Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα γράψεις στην αναζήτηση 

4g router 

Όχι wifi 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, VIPdriver said:

Φτου! Πως ξεχωρίζω ποιο παιρνει σιμ και ποιο οχι; Ψάχνω όσο πιο οικονομικό. 

Το πιο οικονομικό καινούργιο είναι το mifi της Vodafone 40€. Μετά μεταχειρισμένα από 15-25€. Μία χαρά δουλεύουνε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, gpapas640 said:

Χρειάζεται πραγματικά ένα τέτοιο ρούτερ; Ένα παλιό κινητό με χοτσποτ δεν κάνει δουλειά;

Θα πυρωνει η μπαταρια, προσωπικα θα το φοβομουν. Το κινητο θα το εβαζα για λιγες ωρες , οχι για συνεχεια. Εχει μεγαλη καταναλωση και πρεπει να το εχεις συνδεδεμενο για παροχη, βοηθαει με το καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, rs280ps said:

Φορητότητα σε frog από Vodafone δίνει κάποιο έξτρα δώρο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα κλασικά δωρα που δινει στο σαιτ. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει 2 μόντεμ το tp-link mr6400 και το tp-link mr100.

Το πρώτο έχει €69,90 και το δεύτερο €49,90.

Θα έλεγα ότι είμαι πιο ευχαριστημένος από το φθηνότερο αν και δεν ξέρω γιατί δε διάβαζε κάρτα Free2go ενώ Cosmote what's up μια χαρά και με ικανοποιητικές επιδόσεις.

Το πρώτο για κάποιο λόγο δεν φαίνεται στο cloud στην εφαρμογή της Tp link ενώ το άλλο είναι πολύ πιο οκ σε αυτό το θέμα.

Θα έλεγα να πάρεις το φθηνότερο.

Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα πυρωνει η μπαταρια, προσωπικα θα το φοβομουν. Το κινητο θα το εβαζα για λιγες ωρες , οχι για συνεχεια. Εχει μεγαλη καταναλωση και πρεπει να το εχεις συνδεδεμενο για παροχη, βοηθαει με το καλωδιο.
Αν είναι συνέχεια συνδεδεμένο στον φορτιστή μια χαρά θα κάνει την δουλειά, άλλωστε μιλάμε για παλιό τηλέφωνο που ούτως ή άλλως σ'ένα συρτάρι θα ήταν. Κερδίζει και 50€ για ρούτερ συν φορητότητα.

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, iordanikos said:

Αν είναι συνέχεια συνδεδεμένο στον φορτιστή μια χαρά θα κάνει την δουλειά, άλλωστε μιλάμε για παλιό τηλέφωνο που ούτως ή άλλως σ'ένα συρτάρι θα ήταν. Κερδίζει και 50€ για ρούτερ συν φορητότητα.

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στο έτος το πολύ (χρόνος διάρκειας unlimited που το θέλει) θα του έχει κάψει την μπαταρία τουλάχιστον.

Δε κάνουν τα κινητά για αυτή τη δουλειά.

Αλλά, ας πειραματιστεί για αρχή αφού δυσκολεύεται οικονομικά, έως ότου συμβεί αυτό. Θα του έλεγα ταυτόχρονα να παρακολουθεί τιμές 4G router στην εγχώρια αγορά , αλλά και στα ευρωπαϊκά (χωρίς δασμούς/τέλη) ebay, amazon κλπ.

Έχω αυτό εδώ και 2 χρόνια και κανένα πρόβλημα με όλες τις ελληνικές εταιρίες: 149 ευρω το πήρα όλα ταχυδρομικά κλπ: https://www.ebay.de/itm/134516259558 Αλλά δεν έχει κανένα firmware εάν χρειαστεί στο μέλλον άμεσο voip στη θύρα του rj-11 εφόσον είναι Vodafone (trademark) {πιο φθηνό από} genuine Huawei (trademark) που άμεσα στη θύρα του rj-11. Αλλά μη τον μπλέκουμε παραπάνω με callingcrteditιές κλπ. Έχει χρόνο να τα μάθει με όσα μας "ετοιμάζουν" οι εγχώριες εταιρίες.

