Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενταξει, απο πλήθος καναλιών και μονο αν το παρεις δεν συγκρινονται οι επιλογες που εχεις στην δορυφορική με την επιγεια. ;)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ'το να πληρωνεις 20-30 ευρω για 2 μονο συνδρομητικα καναλια καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις το δορυφορικο πακετο που εχει 10αδες συνδρομητικα και 100αδες ελευθερα καναλια.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε το πρόβλημά μου.

Έχω Νόβα (με τον παλιό Πάνασατ) και πρόσφατα μετακόμισα. Μετέφερα λοιπόν και το πιάτο στην ταράτσα του νέου σπιτιού. Τη μεταφορά την έκανα εγώ με φίλο τεχνικό και όχι τεχνικός της Νόβα.

Το πρόβλημα είναι ότι σε μία (και μόνο μία) συχνότητα έχω μεγάλα προβλήματα λήψης. Η συχνότητα είναι η 10930. Οι υπόλοιπες συχνότητες "έρχονται" με στάθμη σήματος 80% και ακρίβεια 100%.

Αφού είδαμε ότι η 10930 ΔΕΝ "έρχεται" καθόλου, φέραμε άλλο φίλο τεχνικό με πεδιόμετρο μήπως και βρεθεί λύση. Τίποτα. Αλλάξαμε θέση στο πιάτο, (το γυρίσαμε σε όλη την ταράτσα) τίποτα. Πήρα σήμα από άλλο πιάτο της ταράτσας με μεγαλύτερη διάμετρο (lnb με διπλό καλώδιο) τίποτα. Εκεί έμαθα ότι και ο γείτονας με το μεγαλύτερο πιάτο έχει τα ίδια προβλήματα.

Τυχαία εκείνες τις μέρες έμαθα ότι μπορούσα να πάρω δωρεάν από τη Νόβα τον 831. Τον πήρα, τα πράγματα έγιναν λίγο καλύτερα (ίσως ο 831 έχει μεγαλύτερη ευαισθησία) αλλά με συννεφιά ή, φυσικά, κακοκαιρία το σήμα χάνεται...

Καταλήξαμε ότι μάλλον υπάρχει παρεμβολή στο σημείο της πολυκατοικίας και παρεμβάλει την 10930. Σκέφτομαι να πάρω τη "μαμά Νόβα" αλλά δεν ελπίζω σε πολλά...

Καμιά γνώμη; έτσι για την ιστορία;

Σόρυ για το κατεβατό...

Link to comment
Share on other sites

Απ'το να πληρωνεις 20-30 ευρω για 2 μονο συνδρομητικα καναλια καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις το δορυφορικο πακετο που εχει 10αδες συνδρομητικα και 100αδες ελευθερα καναλια.

 

Πραγματικά έχεις δίκιο φίλε... Νομίζω τα επιγεια τα χρεώνει 20ευρω για συνδρομητες φορθνετ 25 για τους υπολοιπους!

 

Ευχαριστω για την απαντηση :)

Edited by dimlou
http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Καταλήξαμε ότι μάλλον υπάρχει παρεμβολή στο σημείο της πολυκατοικίας και παρεμβάλει την 10930. Σκέφτομαι να πάρω τη "μαμά Νόβα" αλλά δεν ελπίζω σε πολλά...

Αν υπάρχει παρεμβολή, η nova δεν μπορεί να κάνει κάτι. Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο άλλο lnb που να είναι λιγότερο ευαίσθητο στη λήψη.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

MΙα ερωτηση ρε παιδια για να καταλαβω!Μετα απο την ληξη του 12μηνου συμβολαιου αν δεν πληρωσω εχουν δικαιωμα για 2 μηνες να στελνουν κ να λενε πως τους χρωσταω 2 μηνες εξτρα??Κανονικα δεν επρεπε να κοπει??Αφου δεν εχω υπογραψει περαν του 12μηνου!

Αντε γιατι ειμαι στο τσακ να μπω στο 1 μαγαζι να τα διαλυσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πριν τα διαλύσεις φρόντισε να ενημερωθείς ότι το 12μηνο σε όλα τα συμβόλαια αφορά την δέσμευση παραμονής κι όχι τη διάρκεια παροχής υπηρεσιών.

Μετά το 12μηνο η σύμβαση γίνεται αορίστου χρόνου και συνεχίζεται κανονικά εκτός αν ζητήσεις εσύ διακοπή

Link to comment
Share on other sites

σιγά μη σε διακόψουν από μόνοι τους! μπαίνεις σε αορίστου χρόνου. Νομίζω ότι το λέει και το συμβόλαιο. Τότε μπορείς να ζητήσεις όποτε θες διακοπή χωρίς να πληρώσεις πέναλντι.

