Jump to content

Επιτραπέζια DVD Recorders με σκληρό δίσκο (HD)


gag
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τα τρια είναι τα ίδια με ελάχιστες διαφορες (φοράνε και το ιδιο firmware)οπότε θεωρώ οτι είναι αδύνατο να ισχύει κάτι διαφορετικό.Πάντως ένα ειναι σίγουρο:vobsub ενσωματωμένους σε *.divx container δεν υποστηρίζει (δοκιμασμένο με ταινίες που έκανα με το avisub)

 

Άρα με δεδομένη την ομοιότητα των χαρακτηριστικών, και την ενεργοποίηση των λειτουργιών DVD-RAM και Mpeg4 HDD recording και την δυνατότητα εγκατάστασης μεγαλύτερου "σκληρού" το RH177 είναι η καλύτερη και φτηνότερη λύση γι'αυτούς που δεν επιθυμούν HDMI (Τι να την κάνουν εξάλλου)!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

HDMI (Τι να την κάνουν εξάλλου)!!!

 

Συμφωνώ! Και εγώ που την έχω την θυρά HDMI τι την κανω? τίποτα. δεν έχω πάρει το καλώδιο. δεν χρειάζεται άλλωστε. αφού δεν υποστηρίζετε το HD-VIDEO. Μαλιστα πολοί λένε οτι κάνει καλύτερο upscaling. αλλα εγώ που βλέπω το upscaling που κάνει η τηλεόραση είναι τέλειο, καλύτερο δεν μπορεί να γίνει (μ'αρέσει που πήρα και τηλεόραση με HDMI :) ) Και που διάβασα σε ξένα forum για αυτό το θέμα, λένε οτι για να παρατηρηθεί διαφορα upscaling μεταξύ TV-scart-DVD και TV-HDMI-DVD πρέπει η τηλεόραση να έχει πάρα πολλές ίντσες !!!

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Και εγώ που την έχω την θυρά HDMI τι την κανω? τίποτα. δεν έχω πάρει το καλώδιο. δεν χρειάζεται άλλωστε. αφού δεν υποστηρίζετε το HD-VIDEO. Μαλιστα πολοί λένε οτι κάνει καλύτερο upscaling. αλλα εγώ που βλέπω το upscaling που κάνει η τηλεόραση είναι τέλειο, καλύτερο δεν μπορεί να γίνει (μ'αρέσει που πήρα και τηλεόραση με HDMI :) ) Και που διάβασα σε ξένα forum για αυτό το θέμα, λένε οτι για να παρατηρηθεί διαφορα upscaling μεταξύ TV-scart-DVD και TV-HDMI-DVD πρέπει η τηλεόραση να έχει πάρα πολλές ίντσες !!!

 

Προφανώς έτσι είναι τα πράγματα μέχρι να έχουμε κάποια εξέλιξη στην επικρατούσα τεχνολογία και τις τιμές (blu-ray ή HD-DVD) για να δώσουμε μερικά €δάκια παραπάνω.

Και μια ερώτηση αν και υποψιάζομαι την απάντηση: Έχεις δοκιμάσει αν το 188 που έχεις υποστηρίζει αναπαραγωγή Divx (πιθανώς με pofile home cinema) σε ανάλυση μεγαλύτερη της 768Χ576 (DVD-PAL).?

Δεν χρειάζεται να έχεις HDMI καλώδιο γι'αυτό. Αρκεί το Scart σου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υποστηρίζει ανάλυση πάνω απο 720x576. Το γράφει και το manual και το δοκίμασα κιολας και βγάζει μήνυμα λάθους. Και το θέμα είναι οτι θέλω να αρχίζω να παίζω τις σειρές που βλέπω στην μεγαλύτερη αναλυση που έχουν και 5.1 ήχο αλλά δεν γίνεται! και τώρα ψάχνω άλλες λύσης.

