Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας.

Θέλω να με βοηθήσετε, ούτως ώστε να μην χρειαστεί να πάω στο κατάστημα.

 

Έχω μια camera Sony DSC-W55. Και εδώ και 1 μήνα το Flash της δεν δουλεύει.

Έκανα πάνω από δέκα φορές restart της camera, format της memory card. Αλλά πάλι, το ίδιο. Το Flash δεν δουλεύει.:(

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ενδιαφερομαι για 2 οχι ψηφιακες μηχανες και επειδη δεν ξερω ακριβως ποια ειναι καλυτερη απο την αλλη, ζηταω την γνωμη ανθρωπων που γνωριζουν απο film cameras. Η πρωτη ειναι η KONICA MINOLTA MAXXUM STSI και η δευτερη CANON EOS 50. Οποιαδηπωτε συμβουλη και γνωμη ευπροσδεκτη. !

Ευχαριστω πολυ.

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Για μενα διαλεξε την KONICA MINOLTA MAXXUM STSI.Υπερεχει σε ποιοτητα απο την συγκεκριμενη canon

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα.

Ενδιαφερομαι για 2 οχι ψηφιακες μηχανες και επειδη δεν ξερω ακριβως ποια ειναι καλυτερη απο την αλλη, ζηταω την γνωμη ανθρωπων που γνωριζουν απο film cameras. Η πρωτη ειναι η KONICA MINOLTA MAXXUM STSI και η δευτερη CANON EOS 50. Οποιαδηπωτε συμβουλη και γνωμη ευπροσδεκτη. !

Ευχαριστω πολυ.

 

:blink:

 

Εγώ την EOS 50 την έχω από το 2000 και δεν έχει κανένα πρόβλημα.Δεν νομίζω ότι πρέπει να βγαίνει πια ( αντικαταστάθηκε από την 55).Πάντως στην περίπτωσή σου πρέπει να σκεφτείς και το μετά, δλδ το πέρασμα στην ψηφιακή φωτογραφία, το οποίο μπορεί τώρα να σου ακούγεται μακρινό αλλά μοιραία θα γίνει κάποτε!(Ξέρεις πως είναι αυτά, είναι να μην μπεις στο παιχνίδι, μετά το ένα φέρνει τ'άλλο...).Άρα υπολόγισε ότι τα αξεσουάρ που θα έχεις θα είναι καθοριστικά (φακοί,φλας, κ.λ.π.).Σκέψου λοιπόν τι θα προτιμήσεις σε DSLR μεταξύ πλέον CANON & SONY( έχει εξαγοράσει την Konica-Minolta ).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ PANASONIC DMC-ΤΖ5.

ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΚΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΜΕΣΩ INTERNET ΑΠΟ ΓΑΛΛΙΑ . ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ή ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ενδιαφέρομαι για μία από τις 2 φωτογραφικές.Δεν θα ήθελα να μου προτείνετε άλλες, απλά θα ήθελα να μου πείτε εσείς ποια θα παίρνατε...Ο λόγος που τις θέλω είναι απλά για να βγάζω φωτό με τις παρέες μου, σε διάφορα μέρη που θα πηγαίνω...απλά πράγματα...σας δίνω και τα 2 σχετικά site για να τις δείτε και να συγκρίνετε...

 

http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_fe-350_wide_specifications_18545.htm

http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/IXUS/Digital_IXUS_75/index.asp

 

και μία ερώτηση..τι κάνει ο ευρυγώνιος?είναι σημαντικός?

 

περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο εμενα!

Θα μπορουσατε να μου προτεινετε μια ψηφιακη που να εχει πολυ καλη ληψη video?

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ PANASONIC DMC-ΤΖ5.

ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΚΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΜΕΣΩ INTERNET ΑΠΟ ΓΑΛΛΙΑ . ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ή ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ψάξε λίγο στο site τους και θα το βρεις σίγουρα..

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο εμενα!

Θα μπορουσατε να μου προτεινετε μια ψηφιακη που να εχει πολυ καλη ληψη video?

