Jump to content

Σ' έβαλαν κι εσένα εφορευτική στις εκλογές. Και τώρα;


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

file gkr41 me to na apeheis autoi pou einai na vgoun tha vgoun apo tous upoloipous alla genikotera den ekfrazei tipota. me ta akura ishuropoieis tous dinatous kathos pane se autous oi psifoi. eno psifizontas ena mikro komma kai megalonontas ti dunami tou auto auxanei tin piesei tou sta megala onomtata. etsi tous anagazeis na sfihtoun kai na prospathisoun perissotero. (kala tora auta metaxi mas :lol: sigoura i pragmatikotita apexei eti fotos apo ti theoria)

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 789
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Symfwnw Kap, an einai na rikseis akuro h na min pas katholou, kalutera enisxise ton mikro..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Έχμ το θέμα μας είναι η εφορευτικές επιτροπές, όχι οι εκλογές γενικά ;)

 

Ενημερωτικά, σάντουιτς, νερά, γλυκά, κρουασαν, σαλάτες εμάς μας έφερε ο δήμος. Ρίξαμε αρκετό γέλιο αλλά και με καλή οργάνωση, νομίζω πρέπει να ήμαστε από τα πρώτα εκλογικά κέντρα με νορμαλ αριθμό υποψηφίων (~400) που στείλαμε με τηλεγράφημα τα αποτελέσματα. 20.30 των δημοτικών και 23.00 των νομαρχιακών. Στο vilabacho ακόμα τρίβουν :p

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

file gkr41 me to na apeheis autoi pou einai na vgoun tha vgoun apo tous upoloipous alla genikotera den ekfrazei tipota. me ta akura ishuropoieis tous dinatous kathos pane se autous oi psifoi. eno psifizontas ena mikro komma kai megalonontas ti dunami tou auto auxanei tin piesei tou sta megala onomtata. etsi tous anagazeis na sfihtoun kai na prospathisoun perissotero. (kala tora auta metaxi mas :lol: sigoura i pragmatikotita apexei eti fotos apo ti theoria)

Το άκυρο δεν πάει πουθενά.

Αν ψηφίζεις κάτι που δε σε εκφράζει κάνεις το ίδιο με αυτούς που ψηφίζουν το ίδιο κόμμα που ψηφίζει η οικογένεια πχ. Τελείως λάθος κριτήριο δηλαδή.

Anyway, είμαστε off-topic ήδη οπότε το σταματάω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν μπορώ να ακούω για ανθρώπους που αδιαφορούν στις εκλογές.

Εγώ σήμερα πήγα και ψήφισα έναν ανεξάρτητο για έναν και μόνο λόγο. Ψηφίζω σε μεγάλο δήμο, απρόσωπο όπως τον χαρακτηρίζουν, και επομένως δεν περιμένω τίποτα απο τον εκάστοτε δήμαρχο. Έτσι έριξα ψήφο διαμαρτυρίας.

 

Απο εκεί και πέρα θα ήθελα να στείλω ένα μήνυμα σε όσους αδιαφορούν, δίνοντας τους ένα παράδειγμα με αριθμούς:

Ας πούμε ότι ένας δήμος έχει 1000 άτομα που πρέπει να ψηφίσουν.

Τα 350 απο αυτά δεν σκοπεύουν να πάνε να ψηφίσουν γιατί αδιαφορούν.

Ψηφίζουν 650 και παίρνουν απο 250 ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, 60 ΚΚΕ, 50ΣΥΝ και 40ΛΑΟΣ. Αν τα κάνουμε σε ποσοστά θα δούμε ότι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ παίρνουν απο 38%, 9% το ΚΚΕ, 8% ο ΣΥΝ και 6% ο ΛΑΟΣ.

 

Αν οι 350 πήγαιναν και ψήφιζαν ένα απο τα τρία μικρά κόμματα και έδιναν απο 120 ψήφους στο ΚΚΕ και στον ΣΥΝ και 110 στο ΛΑΟΣ τα αποτελέσματα θα ήταν τα εξής:

ΝΔ και ΠΑΣΟΚ απο 25%, ΚΚΕ 18%, ΣΥΝ 17% και ΛΑΟΣ 15%.

