Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, ANAGNPANA said:

Εγώ θα το έπαιρνα πάντως για το χωριό 

Που εχω internet on the go 

αλλα δεν κάθομαι να περιμένω στην ουρά τόσες ώρες 

Ποιες εταιρείες έχουν σήμα στο χωριό? Μόνο η κοσμοτέ?

Πόσο συχνά πας? Το καλοκαίρι όλοι έχουν απεριόριστα.

Αν πηγαίνεις γιορτές υπάρχουν λύσεις. Όλοι δίνουν γιορτινά πακέτα.

Και να περιμένεις στην ουρά, δεν σημαίνει ότι θα πάρεις κιόλας. Μόνο 50 άτομα εξυπηρετεί καθημερινά όταν η ουρά ξεπερνάει τα 100.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Είμαστε εκτός θέματος και απαντώ. Αν σε νοιάζει μόνο η επιφάνεια που την ερμηνεύεις όπως θέλεις, δεν μπορείς να εξηγήσεις την πρακτική των εταιρειών που βλέπουν μπροστά και σε βάθος, ώστε να κανονίσεις τον δικό σου σχεδιασμό στην ζωή.

Οι αλλοδαποί δεν έχουν πιστωτική και συμβόλαιο (μην μου πεις όχι όλοι, δεν είναι αντεπιχείρημα αυτό) έτσι τα μετρητά και η φυσική παρουσία τους φωτογραφίζει. Τα συγκεκριμένα προϊόντα λοιπόν δεν είναι για όλους και αυτή η προσφορά δεν έχει στόχο ούτε τον ανταγωνισμό ούτε να αγοράσει όλη η Ελλάδα ίντερνετ για 1 χρόνο. Έχει στόχο να κλέψει συνδρομητές της ταζα και μόνο άντε και να δώσει ένα χαρτζιλίκι στα μαγαζάκια. Όχι να συναγωνιστεί τα συμβόλαια και τα καρτοκινητά ακόμα και τα δικά της. Τέλος το εκτός θέματος.

 

Έχουμε δει πολλές "παράλογες" τακτικές εταιριών με πιο πρόσφατη την αποτροπή των online ανανεωσεων μεσω της αύξησης του ελαχιστου ποσου ονλαιν.

Ειναι σαφες οτι η φρογκ βασικά απευθύνεται σε αλλοδαπούς. Τωρα το γιατι επελεξε να κανει τη συγκεκριμένη προσφορά κανεις δε το γνωρίζει.

Πάντως εμενα προσωπικά λιγο με νοιάζει, αφου μπορούν να επωφεληθούν όλοι. Η πληρωμή μονο με μετρητά μπορει πολυ ευκολα να "δικαιολογηθεί" λέγοντας οτι εχει πέσει το δικτυο ή εχει χαλασει το πος ή ενα ρακουν έφαγε τα καλώδια. Σιγα μην παει ποτε η ααδε να κανει έλεγχο σε καταστημα φρογκ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, EllinikoNisi said:

Ας έβγαζαν πακέτο στην εφαρμογή της frog την εν λόγω προσφορά. Με τόσα πολλά 60ρικα που θα μάζευαν δεν θα ήξεραν τι να τα κάνουν.

 

4 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Είμαστε εκτός θέματος και απαντώ. Αν σε νοιάζει μόνο η επιφάνεια που την ερμηνεύεις όπως θέλεις, δεν μπορείς να εξηγήσεις την πρακτική των εταιρειών που βλέπουν μπροστά και σε βάθος, ώστε να κανονίσεις τον δικό σου σχεδιασμό στην ζωή.

Οι αλλοδαποί δεν έχουν πιστωτική και συμβόλαιο (μην μου πεις όχι όλοι, δεν είναι αντεπιχείρημα αυτό) έτσι τα μετρητά και η φυσική παρουσία τους φωτογραφίζει. Τα συγκεκριμένα προϊόντα λοιπόν δεν είναι για όλους και αυτή η προσφορά δεν έχει στόχο ούτε τον ανταγωνισμό ούτε να αγοράσει όλη η Ελλάδα ίντερνετ για 1 χρόνο. Έχει στόχο να κλέψει συνδρομητές της ταζα και μόνο άντε και να δώσει ένα χαρτζιλίκι στα μαγαζάκια. Όχι να συναγωνιστεί τα συμβόλαια και τα καρτοκινητά ακόμα και τα δικά της. Τέλος το εκτός θέματος.