 

 

CANON Powershot TX1 κοστίζει περίπου 330 και κάτι. Δές εδώ

 

θετικά-αρνητικά σημεία.

 

+++ απίστευτα μικρό μέγεθος (χώνεται στην παλάμη)

+++ Το καλύτερο βίντεο από ψηφιακή φωτογραφική (μέχρι και 1280x720 με πολύ καλή ποιότητα)

+++ Πολύ καλή ποιότητα φωτογραφιών σε σχέση με τις άλλες ultracompacts

+++ Πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει (~300e)

++ 10x zoom

++ Optical Image Stabilizer

++ Φίλτρο αέρα ( όταν γράφει ήχο στο video και φυσάει πολύ, κόβει μέρος της φασαρίας )

++ έχει manual ρυθμίσεις για κλείστρο (μέχρι 15 secs)

+ μικρή και ελαφριά

+ μπορεί να τραβήξει φωτιγραφία την ώρα που τραβάς βίντεο

 

--- μεγάλα αρχεία βίντεο (σώζει σε mjpeg και όχι σε DiVX ή Mpeg4)

-- μικρή διάρκεια ζωής μπαταρίας

- γράφει βίντεο μέχρι 4GB (λόγω filesystem κάρτας)

- δεν μπορεί να κάνει καλό focus με zoom σε σκοτάδι

- δεν έχει HDMI

Link to comment
Share on other sites

Φιλε asper σε ευχαριστω ησουνα πολυ κακατοπιτσικος!! 330 ευρω δεν ειναι και πολλα αλλα ουτε και λιγα... ελεγα να παρω την PENTAX OPTIO E40...αλλα με προβληματισες.....:p κανενας που ξερει μπορει να κανει την συγκριση?
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θα επαιρνα canon και μονο canon.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για την Canon Digital IXUS 70 τι γνωμη εχετε;

Ψαχνω καποια περιπου σε αυτα τα χρηματα η φθηνοτερη τιμη που βρηκα σε καποιο καταστημα ειναι 150 ευρω.Αλλα σκεφτομαι και την λυση του ebay απο Αγγλια,εκει περιπου απο οτι ειδα βγαινουν καπου στα 110 ευρω.

Εχετε να προτεινετε καποια αλλη;Δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ το design αλλα με ενδιαφερει κυριως η ποιοτητα της εικονας και για την παραπανω εχω ακουσει καλες κριτικες!

Link to comment
Share on other sites

Τα βιντεο που τραβανε οι μηχανες σε HD 1280x720 30fps οπως οι καινουργιες kodak μπορουν να αντικαταστησουν την βιντεοκαμερα minidv που εχω?
Link to comment
Share on other sites

Gia sas pedia,Thelo epigontos mia boithia!!!

Exo tin FE-240 Olympus ke exi karta mnimis xD- picture card m512mb

Ebgala tin karta exo gia na tin do ke tora kontebo na xaso oles is photo mu.Ti enoo me afto>?Molis anigo tin mixani mu zitai na kano diamorfosi tin karta mu ke den exo ali epilogi.Ti na kano gia na anixo tis photo pu exi mesa i karta mnimis mu ke na tis copy kapu alu??Thanks in advanced!

Link to comment
Share on other sites

παιδια για την Canon Digital IXUS 70 τι γνωμη εχετε;

Ψαχνω καποια περιπου σε αυτα τα χρηματα η φθηνοτερη τιμη που βρηκα σε καποιο καταστημα ειναι 150 ευρω.Αλλα σκεφτομαι και την λυση του ebay απο Αγγλια,εκει περιπου απο οτι ειδα βγαινουν καπου στα 110 ευρω.

Εχετε να προτεινετε καποια αλλη;Δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ το design αλλα με ενδιαφερει κυριως η ποιοτητα της εικονας και για την παραπανω εχω ακουσει καλες κριτικες!

 

Αυτή την έχει η κοπελιά μου...

Η μηχανή έχει πολύ καλές κριτικές στα reviews.

