Jump to content

Σ' έβαλαν κι εσένα εφορευτική στις εκλογές. Και τώρα;


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μένα με καλέσαν να πάω για τακτικό μέλος στις εκλογές..Δεν σκέφτηκα να "λουφάξω" ή τίποτα τέτοιο και ας μην πληρωνόμαστε..Απλά το σκέφτηκα ως μια εμπειρία... Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι την 2η Κυριακή θα είμαι εκτός Ελλάδας λόγω σπουδών και πήρα και ρώτησα και μου είπαν απλά να το πω την Κυριακή στον δικαστικό αντιπρόσωπο ώστε να καλέσει τον αναπληρωματικό..

 

 

Όσο για τις κυρώσεις δεν είναι κανόνας ότι δεν ισχύουν..Είναι στο χέρι του δικαστικού αντιπροσώπου αν θα κάνει κάτι τέτοιο...

 

Καλή ψήφο!!!

c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 789
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές μου έστειλαν χαρτί για εφορευτική επιτροπή δεν πήγα όμως καθώς ήταν η μέρα των γενεθλίων μου και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορούσα να λείπω ,οπότε "έβγαλα" χαρτί γιατρού απο μια γνωστή ,αλλά μέχρι σήμερα δεν μου έχουν ζητήσει τπτ ακόμα.

Σε περίπτωση που μου ζητηθεί κάτι όμως έχω το χαρτάκι..:devil: :D

Οπότε δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα. ;)

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω ΔΕΝ πρεπει να αμοιβομαστε για οτιδηποτε κανουμε σε αυτο το κοσμο... Δε πρεπει τα παντα να ειναι με αντιτοιμο το χρημα και τιποτα αλλο....

 

Κανεις λαθος το εζησα και ηταν μια μερα χαμμενη απο τη ζωη μου....:mad:

Οφειλαν να με αποζημιωσουν εφοσον ημουν υποχρεωμενη να παω...;)

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

χαχα καλό Cloud..το δοκίμασα από περιέργεια και μου βγάζει μέχρι και σε ποια αίθουσα ψηφίζω με οδηγίες του τύπου 2η αίθουσα αριστερά!!!:lol: :lol:
c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως θα γουσταρα λιγο την εμπειρια αν δεν ηταν το μαθημα την τριτη(αν και 1 μερα τι να σου κανει...)

Σαν αναπληρωματικος ελπιζω να λουφαξω η και να μην με χρειαστουν καθολου αλλα αντε να δουμε.

Οσο για το πως μπαινεις εχω γνωστο που εβαλε μεσο τον πρωτοδικη για να μπει στην εφορευτικη(για ευνοητους λογους)

Και γενικα στις μικρες πολεις οπως η δικη μου ειναι πιο χαλαρα τα πραματα

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω ΔΕΝ πρεπει να αμοιβομαστε για οτιδηποτε κανουμε σε αυτο το κοσμο... Δε πρεπει τα παντα να ειναι με αντιτοιμο το χρημα και τιποτα αλλο....

Πληρώνουμε στο κράτος κάθε στιγμή. Ακόμη και τρόφιμα όταν αγοράζουμε πληρώνουμε φόρο (ΦΠΑ). Όταν λοιπόν το κράτος μας αναγκάζει να κάνουμε κάτι πρέπει να μας αποζημιώσει. Επίσης πιστεύω ότι εφορευτική επιτροπή θα έπρεπε να είναι όλοι οι δάσκαλοι και οι καθηγητές οι οποίοι από τη μία πληρώνονται από το δημόσιο (δηλαδή όλους εμάς) και από την άλλη κάθονται τη Δευτέρα μετά τις εκλογές και όχι π.χ. εγώ που θα πάω για δουλειά σε μια ιδιωτική εταιρία το πρωί της Δευτέρας.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Petro sumfwnw apoluta me to oti prepei kathigites k daskaloi na mpainoun eforeutiki epitropi.Einai adiko o idiwtikos upallilos h o eleutheros epaggelmatias na xanei merokamato...

 

Episis, pisteuw pws o Ellhnas prepei na arxisei na psifizei vasei tou koinou sumferontos k oxi (mono) gia tin parti tou..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες,sorry για το άσχετο,αλλά δεν ξέρω που αλλού να το postάρω...:O

Ο αδερφός μου είναι 20 ετών και αύριο πρέπει να ψηφίσει αλλά εκείνος δεν γουστάρει με τίποτα να το κάνει,για τους δικούς του λόγους...

