Jump to content

Επιτραπέζια DVD Recorders με σκληρό δίσκο (HD)


gag
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καποια στιγμη θελω να παρω και τηλ. στο help line να ρωτησω για το θεμα ωρα/ημ/νια & timer recording που χανονται σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

 

Αν βγάλεις άκρη με το service της LG, ενημέρωσέ με να μάθω αν γίνεται τίποτα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μεγάλη βλακεία... ήδη τα έχω περάσει 2 φορές λόγω διακοπής ρεύματος...

 

Εκτος απο τις συχνοτητες των καναλιων φανταζομαι να μην χρειαστηκε να ξαναρυθμισεις οι οποιες και ειναι οι μονες που μενουν.

 

Αν βγάλεις άκρη με το service της LG, ενημέρωσέ με να μάθω αν γίνεται τίποτα.

 

Πάνο, δεν εχω παρει τηλ. πηρα δηλαδη αλλα μετα τις 17.00 σημερα και ητανε κλειστα αλλα εχω τα εξης τηλεφωνα

 

κεντρικα LG 210 48 00 500

 

Εξουσιοδοτημενα Service 210 5245371 και 5245138

 

Φανταζομαι τα 2 τελευταια τηλεφωνα (υπαρχουν και στο whitepages.gr) θα μπορουν να μας δωσουνε καποιες απαντησεις (αφου θα πετυχουμε καποιον τεχνικο) κυριως για το θεμα ωρα και ημ/νια & timer recording settings που χανονται. Αν μας το επιβεβαιωσει το προβλημα (απλα για την ιστορια) τοτε απλα ειναι κουσουρι που μαλλον ετσι θα ναι. Θα προσπαθησω να τηλεφωνησω απο εβδομαδα οταν βρω λιγακι χρονο.

 

Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος με το μηχ/μα παντως μεσες-ακρες.

 

Καλο ΣΚ :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ίσως να μην είναι της στιγμής, αλλά αυτό που συμπεραίνω είναι ότι ίσως δεν το έψαξα αρκετά όταν κοιτούσα για HDD/DVD recorder. Ίσως θα έπρεπε να πάω προς Sony. Υπάρχει το αντίστοιχο μοντέλο, το RDR-HX720 (με σκληρό 160GB, σαφώς πιο ακριβό, καμιά 80ριά Ευρώ πιο πάνω, το μόνο που δεν έχει είναι το HDMI, το οποίο όμως δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα στο LG), αλλά τότε μπορούσα να βρω το αμέσως παλιότερο, το HX710, σε πιο φθηνό τιμή από το ΗΧ720, το οποίο δεν είχε αποσυρθεί το φθινόπωρο που αγόρασα το LG (το 710 ήταν ουσιαστικά το ίδιο με τον διάδοχό του, με επιπλέον πλεονέκτημα το ότι το χειριστήριό του ελέγχει περισσότερες μάρκες συσκευών από ότι το νέο μοντέλο). Λάθος που έψαχνα οπωσδήποτε για DVD-RAM που δεν είχαν τα Sony, ενώ θα μπορούσα να έχω περισσότερη συμβατότητα με το Sony DVD player μου (παρεμπιπτόντως δε σου είπα ότι το LG άρχισε να μου κάνει τερτίπια με τα επανεγγράψιμα δισκάκια και εδώ και καμιά 15ριά μέρες δεν έχω χρησιμοποιήσει το DVD burner, μάλλον κούρασα υπερβολικά το burner του μιας και κάποια στιγμή έγραφα/έσβηνα κατά μέσο όρο 2-3 δισκάκια τη μέρα σε ένα διάστημα 2 μηνών), αλλά και περισσότερες επιλογές στην ποιότητα που θα γράφω (το RDR-HX720 και γενικώς οποιοδήποτε Sony να πάρεις έχει 7 διαφορετικές ποιότητες εγγραφής έναντι 4 του LG μου). :confused:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

panosz75 θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που δεν πολυκατάλαβα. Δηλαδή δεν μπορώ να γράψω σε DVD δύο titles που έχω στον σκληρό? μόνο ένα?

 

Η ερώτηση αναφέρεται και για όλους τους κατοχους του LG 188 H / HS 2

Link to comment
Share on other sites

panosz75 θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που δεν πολυκατάλαβα. Δηλαδή δεν μπορώ να γράψω σε DVD δύο titles που έχω στον σκληρό? μόνο ένα?

