματα).

2) Από τον μεγάλο αριθμό των μαθητών (αν δεν θέλεις εσύ, θα θελήσει κάποιος άλλος).

3) Από το γεγονός ότι δεν χρειάζεται υψηλή νοημοσύνη, στο να μαζέψεις τα ψηφοδέλτια όλων των κομμάτων και να τα δώσεις στον ψηφοφόρο, για να πάει στο παραβάν (ακόμα κι ένα ζώο, αν το εκπαιδεύσεις και δεν υπερβάλλω, θα μπορούσε να κάνει αυτήν την δουλεία ).

 

Πάω Δευτέρα λυκείου, και δεν καταλαβαίνω που στηρίζεις την λογική σου. Γιατί να δώσει ένας μαθητής (που τα σαββατοκύριακα τα τρώμε στα φροντιστήρια,) μια μέρα από την ζωή του και το διάβασμα του? Ειδικά είναι υποκρισία να μην αφήνεις να ψηφίσει η Γ λυκείου όπως ορίζει ο νόμος, και να τους ζητάς και εξυπηρέτηση.

Πόση πια αξία, έχει η μια μέρα από την ζωή σου;! Τι ζωή είναι αυτή;! Εννιά μήνες, ΜΗΝΕΣ, θα "χάσεις" στον στρατό.

Μόνο και μόνο για την εμπειρία, θα έπρεπε να το θέλεις.

Μην αγχώνεσαι όμως. Δεν θα το επέτρεπε καμιά κυβέρνηση να γίνει αυτό, γιατί υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστεί η ψήφος του πολίτη, στην θέα των μαθητών .

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοια αντίδραση από μαθητές…:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια καλή ιδέα.:rolleyes:

 

Μόνο που δεν θα πρέπει να περιορίζονται στους καθηγητές των σχολείων, τα οποία λειτουργούν ως εκλογικά κέντρα. :D

 

 

Ασφαλώς θα μπορούν να υπάρχουν και απαλλαγές σε ετεροδημότες κτλ.

 

Το γεγονός πάντως είναι ότι είναι οι μόνοι μάλλον δημόσιοι υπάλληλοι που λόγω των εκλογών 2 τουλάχιστον ημέρες δεν εργάζονται. Δεν γνωρίζω αν αμοίβονται ή όχι γι αυτές αλλά και πάλι δεν παίζει ρόλο.

 

Θα μπορούσαν να αναθέτουν στο διευθυντή κάθε σχολείου που λειτουργεί ως εκλογικό κέντρο να ορίζει ποιοι από τους καθηγητές του θα είναι στις εφορευτικές επιτροπές.

 

Το θεωρώ πολύ εύκολο να γίνει κι επίσης πιο δίκαιο για όλους. Ειδικά αν οι δυο μέρες αμοίβονται δεν τίθεται και θέμα επιπλέον αμοιβής που αναφέρθηκε προηγουμένως.

 

Τόσα χρόνια σε κάθε εκλογική διαδικασία απορώ γιατί δεν το σκέφτεται κανείς κι αν το σκέφτεται που σκοντάφτει και δεν υλοποιείται. Και αντί γι αυτό στέλνουν ειδοποιητήρια αδιακρίτως σε πολίτες χωρίς να γνωρίζουν αν είναι ετεροδημότες που λόγω απόστασης απαλλάσσονται από την υποχρέωση ψήφου, είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι και εργάζονται τα Σαββατοκύριακα ή οτιδήποτε άλλο με αποτέλεσμα κάθε φορά η εφορευτικές επιτροπές να είναι αποδεκατισμένες με αστεία κάποιες φορές περιστατικά με την αστυνομία να τρέχει σε σπίτια να ψάχνει κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μην ακούω ΓΕΛΟΊΕΣ δικαιολογίες τύπου μου χρωστάει το κράτος ή δεν πάω γιατί λεφτά σε όλους η κανέναν κτλ. Ναι, οκ, ισχύουν αυτά παιδιά, αλλά μην τα παρουσιάζετε σαν λόγους για να μη πάτε. Δεν πηγαίνετε γιατί πολύ απλά βαριέστε (το 95%). Αν δεν έπαιρνε λεφτά ο δικαστικός αντιπρόσωπος, δε νομίζω να άλλαζε κάτι στη προσέλευση.

