Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κάποιος γιατί δεν μου ανοίγει το πρόγραμμα για να κάνω update?

Έχω λειτουργικό vista η εγκατάσταση έγινε κανονικά. Το πατάω για να ανοίξει κ λέει σφάλμα

Το PC Suite το έχεις εγκαταστήσει?

 

Ίσως ένα uninstall σε όλα τα προγράμματα που έχουν σχέση με Nokia καθώς επίσης και το Nokia Connectivity Driver και εκ νέου install. Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν και με αυτόν τον τρόπο το έλυσα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 898
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

help.. εγκατεστησα το Nokia software updater για να αναβαθμισω το Nokia 6720 και δεν λεει να ξεκινησει με τιποτα το ατιμο, μενει κολλημενο στο "εκκινηση εφαρμογης..."

Εχω windows 7 64bit και υποτιθεται οτι η εφαρμογη ειναι συμβατη με windows 7..

 

Δοκιμασα να απεγκαταστησω και να εγκαταστησω ξανα την εφαρμογη αλλα παλι τα ιδια .Εκανα disable firewall κλπ αλλα τιποτα...

 

Δοκιμασα επισης και να εγκαταστησω το NSU με συμβατοτητα για vista sp2 και τσεκαρα και το run as admin (λυσεις που μου προταθηκαν) χωρις καμια τυχη.

Το απεγκατεστησα και εγκατεστησα πρωτα το PC suite και μετα το NSU και παλι τιποτα...

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ισως βοηθησει το παρακατω ποστ..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3047697#post3047697

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μα ηδη το δοκιμασα..

 

Δοκιμασα επισης και να εγκαταστησω το NSU με συμβατοτητα για vista sp2 και τσεκαρα και το run as admin (λυσεις που μου προταθηκαν) χωρις καμια τυχη.

Καμια ιδεα?

 

Δε καταλαβαινω τι μπορει να φταιει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερεις οτι το εκανες εγκατασταση ως διαχειριστης αλλα οτι τσεκαρες το run as admin. Ισως εαν το κανεις απεγκατασταση και εγκατασταση ως root μπορει να λυθει το προβλημα. Δεν τρεχω windows για να μπορω να βοηθησω περισσοτερο :( Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχειο που κατεβασα (NokiaSoftwareUpdatersetup) επελεξα με δεξι κλικ και το Run as administrator (για να το εγκαταστησω), δεν ξερω αν λεμε το ιδιο.

 

Τελος παντων, μετα απο κοπο καταφερα να βγαλω ακρη και να αναβαθμισω το κινητο στην 31.022...

 

Η λυση ηταν απλη...

Εγκατεστησα Windows XP (SP3) και η εφαρμογη ετρεξε με τη μια...

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νέο Ovi Suite ver 2.2.0.241 with map updates διαθέσιμο update...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους & βοηθειααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:help:

Έχω Nokia X6 16 GB και το PC μου τρέχει Windows 7 pro.

Πριν ένα μήνα είχα την φαεινή ιδέα να κάνω ένα Software update στο κινητό μου και από τότε δεν μπορω να συνδέσω το κινητό μου με το ovi player. Μου το PC μου ψάχνει για drivers, τα καταφέρνει μέχρι να φτάσει στο MTP USB driver, εκει κανει ατελειοτα loop:angry: , αδύνατον, δεν μπαίνει με τίποτα. Έχω ξηλώσει ότι έχει να κάνει με Nokia από το PC μου και έκανα εγκατάσταση από την αρχη … τιποτα. Εάν μπορούσα θα έβαζα το παλαιό Firmware στο κινητό μου, με αυτό όλα ήταν μια χαρά.

Τι άλλο να κάνω, θέλω την μουσική μου!!! Καμία καλή ιδέα κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει το ίδιο με Nokia 5800 και Win Xp, δοκίμασα κάθε λύση που βρήκα από forums, το μόνο που μου δούλεψε και έσωσα και το κινητό και το pc από τα σκουπίδια ήταν αυτό :)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, και εγώ επικοινώνησα με το Nokia customer service και μετά από δυο άχρηστες προτάσεις πηρά μου πρότειναν αυτό:

 

We would like to offer you follow the steps bellow in order to solve your issue –

1. On the My computer icon, with right click select Properties – Hardware – Device Manager – Select the wanted driver that must be in yellow and Uninstall it. Do not connect the mobile phone with the computer.

2. Check if the version of your Windows Media Player is the 11th. If it is not, please update it or switch on the automatic update option.