 

Βλέπετε την φοβερή διαφορά; Για αυτό δεν πρέπει να αδιαφορεί κανένας. Μας έχουν χεσμένους και πρέπει να αντιδράσουμε. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι το όνομα του σχολείου... Είναι αυτό που βρίσκεται στην οδό Βαφειοχωρίου. Δεν ήμουν εκεί βέβαια. Κάλεσαν την κοπέλα να μου να είναι στην εφορευτική σ' εκείνο το σχολείο. Στις 6 το πρωί που υποτίθεται ότι έπρεπε να ήταν όλοι εκεί, αυτή ήταν μόνη της και περίμενε τους υπόλοιπους, και τελικά μόλις την άφησαν να γυρίσει σπίτι...

Κατάλαβα που λες, στα δημοτικά 102&121.

 

Στις προηγούμενες εκλογές ήμουν και εγώ εφορευτική αλλά δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.Τι να κάνεις, γενικά θέλει καλή καρδιά και υπομονή.

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Το κρατος δεν ειναι μια απροσωπη οντοτητα, εισαι εσυ, οπως εκφραζεσε μεσ απο τη διαδικασια των εκλογων. Οι εκλογες δε γινονται για το κρατος, γινονται για σενα.

 

Δε σε αναγκαζει τοκρατος να κανεις κατι, πας για να μηλησεις....

 

Στην πράξη αυτό που βλέπω είναι ότι το κράτος είναι μια μερίδα ανθρώπων που τρώει από όπου βρει και κάθε τρεις και λίγο "ανεβάζει" και έναν θίασο που τον αποκαλεί "εκλογές". Προσωπικά δεν θέλω να τον παρακολουθήσω ούτε να παίξω σε αυτόν. Δημοκρατία λέμε ότι έχουμε οπότε επιλέγω να απέχω από αυτό το θέατρο, είναι η άποψή μου και δεν νομίζω ότι κάνω κακό σε κανέναν. Αυτό δεν είναι η δημοκρατία; και πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο δημοκρατικό είναι το να θεωρεί το... "κράτος" υποχρεωτική την ψήφο. Ας αλληλοψηφίζονται μόνοι τους.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και γω της άποψης ότι θα 'πρεπε σε αυτές τις επιτροπές να μπαίνουν μόνο δημόσιοι/δημοτικοί υπάλληλοι.Δόξα τω Θεό έχουμε αρκετούς και οι περισσότεροι ξεσκονίζουν τις καρέκλες τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχμ το θέμα μας είναι η εφορευτικές επιτροπές, όχι οι εκλογές γενικά ;)

 

:!: Διαβάστε τι λέει ο rigasnic και μην προχωράτε σε πολιτικά-κομματικά σχόλια.

 

Θενξ.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Έχμ το θέμα μας είναι η εφορευτικές επιτροπές, όχι οι εκλογές γενικά ;)

 

Ενημερωτικά, σάντουιτς, νερά, γλυκά, κρουασαν, σαλάτες εμάς μας έφερε ο δήμος. Ρίξαμε αρκετό γέλιο αλλά και με καλή οργάνωση, νομίζω πρέπει να ήμαστε από τα πρώτα εκλογικά κέντρα με νορμαλ αριθμό υποψηφίων (~400) που στείλαμε με τηλεγράφημα τα αποτελέσματα. 20.30 των δημοτικών και 23.00 των νομαρχιακών. Στο vilabacho ακόμα τρίβουν :p

 

 

Χιχιχιχι...Μία από τα ίδια και εδώ..Ήμουν τακτικό μέλος και πήγα κανονικά..Δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή να το αποφύγω διότι οκ μου ήρθε ένα χαρτί να "θυσιάσω" διαφορετικά μια Κυριακή από τις τόσες του χρόνου..Πήγα το πρωί στις 6 και 30 και φύγαμε στις 12 και 30..Είχαμε μετρήσει τα πάντα...Φάγαμε σάντουιτς, μάς φέρανε γλυκά,πατατάκια, ήπιαμε καφέδες, πορτοκαλάδες και γενικά ρίξαμε και γέλιο...ειδικά με τα άκυρα και ότι γράφανε στα ψηφοδέλτια...:lol:

c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος έβαλε 2 ψηφοδέλτια στον φάκελο και στο ένα είχε βάλει σταυρούς σε 2 ονόματα και στο 2ο είχε βάλει σταυρούς σε άλλα ονόματα..Και στο ένα απο αυτά είχε γράψει "για δημοτικές"...:p
c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

:!: Διαβάστε τι λέει ο rigasnic και μην προχωράτε σε πολιτικά-κομματικά σχόλια.

