Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαίνεται πως μόνο εγώ παράπονα με την Cosmote. :p

 

Κάλεσα σήμερα την Cosmote για να ζητήσω τον τετραψήφιο αριθμό για να αποσυνδέσω τη γραμμή μου και μαντέψτε τι μου είπαν.. Θα πρέπει, λέει, να πληρώσω τον τρέχον λογαριασμό και το ποσό επιδότησης που έχω επωφεληθεί από την Cosmote.

 

Και το καλύτερο; Θα πρέπει να κάνω ό, τι έκανα και στο παρελθόν (να πάω στο κατάστημα, να βρω την υπάλληλο, να στείλει eMail etc). Δηλαδή πόσα πρέπει να κάνω για να ακυρωθεί το ποσό που καταλάθος ( :shifty: ) μου χρέωσαν. Και το υποτιθέμενο eMail που θα έστελνε το Φλεβάρη τι απέγινε; Το χάσανε ή μου είπε Ok για να με διώξει;

 

Απορώ με την Cosmote και με αυτούς που υποτίθεται ότι την εκπροσωπούν. :mad:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως μόνο εγώ παράπονα με την Cosmote. :p

 

Κάλεσα σήμερα την Cosmote για να ζητήσω τον τετραψήφιο αριθμό για να αποσυνδέσω τη γραμμή μου και μαντέψτε τι μου είπαν.. Θα πρέπει, λέει, να πληρώσω τον τρέχον λογαριασμό και το ποσό επιδότησης που έχω επωφεληθεί από την Cosmote.

 

Και το καλύτερο; Θα πρέπει να κάνω ό, τι έκανα και στο παρελθόν (να πάω στο κατάστημα, να βρω την υπάλληλο, να στείλει eMail etc). Δηλαδή πόσα πρέπει να κάνω για να ακυρωθεί το ποσό που καταλάθος ( :shifty: ) μου χρέωσαν. Και το υποτιθέμενο eMail που θα έστελνε το Φλεβάρη τι απέγινε; Το χάσανε ή μου είπε Ok για να με διώξει;

 

Απορώ με την Cosmote και με αυτούς που υποτίθεται ότι την εκπροσωπούν. :mad:

 

Γενικά έχω παρατηρήσει σε όλες τις εταιρείες μια ευκολία στο να συμπληρώνουν εικονικά στοιχεία στα συμβόλαια. Όταν είχα κάνει συμβόλαιο παλιότερα σε άλλη εταιρεία, σε κατάστημα της αλυσίδας της, συμπλήρωσαν πάνω στην απόδειξη διαφορετικό (ακριβότερο) τηλέφωνο από αυτό που είχα πάρει και διαφορετικό ΙΜΕΙ συσκευής. Μου είπαν ότι δεν υπήρχε πρόβλημα και ότι δεν θα χρειαζόταν να πληρώσω κάτι παραπάνω και ότι έβγαινε έτσι από το σύστημα και δεν μπορούσαν να το αλλάξουν κ.λπ. Τελικά τους έβαλα να γράψουν το σωστό. Λογικά δεν θα συνέβαινε κάτι, αλλά γιατί να την πληρώσω εγώ, πχ με μία μεγαλύτερη επιστροφή αναπόσβεστου ποσού αν αποφάσιζα να φύγω νωρίτερα; Γενικά, καλό θα είναι να μην υπογράφουμε ό,τι μας πλασάρουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά ... τι εννοείτε; Εάν κάποιος θέλει να κάνει συμβόλαιο ΑΟΡΙΣΤΟΥ χρόνου ΧΩΡΙΣ επιδότηση για αγορά νέας συσκευής και ΧΩΡΙΣ έκπτωση στο πάγιο αντί επιδότησης ... ΔΕΝ μπορεί; Είστε σίγουροι; Χλωμό μου φαίνεται!!! :!:
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 1 βδομάδα που έκανα μια διακοπή στη Cosmote, πήγα στο κατάστημα συμπλήρωσαν το αίτημα και πήρα αντίγραφο. Η διακοπή έγινε σε 2 μέρες παρόλο που δεν έχει λήξει το συμβόλαιό μου και θα επιβαρυνθώ το υπόλοιπο της επιδότησης.
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 1 βδομάδα που έκανα μια διακοπή στη Cosmote, πήγα στο κατάστημα συμπλήρωσαν το αίτημα και πήρα αντίγραφο. Η διακοπή έγινε σε 2 μέρες παρόλο που δεν έχει λήξει το συμβόλαιό μου και θα επιβαρυνθώ το υπόλοιπο της επιδότησης.

