Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση, δε με νοιάζει να είναι εύκολο το τμήμα.

Θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με το αντικείμενο, δε θέλω απλά να τελείωσω. Απ'ότι έχω υπολογίσει, στις πανελλήνιες βγάζω περίπου 19000 μόρια (και στα 3 πεδία), μπορεί και λίγο πιο πάνω. Και θέλω να πάω μαθηματικό επειδή πιστεύω πως μ'αρέσει περισσότερο από ιατρική ή πολιτικών μηχανικών.

Πάντως αυτό που έχω ακούσει και εγώ για τα Γιάννενα, είναι ότι ναι μεν είναι δύσκολο το τμήμα, αλλά αυτό οφείλεται κατά μεγάλο μέρος και στην ιδιαιτερότητα των καθηγητών (έχω ακούσει δηλ. ότι είναι λίγο ψωνισμένοι με την πάρτη τους και το παίζουν αυθεντίες).

 

Πάντως ένα παιδί που είναι Μαθηματικό Ιωαννίνων μου λέει ότι από άποψη ποιότητας και υποδομών είναι καλύτερο το Μαθηματικό Κρήτης, στο οποίο μπορείς αργότερα να βρεις περισσότερες ευκαιρίες για να μη γίνεις απλώς καθηγητής απ'ότι στα υπόλοιπα πανεπιστήμια.

 

μπορεις να δεις το εφαρμοσμενων μαθηματικων στο εμπ που ειναι πολυτεχνικη σχολη.Ετσι και τους δικους σου θα ικανοποιησεις και εσυ θα κανεις αυτο που θελεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου,κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου.Απλά να είσαι προετοιμασμένος για τις συνέπειες,και ικανός να τις αποφύγεις.

 

Ξέρω άτομο που μπήκε στο Μαθηματικό με 19500.

 

Αν δείξεις το ταλέντο/κλίση στην σχολή,οι καθηγητές σου θα σου δώσουν την δυνατότητα για νέους δρόμους (εξωτερικό κτλ)

 

Κάνε αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλεις.

 

+1000

 

Αν σου αρεσουν πραγματικα τα μαθηματικά τοτε μην το σκέφτεσαι καν, πήγαινε μαθηματικό! Εξάλλου μπορείς μετα να κανεις μεταπτυχιακο σε κατι αλλο(υπολογιστες κτλ.)...

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ φίλους και γνωστούς με τν ίδια περίπτωση.Συγκεκριμένα μία τελείωε μαθηατικό και τώρα μπήκε και ΗΜΜΥ...Πάντως κάνε αυτό που θες....και δεν θα το μετανιώσεις....Δηλαδη απο το μαθηματικων και φυσικων επιστημων δεν μπορείς να πας για καθηγητής???

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δεις το εφαρμοσμενων μαθηματικων στο εμπ που ειναι πολυτεχνικη σχολη.Ετσι και τους δικους σου θα ικανοποιησεις και εσυ θα κανεις αυτο που θελεις

ΟΧΙΙΙΙΙΙ! Προσοχή!!! Το συγκεκριμένο τμήμα ΔΕΝ δίνει πτυχίο Μαθηματικού, δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα ακόμα!!! Μην χαντακωθείτε από βλακείες! Όποιος θέλει πληροφορίες για ΕΜΠ ας μου στείλει προσ.μήνυμα.

 

Όσο για το άλλο θέμα, ας μη βασίζεστε στο ενδιαφέρον των καθηγητών της σχολής... Τα 'αστέρια' τα εκμεταλλεύονται συνήθως. Το παιδί με τα 19000 μόρια ας ακούσει την καρδιά του. Καλύτερα ένας τέλειος μαθηματικός, ζωγράφος, φιλόσοφος, μπογιατζής, κομμωτής παρά ένας μέτριος γιατρός...

 

Το

επιχείρημα που θα σου πουν φίλε, μου το είπαν κάποτε και μένα, κάποιοι τότε μου είχαν πει: Καλά φιλολογία θες να μπεις; Και φέτος ξανάδωσα Πανελλήνιες μετά απο 9 χρόνια... έχοντας βγάλει το ΕΜΠ το 2005. Βέβαια έχω ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ και μη γένοιτο, αν πεινάσω θα πάω να δουλέψω. Εν κατακλείδι αποφάσισε μόνος σου για να μην κατηγορήσεις κανέναν μετά, παρά μόνο τον εαυτό σου, αν το μετανοιώσεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιοι εδώ μέσα εάν δεν ξέρετε μη δίνετε συμβουλές και στους άλλους και τους κάψετε!Φιλικά το λέω.