 

Θενξ.

 

Sorry, εκτός θέματος το σχόλιο μου :O

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος έβαλε 2 ψηφοδέλτια στον φάκελο και στο ένα είχε βάλει σταυρούς σε 2 ονόματα και στο 2ο είχε βάλει σταυρούς σε άλλα ονόματα..Και στο ένα απο αυτά είχε γράψει "για δημοτικές"...:p

 

¨και σε εμας το ιδιο!!

επισης -ψηφοδελτια των δημοτικων σε φακελακι των νομαρχιακων και το αντιθετο(μαλλον ηρθαν με ετοιμο ψηφοδελτιο απο το σπιτι)

-βρηκαμε ψηφοδελτιο αλλου νομου!

-στο λευκο καποιος ειχε γραψει "σαμπρινα σ'αγαπαω"

-ολα τα ψηφοδελτια των νομαρχιακων μαζι(πως τα χορεσε να ηξερα)

-αδειο φακελακι

-αποκομα του χαρτιου της πληρωμης συνταξης

-10e:p

 

 

απορια->ο δικαστικος αντιπροσωπος μου εδωσε 250ε.μου ειπε να παω να πληρωθω και απο την νομαρχια...απο που 8α πρεπει να παω??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα πω το είχε βάλει κάποιος γνωστός μου και είναι αληθινό!

Έβαλε ένα προφυλακτικό μέσα :lol: και έγραψε: "θα μας μ@μήσετε που θα μας μ@μήσετε, φορέστε το μην μας κολλήσετε και τίποτα" :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

το εχω ακουσει και αυτο

επισης σε κατι σεμνιαρια που γινανε απο τον συλλογο την περασμενη βδομαδα σχετικα με τις εκλογες μας ειχανε πει πως σε φακελο καποιος ειχε βαλει φετουλα απο ζαμπον!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα ευτράπελα με το περιεχόμενο των φακέλων...

Υπάρχει και η σκληρή πραγματικότητα...

Για να αντικρούσω λοιπόν την άποψη μερικών μελών, αναφέρω ότι έκανα ταξίδι 12 ωρών,

προκειμένου να ασκήσω το εκλογικό μου δικαίωμα στην πόλη μου καθώς και τα χρέη γραμματέως.

Ήμουν από τις 05:45 παρούσα και σας διαβεβαιώ πως δεν εμφανίστηκε κανείς από τα τακτικά μέλη.

Κατάσταση δεν υπήρχε φυσικά, που να αναφέρει τα ονόματά τους και ο Δικαστικός Αντιπρόσωπος

δεν μπορούσε να "διατάξει" καν βίαιη προσαγωγή σε κανέναν.

Το αποτέλεσμα?

Να πραγματοποιηθεί η εκλογική διαδικασία με έναν αναπληρωματικό αγράμματο

που ήτο και ο μοναδικός ο οποίος παρουσιάστηκε και τον είχαμε βάλει να δίνει τα ψηφοδέλτια

και να μείνω με τον Δικαστικό ως τις 04:45 το ξημέρωμα να συμπληρώνουμε τα πρακτικά. :mad:

Μέσα στα νεύρα και την κούραση πήρα το λεωφορείο των 05:15 και ξεκίνησα για το 12ωρο ταξίδι της επιστροφής.

Χρόνος για να δώ τους δικούς μου, φίλους ή γνωστούς? Όταν ψήφισαν!!!

Και σας ρωτώ... Σε ποιόν να ρίξω φταίξιμο?

Σε ένα Δήμο ανοργάνωτο χωρίς καταστάσεις?

Στην Αστυνομία?

Ή μήπως σε αυτούς που δε σεβάστηκαν κανέναν και τίποτα?

