Jump to content

Σ' έβαλαν κι εσένα εφορευτική στις εκλογές. Και τώρα;


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Είμαι εφορευτική επιτροπή και δε θα μπορέσω να παρευρεθω. Διάβασα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και να μην παραστείς ,αλλά επειδή θέλω να είμαι νόμιμος πήρα το δήμο που με τη σειρά του μου είπε να πάω στη σχολή Ευελπίδων (στο Πρωτοδικείο) με δικαιολογητικά. Επείδη μου είναι δύσκολο να τρέχω καθημερινή ,ξέρει κανείς αν γίνεται να απευθυνθώ τηλεφωνικώς κάπου και να λυθεί το θέμα;

 

ΥΓ Το παρέλαβα το έγγραφο

 

Με είχαν βάλει εφορευτική στις Ευρωεκλογές, αλλά ήμουν Κύπρο και έτσι πήγε η θεία μου.

 

Αυτό που χρειάζεται είναι κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι δεν θα είσαι διαθέσιμος για τις εκλογές. Δεν ξέρω τον λόγο σου, αλλά εγώ έστειλα πιστοποιητικό μόνιμης διαμονής στην Κύπρο που είχα και καθάρισα.

 

Τηλεφωνικώς δεν γίνεται σίγουρα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 789
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνα 100 θα πάρεις + ότι άλλο θέλει να σου δώσει ο δικαστικός αντιπρόσωπος. (θα είναι κάποιος συγγενής σου φαντάζομαι...)

 

Πέραν αυτού, η ψήφος ΔΕΝ είναι υποχρεωτική.

Κάθε ποινή που μπορεί να προβλέπεται είναι αντισυνταγματική. Εφόσον έχω δικαίωμα να ψηφίσω, εξυπακούεται ότι έχω και δικαίωμα να μην. In dubio pro libertatis....

 

Για τα μέλη της Εφορευτικής: Μην κάνετε κανένα αστείο και δεν πάτε, το καλό που σας θέλω. Κάποιοι άνθρωποι θα ιδρώσουν για να κάνουν τις εκλογές και θα ιδρώσουν περισσότερο αν δεν τους βοηθήσετε.

Στην πράξη, κανείς δεν πρόκειται να σας κάνει κάτι αν λαμογέψετε, δεν είναι αυτό το θέμα.

 

Αν όμως πραγματικά δεν μπορείτε και έχετε σοβαρό πρόβλημα, φροντίστε να πάτε στο εκλογικό κέντρο το πρωι της Κυριακής, με τα χαρτιά σας και εξηγήστε στον δικ. αντιπρόσωπο τους λόγους σας. Δεν θα σας πάρει το κεφάλι.

 

Αυτά. Ευχαριστώ πολύ.:)

 

απο τον τροπο που γραφεις, πρεπει να εχεις φαει πολυ πικρα. Επεσε πολυ πιστολι σε εκλογες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα θα ειναι φίλη συγγενους μου.

Δεν μου εχει εξηγησει ακομα τι ακριβως θα αναλαβω να κανω.. βασικα που εχω δει σε εκλογες θα σβηνω ονοματα απο τον καταλογο.

 

Βασικά, έχει πολύ γράψιμο το Σάββατο.

Την Κυριακή σβήνεις ονόματα και μετά βοηθάς στην καταμέτρηση. Μετά, έχει πάλι γράψιμο.....

Τα 100 ευρώ, πίστεψέ με , είναι πολύ λίγα για τη δουλειά που πρέπει να κάνεις. Αλλά χαλάρωσε, θα σε βοηθήσει και η φίλη του συγγενούς, δεν μπορεί....

 

απο τον τροπο που γραφεις, πρεπει να εχεις φαει πολυ πικρα. Επεσε πολυ πιστολι σε εκλογες;

 

Στις ευρωεκλογές που ήμουν δικ. αντιπρόσωπος, δεν ήρθε κανένα μέλος της εφορευτικής.

Πες μου ρε φίλε πώς θα κάνω εγώ εκλογές?? Μόνος μου? εγώ θα σφραγίζω φακελάκια, θα δίνω ψηφοδέλτια, θα είμαι πάνω από την κάλπη κλπ κλπ ??? Απλά δεν γίνεται.

