Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  

5 ώρες πριν, VIPdriver said:

Δεν νομίζω ότι έχει ελάχιστο χρόνο παραμονής για να φυγεις, αλλά για σίγουρα ρωτα στο κατάστημα. 

 

Πόσο συχνά μπορώ να μεταφέρω τον αριθμό μου; Δεσμεύομαι εάν έχω σύμβαση ορισμένου χρόνου με τον πάροχο;

Ο συνδρομητής μπορεί να μεταφέρει τον αριθμό του σε διαφορετικό δίκτυο όσο συχνά θέλει, χωρίς κάποιον περιορισμό. Επίσης, ο συνδρομητής έχει δικαίωμα φορητότητας αριθμού ακόμη και αν συνδέεται με τον πάροχο με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Ωστόσο, το δικαίωμα αυτό δεν περιορίζει στο ελάχιστο τις υποχρεώσεις του συνδρομητή που απορρέουν από τη σύμβασή του με τον πάροχο Δότη.

https://www.foritotita.gr/?page_id=95

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bas said:

Στα 10€ ενεργοποιειται υποχρεωτικα αμεσος η μπορεί και να παρεις κωδικα;

Κωδικό δεν παίρνεις. Τα πρώτα 500Μb ενεργοποιούνται αμέσως μόλις βάλεις τα χρήματα και τα άλλα 500 μπορείς να τα ενεργοποιήσεις όπότε θες εντός 30 ημερών μέσα από την εφαρμογή.

Edited by opmgls
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, VIPdriver said:

Σωστά, αλλά μετά πρεπει να ενημερώσεις όλες τις επαφες, viber, τράπεζες κλπ κλπ

Κάνεις ένα κόπο αλλά έχεις την ελευθερία σου

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, VIPdriver said:

Σωστά, αλλά μετά πρεπει να ενημερώσεις όλες τις επαφες, viber, τράπεζες κλπ κλπ

Επίσης είναι ένας καλός τρόπος να δεις ποιοι θα σε αναζητήσουν και ποιοι νόμιζες πως θα σε αναζητήσουν.. 😉

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω πολλά χρόνια κοσμοκάρτα και σκέφτομαι σοβαρά την αλλαγή σε frog. Διάβασα αρκετές σελίδες από το νήμα, θα το εκτιμούσα όμως αν κάποιος αφιέρωνε λίγο χρόνο να απαντήσει στο τι ισχύει για τα παρακάτω:

  1. Διπλασιασμός ανά 2 εβδομάδες: Μιλάμε για διπλασιασμό του χρόνου ομιλίας μόνο ή και των δεδομένων; Αφορά όλα τα πακέτα;
  2. Μπορεί να γίνει top up με paypal όπως στη κοσμοκάρτα;
  3. Οι παροχές κάθε πακέτου μεταφέρονται όλες και κάθε μήνα; Για παράδειγμα αν βάλω giga combo (13gb) και ανανεώσω πριν τη λήξη, μεταφέρονται κανονικά και τα λεπτά και τα gb; Πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο πακέτο ή μπορώ π.χ. τον άλλο μήνα να βάλω το national combo;
  4. Το δίκτυο είναι ακριβώς το ίδιο με cosmote; Θα δουλεύουν κανονικά 5g, volte, wifi call, roaming κλπ που τα είχα σετάρει όσο ήμουν σε κοσμοκάρτα;
  5. Κατά καιρούς η cosmote βγάζει διάφορες προσφορές για κοσμοκάρτα και whatsup. Αυτές οι προσφορές είναι συνήθως διαθέσιμες και σε frog;
  6. Αυτή τη στιγμή έχω μαζεμένα κάποια δεδομένα, χρόνο ομιλίας και sms στην κοσμοκάρτα. Μόλις κάνω την αλλαγή αυτά θα τα χάσω άμεσα ή θα διατηρηθούν κανονικά μέχρι τη λήξη τους (κάπου στα μέσα Δεκεμβρίου);

Γενικά θεωρείτε ότι αξίζει η αλλαγή για κάποιον που πιο πολύ δουλεύει δεδομένα και ελάχιστο χρόνο ομιλίας; Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχει δοκιμάσει κανείς αν τα GB και ο χρόνος ομιλίας από το πακέτο των 10€ από Wifi Greece ισχύουν και για roaming στο εξωτερικό (ΕΕ);

Στις συχνές ερωτήσεις τους λένε πως ισχύουν κανονικά αλλά δε διευκρινίζει αν υπάρχει κάποιος περιορισμός στα GB (πχ από τα 10, να ισχύουν μόνο 3 για roaming) ή το χρόνο ομιλίας.