Πολυ ωραια τα λετε καποιοι, περι δημοκρατιας και "υποχρεωσεων" των πολιτων!!

Εμενα που με καλουνε τριτη συνεχομενη!!! φορα τι πρεπει να πω;;....... σε μια πολη 80000 κατοικων (ασχετα ποσοι ειναι ψηφοφοροι). Την πρωτη φορα πηγα ολη μερα εκει ενω ειχα σπιτι τα διδυμα μωρα μου (μηνων), με τη γυναικα μου μονη της! Και ομως πηγα!! Πηγα και τη δευτερη!

Τωρα ομως παραγινε. Και στο κατω κατω (ισως κακως) σιχαινομαι την πολιτικη και τους πολιτικους, και τωρα ακομη περισσοτερο! Αν καποιοι το βλεπετε αλλιως, ας πατε ΕΣΕΙΣ εθελοντικα. Αυτη τη φορα..... ναι ΔΕΝ γουσταρω να παω παλι εγω!!!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορούσαν να υποχρεώνουν τους εκπροσώπους των κομμάτων που βρίσκονται σε κάθε εκλογικό κέντρο σχεδόν, αν θέλουν να παραβρίσκονται κατά την καταμέτρηση στο τέλος της ημέρας, να παραμένουν και καθόλη τη διάρκεια της, μοιράζοντας τα ψηφοδέλτια.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα λετε καποιοι, περι δημοκρατιας και "υποχρεωσεων" των πολιτων!!

Εμενα που με καλουνε τριτη συνεχομενη!!! φορα τι πρεπει να πω;;....... σε μια πολη 80000 κατοικων (ασχετα ποσοι ειναι ψηφοφοροι). Την πρωτη φορα πηγα ολη μερα εκει ενω ειχα σπιτι τα διδυμα μωρα μου (μηνων), με τη γυναικα μου μονη της! Και ομως πηγα!! Πηγα και τη δευτερη!

Τωρα ομως παραγινε. Και στο κατω κατω (ισως κακως) σιχαινομαι την πολιτικη και τους πολιτικους, και τωρα ακομη περισσοτερο! Αν καποιοι το βλεπεται αλλιως, ας πατε ΕΣΕΙΣ εθελοντικα. Αυτη τη φορα..... ναι ΔΕΝ γουσταρω να παω παλι εγω!!!

 

Επειδή δεν με έχουν καλέσει ποτέ, θα μπορούσες να γράψεις το περιεχόμενο της πρόσκλησης; Εκτός φυσικά από το όνομα και όποια αλλά προσωπικά στοιχεία.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω. Προκύπτει:

1) Από την απροθυμία ή λόγω κάποιου κολλήματος, αυτών που έχουν το δικαίωμα ψήφου, να κάνουν αυτήν την αγγαρεία ( όπως θα έχεις πιθανόν διαβάσει στα προηγούμενα μηνύματα).

2) Από τον μεγάλο αριθμό των μαθητών (αν δεν θέλεις εσύ, θα θελήσει κάποιος άλλος).

3) Από το γεγονός ότι δεν χρειάζεται υψηλή νοημοσύνη, στο να μαζέψεις τα ψηφοδέλτια όλων των κομμάτων και να τα δώσεις στον ψηφοφόρο, για να πάει στο παραβάν (ακόμα κι ένα ζώο, αν το εκπαιδεύσεις και δεν υπερβάλλω, θα μπορούσε να κάνει αυτήν την δουλεία ).

 

 

Πόση πια αξία, έχει η μια μέρα από την ζωή σου;! Τι ζωή είναι αυτή;! Εννιά μήνες, ΜΗΝΕΣ, θα "χάσεις" στον στρατό.