Δηλαδή να πάει το παιδί εφαρμοσμένα μαθηματικά στο ΕΜΠ(απλά και μόνο επειδή είναι ΕΜΠ και έχει όνομα αλλά όχι χάρη) και μετά να μην έχει επαγγελματικά δικαιώματα!!!

Εάν είσαι καλός μαθηματικός μπορείς να βρεις δουλειά όπου γουστάρεις και έχει και πολύ χρήμα!!!

Ενδεικτικά:Στατιστική,πληροφορική(αν και δεν τους χωνεύω καθόλου αυτούς τους μαθηματικούς:mad: ) και φυσικά καθηγητής.

Σκεφτείτε μόνο πόσα παίρνει στα ιδιαίτερα ένας καλός μαθηματικός...

Τόσα λεφτά ένας ΗΜΜΥ δεν πρόκειται να δει σε όλη τη του τη ζωή...:(

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι μπράβο στο φίλο, που δεν έχει την ηλίθια νοοτροπία να εξαντλήσει τα μόριά του για να μπει σε μια σχολή.Αντιθέτως μάλιστα είναι συνειδητοποιημένος και ξέρει τι θέλει...:cool:

:respect:

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙΙΙΙΙΙ! Προσοχή!!! Το συγκεκριμένο τμήμα ΔΕΝ δίνει πτυχίο Μαθηματικού, δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα ακόμα!!! Μην χαντακωθείτε από βλακείες! Όποιος θέλει πληροφορίες για ΕΜΠ ας μου στείλει προσ.μήνυμα.

 

Προσυπογράφω γιατί κόντεψα να την πατήσω κι εγώ! Προσοχή!!! Όσο για τα μόριά σου και το δίλημμα που έχεις θα σου πω επέλεξε αυτό που θες, αυτό που θα σου αρέσει τόσο να το σπουδάζεις όσο και να το εξασκείς ως επάγγελμα. Μη σκεφθείς αλλιώς διότι και θα αργήσεις να τελειώσεις αφού θα παρακαλουθείς μαθήματα με μισή καρδιά, και θα ασκείς ένα επάγγελμα που την κρίσιμη στιγμή της επιλογής δε θα επέλεγες... Και θα είναι κρίμα...

 

Εγώ πάντως έτσι επέλεξα τη σχολή μου και δε μετανιώνω. Δεν είχα βγάλει 19000 μόρια (γιατί ενώ έγραψα 18-19 στα 8 μαθήματα, σε ένα έγραψα 8,2...και έπεσε ο μέσος όρος μου πολύ) αλλά έμπαινα άνετα σε σχολή με (θεωρητικά...) πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση, που όμως θα βαριόμουν τη ζωή μου αν πήγαινα... Ενώ τώρα διαβάζω με όρεξη, πηγαίνω στη σχολή με όρεξη και πάω καλά ακριβώς γιατί μου αρέσει το αντικείμενο...

 

Ελπίζω να βοήθησα. Γνώμη μου είναι να μην πέσεις στην παγίδα που στήνουν συνήθως οι γονείς (που το παιδάκι τους μπορεί να μπει Ιατρική ενώ αυτό ξέρω γω θέλει Φυσικό) ότι "θα χαραμίσεις τα μόρια σου".