Έστειλα την αστυνομία βέβαια να πάει στα σπίτια τους για να τους βρεί αλλά...νιέντε..

 

Τελικά, 2 από την εφορευτική ήρθαν για να ψηφίσουν (θράσος ε?!) και απλά δεν τους άφησα να φύγουν:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ειμαι γραμματεας, θα πληρωθω απ οσο ξερω..:p

αληθεια ποσα χρηματα δινουν;

 

Κι εμένα μου ρθε χαρτί στο σπίτι για να είμαι τακτικό μέλος της εφορευτικής επιτροπής αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω. Θα πάω πάντως, δεν το ριψοκινδυνεύω να μην πάω. Αλλά ειλικρινά δεν ξέρω τίποτα. Δεν έχω καν ξαναψηφίσει. Πρώτη φορά θα ψήφιζα στις Ευρωεκλογές αλλά ήμουν εκτός Αθηνών και τώρα που θα ψήφιζα για πρώτη φορά με έβαλαν εφορευτική!

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Στις ευρωεκλογές που ήμουν δικ. ανττιπρόσωπος, δεν ήρθε κανένα μέλος της εφορευτικής.

Πες μου ρε φίλε πώς θα κάνω εγώ εκλογές?? Μόνος μου? εγώ θα σφραγίζω φακελάκια, θα δίνω ψηφοδέλτια, θα είμαι πάνω από την κάλπη κλπ κλπ ??? Απλά δεν γίνεται.

Έστειλα την αστυνομία βέβαια να πάει στα σπίτια τους για να τους βρεί αλλά...νιέντε..

 

Τελικά, 2 από την εφορευτική ήρθαν για να ψηφίσουν (θράσος ε?!) και απλά δεν τους άφησα να φύγουν:p

Εσυ σαν δικ. αντιπροσωπος πληρωνεσαι κανονικα.

Τα μελη που απλα τους καλους νομιζω δεν παιρνουν τιποτα ε?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ σαν δικ. αντιπροσωπος πληρωνεσαι κανονικα.

Τα μελη που απλα τους καλους νομιζω δεν παιρνουν τιποτα ε?

 

Σαν αντιπρόσωπος της δικαστικής αρχής πληρώνομαι πολύ καλά. (γύρω στο χιλιάρικο είναι).

Αλλά έχω μεγάλη ευθύνη, ενώ η εφορευτική όχι. Επίσης η δουλειά μου ξεκιάνει την Παρασκευή και τελειώνει πολύ αργά την Κυριακή. (Μετά από όλα έχω να παραδώσω πολλά πράγματα σε δικαστήρια, νομαρχία, δήμους κλπ κλπ).

 

Δεν το λέω για να πείσω κανέναν, αλλά, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι χάνεις τη μέρα σου, είναι καλή εμπειρία. Βλέπεις πώς γίνονται οι εκλογές, (πώς λειτουργεί όλο αυτό το πράγμα) , και αισθάνεσαι χρήσιμος. Οι περισσότεροι δεν φεύγουν δυσαρεστημένοι. Η δουλειά της εφορευτικής δεν είναι και καμιά βαριά δουλειά.

 

Είναι μια "άλλη" Κυριακή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το λεω για σενα σιγουρα ειναι μεγαλη η ευθυνη αλλα για τον αλλον που παει και τρωει ολη την μερα του εκει χωρις να πληρωνεται ειναι λιγο λουκι.

Γιατι δεν οριζει το κρατος ενα μικρο ποσο και σε αυτους ισα ισα σαν κινητρο να μην την κοπανανε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το λεω για σενα σιγουρα ειναι μεγαλη η ευθυνη αλλα για τον αλλον που παει και τρωει ολη την μερα του εκει χωρις να πληρωνεται ειναι λιγο λουκι.

Γιατι δεν οριζει το κρατος ενα μικρο ποσο και σε αυτους ισα ισα σαν κινητρο να μην την κοπανανε?

Θα έπρεπε....

