Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέγεθος: (επιεικώς) μεγάλο.

Φορητότητα: μπαούλου! :)

Είναι όμως πολύ καλή, άνετη και εργονομική στη χρήση. Αλλά έχει πολλά άλλα πλεονεκτήματα, οπότε η έλλειψη φορητότητας δεν με πειράζει...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Μέγεθος: (επιεικώς) μεγάλο.

Φορητότητα: μπαούλου! :)

Είναι όμως πολύ καλή, άνετη και εργονομική στη χρήση. Αλλά έχει πολλά άλλα πλεονεκτήματα, οπότε η έλλειψη φορητότητας δεν με πειράζει...

 

Βρε την Ξέρω την 717.Άλλωστε είχα και την 707 για ένα μικρό χρονικό διάστημα.Απλά απορώ τι να κάνω..Να κρατήσω την μικρή η να πάρω πάλι το θεριό.. :confused:

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να τις έχεις και τις δύο...

Τη μία στην τσέπη και την άλλη στην τσάντα! :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ γενικές γραμμές, τo Memory Stick φτάνει τα 128ΜΒ ενώ το PRO ξεκινάει από τα 256ΜΒ και φτάνει προς το παρόν το 1GB. Ακόμα είναι πολύ πιο γρήγορο από το απλό. Το PRO είναι συμβατό προς τα πίσω με το απλό Memory Stick, ενώ το αντίστροφο δεν ισχύει.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Ας γράψει και ο καθένας πιά μηχανή έχει.

Εγώ διαθέτω μια Sony DSC-P9 με 4 Μ.P

Kάνω την δουλεία μου μια χαρά :)

 

 

Egw agorasa prosfata tin P-92 kai eimai super euxaristimenos, den tha ginw kai epagelmatias photografos. Mia xara photos trabaei kai eimai ikanopoiimenos kai apo ta videakia pou trabaei.

Gousta einai auta :rolleyes:

:happy:

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai apo mena!

Poia kata th gnwmh sas einai h kalyterh marka gia mia agora pshfiakhs fwtografikhs mhxanhs?Polloi epimenoun gia thn Olympus.Me defterh thn Nikon kai Minolta.

Epishs tha ithela na mou peite thn gnwmh sas gia tous fakous Carl Zeiss pou xrhsimopoiei h Sony kai an yperteroun enanti twn fakwn allwn etaireiwn.

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο τισ Μινολτα Φρατζεσκα :)

 

Οι Nikon kai oi Olympus kai oi Cannon kai oi Fuji, ειναι εταιριες με χρονια στο χωρο της φψτογραφιας και αυτη τους την εμπειρια την μεταφερουν τωρα και στο χωρο των ψηφιακων. Ομως ε3αρταται τι ψαχνεις, ποσα χρηματα θες να δωσεις που θα χρησιμοποιεις τη μηχανη σου και για ποιο σκοπο....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία Γερμανική: Dnt (G6 CF)

 

Το μόνο μηονέκτιμα ότι δεν παίρνει ήχο. Την ξέρετε?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Ας γράψει και ο καθένας πιά μηχανή έχει.

Εγώ διαθέτω μια Sony DSC-P9 με 4 Μ.P

Kάνω την δουλεία μου μια χαρά :)

 

Εχω την ίδια και θεωρώ οτι απο compact μηχανές στην κατηγορία της δηλαδή είναι απο τις καλύτερες. Φοβερή ποιότητα σε χαρτί και σε οποιοδήποτε άλλο μέσο. Ειδικά σε συνδιασμό με τον canon i950 τα αποτελέσματα μπορώ να πω είναι επαγγελματικού επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bloodimir

 

Egw pali prin 2 meres peira tin HP 935

Me analysi 5.3Mp kai 21x Zoom

Poly compact kai elafria. MARESEI :D :cool:

 

To zoom της είναι 3Χ. Το ψηφιακό δεν μετράει γιατί είναι σαν να κάνεις scale σε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.

Ποιά είναι η καλύτερη "μάρκα" ψηφιακών μηχανών;

:o

Ποιά είναι η καλύτερη μάρκα αυτοκινήτων; Ποιά είναι η καλύτερη μάρκα μοτοσυκλετών; Ποιά είναι η καλύτερη ομάδα; Ποιοί είμαστε και πού πάμε; Και άλλα αναπάντητα ερωτήματα... :)

ΔΕΝ υπάρχει καλύτερη μάρκα, γιατί η φράση αυτή δεν έχει νόημα.

Υπάρχει καλύτερη μηχανή που ταιριάζει στις ανάγκες του καθένα...

