Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον ekpexan

 

Geia sas kai apo mena .

lipon ego molis prin ena mina agorasa tin SONY P-12.

NA po oti einai ena mikro kouklaki?

OXI DEN MOU ARESE. einai vevaia kouklaki alla opos ola ta mikra kouklakia exei ta mionektimata tis.

 

 

Για πες τα προβλήματα να ξέρουμε. Γιατί ειχε πέσει σηζήτηση για αυτή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αρχικό Μήνυμα από τον Reignman

 

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! :)

Τελικά ακύρωσα την παραγγελία πριν κάμποσες μέρες και η απόκτηση της ψηφιακής αναβάλλεται επ αόριστον.

Στο προηγούμενο "επεισόδιο" :p είχαμε πει ότι ήθελα τη γνώμη σας για την Nikon.

Τελικά δεν με ενδιέφερε και πήγα να πάρω την προκαταβολή μου, όταν ως δια μαγείας για άλλη μια φορά η Canon που ήθελα θα ερχόταν σε μια εβδομάδα.

Είπα να κάνω άλλη μια εβδομάδα υπομονή, αλλά έχωντας "διαβεβαίωση" ότι η μηχανή θα ήταν εκεί. ;)

Δυστυχώς για άλλη μια φορά πιάστηκα κορόιδο και μου ζητήθηκε να περιμένω κι άλλο.

Έτσι μετά από έναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΗΝΑ :mad: ακύρωσα την παραγγελία μου.

Λυπάμαι που μπροστά στην πώληση το συγκεκριμένο κατάστημα δεν είχε το "θάρρος" να μου πει από την αρχή ότι η φωτογραφική δεν μπορεί να βρεθεί και αντ αυτού να μου προτείνει κάτι άλλο εξ ίσου αξιόλογο.

Τα συμπεράσματα δικά σας :!:

 

Adorama δεν ήθελες; Οι άνθρωποι είναι εντελώς αναξιόπιστοι. Ούτε απ' έξω να μην περνάς... :mad:

(Εν τω μεταξύ, είμαι σίγουρος ότι εν τω μεταξύ είχαν έρθει άλλες μηχανές και τις πούλησαν. Ούτε τις παραγγελίες δεν σέβονται οι καραγκιόζηδες...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Για πες τα προβλήματα να ξέρουμε. Γιατί ειχε πέσει σηζήτηση για αυτή.

 

 

 

den eipe problimata to paidi,eipe meinoktimata pou logika exei kathe compact psifiaki mixani logo megethous ;)

Spearfishing with greekdivers.com

Join us :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Adorama δεν ήθελες; Οι άνθρωποι είναι εντελώς αναξιόπιστοι. Ούτε απ' έξω να μην περνάς... :mad:

(Εν τω μεταξύ, είμαι σίγουρος ότι εν τω μεταξύ είχαν έρθει άλλες μηχανές και τις πούλησαν. Ούτε τις παραγγελίες δεν σέβονται οι καραγκιόζηδες...

 

 

Ε τώρα αν σου πω πως δεν έχεις δίκιο, ψέμματα θα λέω.

Απο μενα τουλάχιστον δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσουν θετικό σχόλιο.

Λυπάμαι γιατί θα μπορούσαν να κάνουν πραγματικά χρυσές δουλειές αν ήταν λίγο συνεπείς στις "υποχρεώσεις" τους.

Πάντως όπως έγραψα και στο προηγούμενο post με "ξενέρωσαν" τόσο πολύ που πλέον σκέφτομαι να περιμένω την A80. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Reignman

 

Ε τώρα αν σου πω πως δεν έχεις δίκιο, ψέμματα θα λέω.

Απο μενα τουλάχιστον δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσουν θετικό σχόλιο.

Λυπάμαι γιατί θα μπορούσαν να κάνουν πραγματικά χρυσές δουλειές αν ήταν λίγο συνεπείς στις "υποχρεώσεις" τους.

Πάντως όπως έγραψα και στο προηγούμενο post με "ξενέρωσαν" τόσο πολύ που πλέον σκέφτομαι να περιμένω την A80. ;)

 

 

Πίστεψε με ίσως είναι και καλύτερα, (Α-80) κάθε εμπόδιο για καλό λέει μια παροιμία!!! ;) :) :cool:

Link to comment
Share on other sites

:!: OLYMPUS C-740 και ξερό ψωμί!!!! Ρωτήστε όποιον φωτογράφο θέλετε!!!

 

Οι Nikon, Sony και Canon δίνουν πολύ λιγότερα σε πολύ υψηλότερη τιμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gdeme

 

den eipe problimata to paidi,eipe meinoktimata pou logika exei kathe compact psifiaki mixani logo megethous ;)

 

 

Ε ναι, τέλος πάντον. Αλλά αυτή ανικει στην κατηγορία compact?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον panosg

 

:!: OLYMPUS C-740 και ξερό ψωμί!!!! Ρωτήστε όποιον φωτογράφο θέλετε!!!