Αλλά σου λέω ότι για τους περισσότερους που τελικά θα έρθουν, είναι ευχάριστη διαδικασία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω υπαρξει 2 φορες εφορευτικη (δημοτικες και ευρωεκλογες)! Παιζει ρολο πως θα ειναι ο δικαστικος! Αμα ειναι τιποτα κομπλεξικος και τετοια, αστα περνας δυσαρεστα! Αλλα σε γενικες γραμμες οι περισσοεροι ειναι μια χαρα παιδια...

Για εμενα δε θα επρεπε να υπαρχει αμοιβη. Καθως κι οι δικηγοροι παιρνουν πολλα λεφτα, για τις εκλογες. Στις ευρωεκλογες ο δικαστικος αντιπροσωπος που ηταν απο περιοχη εκτος Αθηνων, μου ειχε πει οτι ειχε πληρωθει απο Παρασκευη μεχρι Τεταρτη. Εφοσον ολοι ψηφιζουμε για την κοινωνια μας, δε θα επρεπε να ψαχνουμε τροπους για το πως θα παρουμε αμοιβη. Μη χαθει και το μετρο...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν διαφωνω μαζι σου απλα το λεω μονο σαν κινητρο. Γιατι στο τελος δεν παταει κανενας και την πληρωνουν οι δικ. αντιπροσωποι.

 

Το μετρο δυστυχως εχει χαθει και οχι απο τους απλους πολιτες..

Link to comment
Share on other sites

O δικαστικός αντιπρόσωπος πληρώνεται καλά γιατί έχει τεράστια ευθύνη για τις εκλογές,αφετέρου είναι ο θεματοφύλακας και εγγυητής του αδιαβλήτου της διαδιακασίας.Ο ρόλος του είναι θεσμικός θα λέγαμε.Έχω κάνει 4 φορές εκλογές, ουσιαστικά μιλάμε για δουλειά 2 ημερών, όπως ανέφερε και ο ddr2.

Για τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής και αν θα πρέπει να πληρώνονται , έχω άλλη άποψη:

Ένα κράτος που σπαταλά εκατομμύρια ευρώ σε δαπάνες κομμάτων, προμήθειες εκλογικού υλικού,αποζημιώσεις δικαστικών αντιπροσώπων, επιδόματα εκλογών στους δημόσιους υπαλλήλους (αυτούς που δουλεύουν στα δικαστήρια), θα έπρεπε να είναι ικανό να δίνει μια μικρή αποζημίωση 50Ευρώ στα τακτικά μέλη της Εφορ. Επιτροπής και να μην κρύβεται πίσω από τον μανδύα του νόμου που μιλάει για καθήκον και "τιμή" για κάποιον να παίρνει μέρος στις εκλογές.

Έχω κάνει εκλογές μόνο με τον γραμματέα, απίστευτα κουραστική, δύσκολη διαδικασία, αλλά συμπάσχω απόλυτα με τα μέλη που δεν έρχονται.Την ώρα που αυτοί θα έρθουν απλήρωτοι, κάποιος δημ. υπάλληλος που θα είναι δικαστικός αντιπρόσωπος θα πάρει 2 μισθούς σε έναν μήνα..

Για όσους είναι μέλη και δε θέλουν να πάνε:πάρτε ένα χαρτί από γιατρό σας και δείξτε το στον δικαστικό αντιπρόσωπο.Θα σας αφήσει να φύγετε.

Εναλλακτικά(αν δεν έχετε σκοπό να ψηφίσετε), όταν έρθουν να σας ψάξουν το πρωί, φροντίστε να λείπετε ή μην ανοίγετε.Η αστυνομία δεν έχει δικαίωμα να παραβιάσει το άσυλο του σπιτιού σας.Θα χτυπήσουν και θα φύγουν.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Τα 100 ευρώ, πίστεψέ με , είναι πολύ λίγα για τη δουλειά που πρέπει να κάνεις. Αλλά χαλάρωσε, θα σε βοηθήσει και η φίλη του συγγενούς, δεν μπορεί....

