Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετίσματα στο φόρουμ και χρόνια πολλά.

 

Στις 28/11/2011 πήρα συσκευή με επιδότηση και έκανα ανανέωση του ήδη υπάρχοντος συμβολαίου για 1.5 χρόνο (είχαμε επιλογή για 1, 1.5 ή 2 χρόνια με την αντίστοιχη έκπτωση). Κάνοντας μια απλή πρόσθεση, όπως θα καταλάβετε αποδεσμεύομαι από το συμβόλαιο στις 28/5/2013, τέλη Μαΐου. Έχω το πακέτο με τα 180 λεπτά προς όλους με 30,75 ευρώ τον μήνα. Το έχω χρόνια αυτό το πακέτο και τώρα δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο, απλώς δεν έχω μπει στον κόπο να το αλάξω και για αυτό το έχω ακόμη. Μετά από μια δική μου έρευνα που έκανα στις κλήσεις που κάνω, διαπίστωσα ότι με συμφαίρει το πακέτο απεριόριστα 25, με κόστος 25 ευρώ. Επιπλέον δεν με ενδιαφέρει να πάρω εκ νέου κινητό με επιδότηση μιας και έχω στην άκρη 2-3 αξιόλογες συσκευές, οπότε σκέφτομαι να αξιοποιήσω την έκπτωση αντι επιδότησης και να πληρώνω 22.5 ευρώ αντί για 25.

 

Το θέμα είναι το εξής:

1) Μπορώ να αλάξω πρόγραμμα και να πάω στο ποιό οικονομικό χωρίς να σπάσω το συμβόλαιο και απλώς να συνεχίσω να πληρώνω την επιδότητη + το φθηνότερο πάγιο μέχρι το τέλος Μαΐου που λήγει το συμβόλαιο;

 

2) σε περίπτωση που δεν γίνεται το 1ο, πόσο θα μου κοστίσει περίπου αν σπάσω το συμβόλαιο; Μέχρι τον Μάιο είναι ακόμη 5 μήνες.

 

3) μήπως γίνεται με κάποιο τρόπο τέλος πάντων να αλάξω πρόγραμμα και να πάω στο ποιό φθηνό χωρίς να πληρώσω κάποιο "πρόστιμο" λόγω ότι δεν έχει περάσει ακόμη η διάρκεια του συμβολαίου;

 

Επειδής θα μου πείτε, και γιατί ρε φίλε δεν πας σε ένα κατάστημα ΟΤΕShop ή Γερμανό να ρωτήσεις; Να σημειώσω ότι μένω σε χωριό στην επαρχία και δεν έχουμε κατάστημα Cosmote εδώ, πρέπει να πάω σε μια γειτονική πόλη και δεν και είναι και τόσο εύκολο να πηγαίνω κάθε μέρα, αλλά έχω κανονίσει να πάω τις προσεχείς μέρες και μέχρι τότες θα ήθελα να πάρω μερικές γνώμες ακόμη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές.

Edited by gokuthelegend
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι cosmote, καλεσε απο σταθερο ή κινητο στο 13838, και εκει θα εξυπηρετηθεις για ολα αυτα που ρωτας (αρκει να ξερεις τα στοιχεια της συνδεσης, ονοματεπωνυμο/αριθμο ταυτοτητας ή αφμ), και αν σου επιτρεπεται απο το συμβολαιο σου, θα κανεις και αλλαγη πακετου τηλεφωνικα.
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι cosmote, καλεσε απο σταθερο ή κινητο στο 13838, και εκει θα εξυπηρετηθεις για ολα αυτα που ρωτας (αρκει να ξερεις τα στοιχεια της συνδεσης, ονοματεπωνυμο/αριθμο ταυτοτητας ή αφμ), και αν σου επιτρεπεται απο το συμβολαιο σου, θα κανεις και αλλαγη πακετου τηλεφωνικα.