Φραντζέσκα, πες μας τι θέλεις και πόσα δίνεις και θα βρούμε την καλύτερη μηχανή για 'σένα. Πάντως αυτοί που σου είπαν ό,τι σου είπαν δεν πρέπει να έχουν και μεγάλη σχέση με το άθλημα... Την Canon δεν την έχουν ούτε για φτύσιμο; :)

Όσο για τον Carl Zeiss την απάντησή μου την καταλαβαίνεις... Εξαρτάται από τον φακό.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

Έχω μία Sony 717 (προς το παρόν) η οποία είναι εξοπλισμένη μέχρι τα αυτιά...

 

Σκοπεύεις να πας για "αναβάθμιση"; ;)

all-time favorites: Alcatel OT-701, Siemens SL45i, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Samsung D500, Nokia N78, Sony Ericsson Xperia Play, Motorola Moto G, One Plus X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον iNSighT

 

Σκοπεύεις να πας για "αναβάθμιση"; ;)

 

:rolleyes:

Ε, σε λίγο καιρό έρχεται ο διάδοχος! (της 717, όχι ο δικός μου! :))

Θα μου πεις "καλά ρε συ, η καλύτερη μηχανή σε μάρανε;"

Θα σου απαντήσω "όχι, αλλά είμαι γκατζετάκιας, τι να κάνουμε;" :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον orka

 

Εχω την ίδια και θεωρώ οτι απο compact μηχανές στην κατηγορία της δηλαδή είναι απο τις καλύτερες. Φοβερή ποιότητα σε χαρτί και σε οποιοδήποτε άλλο μέσο. Ειδικά σε συνδιασμό με τον canon i950 τα αποτελέσματα μπορώ να πω είναι επαγγελματικού επιπέδου.

 

me too. Ρ9 rulez :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ πήρα την περασμένη εβδομάδα τη SONY DSC-P92 και όλα ωραία και καλά...αλλά...

 

Ποιό είναι το κόστος εκτύπωσης μιας φωτογραφίας από ψηφιακή φωτογραφική μηχανή; Πάντα συγκριτικά με την εκτύπωση από φιλμ, εννοώ. Α, και προφανώς μιλώ για εκτύπωση από φωτογραφείο, όχι από μένα. Είναι πολύ σημαντικό αυτό για μένα, γιατί τα χαρτιά και τα μελάνια του εκτυπωτή μου HP P-1000 είναι πολύ ακριβά, ειδικά όταν θες να εκτυπώσεις ποσότητες, (μη νομίζετε ότι είμαι κανένας πορωμένος αλλά όπως και να το κάνουμε, διακοπές έρχονται, θα τραβήξω αρκετές φωτογραφίες).

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές "παίζουν".. να υπολογίζεις (χοντρικά) 0.3€ για καλή 10Χ15.

Υπάρχουν και πιο φτηνές τιμές, αλλά δεν θα το συνιστούσα λόγω της χαμηλής ποιότητας. Καλό θα ήταν να τυπώνουν σε μηχάνημα Frontier, που είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Παντως μη ξεχνας οτι ενα απο τα πλεονεχτηματα τον digital μηχανων ειναι πως δε χρειαζεται να τυπωνεις ολες τις φωτο σου. Τισ βλεπεις στο PC, sth thleorash klp... :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, μόλις τελείωσε άλλη μια ψιλο-περιπέτεια:

Έμεινα από μπαταρία! 2 μέρες πριν φύγω διακοπές!!! Πάλι καλά που μου το βγαλε τώρα!

 

Στα δικά μας:

Εννοείται ότι όταν γυρίσω από διακοπές με καμιά 100αριά φωτογραφίες θα πέσει ξεσκαρτάρισμα, και όσες θα αποφασίσω να εκτυπώσω (στο φωτογραφείο) θα τις πάω μέσα σε CDάκι. Τι να τις κάνω όλες; Και θα διαλέξω μερικές που θα έχω βγάλει στη μέγιστη ανάλυση για να τις κάνω μεγάλες (ξέρετε, ποστεράκια τοίχου).

Πάντως αν όντως κοστίζουν γύρω στο κατοστάρικο η κάθε μικρή φωτογραφία συμφέρει γιατί εκτυπώνεις μόνο όσες αξίζουν! Συν το ότι δεν έχεις και φιλμ να αγοράσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

To zoom της είναι 3Χ. Το ψηφιακό δεν μετράει γιατί είναι σαν να κάνεις scale σε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.