3. Create a backup of all the personal data that you need and format your memory card directly from the device.

4. After completing the steps bellow, please connect your mobile phone with the computer and check if the problem is solved. Inform us for the result.

 

Τελικά δούλεψε, το γεγονός ότι το customer service μου λέει να κάνω format την κάρτα δεδομένων ενώ το x6 έχει ενσωματωμένη μνήμη και η διαδικασία για να κανείς Uninstall ένα driver είναι διαφορετική για τα Windows 7 είναι πάλι άλλη ιστόρα….:confused::lol:

Το βασικό είναι ότι το PC μου βλέπει πάλι την μουσική μου:up:, παντός κάτι πρέπει να κάνει η Nokia για αυτά τα προβλήματα, δεν μπορείς να ρίχνεις καινούργια Firmware στην αγορά και μετά δεν είναι συμβατά με τα τελευταία προγράμματα που σου προτείνουν οι ίδιο… :oops: :stupid:

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν εχει αναφερθει αλλα βγηκε νεα εκδοση pc suite 7.1.51 με υποστηριξη λενε win7. παρολαυτα ακομα παραμενουν τα αγνωστα devices οταν προσθετεις μια bluetooth Nokia συσκευη
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια. προσπαθω εδώ και καιρό να κάνω update το nokia 6700 slide που εχω αλλα ενω ξεκινάει κανονικα η διαδικασία και προχωράει την ώρα που αποσυνδέει το κινητό το ίδιο το πρόγραμμα μετά μου λέει το ίδιο πάλι το πρόγραμμα ότι έχασε τη σύνδεση. Ακολουθώ οδηγίες που λεει και πάλι τα ίδια.Χρησιμοποιώ to software updater του Ovi Suite και το έχω δοκιμάσει και σε Xp και σε Vista. Μπορει να μου πει κανείς τι γίνεται???? πως θα το φτιάξω?
Link to comment
Share on other sites

Γεια. προσπαθω εδώ και καιρό να κάνω update το nokia 6700 slide που εχω αλλα ενω ξεκινάει κανονικα η διαδικασία και προχωράει την ώρα που αποσυνδέει το κινητό το ίδιο το πρόγραμμα μετά μου λέει το ίδιο πάλι το πρόγραμμα ότι έχασε τη σύνδεση. Ακολουθώ οδηγίες που λεει και πάλι τα ίδια.Χρησιμοποιώ to software updater του Ovi Suite και το έχω δοκιμάσει και σε Xp και σε Vista. Μπορει να μου πει κανείς τι γίνεται???? πως θα το φτιάξω?

Τσέκαρες καθόλου να δεις αν έχει γίνει η αναβάθμιση; Τέτοιο "πρόβλημα" είχα στο 6300 όταν το έκανα αναβάθμιση, όλως παραξένως είχε αναβαθμιστεί:what:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση γιατι κοντευω να σκασω!!!μπορει να μου πει καποιος βημα βημα πως συγχρονιζω το Ε66 μου με το outlook ?το προσπαθω με το pc suite εκει που λεει συγρχονισμος κανει κατι δηθεν και μεσα στο outlook τπτ!!!μου εχει βγαλει την ψυχη!!!!
ola kala!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες καθόλου να δεις αν έχει γίνει η αναβάθμιση; Τέτοιο "πρόβλημα" είχα στο 6300 όταν το έκανα αναβάθμιση, όλως παραξένως είχε αναβαθμιστεί:what:

Όχι το λογισμικό είναι ακόμα το ίδιο. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει::

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω Nokia αλλά το Samsung innov8 (Symbian) κάνω την ερώτηση μου εδώ γιατί είναι πολύ περισσότερα τα "μέλη" και πιστεύω ότι θα βρω την απάντηση που ψάχνω.

Στο θέμα τώρα, θέλω να κρατήσω αντίγραφο του τηλεφωνικού καταλόγου για να πάω το κινητό στο service. Το πρόβλημα είναι ότι pc suite της Samsung κρατάει back up τα πάντα(εικόνες, μουσική κτλ.) και δεν έχει επιλογή για να κρατήσω μόνο τις επαφές. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να κρατήσω αντίγραφο των επαφών;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω Nokia αλλά το Samsung innov8 (Symbian) κάνω την ερώτηση μου εδώ γιατί είναι πολύ περισσότερα τα "μέλη" και πιστεύω ότι θα βρω την απάντηση που ψάχνω.