Και λογικό μου φαίνεται, γιατί αν το διακόπταν σε όσους τελείωναν τα 12μηνα περισσότεροι θα παραπονιούνταν γιατί θα ήθελαν επανασύνδεση και θα πλήρωναν παρά αυτοί που θα ευχαριστιόντουσαν.

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εαν γνωριζει καποιος.Εχω Nova και δεν βλεπω το Eurosport HD.Τα υπολοιπα καναλια HD τα βλεπω κανονικα οπως και τα Eurosport 1,Eurosport 2.
Link to comment
Share on other sites

παρε ενα τηλ στην εξυπηρετηση και πες να στο ανοιξουν το καναλι , εχω την εντυπωση οτι το εχουν κλεισει για να τσεκαρουν σερβεραδες και τυπους με καρτες που ηταν ελευθερες ..

 

Κανονικα θα επρεπε να παιζει σε εσενα κανονικα , αλλα καμια φορα γινονται διαφορα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Δηλαδι για τα επομενα 4 χρονια το final four δεν θα παιζει πια σε ελευθερα καναλια:(?Αμα ισχυει αυτο τοτε ειναι κακο νεο,οχι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδι για τα επομενα 4 χρονια το final four δεν θα παιζει πια σε ελευθερα καναλια:(?Αμα ισχυει αυτο τοτε ειναι κακο νεο,οχι καλο.

 

Το μόνο που αναφέρει η σελίδα είναι ότι έγινε ανανέωση της συμφωνίας, όχι ότι δεν θα μεταδίδονται οι τελικοί ελεύθερα, αλλά το θέμα είναι το που. Θα τους πάρει η ΔΤ (ή η ΝΕΡΙΤ όταν εκπέμψει) ή κάποιος ιδιωτικός;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε αγωνιστική ένα ματς θα πηγαίνει σε ελεύθερο κανάλι, όπως μέχρι τώρα. Περιμένουμε να δούμε ποιο θα είναι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια βοήθεια παρακαλώ! Μετα απο 11 μήνες με τον αποκωδικοποιητή 831 εκτός ρεύματος τον ανοιξα σήμερα, αφού χθες ξαναγινα συνδρομητης nova. Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχω σήμα. Scan παλι τίποτα. Factory reset πάλι τίποτα.

Μια ερώτηση πριν φωναξω τεχνικό:

Έχω δυο καρτες nova. Μια γκρι και μια μπλε. Η μπλε μάλλον είναι η καινούργια, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Η δική σας τι χρώμα έχει?

http://img.tapatalk.com/d/13/10/04/4epeje8u.jpg

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Το "δεν έχεις σήμα" παραπέμπει λογικά σε πρόβλημα στην εγκατάσταση.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον αυτό είναι. Δεν μου αρέσει να φωνάζω τεχνικούς. Θα δοκιμάσω αύριο μόνος μου μήπως και είναι τίποτα εύκολο.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον αυτό είναι. Δεν μου αρέσει να φωνάζω τεχνικούς. Θα δοκιμάσω αύριο μόνος μου μήπως και είναι τίποτα εύκολο.

παρε τους τηλεφωνο να ενεργοποιησουν την καρτα ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό χρειάζεται, όταν βγαίνει η ένδειξη "κωδικοποιημένο κανάλι ή υπηρεσία".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο κωδικός που βγαίνει στην οθόνη, όταν βλέπω αγώνα στο novasports, ξέρετε τι είναι;
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο κωδικός που βγαίνει στην οθόνη, όταν βλέπω αγώνα στο novasports, ξέρετε τι είναι;

Λέγεται fingerprint. Κάθε συνδρομητής βλέπει διαφορετικό κωδικό στην οθόνη του. Η Nova ξέρει ποιός κωδικός αντιστοιχεί με ποιό συνδρομητή και έτσι εντοπίζει τις διαρροές εκπομπών της προς το διαδίκτυο, αλλά και τις παράνομες δημόσιες προβολές οικιακών συνδέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται fingerprint. Κάθε συνδρομητής βλέπει διαφορετικό κωδικό στην οθόνη του. Η Nova ξέρει ποιός κωδικός αντιστοιχεί με ποιό συνδρομητή και έτσι εντοπίζει τις διαρροές εκπομπών της προς το διαδίκτυο, αλλά και τις παράνομες δημόσιες προβολές οικιακών συνδέσεων.

 

Και γιατί δεν το βάζουν σε σημείο που να μην ενοχλεί? Να το βάλουν πολύ ψηλά ή πολύ χαμηλά. Πολλές φορές εκεί που το βάζουν κρύβει την φάση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...