Μόνο και μόνο για την εμπειρία, θα έπρεπε να το θέλεις.

Μην αγχώνεσαι όμως. Δεν θα το επέτρεπε καμιά κυβέρνηση να γίνει αυτό, γιατί υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστεί η ψήφος του πολίτη, στην θέα των μαθητών .

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοια αντίδραση από μαθητές…:worry:

 

μα λεω οτι κανονικα θα πρεπει ολοι να αναλαμβανουν την ευθυνη τους ως ενηλικες. ως ανθρωπος χωρις πολιτικα δικαιωματα ακομα, δεν νομιζω οτι εχω να εξυπηρετησω καποιο συγκεκριμενο σκοπο ή εργο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορούσαν να υποχρεώνουν τους εκπροσώπους των κομμάτων που βρίσκονται σε κάθε εκλογικό κέντρο σχεδόν, αν θέλουν να παραβρίσκονται κατά την καταμέτρηση στο τέλος της ημέρας, να παραμένουν και καθόλη τη διάρκεια της, μοιράζοντας τα ψηφοδέλτια.

 

Δεν βλέπεις καποιο ασυμβίβαστο στην προταση σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπεις καποιο ασυμβίβαστο στην προταση σου;

 

 

Στην καταμέτρηση δεν παρεβρίσκονται κανονικά τόσα χρόνια ;

 

Εκεί δεν υπάρχει θέμα με το αδιάβλητο των εκλογών ;

 

Οι πολίτες που ορίζονται μέχρι σήμερα στις εφορευτικές γνωρίζει κανείς αν δεν λειτουργούν υστεροβούλως ;

 

Το να μη δοθεί κάποιο ή κάποια ψηφοδέλτια προς όφελος των υπολοίπων (το μόνο που σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να κάνει ένα μη αξιόπιστο μέλος εφορευτικής) το ελέγχει ο δικαστικός αντιπρόσωπος και μπορεί να το κάνει κάποιο μέλος εφορευτικής χωρίς να είναι απαραίτητα "δηλωμένος" εκπρόσωπος ή υποστηρικτής κόμματος.

 

Σε κάθε περίπτωση την εγκυρότητα των εκλογών την ορίζει ο παρευρισκόμενος δικαστικός αντιπρόσωπος.

 

Έτσι κι αλλιώς υπάρχει ασυμβατότητα να οριστεί με την ισχύουσα διαδικασία μέλος εφορευτικής άτομο που θα προοριζόταν ως εκπρόσωπος κόμματος ;

 

Δηλωμένος ή μη, φανερός ή κρυφός, ο δικαστικός αντιπρόσωπος και οι υπόλοιποι παρευρισκόμενοι διασφαλίζουν την εγκυρότητα των εκλογών.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα λετε καποιοι, περι δημοκρατιας και "υποχρεωσεων" των πολιτων!!

Εμενα που με καλουνε τριτη συνεχομενη!!! φορα τι πρεπει να πω;;....... σε μια πολη 80000 κατοικων (ασχετα ποσοι ειναι ψηφοφοροι). Την πρωτη φορα πηγα ολη μερα εκει ενω ειχα σπιτι τα διδυμα μωρα μου (μηνων), με τη γυναικα μου μονη της! Και ομως πηγα!! Πηγα και τη δευτερη!

Τωρα ομως παραγινε. Και στο κατω κατω (ισως κακως) σιχαινομαι την πολιτικη και τους πολιτικους, και τωρα ακομη περισσοτερο! Αν καποιοι το βλεπετε αλλιως, ας πατε ΕΣΕΙΣ εθελοντικα. Αυτη τη φορα..... ναι ΔΕΝ γουσταρω να παω παλι εγω!!!

Πω-πω.... ειναι να μην παρουν φορα, μετα σε καλουν συνεχεια :lol: Το ιδιο κανουν και σε εμενα, μου εχουν στειλει χαρτι 3-4 φορες και 2 φορες πηγα να ψηφισω και μου ειπαν εκει οτι ειμαι στη επιτροπη, ημουν επιτροπη στο ιδιο το εκλογικο τμημα που ψηφιζα.