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μου λες το αυτονόητο. Όπως επίσης είπα κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον θα περάσω από κατάστημα OTEShop σε μια γειτονική πόλη, οπότε θα ρωτήσω και εκεί. Εγώ θέλω να μάθω, κατά προτίμηση από κάποιον που το έχει κάνει, τι παίζει περίπου για να ξέρω πάνω κάτω τι θα δω και να μην με ποιάσουν κότσο. Όχι ότι πάει ο νους μου στο κακό αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά, γιορτές είναι τώρα όλο και κάτι θα σου πουν προκειμένου να πουλήσουν.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη παραμονή όσον αφορά το πρόγραμμα είναι οι 12 μήνες. Άρα, θα μπορείς να κάνεις την αλλαγή σε μικρότερο. Σου προτείνω κι εγώ να μη μπεις σε κόπο να πας σε κατάστημα, πάρε στο 13838 να στο αλλάξουν. Όσο για το πρόγραμμά σου, μη σε απασχολεί γιατί με σχεδόν ίδια χρήματα ( 30€ πάγιο ) μπορείς να έχεις 200' προς όλους ( αν χρειαστεί να επανέλθεις σε παρόμοιο πρόγραμμα ).
Link to comment
Share on other sites

Στο xperia μου δεν φαίνεται να δίνεται αυτή η επιλογή. Μπορείς να καλέσεις στο 13838 και να ρωτήσεις για την εντολή παράτασης χρόνου απόκρισης του τηλεφωνητή.
Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη παραμονή όσον αφορά το πρόγραμμα είναι οι 12 μήνες. Άρα, θα μπορείς να κάνεις την αλλαγή σε μικρότερο. Σου προτείνω κι εγώ να μη μπεις σε κόπο να πας σε κατάστημα, πάρε στο 13838 να στο αλλάξουν. Όσο για το πρόγραμμά σου, μη σε απασχολεί γιατί με σχεδόν ίδια χρήματα ( 30€ πάγιο ) μπορείς να έχεις 200' προς όλους ( αν χρειαστεί να επανέλθεις σε παρόμοιο πρόγραμμα ).
Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όπως ανέφερα στο αρχικό μύνημα, τονίζω ότι είχα κάνει ανανέωση συμβολαίου για 1.5 χρόνο και όχι για 1. Τώρα έχουν περάσει οι 13 μήνες, πάνω από 1 έτος δηλαδή. Θα μπορώ να κάνω αλαγή προγράμματος; Στην γειτονική πόλη έχω προγραμματίσει να πάω έτσι κι αλλιώς οπότε λέω να περάσω από το κατάστημα για περισσότερη διευκόλυνση. Επιπλέον έχω αποφασίσει να πάω στο απεριόριστα 25, με 25 ευρώ τον μήνα, και να εκμεταλευτώ την έκπτωση αντί επιδότησης και να πληρώνω 22.5 ευρώ τον μήνα. Δεν θέλω να πληρώνω 30 ευρώ τον μήνα, θέλω λιγότερα. Τώρα αν πληρώσω κάποιο "πρόστιμο" επειδής δεν έχει λήξει το συμβόλαιο, αν είναι μέσα σε λογικά πλαίσια τότες δεν έχω πρόβλημα να το πληρώσω.

 

Να σημειώσω ότι έχω ενεργοποιήσει το ebill και κατέβασα τους 5 τελευταίους λογαριασμούς αναλυτικά σε φύλλα excel και από εκεί έκανα τις πράξεις και διαπίστωσα ότι με συμφαίρει το απεριόριστα 25 (έχω λάβει υπόψην μου τα 1500 λεπτά προς cosmote, και τα 50 λεπτά προς τους υπόλοιπους). Το έχω ψάξει, δεν το λέω στα καλά καθούμενα, οπότε μην μου προτείνετε άλλα προγράμματα.

 

Ευχαριστώ.

Edited by gokuthelegend
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Για το 18μηνο συμβόλαιο, η ελάχιστη παραμονή στο ίδιο πρόγραμμα είναι οι 12 μήνες. Άρα μπορείς να κάνεις την αλλαγή. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πώς ακριβώς θα πάρεις έκπτωση αντί συσκευής τη στιγμή που ήδη έχεις πάρει κάποια συσκευή με την ανανέωση.

 

Όσο για την αναφορά μου στο πρόγραμμα economy, έγινε για να σου δώσω εναλλακτικές στη περίπτωση που στο μέλλον θεωρούσες ότι δεν σε κάλυπτε το απεριόριστο, δεδομένου ότι είναι μη εμπορικά διαθέσιμο το c180 και όλη αυτή η σειρά. Στο ανέφερα δηλαδή, καθαρά για να γνωρίζεις ότι δεν έχεις και κάτι να χάσεις απο την αλλαγή.