 

100 ευρω για τρεις μερες? οση δουλεια και να κανεις ειναι λιγα λεφτα. συμφωνω οτι η ευθυνη ειναι μεγαλη αλλα και τα 100 ευρω ειναι πολυ λιγα. ειχα την εντυπωση οτι ειναι πολυ περισσοτερα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

100 ευρω για τρεις μερες? οση δουλεια και να κανεις ειναι λιγα λεφτα. συμφωνω οτι η ευθυνη ειναι μεγαλη αλλα και τα 100 ευρω ειναι πολυ λιγα. ειχα την εντυπωση οτι ειναι πολυ περισσοτερα

 

Είναι 50 ευρώ το Σάββατο και 50 την Κυριακή.Ο δικαστικός αντιπρόσωπος μπορεί και μόνος του να ετοιμάσει τα βιβλία την Παρασκευή/Σάββατο, δε χρειάζεται να βοηθήσεις.Άρα μιλάμε για 100 ευρώ σε μια ημέρα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Είναι 50 ευρώ το Σάββατο και 50 την Κυριακή.Ο δικαστικός αντιπρόσωπος μπορεί και μόνος του να ετοιμάσει τα βιβλία την Παρασκευή/Σάββατο, δε χρειάζεται να βοηθήσεις.Άρα μιλάμε για 100 ευρώ σε μια ημέρα.

 

καλη αρπαχτη τα 100 για μια μερα.η κουραση κουραση αλλα και τα 100 ευρω πεφτουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι 50 ευρώ το Σάββατο και 50 την Κυριακή.Ο δικαστικός αντιπρόσωπος μπορεί και μόνος του να ετοιμάσει τα βιβλία την Παρασκευή/Σάββατο, δε χρειάζεται να βοηθήσεις.Άρα μιλάμε για 100 ευρώ σε μια ημέρα.

Σωστα, ετσι μου ειπε..αλλα το Σαββατο μαλλον δεν θα παω, αντε κανα μισαωρο να μου πει λιγο τη διαδικασια. οποτε 100 ευρω για την Κυριακη μονο:D

 

Αν και μου λενε πολλοι φιλοι και γνωστοι που εχουν παει εφορευτικη ΄κτλ και λενε οτι περνανε καλα, εχει το χαβαλε του.

 

αα και θα παω και σε ενα χωριο με 1000κατι κατοικους και 3 τμηματα οποτε θα εχω μονο 300-400 ψηφοδελτια.... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, ετσι μου ειπε..αλλα το Σαββατο μαλλον δεν θα παω, αντε κανα μισαωρο να μου πει λιγο τη διαδικασια. οποτε 100 ευρω για την Κυριακη μονο:D

 

Αν και μου λενε πολλοι φιλοι και γνωστοι που εχουν παει εφορευτικη ΄κτλ και λενε οτι περνανε καλα, εχει το χαβαλε του.

 

αα και θα παω και σε ενα χωριο με 1000κατι κατοικους και 3 τμηματα οποτε θα εχω μονο 300-400 ψηφοδελτια.... ;)

ακομα και σε μεγαλο αστικο κεντρο να εισουν,τοσα ψηφοδελτια θα ειχες...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καλη αρπαχτη τα 100 για μια μερα.η κουραση κουραση αλλα και τα 100 ευρω πεφτουν

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις:

Τα αποτελέσματα των εκλογών πρέπει να πάνε στο πρωτοδικείο, στη νομαρχία και στο δήμο.

 

Γι αυτό, ότι γράφεις, το γράφεις x3.

Δλδ, όλα τα ονόματα των συνδυασμών με όλα τα ονόματα των υποψηφίων βουλευτών (κάθε συνδυασμός, ή τουλάχιστον οι περισσότεροι θα έχουν 300 υποψηφίους). Όλα αυτά τα γράφεις στα βιβλία x3.

 

Να ναι καλά το καρμπόν!!! Αλλά και μια φορά που θα γραφτούν είναι μεγάλος κόπος.