 

Όχι, δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Μπορείς να προσθέσεις όσους τίτλους θέλεις. Υπάρχει μόνο το όριο του συνολικού αριθμού των τίτλων ανάλογα με το είδος του δίσκου που χρησιμοποιείς (γράφει αναλυτικά το manual). Επιπλέον, όπως είναι φυσικό, δε μπορείς να υπερβείς την χωρητικότητα του DVD (4.7GB για όλα τα μονά δισκάκια -εγγράψιμα και επανεγγράψιμα - και 8.5GB για εγγράψιμο double layer). Το μόνο επιπλέον που δε μπορείς να κάνεις είναι να πας στις εγγραφές του σκληρού δίσκου και να μαρκάρεις π.χ. 2-3 εγγραφές και να τις περάσεις με μία εντολή. Πρέπει να αντιγράψεις πρώτα τη μία, να τελειώσει, μετά να επιλέξεις μια άλλη, να την αντιγράψεις κλπ. Μόλις περάσεις όσες θέλεις, κάνεις ολοκλήρωση το δισκάκι και είσαι ΟΚ. Μάλιστα, αν δεν έχεις επεξεργαστεί τις εγγραφές σου, δηλαδή μοντάζ, αφαίρεση διαφημίσεων κλπ, η αντιγραφή από το σκληρό στο DVD μπορεί να γίνει σε γρήγορη ταχύτητα. Και σε αυτό το θέμα υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες στο manual.

Για οποιαδήποτε άλλη απορία υπάρξει, εδώ είμαστε :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λάθος που έψαχνα οπωσδήποτε για DVD-RAM που δεν είχαν τα Sony, ενώ θα μπορούσα να έχω περισσότερη συμβατότητα με το Sony DVD player μου (παρεμπιπτόντως δε σου είπα ότι το LG άρχισε να μου κάνει τερτίπια με τα επανεγγράψιμα δισκάκια και εδώ και καμιά 15ριά μέρες δεν έχω χρησιμοποιήσει το DVD burner, μάλλον κούρασα υπερβολικά το burner του μιας και κάποια στιγμή έγραφα/έσβηνα κατά μέσο όρο 2-3 δισκάκια τη μέρα σε ένα διάστημα 2 μηνών), αλλά και περισσότερες επιλογές στην ποιότητα που θα γράφω (το RDR-HX720 και γενικώς οποιοδήποτε Sony να πάρεις έχει 7 διαφορετικές ποιότητες εγγραφής έναντι 4 του LG μου). :confused:

 

Ναι το DVD-RAM εμενα μου φαινεται αδιαφορο προς το παρων.

 

Το burner το εχω ξεκουρασει αρκετα απο τοτε που το πηρα με πολυ λιγες εγγραφες. Ετσι ειχε χαλασει το Pioneer (προηγουμενο μηχ/μα) που σε 2,5 μηνες μετετρεψα ολα μου τα VHS σε DVD. Βεβαια το ειχα 2,5 χρονια απο τα 1α μηχ/τα που ειχανε βγει με σκληρο τοτε αλλα τα χρηματα του τα εβγαλε. Το αποτελεσμα ητανε να μην ολοκληρωνει ποτε την εγγραφη να παω στο σερβις της Pioneer και να μου πουν οτι το drive δεν φτιαχνεται θελει αλλαγη ολο 300 ευρω. Ετσι στραφηκα σε αγορα καινουργιου και πηρα το 188HS αλλα δεν θα του κανω τα ιδια. (Πολλες εγγραφες σε συντομο χρονικο διαστημα κλπ)

 

Το Pioneer κατεληξε να ειναι πλεον DVD-player (αφου παιζει κανονικα τα DVDs )και κανει εγγραφη στον 80 GB HDD επισης αλλα χωρις να υπαρχει τροπος να το αντιγραψεις σε DVD αφου η λειτουργεια αντιγραφης δεν ολοκληρωνεται.

 

2-3 εγγραφες την μερα ειναι οντως πολλες. Δοκιμασε να επικοινωνησεις απο εβδομαδα για ολα αυτα και ρωτησε και για το κουσουρι με την διακοπη ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το DVD-RAM εμενα μου φαινεται αδιαφορο προς το παρων.