Εχουμε τραβήξει και εκτυπώσει πολλές φωτογραφίες και έιναι φοβερή απο ποιότητα και απο design το μόνο αρνητικό είναι οτι δεν έχει IS και θέλει σταθερό χέρι στις λήψεις και δέν συγχωρεί λάθη σε χαμηλά iso.

 

Σε κάποιο παλίοτερο ποστ εχω γραψει για μια καλή μηχανουλα με λίγα λεφτα και σταθεροποιητη IS.

 

Τελος κοιτα και τη λύση αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για τη fuji F50 ποιά είναι η γνώμη σας?

Τη βρίσκω και σε καλή τιμούλα

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Gia sas pedia,Thelo epigontos mia boithia!!!

Exo tin FE-240 Olympus ke exi karta mnimis xD- picture card m512mb

Ebgala tin karta exo gia na tin do ke tora kontebo na xaso oles is photo mu.Ti enoo me afto>?Molis anigo tin mixani mu zitai na kano diamorfosi tin karta mu ke den exo ali epilogi.Ti na kano gia na anixo tis photo pu exi mesa i karta mnimis mu ke na tis copy kapu alu??Thanks in advanced!

 

Φίλε μου, καλωσόρισες στο Forum μας!

Μπορείς να κάνεις την ερώτηση εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1033

 

Άμα μπορείς, μην ανοίγεις άσκοπα Thread άμα υπάρχουν ίδη ανοιχτά σχετικά με το θέμα.

 

 

 

Με εκτίμηση, i_Falcon

:lock:

Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !

Πρώτο μου post σε αυτό το θέμα.

Ενδιαφέρομαι για την Sony DSC-H50.

Έχετε παρατηρήσεις, θετικές ή αρνητικές ?

Προτείνετε κάποια άλλη σε τιμή 300-400€, με μεγάλο οπτικό zoom ?

O "τηλεφακός μετατροπής 1,7x" πόσο αυξάνει το zoom ? (15x1,7=25,5 ??)

Οι διαφορετικές τιμές ανά κατάστημα σημαίνουν διαφορετική χώρα προέλευσης ?, διαφορετικό περιεχόμενο συσκευασίας ?, κάτι άλλο ??

Ευχαριστώ

Γιώργος

Keep on riding...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ενδιαφέρομαι για μία από τις 2 φωτογραφικές.Δεν θα ήθελα να μου προτείνετε άλλες, απλά θα ήθελα να μου πείτε εσείς ποια θα παίρνατε...Ο λόγος που τις θέλω είναι απλά για να βγάζω φωτό με τις παρέες μου, σε διάφορα μέρη που θα πηγαίνω...απλά πράγματα...σας δίνω και τα 2 σχετικά site για να τις δείτε και να συγκρίνετε...

 

http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_fe-350_wide_specifications_18545.htm

http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/IXUS/Digital_IXUS_75/index.asp

 

και μία ερώτηση..τι κάνει ο ευρυγώνιος?είναι σημαντικός?

 

περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

Φίλε δε ξέρω τελικά σε ποιά θα καταλήξεις, εγώ έχω μια olympus μ810 all weather .Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος είναι πραγματικά πολύ εύχρηστη.Ομως και οι Canon είναι καλές μηχανές. Πάντως αν τελικά επιλέξεις Olympus να σου επιστήσω την προσοχή στα εξής. Οι Olympus παίρνουν κάρτες τύπου XD. Το λογισμικό που έχουν, δίνει κάποιες επιπλέον δυνατότητες αν πάρεις κάρτες Olympus XD.

 

Εχεις δυνατότητες Πανόραμα, 3D (τρισδιαστατες φωτογραφίες που φαίνονται σαν ολόγραμμα με κάτι ειδικά γυαλιά), και ART (Αυτό κάνει τις φωτογραφίες που τραβάς σα πίνακες ζωγραφικής π.χ.ελαιογραφία κτλ και είναι πολύ εντυπωσιακό σαν αποτέλεσμα). Ομως όπως είπα αυτές τις λειτουργίες τις έχεις MONO αν πάρεις κάρτα μνήμης OLYMPUS. Αν πάρεις SANDISK ή FUJI ή άλλη που είναι συμβατή με OLYMPUS ναι μεν δουλεύουν αλλά χάνεις αυτές τις επιπλέον δυνατότητες. Απλά πρόσεξέ το το συγκεκριμένο γιατί την έχουν πατήσει κάποιοι και είναι κρίμα να μην εκμεταλλευτείς τη μηχανή στο έπακρο, αφού όντως αξίζει.