 

Δεν ισχύει ότι η διακοπή της σύμβασης επέρχεται μετά από 30 μέρες από την καταγγελία της (δηλ. την αίτηση διακοπής)?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει οτι θα πρέπει να γίνει η διακοπή σε διάστημα 30 ημέρων. Απότι κατάλαβα έχει σχέση με το κύκλο τιμολόγισης, για να προλάβει να βγεί εκκαθαριστικός λογαριασμός.
Link to comment
Share on other sites

Eγώ που έκανα αίτηση διακοπής της σύνδεσης και μετατροπής σε καρτοκινητό την Τετάρτη του Πάσχα και μου είπαν ότι θέλει 1 με 2 εργάσιμες για να αλλάξει, Παρασκευή του Πάσχα μου την κόψανε και ακόμα να γίνει κάρτα.... Αποτέλεσμα να μην έχω κινητό εδώ και μια εβδομάδα σχεδόν. Απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ....

 

Μου είπαν επίσης ότι για τον μήνα που έκανα τη διακοπή θα έρθει εκαθαριστικός λογαριασμός όπου το ποσό που θα πρέπει να πληρώσω θα αφαιρεθεί από το πάγιο που έχω προπληρώσει για τον Απρίλιο.... Ελπίζω να γίνει....

Link to comment
Share on other sites

"Καλημέρα σας λέγομαι ταδε και τον Ιούλιο έκανα αίτηση φορητοτητας από την εταιρεία wind τον αριθμό χχχχχ κ έκανα συμβόλαιο με την εταιρία σας 6/7/2009 χωρίς επιδότηση συσκευής αλλά με έκπτωση παγίου 5€ μαζί με τον φπα.εχοντας περάσει 9 τιμολόγια σήμερα τον μήνα Απρίλιο αποφάσισα να διακόψω την συγκεκριμένη σύνδεση κ να την πάρω σαν καρτοκινητο what’s up κάνοντας βέβαια μια άλλη με τον εξής αριθμό ψψψψψψψ πάλι στο δίκτυο σας.οταν κάλεσα το 1212 για να δω πως θα διακόψω την σύνδεση χχχχχχμε ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να δώσω και 29€.

ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΥΣ 10 ΜΗΝΕΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ (22/7/2009-22/04/10) Κ ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΤΟ 75% ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΧΡΟΝΙΚΑ ΖΗΤΑΤΕ ΠΙΣΩ ΤΟ 64% ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΜΕΣΩ ΕΚΠΤΩΣΗΣ...

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΔΗΛΑΔΗ...ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΣΤΑ 65-70 ΕΥΡΩ....ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΧΡΕΩΣΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΔΙΚΗ Κ ΙΣΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ.

Επισης σας δηλώνω ότι επιφυλάσσομαι για τα νόμιμα δικαιώματα μου.

 

 

Το τηλεφωνο επικοινωνιας ειναι το χχχχχ"

ιδου κ η δικια μου περιπτωση που περιμενω απαντηση...κ επισης περιμενω μια απαντηση γιατι η συνδεση γινεται σε μια ωρα κ η αποσυνδεση σε ενα μηνα

 

ενημερωθηκα τελικα οτι ειχε γινει καποιο λαθος κ ειναι τελικα 10 ευρω

Edited by gvg
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ενδιαφέρον! Σε κινητά Sony Ericsson (έχω το C510) πώς βλέπουμε εάν είμαστε σε EDGE?

 

Πάνω απο τις μπάρες σήματος αριστερά αντί για το 'G' εμφανίζεται το 'E' . ;) Και γω το ίδιο κινητό έχω :p

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω με τη σειρά μου τη διαπίστωση για το Edge στην πόλη του Βόλου και συγκεκριμένα η δική μου παρατήρηση έγινε στην περιοχή του σιδηροδρομικού σταθμού και στην αρχή της παραλίας μέχρι το ύψος του ξενοδοχείου "Κυψέλη"!! Προς στιγμή νόμιζα κι εγώ, ότι ήταν ψευδής ένδειξη του κινητού μου!!
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

όταν η WIND έβαζε edge κορόιδευαν... Τώρα τρέχουν να το βάλουν :p

Στο Βόλο το EDGE της Cosmote λειτουργεί πολύ πιο σταθερά και πολύ πιο αποδοτικά απ'ό,τι το HSDPA... :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο τις μπάρες σήματος αριστερά αντί για το 'G' εμφανίζεται το 'E' . ;) Και γω το ίδιο κινητό έχω :p

 

Σε Θεσσαλονίκη και Κατερίνη που δραστηριοποιούμαι δεν το έχω πετύχει ποτέ αυτό το "Ε"! :!:

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι είχα κάνει αναφορά σε EDGE που είχα εντoπίσει στην Κέρκυρα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2756317&highlight=edge#post2756317!