 

2 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Ποιες εταιρείες έχουν σήμα στο χωριό? Μόνο η κοσμοτέ?

Πόσο συχνά πας? Το καλοκαίρι όλοι έχουν απεριόριστα.

Αν πηγαίνεις γιορτές υπάρχουν λύσεις. Όλοι δίνουν γιορτινά πακέτα.

Και να περιμένεις στην ουρά, δεν σημαίνει ότι θα πάρεις κιόλας. Μόνο 50 άτομα εξυπηρετεί καθημερινά όταν η ουρά ξεπερνάει τα 100.

Φίλε μου το έχω βάλει για τους δικούς μου που μένουν εκεί όποτε θα βόλευε να έχουν απεριόριστα 12 μήνες 

και ποιο καλό σημα έχει η κόσμοτε και για αυτό το έχω βάλει 

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως, το οτι εδω μεσα ξέρετε και το πραγματικο κοστος καθε υπηρεσιας στις εταιρείες, με ξεπερνα

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ANAGNPANA said:

και ποιο καλό σημα έχει η κόσμοτε και για αυτό το έχω βάλει 

Πιο καλό σήμα δεν σημαίνει ότι οι άλλες δεν έχουν.

Και μία γραμμή να έχουν μία χαρά δουλεύει σε όλες τις εταιρείες το 4G. Έχουν τόσο μεγάλη κατανάλωση που χρειάζονται απεριόριστα?

2 ώρες πριν, gpapas640 said:

Πάντως εμενα προσωπικά λιγο με νοιάζει, αφου μπορούν να επωφεληθούν όλοι.

Αυτή την προσφορά επωφελήθηκαν 100 άτομα την ημέρα και στα δύο μαγαζιά που σημαίνει στις τέσσερις μέρες ήτανε γύρω στα 400 άτομα. Το ότι μπορούν να επωφεληθούν όλοι, δεν ισχύει.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nininikos said:

Παντως, το οτι εδω μεσα ξέρετε και το πραγματικο κοστος καθε υπηρεσιας στις εταιρείες, με ξεπερναemoji1787.pngemoji1787.pngemoji1787.pngemoji1787.png

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 

πιθανόν κανένας να μην γνωρίζει το πραγματικό κόστος κάθε υπηρεσίας!

  • το γεγονός ότι τα απεριόριστα data σε συμβόλαιο κοστολογούνται 80,35€, προσφέρονται σε νέο πελάτη στα 41,00€ ενώ σε συνδυασμό με σταθερό στα 36,90€
  • αν συνυπολογίσεις ότι αυτή τη στιγμή παίζει προσφορά στα 29€ συνδυαστικά με σταθερό
  • αν συνυπολογίσεις ότι έχουν εμφανιστεί προσφορές ακόμα και στα 13,00€ συνδυαστικά με σταθερό
  • αν συνυπολογίσεις ότι η ανανέωση συμβολαίου γίνεται πάντα σε πιο τσουχτερή τιμή

θα καταλήξεις μάλλον στο συμπέρασμα ότι η τιμή των υπηρεσιών είναι αρκούντως φουσκωμένη προκειμένου η cosmote να μπορεί να κάνει τρελές στοχευμένες προσφορές και εν τούτοις μια χαρά κερδοφορία να παρουσιάζει.

αυτό, εν κατακλείδι, σημαίνει ότι αν δεν ανήκεις στους ευνοημένους των στοχευμένων προσφορών... τότε βρίσκεσαι στη δεινή θέση να πληρώνεις μαζί με τις υπηρεσίες σου και τις προσφορές των άλλων!!!

σημειώνω ότι το πρόβλημα αγγίζει και τα καρτοκινητά. Η στοχευμένη προσφορά του προνομιακού whats up δεν ήταν προσβάσιμη από όλους τους πελάτες όπως δεν είναι και οι προσφορές του frog...

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, arjuna said:

πιθανόν κανένας να μην γνωρίζει το πραγματικό κόστος κάθε υπηρεσίας!