Σε αυτό το συμπέρασμα έχω φτάσει κι εγώ. Πάντως όσον αφορά τις ελλείψεις που έβρισκα στα μοντέλα της Sony τον καιρό που έψαχνα για HDD/DVD recorder, μία από αυτές έχει αρχίσει να εκλίπει. Το νέο μοντέλο της σειράς RDR-HX-xxx έχει πλέον και σύνδεση HDMI. Είναι το RDR-HX820. Από μια πρόχειρη σύγκριση που έκανα στα manual του με αυτό του RDR-HX720, είναι κατά βάση το ίδιο μοντέλο, με μόνη διαφορά την ύπαρξη HDMI στο 820.

 

2-3 εγγραφες την μερα ειναι οντως πολλες.

 

Ναι, γιαυτό και έχω περιορίσει κατά πολύ τις εγγραφές. Κατά κύριο λόγο κάνω 6-7 εγγραφές τη βδομάδα μόνο στο σκληρό δίσκο και τις βλέπω από εκεί.

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχεις δοκιμάσει να βάζεις timer recording με μέσο αποθήκευσης το DVD??? Είναι αξιόπιστο???? Πάντως το manual αναφέρει ότι αν έχεις προγραμματίσει εγγραφή με μέσο εγγραφής κατευθείαν το DVD και κάτι γίνει και αποτύχει να δει το DVD ή δεν έχεις βάλει δισκάκι στο drive, γυρνάει αυτόματα στον σκληρό και κάνει την εγγραφή εκεί, ώστε να μη χαθεί η εκπομπή/τανία που προγραμμάτισες.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τα SONY recorders ,αλλα ειναι επιλεκτικα στα DVD οταν διαβαζουν για αναπαραγωγη,αργουν στην αναγνωριση-Αμα ειναι και γδαρμενα ,αστα να πανε
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιαυτό και έχω περιορίσει κατά πολύ τις εγγραφές. Κατά κύριο λόγο κάνω 6-7 εγγραφές τη βδομάδα μόνο στο σκληρό δίσκο και τις βλέπω από εκεί.

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχεις δοκιμάσει να βάζεις timer recording με μέσο αποθήκευσης το DVD??? Είναι αξιόπιστο???? Πάντως το manual αναφέρει ότι αν έχεις προγραμματίσει εγγραφή με μέσο εγγραφής κατευθείαν το DVD και κάτι γίνει και αποτύχει να δει το DVD ή δεν έχεις βάλει δισκάκι στο drive, γυρνάει αυτόματα στον σκληρό και κάνει την εγγραφή εκεί, ώστε να μη χαθεί η εκπομπή/τανία που προγραμμάτισες.

 

Μα 6 εγγραφες στον HDD καθε εβδομαδα δεν ειναι πολλες, αφου δεν χρησιμοποιεις το DVD drive για αυτες. Οι εγγραφες σε DVD φθειρουν ολα τα μηχ/τα ειτε απευθειας σε DVD είτε μεταφορα απο τον HDD στο DVD.

 

Εγγραφη με χρονοδιακοπτη απευθειας σε DVD εκανα και πετυχε 1 φορα. Σε επανεγγραψιμο ητανε (DVD-RW) Αλλα πλεον τα γραφω στο σκληρο και οτι θελω να κρατησω το σωζω σε DVD. Αν μαζευτουν πολλοι τιτλοι δεν καθομαι σε 1 μερα να τα μεταφερω ΟΛΑ σε DVD, αλλα πιο αραια.......καθε 2-3 μερες απο 1 DVD. Αν και πλεον εχω κανει ολα μου τα VHS-->DVD (κυριως απο το παλιο μου μηχ/μα) και ειναι λιγα εκεινα που θελω να μεταφερω σε DVD.Αλλα δεν τα κανω την ιδια μερα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τα SONY recorders ,αλλα ειναι επιλεκτικα στα DVD οταν διαβαζουν για αναπαραγωγη,αργουν στην αναγνωριση-Αμα ειναι και γδαρμενα ,αστα να πανε

Μάλλον είναι γενικό φαινόμενο, γιατί και στο LG μου αυτό είναι πολύ σύνηθες. Το πιο πιθανό είναι ότι οι προδιαγραφές με τις οποίες κατασκευάζονται τα δισκάκια DVD διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία. Γι' αυτό και ο κάθε κατασκευαστής συσκευών DVD recording προτείνει μία σειρά από αξιόπιστες μάρκες DVD discs, για να είναι και καλυμμένος απέναντι στους καταναλωτές.