Στην αρχή σκέφτηκα να τις παίζω απο το PC με σύνδεση DVI(καρτα γραφικών) και HDMI (TV) αλλα θέλω 5 μέτρα απο το συγκεκριμένο ακριβό καλώδιο και για τον ήχο άλλα 5 μέτρα optical. Μετά σκέφτηκα την συσκευή izak (σκληρός δίσκος/multimedia player) αλλα διάβασα οτι μεταφέρει το βίντεο αναλογικά. Τώρα σκέφτομαι να κάνω κάτι με ένα λάπτοπ που ήδη έχω. αλλα υπάρχουν και εκεί προβληματάκια. Ναι μεν είναι P4 3,2GHz οποτε οκ το HD video, αλλά εχουμε το πρόβλημα στο audio, δεν είναι 5.1 .και τώρα είμαι σε σημείο που σκέφτομαι να πάρω καμιά φτηνή USB καρτα ήχου 5.1 .

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις σου, εκτός του laptop (με usb 5.1 κάρτα βέβαια) και DVI to HDMI converter + καλώδιο που μεταξύ μας είναι αρκετά "φασαριόζικα" στη χρήση και στο στήσιμο κάθε φορά, είναι ένα HD streaming network player τα οποία όμως δεν πολυκυκλοφορούν στην Ελλάδα ενώ είναι και αμφίβολη η υποστήριξη Ελληνικών srt. Κάποτε παρακολουθούσα την πορεία ενός HD network player με καταγωγή της Αυστραλία (Μου διαφεύγει πια το όνομά του) που είχε όλα τα προσόντα να γίνει το σύστημα των ονείρων μου. HD player με DVD player που υπήρχε η δυνατότητα να τοποθετηθεί ένα HD -DVD ή Blu-Ray εσωτερικό (UATA) ή και εξωτερικό drive (USB ή Firewire). Υποστήριζε όλα τα Mpeg4 ακόμη και το απαιτητικό 264 ενώ είχε Ethenet και Wifi 54g σύνδεση με δυνατότα σύνδεσης στο τοπικό σου δίκτυο καθώς και στο internet με εξαιρετικό και πρωτότυπο interface. Βέβαια είχε τα πάντα από HDMI, DVI, Digital και Analog 5.1 κανάλια εξόδου, έως Firewire και USB2 αλλά είχε δυο σημαντικά μειονεκτήματα. Πρώτον δεν πουλιόταν στην Ελλάδα και άρα ρίσκαρες στην υποστήριξη που πάντως από ότι λεγόταν ήταν εξαιρετικά φιλότιμοι. Δεύτερον και σηματικότερον, Η δεδομένη σύνδεση με το δίκτυο είτε ασύρματα αλλά ακόμη και ασύρματα είχε πολλά προβλήματα (κολλήματα και χαμένα frames) στα υψηλά bitrate των HD αναπαραγωγών (εν προειμένω Divx,Xvid, Nerodigital κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρισω κατι: το λαπτοπ δεν εχει DVI εχει D-Sub οποτε γλιτωνω τα πανακριβα καλωδια hdmi. γιατι εχω ηδη καλωδιο D-Sub σε D-Sub (το ειχε "δωρο" η οθονη lg 20" wide που ειχα παρει αλλα χρησιμοποιω dvi εκει) τωρα θα μου πεις οτι το D-Sub ειναι αναλογικο. ναι αλλα καλυτερο απο το s-video και το flickering. δηλαδη με 30 κατι ευρω μονο που θα κανει η καρτα ηχου usb "τελειωνω"!!!

Οσο για το HD streaming network player και εγω καπου διαβασα γι'αυτα αλλα η τιμη τους ειναι απαγορευτικη :)

τωρα μιας και ειμαι στο village park στο ρεντη(στελνω απο pocket pc), σε λιγο θα παω στα carrefoure να δω για μια φριτεζα που θελω να παρω (μεγαλη ιστορια!) και μετα θα παω και στα mediamarkt που ειναι διπλα για να δω και για φριτεζα :) και για καρτα ηχου usb. βραδυ θα τελειωσω...

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

Θα μου δώστε κα εμένα καμία συμβουλη???:O

 

Δεν πολυκατάλαβα το πρόβλημά σου εκτός από το ότι δεν μπορείς να βλέπεις Ελληνικά srt σε Divx αναπαραγωγές. Το ότι βλέπεις "περίεργους" χαρακτήρες σημαίνει απλά πως το μηχάνημά σου ΔΕΝ υποστηρίζει Ελληνικές κωδικοσειρές ΕΚΤΟΣ και αν έχει σχετική ρύθμιση στο μενού του. Για firmware με υποστήριξη Ελληνικών πρέπει να ρωτήσεις την αντιπροσωπία.

