Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι, σταθερά και κινητά εντός Ελλάδας. Εγώ την χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη κάρτα. Να πω ότι αν τα 20 ευρώ τελειώσουν πριν τις 30 μέρες, ακόμα και αν βάλουμε άλλη κάρτα (όχι απαραίτητα την προνομιακή) ισχύουν οι μειωμένες τιμές.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Yparxoun diafora programmatakia gia na steileis sms xrhsimopoiwntas to pc sou kai thn grammh tou sta8erou thlefwnou.. Ena apo ayta einai kai to notepager.. Omws, zhtaei kati ry8miseis, oi opoies dn yparxoun pou8ena.. Sygkekrimena zhtaei ry8miseis protocolou (ti protocolo xrhimopoiei o sms terminal srv ths cote) ka8ws kai tn ari8mo tou kai diafora alla.. exei kataferei kaneis na xrhsimopoihsei ayto h kapoio paromoio programmataki? An oxi, exei na mou systhsei kapoio allo(h kapoion allo tropo) wste na mporw na stelnw sms xrhsimopoiwntas (kai synepws xrewnontas) thn grammh tou sta8erou? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Nokia does Cosmote, 3 Upgrades

3GSM Daily MCI News feed

13 February 2006

 

Greek mobile network operator Cosmote has selected Nokia Networks' WCDMA solution for their forthcoming rollout of 3G data service in Greece, the same day that Nokia announced a contract with Hutchison-owned pure 3G carrier 3 in the UK to upgrade their WCDMA network to Release 4.

 

Link

Link to comment
Share on other sites

χμμμ

 

δεν ξερω αν ειμαι εκατο τοις εκατο σωστος, αλλα επειδη κι εγω χρησιμοποιω το κινητο αρκετα στο εξωτερικο, ειχα παρει τηλ. την κοσμοτε και ρωτησα.

 

και απ'ο,τι φαινεται μαγκεψε κι αυτη και εχει πλεον flat χρεωσεις, του στυλ 1€/λεπτο για τις κλησεις (2€/λεπτο οταν εισαι αμερικη) και κατι του στυλ 50 cents το μηνυμα η κατι τετοιο.

 

στο σαιτ της βεβαια ουτε καν νυξη κανει για τις χρεωσεις περιαγωγης -σε αντιθεση με ολες τις ξενες εταιρειες που στο σαιτ τους αναφερουν καθαρα ποσο κοστιζει η χρηση του κινητου στο εξωτερικο.

 

με τις ελληνικες εταιρειες, πρεπει να παρεις τηλεφωνο το καστομερ κερ για να μαθεις... πολυ εξυπνο...

If you can't be strong, then try to be smart... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Για διαβάστε κι αυτό:

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=685059&lngDtrID=252

 

Τέλος στις αστρονομικές χρεώσεις στις κλήσεις περιαγωγής, με παρέμβαση της Κομισιόν - Αναμένεται τον Απρίλιο

Link to comment
Share on other sites

Στην κεντρική σελίδα της Cosmote, θυμάμαι μέχρι πρίν απο ενάμιση χρόνο περιπού υπήρχε μια διαφήμιση που πατώντας πάνω της σε πήγαινε στα java παιχνίδια που σου παρείχε η Cosmote για αγορά, στην καινούρια σελίδα δεν τα βρίσκω πουθενά, γνωρίζει κανείς που θα βρώ την συγκεκριμένη ενότητα;;;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ameriki pou itan enas filos mou, pou ine pio protogona ta pragmata eki akoma xirotera, 1euro to sms ke os 4 euro to lepto omilia.Gia 3mines pou ekatse eki tou irthe 3600 E logariasmos:(
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να κλειδωσω το πληκτρολογιο του κινητου (Τ630) ,πατηθηκε το πλαινο πληκτρο ,συνδεθηκα στο ιντερνετ και μεχρι να το καταλαβω περασαν 48 λεπτα!!!!Θα χρεωθω με βαση το χρονο η με βαση τον ογκο των δεδομενων που διακινηθηκαν? Εληφθησαν 5638 bytes ,εσταλησαν 1363 bytes.