Ευχαριστώ.

 

EDIT: Τα 200 λεπτά ομιλίας από το πακέτο των 10€ από Wifi Greece δεν ισχύουν. Τα GB ισχύουν και μάλλον όλα.

IMG_9CEB01FAFC8E-1.jpeg

Edited by besddimo2
Απάντησα στην ερώτησή μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα με υγεία.
Της γυναίκας μου το υπόλοιπο λήγει αύριο.
Εαν της βάλω αυτή την κάρτα θα ανανεωθούν οι 2 μήνες που πρέπει να βάζει κάρτα?
Ευχαριστώ. b27705d9033930ab7d256a5ccb6e5649.jpg

My S23 Ultra Is Awesome!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pan05 said:

Καλημέρα,

Έχω πολλά χρόνια κοσμοκάρτα και σκέφτομαι σοβαρά την αλλαγή σε frog. Διάβασα αρκετές σελίδες από το νήμα, θα το εκτιμούσα όμως αν κάποιος αφιέρωνε λίγο χρόνο να απαντήσει στο τι ισχύει για τα παρακάτω:

  1. Διπλασιασμός ανά 2 εβδομάδες: Μιλάμε για διπλασιασμό του χρόνου ομιλίας μόνο ή και των δεδομένων; Αφορά όλα τα πακέτα;
  2. Μπορεί να γίνει top up με paypal όπως στη κοσμοκάρτα;
  3. Οι παροχές κάθε πακέτου μεταφέρονται όλες και κάθε μήνα; Για παράδειγμα αν βάλω giga combo (13gb) και ανανεώσω πριν τη λήξη, μεταφέρονται κανονικά και τα λεπτά και τα gb; Πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο πακέτο ή μπορώ π.χ. τον άλλο μήνα να βάλω το national combo;
  4. Το δίκτυο είναι ακριβώς το ίδιο με cosmote; Θα δουλεύουν κανονικά 5g, volte, wifi call, roaming κλπ που τα είχα σετάρει όσο ήμουν σε κοσμοκάρτα;
  5. Κατά καιρούς η cosmote βγάζει διάφορες προσφορές για κοσμοκάρτα και whatsup. Αυτές οι προσφορές είναι συνήθως διαθέσιμες και σε frog;
  6. Αυτή τη στιγμή έχω μαζεμένα κάποια δεδομένα, χρόνο ομιλίας και sms στην κοσμοκάρτα. Μόλις κάνω την αλλαγή αυτά θα τα χάσω άμεσα ή θα διατηρηθούν κανονικά μέχρι τη λήξη τους (κάπου στα μέσα Δεκεμβρίου);

Γενικά θεωρείτε ότι αξίζει η αλλαγή για κάποιον που πιο πολύ δουλεύει δεδομένα και ελάχιστο χρόνο ομιλίας; Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν

1. Μόνο ένα πακέτο συγκεκριμένο ομιλίας αφορά αυτό, των 3,02 ευρώ

2. Ναι, αλλά έχουν αναφερθεί διάφορες περιπτώσεις προβλημάτων. Είναι προβληματικό αν έχεις πολλές συνδέσεις (όπως εγώ) γιατί έχει μηνιαία όρια κι αν χρειαστεί να κάνεις ανανεώσεις σε όλους τον ίδιο μήνα δεν μπορείς. Γενικά το πιο συμφέρον είναι με κάρτα από payzy που δίνει 2πλάσιο bonus σε σύγκριση με απλή online ανανέωση με άλλο τρόπο (3 GB δωρεάν για 1 μήνα για ανανεώσεις 13 ευρώ και άνω και περισσότερα GB για μεγαλύτερες ανανεώσεις)

3. Ναι, με το ακριβώς ίδιο πακέτο.

4. Ναι. Για roaming δεν ξέρω αν χρειαστεί να ξανακάνεις ρυθμίσεις, τα άλλα γίνονται στο τηλέφωνο, όχι στο νούμερο.