 

Αποτέλεσμα...;;;Εγώ ανυσηχώ για πάρτη του...:(

Ξέρετε μήπως αν θα του επιβληθούν τίποτε κυρώσεις ξέρω'γω...:worry:

Έχω ακούσει ότι αν δεν ψηφίσεις και είσαι νέος,μετά δεν σου βγάζουν λέει διαβατήριο...:blink:

Ξέρετε τίποτα άλλο...;;;

 

Σας ευχαριστώ...:)

Link to comment
Share on other sites

χαχα καλό Cloud..το δοκίμασα από περιέργεια και μου βγάζει μέχρι και σε ποια αίθουσα ψηφίζω με οδηγίες του τύπου 2η αίθουσα αριστερά!!!:lol: :lol:

 

Άσε έτυχε σε ένα γνωστό μου να φύγει για το χωριό του άλλα ξέχασε ότι μετέφερε τα δικαιώματα του εδώ και παραλίγο να φύγει για το χωριό του σήμερα τσάμπα! :lol:

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες,sorry για το άσχετο,αλλά δεν ξέρω που αλλού να το postάρω...:O

Ο αδερφός μου είναι 20 ετών και αύριο πρέπει να ψηφίσει αλλά εκείνος δεν γουστάρει με τίποτα να το κάνει,για τους δικούς του λόγους...

 

Αποτέλεσμα...;;;Εγώ ανυσηχώ για πάρτη του...:(

Ξέρετε μήπως αν θα του επιβληθούν τίποτε κυρώσεις ξέρω'γω...:worry:

Έχω ακούσει ότι αν δεν ψηφίσεις και είσαι νέος,μετά δεν σου βγάζουν λέει διαβατήριο...:blink:

Ξέρετε τίποτα άλλο...;;;

 

Σας ευχαριστώ...:)

Λίγα ποστ πιο πάνω αναφέρω ότι ενώ στις τελευταίες εκλογές δεν πήγα καθόλου, έβγαλα κανονικά διαβατήριο πριν δύο μήνες. Κανείς δεν μου είπε τίποτα!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες,sorry για το άσχετο,αλλά δεν ξέρω που αλλού να το postάρω...:O

Ο αδερφός μου είναι 20 ετών και αύριο πρέπει να ψηφίσει αλλά εκείνος δεν γουστάρει με τίποτα να το κάνει,για τους δικούς του λόγους...

 

Αποτέλεσμα...;;;Εγώ ανυσηχώ για πάρτη του...:(

Ξέρετε μήπως αν θα του επιβληθούν τίποτε κυρώσεις ξέρω'γω...:worry:

Έχω ακούσει ότι αν δεν ψηφίσεις και είσαι νέος,μετά δεν σου βγάζουν λέει διαβατήριο...:blink:

Ξέρετε τίποτα άλλο...;;;

 

Σας ευχαριστώ...:)

Όχι πλέον ως πολίτης της Ε.Ε έχει το δικαίωμα να μην ψηφίσει χωρίς καμμία κύρωση

:cry:
Link to comment
Share on other sites

Όχι πλέον ως πολίτης της Ε.Ε έχει το δικαίωμα να μην ψηφίσει χωρίς καμμία κύρωση

 

Λίγα ποστ πιο πάνω αναφέρω ότι ενώ στις τελευταίες εκλογές δεν πήγα καθόλου, έβγαλα κανονικά διαβατήριο πριν δύο μήνες. Κανείς δεν μου είπε τίποτα!

ΟΚ.Θα του το πω...:)

Σας ευχαριστώ,ειλικρινά...:O

Link to comment
Share on other sites

Αρα και στην δικιά μου περίπτωση που το εκλογικό μου κέντρο είναι 200+ χιλιόμετρα μακρυά και εχω το δικαίωμα να μην ψηφίσω δεν θα πρέπει να πάρω βεβαίωση απο την αστυνομία για την απόσταση.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Αρα και στην δικιά μου περίπτωση που το εκλογικό μου κέντρο είναι 200+ χιλιόμετρα μακρυά και εχω το δικαίωμα να μην ψηφίσω δεν θα πρέπει να πάρω βεβαίωση απο την αστυνομία για την απόσταση.

Σίγουρα αφού να σκεφτείς ότι το δικό μου εκλογικό κέντρο είναι μόλις 500 μέτρα από το σπίτι μου ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Petro sumfwnw apoluta me to oti prepei kathigites k daskaloi na mpainoun eforeutiki epitropi.Einai adiko o idiwtikos upallilos h o eleutheros epaggelmatias na xanei merokamato...