 

Μα 6 εγγραφες στον HDD καθε εβδομαδα δεν ειναι πολλες, αφου δεν χρησιμοποιεις το DVD drive για αυτες. Οι εγγραφες σε DVD φθειρουν ολα τα μηχ/τα ειτε απευθειας σε DVD είτε μεταφορα απο τον HDD στο DVD.

 

Εγγραφη με χρονοδιακοπτη απευθειας σε DVD εκανα και πετυχε 1 φορα. Σε επανεγγραψιμο ητανε (DVD-RW) Αλλα πλεον τα γραφω στο σκληρο και οτι θελω να κρατησω το σωζω σε DVD. Αν μαζευτουν πολλοι τιτλοι δεν καθομαι σε 1 μερα να τα μεταφερω ΟΛΑ σε DVD, αλλα πιο αραια.......καθε 2-3 μερες απο 1 DVD. Αν και πλεον εχω κανει ολα μου τα VHS-->DVD (κυριως απο το παλιο μου μηχ/μα) και ειναι λιγα εκεινα που θελω να μεταφερω σε DVD.Αλλα δεν τα κανω την ιδια μερα ολα.

 

Τελικά σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή θα έπρεπε κάποιος κατασκευαστής να σκεφτεί τη λύση του USB interface για τα μηχανήματα αυτού του είδους. Έτσι, όποιος χρήστης HDD/DVD recorder θέλει κάτι παραπάνω από το onboard editing, να μπορεί να κρατάει αρχείο με τις εγγραφές του στο PC του, με το οποίο θα κάνει και μοντάζ και γενικότερα όποιου είδους επεξεργασία θα ήθελε.

Προς το παρόν όμως, αν δεν απατώμαι, καμία από τις μεγάλες εταιρίες του χώρου δεν έχει υλοποιήσει μια τέτοια πρόταση. Παρόμοια συσκευή βέβαια υπάρχει αυτή τη στιγμή, νομίζω λέγεται KISS ή κάτι τέτοιο, υπάρχει στην ελληνική αγορά και έχει σύνδεση USB ή Ethernet, αλλά έχει μόνο HDD και όχι DVD recorder. Έτσι, αν θέλεις απλά ένα κάψιμο σε ένα DVD, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μεταφορά των εγγραφών σου στο PC και από εκεί κάψιμο σε DVD. Για κάποιους είναι μια λύση όμως.

Ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή κάποια από τις Sony, Panasonic, LG ή οποιαδήποτε άλλη θα υλοποιήσει μία συσκευή που θα τα προσφέρει και τα δύο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αναφερομουν για τα Sony βασικά για δισκακια πρεσαριστα των Video club,οχι μονο για εγγραφη (και εκει τα ιδια ειναι).
Link to comment
Share on other sites

Αναφερομουν για τα Sony βασικά για δισκακια πρεσαριστα των Video club,οχι μονο για εγγραφη (και εκει τα ιδια ειναι).

 

Α, μάλιστα, ακόμα χειρότερα δηλαδή. Τουλάχιστο το LG μου έχει παίξει κανονικά όλα τα νοικιασμένα δισκάκια που δοκίμασα, αν και συνήθως χρησιμοποιώ το DVD player μου για DVD playback.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι γενικό φαινόμενο, γιατί και στο LG μου αυτό είναι πολύ σύνηθες. Το πιο πιθανό είναι ότι οι προδιαγραφές με τις οποίες κατασκευάζονται τα δισκάκια DVD διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία. Γι' αυτό και ο κάθε κατασκευαστής συσκευών DVD recording προτείνει μία σειρά από αξιόπιστες μάρκες DVD discs, για να είναι και καλυμμένος απέναντι στους καταναλωτές.