5. Όπως το λες, συνήθως ναι.

6. Αναλόγως τα νούμερα θα έλεγα ναι. Διαλέγεις ένα πακέτο από τα διαθέσιμα combo και πορεύσαι. Αν τώρα ελάχιστη ομιλία εννοείς π.χ. 500 λεπτά η απάντηση είναι όχι 🙂  

1 minute ago, johnnyman25 said:


Εαν της βάλω αυτή την κάρτα θα ανανεωθούν οι 2 μήνες που πρέπει να βάζει κάρτα?
Ευχαριστώ. 

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ja1 said:

1. Μόνο ένα πακέτο συγκεκριμένο ομιλίας αφορά αυτό, των 3,02 ευρώ

2. Ναι, αλλά έχουν αναφερθεί διάφορες περιπτώσεις προβλημάτων. Είναι προβληματικό αν έχεις πολλές συνδέσεις (όπως εγώ) γιατί έχει μηνιαία όρια κι αν χρειαστεί να κάνεις ανανεώσεις σε όλους τον ίδιο μήνα δεν μπορείς. Γενικά το πιο συμφέρον είναι με κάρτα από payzy που δίνει 2πλάσιο bonus σε σύγκριση με απλή online ανανέωση με άλλο τρόπο (3 GB δωρεάν για 1 μήνα για ανανεώσεις 13 ευρώ και άνω και περισσότερα GB για μεγαλύτερες ανανεώσεις)

3. Ναι, με το ακριβώς ίδιο πακέτο.

4. Ναι. Για roaming δεν ξέρω αν χρειαστεί να ξανακάνεις ρυθμίσεις, τα άλλα γίνονται στο τηλέφωνο, όχι στο νούμερο.

5. Όπως το λες, συνήθως ναι.

6. Αναλόγως τα νούμερα θα έλεγα ναι. Διαλέγεις ένα πακέτο από τα διαθέσιμα combo και πορεύσαι. Αν τώρα ελάχιστη ομιλία εννοείς π.χ. 500 λεπτά η απάντηση είναι όχι 🙂  

Ναι.

Ευχαριστώ, ψήθηκα αρκετά μπορώ να πω, καθώς οι διαφορά σε mb σε σχέση με την κοσμοκάρτα είναι σχεδόν χαώδης.

Το μόνο που με "χαλάει" είναι η απάντηση στο (3). Δηλαδή αν κάποιο μήνα βάλω ένα άλλο από τα 3 αυτά πακέτα (National Combo, Giga Combo National Combo XL), θα χάσω ό,τι έχω μαζέψει; Στην κοσμοκάρτα μπορούσα να "παίξω" με τα βασικά μηνιαία πακέτα κάθε μήνα χωρίς να χάνω τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι.
Ευχαριστώ!
Το πακέτο μπαίνει αυτόματα στον αριθμό η έρχεται κάποιος κωδικός με mail?

My S23 Ultra Is Awesome!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, johnnyman25 said:

Ευχαριστώ!
Το πακέτο μπαίνει αυτόματα στον αριθμό η έρχεται κάποιος κωδικός με mail?

My S23 Ultra Is Awesome!
 

Κάνεις την παραγγελία και πληρώνεις, μέσα σε εργάσιμες ώρες σου στέλνουν έναν κωδικό και οδηγίες, στο email σου ή στο viber. Μετά περνάς με τη διαδικασία τον κωδικό στο τηλέφωνο που θες, σου ενεργοποιεί το πακέτο που αντιστοιχεί (τα 6 GB εν προκειμένω), το χρηματικό υπόλοιπο δεν αλλάζει αλλά παρατείνεται για 2 μήνες. Η διαδικασία είναι να καλέσεις στο 1319, πληκτρολογείς 1 και στη συνέχεια το 12ψήφιο. Ενεργοποιείται στο τηλέφωνο από το οποίο κάλεσες. Τους κωδικούς τους στέλνουν εργάσιμες ώρες, όχι αυτόματα, σε κάποιες περιπτώσεις που καθυστέρησαν τους πήρα τηλέφωνο και το έστειλαν αμέσως. Νομίζω κάπου διάβασα ότι ισχύει πλέον και άλλος τρόπος να περάσεις τον κωδικό, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.  