Φαίνεται σιγά σιγά άρχισαν να την επεκτείνουν την κάλυψη!Αν και πιστεύω οι εταιρίες περιμένουν το edge+

Link to comment
Share on other sites

Σε Θεσσαλονίκη και Κατερίνη που δραστηριοποιούμαι δεν το έχω πετύχει ποτέ αυτό το "Ε"! :!:

 

Υπάρχει 3g κάλυψη εκεί? Γιατι νομίζω όπου υπάρχει 3g ΔΕΝ υπάρχει EDGE :)

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να παίζει ρόλο αν υπάρχει κάλυψη 3G ή όχι... Άλλωστε στον Βόλο δεν υπάρχει 3G??
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

1ο email προς cosmote 15-3-2010

"Καλημέρα

έστειλα με fax σήμερα 15-3-2010 αίτηση αμφισβήτησης του τελευταίου λογαριασμού όσον αφορά συγκεκριμένες χρεώσεις και παρακαλώ:

1. Να επιβεβαιώσετε μέσω email ότι παρελήφθη η αίτηση.

2. Να μου απαντήσετε στην αίτηση αμφισβήτησης πάλι μέσω email."

 

2ο email επειδή δεν απάντησαν στο προηγούμενο στις 20-3-2010.

Καμία απάντηση ακόμη.

 

3η περίπτωση: Έκδοση λογαριασμού στις 13-4-2010 (μετά από ανανέωση και αλλαγή προγράμματος στο ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 35 χωρίς να έχει την έκπτωση των 10 €

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/prosfora_ekptosi_10_euro_promotion.xml&_nfpb=true).

Πολύ μεγάλη εξαπάτηση από cosmote.

Link to comment
Share on other sites

To EDGE δεν αυξάνει και την χωρητικότητα δικτύου??? Λέτε να μας σώσει??

 

Όχι, δεν έχει καμία σχέση με την χωρητικότητα δικτύου για κλήσεις φωνής - αντίθετα μάλιστα, στο δίκτυο κορμού 1 χρήστης EDGE αντιστοιχεί σε 4 GPRS χρήστες.

 

Είναι τεχνολογία με την οποία αυξάνονται οι ταχύτητες δεδομένων στο 2G. Όπως το HSPA στο 3G. Με το GPRS πετυχαίνεις κάπου 45Kbps με το EDGE μέχρι περίπου 220Kbps.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό περί ταχύτητας.. Αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως υπάρχει μια τεχνική του EDGE η οποία σχεδόν τριπλασιάζει την χωρητικότητα δικτύου... το λέω όμως με κάθε επιφύλαξη! Θα το ποστάρω αν το βρώ!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό περί ταχύτητας.. Αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως υπάρχει μια τεχνική του EDGE η οποία σχεδόν τριπλασιάζει την χωρητικότητα δικτύου... το λέω όμως με κάθε επιφύλαξη! Θα το ποστάρω αν το βρώ!

 

Για να είμαστε πιο αναλυτικοί.

 

Το EDGE χρησιμοποιεί διαμόρφωση QPSK σε αντίθεση με το GPRS που χρησιμοποιεί GMSK. Γι αυτό το λόγο μπορεί να χωρέσει περισσότερα bits σε ένα διαμορφωμένο σύμβολο και επιτυγχάνει μεγαλύτερα data rates.

 

Δεν έχει σχέση με την χωρητικότητα ενός δικτύου, δηλ. σε σχέση πόσοι χρήστες μπορούν να μιλήσουν μια στιγμή γιατί αναφέρεται σε δεδομένα και όχι φωνή. Αυτή η χωρητικότητα καθορίζεται από τους speech codecs (Half Rate) όπως και τις διαθέσιμες συχνότητες και το εγκατεστημένο hardware.

 

Αν θες, ταχύτητες μεγαλύτερες από 220Kbps μάλλον κλέβουν χωρητικότητα από τις κλήσεις φωνής γιατί χρειάζονται περισσότερες χρονοθυρίδες!

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο... Τώρα μόλις το διάβασα κι εγώ αναλυτικά στο Wikipedia και είδα πως απλά είχα μπερδευτεί γιατί λέει πως τριπλασιάζει τον ρυθμό δεδομένων. Οπότε μάλλον είναι άχρηστο σε πολύ φορτωμένες κεραίες όπως η δική μας στην Κυψέλη... Αλλά τώρα καταλαβαίνω στην Γαλλία γιατί οι κεραίες τους είχαν πάνω 20-30κανάλια η καθεμία!!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να καλεσω το 1212 απο forthnet?

Ευχαριστω.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...