 

Episis, pisteuw pws o Ellhnas prepei na arxisei na psifizei vasei tou koinou sumferontos k oxi (mono) gia tin parti tou..

Η μέρα των εκλογών θεωρείται αργία, οπότε έτσι κι αλλιώς τα όποια μεροκάμματα είναι χαμένα. Οπότε χαμένος ύπνος είναι για τους περισσότερους, παρά χαμένα λεφτά... :rolleyes:

Τι να πει κι ένας φίλος μου που τον έχουν βάλει 3 φορές στη σειρά. Λες και κάνουν κλήρωση με ένα άτομο υποψήφιο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μέρα των εκλογών θεωρείται αργία, οπότε έτσι κι αλλιώς τα όποια μεροκάμματα είναι χαμένα. Οπότε χαμένος ύπνος είναι για τους περισσότερους, παρά χαμένα λεφτά... :rolleyes:

Τι να πει κι ένας φίλος μου που τον έχουν βάλει 3 φορές στη σειρά. Λες και κάνουν κλήρωση με ένα άτομο υποψήφιο :lol:

Δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί η εφορευτική επιτροπή μπορεί να κάτσει μέχρι τα ξημερώματα της επόμενης μέρας που είναι εργάσιμη. Ποιος θα στη δώσει τη μέρα άδεια ή ποιος θα σε αποζημειώσει αν σε πάρει ο ύπνος στο τιμόνι αφού δε θα έχεις κοιμηθεί;

 

Δεν καταλαβαίνω πώς το κράτος ενώ ορίζει ότι η δουλειά δε μπορεί να υπερβαίνει το 8ωρο χωρίς τη συμφωνία του εργαζόμενου (υπερωρίες) σε αναγκάζει να κάτσεις εκεί 20 ώρες. Δε θα μπορούσε απλά να έχει βάρδιες;

 

Με έχουν βγάλει αναπληρωματικό και μένα. Πραγματικά αν και υπάρχει πιθανότητα να με στείλουν σπίτι μου, θα προτιμούσα να ήταν 8ωρη απασχόληση και ας καθόμουν σίγουρα.

 

Α και κάτι άλλο, τι είναι αυτό το πράγμα να ανοίγει η κάλπη 7 το πρωί; Έλεος.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Όχι πλέον ως πολίτης της Ε.Ε έχει το δικαίωμα να μην ψηφίσει χωρίς καμμία κύρωση

 

Αυτό είναι σίγουρο; Άρα δε χρειάζεται να πάω στο ΑΤ να δηλώσω ότι είμαι Χανιά (ενώ ψηφίζω Βόλο);

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί η εφορευτική επιτροπή μπορεί να κάτσει μέχρι τα ξημερώματα της επόμενης μέρας που είναι εργάσιμη. Ποιος θα στη δώσει τη μέρα άδεια ή ποιος θα σε αποζημειώσει αν σε πάρει ο ύπνος στο τιμόνι αφού δε θα έχεις κοιμηθεί;

Έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

Και πάλι όμως, μια μέρα είναι. Δε χάθηκε κι ο κόσμος αν δεν πάει κάποιος στη δουλειά την επόμενη.

 

Η επιλογή γίνεται καθαρά στην τύχη; Απ' ότι έχω παρατηρήσει, βάζουν συνήθως νεαρά άτομα/νοικοκυρές κτλ. Δηλαδή κυρίως άτομα που δεν έχουν κάτι "επείγον" για την επόμενη μέρα. Τουλαχιστον έτσι γίνεται στο δικό μου εκλογικό κέντρο (φέτος το 80% είναι άτομα κάτω των 23 ετών).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

Και πάλι όμως, μια μέρα είναι. Δε χάθηκε κι ο κόσμος αν δεν πάει κάποιος στη δουλειά την επόμενη.

 

Το πιο απλό που μπορεί να σου συμβεί είναι να μη σε πληρώσουν. Δίνουμε τόσα στο κράτος, θα μας φάνε και από τους μισθούς; Οπότε ας στείλουν τους δημόσιους υπαλλήλους τους στις εφορευτικές επιτροπές ;)

 

Απ' ότι έχω παρατηρήσει, βάζουν συνήθως νεαρά άτομα/νοικοκυρές κτλ. Δηλαδή κυρίως άτομα που δεν έχουν κάτι "επείγον" για την επόμενη μέρα. Τουλαχιστον έτσι γίνεται στο δικό μου εκλογικό κέντρο (φέτος το 80% είναι άτομα κάτω των 23 ετών).