Δηλαδή μέχρι 3Χ το ζουμάρισμα είναι οκ?Ο ψηφιακός θόρυβος που λέμε προκύπτει χρησημοποιόντας το ψηφιακό ζουμ? :confused:

 

Αλήθεια!Στην μέγιστη ανάλυση φωτογραφίζετε η την χαμηλώνετε για να χωράει περισσότερες το memory stick?Πάντα το είχα απορία.Αν δηλαδή επιλέξω την αμέσως επόμενη ανάλυση(εκτός από την 2240,4Μ.P κλπ)τρέχει τίποτα?Να υποθέσω ότι απλά επιρεάζει την δυνατότητα εκτύπωσης??

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

basika exw doulepsei tin A70 tis canon i opoia sta 3.1mpxels kai me 480euro sou deinei dinaotites mias SLR. Sou deieni diladi apo teliws manual mexri programmata AV, TV (protereotitas diafragmatos/ taxytitas).

 

Ekpliktiko! Yparxei kamia alli psifiaki mixani se auta ta xrimata na prosferei tetoies dinaotites.

 

Auti i Coolpix tis Nikkon sta 3.1 exei manual?? :worry:

 

Kamia alli me manual?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Δηλαδή μέχρι 3Χ το ζουμάρισμα είναι οκ?Ο ψηφιακός θόρυβος που λέμε προκύπτει χρησημοποιόντας το ψηφιακό ζουμ? :confused:

 

Αλήθεια!Στην μέγιστη ανάλυση φωτογραφίζετε η την χαμηλώνετε για να χωράει περισσότερες το memory stick?Πάντα το είχα απορία.Αν δηλαδή επιλέξω την αμέσως επόμενη ανάλυση(εκτός από την 2240,4Μ.P κλπ)τρέχει τίποτα?Να υποθέσω ότι απλά επιρεάζει την δυνατότητα εκτύπωσης??

 

 

Oσο χρησιμοποιεις το οπτικό ζοομ, δεν χάνεις σε ποιότητα, σε αντίθεση με το ψηφιακό ζοομ, που αυξάνει τον θόρυβο.

 

Κατά την γνώμη μου το καλύτερο είναι να φωτογραφίζεις στην μέγιστη ανάλυση. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα για κάποια επεξεργασία μετά (π.χ. crop σε κάποιο κομμάτι που δεν θες, κλπ), αλλά επιτρέπει και μεγαλύτερου μεγέθους εκτυπώσεις, σε περίπτωση που αργότερα θελήσεις κάτι τέτοιο...

Τα 2ΜΡ είναι οριακά για κανονικές εκτυπώσεις 10χ13/15 (εγώ δεν έβλεπα διαφορά σε εκτυπωση 10χ13 με την δικιά μου των 2 ΜΡ), αλλά σε κάποιον που αγοράζει τώρα ΨΦΜ θα πρότεινα από 3ΜΡ και πάνω, και σαφώς και όλα αυτά που αναφέρθηκαν ήδη παραπάνω από τα παιδιά: να είναι επώνυμη, να έχει manual ρυθμίσεις, να έχει καλά οπτικά, και μην ασχολείστε ιδιαίτερα με το πόσο ψηφιακό ζοομ έχει...

Υπάρχει ένα πολύ καλό άρθρο για την προετοιμασία των φωτογραφιών μας για εκτύπωση σε φωτογραφείο, στο DPGR... αντε να δούμε πότε θα ανέβουμε για να σας δώσω το λινκ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον keysmith

 

basika exw doulepsei tin A70 tis canon i opoia sta 3.1mpxels kai me 480euro sou deinei dinaotites mias SLR. Sou deieni diladi apo teliws manual mexri programmata AV, TV (protereotitas diafragmatos/ taxytitas).

 

Ekpliktiko! Yparxei kamia alli psifiaki mixani se auta ta xrimata na prosferei tetoies dinaotites.

 

Auti i Coolpix tis Nikkon sta 3.1 exei manual?? :worry:

 

Kamia alli me manual?

 

Οι A60/A70 είναι πολύ καλές μηχανές, χωρίς αμφισβήτηση. Αλλά όχι και δυνατότητες SLR! Έτσι και αλλιώς αυτό που ξεχωρίζει τις SLR δεν είναι οι manual ρυθμίσεις...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον frantzeska

 

Paides tha ithela na mou peite diathetontas ena poso 600-800 euro poia mhxanh tha proteinate

 

 

 

SOny V1, γυρο στα 700 ευρω και τα αλλα 100 τα δινεις για ενα εχτρα memory stick.

 

Αν γαορασεις απο ebay θα βρεις και καλυτερες τιμες ( παντα για καινουργια μηχανη)

 

Ειναι ο νεος μου ερωτας η μηχναη αυτη, se ligo τηα γραψω σχετικα!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...