Jump to content

[Επίσημο] Nokia 8800 Sirocco Edition


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουτε απο εκει μπορουμε να γλυτωσουμε φιλε γιατι ακομα και στη χειροτερη φαση της Γαλλικης κουζινας , τριγυρω απο τον πυργο του Αιφελ,πουλανε κατι χαζα σουβλακια που αποτελουνται απο μια πιτα,ενα σουβλακι ξερο μεσα,ενα φακελλακι μουσταρδα και ενα φακκελακι σαλτσα.Α και μια χαρτοπετσετα...;)

Αλλα το ελληνικο ειναι καλυτερο...πιο ζουμερο... θα λαδωνεται και ο συρομενος μηχανισμος με τα ρουλεμαν..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 648
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα τα κινητά που είναι φτιαγμένα από γυαλιστερό μέταλλο, έχουν πρόβλημα με τις δαχτυλιές. Δεν είναι κάτι καινούργιο. Αν σας αρέσει αρκετά και κρίνετε ότι σας καλύπτουν οι δυνατότητες του, τότε δεν θα έπρεπε να σας προβληματίζει το θέμα με τις δαχτυλιές.
Link to comment
Share on other sites

ξερω και εγω.... διαλεχτε ... ή 8800 και σουβλακια ή σιροκο και κομμενα τα σουβλακια και λοιπα λαδοζουμεροσαλτσοειδή...:lol:

τελικα εχεις πλακα...καλα τα λες..Εγω λεω να κρατησω το special edition...:D

Exω Ν70,8210,2600,3200,5140i,7610,8800:p
Link to comment
Share on other sites

O kostandinos τα ειπε καλα.Αφου εχεις ηδη το special edition,μην ψαχνεσαι παραπερα αφου το σιροκο δεν ειναι και τρομερη αναβαθμιση.

Αν παντως παρω το σιροκο ( 3 μεινανε) ,να εισαι σιγουρος θα σου πω τι γινεται με λεπτομερειες.Αν οχι,δεν χρειαζεται να πουμε τιποτα παραπανω γιατι θα εχουμε το ιδιο τηλεφωνο...:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τηλέφωνο από το πρωί όλες τις αλυσίδες κινητής που υπάρχουν στην Αθηνα! όλο η ίδια απάντηση: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και δεν το φερνουμε. Από την άλλη η alpha copy λέει ότι στέλνει κανονικά παραγγελίες σε όλους!!! Η μόνη περίπτωση είναι συσκευή από Nokia Centre στα 955 euro...

 

Πάω να τρελλαθώ! Θέλω sirocco με σύνδεση και δεν θέλει να με εξυπηρετήσει κανένας. Από την άλλη όμως για απλό 8800 είναι πρόθυμοι όλοι! Δεν το θέλω, θα το πάρεις ένα πράμμα!

Μήπως ξέρει κανείς κανένα κατάστημα στο κέντρο που να ξέρει τι του γίνεται και να μπορεί να μου το παραγγείλει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δωσει παραγγελια στο Γερμανο μεσω διαδικτυου.Ενημερωθηκα οτι η παραγγελια θα προωθηθει στο τοπικο καταστημα μολις υπαρξει διαθεσιμοτητα,δηλ απο 20/10.Αν καταλαβα καλα ,υπαρχει λιστα αναμονής... δεν ειμαι σιγουρος.

Τελος παντων,εσυ δοκιμασε απο τις 21-10......(αφου θα εχω κλεισει το δικο μου δηλαδή :p )

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση (την εβαλα και στο απλο 8800,συγνωμη στους mods ¨) )

Ξερει καποιος αν μπορουν τα καπακια του sirroco να μπουν στο 8800 το απλο???Ειδα ενα dumy και νομιζω οτι μπορει να γινει.

.................................................!
Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται ρε παιδια....πολλη ησυχια επεσε εδω....λες και επεσε καταρα σοο σιροκο και κανεις δεν βγαζει αχνα...