Τωρα.... το ποσες φορες πηγα ή εκατσα εκει κυριακατικα ειναι :secret:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα λετε καποιοι, περι δημοκρατιας και "υποχρεωσεων" των πολιτων!!

Εμενα που με καλουνε τριτη συνεχομενη!!! φορα τι πρεπει να πω;;....... σε μια πολη 80000 κατοικων (ασχετα ποσοι ειναι ψηφοφοροι). Την πρωτη φορα πηγα ολη μερα εκει ενω ειχα σπιτι τα διδυμα μωρα μου (μηνων), με τη γυναικα μου μονη της! Και ομως πηγα!! Πηγα και τη δευτερη!

Τωρα ομως παραγινε. Και στο κατω κατω (ισως κακως) σιχαινομαι την πολιτικη και τους πολιτικους, και τωρα ακομη περισσοτερο! Αν καποιοι το βλεπετε αλλιως, ας πατε ΕΣΕΙΣ εθελοντικα. Αυτη τη φορα..... ναι ΔΕΝ γουσταρω να παω παλι εγω!!!

Πήγες 2 φορές όμως. Και μπράβο σου. Κάποιοι όμως βαριούνται να πάνε ακόμα και πρώτη ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

^ Σωστος ! Αξιος ο Titarasaudi :respect:

Δεν πιστευω να τη ''λες'' σε εμενα :lol:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα διπλά να μου δίνανε από αυτά που παίρνουν οι δικαστικοί πάλι δεν θα πήγαινα.

Συνεργός σε αυτό το κουκλοθέατρο που ξεδιάντροπα το ονομάζουν δημοκρατία χωρίς φυσικά να έχει καμία σχέση δεν πρόκειται να γίνω.

Ας αποφασίσει πρώτα το κομματικό κράτος της χώρας μας να γίνει δημοκρατία και μετά ας έχει απαιτήσεις από τον λαό.

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα διπλά να μου δίνανε από αυτά που παίρνουν οι δικαστικοί πάλι δεν θα πήγαινα.

Συνεργός σε αυτό το κουκλοθέατρο που ξεδιάντροπα το ονομάζουν δημοκρατία χωρίς φυσικά να έχει καμία σχέση δεν πρόκειται να γίνω.

Ας αποφασίσει πρώτα το κομματικό κράτος της χώρας μας να γίνει δημοκρατία και μετά ας έχει απαιτήσεις από τον λαό.

 

Φίλε συμφορίτη, η δημοκρατία έχει ανάγκη από όλους μας, και όχι από αφορισμούς.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα διπλά να μου δίνανε από αυτά που παίρνουν οι δικαστικοί πάλι δεν θα πήγαινα.

Συνεργός σε αυτό το κουκλοθέατρο που ξεδιάντροπα το ονομάζουν δημοκρατία χωρίς φυσικά να έχει καμία σχέση δεν πρόκειται να γίνω.

Ας αποφασίσει πρώτα το κομματικό κράτος της χώρας μας να γίνει δημοκρατία και μετά ας έχει απαιτήσεις από τον λαό.

 

 

Άριστα τα λεει ο φίλτατος και μάλιστα δε θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει πιο εύστοχες εκφράσεις.

Όχι λοιπόν και να με καλούσαν δεν θα πήγαινα. Υποχρέωση;;; Από που κι ως που;;;κάθε φορά τα ίδια έχουμε.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συμφορίτη, η δημοκρατία έχει ανάγκη από όλους μας, και όχι από αφορισμούς.

Δεν υπάρχει κανένας αφορισμός και απορώ που λες κάτι τέτοιο.

Όταν διαβάζω σε προηγούμενες σελίδες περί υποχρέωση προς την δημοκρατία από τον πολίτη αλλά κανένα σχόλιο προς αυτή τότε κάτι δεν πάει καλά.