Edited by UniqueGR
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά.. βρε παιδιά..έχω θέμα. το τελευταίο μήνα δεν μου έρχονται όλα τα μηνύματα στο κινητό. ενώ στον αποστολέα δείχνει ότι παραδίδεται, εμένα δεν μου έρχεται ποτέ..έχω πάρει τη κοσμοτε πόσες φορές..κλασικά δεν βρίσκουν τι είναι..τι να κάνω;;;; έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;;
Μην θεωρείται κανέναν ως "δεδομένο". Όσο κι αν σας αγαπά, κάποια στιγμή κουράζεται..
Link to comment
Share on other sites

Για το 18μηνο συμβόλαιο, η ελάχιστη παραμονή στο ίδιο πρόγραμμα είναι οι 12 μήνες. Άρα μπορείς να κάνεις την αλλαγή. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πώς ακριβώς θα πάρεις έκπτωση αντί συσκευής τη στιγμή που ήδη έχεις πάρει κάποια συσκευή με την ανανέωση.[...]

Τώρα που το ανέφερες θυμήθηκα ότι όντως μου είχαν πει πως όταν περάσει το 1 έτος θα μπορέσω να κάνω αλαγή προγράμματος, οπότε θα το προχωρήσω κανονικά. Εννοείται ότι την επιδότηση για την συσκευή που πήρα πέρσυ, και για την οποία έκανα συμβόλαιο για 1.5 χρόνο, θα συνεχίσω να την πληρώσω μέχρι την λήξη της ανανέωσης (5 μήνες ακόμη), από εκεί και πέρα δεν με ενδιαφέρει να πάρω νέα συσκευή οπότε θα εκμεταλευτώ την έκπτωση αντί επιδότησης.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Προληπτικά, καλού κακού, αν πχ. έχεις Σάμσουγκ κινητό, τσέκαρε μήπως έχεις βάλει καταλάθος μερικά άτομα σε μαύρη λίστα και στα πηγαίνει τα μηνύματα στα πρόχειρα. Είναι εύκολο να γίνει καταλάθος για αυτό το λέω.
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο..έχω ψάξει όλες τις ρυθμίσεις..έχω το zte blade iii..
Μην θεωρείται κανέναν ως "δεδομένο". Όσο κι αν σας αγαπά, κάποια στιγμή κουράζεται..
Link to comment
Share on other sites

Από χθεσ η κάρτα ΣΙΜ μου έχει πρόβλημα

Ενώ όταν ανοίγω το κινητό(sony ericsson w205 ξέρω αρχαίο μοντέλο είναι:O) μετά απο 2-3 λεπτά μου βγάζει εκτός δικτύου.Σήμερα πήγα και πήρα καινούργια κάρτα ΣΙΜ αλλά μετά απο δέκα λεπτά ξαναέκανε τα ίδια ξέρει κανείς που οφείλεται?

Link to comment
Share on other sites

Στην συσκευή τότε...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Έχω το sony ericsson xreria neo v.

Στους δυο τελευταίους λογαριασμούς έχω πολλά sms σε παραλήπτες εξωτερικού που όμως δεν τους ξέρω .

Να τα έχει στείλει άλλος από το τηλέφωνο μου , δεν υπάρχει περίπτωση .

Η cosmote μου είπε ότι ίσως φταίνε οι ρυθμίσεις που έχει το τηλέφωνο ή έχει κάποιο πρόβλημα το λειτουργικό .

Πράγματι τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν μου άλλαξαν κάποιο εξάρτημα απο το service .

(Έκλεισε ενώ μίλαγα , το πήγα , μου άλλαξαν κάτι και το πήρα)

Όταν ξαναπήγα στο service για να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση και στέλνει μόνο του το τηλέφωνο μηνύματα στο sypport τμήμα της s.e , μου είπαν ότι το τηλέφωνο δεν έχει πρόβλημα και όταν τους έδειξα τους αριθμούς , δε τους αναγνώριζαν ως κάποιον από τα service της sony στο εξωτερικό .

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι όταν το πήρα από το service και το άνοιξα με ρώτησα αν θέλω να δηλώσω το τηλέφωνο και απάντησα ναι αλλά έκτοτε δεν έλαβα κάποιο μήνυμα .

Έχω ζητήσει φυσικά νέα αναλυτική και έκανα φραγή , μιας και τα μηνύματα ξεπερνούν τα 80 .

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι , θα το εκτιμούσα να με διαφώτιζε .