Και μη μου πείτε ότι πληρώθηκα γι 'αυτό... :X

Μέσα στην τόση κούραση τα 100 Ευρώ δεν έσβησαν ούτε την κούρασή, ούτε τα νεύρα μου. :wacko: :mad:

%$&^$&@#$$%*^ %^&%$^#@!@

Αγάπη δεν θα πεί να κοιτάζει ο ένας τον άλλον στα μάτια...

Αλλά να κοιτάζουν και οι δύο πρός την ίδια κατεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση δεν υπήρχε φυσικά, που να αναφέρει τα ονόματά τους και ο Δικαστικός Αντιπρόσωπος

δεν μπορούσε να "διατάξει" καν βίαιη προσαγωγή σε κανέναν.

Το αποτέλεσμα?

 

Επειδή παρακάτω ρωτάς πού να ρίξεις στο φταίξιμο, σου απαντώ: στο δικαστικό αντιπρόσωπο. Δεν ξέρω τι σου είπε, αλλά κανονικά ο δικαστικός αντιπρόσωπος, μαζί με το διορισμό του και άλλες χαρτούρες, παίρνει και την κατάσταση των μελών της επιτροπής με πλήρη στοιχεία τους, ακριβώς για να μπορεί να τους ειδοποιήσει.

Όχι ότι αν είχατε άλλα δυο άτομα να σας βοηθήσουν θα τελειώνατε και πολύ νωρίτερα πάντως.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακάτω ρωτάς πού να ρίξεις στο φταίξιμο, σου απαντώ: στο δικαστικό αντιπρόσωπο. Δεν ξέρω τι σου είπε, αλλά κανονικά ο δικαστικός αντιπρόσωπος, μαζί με το διορισμό του και άλλες χαρτούρες, παίρνει και την κατάσταση των μελών της επιτροπής με πλήρη στοιχεία τους, ακριβώς για να μπορεί να τους ειδοποιήσει.

Όχι ότι αν είχατε άλλα δυο άτομα να σας βοηθήσουν θα τελειώνατε και πολύ νωρίτερα πάντως.

 

Έτσι είναι! Ο Δικαστικός Αντιπρόσωπος έχει κατάσταση μέ όλα τα ονόματα.

Σε περίπτωση που φέρουν όλοι χαρτί ότι και καλά είναι άρρωστοι, δεν μπορεί όλοι να έχουν αρρωστήσει από 14 μέχρι 16 Οκτωβρίου, έχει το δικαίωμα να κρατήσει ως εφορευτική τους πρώτους που θα έρθουν να ψηφίσουν!

 

Εμείς δεν μπορώ να πω ότι βρήκαμε πολλά περίεργα!

Το χειρότερο όμως ήταν ένα ψηφοδέλτιο με (δεν ξέρω πως να το γράψω κομψά)

κόπρανα

:wacko: :wacko:

Πως το έκαναν δεν μπορώ να καταλάβω...

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακάτω ρωτάς πού να ρίξεις στο φταίξιμο, σου απαντώ: στο δικαστικό αντιπρόσωπο. Δεν ξέρω τι σου είπε, αλλά κανονικά ο δικαστικός αντιπρόσωπος, μαζί με το διορισμό του και άλλες χαρτούρες, παίρνει και την κατάσταση των μελών της επιτροπής με πλήρη στοιχεία τους, ακριβώς για να μπορεί να τους ειδοποιήσει.

Όχι ότι αν είχατε άλλα δυο άτομα να σας βοηθήσουν θα τελειώνατε και πολύ νωρίτερα πάντως.

 

Πιστεψέ με κανείς δεν του είχε δώσει καμία κατάσταση. Γι αυτό μιλώ για ανοργάνωτο Δήμο. :X

Θεωρείς ότι είχε κι εκείνος όρεξη να δυσκολέψει τη δουλειά του και να φύγει στις 5 το πρωί?

Και ναι, αν υπήρχε έστω ακόμη ένας, θα είχαμε τελειώσει ώρες πρίν. :mad:

Αγάπη δεν θα πεί να κοιτάζει ο ένας τον άλλον στα μάτια...

Αλλά να κοιτάζουν και οι δύο πρός την ίδια κατεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψέ με κανείς δεν του είχε δώσει καμία κατάσταση. Γι αυτό μιλώ για ανοργάνωτο Δήμο. :X

Θεωρείς ότι είχε κι εκείνος όρεξη να δυσκολέψει τη δουλειά του και να φύγει στις 5 το πρωί?