Ο πωλητής δεν έχει καμία υποχρέωση από ένα κράτος που έχει κρατήσει από το σημερινό πολίτευμα μόνον την ονομασία του.

Link to comment
Share on other sites

Ως δικηγόρος και δικαστικός αντιπρόσωπος σε αρκετές εκλογές, αλλά και ως ενεργός πολίτης θα επισημάνω κάποια πράγματα :

1) Καταρχάς δηλώνω πάντα συμμετοχή στην κλήρωση για τις εκλογές, επιλέγοντας να διοριστώ οπουδήποτε μέσα στη χώρα, καθώς θεωρώ υποχρέωση μου έναντι της δημοκρατίας να το κάνω καθώς και ύψιστο δικαίωμα και κατάκτηση την ψήφο μου.

2) Θεωρώ κακή ποιοτικά την δημοκρατία μας, αλλά αυτό είναι πάντα σε συνάρτηση με τους ψηφοφόρους. Εμείς είμαστε οι κύριοι υπεύθυνοι αυτής της κατάστασης και όχι τα κόμματα, ή τα κομματοσκυλα ή οι ξένοι. Με ελάχιστες εξαιρέσεις εμείς, άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο εκθρέψαμε το πελατειακό κράτος, τους ψηφίσαμε και συνδιαλλαγήκαμε μαζί τους.

3) Στις παρούσες εκλογές θα αμοιφθώ, αν διοριστώ στην ηπειρωτική Ελλάδα, με 90 ευρώ ημερήσια αποζημίωση για 7 ημέρες, δλδ σύνολο 630 ευρώ. Προσωπικά θεωρώ υπερβολικά πολλά τα χρήματα και ας γκρινιάζουν οι συνάδελφοι μου για αυτό. Δεν αντιλέγω ότι έχει μια δυσκολία, κυρίως ως προς το γράψιμο, αλλά γι' αυτό και έχεις και τον γραμματέα της εφορευτικης, ώστε να κατανέμεται η εργασία. Πολλοί θα πουν ότι έχεις την ευθύνη της ομαλής διεξαγωγής των εκλογών, αλλά αυτό είναι σύμφυτο με την φύση του λειτουργηματος, οπότε το θεωρώ αυτονόητο. Οπότε, όταν ένας γιατρός αμοίβεται για μια εφημερία στο νοσοκομείο με 70-80 ευρώ, για να είναι μέσα 24 ώρες, θεωρώ λογικό η αποζημίωση του δικαστικού αντιπροσώπου να κυμανθεί στα 100-200 ευρώ, αναλόγως και του βαθμού δυσκολίας (π.χ. ευρωεκλογές, μαζί με δημοτικές περιφερειακες, με 3 κάλπες κλπ).

4) Θεωρώ την πλέον απαραίτητη προϋπόθεση τη θέσπιση αποζημίωσης για τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής, καθώς και την κυκλική επιλογή αυτών, ώστε να μην δημιουργούνται φαινόμενα όπως αυτά που περιέγραψε φίλος παραπάνω, να καλείται συνεχόμενα σε εκλογές. Πλέον το μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού είναι απόφοιτοι Λυκείου και μπορούν άνετα να ανταποκριθούν στα καθήκοντα της εφορευτικής. Ας οριστεί και μια ημερήσια αποζημίωση στα 50 ευρώ και τότε πιστεύω θα επιλυθεί και το θέμα που απασχολεί εμάς, αν θα προσέλθει δλδ κάποιος της εφορευτικής για να βοηθήσει στη διαδικασία. Πιστέψτε με ότι είναι πραγματικά απαραίτητη η συμμετοχή του, καθώς είναι πρακτικά πολύ δύσκολο όταν ιδιαίτερα έχεις μεγάλη ροή ψηφοφόρων, να φροντίζεις να δίνεις ψηφοδέλτια, να ελέγχεις ταυτότητες, να διαγράφεις από τον εκλογικό κατάλογο τον εκλογέα κλπ. Έχω υπάρξει 3 φορές μέλος εφορευτικής, μέχρι να γίνω δικηγόρος και καταλαβαίνω απόλυτα την κούραση και τη δυσφορία πολλών, αλλά η αλήθεια είναι ότι αν έρθει όλη η εφορευτική, μπορεί κάλλιστα να συνεννοηθουν μεταξύ τους και να κάνουν βαρδιες, διευκολυνοντας έτσι και τον δικαστικό αντιπρόσωπο αλλά και τους ίδιους.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