  • το γεγονός ότι τα απεριόριστα data σε συμβόλαιο κοστολογούνται 80,35€, προσφέρονται σε νέο πελάτη στα 41,00€ ενώ σε συνδυασμό με σταθερό στα 36,90€
  • αν συνυπολογίσεις ότι αυτή τη στιγμή παίζει προσφορά στα 29€ συνδυαστικά με σταθερό
  • αν συνυπολογίσεις ότι έχουν εμφανιστεί προσφορές ακόμα και στα 13,00€ συνδυαστικά με σταθερό
  • αν συνυπολογίσεις ότι η ανανέωση συμβολαίου γίνεται πάντα σε πιο τσουχτερή τιμή

θα καταλήξεις μάλλον στο συμπέρασμα ότι η τιμή των υπηρεσιών είναι αρκούντως φουσκωμένη προκειμένου η cosmote να μπορεί να κάνει τρελές στοχευμένες προσφορές και εν τούτοις μια χαρά κερδοφορία να παρουσιάζει.

αυτό, εν κατακλείδι, σημαίνει ότι αν δεν ανήκεις στους ευνοημένους των στοχευμένων προσφορών... τότε βρίσκεσαι στη δεινή θέση να πληρώνεις μαζί με τις υπηρεσίες σου και τις προσφορές των άλλων!!!

σημειώνω ότι το πρόβλημα αγγίζει και τα καρτοκινητά. Η στοχευμένη προσφορά του προνομιακού whats up δεν ήταν προσβάσιμη από όλους τους πελάτες όπως δεν είναι και οι προσφορές του frog...

 

Καλα

το προνομιακό what’s up το έχω ακόμα…

αν και πολλοί εδώ μέσα έλεγαν ότι θα σταματούσε … 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ANAGNPANA said:

Καλα

το προνομιακό what’s up το έχω ακόμα…

αν και πολλοί εδώ μέσα έλεγαν ότι θα σταματούσε … 

Μια χαρα βγαλαμε 5ετια!!!!😃

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει. Να συμφωνησουμε ομως οτι εκφραζεις του τυπου "κατω του κοστους", δεν εχουν καμμια λογικη βαση, εκτος και καποιος απο εμας ειναι σε διοικητικο συμβουλιο καποιας εταιρείας.

Αλλο πραγμα η τιμολογηση και αλλο η κοστολογηση. Αλλο ποσο το πουλας και ποσο κερδος θελεις να περιλαμβανεται στην τιμη αυτη και εντελως διαφορετικο πραγμα το ποσο σου κοστιζει.

Αν ριξετε μια ματια στα κερδη των εταιρειών, θα διαπιστωσετε οτι τα περιθωρια ειναι τεραστια.

Sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Ότι ο στόχος δεν είναι οι Έλληνες. Όπως η Taza της βοντα πάει στους αλλοδαπούς έτσι και η φρογκ έχει αλλοδαπούς πελάτες ως επί το πλείστον πολλά χρόνια τώρα. Για αυτό ούτε τα vouchers πωλούνται σε κανονικά μαγαζιά και η wifiGreece αυτά που πουλάει είναι βαουτσερς που αγοράζει από έθνικ μαγαζάκια και στέλνει μόνο τον αριθμό.

Ελπίζω να σε κάλυψα.:classic_smile:

Στο κατω κατω ολοι ελευθεροι ειναι νσ προσθετουν εξυπηρετηση και σε Urdu...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το πήρε το πακέτο αυτό να μας πει πως το ενεργοποιούν... Με την ενεργοποίηση της σύνδεσης μπαίνουν αυτόματα τα data?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Bas said:

Στο κατω κατω ολοι ελευθεροι ειναι νσ προσθετουν εξυπηρετηση και σε Urdu...

Η αλήθεια είναι ότι στην εξυπηρέτηση του frog δεν συνεννοείσαι στα ελληνικά με τίποτα. Καλύτερα να πάρεις στην εξυπηρέτηση της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι συνεχόμενες αυξήσεις έχουν κάνει τον βάτραχο να χάσει κάθε νόημα...