Και ναι, αν υπήρχε έστω ακόμη ένας, θα είχαμε τελειώσει ώρες πρίν. :mad:

 

Η κατάσταση, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει καμία σχέση με το Δήμο. Στην Αθήνα τουλάχιστον, την παίρνεις από το Πρωτοδικείο, μαζί με το διορισμό, αν θυμάμαι καλά.

Άρα, μάλλον δεν γνώριζε και πολύ καλά τη διαδικασία - αν την ήξερε, ας απαιτούσε να του τη δώσουν (εξάλλου ισχύει και αυτό που ΄λέει η Ιωάννα πιο πάνω, ας κρατούσε τους πρώτους ψηφοφόρους).

Και πίστεψέ με, δικαστικός αντιπρόσωπος που νομίζει ότι σε ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ εκλογές ξεμπερδεύεις πριν τις 5 το πρωί, σίγουρα δεν ξέρει τη διαδικασία;)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Και αυτοί που τέλειωσαν νωρίς νωρίς πήγαν στο Πρωτοδικείο για να παραδώσουν τους σάκους και επειδή δεν τα είχαν σωστά τα συμπλήρωναν εκεί μόνοι τους!

Οπότε καλυτερα όλοι μαζί και ας μας έπερνε και πιο αργά παρά στο Πρωτοδικείο μέσα στο χαμό που γινόταν!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρα, μάλλον δεν γνώριζε και πολύ καλά τη διαδικασία - αν την ήξερε, ας απαιτούσε να του τη δώσουν (εξάλλου ισχύει και αυτό που ΄λέει η Ιωάννα πιο πάνω, ας κρατούσε τους πρώτους ψηφοφόρους).

Και πίστεψέ με, δικαστικός αντιπρόσωπος που νομίζει ότι σε ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ εκλογές ξεμπερδεύεις πριν τις 5 το πρωί, σίγουρα δεν ξέρει τη διαδικασία;)

 

ok! Δεν διαφωνώ μαζί σου.

Η αλήθεια είναι ότι όλο τους οδηγούς των εκλογών συμβουλευόταν.

Αλλά όχι και 5 το πρωί γιατί δεν αξιώθηκε να έρθει κανείς...

Αγάπη δεν θα πεί να κοιτάζει ο ένας τον άλλον στα μάτια...

Αλλά να κοιτάζουν και οι δύο πρός την ίδια κατεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

ok! Δεν διαφωνώ μαζί σου.

Η αλήθεια είναι ότι όλο τους οδηγούς των εκλογών συμβουλευόταν.

Αλλά όχι και 5 το πρωί γιατί δεν αξιώθηκε να έρθει κανείς...

 

Οκ, φαίνεται ότι απλώς ήταν η πρώτη φορά που έκανε εκλογές και ήταν άπειρος. Σημειωτέον ότι οι δημοτικές είναι οι δυσκολότερες απ'όλες τις εκλογές (δύο κάλπες, καταμέτρηση σταυρών) και δεν προσφέρονται για πρώτη φορά. Καλό είναι δηλαδή να έχεις μια εμπειρία πριν δηλώσεις ότι θες να πας δικ. αντιπρόσωπος στις δημοτικές.

 

Τώρα για το 5 το πρωί: έχω συναδέρφους που τελείωσαν την ίδια ώρα ή και αργότερα (συγκεκριμένα μία τελείωσε στις 8!) παρόλο που η εφορευτική επιτροπή ήταν εκεί κανονικά. Αυτά είναι δεδομένα ωράρια στις δημοτικές εκλογές. Και όσοι δικηγόροι λένε ότι τελείωσαν από τις 12 ή 1, πίστεψέ με, έχουν κάνει απίστευτες τσαπατσουλιές (ή ακόμα και παρατυπίες).

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν ήμουν εφορευτική και έλλειπαν άτομα, θα απαιτούσα από τον δικαστικό αντιπρόσωπο να συμπληρωθούν τα κενά. Αλήθεια, αν πας και κάνεις επίτηδες τσαπατσουλιές, τι κυρώσεις υπάρχουν;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...