Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα dpi δεν παίζουν κανένα ρόλο... Μια φωτό 1600Χ1200 είναι αυτό που λέει και τίποτε παραπάνω....

Το τι μέγεθος θα εκτυπωθεί, εξαρτάται από το πού θα τυπωθεί...

Πχ στα 300dpi, είναι 10Χ13 cm. (τυπική ανάλυση minilab).

Στην οθόνη τα dpi δεν παίζουν κανένα ρόλο, το ότι απογοητεύτηκες έχει να κάνει με αυτό που λέω συνέχεια: Τα mpixels δεν παίζουν κανένα ρόλο στην ποιότητα της φωτογρφίας. Ας είναι όσα mp θέλει, αν ο φακός δεν δίνει λεπτόμέρεια, η ανάλυση είναι άχρηστη.

Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα, κάνε μια βόλτα στο http://www.dpgr.gr

Εκεί θα λυθούν όλες σου οι απορίες! :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ποια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή με 300 έως 400 ευρώ θα μου προτείνατε να έπαιρνα; :confused: (ο εκτυπωτής μου είναι Canon i550.. :o )
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αποφάσισα να δώσω μέχρι 350 ευρώ και να πάρω μιαμ καλή digital στα 3-4 megapixels.Πρώτα σκεφτόμουν την Νικον SQ αλλά είναι ακριβή και δεν αξίζει τα λεφτά της.Μετά είδα την Sony DSC P52 αλλά μου φάνηκε μικρό το ζοομ της.Πιο μετά είδα την Canon A300 αλλά το Πλαίσιο λέει ότι δεν έχει οπτικό ζοομ.Εσείς τι λέτε.Πιο είναι το πιο φτηνό κατάστημα στην Αθήνα?
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια αγορασα μια Microtek στα 2,1MP στα 140€. Για απλες φωτογραφιες που την θελω ειναι μια χαρα. Πιστευω οτι απο 2,1 και πανω ολοι μπορουμε να κανουμε την δουλεια μας, απο την πιο απλη μεχρι επαγγελματικη.

Host

Link to comment
Share on other sites

Xalara i mixani 8a prepei na einai toulaxiston 3Mpixels gia na exoume kales ektypwseis se 13x18 to opoio pisteuw adika den einai to standard format gia home photos. anadeikneiei poly kalytera tin fotografia.

 

Me 3 mpixels exeis kali ektypwsi sta 300 dpi se 13x18 (ligo ligotero einai i ali8ia 2048/300*2,5= 17 cm oxi 18)

 

meta mexri ta 6mpixels mikres oi diafores pisteuw.

 

Pantws tora egw exw faei flash me tin Canon G5 Tin agapw!!! :) :)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από τον keysmith

 

Me 3 mpixels exeis kali ektypwsi sta 300 dpi se 13x18 (ligo ligotero einai i ali8ia 2048/300*2,5= 17 cm oxi 18)

 

meta mexri ta 6mpixels mikres oi diafores pisteuw.

 

20x25cm δεν θα το έλεγα μικρή διαφορά... ;)

Επίσης, πολύ περισσότερες δυνατότητες cropping...

all-time favorites: Alcatel OT-701, Siemens SL45i, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Samsung D500, Nokia N78, Sony Ericsson Xperia Play, Motorola Moto G, One Plus X
Link to comment
Share on other sites

Οι Nikon kai oi Cannon ειναι εταιριες με χρονια στο χωρο της φψτογραφιας... Ομως ε3αρταται τι ψαχνεις, ποσα χρηματα θες να δωσεις που θα χρησιμοποιεις τη μηχανη σου και για ποιο σκοπο....

 

 

Canon Powershot A70. Και είδα την φωτογραφία με άλλα μάτια :D

 

και παμε για G5:) :)

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

To kako me tin G5 einai o aparadekta mikros eurigonios. Epitrepetai 760euro mixani na exei 35mm isodinamo??? :mad:

 

Kata ta alla poly kaly kai akribi. Ante na ftasoun 400 euro na tis

paroume kai emeis oi ftoxoi.

Dioti emena auto einai to dilima mou... :whistle: Na parw 3.1mp (A70) me 410or G3 me 620 or G5 me 760Euro. Ousiastika oi G3-5 mou prosferei mono iti pairnei flash tis cannon e3oteriko megalo, ekei pou pasxei i a70. :(

 

kai gia na pisw ton eafto mou na parei ton a70 pistewuq kai 3 mpixels kala einai gia home use. Gia pro 5Mp kai gia PRO-PRO 10-13Mp gia na min einai kalitero oute to klasiko slide twn 35mm kai akouw parami8ia apo tous anaxronistes nostalgous tou parel8ontos. Osoi einai tetoioi tous rotw afou sas areseit o classic (kai arniste tis psifiakes) giati exetai SRL pou kanoun papades kai den pernetai mia FISOUNAS mixani me pani (antistrofo eidolo) kai plaka anti gia film... Poios orizei pia einai ta oria tou klasikou kai pia tis texnologias, erwto!! :confused:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Anakoino8ike i Canon A80

sta 4.1Mp logika se kostos kapou sta 500euro.