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/portlets/ForYou/pricelist.jsp?locale=el_GR&pricelistType=contractplan&breadcrumbTitle=Τιμοκατάλογος#top

Ο τιμοκαταλογος Κοσμοτε δε με διαφωτιζει ιδιαιτερα!

Ποσα θα τους πληρωσω τωρα??

Link to comment
Share on other sites

λογικα κληση wap εκανες η οποια χρεωνεται 0,003 €/δευτ.(τελικη τιμη με φπα).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να κλειδωσω το πληκτρολογιο του κινητου (Τ630) ,πατηθηκε το πλαινο πληκτρο ,συνδεθηκα στο ιντερνετ και μεχρι να το καταλαβω περασαν 48 λεπτα!!!!Θα χρεωθω με βαση το χρονο η με βαση τον ογκο των δεδομενων που διακινηθηκαν? Εληφθησαν 5638 bytes ,εσταλησαν 1363 bytes.

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/portlets/ForYou/pricelist.jsp?locale=el_GR&pricelistType=contractplan&breadcrumbTitle=Τιμοκατάλογος#top

Ο τιμοκαταλογος Κοσμοτε δε με διαφωτιζει ιδιαιτερα!

Ποσα θα τους πληρωσω τωρα??

Αυτό στο είπε όταν αποσυνδέθηκες? Είχες ρυθμισμένο το WAP browser με ρυθμίσεις GPRS?

 

Αν ναι, τότε ζήτημα να χρεώθηκες 1 ευρώ... ;)

Link to comment
Share on other sites

λογικα κληση wap εκανες η οποια χρεωνεται 0,003 €/δευτ.(τελικη τιμη με φπα).

 

0,003 Χ 3000 δευτερολεπτα (=50 λεπτα της ωρας) =9 ευρω :mad: :mad:

 

Αυτό στο είπε όταν αποσυνδέθηκες? Είχες ρυθμισμένο το WAP browser με ρυθμίσεις GPRS?

 

Αν ναι, τότε ζήτημα να χρεώθηκες 1 ευρώ... ;)

 

Δεν ειμαι και τοσο σχετικος για να ξερω τετοιες λεπτομερειες.Παντως,ειχα την εντυπωση οτι ,τουλαχιστον παλαιοτερα,υπηρχε ογκοχρεωση και οχι χρονοχρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και τοσο σχετικος για να ξερω τετοιες λεπτομερειες.Παντως,ειχα την εντυπωση οτι ,τουλαχιστον παλαιοτερα,υπηρχε ογκοχρεωση και οχι χρονοχρεωση.

Ογκοχρέωση υπάρχει στο WAP over GPRS, γι'αυτό σου λέω ότι ούτε ένα ευρό δεν έχεις χρεωθεί... :D

Link to comment
Share on other sites

εδω φιλε ---------> http://195.167.65.228:8080/htmlportal/main.jsp

 

Οντως η κοσμοτε στη νεα σελιδα της τα χει λιγο μπερδεμενα,πιστευω οτι αυτη τη χρονικη στιγμη εχει το χειροτερο site

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να κλειδωσω το πληκτρολογιο του κινητου (Τ630) ,πατηθηκε το πλαινο πληκτρο ,συνδεθηκα στο ιντερνετ και μεχρι να το καταλαβω περασαν 48 λεπτα!!!!Θα χρεωθω με βαση το χρονο η με βαση τον ογκο των δεδομενων που διακινηθηκαν? Εληφθησαν 5638 bytes ,εσταλησαν 1363 bytes.