Η προβληματική αναπαραγωγή avi αρχείων που έχεις (αν κατάλαβα καλά) είναι μεγάλο ζήτημα και πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Αν η αναπαραγωγή δεν είναι ομαλή αλλά φαίνεται να κολλάει τότε το πρόβλημα έχει να κάνει με τον τρόπο κωδικοποίησης (που δεν υποστηρίζεται από το μηχάνημά σου) και δεν υπάρχει λύση εκτος της επανακωδικοποίησης σε συμβατό format. Αν εμφανίζονται pixels χωρίς λόγο τότε μπορεί να υπάρχουν πάλι ζητήματα κωδικοποίησης και συμβατότητας με το μηχάνημά σου. Γενικά το ζήτημα των Mpeg4 είναι μεγάλο και δεν εξαντλείται με ένα ποστ.

Σε κάθε περίπτωση ΠΡΕΠΕΙ να διαβάσεις το manual όσο "τεράστιο" και να είναι, ειδικά στα σημεία που αναφέρονται οι Divx υπότιτλοι και οι συμβατές μορφές κωδικοποίησης που αναπαράγονται από το εν λόγω μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ xamurabi!

Τα βιντεο που προσπαθω να δω είναι γραμμενα απο τηλεόραση, όλα απο τον ίδιο ανθρωπο στο ίδιο μηχανημα και απο ότι καταλαβα και με την ιδια κωδικοποίηση. Δεν κολλάει οταν τα παιζει το μηχανημα, αλλα η εικονα είναι χαλια, ο ήχος ακουγεται κανονικα.

Οι πληροφορίες για αυτό που είναι οκ:

Εγγραφή με...: Dreambox-7000 , mpeg2 format , PAL

Επεξεργ.με...: AutoGK 2.33b , 2-pass encoding

Είκονα

Κωδικοπoίηση......: XviD

Ρυθμ.Μεταδοσης....: 908 kb/s

Μέγεθος Πλαισίου..: 512x384 (1.33:1) [=4:3]

Καρέ/δευτερολ.....: 25.000 FPS (frames/sec)

Ήχος

Κωδικοποίηση......: 0x0055(MP3) ID'd as MPEG-1 Layer 3

Ρυθμ.Μεταδοσης....: 96 kb/s (48/ch, stereo) CBR

Συχν.Δειγματ......: 44100 Hz Fs (sample freq.)

 

Αυτό που δεν παίζει έχει διαφορά στα:

Είκονα

Ρυθμ.Μεταδοσης....: 921 kb/s

Ήχος

Συχν.Δειγματ......: 32000 Hz Fs (sample freq.)

 

Δεν τα πολυκαταλαβαίνω όλα τα παραπάνω αλλά μαλλον εσυ κάτι παραπάνω θα καταλάβεις...

Βασικά αυτό που θέλω να καταλάβω είναι αν αυτό που συμβαίνει στο συγκεκριμένο μηχανημα συμβαίνει στα περισσότερα ή αν έχω πέσει στην περίπτωση. Aν είναι το 2ο να σκεφτώ να το αλλάξω, διαφορετικά αν μπορείς να μου πεις κάποιο τρόπο για να παιζουν (εκτός του να τα κάνω dvd-video).

Την κωδικοποίηση και το με τι είναι συμβατο το κάθε μηχανημα πως το καταλαβαίνεις-βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες δεν πήρα τίποτα. βρηκα καρτα ηχου usb 35 ευρω αλλα μολις πήγα να την πάρω, είδα και ενα HD network player με wifi και ολα τα σχετικά (+τηλεκοντρολ!) μόνο 199 ευρω (νόμιζα οτι έκαναν παραπάνω) και κόλλησα! xamurabi, έγραφε οτι υποστηρίζει και υπότιτλους σε xvid!!!

Δε μπορούσα να αποφασίσω και ειπα να το ψαξω λίγο στο internet πριν κάνω κάποια κίνηση.

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ xamurabi!