Αυτό μετά από 7 χρόνια μόνο στην Cosmote "κάθεται". Πια δε "δέχεται" τις άλλες όπως στην αρχή όταν το πρωτοπήρα ούτε με factory reset: https://www.e-shop.gr/asus-4g-n12-wireless-n300-lte-modem-router-p-PER.617474

 

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Με ίδια περίπου χαρακτηριστικά αλλά 4 θύρες ethernet υπάρχει και αυτό

https://www.skroutz.gr/s/28539256/ZTE-MF286R-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Ethernet.html

Δεν το εχω δοκιμασει όμως. Το λέω γιατι κάποιοι στα σχόλια παραπονούνται για κάποιο θεμα με την τροφοδοσία του. Το έφερνε και ο Γερμανός στην ίδια τιμή αλλα εκείνο επειδή είναι branded cosmote δεν ξέρω αν έχει κλειδωμένη την voip τηλεφωνία ή τον παροχο σιμ μόνο με κοσμοτέ. Επειδή η περιγραφή είναι μάλλον λάθος στο κομμάτι του ασύρματου είναι wifi 5 και το 300mbps πρέπει να αναφέρεται μάλλον στη συχνότητα των 2,4 μόνο.

Αν πάντως ο σκοπός είναι να αντικατασταθεί κάποια σταθερή γραμμή για ενα χρόνο, μεσοσταθμικά,στο καθαρά οικονομικο κομμάτι, κάποιο ρούτερ ανω των 100-120€ δεν πολύσυμφέρει διότι έρχεται στα ίδια με σταθερή γραμμή. Εκτός αν μιλάμε για  χρήση σε περιοχή που δεν έχει άλλη εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα συμφωνησω, με 4g χρονια τωρα στο εξοχικο που δεν εχω τηλεφωνο τα παει μια χαρα,

καλυτερες ταχυτητες ακομα κι απο την adsl του σπιτιου μου επιανα θυμαμαι,

αν το σημα ειναι καλο, απογειωνεται

Link to comment
Share on other sites

δεν θα συμφωνησω, με 4g χρονια τωρα στο εξοχικο που δεν εχω τηλεφωνο τα παει μια χαρα,
καλυτερες ταχυτητες ακομα κι απο την adsl του σπιτιου μου επιανα θυμαμαι,
αν το σημα ειναι καλο, απογειωνεται
Εξαρτάται τι εννοεί κανείς σοβαρές ταχύτητες.eb62d615eff51c43efd1fa486a795289.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα mifi παίρνουν τις κλασικές μπαταρίες που βρίσκεις ακόμα και στο AliExpress.

Ένα τέτοιο έχω και στον πρώτο χρόνο φούσκωσε η μπαταρία χωρίς να την αλλάξω ακόμα. Είναι πάντα συνδεδεμένο σε παροχή USB.

Μπορείς να το συνδέσεις σε power bank και σε ηλιακό φορτιστή και ξεχνάς το ρεύμα. 

Το καλό με τα mifi είναι η φορητότητα τους. Ψάχνεις που έχει καλύτερο σήμα μέσα στο σπίτι, μπαλκόνι, ταράτσα (εξοχικό) και το τοποθετείς εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ε αν το χες συνεχεια συνδεδεμενο σε παροχη λογικο να φουσκωσει, ειναι σαν τα κινητα που λεγατε πριν, οπως ενα κινητο δεν μπορεις, δεν κανει να το εχεις συνεχεια συνδεδεμενο σε φορτιστη γιατι θα σου μεινει στο χερι, ετσι και τα mifi, κι εγω εχω ενα για χρονια και του χω και εξτρα μπαταριες, αλλα δεν το αφηνω μονιμα συνδεδεμενο, οταν φορτισει το βγαζω και οταν αδειασει το συνδεω

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Σε κινητό μοτορολα 4g (αποσπωμενη μπαταρία) φουσκωσε

Σε κινητό σαμσουνγκ 4g (μη αποσπωμενη μπαταρία) δεν φουσκωσε

Και τα 2 κινητά μονίμως στην πριζα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kmpatra said:

Με ίδια περίπου χαρακτηριστικά αλλά 4 θύρες ethernet υπάρχει και αυτό

https://www.skroutz.gr/s/28539256/ZTE-MF286R-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Ethernet.html