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/portlets/ForYou/pricelist.jsp?locale=el_GR&pricelistType=contractplan&breadcrumbTitle=Τιμοκατάλογος#top

Ο τιμοκαταλογος Κοσμοτε δε με διαφωτιζει ιδιαιτερα!

Ποσα θα τους πληρωσω τωρα??

Εφόσον σου γράφει για bytes δεν χρεώθηκες με βάση τον χρόνο αλλά με βάση τα δεδομένα που διακινήθηκαν. Στο gprs δεν χρεώνεσαι με βάση τον χρόνο που είσαι συνδεδεμένος αλλά με βάση τον όγκο των δεδομένων που διακινήθηκε. Στην περίπτωση που όντως έγινε σύνδεση μέσω gprs χρεώθηκες ελάχιστα όπως λέει ο kostas_pav. Επειδή έχω καιρό να χρησιμοποιήσω Ericsson (εάν όντως έχεις το κινητό που φαίνεται στο avatar) και συγκεκριμένα από τότε που η μάνα μου χωρίς να το θέλει (έπαιρνε συνεχόμενα στο κινητό μου για να με ξυπνήσει και από την δόνηση έπεσε και χάλασε το μικρόφωνο. ήταν το Ericsson T39m) εάν θυμάμαι καλά τα στατιστικά συνδέσεων κ.λ.π. βρίσκονται στα στοιχεία των κλήσεων. Εάν δεις μηδενική διάρκεια κλήσεων δεδομένων τότε έχεις μπει με gprs. Για περισσότερα (δηλαδή για να δεις πως θα βρεις τα στατιστικά) δες το βιβλιαράκι με τις οδηγίες του κινητού σου.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ameriki pou itan enas filos mou, pou ine pio protogona ta pragmata eki akoma xirotera, 1euro to sms ke os 4 euro to lepto omilia.Gia 3mines pou ekatse eki tou irthe 3600 E logariasmos:(

 

Συγνωμη αλλα ο τυπος ηταν κοροιδο...θα μπορουσε να παρει με 10 $ ενα τοπικο νουμερο..beyondwirelessgsm.com...και με το gorillamobile.com να μιλαει στην Ελλαδα με 17 ευρωλεπτα το λεπτο απο το κινητο του....:D :D :D :D

 

οσο για τσεχιες, αγγλιες και λοιπα...για ταξιδιαρηδες υπαρχουν φθηνες λυσεις...http://www.0044.co.uk/global-sim-card.htm και http://www.prepaidgsm.net/en/international.html ;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γνωριζετε πότε αλλαξαν οι χρεωσεις στις υπηρεσιες

Mycosmos;

 

εβλεπα για παιχνιδια, κ είδα οτι κοστιζει 5,95 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Symbian OS; Nokia N70/3.0546.2.3; 6367) Opera 8.00 [en])

 

Απλά τώρα και λίγες μέρες όλες οι εταιρίες βάζουν τις τιμές με τον φπα ενώ παλιά της έβαζαν χωρίς. Αυτό νομίζω ότι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ένα μήνυμα στο κινητό από τον αριθμό 3028.

Το μήνυμα είχε το περιεχόμενο του αμέσως προηγούμενου μηνύματος που είχα λάβει.

Τι είναι αυτό??? Μήπως είναι τίποτα υποκλοπές????:ninja:

Έχω το 6230ι και είμαι στο δίκτυο της cosmote

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε στελνεις ενα κενο μηνυμα στο 3028 να δεις τι θα σου απαντησει; συνηθως λεει...π.χ. "ο αριθμος δεν ειναι εγκυρος" ή "για να χρησιμοποιησετε την ταδε υπηρεσια, στειλτε αυτο..." :)
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια?