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα μιας και αποτι πιστευω εχω γραψε γυρω στα 17000 μορια.Υπαρχει μια περιπτωση και για παραπανω.Το κολλημα μου ειναι ο προγραμματισμος και ετσι ξεκινωντας την χρονια ειχα σαν στοχο τις σχολες οπου καλλιεργειται το συγκεκριμενο αντικειμενο.Τωρα ομως δεν ξερω τι να κανω μιας και το περιβαλλον μου με πιεζει να δηλωσω σχολες με αμεση αποκατασταση (στρατιωτικες,αστυνομικες).Εκτος του οτι δεν ηξερα ποια σχολη με βαση το αντικειμενο που ηθελα να επιλεξω τωρα δεν ξερω αν τελικα θα επιλεξω αυτο που μου αρεσει γιατι φοβαμαι μηπως το μετανοιωσω.Μου λενε οτι μπορω να τα συνδυασω.Εσεις εχετε παρομοιο προβλημα?Τι θα κανατε αν ησασταν στην θεση μου?
Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα μιας και αποτι πιστευω εχω γραψε γυρω στα 17000 μορια.Υπαρχει μια περιπτωση και για παραπανω.Το κολλημα μου ειναι ο προγραμματισμος και ετσι ξεκινωντας την χρονια ειχα σαν στοχο τις σχολες οπου καλλιεργειται το συγκεκριμενο αντικειμενο.Τωρα ομως δεν ξερω τι να κανω μιας και το περιβαλλον μου με πιεζει να δηλωσω σχολες με αμεση αποκατασταση (στρατιωτικες,αστυνομικες).Εκτος του οτι δεν ηξερα ποια σχολη με βαση το αντικειμενο που ηθελα να επιλεξω τωρα δεν ξερω αν τελικα θα επιλεξω αυτο που μου αρεσει γιατι φοβαμαι μηπως το μετανοιωσω.Μου λενε οτι μπορω να τα συνδυασω.Εσεις εχετε παρομοιο προβλημα?Τι θα κανατε αν ησασταν στην θεση μου?

 

Ακριβώς το ίδιο.Οι δικοί μου ήθελαν να δηλώσω αστυνομία και παιδαγωγικό!!!

Φυσικά τους ξεκαθάρισα ότι δεν θα σπουδάσουν αυτοί αλλά εγώ!

Ακόμα και τώρα μου λένε "πως δεν δήλωσες αυτό ή εκείνο πριν 2 χρόνια!Ξανακάνε μηχανογραφικό για παιδαγωγικά!!!"

Δεν με νοιάζει όμως καθόλου...:D

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα μιας και αποτι πιστευω εχω γραψε γυρω στα 17000 μορια.Υπαρχει μια περιπτωση και για παραπανω.Το κολλημα μου ειναι ο προγραμματισμος και ετσι ξεκινωντας την χρονια ειχα σαν στοχο τις σχολες οπου καλλιεργειται το συγκεκριμενο αντικειμενο.Τωρα ομως δεν ξερω τι να κανω μιας και το περιβαλλον μου με πιεζει να δηλωσω σχολες με αμεση αποκατασταση (στρατιωτικες,αστυνομικες).Εκτος του οτι δεν ηξερα ποια σχολη με βαση το αντικειμενο που ηθελα να επιλεξω τωρα δεν ξερω αν τελικα θα επιλεξω αυτο που μου αρεσει γιατι φοβαμαι μηπως το μετανοιωσω.Μου λενε οτι μπορω να τα συνδυασω.Εσεις εχετε παρομοιο προβλημα?Τι θα κανατε αν ησασταν στην θεση μου?

 

Θα διαλέγαμε τη σχολή που πραγματεύεται το "κόλλημά" μας, όπως ακριβώς το είπες. Διότι αν ο προγραμματισμός είναι όντως το κόλλημά σου, αν σπουδάσεις Φαρμακευτική πχ, θα είσαι δυστυχισμένος ή έστω σαν το ψάρι έξω από το νερό.

 

Όσο για τις στρατιωτικές/αστυνομικές σχολές, έχουν μεν άμεση αποκατάσταση αλλά υστερούν σε άλλα πράγματα.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

getolika:Τελικα που περασες?Εισαι ευχαριστημανος απο την επιλογη σου?

 

dexter_:

Όσο για τις στρατιωτικές/αστυνομικές σχολές, έχουν μεν άμεση αποκατάσταση αλλά υστερούν σε άλλα πράγματα.

Σε τι υστερουν?

Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Τελικα που περασες?Εισαι ευχαριστημανος απο την επιλογη σου?

 

Στην 1η μου επιλογή:

Μηχανικός Η/Υ Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων

Ευχαριστημένος είμαι,το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι είναι πολύ δύσκολα και στα πρώτα έτη κάνεις μαθήματα που συνήθως δεν σου αρέσουν.Βλέπεις άλλες σχολές π.χ. παιδαγωγικά να παίζουν όλη μέρα τάβλι στις καφετέριες και ζηλεύεις λίγο:O. Μετά όμως αρχίζουν τα μαθήματα επιλογής και όσο δύσκολα και αν είναι, κάνεις αυτό που σου αρέσει:happy: !!!(εμένα τηλεπικοινωνίες)

Link to comment
Share on other sites

Σε τι υστερουν?