Λέω να πάω σε άλλο καρτοκινητό.
Οι ανάγκες μου είναι σχετικά μικρές (30 λεπτά+1GB).

 

Που προτείνεται να πάω?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, KostazK said:

Αυτές οι συνεχόμενες αυξήσεις έχουν κάνει τον βάτραχο να χάσει κάθε νόημα...

Λέω να πάω σε άλλο καρτοκινητό.
Οι ανάγκες μου είναι σχετικά μικρές (30 λεπτά+1GB).

 

Που προτείνεται να πάω?

Σε ποιες αυξήσεις αναφέρεσαι; Δεν βλέπω κάποια αλλαγή στο φρογκ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KostazK said:

Αυτές οι συνεχόμενες αυξήσεις έχουν κάνει τον βάτραχο να χάσει κάθε νόημα...

Λέω να πάω σε άλλο καρτοκινητό.
Οι ανάγκες μου είναι σχετικά μικρές (30 λεπτά+1GB).

 

Που προτείνεται να πάω?

Το frog πέθανε, ζήτω το frog!
Φίλε μου το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να πετάξεις την κάρτα sim σου στον πλησιέστερο κάδο, να
μεταβείς σε ένα κατάστημα Γερμανός ή Cosmote, να προμηθευτείς μία καινούργια frog sim από την οποία για ένα χρόνο δωρεάν θα έχεις ως δώρο καλωσορίσματος 120 λεπτά ομιλίας με τρίλεπτη χρέωση και 1GB δεδομένα.
Δώσε έμφαση στο δωρεάν...

52 minutes ago, VIPdriver said:

Σε ποιες αυξήσεις αναφέρεσαι; Δεν βλέπω κάποια αλλαγή στο φρογκ.

Το κόστος των πακέτων της καρτοκινητής frog δεν μεταβλήθηκε. Αν ωστόσο δεν έχεις δίπλα σου κατάστημα Γερμανός ή Cosmote είναι τεχνικά ανέφικτο να ανανεώσεις το υπόλοιπο σου με ποσό μικρότερο των 13 ευρώ. Από τη στιγμή που o  KostazK έχει ελάχιστες απαιτήσεις θα καταλήξει να συγκεντρώνει ένα αχρείαστο χρηματικό υπόλοιπο.

Υπό αυτό το πρίσμα πράγματι το κόστος των υπηρεσιών αυξήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μας πληροφορήσει σχετικά με το τι ισχύει με την επιστροφή χρημάτων που έχουμε στο υπόλοιπο;

Πότε μπορούμε να αιτηθούμε να έχουμε επιστροφή; (παλαιότερα αυτό ήταν εφικτό αν γινόταν κάποια αύξηση ή αλλαγή στου όρους της καρτοκινητής, σήμερα δεν ξέρω αν ισχύει)

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, arjuna said:

Το frog πέθανε, ζήτω το frog!
Φίλε μου το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να πετάξεις την κάρτα sim σου στον πλησιέστερο κάδο, να
μεταβείς σε ένα κατάστημα Γερμανός ή Cosmote, να προμηθευτείς μία καινούργια frog sim από την οποία για ένα χρόνο δωρεάν θα έχεις ως δώρο καλωσορίσματος 120 λεπτά ομιλίας με τρίλεπτη χρέωση και 1GB δεδομένα.
Δώσε έμφαση στο δωρεάν...

Το κόστος των πακέτων της καρτοκινητής frog δεν μεταβλήθηκε. Αν ωστόσο δεν έχεις δίπλα σου κατάστημα Γερμανός ή Cosmote είναι τεχνικά ανέφικτο να ανανεώσεις το υπόλοιπο σου με ποσό μικρότερο των 13 ευρώ. Από τη στιγμή που o  KostazK έχει ελάχιστες απαιτήσεις θα καταλήξει να συγκεντρώνει ένα αχρείαστο χρηματικό υπόλοιπο.

Υπό αυτό το πρίσμα πράγματι το κόστος των υπηρεσιών αυξήθηκε.

Η μοναδική αλλαγή είναι ότι θα πρέπει να πηγαίνει σε κατάστημα για να βαζει 8 ευρω. Για αυτο το πραγμα και εγω θα παω liquid ή f2g.