Ημουν ενα μηνα Αμερικη ειχα συνολικα 4 ωρες ομιλια με Ελλαδα, κινητα/ σταθερα και μου ηρθε ο λογαριασμος 340 ευρω (ειχα και αλλες κλησεις)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

eeee.. ki an xrewnetai, xrew8hke :p

lpn, emena me 6680 den mporei na stalei... vgazei error 4550, pou nomizw oti shmainei ayto pou einai kai o nikoskat..

twra giati kai pws kai mpla mpla sou hr8e to mnm dn 3erw.. :) 8a dokimasw na to stilw kai apo tim kai voda, mpas kai stal8ei.. beware:p :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

 

Η ιστορία μου έχει ως εξής

 

μετά το τέλος του συμβολαίου μου (cosmote 90) έκανα αλλαγή προγράμματος στο cosmote 120 + 60. Ο πωλητής του oteshop μου είπε ότι μπορώ να έχω 60 λεπτά δωρεάν χρόνου ομιλίας για 2 κινητά cosmote ή ένα cosmote και ένα οτε.

Όταν τον ρώτησα τι γίνετε μετά το τέλος του χρόνου (60΄) μου απάντησε ότι θα καταναλώνετε ο χρόνος από τα 120 δωρεάν λεπτά. Εντάξει λέω ...με βολεύει.

Στον πρώτο λογαριασμό που γινόταν η μετάβαση από το παλιό πρόγραμμα στο καινούργιο δεν είδα τίποτα παράξενο. Σήμερα όμως που ήρθε ο νέος λογαριασμός εξολοκλήρου cosmote 120 + 60 βλέπω ότι όταν τελείωσε ο χρόνος από τα 2 κινητά EXTRA που είχα δηλώσει στον λογαριασμό δεν καταγράφονται σαν κλήσεις EXTRA αλλά σαν κλήσεις προς COSMOTE. ΟΚ μέχρι εδώ...αλλά το παράξενο είναι ότι χρεώνονται!! και δεν έχω καταναλώσει τον χρονο 120 δωρεάν λεπτών! Όλες οι επόμενες κλήσεις προς cosmote, vodafon και TIM δεν χρεώνονται!!! ανάμεσα σε αυτές όσες είναι προς τα κινητά που είχα δηλώσει σαν EXTRA χρεώνονται κανονικά!

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι εγω μιλάω 80-90% με 2-3 τηλέφωνα...από τα οποία τα 2 τα έχω δηλώσει σαν EXTRA. Άρα είναι πολύ χαζό να δηλώνεις σαν EXTRA 2 νούμερα που μιλάς πολύ γιατί ο Extra χρόνος είναι μικρότερος του κανονικού!

 

Έχει κανένας καμιά ιδέα για το τί γίνετε? Μου έκανε λάθος ενημέρωση ο πωλήτης? Έγινε μπέρδεμα στην Cosmote?

 

Με την ευκαιρία να πω για την απάτη του 1212 που περιμένεις 100 ώρες χρεώνεσαι και πέφτει και η γράμμή!!!

 

Πήγα στο Site της Cosmote και τους έδωσα τα στοιχεία μου και περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο αυτοί!! εκτός και αν βρεθώ σε κανένα oteshop και τα ΑΚΟΎΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

Δεν πρόκειτε να χρεωθώ ποτέ ξανά για το 1212!!!

 

Πείτε μου σας παρακάλώ την γνώμη σας, η αν σας έχει συμβεί το ίδιο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος δεν σε πληροφόρησε σωστά. Μόλις καταναλώσεις τον "extra" χρόνο ομιλίας χρεώνεσαι κανονικά, δεν μετρά το κανονικό σου πακέτο.

Προφανώς και δεν συμφέρει άμα μιλάς πολύ με συγκεκριμένα νούμερα...

Δεν ξέρω κατά πόσο θα δεχτούν αλλαγή οικονομικού πακέτου λόγω λανθασμένης ενημέρωσης (δύσκολο να αποδειχτεί)... Τουλάχιστο να πίεζες για μετάβαση σε ένα μεγαλύτερο πακέτο (κανονικό, όχι extra) για να κάνεις τη δουλειά σου...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...