Εγώ μόλις σήμερα παρέλαβα τις κάρτες μου, τις οποίες παρήγγειλα από ίντερνετ πρίν κάποιο διάστημα και δοκίμασα τις δυνατότητες που σου είπα μαζί με κάποιες άλλες που σου δίνουν όλες οι κάρτες σα δυνατότητα (π.χ ασπρομαυρο, σεπια,κτλ).

Παρόλα αυτά μια απο αυτές δε θα τη χρειαστώ, γιατί προοριζόταν για κάποιον ξάδερφό μου ο οποίος τελικά δε θα την πάρει. (Πήγε φαντάρος και θα ασχοληθεί όταν γυρίσει). Αν σε ενδιαφέρει τη δίνω 17 ευρώ. Είναι απο αυτές που σου είπα με τις λειτουργίες που προανέφερα και η χωρητικότητά της είναι 2GB. Απο οτι είδα σήμερα που πήγα στο mall η XD 1GB κοστίζει γύρω στα 25 ευρώ η olympus και περίπου 20 ευρώ αν είναι άλλων εταιριών. Οπότε 17 ευρώ για 2GB είναι ευκαιρία:).

Αν τελικά καταλήξεις στην Olympus κ ενδιαφέρεσαι για την κάρτα πες μου. Θα στη δώσω στο χέρι να την τσεκάρεις κιόλας στη μηχανή σου να είσαι σίγουρος οτι είναι οκ.:D. Αν πάρεις την canon γράψε τις εντυπώσεις σου...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω η olympus δινει extra δυνατοτητες μονο αν χρησιμοποιησουμε τις καρτες της;Δηλαδη αν παρει καποιος μηχανη olympus και βαλει καποια αλλη καρτα δεν μπορει να τα κανει ολα αυτα;

Αν ισχυει κατι τετοιο ειναι σχετη κοροιδια,δηλαδη σου λενε παρε της καρτες μου για να εχεις ασπρομαυρο και sephia που τις θεωρω σημαντικες δυνατοτητες σε φωτογραφικες μηχανες!

Παντως εγω θα προτεινα canon ειναι παρα πολυ καλη μηχανη απο οτι διαβαζω σε reviews.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω η olympus δινει extra δυνατοτητες μονο αν χρησιμοποιησουμε τις καρτες της;Δηλαδη αν παρει καποιος μηχανη olympus και βαλει καποια αλλη καρτα δεν μπορει να τα κανει ολα αυτα;

Αν ισχυει κατι τετοιο ειναι σχετη κοροιδια,δηλαδη σου λενε παρε της καρτες μου για να εχεις ασπρομαυρο και sephia που τις θεωρω σημαντικες δυνατοτητες σε φωτογραφικες μηχανες!

Παντως εγω θα προτεινα canon ειναι παρα πολυ καλη μηχανη απο οτι διαβαζω σε reviews.