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαιρεται εχω ενα προβλημα.Οταν προσπαθεί ενας συγκεκριμενος αριθμος να με παρει και την στιγμη που με καλει ακουγεται ενα τουτ-το τηλεφωνο του συνδρομητη που καλεσατε ειναι κατειλημενο. Εγω μπορω να τον παρω αλλα αυτος ο συγκεκριμενος δεν μπορει. Επισης μυνηματα ανταλασουμε κανονικα.Αλλοι αριθμοι μπορουν να με παρουν κανονικα και εγω το ιδιο.Και ο αλλος αριθμος μπορει να κανει κλεισεις παντου και να δεχεται επισης εκτος απο το προβλημα που ανεφερα.Η συσκευη μου ειναι sony ericsson live wt19i αν παιζει καποιο ρολο. Μηπως μπορειται να με βοηθησετε? Edited by Dimitrs
Δεν ειχα τελειωση να γραφω
Link to comment
Share on other sites

Μολις έβαλα whats up και θέλω να ενεργοποιησω τα 500 mb.Πως γίνεται να ενεργοποιησω το intenet απο το κινητό που γιατί δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει mb ...Πρεπει να στειλώ κάποιο μήνυμα για ενεργοποίηση;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε το 1330 και ακολούθησε τις ηχογραφημένες οδηγίες προκειμένου να ενεργοποιήσεις το πακέτο mobile internet της επιλογής σου. :)
Link to comment
Share on other sites

ανάλογα και τι συσκευή έχεις, στείλε sms στο 1333 γραφοντας απλά: internet

Θα σου σταλούν ρυθμησεις και οδηγίες για να τις αποθηκεύσεις. Αν δεν δουλέψει πάρε την εξυπηρέτηση πελατών

Alcatel OT Max db > Alcatel OT 511 > Alcatel OT 715 > Nokia 6230i > Nokia 6290 > Nokia 5530 > Nokia E5-00 > BB Q10 > Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τα φωτα σας :shock:

Εψαξα αλλα δεν βρηκα τις απαντησεις που ηθελαα.

Θα τις θεσω αριθμημενα και ξερω οτι θα σας πρηξω :D

Εχω watch up και θελω να βαλω αυτο το προγραμμα με τα 7 ευρω και τα 1500 μηνυματα. http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=SMSMMS_Bundles_CC

1) προφανως πρεπει να παω σε ενα καταστημα κοσμοτε και να το γυρισω σε καρτοσυμβολαιο;

2) ωραια το κανω. λεει 2 μηνες πρεπει να κατσω. θα μου ερχεται λογαριασμος στ σπιτι; ή καπως αλλιως θα πληρωνω;

3) τα μηνυματα οταν λεει προς κοσμοτε εννοει και προς watch up;

4) οσοι εχουν watch up Θα μπορουν να μου στελνουν δωρεαν σε μενα και να με παιρνουν τηλ;

5) εχετε κατι αλλο κατα νου και σε αλλη εταιρεια που να εχει ενα προγραμμα με μηνυματα προς την ιδια εταιρεια; κατα βαση θελω wind ή κοσμοτε ή κιου.

 

Αμα μου ερθουν κ αλλες ερωτησεις θα τις πω :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τα φωτα σας :shock:

Εψαξα αλλα δεν βρηκα τις απαντησεις που ηθελαα.

Θα τις θεσω αριθμημενα και ξερω οτι θα σας πρηξω :D

Εχω watch up και θελω να βαλω αυτο το προγραμμα με τα 7 ευρω και τα 1500 μηνυματα. http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=SMSMMS_Bundles_CC

1) προφανως πρεπει να παω σε ενα καταστημα κοσμοτε και να το γυρισω σε καρτοσυμβολαιο;

2) ωραια το κανω. λεει 2 μηνες πρεπει να κατσω. θα μου ερχεται λογαριασμος στ σπιτι; ή καπως αλλιως θα πληρωνω;

3) τα μηνυματα οταν λεει προς κοσμοτε εννοει και προς watch up;

4) οσοι εχουν watch up Θα μπορουν να μου στελνουν δωρεαν σε μενα και να με παιρνουν τηλ;

5) εχετε κατι αλλο κατα νου και σε αλλη εταιρεια που να εχει ενα προγραμμα με μηνυματα προς την ιδια εταιρεια; κατα βαση θελω wind ή κοσμοτε ή κιου.

 

Αμα μου ερθουν κ αλλες ερωτησεις θα τις πω :D :D :D :D

 

1)Πρεπει να πας σε καταστημα.

2)Θα σου ερχεται σταθερος λογαριασμος στο σπιτι αναλογα το καρτοσυμβολαιο που θα κανεις.

3)Τα μηνυματα ειναι προς ολη την κοτε.

4)Ναι θα συνεχεισουν να σε καλουν δωρεαν για 12μηνες τουλαχιστον οι WhatsUp χρηστες.

5)Ολες εχουν οι εταιρειες εχουν αντιστοιχα προγραμματα.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...