Jump to content

Χρήση του Opera Mini και Internet στο PC μέσω Wind Plus Non-Stop (gwap)


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Πιστεύετε πως το  

560 members have voted

  1. 1. Πιστεύετε πως το

    • Ναι, συμφέρει πάρα πολύ
      489
    • Όχι, 3,49€/μήνα είναι πολλά
      29
    • Δεν είμαι συνδρομητής WIND και δεν με ενδιαφέρει .
      42


Recommended Posts

Γιατί τις τελευταίες ημέρες είναι αδύνατο να ανοίξει το MYPHONE στον υπολογιστή από firefox, internet expoler και opera με wind plus nonstop; Συμβαίνει και σε άλλους; Στην αρχή το απέδωσα στις εργασίες που γίνονται στον server όπως προειδοποιούσε η μαύρη λεζάντα στην αρχή της σελίδας. Τώρα όμως η λεζάντα έφυγε και λογικα σταμάτησαν και οι εργασίες, αλλά το πρόβλημα παραμένει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και σε μενα δεν ανοιγει...με firefox κατεβαζει μονο ενα αρχειακι ενω με οπερα λεει αδυναμια συνδεσης τη μαλ@@@ ειναι αυτη?σιγουρα σταματισαν οι εργασιες στο myphone?
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα δεν ανοιγει...με firefox κατεβαζει μονο ενα αρχειακι ενω με οπερα λεει αδυναμια συνδεσης τη μαλ@@@ ειναι αυτη?σιγουρα σταματισαν οι εργασιες στο myphone?

 

Και σε εμένα τα ίδια.. Ελπίζω να μην έχουν σταματήσει και αυτός να είναι ο λόγος που συμβαίνει..

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα τα ίδια.. Ελπίζω να μην έχουν σταματήσει και αυτός να είναι ο λόγος που συμβαίνει..

και εδω τα ιδια ....κατι κανανε αυτοι....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα το ίδιο με opera:(

Μάλλον είδαν απο την wind οτι μπαινουμε συχνά στο myphone και το μπλοκάραν...:D

 

Ελπίζω να διορθωθεί κάποια στιγμή...:(

Link to comment
Share on other sites

παντος το προβλημα ξεκινησε την ιδια στιγμη που αρχισαν οι εργασιες στο myphone μηπως αυτο φταιει? πως μπορουν απο τη γουιντ να μπλοκαρουν ορισμενα σαιτ? το περιεργο ειναι οτι με οπερα μινι μπενει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω από το φόρουμ των Σχολιασμών:

 

Ναι, οι εργασίες που αφορούν το server έχουν ολοκληρωθεί. Το γεγονός ότι μέσω της Wind δεν είναι δυνατό το «resolve» των νέων IP του myphone.gr δεν οφείλεται στις εργασίες που έχουν γίνει, αλλά λογικά στις ρυθμίσεις των δικών τους DNS.

 

Δεν ξέρω αν ένα email στο τεχνικό τους τμήμα επιταχύνει την επίλυση του προβλήματος που, είναι βέβαιο, ότι δεν οφείλεται πλέον στην εδώ «αναβάθμιση». Εξηγώ ξανά, ότι η αλλαγή που έγινε στον server του myphone.gr μας υποχρέωσε ουσιαστικά να αλλάξουμε και τις IP των DNS του myphone.gr, όπως και την IP του ίδιου του site. Προφανώς, για να μην είναι δυνατή η πρόσβαση στο myphone.gr από το δίκτυο της Wind, το δίκτυο της Wind «βλέπει» ακόμη τις παλιές IP, οι οποίες έχουν αλλάξει από την περασμένη Τρίτη. Συνήθως ο χρόνος που απαιτείται για να δει ένας provider τις αλλαγμένες IP είναι από 4 έως 48 ώρες - αλλά δεν αποκλείονται και οι περιπτώσεις περαιτέρω αργοπορίας και γι αυτό άλλωστε αναφέρω «επιτάχυνση» της επίλυσης του προβλήματος...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είμαι καινούριος στο δίκτυο της Wind και θα ήθελα να ρωτήσω για το Wind Plus.

Έχω δωρεάν το Plus λόγω πιστωτικής κάρτας και θα ήθελα ρωτήσω εάν γίνεται να μπαίνω σε σελίδες στο internet? Και αν θα μπω θα χρεώνομαι?

Και πρέπει να μπαίνω με opera?

Γιατί μπήκα στο Wind Plus και αναζήτηση στο google έβαλα μια σελίδα και μπήκα και δεν ξέρω εάν χρεώνομαι..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

auto emociόn

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πιθανόν να έχετε ξαναμιλήσει για αυτό το θέμα μέσα σε χιλιάδες posts σε αυτό το thread. Έκανα ότι λέει στο πρώτο post. Όλα καλά με το WAP to laptop, αλλά..