σημερα μου ηρθε το ραβασακι !!! Ως αναπληρωματικο μελος , ευτυχως στην γειτονια μου κοντα και Ναι θα παω απο το πρωι . Ειναι η πρωτη φορα που με φωναζουν . Ελπιζω να ερθουν ολοι οι βασικοι για να με διωξουν εμενα :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε συμφορίτη, η δημοκρατία έχει ανάγκη από όλους μας, και όχι από αφορισμούς.

Σε καμία περίπτωση δεν στηρίζω την αποχή από τις εκλογές.Όμως κανείς δε μπορεί να υποχρεώσει Έλληνες πολίτες να πάρουν μέρος σε μία διαδικασία χωρίς να πληρωθούν κιόλας.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι πολιτικοί σχολιασμοί
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν στηρίζω την αποχή από τις εκλογές.Όμως κανείς δε μπορεί να υποχρεώσει Έλληνες πολίτες να πάρουν μέρος σε μία διαδικασία χωρίς να πληρωθούν κιόλας.

Δε νομίζω να είναι έτσι. Είναι υποχρέωση του πολίτη να συμμετέχει άμισθα στη διενέργεια των εκλογών ως μέλος εφορευτικής επιτροπής. Έτσι λέει το Σύνταγμά μας. Το αν μία μερίδα της κοινωνίας ή μεμονωμένα άτομα (π.χ. πολιτικοί, δικαστές κλπ) δεν τηρούν τα καθήκοντά τους ή τα τηρούν πλημμελλώς, αυτό δε δίνει σε κανέναν πολίτη το άλλοθι να μην τηρεί τα δικά του καθήκοντα. Ας κοιτάξουμε τι μπορούμε να κάνουμε εμείς για την πατρίδα μας, και όχι τι κάνουν ή τι δεν κάνουν οι άλλοι.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα διπλά να μου δίνανε από αυτά που παίρνουν οι δικαστικοί πάλι δεν θα πήγαινα.

Συνεργός σε αυτό το κουκλοθέατρο που ξεδιάντροπα το ονομάζουν δημοκρατία χωρίς φυσικά να έχει καμία σχέση δεν πρόκειται να γίνω.

Ας αποφασίσει πρώτα το κομματικό κράτος της χώρας μας να γίνει δημοκρατία και μετά ας έχει απαιτήσεις από τον λαό.

 

Συνυπογραφω συμπολιτη.... Μακριά και αγαπημενοι:mad:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι έτσι. Είναι υποχρέωση του πολίτη να συμμετέχει άμισθα στη διενέργεια των εκλογών ως μέλος εφορευτικής επιτροπής. Έτσι λέει το Σύνταγμά μας. Το αν μία μερίδα της κοινωνίας ή μεμονωμένα άτομα (π.χ. πολιτικοί, δικαστές κλπ) δεν τηρούν τα καθήκοντά τους ή τα τηρούν πλημμελλώς, αυτό δε δίνει σε κανέναν πολίτη το άλλοθι να μην τηρεί τα δικά του καθήκοντα. Ας κοιτάξουμε τι μπορούμε να κάνουμε εμείς για την πατρίδα μας, και όχι τι κάνουν ή τι δεν κάνουν οι άλλοι.