 

Μαλλον σημερα θα το εχω στα χερια μου οποτε θα σας πω εντυπωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,να πω 2 λογια για το σιροκο.Το παρελαβα σημερα αλλα θα ξαναφυγει απο εκει που ηρθε καθότι μαυρο παραγγειλα αλλα ηρθε το χρωμε.

Εχουμε και λεμε

1-Το σιροκο εχει πιο ευκολο στη χρηση πληκτρολογιο αλλα το ιδιο δυσκολο κεντρικο πολυπλήκτρο.Ενω στο παλιο παταγες το πανω βελακι ,το σιροκο εχει ενα λεπτο σχετικα πλαισιο ως κεντρικο πολυπλήκτρο και το να πατησεις το πανω μερος ειναι λιγο δυσκολο.Δεν ειναι προβλημα ουσιας απλα το αναφερω.Γινεται δουλειά λοιπον ,απλα θελει συνηθεια.

2-Το τηλεφωνο δεν το ανοιξα καθόλου καθότι θα εφευγε πισω απλως σχολιαζω τα οσα ειδα οταν το επιασα στα χερια μου.Ετσι το χρωμε (light) εγω προσωπικα το απορριπτω καθότι τα πλαστικα το μερος οπου ειναι η υποδοχή φορτισης και το πισω ανω μερος ειναι λευκά σε αποχρωση γαλακτερου.Αυτο οπως το ειδα εγω ,δυσκολα θα παραμεινει ετσι,με τη χρηση υπολογιζω να γινεται σκουρο καθ΄τι θα λερωνει ευκολα.

3-Ως βαρος μου φανηκε μια χαρα,στιβαρή συσκευή.

4-Ανοιγμα ,κλεισιμο πολυ καλο,ομορφο γενικα.Συσκευασια πολυ καλή.

5-Το μερος οπου παει το δαχτυλο για να σηκωσει το ανω μερος ειναι καλυτερο ετσι που το εκαναν τωρα ,καθότι δεν φαινεται καθόλου.Ειναι σαν γλυπτό.

6-Τα οσα ειπωθηκαν για τις δαχτυλιές ισχύουν με την παρατηρηση οτι αν το βαστας και τηλεφωνεις ,δεν αφηνει εντονη δαχτυλια΄.Για να γινει αυτο πρεπει να πιεσεις το δαχτυλο σχετικα αρκετα πανω στο μεταλλο.Οπως ειπε και ο φιλος Κωσταντινος νομιζω ειναι ακριβως οπως ο Ζιππο.Δεν θα το χαρακτηριζα πρόβλημα παντως.Δηλαδή ,το να αφηνει δαχτυλιά οσο αφηνει φαινεται σχετικα φυσιολογικο στη συσκευή αν και οχι τοσο ομορφο.Εμενα δεν με ενοχλει παντως.

 

Σπαστηκα πολυ γιατι ανοιξα το κουτι και περιμενα να δω μαυρο αλλα ειδα το χρωμε.Θα το κραταγα το χρωμε αν τα μερη που αναφερω παραπανω ηταν μαυρα και οχι γαλακτερα.

Αναμενω να δω τι θα γινει.Αν δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα σε μαυρο(η μπρονζε,οπως θελετε πειτε το) θα αναμενω μεχρι να υπαρξει.Δεν εδωσα τοσα χρηματα για να παρω το χρωμε που για να πω και μια κακία,μπορει να πασαρε και αν καθόταν η φαση, το καταστημα της Αθηνας.

 

Ρε παιδια μια βοήθεια ...

Οταν εδωσα την παραγγελια μεσω ιντερνετ στο χωρο του Γερμανου,επελεξα το μπρονζε μιας και αυτο ουτως η αλλως περιγραφεται στη σελιδα.Με πηρε το τοπικο καταστημα και κατα τη συνομιλια ενω εγω ελεγα μαυρο ,ο υπευθυνος μου ειπε οτι δεν ειναι μαυρο αλλα μπρονζε και οτι μονο αυτο υπαρχει σαν αποχρωση.Ειπα οκ και το αναμενα.