34 minutes ago, pan05 said:

Ευχαριστώ, ψήθηκα αρκετά μπορώ να πω, καθώς οι διαφορά σε mb σε σχέση με την κοσμοκάρτα είναι σχεδόν χαώδης.

Το μόνο που με "χαλάει" είναι η απάντηση στο (3). Δηλαδή αν κάποιο μήνα βάλω ένα άλλο από τα 3 αυτά πακέτα (National Combo, Giga Combo National Combo XL), θα χάσω ό,τι έχω μαζέψει; Στην κοσμοκάρτα μπορούσα να "παίξω" με τα βασικά μηνιαία πακέτα κάθε μήνα χωρίς να χάνω τα υπόλοιπα...

Δες και τους όρους, δεν μπορώ να σου πω με 100% βεβαιότητα γιατί όταν βάζω προσωπικά τέτοια πακέτα τα βάζω εναλλάξ με τα δωρεάν bonus. Από τους όρους καταλαβαίνω πως θέλει το ίδιο πακέτο, έχω την εντύπωση πως το ίδιο έχω διαβάσει εδώ μέσα.   

398308058_1580033026079798_6847336361114194857_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Κάτι τελευταίο, μιας και από το screenshot καταλαβαίνω ότι χρησιμοποιείς το cosmote app: Χρειάζεται και η εφαρμογή frog για τη διαχείριση/ενεργοποίηση των πακέτων/bonuses κλπ ή γίνεται δουλειά έχοντας μόνο το κλασσικό cosmote app που έχω και εγώ τώρα; 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, pan05 said:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Κάτι τελευταίο, μιας και από το screenshot καταλαβαίνω ότι χρησιμοποιείς το cosmote app: Χρειάζεται και η εφαρμογή frog για τη διαχείριση/ενεργοποίηση των πακέτων/bonuses κλπ ή γίνεται δουλειά έχοντας μόνο το κλασσικό cosmote app που έχω και εγώ τώρα; 

 

Το frog app το χρειάζεσαι για να ενεργοποιείς τα έξτρα δώρα και για να βλέπεις πότε έχει 60+60 διαθέσιμα. Όλα τα άλλα μπορείς να τα κάνεις και με cosmote app. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Εγώ το χρησιμοποιώ μόνο για να ενημερώνομαι για το 60+60, το μαθαίνεις και εδώ μέσα αν έχεις αμφιβολία, με τα έξτρα δεν ασχολούμαι. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ja1 said:

Νομίζω κάπου διάβασα ότι ισχύει πλέον και άλλος τρόπος να περάσεις τον κωδικό, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.  

Τουλαχιστον κωδικας απο περιπτερο μια χαρα περναει και απο το app

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα και εγώ σε frog! Τα δεδομένα και τα sms που είχα από cosmoκάρτα τα έφερε μαζί. Δεν έφερε τα λεπτά ομιλίας. Οπότε έκανα αναγκαστικά ένα top up 13 ευρώ και μου έδωσε τουλάχιστον τα 60' για να μπορώ να κάνω και καμιά κλήση.

Ερώτηση: Λέει ότι μπορώ να πάρω + 60 λεπτά μέσα από το frog app αλλά δεν βλέπω κάτι εκεί. Κάνω κάτι λάθος; Άκυρο, το βρήκα

Edited by pan05
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Bas said:

Τουλαχιστον κωδικας απο περιπτερο μια χαρα περναει και απο το app

Σωστά, το έχει στην εφαρμογή 👍, το βρήκα. Έχει 2 επιλογές στο frog app, μία για τους 16ψήφιους παραδοσιακούς κωδικούς που ξέραμε και μια ξεχωριστή για "Frog Bundle κάρτα" όπως το λέει. Δηλ. τους 12ψήφιους κωδικούς της wifigreece και των ξυστών vouchers που έχουν κάποια μαγαζιά. 

21 minutes ago, pan05 said:

Μόλις πέρασα και εγώ σε frog! Τα δεδομένα και τα sms που είχα από cosmoκάρτα τα έφερε μαζί. Δεν έφερε τα λεπτά ομιλίας. Οπότε έκανα αναγκαστικά ένα top up 13 ευρώ και μου έδωσε τουλάχιστον τα 60' για να μπορώ να κάνω και καμιά κλήση.