Το Σύνταγμα δεν είναι Ευαγγέλιο, μπορεί να αλλάξει.Ως εκ τούτου έχω κάθε δικαίωμα να σχολιάσω ότι θεωρώ λανθασμένο.Η υποχρέωσή μου είναι να συμμετέχω με τη ψήφο μου.Δεν καταλαβαίνω γιατί ο δικαστικός αντιπρόσωπος να παίρνει 2000 ευρώ και οι υπόλοιποι τίποτα.Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να καλούν 2,3 οι και περισσότερες φορές τα ίδια άτομα.Δεν τους διαλέγουν τυχαία;

H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων.

 

 

@ impreza sti Θεωρώ ατυχέστατη την αφαίρεση του σχολίου μου καθώς σεβόμενος τους κανόνες του φόρουμ δεν επεκτάθηκα.Σχολίασα το πολίτευμα, όχι πολιτικά κόμματα και πολιτική εν γένει.Αν θεωρείτε το σχόλιό μου πολιτικό οφείλατε να αφαιρέσετε και όλα τα προηγούμενα που μιλάνε για θεσμούς και δημοκρατία.

Link to comment
Share on other sites

Το Σύνταγμα δεν είναι Ευαγγέλιο, μπορεί να αλλάξει.Ως εκ τούτου έχω κάθε δικαίωμα να σχολιάσω ότι θεωρώ λανθασμένο.Η υποχρέωσή μου είναι να συμμετέχω με τη ψήφο μου.Δεν καταλαβαίνω γιατί ο δικαστικός αντιπρόσωπος να παίρνει 2000 ευρώ και οι υπόλοιποι τίποτα.Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να καλούν 2,3 οι και περισσότερες φορές τα ίδια άτομα.Δεν τους διαλέγουν τυχαία;

H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων.

 

Αν ζητάς ίδια μεταχείριση με αυτή που απολαμβάνουν αυτοί τους οποίους (δικαίως) κατηγορείς, τότε με συγχωρείς πολύ αλλά γίνεσαι όμοιός τους, για να μην πω χειρότερος. Η χώρα δε θα πήγαινε ποτέ μπροστά αν όλοι κοιτούσαν την πάρτη τους. Αναλογίσου τι θα γινόταν αν όλοι αυτοί που έχυσαν το αίμα τους για να απολαμβάνουμε εμείς σήμερα αυτή την όποια δημοκρατία έχουμε, κοιτούσαν το προσωπικό τους συμφέρον. Φαντάζεσαι να σκέφτονται έτσι οι οπλαρχηγοί του '21 ή οι αντιστασιακοί του '40-'44, που στο φινάλε δεν κάθισαν μία μέρα να κάνουν καταμέτρηση ψηφοδελτίων, αλλά έδωσαν το αίμα τους για να είμαστε εμείς σήμερα στις καφετέριες και στα κλαμπάκια να το φιλοσοφούμε. Προσωπικά ούτε να το διανοηθώ δε μπορώ. Ένα κράτος που αποτελείται από παρτάκηδες δεν πάει πουθενά, αργά ή γρήγορα πεθαίνει. Και μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι ο σημερινός Έλληνας είναι πιο παρτάκιας από ποτέ.

 

Σημείωση: Δημοκρατία δεν είναι κάτι άψυχο, μία αφηρημένη έννοια. Δημοκρατία είμαστε όλοι μας. Τα όποια χάλια έχει σήμερα, βαρύνουν όλους μας, άλλους λιγότερο, άλλους περισσότερο. Και φυσικά η μη συμμετοχή στα κοινά είναι ύψιστη προσβολή, όπως θεωρούσαν και οι αρχαίοι μας πρόγονοι, που τους θυμόμαστε μόνο όταν θέλουμε να καμαρώσουμε σαν γύφτικα σκεπάρνια, και όχι όταν θα πρέπει να τους μιμηθούμε. Ιδιώτης αποκαλούνταν εκείνος που δε συμμετείχε στα κοινά, λέξη η οποία έχει μεταφερθεί στη σύγχρονη αγγλική και σημαίνει ανόητος (=idiot). Εγώ προσωπικά ιδιώτης δεν είμαι. Όποιος θέλει μπορεί να είναι και να πράττει αναλόγως.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...