 

Σήμερα μετα την διαπιστωση οτι ηρθε χρωμε ,μιλαω με το τοπικο καταστημα Γερμανός και μου λενε οτι σαν Γερμανός ερχεται μονο η εκδοση Light Bronze.Η συσκευη που παρελαβα και επεστρεψα μεχρι να δουμε τι θα γινει γραφει πανω 8800 Sirocco Light.Επισης ο ανθρωπος στο εδω καταστημα Γερμανος εχει ολη την καλη διαθεση να με εξυπηρετησει αλλα μου λεει οτι βλεπει ενα μονο κωδικο στην αποθηκη και ειναι ο Light Bronze,και οτι μονο αυτος ειναι διαθεσιμος απο το Γερμανο.Δεν καταλαβαινω η συσκευη που μου ηρθε που γραφει πανω μονο Light,τι σχεση μπορει να εχει με αυτο που μου λεει ο υπευθυνος εδω το Light Bronze,αφου η συσκευή ειναι χρωμε -ασπρη.

Βγαζει κανεις συμπερασμα αο τα παραπανω?

Μπορει να μου πει κανεις τι να κανω ? Να παρω στα κεντρικα του Γερμανού ?

 

Δεν ξερω αν πρεπει να γελασω ή να σκασω...

Παιρνω τα κεντρικα του Γερμανου και μου λενε οτι μονο μια αποχρωση εχουν,αυτη που προφανως παρελαβα.Επισης οτι στη σελιδα εχουν κανει μαλλον λαθος που εχουν το μπρονζε και αναφερουν παρακατω στα χαρακτηριστικα το μπρονζε ως χρωμα.Επιπλεον η συμπαθής κοπελα στο τηλεφωνο μου ειπε οτι το φερνουν σε αυτη την αποχρωση για να φαινεται οτι ειναι ατσάλι....:lol: :lol: :lol:

 

Τι κανεις τωρα λοιπον ?

Οπως ειπα ,θα το κραταγα γιατι δεν ειναι ασχημο αλλα με προβληματιζει το πισω μερος και το κατω που ειναι σαν γαλακτερο πλαστικο και φοβαμαι οτι θα βρωμιζει ευκολα.

Αν εχει ρε παιδια κανεις το χρωμε ,τι λεει αυτο το σημειο,βρωμιζει ευκολα? Ειναι πλαστικο ή ειναι μεταλλο,γιατι απο το λιγο που το κρατησα στα χερια μου δεν καταλαβα.Δεν ξερω πως φαινεται δυστυχως το μαυρο για να δω ποιο θα μου αρεσε περισσοτερο.

Εχω 2 επιλογές επομενως ...

1-Η το κραταω αν καποιος που εχει το χρωμε μου πει οτι δεν βρωμιζει ευκολα εκει ή εστω αν βρωμισει καθαριζει και δεν ειναι πλαστικο.

1-Η το κανω δωρο στη γυναικα μου και κανει τρελες χαρές

(και οτι αλλο προκυψει αργότερα...:D )

2-Δεν το παραλαμβανω,παιρνω πισω τα χρηματά μου και κανω αγορα απο π.χ Expansys αν και αυτη λεει οτι ειναι αγγλικη εκδοση.Θα εχω κανονικη εγγυηση αν κανω αγορά απο εκει? ξερει κανεις ?

 

Επειδη οι εξελιξεις τρεχουν...ενημερωνω αναλογα....

Λοιπον....οντως τα πραγματα ετσι εχουν οπως ειπα παραπανω αλλα η συνεχεια εχει καθοριστει...

 

Μια συμβουλή προς ολο τον ανδρικο πληθυσμο...