 

 

 

Τελικά σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή θα έπρεπε κάποιος κατασκευαστής να σκεφτεί τη λύση του USB interface για τα μηχανήματα αυτού του είδους. Έτσι, όποιος χρήστης HDD/DVD recorder θέλει κάτι παραπάνω από το onboard editing, να μπορεί να κρατάει αρχείο με τις εγγραφές του στο PC του, με το οποίο θα κάνει και μοντάζ και γενικότερα όποιου είδους επεξεργασία θα ήθελε.

Προς το παρόν όμως, αν δεν απατώμαι, καμία από τις μεγάλες εταιρίες του χώρου δεν έχει υλοποιήσει μια τέτοια πρόταση. Παρόμοια συσκευή βέβαια υπάρχει αυτή τη στιγμή, νομίζω λέγεται KISS ή κάτι τέτοιο, υπάρχει στην ελληνική αγορά και έχει σύνδεση USB ή Ethernet, αλλά έχει μόνο HDD και όχι DVD recorder. Έτσι, αν θέλεις απλά ένα κάψιμο σε ένα DVD, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μεταφορά των εγγραφών σου στο PC και από εκεί κάψιμο σε DVD. Για κάποιους είναι μια λύση όμως.

Ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή κάποια από τις Sony, Panasonic, LG ή οποιαδήποτε άλλη θα υλοποιήσει μία συσκευή που θα τα προσφέρει και τα δύο.

 

Και το Hardware και το software των παραπάνω LG υποστηρίζει usb θύρα αλλά για λόγους πλασαρίσματος μοντέλων δεν έχουν βάλει το φις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα, ακόμα χειρότερα δηλαδή. Τουλάχιστο το LG μου έχει παίξει κανονικά όλα τα νοικιασμένα δισκάκια που δοκίμασα, αν και συνήθως χρησιμοποιώ το DVD player μου για DVD playback.

 

Eπειδη εχω LG player ,το ιδιο επιλεκτικο ειναι,απλα το Σoνυ αργει περισσοτερο.

Βασικα επισης δεν χρησιμοποιω το Σονυ για αναπαραγωγη γιατι φθιρονται οι κεφαλες,και αμα χαλασουν δεν αξιζει να το φτιαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,

κατοχος ενος LG RH188H εδω και περιπου 6 μήνες και εγω, και μαλιστα παρα πολυ ευχαριστημενος. Διαβασα ολα τα Posts και βρηκα λυσειs σε αρκετα πραγματα που δεν ηξερα αλλα θα ηθελα να μοιραστω και μαζι σας αλλα πραγματα που τυχον να γνωριζω παραπανω.

Οσον αφορα την αναγνωριση των δισκων πολυ καλα αναφερατε οτι τα SONY γενικα ειναι δυσκολα στην αναγνωριση γνησιων και αντιγραφων (απο προσωπικη πειρα δεν εχω δει το τελος απο πολλες ταινιες γνησιες και αντιγραμενες)

Στο LG μου παίζαν ολα εκτος απο 1 DVD γνήσιο το οποίο έπαιζε παντού (ακόμα και στο XBoX360).To LG το συγκεκριμενο DVD δεν το εβλεπε καν!!!Ψαχνοντας στο internet βρήκα αναβαθμησεις για το LG και για το BIOS και για το FIRMWARE οι οποιες ομως δεν ήξερα τι διόρθωναν. Μετά την αναβάθμιση διαπίστωσα οτι το DVD που δεν έπαιζε τώρα παίζει!!! καθώς και το upscaling σε 1080i σε HD tv δουλεύει άψογα με ορατές βελτιώσεις σε 32"!!!

Συγνώμη για την πολυλογία μου αλλα είναι το πρώτο Post.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,

κατοχος ενος LG RH188H εδω και περιπου 6 μήνες και εγω, και μαλιστα παρα πολυ ευχαριστημενος. Διαβασα ολα τα Posts και βρηκα λυσειs σε αρκετα πραγματα που δεν ηξερα αλλα θα ηθελα να μοιραστω και μαζι σας αλλα πραγματα που τυχον να γνωριζω παραπανω.