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να ξέρει αν εγώ έχω να κάνω κάτι επείγον την οποιαδήποτε στιγμή. Μήπως τελικά να έβαζαν τους ίδιους τους υποψήφιους και τις οικογένειές τους στις επιτροπές που καίγονται και για τα αποτελέσματα;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

να σας ενημερώσω από το μέτωπο ότι φυσικά υπάρχουν αρκετοί απόντες, συνήθως ο δικαστικός αντιπρόσωπος επιτρέπει να γίνουν βάρδιες με τους αναπληρωματικούς. Σε περίπτωση που ούτε με τους αναπληρωματικούς δε συπληρώνονται 4 άτομα, τότε οι δικαστικοί αντιπρόσωποι τα παίρνουν και το δηλώνουν στην αστυνομία η οποία περιμένει για αυτόν το λόγο εκεί να πάει να τους φέρει με το ζόρι.

 

Άκουσα ότι σε σχολείο στον Πειραιά, δεν είχε πάει κανένα μέλος της εφορευτικής επιτροπής κι έτσι ο δικαστικός αντιπρόσωπος κράτησε τους πρώτους που ήρθαν για να ψηφίσουνε!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό που μπορεί να σου συμβεί είναι να μη σε πληρώσουν. Δίνουμε τόσα στο κράτος, θα μας φάνε και από τους μισθούς; Οπότε ας στείλουν τους δημόσιους υπαλλήλους τους στις εφορευτικές επιτροπές ;)

Οι εκλογές είναι για όλους και γι' αυτό πρέπει να βοηθάμε όλοι. Αν έχετε τόσο πρόβλημα με το να φάτε μια μέρα από τη ζωή σας, οκ. Όπως το βλέπει ο καθένας.

Πάντως πέρα από το πολύωρο της διαδικασίας, δεν ειναι τίποτα το συγκλονιστικό. Αν έχεις και γνωστούς μια χαρά περνάς. :)

 

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να ξέρει αν εγώ έχω να κάνω κάτι επείγον την οποιαδήποτε στιγμή. Μήπως τελικά να έβαζαν τους ίδιους τους υποψήφιους και τις οικογένειές τους στις επιτροπές που καίγονται και για τα αποτελέσματα;

Δεν ξέρουν ρε παιδί μου, αλλά μπορούν να δουν αν είσαι άνεργος κτλ, ώστε να σε προτιμήσουν έναντι κάποιου που όντως έχει κάποια σταθερή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Οι εκλογές είναι για όλους και γι' αυτό πρέπει να βοηθάμε όλοι. Αν έχετε τόσο πρόβλημα με το να φάτε μια μέρα από τη ζωή σας, οκ. Όπως το βλέπει ο καθένας.

Πάντως πέρα από το πολύωρο της διαδικασίας, δεν ειναι τίποτα το συγκλονιστικό. Αν έχεις και γνωστούς μια χαρά περνάς. :)

 

Κάτσε ρε συ gkr41, αφού τα πιστεύεις όλα αυτά γιατί όταν ήρθε η δικιά σου σειρά την κοπάνησες;; :blink:

 

Αν είσαι αναπληρωματικός χρειάζεται να πας μόνο το πρωί, γιατί μπορεί να μην έρθει κάποιος από τους κανονικούς.

Στις βουλευτικές πάντως με το που έφερε ο αστυνόμος το χαρτί, του είπαν οι δικοί μου πως δε θα μπορέσω να παρευρεθώ λόγω σχολής, οπότε την πλήρωσε ο αναπληρωματικός :p Εμφανίστηκα μόνο για να ψηφίσω και δε μου είπε κανείς τίποτα.

Καλύτερα πάντως να ρωτήσεις κάποιον αρμόδιο (σε αστυνομικό τμήμα ίσως?)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο; Άρα δε χρειάζεται να πάω στο ΑΤ να δηλώσω ότι είμαι Χανιά (ενώ ψηφίζω Βόλο);

μην ανυσηχεις ουτε εγω θα παω να ψηφισω ουτε και αρκετοι φιλοι μου, τιποτα δεν θα παθεις,ποτε μου δεν εχω ψηφισει :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ gkr41, αφού τα πιστεύεις όλα αυτά γιατί όταν ήρθε η δικιά σου σειρά την κοπάνησες;; :blink:

Μήπως γιατί είχα εργαστήρια την άλλη μέρα; :confused:

Εξάλλου αν πρόσεξες, δεν είπα ποτέ πως ήμουν υπερήφανος γι' αυτό που έκανα. Την επόμενη που θα ξανατύχει, θα κάνω κανονικά τη δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...