Jump to content

[Οδηγός] Μετατροπή του K750i σε W800i!


kostastnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν,

για να μην παιδεύεστε να μαζεύετε αρχεία από δω κι από εκεί,

σας ανέβασα όλα τα αρχεία για το cid49 (δείτε το readme.txt) εδώ:

 

http://rapidshare.com/files/9559394/cid49.rar

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 352
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Oριστε.Για το μενου φτιαχνεις εναν φακελο menu στην καρτα και βαζεις μεσα το μενου που θελεις μαζι με τις εικονες που το ακολουθουν.Για το layout παλι κανεις φακελο και βαζεις το layout.xml μεσα.
Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Απλά με τον τρόπο που αναφέρει ο lemming sto :http://forums.se-nse.net/index.php?showtopic=6118 πιστεύω ότι είναι πιο σωστός γιατί δεν χρειάζεται να έχουμε το custom pack στο memory stick(αν βγάλουμε την κάρτα το τηλ. δεν δουλεύει)

Αν είναι έτσι pasxal, είναι μεγάλο μειονέκτημα στον τρόπο που παραθέτεις.

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

θέλω τη βοήθεια σας προσπάθησα να κάνω την αναβάθμιση

και μάλλον δεν τα κατάφερα.

Κατάφερα ώμος να μην ανοίγει το τηλ. Καθόλου.

αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος ευχαριστώ.!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το customization εγινε πιο ευκολο αλλα δεν πιανει ακομα σε ολα τα κινητα,δειτε εδω--> http://forums.se-nse.net/index.php?showtopic=6571&st=0

 

@efrai συγγνωμη αλλα ημουν εκτος και δεν ειχα προσβαση σε pc,εκανα ακριβως οτι σου ειπα.

@panos τι ακριβως εκανες?Eλεγξες πρωτα το cid σου?

Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα pasxal καλή χρονιά(και ευχαριστώ ), το κινητό

μου είναι cid49 και έκανα αυτό που κατάλαβα

μια φορά αλλά δεν κατάφερα τίποτα

και το ξανάκανα δυο φορές

δεν ξανάνοιξε από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν φλασαρες σωστα το main ελπιζω να μην το killares,περασες το main απο το gslide χρησιμοποιωντας το move custom folder?Eβαλες τα τον φακελο custom στην καρτα σου(το βρισκεις στο cdaw800)?Τι κανει δεν ανοιγει καθολου?

Βγαλε και ξαναβαλε την μπαταρια και επεμεινε λιγο στο κουμπι ενεργοποιησης του κινητου.

Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Pasxal Χρειάζομαι βοήθεια Για να κάνω την αναβάθμιση,

είμαι άσχετος. θέλω οδηγό στα Ελληνικά σε παρακαλώ!!!

(Το τηλέφωνο το πήγα για επαναφορά στη Sony).

Link to comment
Share on other sites

Κατι θα γινει απλα εχει πεσει πολυ δουλεια τελεταια,ολο διαγωνισματα,μολις βρω ευκαιρια θα φτιαξω ενα αναλυτικο tutorial.
Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Επιτέλους μετά από αρκετό καιρό και πολλές προσπάθειες αναβάθμισης του Κ750i σε w800i(χωρίς την χρήση του memory stick και χωρίς patch στο main firmware) σήμερα κατέστη δυνατό μέσα σε 10 λεπτά.Να ευχαριστήσω τον Πασχάλη για την βοήθεια του(παρόλο που δεν καταφέραμε να το κάνουμε να δουλέψει) καθώς και τους gbrooks, lemming, hendrix and jagheterfredrik από το http://forums.se-nse.net οι οποίοι είναι οι δημιουργοί αυτών των προγραμμάτων και ξοδεύουν ώρες για να τα φτιάξουν.

Λοιπόν αυτό που έκανα ήταν:

1)Κατέβασα το main w800 και το FS από το post του Πασχάλη στην σελίδα 9(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=151950&page=9).Είναι τα αρχεία Νο1 και Νο7.Μην ξεχνάτε επίσης να έχετε εγκαταστήσει νωρίτερα τους USB DRIVERS,είναι το Νο2.