Οσο αφορά την αλλαγή αριθμού, δίκιο εχεις για τα 120 δωρο, αλλά παλι θα πρεπει καθε 2μηνο να πηγαίνει σε κατάστημα για να βαζει 8 ευρώ. 

Για μενα η φτηνοτερη λυση ειναι το liquid (το οποίο ομως θέλει διαδικασιες μεσα εξω και κασμπακ) και μετά η πιο ξεκουραστη λυση το f2g.

12 minutes ago, tempo said:

μπορεί κάποιος να μας πληροφορήσει σχετικά με το τι ισχύει με την επιστροφή χρημάτων που έχουμε στο υπόλοιπο;

Πότε μπορούμε να αιτηθούμε να έχουμε επιστροφή; (παλαιότερα αυτό ήταν εφικτό αν γινόταν κάποια αύξηση ή αλλαγή στου όρους της καρτοκινητής, σήμερα δεν ξέρω αν ισχύει)

Όπως είπες, οταν υπάρχει αλλαγη στους όρους. 

Link to comment
Share on other sites

το πακετο που εδινε 400' προς όλους, καποια λεπτα προς ΦΡΟΓΚ, λίγα sms και 400ΜΒ με 6,9€ καταργήθηκε;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, VIPdriver said:

Για μενα η φτηνοτερη λυση ειναι το liquid (το οποίο ομως θέλει διαδικασιες μεσα εξω και κασμπακ) και μετά η πιο ξεκουραστη λυση το f2g.

Σίγουρα.. αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το δίκτυο!!

Πες μου κάτι.. στο F2g τι θεωρείται λύση; Πόσα χρήματα/μήνα απαιτούνται; Προφανώς για πακέτο που έχει απ'ολα όχι απλή συντήρηση αριθμού..

17 minutes ago, bebes said:

το πακετο που εδινε 400' προς όλους, καποια λεπτα προς ΦΡΟΓΚ, λίγα sms και 400ΜΒ με 6,9€ καταργήθηκε;

Ναι..

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalitexnis_g said:

Σίγουρα.. αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το δίκτυο!!

Πες μου κάτι.. στο F2g τι θεωρείται λύση; Πόσα χρήματα/μήνα απαιτούνται; 

Το δικτυο ειναι θεμα του καθένα εαν έχει κάλυψη εκεί που ζει και κινείται. 

Στο f2g μπορείς να βάλεις online απο 1 ευρω το 2μηνο, ανάλογα με τις αναγκες σου. Για πακέτο ομιλιας θελει 8 ευρω/μηνα. Υπαρχουν και μηνιαιες προσφορες με 5 ευρω. Το θετικο με το f2g ειναι οτι δεν χρειαζεται να πας σε καταστημα για να βάλεις κάρτα. Και το οτι εχει ονλαιν ανανεωση απο 1 ευρω. Γι'αυτό το λεω ως πιο ξεκούραστο. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, arjuna said:

Το frog πέθανε, ζήτω το frog!
Φίλε μου το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να πετάξεις την κάρτα sim σου στον πλησιέστερο κάδο, να
μεταβείς σε ένα κατάστημα Γερμανός ή Cosmote, να προμηθευτείς μία καινούργια frog sim από την οποία για ένα χρόνο δωρεάν θα έχεις ως δώρο καλωσορίσματος 120 λεπτά ομιλίας με τρίλεπτη χρέωση και 1GB δεδομένα.
Δώσε έμφαση στο δωρεάν...

Κάνεις μία φορητότητα σε cu και επιστρέφεις τον επόμενο μήνα με το νούμερό σου και όλα αυτά που αναφέρεις!!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kalitexnis_g said:

Κάνεις μία φορητότητα σε cu και επιστρέφεις τον επόμενο μήνα με το νούμερό σου και όλα αυτά που αναφέρεις!!

Σωστό, με κοστος 13+13 ευρω. Εαν παει f2g και επιστρέψει, το κόστος θα ειναι 8+13 ευρω.

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VIPdriver said:

Σωστό, με κοστος 13+13 ευρω. Εαν παει f2g και επιστρέψει, το κόστος θα ειναι 8+13 ευρω.

Στο CU όμως θα έχει απεριόριστη ομιλία..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...