Ερώτηση: Λέει ότι μπορώ να πάρω + 60 λεπτά μέσα από το frog app αλλά δεν βλέπω κάτι εκεί. Κάνω κάτι λάθος;

Δεν είμαι  βέβαιος, πρέπει να επιλέξεις Πακέτα και μέσα στη μέση έχει ένα banner που λέει ΔΩΡΕΑΝ EXTRAS ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ. Πατάς εκεί και αν δικαιούσαι κάτι σε αφήνει να το ενεργοποιήσεις. Μέσα από frog app πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα μπορούσε κάποιος να ξοδέψει €€ απο το υπόλοιπό του; (εκτός του να στελνει sms σε survivor  ή στους διαγωνισμούς του Ευαγγελάτου;)

Πχ σε ιδρύματα τυπου "το χαμόγελο του παιδιου".

Μπηκα στη σελίδα τους αλλά χρήματα δεχονται μονο μεσω πιστωτικής, οχι απο το τηλέφωνο 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, bebes said:

Πως θα μπορούσε κάποιος να ξοδέψει €€ απο το υπόλοιπό του; (εκτός του να στελνει sms σε survivor  ή στους διαγωνισμούς του Ευαγγελάτου;)

Πχ σε ιδρύματα τυπου "το χαμόγελο του παιδιου".

Μπηκα στη σελίδα τους αλλά χρήματα δεχονται μονο μεσω πιστωτικής, οχι απο το τηλέφωνο 

 

Screenshot_2023-12-01-16-21-23-980_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bebes said:

Πως θα μπορούσε κάποιος να ξοδέψει €€ απο το υπόλοιπό του; (εκτός του να στελνει sms σε survivor  ή στους διαγωνισμούς του Ευαγγελάτου;)

Πχ σε ιδρύματα τυπου "το χαμόγελο του παιδιου".

Μπηκα στη σελίδα τους αλλά χρήματα δεχονται μονο μεσω πιστωτικής, οχι απο το τηλέφωνο 

1148208532_Screenshot_20231201-181039_VivaldiBrowser.thumb.jpg.10f5c5112b8e913249a1f0baa180a3e6.jpg

Υπαρχουν και πολλα αλλα κοινωφελα (απο κατω)

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-45af-5de4-e053-181f12ac3db5

Link to comment
Share on other sites

Πάω χθες να ανανεώσω σε κατάστημα Γερμανός. Πάντα βάζω 9,06€ για μου βγάλει 3 μήνες με το national pack.

Δίνω αριθμό, έρχεται otp με sms και ακολουθεί ο εξής διάλογος με την ταμία

-"Είναι 13€, μετρητά ή κάρτα;".

-"Γιατι, σας είπα ποσό ανανέωσης; 9,06 θα βάλουμε"

-"Θα το πάρει (το σύστημα);"

-"Τις 3 τελευταίες φορές που ανανέωσα στο κατάστημα μας το πήρε "

Φυσικά 13€. Σιγά μη σου πουν ξεκινάει από 8€. Σε λίγο καιρό βέβαια θα σταματήσει κ αυτό.

Μια συνηθισμένη εργάσιμη σε κατάστημα.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

χα χα τα ιδια και γω και οπως αρχισε να μου λεει 13 για να σας φτασει το πακετο , λέω ωπα εδω στοπ ,θελω 8 ευρω ανανεωση καταλαβατε μανταμ , μου εκανε ανανεωση 8 ευρουλακια και για σας .

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, gpapas640 said:

Πάω χθες να ανανεώσω σε κατάστημα Γερμανός. Πάντα βάζω 9,06€ για μου βγάλει 3 μήνες με το national pack.

Δίνω αριθμό, έρχεται otp με sms και ακολουθεί ο εξής διάλογος με την ταμία

-"Είναι 13€, μετρητά ή κάρτα;".

-"Γιατι, σας είπα ποσό ανανέωσης; 9,06 θα βάλουμε"

-"Θα το πάρει (το σύστημα);"

-"Τις 3 τελευταίες φορές που ανανέωσα στο κατάστημα μας το πήρε "

Φυσικά 13€. Σιγά μη σου πουν ξεκινάει από 8€. Σε λίγο καιρό βέβαια θα σταματήσει κ αυτό.

Μια συνηθισμένη εργάσιμη σε κατάστημα.

Μπορείς να βάλεις και υποδιαιρέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...