2)Το πρόγραμμα XS++ από :http://forums.se-nse.net/index.php?showtopic=6805

3)Ανοίγετε το xs++ φλασάρεται πρώτα το MAIN.Κλείνεται το xs αποσυνδέεται το τηλ,βγάζετε καλώδιο και μπαταρία.Ανοίγεται πάλι το πρόγραμμα και τώρα φλασάρεται το EMEA.Αφού τελειώσει κλείνεται το xs αποσυνδέεται το τηλ,βγάζετε καλώδιο και μπαταρία.Ανοίγεται πάλι το πρόγραμμα,συνδέεται το τηλ. και τώρα επιλέγεται:CUSTOMISE FILE,επιλέγεται w800i και EMEA_3.Πατάμε το FLASH και ένα προειδοποιητικό μήνυμα εμφανίζεται,όπου μας λέει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το BREAK IN αν πατήσουμε YES(με ότι επιπτώσεις αυτό μπορεί να έχει) ή αν πατήσουμε NO με τον παραδοσιακό τρόπο BRUTE FORCING που μπορεί να κρατήσει πάνω από 5 ώρες.Λόγω πρόηγούμενης εμπειρίας αλλά και αποτυχίας με το BRUTE FORCING επιλέγουμε YES.

Ξεκινά η διαδικασία(κρατάει 2-3 λεπτάκια) και παρατηρούμε τα μηνύματα που μας εμφανίζει στο αριστερό τμήμα του προγράμματος.Θα μας ζητήσει 2 φορές αν θυμάμαι καλά να αποσυνδέσουμε το τηλ. σε 8 δευτερόλεπτα,να βγάλουμε το καλώδιο,την μπαταρία.Μετά μας δίνει 30 δευτ. για να το συνδέσουμε με το c πατημένο.Ακολουθούμε πιστά ότι μας λέει και στο τέλος μας γράφει:Finish flashing και sending shutdown signal to phone.Εδώ έχει τελειώσει η διαδικασία.Αποσυνδέουμε το τηλ.,βάζουμε μέσα την sim,το ανοίγουμε και βλέπουμε to μήνυμα :Παρακαλώ Περιμένετε καθώς και μία μπάρα προόδου.Όταν τελειώσει η διαμόρφωση το τηλ. μας είναι πλέον έτοιμο.(Σε περίπτωση πού μας βγάλει:σφάλμα διαμόρφωσης κτλ. ξαναφλασάρουμε μόνο το MAIN-αυτό αναφερόταν σε κάποιο post από την σελίδα του XS++)

Ελπίζω να βοήθησα λίγο με αυτόν τον οδηγό.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Το κινητό μου είναι ενός μηνός δηλ. είναι CID49 με EROM:R3A005.Από αυτά που διάβασα η έκδοση της EROM ήταν μέχρι πριν το πρόβλημα και πλέον καλύπτονται όλες οι εκδόσεις της.Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείται το παραπάνω link του προγράμματος.Φυσικά δεν φέρω καμιά ευθύνη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.:!:

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά,efrai pasxal, θα το δοκιμάσω σύνοτμα μόλις βρω χρόνο.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

file efrai na sou doso kai to diko mou w800 na to kaneis na paizei pio dinata giati to palebo apo tote pou arxise auto to thema?

 

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά εδώ που μένω λίγο δύσκολο να μου το δώσεις :)

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

μιας και σβήστηκε το παλιό link μου,

όποιος βαριέται να ψάχνει,

όλα τα αρχεία και οδηγίες υπάρχουν εδώ:

http://rapidshare.com/files/11564706/49.rar

rar pass: RapidShar3s@cks

 

Και για τους πιο... "παλιούς" (cid 36):

Όλα τα αρχεία για να κάνετε την διαδικασία με το Far Manager

(Far Manager + Firmware + Patches + οδηγοί) εδώ:

http://rapidshare.com/files/11567541/far.rar

rar pass: RapidShar3s@cks

 

Αν θέλει κάποιος moderator ας τα βάλει στην αρχική

Link to comment
Share on other sites

efrai όσον αφορά τις customies (patches, drivers update) τι γίνεται; πως τις περνάμε;

 

Ρωτάω γιατί την πάτησα με το XS++ την άλλη φορά σε που πήγα απλά να αλλάξω acoustic drivers σε παρθένο κ750 με breakin.