Τα βιντεο που προσπαθω να δω είναι γραμμενα απο τηλεόραση, όλα απο τον ίδιο ανθρωπο στο ίδιο μηχανημα και απο ότι καταλαβα και με την ιδια κωδικοποίηση. Δεν κολλάει οταν τα παιζει το μηχανημα, αλλα η εικονα είναι χαλια, ο ήχος ακουγεται κανονικα.

Οι πληροφορίες για αυτό που είναι οκ:

Εγγραφή με...: Dreambox-7000 , mpeg2 format , PAL

Επεξεργ.με...: AutoGK 2.33b , 2-pass encoding

Είκονα

Κωδικοπoίηση......: XviD

Ρυθμ.Μεταδοσης....: 908 kb/s

Μέγεθος Πλαισίου..: 512x384 (1.33:1) [=4:3]

Καρέ/δευτερολ.....: 25.000 FPS (frames/sec)

Ήχος

Κωδικοποίηση......: 0x0055(MP3) ID'd as MPEG-1 Layer 3

Ρυθμ.Μεταδοσης....: 96 kb/s (48/ch, stereo) CBR

Συχν.Δειγματ......: 44100 Hz Fs (sample freq.)

 

Αυτό που δεν παίζει έχει διαφορά στα:

Είκονα

Ρυθμ.Μεταδοσης....: 921 kb/s

Ήχος

Συχν.Δειγματ......: 32000 Hz Fs (sample freq.)

 

Δεν τα πολυκαταλαβαίνω όλα τα παραπάνω αλλά μαλλον εσυ κάτι παραπάνω θα καταλάβεις...

Βασικά αυτό που θέλω να καταλάβω είναι αν αυτό που συμβαίνει στο συγκεκριμένο μηχανημα συμβαίνει στα περισσότερα ή αν έχω πέσει στην περίπτωση. Aν είναι το 2ο να σκεφτώ να το αλλάξω, διαφορετικά αν μπορείς να μου πεις κάποιο τρόπο για να παιζουν (εκτός του να τα κάνω dvd-video).

Την κωδικοποίηση και το με τι είναι συμβατο το κάθε μηχανημα πως το καταλαβαίνεις-βλέπεις?

 

H Εγγραφή γίνεται λοιπόν με το "ονειροκούτι" (dreambox) και άρα περνάει από "40 κύματα" (επανακωδικοποίηση με autoGK) μέχρι να έλθει στα χέρια σου. Το DM-7000 εγγράφει στο σκληρό του σε μορφή Mpeg2 ο γνωστός σου το επανακωδικοποιεί σε Xvid και κάπου εκεί ανάμεσα κρύβεται το "μυστικό".

Τα στοιχεία που δίνεις για τα αρχεία σου δεν ενέχονται για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις.

Ο χρυσός κανόνας για την σωστή και απροβλημάτιστη αναπαραγωγή των Mpeg4 (εν προκειμένω Xvid ή DivX) από ΟΛΑ τα DVD-DviX players συνοψίζεται στα εξής:

1. Το αρχείο να είναι τύπου avi ver1 γιατί έτσι παίζει παντού. H ver2 έχει προβλήματα σε αρκετά μηχανήματα όταν γίνεται με κωδικοποίηση κατά Divx5+ και AC3 ήχο.

2. Η ανάλυση του αρχείου avi κατά την κωδικοποίηση να μην υπερβαίνει τα 768 (οριζόντια) Χ 576 (κάθετα) DVD-PAL δηλαδή. Οποιαδήποτε μεγαλύτερη τιμή οδηγεί σε αδυναμία αναπαραγωγής της εικόνας. Εξαιρούνται τα μηχανήματα που παίζουν HD-Mpeg4 τα οποία είναι ελαχιστότατα.

3. Η Κωδικοποίηση να γίνεται με προσοχή να μην υπάρχουν επιλεγμένα τα παρακάτω: Qpel, Bvop, Nvop, packed bitsrtream, Custom Matrix και GMC με τιμή πάνω από (1). Εδώ η αρχή λέει "καθαρή κωδικοποίηση = μέγιστη συμβατότητα" Μερικά players υποστηρίζουν μερικές από τις παραπάνω ρυθμίσεις, που κατά γενική ομολογία δίνουν εξαιρετική ποιότητα στην κωδικοποίηση αλλα έχουν τεράστια υπολογιστική απαίτηση από το chipset του κάθε μηχανήματος.