Οσον αφορα την αναγνωριση των δισκων πολυ καλα αναφερατε οτι τα SONY γενικα ειναι δυσκολα στην αναγνωριση γνησιων και αντιγραφων (απο προσωπικη πειρα δεν εχω δει το τελος απο πολλες ταινιες γνησιες και αντιγραμενες)

Στο LG μου παίζαν ολα εκτος απο 1 DVD γνήσιο το οποίο έπαιζε παντού (ακόμα και στο XBoX360).To LG το συγκεκριμενο DVD δεν το εβλεπε καν!!!Ψαχνοντας στο internet βρήκα αναβαθμησεις για το LG και για το BIOS και για το FIRMWARE οι οποιες ομως δεν ήξερα τι διόρθωναν. Μετά την αναβάθμιση διαπίστωσα οτι το DVD που δεν έπαιζε τώρα παίζει!!! καθώς και το upscaling σε 1080i σε HD tv δουλεύει άψογα με ορατές βελτιώσεις σε 32"!!!

Συγνώμη για την πολυλογία μου αλλα είναι το πρώτο Post.

Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το πού βρήκες την αναβάθμιση για το lg; Thnx

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά λέει ο br492

καθώς και στο

http://ifndef.altervista.org/index_eng.html

με πολλά άλλα καλούδια

 

Πολύ καλή σελίδα..

 

Μια απορία έχω:... είναι επίσημες εκδόσεις του firmware από την LG;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σελίδα..

 

Μια απορία έχω:... είναι επίσημες εκδόσεις του firmware από την LG;

 

Πάντως μόλι τσέκαρα το firmware του 188 που έχω και το loader bios και το firware version είναι τα τελευταία που έχει και στη σελίδα: http://ifndef.altervista.org/index_eng.html

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω αν ειναι επισημα, παντως εχουν το ιδιο ονομα και μεγεθος με τα επισημα απο τον πολωνο.Εγω αυτα εχω περασει και μεχρι στιγμης ολα καλα, πολυ καλυτερα απο πριν θα ελεγα μιας και εμενα το LG μου ειχε παλιοτερες εκδοσεις.

Μια ερωτηση και εγω. Προφανως το εν λογω μηχανιμα εχει καποιο λογισμικο/hardware που δεν επιτρεπει την εγγραφη απο ψηφιακα καναλια τα οποια στελνουν καποιο σημα κατα της εγγραφης.Υπαρχει τροπος αποφυγής?

μου σταματαει την εγγραφη σε κάποια δορυφορικα γερμανικα κανάλια, καθως επισης μια φορα μου σταματησε την εγγραφη απο ΝΕΤ μέσω NOVA, εμφανιζοντασ στην οθονη το αντιστοιχο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά λέει ο br492

 

καθώς και στο

 

http://ifndef.altervista.org/index_eng.html

 

με πολλά άλλα καλούδια

 

 

 

Πολύ καλή σελίδα..

 

 

 

Μια απορία έχω:... είναι επίσημες εκδόσεις του firmware από την LG;

 

 

 

Στο site που παρατέθηκε αναφέρονται τα εξής:

 

WARNING:

 

The following material is published only for experimental and studying purposes:

we take no responsabilities for damages caused by using it.

Some of the below solutions or hacks modify original recorder's firmware/hardware

and this would invalidate producer guarantee and vendor warranty.

 

 

Από αυτό και μόνο συμπεραίνω ότι μάλλον ανεπίσημες είναι οι εκδόσεις firmware που δίνονται για downloading.

 

 

Πάντως μόλι τσέκαρα το firmware του 188 που έχω και το loader bios και το firware version είναι τα τελευταία που έχει και στη σελίδα: http://ifndef.altervista.org/index_eng.html

 

Κατ' αρχήν για ποια μοντέλα μιλάμε???? Τα καινούργια??? Το δικό σου είναι το RH-188H ή το RH-188HS??? (το δεύτερο είναι πιο καινούργιο)

Πώς ακριβώς ελέγχεις ποια έκδοση firmware/software έχει η συσκευή????

Ξέρουμε αν η αναβάθμιση λογισμικού (αν υπάρχει) ισχύει για τα μοντέλα που έρχονται στην Ελλάδα, είναι εγκεκριμένα από την αντιπροσωπεία και αν η τυχόν εγκατάστασή της παραβιάζει την εγγύηση????

 

Υ.Γ.: Αν πάντως ισχύουν τα περί αναβάθμισης και είναι επίσημο και υποστηριζόμενο από την κατασκευάστρια, ίσως λυθεί και το πρόβλημα με την γρήγορη αντιγραφή μετά από επεξεργασία των εγγραφών που επισημάναμε.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...