(Έστρωσε με μαμά update από SE)

 

Edit

Σημαντικό: Σίγουρα έβαλες το main όπως το δίνει ο pasxal και όχι πέρασμα από gslide πρώτα;

 

Εμένα μου κόλλαγε στο τέλος, το πέρασα από gslide και εντόπισε σφάλμα στο τελευταίο frame (291) και έκανε τα patchaρίσματά του.

Μπήκε κανονικά μετά.

 

Αλλά έχω πρόβλημα με το FS δεν τελειώνει αυτό και επιπλέον παίρνω mismatch warning

| Warning: IMEI name does not match GDFS name (IMEI:K750 GDFS:W800)

| ...using IMEI name

 

το οποίο μου φαίνεται το είχα από πριν, με το απατσάριστο ΜΑΙΝ.

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

η αναβαθμιση γινεται απο κ750 σε w800 η κ750ι σε w800ι.εγω εχω 750ι τι πρεπει να κανω.ειμαι καινουριος.θελω να το κανω w800i.πως γινεται και ποια αρχεια θελω?συγχαρητηρια για την καλη δουλεια σας.
Link to comment
Share on other sites

και εγω kalligator εχω το ιδιο ακριβως προβλημα.....μου βγαζει σφαλμα στο 291 και μου γραφει και εμενα ιμει κ750ι gdfs w800.το ελυσες εσυ..........μπορει καποιοσ να με βοηθησει γιατι ειμαι αρχαριος και το κινητο θα παει χαμενο....please........
Link to comment
Share on other sites

Φίλε drakoribo7 εγώ το πέρασα πρώτα από το gslide ώστε να το τελειώσει απροβλημάτιστα μετά στο XS++.

Πέρασα και το FS από gslide και μετά XS++.

Και τέλος έκανα το customise όπως ακριβώς το αναφέρει ο efrai.

 

Tα προβλήματα με το FS & ΙΜΕΙ mismatch που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα δεν τα ξεπέρασα, όμως το κινητό δουλεύει σαν w800.

 

Μην φοβάσαι για το κινητό δύσκολα θα ψοφήσει. Κάνε το πέρασμα του MAIN από gslide χωρίς patches κ.α., απλά load και save δηλαδή και θα είναι ΟΚ.

 

Έχω 2 μέρες τώρα που δοκιμάζω drivers για κάμερα και ήχο.

  • Καλά εννοείται ότι έπαθα πλάκα με το supercam αλλά το θέμα είναι πως χρειαζόμαστε πάνω από όλα καλό normal mode οπότε είμαι με την 0.9 του DarKMaGiCiaN από εδώ μέχρι να ξημερώσει τουλάχιστον και να δούμε τι ψάρια πιάνει την μέρα αλλιώς μάλλον κάποιο zuza.
  • Όσον αφορά τα περιβόητα loud acoustics του qwerty δεν ενθουσιάστηκα καθόλου. Έχω την εντύπωση πως έχουν χάσει πολύ τα προφίλ και το megabass είναι ο ορισμός της υπερβολής.
    Το ηχειάκι έγινε κλαπατσίγκανο και τα ringtone χτυπάνε πολύ δυνατά σε σχέση με το επίπεδο του ήχου στο υπόλοιπο τηλέφωνο.
    Τι περιμένεις από ένα συνοθήλευμα...
     
    Αντίθετα ένα πακετάκι topsony_acoustic.zip που σήκωσα από το forums του se-nse.net αν θυμάμαι καλά, φρίψνρι να είναι πολύ προσεγμένη δουλειά.

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Kserei kaneis pio arxeio firmware gia w800 kai k750i mesa apo to site topsony periexei thn ellhnikh glwssa ?
http://www.lordoftherings.net/media/aim_icons/lotr_aim_aragorn.gif
Link to comment
Share on other sites

Kserei kaneis pio arxeio firmware gia w800 kai k750i mesa apo to site topsony periexei thn ellhnikh glwssa ?

 

Την Ελληνική γλώσσα περιέχουν όλα τα flash files με την ένδειξη EMEA3, (προσοχή όχι EU3).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Μετατροπή του K750i σε W800i!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...