 

:!: Anaminate sto akoustiko sas ta dedomena allazoun! :!:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες θέλω να πάρω μια δεύτερη ψηφιακή μηχανή για καλή. Η άλη που είχα ήταν στα 3.2Mp. Σκεύτομαι να πάρω μία να είναι λίγο περισότερο. Στην αρχή σκεύτικα για canon που την πηρε ο θείος μου. Είναι 3.2 αλλά καλή. ixus η τελευταία. Το θέμα είναι ότι τα video έχουν όριο. Αυτή που έχω εγώ δεν έχει όριο αλλά δεν έχει ήχο. Και έψαξα και δεν βρήκα κάποια που να έχει ήχο και να μην έχει όριο. Υπάρχει κάποια? Ποιές μου προτίνετε? Θέλω να έχει δυνατότητες και να έχει μέχρι 500 ευρώ. Κήταξα τις φοτογραφίες που είχε το RAM για τις μηχανες και δεν είχαν ουσιαστικές διαφορές στα χρόματα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

sony cybershot dsc p9, p10 ή p92. Οι δυο τελευταίες παίρνουν και memory stick του 1 giga και δεν έχεις περιορισμό στην διάρκεια, τραβάς μέχρι να γεμίσει η μνήμη. Έχουν και ήχο και τα video είναι πολύ καλής ποιότητας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Παιδιά πολύ χρήσιμα τα ποστ σας, σαν άσχετος και γώ εδώ και λίγο καιρό προσπαθω να μπω, διαβάζω από δω και από κει, αλλά απογοητεύομαι... γνωρίζω τόσο λίγα :wacko:

 

Η ερώτηση (επαναλαμβάνω άσχετος) : Πριν από μερικές εβδομάδες ένας φίλος με μια Canon (μη ρωτήσετε μοντέλο, το μόνο που ξέρω ήταν 3 ΜΡ ) τράβηξε μερικές φωτογραφίες από ένα τραπέζι και μου τις έστειλε μετά. Αυτό που παρατήρησα ήταν το εξής : Παρ' όλο που η φωτογραφία ήταν υψηλής ανάλυσης (1600 χ 1240) δεν ... τρελλάθηκα. Παρατήρησα λοιπόν ότι ήταν στα 80 dpi, οπότε για να την τυπώσω την έκανα resize στο photoshop, οπου βέβαια άλλαξα την παλέτα να μην μείνει 80 dpi. Σε άλλες μηχανές υπάρχει η δυνατότητα να ρυθμίζεις τα dpi από την μηχανή, ώστε να τραβάς 10χ15 ας πούμε αλλά με πολλά dpi?

 

Ευχαριστώ!

 

Λογικό να απογοητευθείς με τον τρόπο με τον οποίο έκανες resize στο Photoshop. Αυτό που πρέπει να κάνεις για να έχεις καλά αποτελέσματα είναι να πάς στο image size και να αλλάξεις μόνο το document size και οχι το pixel dimensions. Πρέπει να ξετσεκάρεις το resample image. ΑΠο κει και πέρα βάζεις το μέγεθος που θες. Έτσι θα δεις οτι η ανάλυση αλλάζει απο μόνη της, απο περίου 80 ppi σε 340+ ppi.

Με αυτό τον τρόπο θα έχεις πολύ πιο μικρό βήμα κουκίδας στο χαρτί ΑΝ φυσικά ο εκτυπωτής σου μπορεί να τυπώνει τέτοιου είδους αναλύσεις. Πάντως οι μηχανές 3+ megapixels δεν θα πρέπει να σε απογοητεύουν. Τουλάχιστον όσες έχω δει εγω τραβάνε καλές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον orka

 

sony cybershot dsc p9, p10 ή p92. Οι δυο τελευταίες παίρνουν και memory stick του 1 giga και δεν έχεις περιορισμό στην διάρκεια, τραβάς μέχρι να γεμίσει η μνήμη. Έχουν και ήχο και τα video είναι πολύ καλής ποιότητας.

 

 

Πόσο έχουν? Ξέρεις? Επίσης πόσα Mp είναι ποι φωτογραφίες?

 

Ευχαριστώ. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, πρέπει να ανοίκουν στην κατηγορία των 600+€ Για το memory stick pro που είναι 511 MB ή αυτό του 1 Gbyte δεν έχω ασοληθεί καθόλου αλλά μάλλον θα είναι τσουχτερό.

Η p9 είναι 4,2 meg pixels ή p92 και η p10 είναι στα 5 mega pixels.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκοπεύω να φύγω για διακοπές (επιτέλους) :D θα ήθελα να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή στα 3Megapixels.

Είμαι παντελώς άσχετος με το "άθλημα" :o αλλά λόγω συμβίωσης με την Communicam της Sony Ericsson μπορώ να πως πως έχω ανακαλύψει την "καλλιτεχνική" μου φλέβα και θέλω να την αξιοποιήσω. :p

Είχα κατασταλάξει στην Olympus C350, ώσπου διάβασα τα σχόλια σας

για την Canon Α70 και την Nikon 3100.