 

Μερικές φορές ακόμη και το μέσο αναπαραγωγής δηλαδή το DVD ή το CD που χρησιμοποιούμε ενέχεται σε προβλήματα αναπαραγωγής. Χρησιμοποίησε καινούργια DVD ή CD και δες αν υπάρχει διαφορά. Θα σου ξανασυνιστούσα πάντως να διαβάσεις στο manual σου για τις συμβατότητες που σου δίνει οκατασκευαστής. Το όνομα της εταιρίας του μηχανήματός σου εγγυάται καλή πληροφόρηση και υποστήριξη σε αντίθεση με κάτι απωανατολίτες!!!

 

ΥΓ.

Κατέβασε το Gspot και "διάβασε" τα προβληματικά αρχεία σου. Αν σου αναφέρει ύπαρξη Bvop δηλαδή packed bitstream ή/και GMC>2, C.Matrixes, τότε να το πρόβλημά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τί μάρκα ήταν το HD network player;

 

pinnacle showcenter 200

Αλλα τελικα αποφασισα να παρω την καρτα ηχου usb!

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

pinnacle showcenter 200

Αλλα τελικα αποφασισα να παρω την καρτα ηχου usb!

 

Σχετικά παλιό και με τον περιορισμό εγγραφής ΜΟΝΟ από τον Υπολογιστή ΑΝ έχεις PCTV της Pinnacle κάρτας. Η αναπαραγωγή είναι καλή μόνο με άριστο σήμα Wifi και με ενσύρματη σύνδεση. Νομίζω πως δεν αντικαθιστά ένα καλό HDD-DVD recorder!! Νομίζω πως το μηχάνημα που πραγματικά θα άξιζε θα ήταν ένα HDD/HD-DVD Mpeg4 Recοrder με WiMAX και Fast Ehternet 100/1000! (ονειρέψου)!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αχ xamurabi...ωραία τα λες αν και δεν τα καταλαβαίνω και όλα....

Επιστρέφω με νέες απορίες...

Το αν είναι avi ver1 ή ver2 που το βλέπω? μπορώ να κάνω κάτι να το μετατρέψω?

Το κατέβασα το Gspot που μου είπες, το Bvop σε άλλα πρασίνιζε και σε άλλα όχι. Σε αυτό που έπαιξε πράσινο ήταν.Αυτό που παρατήρησα όμως είναι πως αυτό που έπαιζε είχε πρασινο και το NVOP (δίπλα στο ΒVOP) το οποίο δεν ήταν πράσινο σε κανενα απο τα υπολοιπα που δεν έπαιζαν.

Το έψαξα το manual, αλλά δεν βρήκα κατι για συμβατα αρχεια, είναι γενικά πιο επικεντρωμενο στα θέματα εγγραφής και επεξεργασίας αυτών που γράφεις. Προσεχώς θα το διαβάσω όλο, ισως να το αναφερει καπου που δεν υποψιαζομαι...Θα δοκιμάσω και με άλλα δισκακια,θα παρω και αυτά που αναφέρει ως δοκιμασμένα και συμβατα...

Για τον τρόπο εγγραφής και κωδικοποίησης δεν μπορώ να κάνω κάτι, γιατί άλλος τα φτιάχνει....αυτό που με απασχολεί είναι αν μπορώ να τα μαγειρέψω κάπως ώστε να παίζουν ή να έστω να ξέρω πως δεν θα παιζουν και να το παρω αποφαση πως θα πρεπει να τα κανω dvd-video.

και παλι ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ xamurabi...ωραία τα λες αν και δεν τα καταλαβαίνω και όλα....

Επιστρέφω με νέες απορίες...

Το αν είναι avi ver1 ή ver2 που το βλέπω? μπορώ να κάνω κάτι να το μετατρέψω?

Το κατέβασα το Gspot που μου είπες, το Bvop σε άλλα πρασίνιζε και σε άλλα όχι. Σε αυτό που έπαιξε πράσινο ήταν.Αυτό που παρατήρησα όμως είναι πως αυτό που έπαιζε είχε πρασινο και το NVOP (δίπλα στο ΒVOP) το οποίο δεν ήταν πράσινο σε κανενα απο τα υπολοιπα που δεν έπαιζαν.