 

Οι Nikon, Sony και Canon δίνουν πολύ λιγότερα σε πολύ υψηλότερη τιμή!!!

 

 

To allo me ton toto to ema8es... :D :D :D

 

P.s e oxi kai Olympus :p

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερετε πως μπορω να εκτυπωσω τις φωτογραφιες μου και να φαινεται η ημερομηνια και η ωρα που τραβηχτηκαν? Εψαξα στο AcdSee αλλα δε ωρηκα τετοια επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nickolas

 

Παιδια μηπως ξερετε πως μπορω να εκτυπωσω τις φωτογραφιες μου και να φαινεται η ημερομηνια και η ωρα που τραβηχτηκαν? Εψαξα στο AcdSee αλλα δε ωρηκα τετοια επιλογη.

 

 

kapia programata soy kanoyne aytin tin doylia ean ediaferese...

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nickolas

 

Σαν ποια προγραμματα?

 

 

 

Cam2PC 2.03

Το Cam2PC είναι ένα μικρό πρόγραμμα που σας βοηθά να μεταβιβάσετε τις εικόνες σας από την ψηφιακή φωτογραφική μηχανή στο PC(βασιζόμενο στην ημερομηνία κάθε φωτογραφίας ή σε άλλα διαθέσιμα χαρακτηριστικά της). Μπορεί επίσης να μετονομάσει και να αλλάξει διαστάσεις στις εικόνες, να περιστρέψει εικόνες jpeg χωρίς απώλεια πληροφοριών και άλλα πολλά.

http://www.nabocorp.com

------------------

Picture-shark 1.0

Το Picture-shark "σταμπάρει" τις εικόνες σας με λογότυπα ή με κείμενο, π.χ. για την κατοχύρωση του copyright. Η "στάμπα" μπορεί να είναι οποιοδήποτε αρχείο GIF, JPEG ή BMP και μπορεί να τοποθετηθεί σε οποιαδήποτε περιοχή της εικόνας και το αποτέλεσμα να ελεγχθεί σε προβολή προεπισκόπησης. Μπορείτε επίσης να επιλέξετε το επίπεδο διαφάνειας για την ανάμειξη κειμένου και εικόνας. Το πρόγραμμα μπορεί να αποθηκεύσει την τελική εικόνα σε αρχείο JPG ή BMP, με διάφορα επίπεδα συμπίεσης. Είναι ένα εύχρηστο πρόγραμμα που μπορεί να χειριστεί είτε μεμονωμένες εικόνες είτε ολόκληρους φακέλους με εικόνες.

 

http://www.pictureshark.com

 

--------------

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω ξετρελλαθεί με την Pentax S4! Θέλω μηχανή όσο το δυνατό πιο μικρή και με καλό zoom. Πώς σας φαίνεται? Επίσης θα ήθελα να ξέρω πόσες φωτογραφίες χωράνε σε κάρτα 256 στην μέγιστη ανάλυση των 4Mp (fine) και αν μπορώ να εκτυπώσω φωτογραφίες στα περισσότερα μαγαζιά της Αθήνας?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Fidel

 

To allo me ton toto to ema8es... :D :D :D

 

P.s e oxi kai Olympus :p

 

Κι ομως η 740 ειναι μια απο τις καλυτερες μη-SLR μηχανες καταπληκτικη για τα χρηματα της.

Αν δεν εβγαινε η Panasonic z-10 θα την αγοραζα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς??????

 

Εχω ξετρελλαθεί με την Pentax S4! Θέλω μηχανή όσο το δυνατό πιο μικρή και με καλό zoom. Πώς σας φαίνεται? Επίσης θα ήθελα να ξέρω πόσες φωτογραφίες χωράνε σε κάρτα 256 στην μέγιστη ανάλυση των 4Mp (fine) και αν μπορώ να εκτυπώσω φωτογραφίες στα περισσότερα μαγαζιά της Αθήνας?

Link to comment
Share on other sites

με μια γρήγορη ματιά που έριξα, δεν βρήκα τι μέγεθος αρχείων δημιουργεί η Optio S. Εντελώς χοντρικά, για JPG υπολόγιζε 1ΜΒ/φωτό.

Και βέβαια μπορείς να εκτυπώσεις στα περισσότερα φωτογραφεία.

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.dpgr.gr

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Exo vri tin FujiFilm MX1700 se online katastima stin timi $145 mazi me ta metaforika. Ti lete aksizi se sxesi piotitas kai timis?