Μπορώ να πω πως με προβληματίσατε... :(

Γιατί να ξοδέψω 68 Ευρώ (στην περίπτωση της Nikon) και 122 Ευρώ (στην περίπτωση της Canon) παραπάνω;

Υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά για να πω πως ναι αξίζει να τα δώσω;

Περιμένω ανυπόμονα τις απαντήσεις σας! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Reignman

 

Επειδή σκοπεύω να φύγω για διακοπές (επιτέλους) :D θα ήθελα να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή στα 3Megapixels.

Είμαι παντελώς άσχετος με το "άθλημα" :o αλλά λόγω συμβίωσης με την Communicam της Sony Ericsson μπορώ να πως πως έχω ανακαλύψει την "καλλιτεχνική" μου φλέβα και θέλω να την αξιοποιήσω. :p

Είχα κατασταλάξει στην Olympus C350, ώσπου διάβασα τα σχόλια σας

για την Canon Α70 και την Nikon 3100.

Μπορώ να πω πως με προβληματίσατε... :(

Γιατί να ξοδέψω 68 Ευρώ (στην περίπτωση της Nikon) και 122 Ευρώ (στην περίπτωση της Canon) παραπάνω;

Υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά για να πω πως ναι αξίζει να τα δώσω;

Περιμένω ανυπόμονα τις απαντήσεις σας! :happy:

 

 

An eisai enas aplos xristis pou den katalabainei apo diafragmata, taxitites, xronous ek8esi, tropous fotometrisis kai allous tetoious synafeis orous KAI oute endiaferetai na ma8ei kai na asxoli8ei me autous, tote anikeis stin katigoria 'Point and Shoot'. Se auti tin periptosi sou kanei asfalos i Olympus kai opoiadipote alli ftini (kai kali) 3.2 mp. :cool:

 

Distyxws i fotografia oso kai na prospa8oun na tin aplousteusoun 8leei kai kapoia texniki gia sosta apotelesmata. Ekei prpei i mixani na se afinei na pai3eis me to fws.. Kai auto i C350 den to kanei. :'(

 

Eixa pei se mia fili mou (tritodesmitisas, xwris na to lew ratsistika) pou anike se autin tin katigoria (point and shoot). "Ama 8es na asxoli8eis me fotografia (opws elege kratontas mia apli compact mixani) prepei esy na ma8eis tous kanones tis fotografias, oxi auti na prosarmosti stous kanones tous dikou sou".

 

Etsi gia tis periptwseis pou 8eleis na kaneis kati ligo sobarotero stin fotografia (kalitexnika diladi) pigene gia tin A70 (or A80 syntoma sta 4Mp). I nikon xanei poly se 'features' sto montelo 3100. :eek:

 

An isoun epagelmatias i akoma pio mpasmenos den 8a milouses kan gia auta ta montela. 8a koitouses SLR (ante na doume tin EOS 300D) pou einai mixanes pragmatikes. Dityxws pali auta einai aplisiasta gia tous mesous ellines. Etsi bolebomaste me mia A70 kai kanoume tin douleia mas. :D

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Όπως θα διάβασες και πιο πάνω όντως δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα στο θέμα φωτογραφίας...

Όμως ενδιαφέρομαι να μάθω και πιστεύω πως οι διαφορές που έχει η Canon από τις άλλες προφανώς είναι σημαντικές.

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει την Z3 της CASIO. Πολυ πολυ μικρη, με τεραστιο LCD, φοβερη ποιοτητα φωτογραφιας 3,2 MegaPixel και πολυ καλη αυτονομια... :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα απόφαση και έκανα παραγγελία την A70 μαζί με 128 MB..

Το κακό είναι πως θα περιμένω καμιά εβδομάδα :( και στις διακοπές θα είμαι με μια αναλογική Nikon (καλή είναι κι αυτή)...

Link to comment
Share on other sites

Mia eudomada, aftes einai etimoparadotes. Exoun 410Euro se oli tin a8ina (kapou tis brika kai ftinoters katw apo 400 alla oxi eggiisi Canon Ellas)

 

Oi pio poly dinoun ena flashaki 64 doro. Anyway esy 3ereis.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Reignman

 

Τελικά το πήρα απόφαση και έκανα παραγγελία την A70 μαζί με 128 MB..

Το κακό είναι πως θα περιμένω καμιά εβδομάδα :( και στις διακοπές θα είμαι με μια αναλογική Nikon (καλή είναι κι αυτή)...

 

 

Είναι πολύ καλή την έχει ένας φίλος!!! Με γειά! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον orka

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, πρέπει να ανοίκουν στην κατηγορία των 600+€ Για το memory stick pro που είναι 511 MB ή αυτό του 1 Gbyte δεν έχω ασοληθεί καθόλου αλλά μάλλον θα είναι τσουχτερό.

Η p9 είναι 4,2 meg pixels ή p92 και η p10 είναι στα 5 mega pixels.

 

 

Ξέρω ένα μαγαζί που τις δίνει αρκαιτά φτινά τις μηχανές. Οπότε θα γλητώσβ γήρω στα 100 ευρώ όπος ο θείος μου. :D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...