Αν θελετε να παρτε την συσκευή (ειδικα αν ειναι η χρωμε-ταιραζει κουτι σε γυναικείο χέρι λόγω του συνδιασμού χρωμε-ασπρο) ,να την παρτε ,αξίζει.

Φροντιστε μόνο πρωτα να εχετε παρει ενα για τη γυναικα σας......γιατι αν παρτε ενα μονο για τον εαυτο σας και το δει εκεινη,ισως να εχετε να αντιμετωπίσετε διαφορες επιπλοκές μεσομακροπρόθεσμα (ρουχαλακια,τσαντούλες,χωρια τις πιθανές "στερήσεις" :cry: κ.τ.λ) και θα σας βγει ξινό στο τελος....:lol: :lol:

 

Οποτε το κινητό θα κρατηθεί και εγω ισως παρω ενα μαυρο απο αλλη εταιρία (να μου απαντησει ομως καποιος τι γινεται με την εγγυηση) .Επομενως,αργοτερα οποιος θελει να ρωτησει κατι για το κινητό ευχαριστως να τον ενημερώσω οσο πιο παραστατικά μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον έκανες ευτυχισμένη την γυναίκα σου, κάτι είναι και αυτό.

 

Όπως και να έχει, καλορίζικο!

:)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,να σαι καλα.Μεχρι στιγμης τα μονο ενοχλητικα σημεια ειναι 2.Το πρωτο ειναι οτι μεσα ειχε τις ελληνικες οδηγιες του απλου 8800.Ασχετο...Οι ξενόγλωσες οδηγιες χρησης ηταν σε ενα ωραιο κουτι που εγραφε 8800 σιροκο.

Το δευτερο ειναι οτι οταν μπαινω σε μενου και παταω το πληκτρο τερματισμου κλησεων για να παω πισω,με πεταει στην κατασταση αναμονης ενω θα περιμενα να με παει ενα επιπεδο πισω.Δεν μου φαινεται φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

file grvit megia ego elega na paro to asimenio xerontas gia to aspro meros tou. genika ta asimenio to theoro me auto to aspro krem pio lounge :p ap' oti to mauro. esi to eides polu gunaikeio? tha me pernane gia louloudiasmeni sto dromo :kitty: ? :lol:

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως εννοεις το "πιο lounge"...

οχι δεν εννοω οτι ειναι γυναικειο,απλως στα χερια της γυναικας μου εκατσε μια χαρά....:) Ενταξει ,εμενα δεν μου πολυαρεσε,πολυ γυαλιστερο για τα γουστα μου.Επισης το λευκο στα δικα ου χερια δεν θα ειναι για πολυ ακομα λευκό.

Τωρα το οτι παταγα τον τερματισμο κλησης και με πηγαινε σε αναμονη,προκειται περι δικης μου βλακειας καθότι ανακαλυψα οτι η χρωμε διαχωριστικη μπαρα,εκει που αρχιζει να συρεται η οθονη,ειναι 2 κουμπια,της επιλογής και του πισω..:p Οποτε ολα καλα.Φωτό και περισσοτερα αυριο.Παντως ολα μεσα στο κουτι ειναι ποιοτικα.

Σε οτι αφορα τις περιβοητες δαχτυλιές,στο χρωμε τουλαχιστον ,δεν ειναι πρόβλημα.Σχεδον δεν φαινονται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο αλλαζω το 8800 που εχω και μαλλον παιρνω το special.Ξαναειδα το μαυρο sirocco και ξενερωσα. Οπως ειπε και ο φιλος ,σαν το πισω μερος(καθρεφτης) του 8800
Link to comment
Share on other sites

file grvit megia ego elega na paro to asimenio xerontas gia to aspro meros tou. genika ta asimenio to theoro me auto to aspro krem pio lounge :p ap' oti to mauro. esi to eides polu gunaikeio? tha me pernane gia louloudiasmeni sto dromo :kitty: ? :lol:

 

Φίλε grvit καταρχάς καλορίζικο!