Στο θέμα τώρα, θέλω να κρατήσω αντίγραφο του τηλεφωνικού καταλόγου για να πάω το κινητό στο service. Το πρόβλημα είναι ότι pc suite της Samsung κρατάει back up τα πάντα(εικόνες, μουσική κτλ.) και δεν έχει επιλογή για να κρατήσω μόνο τις επαφές. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να κρατήσω αντίγραφο των επαφών;

 

Κανείς; Εδώ και καιρό δεν το πάω στο service μόνο και μόνο επειδή δεν ξέρω πως να κρατήσω αντίγραφο των επαφών!

Link to comment
Share on other sites

Με το pc suite της Samsung κάνε συγχρονισμό με outlook,σώσε σε ένα text και μετά επαναφέρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω Nokia αλλά το Samsung innov8 (Symbian) κάνω την ερώτηση μου εδώ γιατί είναι πολύ περισσότερα τα "μέλη" και πιστεύω ότι θα βρω την απάντηση που ψάχνω.

Στο θέμα τώρα, θέλω να κρατήσω αντίγραφο του τηλεφωνικού καταλόγου για να πάω το κινητό στο service. Το πρόβλημα είναι ότι pc suite της Samsung κρατάει back up τα πάντα(εικόνες, μουσική κτλ.) και δεν έχει επιλογή για να κρατήσω μόνο τις επαφές. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να κρατήσω αντίγραφο των επαφών;

 

Δεν μπορεις να αντιγραψεις τις επαφες στην καρτα μνημης και μετα να αντιγραψεις αυτο το αρχειο στο pc σου;Μετα το σερβις ξαναπερνας στην καρτα μνημης το αρχειο και απο εκει τις αντιγραφεις στον καταλογο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού σας ευχαριστήσω και τους δύο να πω ότι δεν έχω πάρει κάρτα μνήμης μιας και το τηλέφωνο έχει ενσωματωμένη μνήμη 8gb.

 

Το pc suite μου ζητάει να δημιουργήσω κάποιο προφίλ στο outlook για να κάνω συγχρονισμό (λέει να πάω στον πίνακα ελέγχου-> Αλληλογραφία -> και από εκεί στα προφίλ). Δεν βρίσκω όμως τέτοια επιλογή ούτε στα Windows 7 ούτε στο outlook(στο οποίο είμαι πρωτάρης).

 

 

*Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει μέχρι σήμερα το μεσημέρι θα με βοηθήσει πολύ γιατί θα πάω σε μια δουλειά κοντά στο service και θα μου έρθει κουτί να αφήσω και το κινητό!

Edited by gre
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σε όλους. Είμαι καινουριος στο forum. Έχω το 6730 classic με Vodafone life και θελω να το αλλάξω με το λογισμικό της Nokia. Διάβασα για την διαδικασία αλλά δεν υπάρχει αναβάθμιση λογισμικού στο ελληνικό site της Nokia για το συγκεκριμένο κινητο. Αν δεν κάνω αναβάθμιση μετά το debrand θα έχω πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Είμαι καινουριος στο forum. Έχω το 6730 classic με Vodafone life και θελω να το αλλάξω με το λογισμικό της Nokia. Διάβασα για την διαδικασία αλλά δεν υπάρχει αναβάθμιση λογισμικού στο ελληνικό site της Nokia για το συγκεκριμένο κινητο. Αν δεν κάνω αναβάθμιση μετά το debrand θα έχω πρόβλημα?

Υπάρχει δυνατότητα τουλάχιστον για τα Series 60 1st, 2nd Edition να κάνεις de-brand αλλά δεν ξέρω για το Series 60 3rd που είναι το δικό σου αν γίνεται.

 

Το θέμα στο οποίο αναφέρομαι:

Αναβάθμιση σε ME ή/και Επαναφορά Ελληνικής Γλώσσας (Ν 70)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και για τα Symbian S60 3rd Edition διαδικασία για debrand, Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ -> Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα ότι γίνετε. Απλά δεν υπάρχει ελληνικό update για το συγκεκριμένο κινητό. Αν δεν κάνω αναβάθμιση θα υπάρχει πρόβλημα; Αυτό ρωτάω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Edited by KostaZ_
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις το product code και κάνεις αναβάθμιση όποτε θέλεις δεν υπάρχει πρόβλημα, την επόμενη φορά που θα συνδέσεις την συσκευή σου για αναβάθμιση θα ψάξει σύμφωνα με το καινούριο product code.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...