 

Μετά, στην καταμέτρηση, δίπλα από το όνομα κάθε υποψηφίου βουλευτή γράφεις τον αριθμό του ψηφοδελτίου στο οποίο τον σταυρώσαν. Δλδ, ο κύριος Χ έλαβε σταυρό από τα ψηφοδέλτια με αριθμούς, 1,55, 89, 101, 265 , συνολικά 5 σταυρούς. (άλλο πακέτο αυτό). Δεν είναι τόσο το γράψιμο, όσο ότι η διαδικασία της καταμέτρησης γίνεται πλέον αργή.

 

Παιδιά, οι εκλογές έχουν δουλειά. Αλλά την ευθύνη και τη μουρμούρα των αντιπροσώπων των κομμάτων την ακούει μόνο ένας, ο δικαστικός.

 

Η αμοιβή του όμως, σίγουρα είναι πολύ καλή. Και δεν είναι καν αμοιβή, είναι αποζημίωση για το χρόνο που χάνεις (= δεν φορολογείται). Η αμοιβή του γραμματέα είναι στοιχειώδης κατά την άποψή μου, ενώ και η εφορευτική θα έπαιρνε να παίρνει κάτι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ψυφίζω Α' Αθηνών αλλά στο προτοιδικίο είμαι γραμμένος ως κάτοικος Ρόδου αφού εκεί μεγάλωσα.Μου ήρθε χαρτί στη Ρόδο να παραστώ εφορευτική τακτικό μέλος στην Αθήνα. Πρώτον είναι σοβαροί? Βλέπουν μόνιμη κατοικία Ρόδο και σε βάζουν εφορευτική στην αθήνα!!!!Έλεος!!!! Εγώ αυτή την περίοδο είμαι Αθήνα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και την Κυριακή το Μεσημέρι προς απόγευμα έχω επαγγελματική υποχρέωση η οποία δεν μπορεί να αναβληθεί.Πώς μπορώ να γλυτώσω την εφορευτική?Ήθελα να πάω να ψυφίσω αλλά αυτό με την εφορευτική μου δημιουργεί πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

αφου εσυ εισαι στην αθηνα...το χαρτι στην ροδο πως το παρελαβες?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Θα πας ενα χαρτι γιατρου και αυτο ηταν, αν θες στειλε αλλον να το δωσει και μετα απο κανα 2 ωρες πηγαινε να ψηφισεις εσυ. Ουτε που θα σε καταλαβουν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα πας ενα χαρτι γιατρου και αυτο ηταν, αν θες στειλε αλλον να το δωσει και μετα απο κανα 2 ωρες πηγαινε να ψηφισεις εσυ. Ουτε που θα σε καταλαβουν.

 

ε παραειναι προκληση αυτο. αν αποφασισει να μην παει, δεν θα παει και να ψηφισει αλλιως θα τον τσιμπησουν μολις εμφανιστει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα πας ενα χαρτι γιατρου και αυτο ηταν, αν θες στειλε αλλον να το δωσει και μετα απο κανα 2 ωρες πηγαινε να ψηφισεις εσυ. Ουτε που θα σε καταλαβουν.

 

ερωτηση σχετικα με αυτο: μου ζητησε ενα παιδι εξυπηρετηση...το σαββατο να του γραψω ενα χαρτι που να λεει πως εχει τελος παντων κατι στα δοντια του και του απαγορευεται να κανει οποιαδηποτε εργασια για 48 ωρες..

θα πιασει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σχετικα με αυτο: μου ζητησε ενα παιδι εξυπηρετηση...το σαββατο να του γραψω ενα χαρτι που να λεει πως εχει τελος παντων κατι στα δοντια του και του απαγορευεται να κανει οποιαδηποτε εργασια για 48 ωρες..

θα πιασει?

 

το χαρτι γιατρου δεν θα πρεπει να ειναι απο δημοσιο νοσοκομειο?απο ιδιωτη γιατρο μετραει κανονικα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για αυτο το λογο ρωταω..

ο συγκεκριμενος ειναι σε ενα χωριο των σερρων,αλλα ζει μονιμα στη θεσσαλονικη.

συνεπως αν το γραψω εγω απο παρασκευη ή σαββατο δε νομιζω να εχει καποιο προβλημα,εκτος αν περιμενουν να ξαναπαει στον γιατρο...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...