 

Και εγώ προσωπικά το ασημί θέλω γιατί μ' αρέσει περισσότερο (δεν νομίζω ότι "θηλυπρεπίζει"!!!!) αλλά δεν το βρίσκω.Προς το παρόν ακόμα...

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα,επεκτάσιμη μνήμη micro SD τελικά παίρνει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Θα μεταβιβασω τις ευχες στη γυναικα μου μιας και δεν το αφηνει απο τα χερια της πλεον :( .

Μνημη δεν παιρνει.

Ο Γερμανος πρεπει να εχει εφοσον μονο ασημι εχει φερει και μαλλον αρκετα απο οσο καταλαβα.

Δεν ειπα οτι θηλυπρεπιζει ρε παιδια.Απλως σε εμενα δεν αρεσει το ασημι.Δεν μου καθεται,πως να το πω.Προτιμω το μαυρο.Οι δαχτυλιες δεν ενοχλουν ξαναλεω,φαινονται φυσικο αποτελεσμα εφοσον ειναι καθαρά φανερο ετσι οτι προκειται για μεταλλικη επιφανεια.

Παντως αν και προκειται για ενα 6230 οπως λενε σε εξεζητημενη συσκευασια,οταν το πιανεις ,το ανοιγεις και το χρησιμοποιείς γενικα ,ειναι η μερα με τη νυχτα.Η αισθηση κανει τη διαφορά και ειναι μεγαλη.Σε αυτο συμβαλλουν και τα φοντα,και οι ηχοι,και οι λοιπες διαφορές σε σχεση με ενα 6230.Εγω μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο αλλαζω το 8800 που εχω και μαλλον παιρνω το special.Ξαναειδα το μαυρο sirocco και ξενερωσα. Οπως ειπε και ο φιλος ,σαν το πισω μερος(καθρεφτης) του 8800

 

Ξανασκεψου το.Εχοντας τα πιασει και τα δυο και εχοντας δει το μενου τους,πιστευω πως το σιροκο πλεονεκτεί αρκετά τοσο στο λογισμικο ,οσο στην εξωτερικη εικονα και αισθηση χρησης,ενω η διαφορα χρηματων δεν ειναι μεγαλη.

 

Εσυ εχοντας ηδη το 8800 παιρνοντας το σπεσιαλ θα παρεις το ιδιο ακριβως τηλεφωνο απλως με διαφορετικο μεταλλο...

Δεν βλεπω καπου σημαντικο κερδος.Απεναντιας με το σιροκο θα εχεις αναβαθμισμενο και διαφορετικο τηλεφωνο με 110 περιπου ευρω περισσοτερα.

Εγω παρολο που δεν το χρησιμοποιω,κοντευω να συμπαθησω ακομα και το ασημι σιροκο :)

Οι διαφορες στην εξωτερικη μορφη οσο και αν ειναι μικρες κανουν μεγαλη διαφορά τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ,αν και εχει αναφερθει απο αλλο μελος,για οσους δεν το εχετε δει ή πιασει στα χερια σας,σε οτι αφορα το ασημι,το μεταλλο ειναι ακριβως οπως ενα κλασσικος χρωμε Ζιππο.

Οτι δαχτυλιες λοιπο θα εκανε σε αυτον πανω θα κανει και στο τηλεφωνο.Στο Ζιππο δεν θα σας ενοχλουσαν ,παω στοιχημα γιατι ειναι μεταλλικος οποτε ειναι φυσιολογικο.Το ιδιο συμβαινει και στο τηλεφωνο.Ισως πραγματι το ασημι να εναι πιο ωραιο απο το μαυρο για τον απλο λογο οτι φαινεται απο μακρια οτι ειναι μεταλλο.Με τιποτα δεν το περνας για πλαστικο και οσοι το ειπαν ειναι λαθος.Η καθαροτητα και η επεξεργασια του μεταλλου το κανει να ειναι ακριβως σαν καθρεφτης.Επιπλεον ,η υποδοχη για να σπρωξεις επανω του καθεται καλυτερα απο το απλο 8800 καθότι στο σιροκο δεν φαινεται σχεδον καθόλου,ειναι σαν γλυπτο.Για να καταλαβετε το εννοω,οσο εντονα βλεπετε τη λακουβα στις φωτογραφιες ,με γυμνο ματι ειναι πολλες φορές πιο "αορατη".