 

Σε πάρα πολλά πράγματα που ήδη συζητιούνται σε άλλο thread αλλά και στο ότι ουσιαστικά σου παρέχουν απλά τη "σιγουριά" ενός μισθού χωρίς αυτός ούτε να είναι υψηλός ούτε η δουλειά εύκολη... Και μην πείτε όλοι "μα καμιά δουλειά δεν είναι εύκολη" κτλ γιατί η δουλειά του αστυνομικού/στρατιωτικού έχει σοβαρές ιδιαιτερότητες. Επίσης, για μένα, δε θα μπορούσα να ακούω διαταγές και να κάνω τα λεγόμενα "γυμνάσια":rolleyes: κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής μου. Και δε μιλάμε για διαταγές τύπου "ετοίμασε το πρωτόκολλο", αλλά "στραβάδι κάνει 100 κάμψεις" :lol: Ακόμα και κατά τη διάρκεια της άσκησης του επαγγέλματος, διαρκώς θα έπρεπε να ακούω διαταγές και να τις υπακούω χωρίς δεύτερη κουβέντα, ακόμη κι αν ήταν κατάφωρα άδικες.

 

Τέλος πάντων, προσωπικά δε θα μπορούσα να είμαι η "υποτελής" ενός ανώτερου αστυνομικού/στρατιωτικού και να υπακούω σε διαταγές αστυνομικού/στρατιωτικού περιεχομένου :lol::rolleyes:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Kπιστευω εχω γραψε γυρω στα 17000 μορια.

 

Μα εσυ φιλε μου δεν μας ελεγες οτι τα θεματα ηταν πανευκολα(μαθηματικα, φυσικη, αεππ κτλ.) και μας λες τωρα 17.000??? :rtfm:

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ξανα σκεψου το παντος γιατι εχεις βγαλει ενα πολη μεγαλο βαθμο και πας σε μια σχολη που δεν θα σε βοηθηση για μετα. επισης σκεψου και οικονομκα αμα θελεις λογιστικης και χρηματοοικονομικης στην αθηνα και στη θεσσαλονικη ειναι καλες σχολες και εχουν και πολλα μαθηματικα μεσα.

 

Προς Θεού μη το κάψεις το παλληκάρι! Στο τμήμα αυτό τα μαθηματικά έχουν ως εξής: στο μεν τομέα της λογιστικής είναι επιπέδου +, -. *, / , στο δε τομέα της χρημ/κής υπάρχουν μόνο οικονομικά μαθηματικά και κυρίως στατιστική. Μια φίλη μου που ήθελε μαθηματικό και πέρασε εκεί το'χει μετανιώσει.

 

μπορεις να δεις το εφαρμοσμενων μαθηματικων στο εμπ που ειναι πολυτεχνικη σχολη.Ετσι και τους δικους σου θα ικανοποιησεις και εσυ θα κανεις αυτο που θελεις

 

Όπως είπαν και άλλα παιδιά το τμήμα αυτό δεν έχει αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα, ούτε καν καθηγητής δε θα μπορεί να βγει από κει μέσα.

 

Αν θες τη συμβουλή μου φίλε μου καλύτερα να πας μαθηματικό που το γουστάρεις και σίγουρα θα τα πας καλά όσο δύσκολο και να'ναι γιατί θα σ'ενδιαφέρει και θα κάθεσαι με ευχαρίστηση να διαβάζεις (που λέει ο λόγος :p ) και να κάνεις εργασίες. Ένα άλλο τμήμα που μπορείς να κοιτάξεις είναι το Στατιστικής και Ασφαλιστικής στο ΠΑΠΕΙ. Είναι πολύ δύσκολο τμήμα αλλά με πολύ καλές επαγγελματικές προοπτικές (σαν ασφαλιστής, μαθηματικός-αναλογιστής κ.ά.) έχει πάρα πολλά μαθηματικά (κι όχι μόνο στατιστική) ελάχιστα οικονομικά και λίγο υπολογιστές.

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο, the choice is yours of course! :)

Καλά αποτελέσματα και καλή επιτυχία και σταδιοδρομία σε ότι κι αν επιλέξεις τελικά!