1) Σε ορισμένα sites δε μπορώ να κάνω login (υποθέτω λόγω cookies),

3) Σε κάποια sites βγάζει HTTP 500 errors

2) Δεν ανήγουν sites με php και asp.

Χρησιμοποιώ internet explorer (μάλιστα στο site που δε μπορώ να κάνω login επιτρέπει μόνο internet explorer).

3)Τέλος σε κάποια sites τα ελληνικά βγαίνουν κινέζικα και πρέπει να κάνω συνέχεια αλλαγή στο encoding χειροκίνητα. Σε άλλα sites τα ελληνικά βγαίνουν κανονικά.

Έχετε βρει κάποια λύση; Ειδικά για το θέμα του login και του php.

 

Υπάρχει πιθανότητα να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει στον termi21 , μπας και ξεστραβωθούμε και οι υπόλοιποι και βλέπουμε κανένα φόρουμ ?

Σίγουρα υπάρχουν ή υπήρχαν οι guru σε αυτά τα θέματα . Τι γίνανε ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κολπο αυτο λειτουργει αν δεν εχουμε πχ nokia pc suite?θελω να το κανω σε linux αλλα η νοκια δεν εχει αντιστοιχο pc suite.φτιαχνω μια νεα συνδεση και ποιο νουμερο καλει?password και username βαζω wap οπως λεει στην πρωτη σελιδα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, αν υπήρχε λύση σε αυτά τα θέματα θα την ξέραμε και θα την γράφαμε όλοι. Μέχρι τότε αυτό που ξέρουμε όλοι είναι απλώς ότι ο Opera με το reparse έχει την καλύτερη συμπεριφορά. Τώρα αν περιμένετε να δείτε όλο το net απο το Wind Plus...

 

Προσωπικά, η λύση του Opera Mini σε κινητό με 2,8 inches οθόνη μου είναι προτιμητέα, ακόμα και σε σχέση με το laptop μού. Τοσο λόγω μείωσης του μεγέθους/Loading time των σελίδων όσο και λόγω μεγαλύτερης συμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, αν υπήρχε λύση σε αυτά τα θέματα θα την ξέραμε και θα την γράφαμε όλοι. Μέχρι τότε αυτό που ξέρουμε όλοι είναι απλώς ότι ο Opera με το reparse έχει την καλύτερη συμπεριφορά. Τώρα αν περιμένετε να δείτε όλο το net απο το Wind Plus...

 

Προσωπικά, η λύση του Opera Mini σε κινητό με 2,8 inches οθόνη μου είναι προτιμητέα, ακόμα και σε σχέση με το laptop μού. Τοσο λόγω μείωσης του μεγέθους/Loading time των σελίδων όσο και λόγω μεγαλύτερης συμβατότητας.

ενας opera mobile browser τι διαφορα εχει απο τον οπερα mini?δεν εχω καταλαβει...

εγω παντως στο ε61i μου χρησιμοποιω τον ενσωματωμενο browser που ανοιγει 9 στις 10 σελιδες και ειναι μια χαρα....σαν το κλασσικο κομπιουτερ

Link to comment
Share on other sites

κοιτα 1ον στα απλα κιν ο προεγκαταστημενος περιηγητης ειναι για πετάματα 2ον στα uiq o μαμά οπερα δεν ανοιγει τις ποιο πολλές σελιδες οπότε ο οπερα μινι ειναι μονοδρομος και 3ον ο οπερα μινι ειναι πολυ ποιο γρηγορος.. μιλάμε παντα για σερφαρισμα μεσο plus ε..
Link to comment
Share on other sites

κοιτα 1ον στα απλα κιν ο προεγκαταστημενος περιηγητης ειναι για πετάματα 2ον στα uiq o μαμά οπερα δεν ανοιγει τις ποιο πολλές σελιδες οπότε ο οπερα μινι ειναι μονοδρομος και 3ον ο οπερα μινι ειναι πολυ ποιο γρηγορος.. μιλάμε παντα για σερφαρισμα μεσο plus ε..
μιλαω για symbian 3ης γενιας και ο ενσωματωμενος ειναι πολυ καλυτερος και απο οπερα believe me....
Link to comment
Share on other sites

για τα 60αρια 3ed δεν ξερω αλλα των s40 ο ενσωματομενος..αστα, αλλα και ο οπερα για symbian δεν περναει απο την γουιντ με αποτέλεσμα να ανοιγει τη μιση σελιδα
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κολπο αυτο λειτουργει αν δεν εχουμε πχ nokia pc suite?θελω να το κανω σε linux αλλα η νοκια δεν εχει αντιστοιχο pc suite.φτιαχνω μια νεα συνδεση και ποιο νουμερο καλει?password και username βαζω wap οπως λεει στην πρωτη σελιδα?