Το έψαξα το manual, αλλά δεν βρήκα κατι για συμβατα αρχεια, είναι γενικά πιο επικεντρωμενο στα θέματα εγγραφής και επεξεργασίας αυτών που γράφεις. Προσεχώς θα το διαβάσω όλο, ισως να το αναφερει καπου που δεν υποψιαζομαι...Θα δοκιμάσω και με άλλα δισκακια,θα παρω και αυτά που αναφέρει ως δοκιμασμένα και συμβατα...

Για τον τρόπο εγγραφής και κωδικοποίησης δεν μπορώ να κάνω κάτι, γιατί άλλος τα φτιάχνει....αυτό που με απασχολεί είναι αν μπορώ να τα μαγειρέψω κάπως ώστε να παίζουν ή να έστω να ξέρω πως δεν θα παιζουν και να το παρω αποφαση πως θα πρεπει να τα κανω dvd-video.

και παλι ευχαριστώ!!!

 

Θα μπορούσαμε να μιλάμε ... ατελείωτα :) αν δεν περιγράψεις ακριβώς, η εν πάσει περιπτώσει, όσο μπορείς πιο αναλυτικά τη "χάλια" αναπαραγωγή. Και στον γιατρό να πάς θα του αναφέρεις τα συπτώματα για να σου κάνει ... διάγνωση :D . Πάντως αν ο "άλλος" που κάνει τις εγγραφές και τις κωδικοποιήσεις πρέπει να ειδοποιηθεί σχετικά μήπως και σου λύσει το πρόβλημα. Αλλιώς πρέπει να μάθεις να επανακωδικοποιείς μόνη σου τα avi έτσι ώστε να γίνουν συμβατά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα και εγώ λίγο τα φώτα σας...

Θέλω να πάρω κι εγώ ένα dvd recorder για να μετατρέψω βασικά τις κασέτες μου (οικογενειακές στιγμές) σε dvd γιατί άρχισαν να καταστρέφονται. Διαθέτω μέχρι 300Ε.

Έριξα μια ματιά στο pixmania και είμαι ανάμεσα στο LG RH-188S και στο Samsung DVD-HR734.

 

Ποιο θεωρείται καλύτερο από άποψη ποιότητας και αξιοπιστίας? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα και εγώ λίγο τα φώτα σας...

Θέλω να πάρω κι εγώ ένα dvd recorder για να μετατρέψω βασικά τις κασέτες μου (οικογενειακές στιγμές) σε dvd γιατί άρχισαν να καταστρέφονται. Διαθέτω μέχρι 300Ε.

Έριξα μια ματιά στο pixmania και είμαι ανάμεσα στο LG RH-188S και στο Samsung DVD-HR734.

 

Ποιο θεωρείται καλύτερο από άποψη ποιότητας και αξιοπιστίας? :confused:

 

Καλημέρα. Πριν απο 4 μηνες και κατι αγορασα το LG 188HS. Σε γενικες γραμμες και για την δουλεια που θελεις οποιο μηχ/μα και να παρεις θα την κανεις την δουλεια σου (την μετατροπη).

 

Απο ποιοτητα οταν μετατρεπουμε το VHS αναγκαστικα θα παρουμε ποιοτητα VHS στο DVD μας. Εχει ελληνικο μενου, ευκολο γενικα στην χρηση, σε περιοριζει στην αντιγραφη 1-1 Title αλλα η LG εχει πολυ καλο σερβις πραγμα που το εχω ακουσει απο 3-4 ατομα και μεσα απο εδω και γνωστοί μου. Αχρειαστο να ναι :P Σε θεμα τιμης/αποδοσης θεωρω την LG μακραν οτι αξιζει που λεμε τα λεφτα της αφου ειναι αρκετα πιο προσιτη στο ευρη κοινό.

 

Ενα θα σου πω μακρια απο Pioneer, γιατι αν σου χαλασει το μηχ/μα πας απευθειας για καινουργιο. Μπορει σαν μην/τα να ναι κορυφαια αλλα ειναι και θεμα αντοχης τελικα...ισως:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ dimitrisgr!!