Τελος αν και δεν ειναι καλο να γινεται ,αυτο το τηλεφωνο σε κανει να θες συνεχεια να το ανοιγεις και να το κλεινεις.Τα κουμπια κλησης και τερματισμου κλησης και το πολυπληκτρο ειναι μεταλλικα,δεν μπορω να καταλαβω για τα αλφαριθμητικα αλλα νομιζω πως ειναι και αυτα.Επισης η περιβοητη καθαροτητα οθονης εναντι αλλων συσκευων οντως ειναι εντυπωσιακη και κανει και τα χρωματα το ιδιο και αυτο οφειλεται περα απο την ποιοτητα οθονης,στο πολυ καλό κρυσταλλο.Τοσο καθαρή που ειναι σαν να μην εχει τιποτα πανω απο την οθονη.Σε σχεση με του απλου 8800 που ειχα στα χερια μου μια μερα να το δοκιμασω,πιστευω πολυ καλυτερη,εκτος και αν το αλλο ηταν ταλαιπωρημενο ,τι να πω.Δεν ηταν το ιδιο crystal clear που λεμε.

Το πολυπληκτρο αν και φαινεται δυσκολο στην αρχη,ειδικα το ανω μερος,τελικα καμμια φορα δεν ατυχησα στο πατημα.Οσο για τα υπολοιπα πληκτρα τα παταω ανετα ολα και της κατω σειρας.Το βιντεο που τραβαει δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν διαφερει και πολυ απο αυτο των 40αριων Νοκια.Π,χ το βρισκω ιδιο με του 6270 που εχω στην ακρη.Οι φωτο καλες και το ζουμ καλο και αρκετο.Το τηλεφωνο βγηκε απο το φορτιστη χτες στις 9 το βραδυ περιπου και αυτη τη στιγμη (μετα απο 24 περιπου ωρες) εχει πεσει η ενδειξη 3 γραμμες (μενουν αλλες 4 δηλαδη) με

- Διαρκεια κλησεων 50 λεπτα

- Αποστολη/ληψη 15 μηνυματων

- καμμια 10αρια φωτο και 1 βιντεο λεπτου

-κανα 5λεπτο που βαραγε το ξυπνητηρι το πρωι.

- κανα 2 ωρο ψαξιμο του κινητου απο εμενα και τη γυναικα μου για ηχους,μενου ,εισαγωγη δεδομενων,κ.τ.λ

Η κυλιση στο μενου ειναι γρηγορη.

Επισης δεν ξερω αν σας λεει κατι σχετικα με την εκδοση λογισμικου,η συσκευη δουλευει και χωρις την καρτα σιμ.

Το ακουστικο ακουγεται ικανοποιητικα,πιστευω εκει που θα το ρυθμιζε καποιος ασχετα αν καποια αλλη συσκευη του προσφερε παραπανω σκαλες.Σημα επισης καλο,αν και αυτο εξαρταται και απο αλλους παραγοντες.

Επισης,σε οτι αφορα bluetooth,συνεργαστηκε καλα και γρηγορα με εναν Acer 9502 (me bluetooth),me K750i kai Treo 650.

 

Δε ξερω πως σας φαινεται,δεν εχω εμπειρια του απλου 8800,εμενα παντως μου φαινεται μια χαρα.

Αυτα για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...