 

Αν μπορείς να κάνεις dial up σύνδεση μέσω Bluetooth και να βάλεις extra dial string commands για να ορίσεις το σωστό access point τότε γίνετε. Αν δεν ξέρεις τι σου λέω ψάξε αυτά τα keywords σχετικά με linux γιατί οι γνώσεις μου είναι σχεδόν ανύπαρκτες.

y4
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, αν υπήρχε λύση σε αυτά τα θέματα θα την ξέραμε και θα την γράφαμε όλοι. Μέχρι τότε αυτό που ξέρουμε όλοι είναι απλώς ότι ο Opera με το reparse έχει την καλύτερη συμπεριφορά. Τώρα αν περιμένετε να δείτε όλο το net απο το Wind Plus...

 

Προσωπικά, η λύση του Opera Mini σε κινητό με 2,8 inches οθόνη μου είναι προτιμητέα, ακόμα και σε σχέση με το laptop μού. Τοσο λόγω μείωσης του μεγέθους/Loading time των σελίδων όσο και λόγω μεγαλύτερης συμβατότητας.

 

Με το Μιο Α701 με 2,8 inches οθόνη μπαίνω μιά χαρά σε όλα τα sites , αλλά ας μην κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας . Αν μπορούσε το κινητό μας να λειτουργήσει σωστά σαν μόντεμ και να σερφάρουμε από το Laptop με τον ΙΕ , σίγουρα θα είχαμε μιά ιδεώδη κατάσταση , γιά ανάγκες εκτός βάσης μας - στις διακοπές πχ - .

Προσωπικά χρησιμοποιώντας το κινητό Samsung J700 που αγόρασα γι' αυτό το σκοπό σερφάρω με το Laptop μιά χαρά .

Δεν μπορώ να μπώ σε Forum αλλά τι να κάνουμε . Δεν μπορούμε να έχουμε τα πάντα με 3.49 ευρώ το μήνα .

Από την άλλη πλευρά νομίζω πως το πρόβλημα πρεπει να εντοπίιζεται στις ρυθμίσεις με τα proxies και εκείνοι που πιθανόν να έχουν τις γνώσεις δεν έχουν ασχοληθεί ιδιαίτερα γιά να μας διαφωτήσουν . Ισως κάποτε .

Link to comment
Share on other sites

παντος το προβλημα με το myphone συνεχιζει.. εξακολουθει να μην ανοιγει και απο οτι βλεπω μαλον δεν θα γινει..
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω...είτε οι ρυθμίσεις του proxy, είτε κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα proxy με περισσότερες δυνατότητες από αυτές που δίνει αυτό των windows. Γιατί όπως υπάρχουν πατέντες με proxys που σου επιτρέπουν να μπεις σε απαγορευμένα sites (πχ μέσω του δικτύου ενός Uni), θα υπάρχει και τρόπος για αυτό. Η χρήση Opera και Firefox ίσως βοηθά σε μερικές περιπτώσεις, αλλά ο καρκίνος δε θεραπεύεται με ασπιρίνες :X
EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας προσεκτικά όλο το thread (180+ σελίδες !! αν και η 1η είναι πλήρως ενημερωμένη) θα δείτε ότι υπάρχουν λύσεις για όλα ή τα περισσότερα. Πολλές φορές είναι μπακαλίστικες, ‘παράνομες’ και ποτέ δεν θα γίνει κανονική gprs σύνδεση για τον απλό λόγο ότι δεν είναι. Είναι wap μέσω gprs… Δηλαδή να μπαίνεις μέσω του κινητού άντε στην καλύτερη ppc.

 

Η wind πιστεύω ξέρει περισσότερα από όσα νομίζουμε και μόνο που επιτρέπει την χρήση που κάνουμε ως τώρα είναι υπέρ της ! Μην το παρατραβάμε γιατί φοβάμαι στο τέλος εμείς θα βγούμε χαμένοι… (Κομμένα msn, logmein, κλπ. από τα πρώτα σκέπτομαι….).

y4
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει απίστευτο σύρσιμο και καθυστερήσεις στην λειτουργία του internet πάνω στο plus non-stop.

 

Oυσιαστικά, για εμένα, η υπηρεσία έχει σχεδόν αχρηστευθεί, καθώς σε κάθε session ανοίγει δυό-τρεις σελίδες και μετά χρειάζεται έξοδο από το opera mini και restart για να λειτουργήσει με την "συνηθισμένη" καθυστέρηση απόκρισης - και αυτό αν είμαι τυχερός.

 

Η ταχύτητα απόκρισης είναι τόσο βασανιστικά αργή, που ακόμα και στις συνδέσεις 3G το σύνολο φτάνει να υπολείπεται των modem 28.8k της προηγουμένης δεκαετίας. Αν ο server χρειάζεται 5.000 ms για να ξυπνήσει απ'τον λήθαργο, από την στιγμή που θα πληκτρολογήσεις την διεύθυνση, ακόμα και 100Mbits να είναι η peak ταχύτητα θα καταλήξεις να σέρνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...