It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

εγω απλα την προσοπικη μου γνωμη λεω.

 

ειδα τωρα στο μηχανογραφικο ενα τμημα στο εμπ εφαρμοσμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων. Αν και δεν ξερω τι κανεις σε αυτη τη σχολη αλλα αφου ειναι πολητεχνειο θα εχει πιο πολη κυρος απο ενα απλο μαθηματικο τμημα.

Αν ξερει κανεις τι μπορεις να κανεις σε αυτο το τμημα ας απαντηση

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

1. αν θες μαθηματικο, μαθηματικο, ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

2. οι βαθμοι βρε παιδια δε θα βγουν 12 νταν!!! απο το πρωι βγαινουνε μεχρι το βραδυ, σε ενα σχολειο μπορει να φτασουν 9 το πρωι, σε ενα αλλο 9 το βραδυ!!! ετσι ειναι καθε χρονο.

12.00 ειναι η συνεντευξη τυπου του Υπουργειου.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είπανε τα παιδιά δεν έχουνε επαγγεκματικά δικαιώματα ακόμα...

Επίσης άκουσα ότι υπάρχει ειδικό γραφείο ΣΕΠ που μπορεί να πάει κάποιος και να τον βοηθήσουνε πραγματικά...Ξέρει κανείς τίποτα?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα την προσοπικη μου γνωμη λεω.

 

ειδα τωρα στο μηχανογραφικο ενα τμημα στο εμπ εφαρμοσμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων. Αν και δεν ξερω τι κανεις σε αυτη τη σχολη αλλα αφου ειναι πολητεχνειο θα εχει πιο πολη κυρος απο ενα απλο μαθηματικο τμημα.

Αν ξερει κανεις τι μπορεις να κανεις σε αυτο το τμημα ας απαντηση

 

εμενα οσοι μου χουν μιλησει γιαυτο , μου χουν πει οτι ειναι μαπα τμημα και δεν βρισκει κανεις του δουλεια, γιατι το αντικειμενο ειναι αοριστο... τι να σου πω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Μα εσυ φιλε μου δεν μας ελεγες οτι τα θεματα ηταν πανευκολα(μαθηματικα, φυσικη, αεππ κτλ.) και μας λες τωρα 17.000???
Mαθηματικα γενικης ειπα οτι καλα εγραψα,οχι κατευθυνσης.Εγραψα καλα και επειδη δεν θελω να βρεθω προ εκπληξεως υπολογισα τα μορια με το minimum που θα εβαζε καποιος στο καθε μου γραπτο.Γι αυτο αλλωστε ειπα οτι μπορει να ειναι και παραπανω.
Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους πραγματικά για τις απαντήσεις σας και ομολογώ πως τώρα έχω ξεκαθαρίσει καλύτερα τα πράγματα.

Δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση από το forum και τελικά αυτή η σελίδα ΑΞΙΖΕΙ με όλη τη σημασία της λέξεως. Thanks και πάλι.

 

Ακόμα:

 

Από ότι είπανε τα παιδιά δεν έχουνε επαγγεκματικά δικαιώματα ακόμα...

Επίσης άκουσα ότι υπάρχει ειδικό γραφείο ΣΕΠ που μπορεί να πάει κάποιος και να τον βοηθήσουνε πραγματικά...Ξέρει κανείς τίποτα?

 

harispug, δεν ξέρω για τις άλλες πόλεις τί γίνεται, πάντως στη δική μου (Πρέβεζα) αυτό που αποκαλείται ΣΕΠ (μπορεί να είναι και ΚΕΠ (Κένρο Επαγγελματικού Προσανατολισμού), δε θυμάμαι σίγουρα)είναι ένα χαζογραφείο που υποτίθεται ένας σύμβουλος σε κατατοπίζει για τις διάφορες σχολές. Εγώ πήγα πριν ένα χρόνο εκεί και αυτή (γυναίκα ήταν) μου έδωσε ένα ερωτηματολόγιο να συμπληρώσω (αυτό πρέπει να είναι ίδιο σε όλα τα κέντρα ΣΕΠ στην Ελλάδα) με κάτι ερωτήσεις του τύπου : "Σου αρέσει να επισκευάζεις αυτοκίνητα;" ,"Σου αρέσει να βοηθάς το γιατρό στο νοσοκομείο;" ή ακόμα η κορυφαία ερώτηση: "Σου αρέσει να σχεδιάζεις κτίρια και στη συνεχεία να επιβλέπεις την κατασκευή τους;".Δηλαδή, αν είναι δυνατόν!!Υποτίθεται΄(κατά τη γνώμη μου) εκεί πας για να συμπληρώσεις ένα ερωτηματολόγιο γενικότερων ερωτήσεων και όχι να πεις εσύ το επάγγελμα που θες. Άμα ήταν έτσι δε χρειάζεται να υπάρχει αυτό το γραφείο.