να σε ρωτήσω ακόμα κάτι... Με το LG μπορείς να κάνεις μοντάζ στην ταινία? εννοώ να κάνεις μενού με κεφάλαια, να κόψεις κάτι που δεν θέλεις κλπ ή θα πρέπει να το περάσω στον Η/Υ? σε ρωτώ γιατί με ενδιαφέρει αρκετά αυτό το ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ dimitrisgr!!

να σε ρωτήσω ακόμα κάτι... Με το LG μπορείς να κάνεις μοντάζ στην ταινία? εννοώ να κάνεις μενού με κεφάλαια, να κόψεις κάτι που δεν θέλεις κλπ ή θα πρέπει να το περάσω στον Η/Υ? σε ρωτώ γιατί με ενδιαφέρει αρκετά αυτό το ζήτημα...

 

Καθε μοντελο dvd-rec που εχει σκληρο δισκο κανει μονταζ (κοψε-σβησε-ραψε-ενωσε) κομματια (Titles) απο μια ταινια. Το συγκεκριμενο μπορει να διαγραψει καποιο κομματι απο ταινια οπως και να ενωσει καποια κομματια απο διαφορα titles. Για τα μενου δεν εχω ασχοληθει καθολου, μιας και τα περισσοτερα vhs τα ειχα μετατρεψει με το παλιο μου μηχ/μα της Pioneer και απο ΤV σπανια κραταω πραγματα οποτε μου χει μεινει ελαχιστη δουλεια απο vhs-->dvd να κανω:) Ασε που εχει και μεγαλυτερο σκληρο δισκο αν και δεν λεει να αφηνεις πολλα πραγματα μεσα για λογους ασφαλειας παντοτε.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ ευχαριστώ παρα παρα πολύ!! Ήσουν πολύ κατατοπιστικός!

Σκέφτομαι να το παραγγείλω σήμερα για να ξεκινήσω δουλειά :)

Ποια η άποψή σου για το Pixmania? δεν έχω ξαναπαραγγείλει κάτι από κει και φοβάμαι λίγο...:cry:

Είναι αξιόπιστοι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ ευχαριστώ παρα παρα πολύ!! Ήσουν πολύ κατατοπιστικός!

Σκέφτομαι να το παραγγείλω σήμερα για να ξεκινήσω δουλειά :)

Ποια η άποψή σου για το Pixmania? δεν έχω ξαναπαραγγείλει κάτι από κει και φοβάμαι λίγο...:cry:

Είναι αξιόπιστοι έτσι?

 

Αντε καλη αγορά & καλό 3ήμερο !!!!

 

Υ.Γ. Ειχα χρειαστεί κατι για την ψηφιακή μου μηχανη και το ειχα παραγγειλει απο εκει. Δεν ειχα προβλημα αλλα ητανε κατι μικρό σε κοστος ετσι και αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να μιλάμε ... ατελείωτα :) αν δεν περιγράψεις ακριβώς, η εν πάσει περιπτώσει, όσο μπορείς πιο αναλυτικά τη "χάλια" αναπαραγωγή. Και στον γιατρό να πάς θα του αναφέρεις τα συπτώματα για να σου κάνει ... διάγνωση :D . Πάντως αν ο "άλλος" που κάνει τις εγγραφές και τις κωδικοποιήσεις πρέπει να ειδοποιηθεί σχετικά μήπως και σου λύσει το πρόβλημα. Αλλιώς πρέπει να μάθεις να επανακωδικοποιείς μόνη σου τα avi έτσι ώστε να γίνουν συμβατά.

 

Ο "άλλος" έχει ειδοποιηθεί, βασικά τον ρώτησα τι μαγικό έχει κάνει σε αυτό το ένα που παιζει σε σχέση με τα άλλα που δεν και μου είπε πως θα κοιτάξει το αρχείο του και θα μου πει, αλλά δεν είχα νέα του ακόμα...

Θα ήθελα πολύ να μάθω να τα επανακωδικοποιώ ξανά, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το άθλημα...οπότε χρειάζομαι καθοδήγηση... :help: αν προσφέρεσαι είμαι μέσα!!! φαντάζομαι όμως πως θα πρέπει να βρώ με τι αρχεία είναι συμβατό το toshiba, κάτι που δεν βρήκα στο manual...

αυτό που είπες με το avi 1 και avi 2 που το βλέπω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...