Δεν το εχω δοκιμασει όμως. Το λέω γιατι κάποιοι στα σχόλια παραπονούνται για κάποιο θεμα με την τροφοδοσία του. Το έφερνε και ο Γερμανός στην ίδια τιμή αλλα εκείνο επειδή είναι branded cosmote δεν ξέρω αν έχει κλειδωμένη την voip τηλεφωνία ή τον παροχο σιμ μόνο με κοσμοτέ. Επειδή η περιγραφή είναι μάλλον λάθος στο κομμάτι του ασύρματου είναι wifi 5 και το 300mbps πρέπει να αναφέρεται μάλλον στη συχνότητα των 2,4 μόνο.

Αν πάντως ο σκοπός είναι να αντικατασταθεί κάποια σταθερή γραμμή για ενα χρόνο, μεσοσταθμικά,στο καθαρά οικονομικο κομμάτι, κάποιο ρούτερ ανω των 100-120€ δεν πολύσυμφέρει διότι έρχεται στα ίδια με σταθερή γραμμή. Εκτός αν μιλάμε για  χρήση σε περιοχή που δεν έχει άλλη εναλλακτική.

To πήρα για λογαριασμό φίλου μεταχείρο πριν από έναν μήνα στα 50 €. Ηταν Μέσω nova αλλά ξεκλείδωτο και το τέσταρα και με cosmote αλλά και με vodafone. Θεωρώ ότι τέτοια μηχανήματα αξίζει τον κόπο για αναζήτηση σε μεταχειρισμένα, τώρα κάτι 150 € που ζητάνε για καινούργια πιστεύω ότι χάνουν το νόημα του VFM

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σε υφιστάμενο νούμερο δεν παίζει η προσφορά; Αναγκαστικά πρέπει να πάρεις καινούργιο νούμερο;

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, rotsikas said:

Σε υφιστάμενο νούμερο δεν παίζει η προσφορά; Αναγκαστικά πρέπει να πάρεις καινούργιο νούμερο;

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Από τη στιγμή που ενεργοποιείται με σμσ λογικά γίνεται, αλλά προφανως θέλουν να κάνουν και νέα πωληση αριθμου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rotsikas said:

Σε υφιστάμενο νούμερο δεν παίζει η προσφορά; Αναγκαστικά πρέπει να πάρεις καινούργιο νούμερο;

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όλα δείχνουν ότι πρόκειται για προωθητική του νέου καταστήματος. Ειδικά αφού στο προσπέκτους γράφει για τα 300 πρώτα νούμερα. Ως εκ τούτου η λογική λέει ισχύει για νέα νούμερα.

Αν δεν κάνω λάθος το κατάστημα έχει σταθερό τηλέφωνο επικοινωνίας. Νομίζω δε θα αρνηθούν να σου απαντήσουν αν κάνεις ένα τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα μεταχειρισμένο mifi (max 20€) και έναν ανταπτορα που βρίσκετε Εδώ έχετε και lan και μπορείτε να συνδέσετε και τηλέφωνο VoIP. Σύνολο 50€ Μαξ.

Επίσης αν βγάζετε την τροφοδοσία για 2 ώρες την ημέρα η μπαταρία είναι άψογη αλλά και συνέχεια στο ρεύμα να είναι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γιατί υπάρχει προστασία που κόβει την φόρτιση όταν ανέβει η τάση στην σωστή τιμή. Δοκιμασμένη λύση 3 χρόνια χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στο Best Talk Asia (frog store) και μου είπαν πως είναι μόνο για καινούργια νούμερα. Στο κατάστημα στην Σταδίου, υπάρχουν διαθέσιμα.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, rotsikas said:

Πήρα τηλέφωνο στο Best Talk Asia (frog store) και μου είπαν πως είναι μόνο για καινούργια νούμερα. Στο κατάστημα στην Σταδίου, υπάρχουν διαθέσιμα.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για το κατάστημα της Θεσσαλονίκης δε μιλούσαμε;

Link to comment
Share on other sites

Την προσφορά την έχουν και τα δύο καταστήματα frog. Εγώ πήρα σε αυτό της Αθήνας γιατί με βολεύει. Βέβαια δεν χάνουμε τίποτα να πάρουμε κι αυτό της Θεσσαλονίκης.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...