Και η κορύφωση έρχεται στο τέλος της συνάντησης. Αφού ο σύμβουλος επεξεργαστεί τις απαντήσεις σου με τον υπολογιστή, στο τέλος σου εκτυπώνει ένα χαρτί το οποίο περιέχει μία ογκώδη λίστα με σχολές οι οποίες σου "ταιριάζουν" (γύρω στις 25 σχολές μου έβγαλε εμένα οι οποίες μάλλον με μπέρδεψαν περισσότερο). Μάλλον η υπηρεσία αυτή θα έπρεπε να λέγεται ΣΕΑ ή ΚΕΑ (Σχολικός Επαγγελματικός Αποπροσανατολισμός ή Κέντρο Επαγγελματικού Αποπροσανατολισμού αντίστοιχα.

 

Εμένα, αυτή είναι η γνώμη μου για αυτά τα κέντρα την οποία σχημάτισα από προσωπική εμπειρία.

Κάποιον άλλον βέβαια ίσως τον βοηθούσε περισσότερο μια τέτοια συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η μου επιλογή:

Μηχανικός Η/Υ Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων

Ευχαριστημένος είμαι,το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι είναι πολύ δύσκολα και στα πρώτα έτη κάνεις μαθήματα που συνήθως δεν σου αρέσουν.Βλέπεις άλλες σχολές π.χ. παιδαγωγικά να παίζουν όλη μέρα τάβλι στις καφετέριες και ζηλεύεις λίγο:O. Μετά όμως αρχίζουν τα μαθήματα επιλογής και όσο δύσκολα και αν είναι, κάνεις αυτό που σου αρέσει:happy: !!!(εμένα τηλεπικοινωνίες)

 

getolika, στον Βολο εισαι; Εκτος απο τη σχολη, η πολη, ο κοσμος, το κλιμα γενικα πως ειναι εκει; Ωραια; Απο φοιτητοκοσμο εχει μπολικο; Οσον αφορα τη σχολη, ειναι καλα οργανωμενη κ εξοπλισμενη; :O

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

1. αν θες μαθηματικο, μαθηματικο, ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

2. οι βαθμοι βρε παιδια δε θα βγουν 12 νταν!!! απο το πρωι βγαινουνε μεχρι το βραδυ, σε ενα σχολειο μπορει να φτασουν 9 το πρωι, σε ενα αλλο 9 το βραδυ!!! ετσι ειναι καθε χρονο.

12.00 ειναι η συνεντευξη τυπου του Υπουργειου.

 

Δεν ξέρω αν μάθατε πως κάποιοι ήδη έχουν μάθει τους βαθμούς

τους από προχθές....

Χοντρό μέσον στο μηχανογραφικό του υπουργείου...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

getolika, στον Βολο εισαι; Εκτος απο τη σχολη, η πολη, ο κοσμος, το κλιμα γενικα πως ειναι εκει; Ωραια; Απο φοιτητοκοσμο εχει μπολικο; Οσον αφορα τη σχολη, ειναι καλα οργανωμενη κ εξοπλισμενη; :O

 

Λίγο περιληπτικά θα σου τα πω γιατί έχω διάβασμα...

 

Στο Βόλο είμαι.

Ο Βόλος είναι όμορφη πόλη με παραλία φουλ στις καφετέριες,

ο κόσμος εδώ είναι λίγο "στραβός" αλλά συνηθίζεις,

φοιτητόκοσμο έχει μπόλικο,

σχολή καλά εξοπλισμένη σε υλικό(υπολογιστές κλπ) αλλά από κτιριακές εγκαταστάσεις...χάλια:O

στο νοίκι μας έχουν:lol:

στοπ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...