Οχι,όπως έγραψα τις λειτουργίες που έχουν όλες οι μηχανές όπως σεπια, ασπρομαυρο κτλ τις έχεις με όλες τις κάρτες. Απλά αν αγοράσεις της Olympus έχεις έξτρα δυνατότητες. Οπως έγραψα και πιο πάνω οι έξτρα δυνατότητες είναι το πανόραμα (αυτό μάλλον το έχουν κι άλλες), η δυνατότητα τριασδιαστατων φωτογραφιών και η λειτουργία ART που κάνει τις φωτογραφίες σα πινακες ζωγραφικής.Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για μάρκες άλλων εταιριών γιατί δεν έχω ίδια πείρα. Απλά την Olympus την έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Πάντως γενικά σε φωτογράφους που είχα ρωτήσει πριν πάρω μηχανή όλοι μου έλεγαν Olympus, Canon η Nikon και νομίζω και Sony και οτι οι άλλες είναι πεταμένα λεφτά. Επέλεξα αυτή την olympus γιατί τότε άλλαζε το μοντέλο και την είχαν σε πολύ καλή τιμή και επιπλέον είναι weather proof με πολύ ανθεκτικό σώμα και επειδή έχω και άλλα προιόντα της εταιρίας και είμαι ικανοποιημένος. Η αλήθεια είναι οτι με έτρωγε και η περιέργεια να δω αυτές τις λειτουργίες που ανέφερα. Κυρίως να δω πως είναι να είναι οι φωτό τρισδιάστατες και να χρησιμοποιήσω την art για να κάνω ποστερ που να φαίνονται οι φωτό σα πίνακες. Φαντάζομαι με καλά λογισμικά επεξεργασίας φωτογραφιών θα έχεις αντίστοιχες δυνατότητες αλλά δε ξέρω και πάρα πολλά απο φωτογραφία και τέτοια προγράμματα, ενώ αυτό που έχει η μηχανή αποδείχτηκε πολύ εύχρηστο και συνάμα αποτελεσματικό.Να πω την αλήθεια κάτι σαν το art ξαναείδα σε κάποιο λογισμικό (photoshop νομίζω ή κάτι τέτοιο) την 3d όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

CANON Powershot TX1 κοστίζει περίπου 330 και κάτι. Δές εδώ

 

θετικά-αρνητικά σημεία.

 

+++ απίστευτα μικρό μέγεθος (χώνεται στην παλάμη)

+++ Το καλύτερο βίντεο από ψηφιακή φωτογραφική (μέχρι και 1280x720 με πολύ καλή ποιότητα)

+++ Πολύ καλή ποιότητα φωτογραφιών σε σχέση με τις άλλες ultracompacts

+++ Πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει (~300e)

++ 10x zoom

++ Optical Image Stabilizer

++ Φίλτρο αέρα ( όταν γράφει ήχο στο video και φυσάει πολύ, κόβει μέρος της φασαρίας )

++ έχει manual ρυθμίσεις για κλείστρο (μέχρι 15 secs)

+ μικρή και ελαφριά

+ μπορεί να τραβήξει φωτιγραφία την ώρα που τραβάς βίντεο

 

--- μεγάλα αρχεία βίντεο (σώζει σε mjpeg και όχι σε DiVX ή Mpeg4)

-- μικρή διάρκεια ζωής μπαταρίας

- γράφει βίντεο μέχρι 4GB (λόγω filesystem κάρτας)

- δεν μπορεί να κάνει καλό focus με zoom σε σκοτάδι

- δεν έχει HDMI

 

 

την έχω ενα χρόνο περίπου.εχω βγάλει καπου 60gb φωτο και βιντεο.

 

τα θετικα και αρνητικα που αναφέρονται δεν ειναι ακριβώς ετσι.

 

πχ το οτι μπορει να τραβηξει φωτογραφια ενω τραβάει βιντεο ειναι μαρκετινγκ καθαρα αφου κανει pause το βιντεο και τραβαει φωτογραφια..

 

θετικο επισης ειναι οτι η οθονη γυριζει και μπορεις να τραβας και εσενα.

 

φωτογραφιες δεν ειμαι τοσο ευχαριστημενος.

 

ολα τα λεφτα στην μηχανη ειναι το 10χ Zoom καθως και το super macro 1CM.

 

εχει μεγαλο iso και σταθεροποιητη που βοηθανε να βγάλεις φώτο μεσα σε μουσεια χωρις φλας καθως και σε σκοτάδι.

 

επισης το βιντεο στα 720p πρεπει να ειναι σε πολυ φωτισμένο μέρος.

στο σκοταδι γενικα τα παει πολυ ασχημα στα βιντεο.

 

την ειχα παρει 420 ευρω με 4gb κάρτα , δευτερη μπαταρία.

ειχα πληρώσει τελωνειο αλλιως θα πηγαινε 300 ευρω χιχιχι

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...