 

http://www.compgeeks.com/details.asp?invtid=MX1700-R

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον cosco

 

Exo vri tin FujiFilm MX1700 se online katastima stin timi $145 mazi me ta metaforika. Ti lete aksizi se sxesi piotitas kai timis?

 

http://www.compgeeks.com/details.asp?invtid=MX1700-R

 

Αν:

-ΔΕΝ σε ενοχλεί το γεγονός ότι έχει σταματήσει να παράγεται

-ΔΕΝ θέλεις να εκτυπώσεις (άντε, μπορείς μέχρι 9Χ13cm με δυσκολία)

-ΔΕΝ έχεις σκοπό να ασχοληθείς κάπως πιο σοβαρά με τη φωτογραφία

-ΔΕΝ θέλεις να πάρεις κάτι ακριβότερο

-Συνυπολόγισες το κόστος μιας κάρτας 32 τουλάχιστον ΜΒ

Τότε αγόρασέ την. Προσωπικά θα κοίταζα να μαζέψω λίγα χρήματα παραπάνω και να αγοράσω μια πιο καλή μεταχειρισμένη...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Αν:

-ΔΕΝ σε ενοχλεί το γεγονός ότι έχει σταματήσει να παράγεται

-ΔΕΝ θέλεις να εκτυπώσεις (άντε, μπορείς μέχρι 9Χ13cm με δυσκολία)

-ΔΕΝ έχεις σκοπό να ασχοληθείς κάπως πιο σοβαρά με τη φωτογραφία

-ΔΕΝ θέλεις να πάρεις κάτι ακριβότερο

-Συνυπολόγισες το κόστος μιας κάρτας 32 τουλάχιστον ΜΒ

Τότε αγόρασέ την. Προσωπικά θα κοίταζα να μαζέψω λίγα χρήματα παραπάνω και να αγοράσω μια πιο καλή μεταχειρισμένη...

 

 

Efxaristo file unforgiven gia tis symvoules :)

 

-To oti exi stamatisi na paragete den me endiaferi (etsi kiallios oles stamatoun grigora na paragonte ;) )

-An ektiposo se A4 tha ine xalia?

 

-Sto paketo simperilamvanote ta eksis:

 

FujiFilm MX1700 factory refurbished digital camera

8 MB SmartMedia card

Owner's Manual

Driver CD

FujiFilm NP-80 Lithium Ion rechargeable battery

TV out cable

Serial cable

AC adapter (100-240v, 50-60 Hz, 12W; DC5v 1.5a ouput)

 

Karta 32 MB exo ( mou tin edose enas filos :up: )

 

Perisotera den thelo na doso.

Afto pou tlelo na ksero ine an aksizi ta $145 ?

 

Filika

Costas

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Σε Α4 ναι, θα φαίνεται χάλια.

Σε αυτή την τιμή δεν έχεις πολλά περιθώρια, πρέπει να κάνεις πολλούς συμβιβασμούς. Με 40χιλιάρικα δεν νομίζω ότι θα βρεις και τίποτα καλύτερο.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

exo vrei tis minolta F300 381euro Sony P10 430euro kai ixus 400 434euro... ego kleino pros tin proti logo timis kai xaraktiristikon pou einai idia me tin P10... i ixus kerdizei se megethos/varos alla xanei sta simeia kai stin timi... ti lete?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eNeRGy

exo vrei tis minolta F300 381euro Sony P10 430euro kai ixus 400 434euro... ego kleino pros tin proti logo timis kai xaraktiristikon pou einai idia me tin P10...

 

Minolta F300 και Sony P10 φαίνονται ίδιες (στα χαρτιά) ωστόσο έχω την εντύπωση ότι η F300 έχει δύο (σοβαρά) μειονεκτήματα... δυσκολεύεται να εστιάσει σε ορισμένες συνθήκες και είναι κάπως πιο αργή. Δεν έχω πιάσει τη μηχανή, γι' αυτό θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο (μπορεί να μην ισχύουν δηλαδή).

Θα πρότεινα P10...

all-time favorites: Alcatel OT-701, Siemens SL45i, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Samsung D500, Nokia N78, Sony Ericsson Xperia Play, Motorola Moto G, One Plus X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον felicia

 

παιδιά πουλάω HP photosmart 4,1 MP 56x ZOOM και video me voice καινούργια με εγγυηση ΠΟΥΛΙΑΔΗ 480 euro opoios endiaferete (feliciara@pathfinder.gr) :rolleyes:

 

 

Δε γράφεις και το μοντέλο; :confused:

all-time favorites: Alcatel OT-701, Siemens SL45i, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Samsung D500, Nokia N78, Sony Ericsson Xperia Play, Motorola Moto G, One Plus X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...